Parijs-Luxemburg eindigde in ondubbelzinnige triomf van de Italiaanse wegrenners Okker verloor van Koch EINDE VAN BAANSPORT NADERT Levensgevaarlijke toestanden bij autoraces in Zandvoort Anneke de Bruin verbeterde opnieuw record discuswerpen Olympisch hockey-elftal won oefenwedstrijd Uitslagen draverijen Nenk Niidam boekte zege in België Grazer AK verlooi Mieke Jaapies in Duisburg tweede Anquetil naar Imola Manchester United kocht Willy Morgan In België opnieuw WERELDRECORDS GEWICHTHEFFEN Yan der Heuvel op 400 m recordhouder Ajax' programma vóór Nürnberg Margaret Bayles zorgde voor verrassing Margareth Court veroverde titel Aan de haal Atletiekprestaties in Breda Belangstelling in Rome voor WK is minimaal Moeizaam leven Niet meer in open lucht Risico Ongeluk Ontwikkeling Janssen leidt nog steeds in Super Prestige Pernod Atletiek in V.S. Duindigt Wolvega Mereveld MAANDAG 26 AUGUSTUS 1968 LUXEMBURG De zesde uitgave van Jean Bobet's geesteskind Parys-Luxem- burg is geëindigd in een ondubbelzinnige triomf van de Italiaanse wegrenners. Michelle Dancelli, Mino Basso, Felice Gimondi en Franco Bitossi bezetten de eer ste vier plaatsen van de algemene eindrangschikking: 'n prestatie, die de Italiaanse wieler-tifosi nu al verlangend doet uitzien naar het wereldkampioenschap, dat volgende week op het circuit van Imola wordt gehouden. Toch zullen een Eddy Merckx, een Raymond Poulidor en een... Jan Jans sen geen al te grote waarde aan deze vierdubbele zege behoeven te hechten. Immers, Parijs-Luxemburg stond ge heel in de slagschaduw van „Imola". Men wilde wel fiets.en, maar niet al te hard. Vandaar dan ook dat bijvoor beeld in de eerste etappe een ongeveer twintig man sterke kopgroep de in een moderne wielerkoers ongekende voor sprong van 23 minuten kon nemen. Dat Merckx, Poulidor en Gimondi wel bij die twintig zaten en Janssen niet was wellicht een ontwikkeling, die de Ne derlander de laatste etappe nog even recht wilde zetten. Het leverde hem bijna de ritzege op. De wrijving tussen Pellenaars en Janssen is blijkbaar toch niet zo groot als wel eens is voorgesteld. Voor de start van ParijsLuxemburg onder hielden zij zich geanimeerd met elkaar. Na 40 km was Janssen al samen met onder meer coryfeeën als Rik van Looy en de steeds beter in vorm komende Peter Post aan de haal gegaan. Tot vlak voor de eindstreep bleef het groepje, dat een voorsprong van tien rrMÜea veroverde, bij elkaar. Toen vond Janssen het tijd geworden het sprintgeweld, dat een Rik van Looy en Cyrille Guimard kunnen ontketenen, te ontlopen. Van Van Looy kon de Ossen- drechter zich wel ontdoen en ook de overigen werden vlot weg uit het wiel gereden. Alleen Guimard, vorig jaar winnaar van de groene trui in de Ron de van de Toekomst, bleef in de buurt van Janssen. Het werd tenslotte een re gelrecht duel tussen de gevestigde or de en de nieuwe lichting. Janssen scheen in eerste instantie gewonnen te hebben, maar een toegekend protest van Guimard Janssen zou de Frans man in de sprint tot tweemaal toe hebben gehinderd verdreef de Tour de France-winnaar toch nog van de 1ste plaats. Het was Guimard die op de hoogste trede van het ereplatform mocht klauteren. Het zal Janssen ech ter nauwelijks hebben gedeerd. Hij had in die zware slotetappe duidelijk bewezen „klaar" te zijn voor Imola. De Italianen en Merckx zijn gewaar schuwd. De uitslag laatste etappe: 1. Guimard (Fr) 6.03.10 (met bon 6.03.00) over de 248,5 kilometer; 2. Janssen (Ned) z.t. (met bon 6.03.5); 3. Van Schil (België) 6.03.13; 4. Hou- brachts (Belg) 6.03.53; 5. Paul in 't Ven (Belg) 6.04.07; 6. Post (Ned) z.t.; 7. Schleck (Lux) 6.04.11; 8. Van Looy (Belg) 6.04.18; 13. Steevens (Ned) 6.07,50; 41. De Roo (Ned) z.t.; 46. Dolman (Ned) z.t. De algemene eindrangschikking luidt: 1. Dancelli (It) 20.36.08; 2. Basso (It.) 20.36.13; 3. Gimondi (It.) 20.36.33; 4. Bitossi (It.) z.t.; 5. Steevens (Ned.) z.t.; 6. Leman (Belg) z.t.; 7. Merckx (Belg) z. t.; 8. Jourden (Fr) z.t.; 9. Poulidor (Fr) z.t.; 10. Brand (Zwit) z.t.; 15. De Roo (Ned) 20.37.00; 22. Janssen (Ned) 20.55.05; 45. Dolman (Ned) 21.00.26. BREDA Tydens de semi-atletiek- interland Zuid-NederlandBelgië b zjjn zondag op de slntelbaan van Breda enkele goede prestaties geleverd door Nederlandse atleten en atletes. De heren konden een nederlaag niet afwenden, maar het verlies bleef beperkt: 166-186 punten. De dames van Zuid-Nederland behaalden een verdienstelijke zege: 63-53. Astrid Landerlo van de atletiekver eniging Cesar uit Beek verbeterde het Nederlands jeugdrecord speerwerpen met een worp van 42 meter en 74 centi meter. Het oude record stond op naam van Mieke Miltenburg met 41.84 meter. Els Gommers noteerde een redelijke tijd op de 800 meter: 2.12.5. Ook de tijd van de Zuidnederlandse Peters op de 400 meter mocht er zijn: 57.5 seconde Bij de heren was het Chris van der Meulen en Ad de Jong, die voor Zuid- Nederland de show stalen. Van der Meulen won de sprintnummers in resp. 10.6 sec en 21.3 sec. De Jong kwam naast 10.6 (tweede) tót 7 meter en 39 centi meter bij het verspringen, een nummer, dat toch al goed bezet was met vier springers boven de zeven meter. Huub Zitsen kwam tot een vermeldenswaar dige discusworp: 51.81 meter. Peter Geelen wist de twee meter bij het hoog springen niet te halen en werd eerste met 1.95 meter. QUEBEC Tom Okker, de Neder landse tenniskampioen, heeft in een wed strijd voor het internationale toernooi dat in Quebec wordt gehouden, in twee sets verloren van de Braziliaan Thomas Koch. De cijfers waren 63, 63. ROME Op de Olympische wielerbaan van Rome zijn vandaag de beste profs onder de baanrenners aan hun wereldkampioenschappen begonnen. Ze vormen nauwelijks 'n elitegroepje, maar veeleer 'n ploegje, dat 't naderende einde van de baansport onderstreept. Geen vijftig profs waren ingeschreven op de onderde len sprint, achtervolging en stayers. Zondag was het aantal al geslonken tot veertig en mogelijk worden het er nog minder. De baansport lijdt een moeizaam le ven, slechts in stand gehouden door de cyclus van de wereldkampioenschap pen, waar enkele grote vedetten glans gaven aan het programma, dat voor namelijk voor de amateurs werd ge dragen. Hier in Rome zijn alleen nog de amateurstayers overgebleven in het gezelschap van de profs en het kleine groepje dames (zonder overigens de ingeschreven Tsjechische deelneem sters). De vedetten zijn oud en de be langstelling in Rome op de laatste trai- ningsdagen is minimaal. De sectie professionals van de inter nationale wielerfederatie (FICP) heeft op haar vergadering van zaterdag se rieus gepoogd de afbraak van de be- roepsrennerij op de baan tot staan te brengen. De wedstrijden op de zomer- banen, die worden gereden, zijn klein in aantal. De baansport leeft alleen nog in de sportpaleizen, waar een handvol stayers zijn brood en een en- ZANDVOORT Tijdens de interna tionale autoraces in Zandvoort zorgden zondag formule 3 - renwagens voor mi nuten van grote verwarring. Bij het uit komen van de Tarzanbocht botste de Brabham-racer van de Zwitser Peter Ditzler tegen de wagen van een tegen stander. De bolide van Ditzler sloeg om en de Zwitser raakte beklemd. Met ernstig inwendig letsel is hij in een zie kenhuis in Haarlem opgenomen. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Het was overigens beslist niet ver wonderlijk geweest, wanneer er zondag op Zandvoort ernstiger ongelukken wa ren gebeurd. De ruimte voor de pits, waar mag worden gesleuteld aan bin nengekomen auto's, bleek opnieuw een populaire plaats om de races te volgen. De „functionarissen" waren uitermate talrijk. Men vraagt zich in gemoede af, welke functie daar kinderen vervullen, die gezien hun leeftijd de lagere school nog niet doorlopen kunnen hebben. Pas nadat de eerste ronden waren gereden poogden officials de ruimte tenminste enigszins te zuiveren. Het succes was daarbij van zeer tijdelijke aard. Enkele malen moesten „helpers" opzij worden getrokken om ongelukken te voorkomen. De vele incidenten en het kennelijk met een te optimistisch gemoed opgestelde tijdschema maakten, dat het program ma aanmerkelijk uitliep en dat an-i derhalf uur te laat pas tegen half acht de zwart-wit geblokte vlag voor de laatste maal viel. Het was, dat er zoveel goedwillende officials bij de pits stonden. Anders was het enerverende duel tussen Ab Goedemans en de Ita liaan, die schuil gaat onder het pseu doniem „Pam" geëindigd in een ordi naire, .massale vechtpartij. Ronden lang had het gevecht, dat het tweetal lever de, de 10.000 toeschouwers op het Zand- voortse circuit in zijn ban gehad. „Pas als driekwart van de wedstrijd voorbij is .zal ik de kop nemen", had Ab Goe demans tevoren in alle rust gezegd. Toen de startvlag gevallen was waren alle voornemens vergeten. De moed maakte plaats voor overmoed en de rij ders gingen bij herhaling tot aan de grens van hun mogelijkheden. Tot aan de 27e ronde van de race der lichte toerwagens, geldend voor het Europese kampioenschap, konden de beide cou- reus met snelle stuurbewegingen erger voorkomen wanneer de situatie kritiek werd. Toen het veld daarna doorkwam ontbraken de beide Fiat Abarth's. Bij het bos was een plas olie, veroorzaakt door de wagen van Rob Dijkstra, daar van de oorzaak. Twintig meter bedroeg het verschil tussen de rivalen. Goede mans wagen slipt, sloeg enkele ma len over de kop en werd volkomen ver nield. Nog voordat de Italiaan zich had kunnen realiseren wat er was gebeurd, raakte ook zijn Abarth van de baan. Toen de wagen van wedstrijdarts dr. Fokke Bosch de coureurs ongedeerd terugbracht bij de pits dreigde er een vuistgevecht tussen de helpers van bei de renners. De Italianen waren het lang niet eens met de wijze, waarop Goedemans gereden had en wilden hem dat duidelijk laten merken. Met moei te konden de beide groepen van elkaar gescheiden worden. Nadat het grote ge vecht tussen Goedemans en „Pam" een abrupt einde had gekregen, hoopten de duizenden op de tribunes en duin toppen, dat de race van de formule 3- wagens hun in vervoering zou kunnen brengen. Dat bleek echter allerminst het geval. De Brit John Miles was met zijn Lotus onweerstaanbaar. Gijs van Lennep zorgde vopr een nationaal suc ces door met de nieuwe Tecno-DAF, uit gerust met een Ford-motor, de snelste ronde op te eisen en als vijfde te ein digen. De Brit Mike Beckwith had met de andere oranje renwagen minder suc ces. Hij moest in de eerste fase wegens motorpech de strijd staken. TURNHOUT Henk Nijdam is za terdag winnaar geworden van een inter nationale wegwedstrijd in Rijckevorsel bij Turnhout. De Nederlander had voor de 206 km 4 uur en 52 minuten nodig. De Belg van Mechelen, die in de eind sprint verslagen werd, eindigde als tweede. Vianen werd derde en Van der Vleu ten vijfde. Beider hadden 30 seconden achterstand. Bart Zoet ging een minuut na Nijdam als zesde over de streep. WENEN Grazer A. K., de tegen stander van ADO in de eerste ronde van het toernooi om de Europese be ker voor bekerwinnaars, heeft zondag de uitwedstrijd voor de competitie te gen Admira/Energie in Wenen met 3 0 verloren. Admira, dat de week tevo ren op de openingsdag van de compe titie eveneens won, leidt met 4 punten en de doelcijfers 40, op de tweede plaats gevolgd door Austria Wien en Eisenstadt met beide eveneens 4 pun ten en de doelcijfers 41. kele goede omniumrijder zijn brood met beleg kan verdienen. FICP heeft daaraan gedacht toen men onmiddellijk meeging met het voorstel om de we reldkampioenschappen sprint en ach tervolging voor de beroepsrenners van het programma te schrappen en daar voor in de plaats een kampioenschap omnium te organiseren. Een wereld kampioenschap dat geknipt lijkt voor Patrick Sercu, de Belgische wereld kampioen op de sprint, die nog zoveel meer kan. Tekenend voor de toestand van de baansport bij de profs is eigenlijk daat het grotë nieuws van het congres van de FICP niet dat mogelijke nieuwe omniumkampioenschap was, (de ICU moet er nog op zijn congres in novem ber over beslissen) maar de bepaling dat met uitzondering van de drie grote etappekoersen (de Rondes van Frank rijk, Italië en Spanje) geen etappe-wed- strijden zullen mogen worden georga niseerd, die langer dan vijf dagen du ren. Amsterdag zag vorig jaar de laatste wereldkampioenschappen volgens de oude formule, met amateurs en profs dus. Rome ziet waarschijnlijk voor het laatst een prof-sprinter en een prof achtervolger in de open lucht wereld kampioen worden, want in 1969 is de strijd in het Antwerpse sportpaleis. Die laatste twee „open-lucht"-kampioenen zijn overigens bepaald niet nieuw in het vak. Patrick Sercu was ook in Am sterdam titelhouder in de sprint en bij de achtervolging moet normaal gespro ken Leandro Faggin weer kampioen worden, die in '63, '65 en '66 ook de re- genboogtrui greep. Iets opener misschien zal de strijd van de stayers zijn, waar titelverdedi ger Leo Proost achter wondergangma- ker Norbert Koch waarschijnlijk enige concurrentie te duchten heeft van zijn landgenoot Romain Deloof, en van Piet de Wit, Piet van der Lans, Winfried Ru dolph, Nino de Lilo en Jean Raynal. Jaap Oudkerk ontbreekt in dit lijstje van de waarschijnlijke finalisten, maar Oudkerk is dan ook rïiet in zijn beste vorm. De Olympische baan in Rome is gevaarlijke bij hoge snelheden. Het hout leeft, de baan is smal en de boch ten zijn niet steil genoeg. Er zijn onge lukken gebeurd in de trainingsweken en er zijn coureurs die angst hebben voor de baan. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de maagklachten van Oudkerk daarop zijn terug te voeren. Normaal gesproken staat de rol bij wereldkampioenschappen op 50 centi meter en bij zwaar weer op 45. De gangmakers, die een riskant beroep hebben, pleitten voor een rol op 65 cen timeter om de snelheid te drukken, daarmede het risico verkleinend. Twaalf handtekeningen, waarvan zes Neder landse De Graaf, Stakenburg, Pelqer, Koch, Wiersma en Walraven stonden er onder de eis. Het compromis werd gevonden op 55 centimeter. Lang niet iedereen was er gelukkig mee. Er werd gemompeld, dat de federatie had toe gegeven aan de verlangens van Guust Meuleman, de Belgische gangmaker, die hier al maanden heeft getraind en de baan en zijn moeilijkheden door en LUXEMBURG Ook na de wieler wedstrijd ParijsLuxemburg staat Jan Jansen nog steeds eerste in het klasse ment van Super Prestige Pernod, het of ficieuze wereldpuntenkampioenschap voor beroepsrenners. De Ossendrechter heeft 158 punten. Van Springel, die 139 punten verzamelde, staat tweede en we reldkampioen Eddy Merckx en Felice Gimondi staan met ieder 135 punten op de gedeelde derde plaats. De Belg Walter Godefroot, die vooral in het voorseizoen enige fraaie overwinningen op zijn naam schreef, staat met 125 punten als vijfde geklasseerd. door kent. Bruno Walraven, de jongste van de Nederlandse zestal en de impul siefste: „Ik rijd niet voor Nederland. Als de bond onze belangen op deze ma nier verdedigt, bedank ik ervoor. Er moet zeker eerst iemand doodvallen, voor men begrijpt dat onze eisen niet onredelijk zijn. Vrijdag hebben wij een dag getraind en men is er de hele zaterdag mee be zig geweest, de losgeraakte latten van de baan weer vast te spijkeren. Li- nard, de technische commissaris van de stayers, heeft gezegd dat gangma kers en stayers een gevaarlijk beroep hebben gekozen. Maar hij hoeft niet op de motor te kruipen. Wij willen de kans op een ongeluk zo klein mogelijk houden. De beste man wordt toch we reldkampioen of hij nou 70 of 80 gemid deld rijdt". Noppie Koch, vorig jaar in Amster dam met Leo Proost en Piet de Witf twee keer wereldkampioen, viel, toen hij met de Zwitserse amateur Eny Aer- ger zondagavond over de baan ging. Het ongeluk viel mee. De Utrechter had wat pijn aan zijn rechter arm, wat schaafwonden aan zijn hand en Aeger had helemaal niets. De 27-jarige Zwitser stuurde in een flits onder de wegslippende Nederland se gangmaker door en kon een minuut later nog schrikbleek vertellen over het geluk dat hij had gehad. Het ongeluk van Koch werd veroor zaakt door een complex van factoren. In de eerste plaats natuurlijk de moei lijke baan en verder de warmte en de wrijving van het hout. Koch, die bij een vorige training met een spanning van 3 atmosfeer in zijn banden was vertrok ken, had aan het einde een spanning van bijna 4 atmosfeer. Zondagavond is waarschijnlijk hetzelfde gebeurd want in een van de bochten klapte de band van zijn velg. De gelukkig niet ernstige val van Koch heeft toch nog resultaat gehad. Door de schade van anderen wijzer ge worden, besloot de UCI-commissaris Li- nard voor de wedstrijden de rol op zes tig centimeter te zetten. De gangma kers hadden hun zin gekregen, maar helemaal gerust zijn noch de stayers noch de gangmakers voor de wedstrij den, die vandaag beginnen met de eer ste series van de amateur-stayers. AMSTERDAM Voor haar vijfde Nederlandse atletiekrecord in het af gelopen seizoen zorgde zondag in Am sterdam discuswerpster Anneke de Bruin. Tijdens wedstrijden op de nieu we sintelbaan „Elzenhage" wierp de atlete van Sliedrecht Sport de discus 54,04 meter. Zij verbeterde hiermee haar eigen record, dat zij op 4 augus tus in Groningen had gevestigd, met 1,18 meter. Het was voor de vijfde keer dit sei zoen, dat Anneke de Bruin het Neder- DUISBURG Van de kleine Neder landse kano-afvaardiging, die het afge lopen weekeinde deelnam aan de twaalf- landenwedstrijd op de Wedaubaan van Duisburg, heeft Mieke Jaapies de meest opvallende prestatie geleverd. Het Zaan- se meisje eindigde als tweede in de race over 1000 meter in de K 1-klaase. Alleen de Westduitse Renate Breuer was te sterk voor haar. Op de 500 meter K 2-klasse werd Mieke Jaapies, samen met Thea Berger-Duif, derde. De over winning was voor de Westduitse com binatie Esser-Zimmermann. De Roe meense meisjes Dumitru en Serghei, goed voor het zilver tijdens de Europese kampioenschppen, werden tweede. De voornaamste uitslagen zijn Dames, K 1 1000 meter 1. Renate Breuer (W.-Dld.) 2.10.9; 2. Mieke Jaapies (Ned.) 2.12.3; 3. Irene Pepinghege (W.-Dld) 2.12.5; 4. Valen- tina Serghei (Roem.) 2.12.9. K 2 - 500 meter 1. Zimmermann-Esser (W.-Dld) 1.55.8; 2. Dumitru-Serghei (Roem.) 1.57.8; 3. Jaapies-Berger/Duif (Ned.) 1.57.9; 4. Doering-Antonowicz (Polen) 2.00.4. Heren, KI- 1000 meter 1. Erik Hansen (Den.) 3.57.8; 2. Vladis lav Szuszkievitsj (Polen) 4.00.4; 7. Verhaard (Ned.) 4.15.5. LUXEMBURG Jacques Anquetil is gekozen in de Franse ploeg, die op 1 september deelneemt aan het wereld kampioenschap, dat in het Italiaanse Imola wordt gehouden. „Keuzeheer" Marce Bidot heeft de Franse Equipe als volgt samengesteld: Lucien Aimar, Jacques Anquetil, Gilbert Bellone, Ray mond Delisle, Jean Dumont, Bernard Guyot, Jean Jourden, Michel Perin, Ro ger Pingeon en Raymond Poulidor. Re serve: Andre Bassière. Bidot heeft ook Bernard Guyot in zijn ploeg gekozen, hoewel deze renner een schorsing boven het hoofd hangt, omdat hij zich na afloop van de tweede etap pe van Parijs-Luxemburg niet aan een antidoping-onderzoek wilde laten on derwerpen. MANCHESTER Manchester Uni ted, de houder van de Europese beker voor landskampioenen, heeft zaterdag de Schotse international Willy Morgan van Burnley overgenomen voor 90.000 pond sterling. Matt Busby, de mana ger van Manchester United, heeft met Morgan voor het eerst sedert achttien maanden weer een nieuwe speler ge contracteerd. BRUSSEL Van de 193 anti-doping controles, die de Belgische wielerbond in 1968 heeft uitgevoerd, gaven er slechts 16 oftewel 8,28 procent een po sitieve uitslag. Dat is iets minder dan vorig jaar toen men een percentage van 8,46 procent kon noteren. Sedert de in voering van de anti-doping-controle in België zien de percentages positieve uit slagen er als volgt uit: 25,05 procent in 1965, 19.84 procent in 1966, 8,46 procent in 1967 en 8,28 procent in 1968. LAREN Met een overwinning van 6-1 op de Hamburgse hockeyclub Klip per is het Nederlandse Olympisch elf tal zaterdag in Laren aan zijn „prak tijk-trainingen" begonnen. Na alweer enkele maandon uitsluitend op de con ditie te hebben gewerkt, wacht de Olympische hockeyselectie de komende weken een omvangrijk oefenprogram ma, waarvan de zaterdag gespeelde wedstrijd de eerste was. „We zijn erg tevreden over deze wed strijd. Niet alleen om de zes doelpunten, maar meer nog over de conditie van de spelers, die is beslist uitstekend", ver telde coach Bromberg na afloop. De Olympische hockeyers krijgen overi gens hun reis naar Mexico Stad niet cadeau. Drie keer per week komen ze bijeen voor een straffe training, daar naast wordt er wekelijks nog een oefen wedstrijd gespeeld, terwijl verder de clubs ook een beroep op hun spelers gaan doen. „Het is een zwaar program ma. Maar in samenwerking met prof. Biersteker is het oefenschema samen gesteld en die gaat er van uit dat er keihard moet worden getraind om in Mexico iets te bereiken. Ze moeten als het ware vermoeid naar Mexico ver trekken. Hoewel, dat zie ik er niet in, want tegen die tijd is de conditie zo hoog opgevoerd dat de jongens niet stuk te krijgen zijn. Dat bleek in de oefenwedstrijd wel. 's Morgens hebben we een zware conditietraining gehad en 's middags is er toch in hoog tempo ge speeld zonder dat de jongens vermoeid raakten". Reeds na drie minuten kwam het eer ste doelpunt tot stand. Uit een straf cor ner van John Elffers werd de inzet van Edo Buma in eerste instantie ge stopt, maar Elffers kon toch nog raak schieten. In de vele daarop volgende aanvallen toonde vooral Gerard Hylke- ma zich gevaarlijk. De HMC-speler scoorde in de 26e en de 34e minuut. Kort na rust voerde Thole na een voor zet van Hylkema de stand op tot, 4-0 en vier minuten later zorgde weer Hylke ma voor 5-0. De Klippers konden hierna tegenscoren, maar Jan Piet Fokker bracht tenslotte het verschil weer op vijf doelpunten. HELSINKI De Russische gewicht- heffer Gennadi Tsjetin heeft zaterdag in Helsinki het nieuw wereldrecord voor de drie Olympische oefeningen in het bantamgewicht verbeterd en gebracht op 367,5 kg. De Rus kwam daarmee 3,5 kg boven het totaal van de Hongaar Imre Foeldi, die in 1965 364 kg omhoog had gebracht. De prestaties op de drie verschillende onderdelen waren druk ken 117,5 kg; trekken 107,5 kg en sto ten 142,5 kg. Later vestigde ook de Finse zwaar gewicht Kaarlo Kangasniemi een nieuw wereldrecord. De Fin bracht bij het trek ken 157,5 kg omhoog, waarmee hij het op zijn naam staande record twee kilo gram scherper stelde. Kangasniemi verbeterde op de drie Olympische oefeningen ook het wereld record. De Fin kwam tot een totaal van 522,5 kg waarmee hij zijn eigen wereld- recora met 7,5 kg scherper stelde. De prestaties op de drie onderdelen waren: drukken 175 kg; trekken 157,5 kg (we reldrecord) en stoten 190 kg. lands record scherper stalde. Op 15 april overschreed de 27-jarige Slie- drechtse tijdens trainingswedstrtjden in Den Haag als eerste Nederlandse atlete de 50-metergrens en -ffog gaën twee maanden later haalde zij ook het door de IAAF vastgestelde Olympi sche minimum van 52 meter. Dat die prestatie geen uitschieter was, bleek in de daaropvolgende maanden, toen zij constant op dat niveau bleef wer pen. Haar serie van zondag was: 50.16, 52.66, 48.02, 51.30, 54.04. De ontwikkeling van het Nederlands record discuswerpen was de laatste jaren: 48.86 meter: Loes Boling^ <Sa- gitta), Den Haag 14/5-'61; 49.94- meter: Jet van der Giessen (Sliedrecht Sport), Leeuwarden, ll/6-'67; 49.94 meter: Anneke de Bruin (Sliedrecht Sport), Uden, l/10-'67; 51.04 meter: Anneke de Bruin, Den Haag, 15/4-'68; 52.50 meter: Anneke de Bruin, Amsterdam, 12/6-'68; 52.86 meter: Anneke de Bruin, Groningen, 4/8-1968 54.04 me ter: Anneke de Bruin, Amsterdam, 25/8-'68. Op het door burgemeester Samkal- den geopende sportpark is het ook mogelijk 200 meter rechte baan te lo pen. Bij de dames won Willy Wokke dit in Nederland weinig gelopen num mer in 26,2 seconden, gesteund door een niet toelaatbare rugwind van vier mèter per seconde. Bij de heren won Theun de Boer, eveneens met te veel rugwind, dit nummer in 22,9. Chris Mooy werd met 23,4 tweede. ZüRICH Het Nederlandse record op de 400 meter heren is zaterdag verbe terd. In Zürich liep Rijn van der Heu vel tijdens internationale wedstrijden deze afstand in 46,7 seconden. Hij bleef hiermee 0,2 seconde onder het oude re cord van Fred van Herpen, die in Zü rich ook onder zijn oude record bleef: 46,8 seconde. Van der Heuvel en Van Herpen, die in Zürich op de nieuwe Tartan-baan de enige 400 meter-lopers waren, bleven met deze tijden onder de Olympische limiet. Het oude record had Van Herpen op 3 juli 1965 in Bern ge vestigd. Hij evenaarde deze prestatie daarna nog drie keer: in 1965 en twee keer in 1968. In Zürich won verder Ma ria Gommers de 800 meter in 2 min. 4,5 seconden. De Duitse Jutta von Haa- se werd tweede in 2,06.2. AMSTERDAM Landskampioen Ajax heeft het programma tot het eer ste treffen om de Europa Cup op 18 september tegen Neurenberg uitgestip peld. Voor de competitie speelt Ajax op 1 september uit tegen Sparta en op 8 september thuis tegen de Fortuna-Sit- tardia Combinatie. Vervolgens treedt Ajax op 11 september in Turijn in de Arena voor de return in de nacompeti- tien tegen de FC Torino,Het Zwolse PEC heeft de eer-als laatste sparring partner voor. de Amsterdammers te mo gen fungeren, want op zaterdag 14 sep tember wordt in Zwolle de bekerstrijd PEC Ajax gespeeld. Zondags daar- qa zijn de Ajacieden vrij, maandag 16 september vliegen zij naar Duitsland. Daar zal de ploeg worden onderge bracht in een landelijk hotelletje in Pegnitz op veertig kilometer afstand van Nürnberg. WALNUT/CAL Margaret Bayles heeft zaterdagavond in Walnut opnieuw voor een verassing gezorgd door tijdens de Amerikaanse selectiewedstrijden voor de Olympische damesploeg Wyo- mia Tyus op de 200 meter te verslaan. De 17-jarige, onbekende negerstudente uit Oregon, verbaasde eerderdeze week de atletiekwereld door het wereldre cord op de 100 meter (11.1 sec.) twee keer te evenaren. Op de bijzonder snelle baan in Walnut versloeg zq op de 200 meter de Amerikaanse elite-sprintsters. Haar tijd was 23.5 sec. tegen Wyomia Tyus en Barbara Ferrell 23.7 sec. Wanneer deze drie wereldrecordhoud sters op de 100 meter elkaar ontmoeten op deze afstand, kan in Walnut een van de snelste races uit de geschiedenis wor den verwacht. Tot de andere atletes, die zich ver zekerden van een plaats in de Olympi sche ploeg, behoorden de 800-meter- loopsters Madeleine Manning, dorris Brown en Harvis Scott. Na een ener verende race werd voor Manning en Brown dezelfde tijd afgedrukt: 2.03.0. Harvis Scott kwam. tot 2.04.5. Ook bij het verspringen werden enkele goede prestaties geleverd. Martha Watson won met een sprong van 6.42 meter voor Willie White met 6.40 meter. De uitslagen van de finales luiden: 80 meter horden: 1. Mamie Rallini 11.0; 2. Pag Wolvelaere 11.1 en 3. Jan- nine Jaton 11.2. 200 meter: 1. Margaret Bayles 23.5; 2. Wyomia Tyus 23.7; 3. Barbare Fer rell 23.7 en 4. Mildred Netter 23.9. 800 meter: 1. Madeleine Manning 2.03.0; 2. Dorris Brown 2.03.0 en 3. Har vis Scott 2.04.5. Kogelstoten: 1. Maureen Feidler 15.28 meter. Verspringen: 1. Martha Watson 6.42; 2. Willie White 6.40 en 3. Barbara Emerson 5.83 meter. WASSENAAR De uitslagen van de zondag gehouden draverijen en rennen te Duindigt luidden Veveo-prijs 2000 m met autostart: 1. Geatonka (J. Huiberts jr.) 2.51.3, 1.25.7; 2. Fred Harvester D; 3. Excellentie S. Totalisator winnend f 9.60, plaats f 2.50, f2.20, f2,-; gekoppeld f4.10; covercal f7,-; trio f202,20. Idem 2: 1. Gallant Way (P. M. Smit) 2.43.4, 1.21.7; 2. Foxtrot; 3. Faith Hollan- dia. Totalisator winnend f 2.80, plaats f 1.20, f 1.70, f 1.20; gekoppeld f7.90; co vercal f7.30; trio f54.70. Dr. Kurt Herbert s-prijs 2100 m voor amateurrijders: 1. Enigste (T. P. Geus) 2.56.7, 1.24.1; 2. Ever Queen; 3. Carla van IJmuiden. Totalisator winnend f 6.70, plaats f 2,-, f 2,10, f 4,10; gekoppeld f 4,80 covercal f 6,20. Kampioenschap van Duindigt 2100 m: 1. Carlos Pluto (A. Siderius) 2.48.1, 1.20,-; 2. Surcouf L; 3. Quebir H. Totalisator winnend f 23.40, Plaats f 5.60, f 2.70, f 3,80; gekoppeld f 6,20; covercal f 7,80. Restaurant Duindigt-prijs 1600 m met autostart: 1. Bernadine (P. J. Zandt) 2.06.6, 1.19.1; 2. Acrobat; 3. Xuthus T. Totalisator winnend f22.30; plaats f4.80, f7.10, f6.80; gekoppeld f 13.90; covercal f 12,10. Vrienden van Duindigt-prijs 3200 m: 1. Arrow Axworthy (W. F. Hauber) 4.28.5, 1.24.4; 2. Elite Mac; 3. Francina. Totalisator winnend f 17.10, plaats f 3.40, f2.20, f 10.70; gekoppeld f6.40; cover cal f5.50; trio f2.652,-. d'Oranjeboom-prijs 2540 m: 1. Good will (W. B. van Overeem) 3.35.8, 1.25.8; 2. Fleche; 3. Epilog V. Totalisator winn. f 1.50, plaats f 1.40, f 1.60, f3.40; gekop peld f3,-; covercal f4,20. Jolly Junks S prijs (2000 m) le afde ling: 1. Feuerzange (H. J. v. d. Kraats) 2.12.6; 2. Indian Cress; 3. Three Dia monds. Totalisator winnend f 4.10, plaats f 1.40, f 1.40, f 1.90; gekoppeld f4.40; co vercal f 4,30. Gold Cup-prijs, ca. 2150 m: 1. Scher mer (J. Dudd) 2.16.8; 2. Head High; 3. Firebeam. Totalisator winnend f 5.80, plaats f 1.70, f 2.-, f 3.60; gekoppeld f 9.70; covercal f5.40; trio f335,-. Jolly Jink's-prijs, 2e afd.: 1. Wilmar (E. L. van Dijk) 2.11.7; 2. Oase; 3. Koket te Katinka. Totalisator winnend f2.90, plaats f 1.40, 2.50, f2.30; gekoppeld f5.30, covercal f 8,70. Totalisaton-omzet f 402.720,50. De uitslagen van de zondag gehouden draverijen te Wolvega waren: Lullwater Victory-prijs 1900 m: 1. F Wera JH (P. E. Bron) 2.54.2, 1.31.7; 2. Goede Vrijdag; 3. Gysbert A B. Totali sator winnend f4,-; plaats fl.30, f 1.20, f2.30; gekoppeld f6.10; covercal f2,70. Auto-prijs 1 1900 m: 1. Friwo A B (B. U. de Jong) 2.44.2, 1.26.2; 2. Ex Nancy; 3. Flora Axkit. Totalisator winnend f2,30; plaats fl.30, f2.40, f3.30; gekop peld f 6,-; covercal f7.70; trio f 117,60. Idem 2: 1. Famke van Hiddum (S. Bosch) 2.42.9, 1.25.7; 2. Baron Hollandia; 3. De Princes. Totalisator winnend f 2.10; plaats f 1.40, f2.90. f3.60; gekoppeld f 6.70; covercal f9.50. Toekomstbeker-prijs 2200 m: 1. Alba tros S (N. C. Jonkman) 3.10.5, 1.26.6; 2. Baron Pluto; 3. Yberflote. Totalisator winnend f 12,-; plaats f4.40, f3.30; ge koppeld f34.60; covercal f6.30. Enterprise-prijs 2240 m: 1. Gertien W S (H. Maring) 3.22.5, 1.30.4; 2. Gento van Hiddum; 3. Elske van Thabor. Tota lisator winnend f 2.30; plaats f 1.50, f 1.80, f2.60; gekoppeld f6.80; covercal f6.40; trio f 28,80. Jour de Java-prijs 2200 m: 1. Frankie Scotch (P. E. Bron) 3.13.1, 1.27,-; 2. Gitte Norton; 3. Erebus. Totalisator winnend f 4.90; plaats f 1.40, f 1.40, f2.40; gekop peld f 18.40; covercal f 3,50. Drukkerij prijs 2220 m: 1. Cyrus (H. J. W. Grift) 3.09.1, 1.26,-; 2. Brown Bom ber; 3. Cittie Princess. Totalisator win nend f2.20; plaats f 1.50, f2.-, f2.80; ge koppeld f8.10; covercal f5,70; trio f 178,30. Auto^prijs 1900 m finale: 1. Ex Nancy (K. Kramer) 2.44.2, 1.26.4; 2. Friso AB; 3. Famke van Hiddum. Totalisator win nend f8.30; plaats f 1.20, f 1.10, f 1.10; gekoppeld f 14,30; covercal f3,60. Totalisator omzet f 110.210,-. De uitslagen van de zaterdag te Mere veld gehouden draverijen luidden: Bunnikprijs 2140 m met autostart: 1. Goudster J (K. Woudstra) 3.09.0, 1.26.0; 2. Ferdinandus R; 3. Gambler. Totalisa tor winn. 1.40, pl. 1.20, 2.90, 1.60; kopp. 6.80; cov. 7,-; trio 135.10. Grote Prijs van de stad Utrecht 1 (1700 m) met autostart: 1. Brunhilde N (J. de Leeuw) 2.21.1, 1.23.0; 2. Edward A; 3. Dita Spencer. Tot. winn. 5.70, pl. 1.40, 1.80, 1.90, kopp. 8.30 cov. 5,20. Grote Prijs van de stad Utrecht 2 (1700 meter) met autostart: 1. Evelyn Hollandia (W. Start) 2.17.0, 1.20.6; 2. Donna Fez; 3. Dochter van Our Bonni. Tot. winn. 11.80, pl. 4.80, 2.00, 1.50; kopn. 3,70; cov. 4,90; trio 311,-. Grote Prijs van de stad Utrecht 3 (1700 m) met autostart: 1. Dominica (ir. J. Oosting) 2.19.1, 1.21.8; 2. Amigo; 3. Cy rano Silk. Tot. winn. 6.60, pl. 1.90, 3.40, 3 20, kopp. 14.30; cov. 6,30. Grote prijs van de stad Utrecht, fina le: 1. Evelyn Hollandia (W. Start) 2.56.1, 1.23.1; 2. Dominica; 3. Donna Fez. Tot. winn. 3.90, pl. 1.80, 1.20, 1.60, kopp. 5.60, cov. 4.70, trio 80,90. Grote Prijs van de stad Utrecht, troostdraverij1. Daimler (J. van Bui- tene) 2.59.0, 1.25.2; 2. Boy van Quick; 3 Arnoldus. Tot. winn. 2.60, pl. 1.40, 2.10, 2.-, kopp. 21.10, cov. 6.80. Houtenprijs 2140 m: 1. Francisco (P. Heinen) 3.15.0, 1.30.3; 2. Gino Westlan- dia; 3. Guda S. Tot. winn. 7.20, pl. 2.90, 3.40, 2.80; kopp. 7.80, cov. 15,10. De Biltprijs (2140 m) met autostart: 1. Elleke van Our Bonni (L. Schoon hoven jr.) 3.00.5, 1.24.3; 2. Esta Beroona; 3. Electric Kinley. Tot. winn. 3.60, pl. 2.60, 3.20, 2.80; kopp. 17.30; cov. 14,-; trio 845,40. Zeistprijs (2140 m) voor leerling-pi keurs en b-rijders: 1. Generaal Padua B (J. Rijs) 3.01.2, 1.25.5; 2. Earl Magowan; 3. Chopin. Tot. winn. 1.80, pl. 1.30, 1.60, 2.70, kopp. 3.70, cov. 3,90. Totalisator-omzet f 165.349,-. BOSTON/MASS De Australische Margaret Court heeft zaterdagavond in Boston het dames-enkelspel van de Amerikaanse amateur-tenniskampioen schappen gewonnen. In de finale ver sloeg de vroegere Wimbledon-kampioe- ne, de Braziliaanse Maria Esther Bue- no met 62, 62. Arthur Ashe, die Tom Okker op Wim bledon uitschakelde, plaatste zich voor de finale. Ashe versloeg in de halve eindstrijd Jim McManus met 64, 6 3, 1416, 63. In de finale ontmoet Ashe zijn 20-jarige landgenoot Bob Lutz, die verrassend Bob Hewitt en Clark Graebner de weg naar de finale ver sperde. Met Stan Smith won Bob Lutz de ti tel in het heren-dubbelspèl. Met 64, 64, 97 versloegen zij de finale het Zuidafrikaanse duo Bob Hewitt/Rav Moore.

De Vallei | 1968 | | pagina 9