Veenendaals - dagblad Tsjechen tussen hoop en vrees Russen trekken zich uit Praag terug Buiten Ted Kennedy wil nog geen kandidatuur Ezels Stadsbeeld in Praag sterk veranderd POLYSELECT MATRASSEN Heineken koopt Amstel voor f 100 miljoen -W Gelders-Vtrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Wees welkom met politie DEMOCRATEN WILLEN EIND AAN LUCHT AANVALLEN Gomoelka niet naar Parijs Prinses Marina ernstig ziek GRANDIOZE MEXI CO-OP MARATHON RACE CO-OP Proletariërs GEWEER Volksverzekering tegen arbeidsongeschiktheid DEN HAAG I)e minister van So ciale? Zaken en Volksgezondheid B. Roolvink streeft naar een arbeidsonge schiktheidsverzekering in de vorm van een volksverzekering waaronder ook de invalide-geborenen zullen vallen, aldus blijkt ui't het gisteravond gepubliceerde verslag van besprekingen, die de Twee de-Kamercommissie voor Sociale Za ken en Volksgezondheid met minister Roolvink heeft gehad. De appels bleken zuur DRIE GROTE FUSIES IN OISS LAND RVS gaal fusie aan met Zeven Provinciën Dobbelman verkocht aan Zout-Organon Zomer blijft Spaar nü al CO-OP-merkjes Meer dan 5000 prijzen! Eugenie heeft een dochter Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 27 AUGUSTUS I968 - 42e JAARGANG no- 201 SVOBODA EN DUBCEK TERUG Voor de hoofdingang van het Inter nationale Amfitheater, waar de De mocratische Conventie gehouden wordt, wachten politiemannen op de dingen die gaan komen. Om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn is een geweldige politie- en legermacht in Chicago samengetrokken voor de tijd van de conventie. PRAAG üp de regeringsburcht Hzadsjin van Praag werd vanmorgen in de vroege ochtenduren de nationale vlag weer gehesen, ten teken dat president Svoboda en zijn delegatie van de onderhandelingen in Moskou waren terugge keerd. Kort daarop meldde radio-Tsjecho-Slowakije dat de hele delegatie, be halve Svoboda bestaande uit partijsecretaris Dubcek, voorzitter van de nationa le vergadering Smrkovsky, premier Cernik, Kriegel en Spacek, in het land te rug waren. CHICAGO John Bailey, voorzitter van het nationaal comité van de democra tische partj(j, heett vanmorgen de democratische conventie in Chicago geopend. De programmacommissie van de party is er nog niet in geslaagd een eenstemmig standpunt inzake Viëtnam te vinden. De meerderheid steunt in grote lijnen het Viëtnam-beleid van de regering, maar de minderheid voornamelijk aanhan gers van senator Eugene McCarthy eist dat men zich voor onvoorwaardelijke slopzetting van de bombardementen op Noord-Viëtnam uitspreekt. Vice-president Hubert Humphrey maakt van de vier kandidaten naast hemzelf en „duif" McCarthy, de Ken- nedy-aanhanger senator George McGc- vern van Zuid-Dakota en de conserva tieve gouverneur van Georgia, Lester Maddox de beste kans op de kandida tuur. Maar er rijst steeds groter twij fel of hij in staat zal zijn de republi keinse kandidaat Richard Nixon te ver slaan. In hun streven naar het vinden van een „winnende" kandidaat hebben som mige democraten, onder leiding van ex-gouverneur Michael Disalle van Ohio, getracht senator Edward Ted Kennedy voor hun wagen te spannen. Ondanks diens verklaring dat hij niets voelt voor een plaats op de democrati sche kandidatenlijst, blijven zij hopen dat de enige overgeblevene van de ge broeders Kennedy van mening zal ver anderen als de partij een dringend be roep op hem doet ter wille van de een heid de kandidatuur te aanvaarden. Senator Daniel K. Inouye heeft maan dagavond in zijn openingsrede voor de democratische nationale conventie ge zegd dat de Verenigde Staten „ver scheurd zijn door onenigheid en -gebrek aan aanzien." In een rede, die hij had voorbereid voor de openingszitting van de conven tie zei Inouye dat de programma's van president Johnson, zowel voor de bui tenlandse als voor de binnenlandse po litiek, de vitale fundamenten zijn, waarop de Amerikanen moeten voort bouwen. In de auto van de 19-jarige Peter Laine die zondagavond op het gebouw van de Amerikaanse democratische partijconventie te Chicago werd aange houden, is een geweer met een tele scoop gevonden. De jongeman die af komstig is uit Milwaukee, zal zich op 3 september voor de rechter moeten verantwoorden wegens onwettig wapen bezit. Hij is tegen betaling van een borgsom van duizend dollar op vrije voeten gesteld. Niettegenstaande de aanwezigheid van honderden politiemannen en leden van de geheime dienst die voor het partijcongres naar Chicago zijn geko men. had Laine kans gezien op het dak te klimmen van het Hilton-hotel waar o.a. vice-president Humphrey en sena tor McCarthy logeren. lyTaarmate de paarden van de land- wegen verdwijnen, neemt, dunkt mif, het aantal mus sen af, cd zijn er naar het oordeel der boeren en tuinders nog altoos te veel. De paar devijgen met de vele onverteerde ha verkorrels boden winter en zomer aan de vogels een gaarne aanvaard menu. Nu voorts het koren al op de akker gedorst wordt en overigens korrel en stro binnenshuis onbereikbaar voor hun grage snavels worden de open hooi- en graanbergen verdwijnen op het boerenerf meer en meer zoe- ken de mussen het in de groenstroken der steden en de tuinen van de dor pen, waar ze hun leefgewoonten zo goed en kwaad als het ging probeer den aan te passen. Bij de mens valt licht een kruimpje van de dis. In de tijd der melkrijpheid van ons koren, strijken de proletariërs er bij zwer men op neer en niemand is bij machte hen te verdrijven. In de fruittuin kan men hen evenmin dulden en het is maar goed. dat ze vooral bij het opvoeden der jongen heel wat in- sekten bemachtigen en dat ze ook on kruidzaden etsen, doch op de debet zijde staat weer het verdrijven van holenbroeders uit nestkastjes en na tuurlijke holten. Reeds Luther, die als een goede vriend en waarnemer van de destijdse dierenwereld bekend staat, zei eens: „Niemand kan bere kenen. wat onze Lieve Heer alleen al moet besteden aan het voeren van de huismussen en het schadelijk gevogel te. Ze kosten Hem in een jaar méér, dan het inkomen van de koning van Frankrijk In de 17 de eeuw moes ten de boeren om de schó. te beper ken mussen inleveren (in natural) en in ons land bestonden z.g. mussen- gilden met eender doel. Een flauwe afschaduwing ervan vindt ge hier en daar nog op Schouwen en in het Openluchtmuseum te Arnhem. 27 aug. 1968 A. B. WIGMAN Onmiddellijk zal een bijeenkomst van de nationale vergadering worden ge houden en vrije radiostations maakten melding van voorbereidingen voor een „monsterdemonstratie" in de Tsjecho- slowaakse hoofdstad. President Svoboda zal het volk toe spreken en vanochtend is in de nationa le vergadering een persconferentie ge houden waarvoor ook de buitenlandse journalisten zijn uitgenodigd. De tanks die voor het gebouw van de nationale vergadering waren opgesteld, zijn door de Russen teruggetrokken. Inmiddels meldt radio Vrij-Praag, dat Cestmir Cisar, die al kort na de be zetting door de Russen was gearres teerd, zijn werkzaamheden heeft her vat. Sirenes, kerkklokken en claxons heb ben vanmorgen het begin aangekon digd van een tweede stille demonstra tie van een kwartier om te protesteren tegen de Sovjet-bezetting van Tsjecho- Slowakije. Het is de eerste demonstratie se dert de terugkeer van president Lud- vik Svoboda en de partijleider Alexan der Dubcek uit Moskou van besprekin gen met de Sovjet-leiders over de toe komstige status van hun liberale koers. Svoboda, Dubcek en andere liberale Tsjecho-Slowaakse leiders zijn vanmor gen vroeg teruggekeerd en do Tsjecho- Slowaken wachten ongerust op medede lingen over het resultaat van hun be sprekingen. Er zijn tekenen dat een compromis aangegaan is met de Sovjets waaron der een grote Sovjet-troepenmacht op Tsjecho-SIowaaks grondgebied gesta tioneerd zou worden. Waarnemers hebben opgemerkt, dat de drie leden die zich aan de zijde van de Sovjets schaarden na de invasie, niet genoemd werden onder hen die te rugkeerden en mogelijk in Moskou zijn gebleven. Het zijn de leider van de Slowaakse communistische partij VasiJ Bilak, Alois Indra en Drahomir Kolder. Gedurende de nacht hebben de Rus sen het aantal tanks en gevechtswa gens in Praag verminderd. Er waren geen tanks of patrouilles op de brug gen over de Moldau, waar de Sovjet soldaten gisteren nog de auto's onder zochten. De troepen zijn ook teruggetrokken van het parlementsgebouw en het Hradcany kasteel, de ambtswoning van de president. Een menigte van ongeveer 300 men sen die met vlaggen zwaaiden stond te wachten om een glimp van Svoboda op te vangen. Om het gebouw van het centrale co mité staan nog steeds Sovjet-soldaten en tanks en op 100 meter van de Ame rikaanse ambassade staan een pantser- ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOM P" Thans zalen tot 200 personen. Invalide-geborenen zouden, met het oog op de revalidatievoorzieningen, in principe van de geboorte af verzekerd moeten zijn. Doch eerst op achttienja rige leeftijd zouden zij rechten op een uitkering kunnen doen gelden. Minister Roolvink waarschuwde dat de kosten van een dergelijke verzeke ring hoog zullen zijn en dat „een flin ke premie" zal moeten worden betaald. NIEUW DELHI In de Tsjecho- slowaakse ambassade in Nieuw Delhi zijn maandag tien ezels binnen komen wandelen, waarop men de namen van militaire leiders van het Warschau-pact had bevestigd. De troep ezels werd naar de ambassade gedreven door het rechtse parlementslid Sondi, die daarmee tegen de invasie in Tsjecho-Slowakije wilde protesteren. Hij zei dat de invasie te beschouwen was „als het werk van ezels". PRAAG Het stadsbeeld van Praag heeft zich in een tijdsbestek van enkele uren geheel gewijzigd. Op het St. Wenceslausplcin, waar maandagavond nog de Russische tanks met hun dreigende vuurmonden opgesteld stonden, waren van ochtend nog slechts enkele patrouilles van vier of vijf man Russische bezettings troepen te zien. Voor het gebouw van het persbureau „Ceteka" dat in de avond van de eerste bezettingsdag de nieuwsuitzendingen staakte staat nog een pant serwagen. Op het presidentiële paleis wappert weer de Tsjechoslowaakse vlag en Tsjecho- xlowaakse schildwachten zijn daar in de plaats gekomen van de zware tanks van de invaller. Men kan ook weer over de bruggen lopen zonder door Russische mili tairen te worden aangehouden. CHICAGO De commissie voor het program van de Amerikaanse demo cratische partij heeft dinsdagochtend vroeg een tekst goedgekeurd, die voor ziet in de stopzetting van alle luchtaan vallen op Noord-Viëtnam, mits de vei ligheid van de Amerikaanse strijdkrach ten gewaarborgd is en Hanoi blijk van medewerking geeft. Verder wordt voorgesteld onderhan delingen te beginneri over een geleide lijke vermindering van de oorlogshan delingen en terugtrekking van Ameri kanen en Noordviëtnamezen uit Zuid- Viëtnam. Gestreefd moet worden naar vrije verkiezingen in Zuid-Viëtnam, waaraan ook het nationale bevrijdings front moet deelnemen. Het verleggen van de verantwoordelijkheid voör de verdediging van Zuid-Viëtnam naar de strijdkrachten van dat land moet in versneld tempo geschieden om terug trekking van Amerikaanse troepen mo gelijk te maken. OOSTERWOLDE Vanmorgen vroeg is in het Friese dorp Oldeberkoop de boerderij van de familie A. Elshof afgebrand. De oorzaak is vermoedelijk hooibrie. Een voorraad hooi voor ca. 40 melkkoeien ging geheel verloren. De schade bedraagt ca. f 100.000, Een Russische soldaat, met een groep je anderen uitrustend op een tank, gaapt bijna zo wijd als de mond van het ge schut Verveling of een gevolg van de emoties van de laatste dagen wagen en een troepenenrr>r. Zij ston den daar al de hele Hhfciijir In Tabor (Zuid-Bohemcn) zag een journalist meer dan 100 Sovjet-tanks en vrachtauto's zich naar het westen bewegen. Tsjecho-Slowaken in de stad zeiden dat zij meer dan 250 voertuigen naar het westen hadden zien rijden „vermoedelijk om de Westduitse grens te bewaken". Maandagavond werd een verplaatsing van Sovjet-voertuigen waargenomen op de grote weg van Praag naar Pilsen, ook in westelijke richting. Maandagmiddag reed een lange stoet Russische vrachtauto's Praag binnen juist toen de Tsjecho-Slowaakse politie automobilisten aanraadde, voor het in vallen van de duisternis van de straat te zijn. PRAAG Drie gewapende Russische soldaten zijn het gebied van de Ame rikaanse ambassade in Praag binnen gedrongen en hebben slechts schoor voetend gehoor gegeven aan het be vel van ambassadeur Jacob Beam om weg te gaan. Beam gaf opdracht de Amerikaanse vlag te hijsen toen hij de Russen de tuin van de ambassade zag binnen lopen, waar zij appels van de grond opraapten en die begonnen op te eten. Een officier gaf hij opdracht de Russen te zeggen dat zij zich moes ten verwijderen. Twee mariniers hesen vervolgens de vlag, terwijl de officier de Russen sommeerde te verdwijnen. „U eet Amerikaanse appels", zo liet hij hun via een tolk zeggen, „leg ze terug. Dit is Amerikaans grondge bied, de Amerikaanse ambassadeur wil dat u vertrekt." „Wij hebben onze orders", had een der soldaten geantwoord. „Niets mee te maken. De ambassa deur wil dat u vertrekt", repliceerde de Amerikaan. De Russen legden de appels toen terug en gingen heen. Ongeveer 20 minuten later reden twee Russische vrachtwa gens met zes officieren, 40 soldaten en een burger voor. Zij bleven enige tijd voor het hek van de ambassade- tuin staan en reden toen verder. PARIJS Het officiële bezoek, dat de Poolse communistische leider Go moelka in oktober aan Frankrijk zou brengen, is voor onbepaalde tijd uitge steld. Dat is geschied op initiatief van de Franse regering. Het is het eerste diplomatieke gevolg voor Frankrijk van de overweldiging van Tsjecho-Slowakije door Rusland en zijn satellietstaten, waartoe ook Polen behoort. Gomoelka was voor dit bezoek' door de Gaulle zelf uitgenodigd. UNION ADVERTENTIE AMSTERDAM Heineken koopt Amstel voor honderd miljoen gulden. De biermerken van de twee ondernemingen blijven naast elkaar bestaan. Voor lopig zullen beide merken nog niet tegelijk in hetzelfde café of restaurant te koop zijn. In Nederland worden byna een miljard glazen Heineken en Amstel per jaar gedronken en daarmee hebben de twee bijna zestig procent, van de markt "in handen. De combinatie heeft een omzet van 360 miljoen gulden in binnen- en buitenland. Met brouwerijen in Amsterdam, Rot terdam en Den Bosch is Heineken ver reweg de grootste van de twee. Van de 2,7 miljoen hectoliter bier die deze drie bedrijven per jaar omzetten wordt 2 miljoen hectoliter in ons land verkocht. Heineken bezit in ons land horeca-pan- den tot een boekwaarde van 30 miljoen gulden. Amstel heeft brouwerijen in Amster dam en Helmond. Zij maken 1,2 mil joen hectoliter bier per jaar en verko pen daarvan 0,95 miljoen hectoliter in Nederland. Beide concerns hebben belangen over de gehele wereld. Met elkaar nemen zij een belangrijke plaats in. De fusie be tekent bijvoorbeeld dat de nieuwe Ne derlandse reus een van de grootste bier concerns in West-Europa is. In Nederland was Heineken al de grootste, gevolgd door Amstel. De posi tie van de brouwerijen wordt nu ver der verstevigd. Bij de twee concerns samen werken bijna vijfduizend men sen. De werkgelegenheid zal niet vermin deren. De besturen van de twee con cerns verwachten zelfs dat de versterk te positie kan leiden tot een verdere groei en uitbreiding van de ondernemin gen. ROTTERDAM Een belangrijke fu sie op verzekeringsgebied staat op sta pel. De Rotterdamse Verzekerlngs So ciëteit RVS zal met de Haagse Assuran tie Maatschappij De Zeven Provinciën een fusie aangaan. De RVS heeft aan levensverzekerin gen een verzekerd kapitaal van 5,15 miljard gulden. De Brand- en Variaver- zekering Maatschappij van dit concern ontvangt per jaar ongeveer dertien mil joen gulden aan premies. Bij de Zeven Provinciën, die zich overwegend met schadeverzekeringen bezighoudt, komt ongeveer f 90 miljoen aan premies per jaar binnen. Dit bedrijf heeft dochter ondernemingen in de Verenigde Staten en Australië. De RVS ontplooit ook activiteiten op het gebied van de kredietverlening, o.m. via de Nationale Crediet Vereniging. Deze heeft een vermogen van 65 miljoen gulden. ARNHEM De familie Dobbelman heeft haar zeep- en wasmiddelenfabriek in Nijmegen verkocht aan het concern Koninklijke Zout-Organon. Hiervan maakt deel uit de zeepfabriek Kortman en Schulte in Rotterdam, fabrikant van het merk Biotex, die nu in Nijmegen de beschikking krijgt over hoognodige pro- duktiefaciliteiten. De Koninklijke Dobbelman, die onder meer ook het merk Castella voert, heeft ongeveer driehonderd mensen in dienst. Een beperkt deel van hen zal door de fusie, die door middel van aan delenruil wordt uitgevoerd, moeten af vloeien. Hierover is overleg met de vak bonden geopend. Het bedrijf van Dob belman 235 jaar oud zal zoveel mogelijk zelfstandig blijven opereren. Deze nieuwe overneming zal de om zet van de Koninklijke Zout-Organon, op het ogenblik ca. 1,8 miljard gulden per jaar, een nieuwe impuls geven. Dobbelman is in grootte de derde was middelenfabrikant in Nederland. Slechts om de Sovjet-Russische am bassade ligt nog een kordon tanks. De burgerij ging dinsdagochtend aan de schoonmaak. Hopen vlugschriften en aanplakbiljetten werden op het Wences- lausplein bijeen geveegd en arbeider» hebben een aanvang gemaakt met her stelwerkzaamheden. De Russische tanks die nog in de stad zijn, hebben zich in de zijsraten en parken teruggetrokken en de overige zijn buiten de stad gelegerd. Boven Praag cirkelde een eenzame Russische helikopter, van waaruit vlug schriften werden uitgeworpen die de burgerij waarschuwden „tegen de be dreigingen van contra-revolutionairen". In de wijk rond het gebouw van de radio-omroep is het zwaarst geleden door de bezetting. De Russen hebben op het gebouw van de radio luidsprekers aangebracht waardoor nieuws in het Russisch en lichte muziek wordt uitgezonden. Een keukenwagen van het Russische leger kwam bij het gebouw om pap uit te delen aan de jonge soldaten die er de wacht houden. LONDEN Prinses Marina, de vroe gere hertoging van Kent, een tante van koningin Elizabeth II, is volgens be richten van Kensington Palace ernstig ziek. Haar toestand geeft reden tot be zorgdheid, aldus een communiqué van het paleis. Prinses Marina (62), een vroegere Griekse prinses, weduwe van de hertog van Kent, is de moeder van prinses Alexandra en twee zoons. (Van onze weerkundige medewerker) tiet is deze zomer nog niet eerder T voorgekomen, dat de luchtdruk- verdeling zo stabiel is als op dit ogen blik. De weerkaarten tonen als meest overheersende systeem een zeer uit gebreid hogedrukgebied van de Azo- ren over de Britse eilanden en Scan dinavië tot Noord-Rusland. Aan de zuidoostflank hiervan blijft het weer in onze omgeving gunstig in een noordoostelijke luchtstroming, waarin Gelderland middagtemper atur en van 24 tot 26 graden boekt. Hoewel de barometers in het Noord zeegebied nu aan een dalende bewe ging zijn begonnen, lijkt de kans toch groot, dat het zomerse weer het groot ste deel van deze week zal aanhouden. Als reactie op de vrij hoge temperatu ren, kan het in de namiddag en avond tot een plaatselijke regen- of onweers bui komen, maar dergelijke buien zul len zich vermoedelijk eerder in Lim burg voordoen dan in Gelderland. Morgen, zon op: 05.45, onder: 19.36; maan op:11.24, onder: 21.00. ADVERTENTIE Vele Mexico-opjes. Talloze Mexico verrassingen. Start op 5 september. Spaar nii al CO-OP-merkjes. Binnenkort méér nieuws. Dit zijn Eugenie van Westhreenen Herlaar en haar dochter Annemiek- Andrea. De baby is verleden week in het Pius- ziekenhuis in Harderwijk geboren. Mevrouw Van Westhreenen- Herlaar was de eerste vrouwelijke nieuwslezer van de N.T.S. Zij heeft ongeveer twee jaar lang voor het journaal gewerkt.

De Vallei | 1968 | | pagina 1