Roemenië en Zuid-Slavië mikpunt van Moskou Westelijke journalisten veilig gegidst NADA BILAK IN MOSKOU 25 king size filters 150 Russen in Praag steeds sneller geprikkeld Vrije gaat radio door CEAUSESCOE EIST HERSTEL DUBCEK Reservisten worden opgeroepen Geen kans voor geheime politie Tsjechen vluchten Russen vernielen t.v.-station Castro steunt Russen RESERVES SCHERPER FELLER „IVAN, GA NAAR HUIS, NATASJA ZIT MET PROBLEEM" LEUZEN SCHIETEN DINSDAG 27 AUGUSTUS 1968 PRAAG Terwql de troepen van het rode leger maar moeizaam hun weg in Tsjecho-Slowakqe kunnen vinden en vaak geen eten, drinken en dak boven hun hoofd hebben, kunnen Westerse journalisten met steun van de bevolking betrekkelijk gemakkelijk dwars door het land reizen, zo schrijft Lionel Walsh, een verslaggever van Reuter, die er in geslaagd is door bezet Tsjecho-SlowakUe naar Praag te komen. PARIJS Volgens Radio Vrij-Praag zijn op het ogenblik 18 Russische auto's met meetapparatuur voor de opsporing van radiozenders in Praag. De opsporingsfunctionarissen worden bijgestaan door personeel van de Russische ambassade, dat in auto's met een diplomatiek nummer bord rijdt. Hetzelfde station meldt dat de bezet ters een nieuwe radiozender in de lucht hebben: „Radio-Praag, zender van de socialistische republiek Tsje- cho-Slowakije". De zender zou de luisteraars aansporen al het nieuws wat zij horen zelf te verifiëren, om vorming van een foutieve mening te voorkomen. In Praag is een vrouw die op de tram stond te wachten door Russische mi litairen doodgeschoten. De militairen verboden vervolgens dat haar stoffe lijk overschot werd weggevoerd, al dus de zender Vrij West-Bohemen". De zender verspreidde ook een protest van de burgemeester van Praag te gen de aanhouding van verscheidene leden van de gemeenteraad en tegen de belemmeringen die de raad in de weg worden gelegd. De burgemees ter gelooft dat de voedselvoorziening nog enkele dagen normaal zal verlo pen. Hij vroeg de jongeren zich bij de ziekenhuizen aan te melden, om dat die groot gebrek aan personeel hebben. Ook protesteerde de burge meester tegen de bezetting van het nationale schilderijenmuseum en an dere culturele gebouwen. De bezettingstroepen zijn overgegaan tot identiteitscontrole van personen die gebruik maken van het open baar vervoer, zo meldt dezelfde zender. In een trein tussen Chlum- cany en Vrbno zou een officier van het Tsjechoslowaakse leger zijn ge arresteerd. De vrije zender „Radio Donau" heeft omgeroepen, dat ondanks tegenwer king van de bezetters het buitenge woon congres van de communisti sche partij van Slowakije in Bratis lava is gehouden en dat 358 van de 400 afgevaardigden aanwezig waren. Het congres heeft besloten de zitting permanent te maken en heeft een presidium van 20 leden gekozen, on der wie Alexander Dubcek en Nov- mestsky. Ook heeft het congres zijn goedkeuring gehecht aan het houden van het i4de communistische partij congres in Praag. Aan de Hongaars-Slowaakse grens is volgens Radio-Donau een trein met Hongaarse tanks aangekomen. Tsje- choslowaaks spoorwegpersoneel heeft geweigerd de tanks te lossen, waarna Hongaarse militairen heb ben gedreigd het station op te bla zen. De ondergrondse in Tsjecho-Slowakije weet precies waar de Russen en hun bondgenoten zijn, aldus Walsh, en een reis door het land zonder te maken te krijgen met Russische tanks en troepen is mogelijk dank zij plaatselijke gidsen. Toen ik zondagavond Tsjecho-Slowa kije binnenkwam, zo zegt Walsh, wezen grenswachten mij op mijn kaart de weg naar Bratislava waarop ik geen Russen zou zien. Ondanks het feit dat wegwijzers onleesbaar waren gemaakt of de verkeerde weg wezen, kon ik mijn reis vervolgen door de aanwijzingen van Slowaken, die in elk dorp klaar ston den om mij te helpen. Geheime zenders meldden voortdurend dat de Russen aan alles gebrek hebben, zelfs aan ben zine. Hun patrouilles hebben dan ook benzineblikken en eten afgenomen van automobilisten uit het westen. De gidsen van Walsh telefoneerden naar verder op zijn route gelegen plaat sen, om ervoor te zorgen dat hij ook daar geholpen werd. „Mits het geen Russen zijn, doen wij alles voor de mensen", zo zeiden zij tegen hem. Over al stonden mensen rond transistorra- dio's aandachtig te luisteren naar de aanwijzingen van de geheime zenders. Als er een boodschap kwam over de ar restatie van een verzetsstrijder met de melding dat een bepaalde auto moest worden aangehouden, nam het leger of de politie direct maatregelen om in te kunnen grijpen. De geheime zenders, al dus Walsh, die zo talrijk zijn en die de bezettingsmacht maar niet kan opspo ren, zijn de sleutel voor 't koppige pas sieve verzet van de Tsjechen en Slowa ken. Mochten de Russen erin slagen die zenders uit te schakelen, dan zou dat wellicht een beslissende slag zijn voor het moreel van het volk. BOEKAREST De Roemeense president, Ceausescoe, heeït gisteren het on middellijke herstel geëist van de wettige Praagse regering en terugtrekking uit Tsjecho-Slowakije van alle bezettingstroepen. Zijn verklaring viel samen met een communiqué van de Zuidslavische commu nistische partij waarin werd gezegd, dat de Zuidslavische strijdkrachten klaar staan om de onafhankelijkheid van het land en de Zuidslavische opvatting van het communisme te verdedigen. A Drie jonge inwoners van de Tsjechische stad Bratislava bezig met het ver wijderen van een straatnaambord, om op deze wijze de bezetters b.v. het uit voeren van arrestaties te bemoeilijken. Tegelijkertijd werd in Belgrado (Zuid-Slavië) melding gemaakt van troepenverplaatsingen langs de noorde lijke grens van Zuid-Slavië met Honga rije. Ook zou een onbekend aantal re servisten onder de wapenen zijn geroe pen. De verklaring van de Roemeense pre sident was merkwaardig genoeg in te genspraak met een voorzichtig gefor muleerd hoofdartikel in het invloedrij ke Roemeense partijblad, Scienteia. Of schoon het blad de bezetting van Tsje cho-Slowakije afwees gaf het te ver staan dat Roemenië zich ervoor moet wachten om de Russen nog meer tegen zich in het harnas te jagen. Drie dagen geleden beschuldigde Moskou Roemenië ervan, dat het aan stuurt op een contrarevolutie in Tsje cho-Slowakije. President Ceausescoe weigerde gisteren hierop in te gaan. Causescoe hield een toespraak in Brasov, in het centrale bergland van Roemenië. In deze plaats had hij zon dag een onderhoud met de Russische ambassadeur in zijn land, A. V. Bo- sov. Tijdens het weekeinde was Boekarest het toneel van druk overleg tussen de communistische partij, de regering en diplomatieke vertegenwoordigers. Dat overleg werd gisteren kennelijk voort gezet. Dat viel althans af te leiden aan de lange rij limousines voor het rege ringsgebouw in de hoofdstad. Over de geruchten dat Roemenië re servisten onder de wapenen heeft ge roepen was geen bevestiging te krij gen. Dit was inmiddels wel het geval in Zuid-Slavië. In Belgrado, de Zuid slavische hoofdstad, werden sterke een heden van de militaire politie samen getrokken, terwijl geen militairen wer den gedemobiliseerd. De Zuidslavische communistische partij veroordeelde gisteren in een re solutie de interventie van het Pact van Warschau in Tsjecho-Slowakije, „Deze militaire actie", aldus de resolutie, „heeft opnieuw bevestigd dat de poli tiek van blokvorming geen waarborg is voor vrede in gelijkwaardigheid of on afhankelijkheid." Onze correspondent in Bonn telefo neerde ons gisteravond het volgende: In Oost-Duitsland neemt het commu nistische bewind maatregelen om de protesten tegen de inval in Tsjecho-Slo wakije de kop in te drukken. Voor de Tsjecho-Slowaakse ambassaderaad in Oost-Berlijn, waar vele Oostduitsers hun sympathie voor de Tsjechen ko men betuigen, controleerde de volkspo- litie de papieren van iedereen die de ambassade binnenging of bleef staan voor de fotovitrines aan de gevel, die sinds de invasie met rode anjers zijn gesierd. De politie arresteerde een groep tele visiejournalisten en jonge schrijvers, die pamfletten tegen de invasie hadden verspreid. In vele Oostduitse steden worden leuzen zoals „Ivan ga naar huis" en „Leve Dubcek en Svoboda" op de muren geklad. Gemeentewerklie den zijn druk in de weer om die steeds weer uit te wissen. Na een demonstra tie in Oost-Berlijn werden twee zoons gearresteerd van de Oostberlijnse pro fessor Havemann, die door zijn onor thodoxe communistische opvattingen al dikwijls in botsing is geweest met het regime. De Oostduitse pers blijft het drama in Tsjecho-Slowakije hardnekkig af schilderen als een grootmoedige hulp verlening aan het Tsjechische broeder volk tegen reactionaire onruststokers. De mensen zijn echter van de ware ge beurtenissen redelijk óp de hoogte om dat ze doorgaans westelijke radiozen ders kunnen ontvangen, en in de grens gebieden ook westelijke televisie. Niet alleen de bevolking maar ook een deel van de communistische partijleden schijnen zich tegen de bezetting van Tsjecho-Slowakije te kanten. aan de is het Aan de Oostduitse grens, en sectorgrens van Oost-Berlijn, toezicht op het meenemen van weste lijke kranten en andere verboden za ken nog scherper dan te voren. De Oostduitse grenswachten doorsnuffelen elke auto zorgvuldig, en ze laten vele reizigers hun tassen uitpakken en hun zakken leeghalen. Feller dan ooit zijn de Russen maan dag uitgevaren tegen Roemenië en Zuid-Slavië als gevolg van de veroor deling door deze landen van de bezet ting van Tsjecho-Slowakye. Een com mentator van de Russische televisie LONDEN De geheimzinnige verdwUning uit Engeland van het zeventienjarige Tsjechische meisje Nada Bilak kreeg gisteren een sinistere wending door een me dedeling van de Russische ambassade: „Ze is donderdag langs de normale weg van Engeland naar Moskou gevlogen". Daarentegen meent de Tsjechische ambassade dat Nada Bilak is ontvoerd door de Russen. Haar vader, Vasil Bilak, een tegenstander van Alexander Dubcek, neemt in Moskou deel aan de onderhandelingen over de toekomst van Tsjecho- Slowakije. De Russen doen het voorkomen alsof er niets van waar is dat het meisje vorige week woensdag is weggelokt uit een arbeidskamp bij Carlyle door een onbekende man en vrouw die Russisch met haar spraken. „We hebben haar gewoon door middel van een Russische student, die toevallig in Carlyle was, de boodschap doorgestuurd van haar moeder in Moskou dat ze ziek is", aldus de Russen. De dag erop zou Nada op de Russische ambassade in Londen om een visum heb ben gevraagd maar daar kreeg ze, aldus de Russische lezing, te horen dat dit voor Tsjecho-Slowakije niet nodig is. Ze kocht haar vliegtuigbiljet en vertrok de zelfde dag naar Moskou. Het is een raadsel hoe Nada voor haar vlucht naar Moskou kon betalen. Toen ze onlangs in Engeland aankwam had ze maar drie pond sterling bij zich, zegt de Tsjechische ambassade. verklaarde dat „de officiële politiek van Zuid-Slavië en Roemenië nu te ver gelijken is met die van NAVO- en soortgelijke mogendheden" en „niets gemeen heeft met het marxistisch-le- ninistische internationalisme". Hij vond ook dat de twee landen, die diploma tieke betrekkingen met West-Duitsland onderhouden, te zachtaardig staan te genover de „revanchistische politiek" van die staat. Voorts nam hij het ze kwalijk dat ze voedsel hadden gegeven aan de berich ten uit het Westen, als zou een Rus- sisch-Bulgaarse invasie in hun landen op handen zijn. „Het is merkwaardig dat Boekarest en Belgrado zich in de zen tot stilzwijgen menen te moeten beperken en, wat nog verbijsterender is, kennelijk zelfs bereid zijn door middel van sommige verklaringen die daar zijn afgelegd dit dóór vijanden van het socialisme in het Westen ver oorzaakte kabaal aan te moedigen", al dus de commentator. Het Russische regeringsblad Izvestia beperkte zich in zijn kritiek tot Roeme nië. Nadat de Sovjet-pers zondag al de Roemeense president Ceaucescoe met name had gekritiseerd, gispte de Iz- westia hem nu omdat hij de Tsjechi sche ministers Ota Sik en Frantisek Vlasak na de bezetting van hun land in Boekarest had ontvangen. Deze mi nisters hadden volgens het blad, geen officiële status meer. WENEN De voorzitter van de Tsje choslowaakse journalistenbond, Peter Kettner, is uit Praag naar Oostenrijk gevlucht. Hij deed een oproep tot alle journalistenbonden en persorganisaties, het geweten van de wereld te mobilise ren. „Het gaat om 't leven van de jour nalisten. De Tsjechoslowaakse collega's worden, evenals schrijvers en intellec tuelen, door collaborateurs en verra ders bedreigd. U hebt de pers in han den, de zogenaamde zevende macht. Wij weten zelf, welke geweldige kracht daarin steekt. Daarom hadden de Sov jets al in Cierna nad Tisou herinvoe ring van de perscensuur geëist, aldus Kettner. Uit München wordt gemeld dat tot dusver 36 Tsjechoslowaakse vluchtelin gen in Beieren zijn aangekomen, van wie de helft op normale manier met goede reisdocumenten. Zij hebben poli tiek asiel gevraagd. WENEN Radio-Pilsen deelt mee, dat Russische troepen een modern tv- en radiostation in het nabije Pasov gis teravond vernield hebben. Tanks die voor het station stonden, hebben het personeel bevolen het te verlaten waarna alle apparaten en ook de radiotoren vernield werden, aldus radio-Pilsen. Niemand werd gewond. De radio waarschuwde de bevolking van Pilsen voorzichtig te zijn met wat zij de aanwezigheid van vreemdelingen noemt. De Sovjet-geheime politie, aldus de radio, heeft mannen gestuurd die volmaakt Tsjechisch spreken. Zij dragen spijkerbroeken en geruite overhemden en mengen zich tussen de mensen om opstandige gesprekken af te luiste ren. In Budojavice, deelde de vrije radio van Zuid-Bohemen mee, dat Russische troepen de nacht hebben doorgebracht met het afscheuren van afbeeldingen van president Ludvik Svoboda en par tijleider Alexander Dubcek. De soldaten die de tekst in Latijnse letters van sommige biljetten niet kun nen lezen, scheurden oók talloze be kendmakingen af van een damesavond die deze week ïou worden gegeven. MÜNCHEN Vierentwintig inzitten den van de Nederlanse bus die zater dag bij München verongelukt is wor den verpleegd in vier verschillende ziekenhuizen. Twee van hen, een vrouw en de chauffeur, verkeren nog in le vensgevaar. Nieuwe Gladstone Mild heeft meer: PRAAG Sovjet-tanks en gevechtswagens houden nog steeds het centrum van Praag bezet, maar de meeste bewoners hebben klaarblijkelijk besloten er geen notitie van te nemen. Overal in de stad zijn aanplakbiljetten met „Negeer de bezettingstroepen". Duizenden mensen die op weg zijn naar hun werk worden gewoon door de Sovjet soldaten genegeerd, die gemakkelijk in hun voertuigen zitten of by de tanks en gevechtswagens op wacht staan. Het beste wat de communistische autoriteiten op dit ogenblik kunnen verwachten is het contact tot het minimum te beperken. Daardoor zyn de kansen op bloedvergieten minder. Zondag was er meer contact. Langs de oever van de Vlata zaten drie jonge tanksoldaten op een bank, genietend van de zon en in druk gesprek met een oude vrouw. „Ivan, ga naar mammie terug", aldus een biljet in het Russisch op een muur in de nabijheid. Op het plein voor het oude stadhuis werd verbitterd geredetwist tussen sol daten en jonge Tsjechen, die de Sovjets beschuldigen van schieten in de stad zonder reden. Op het Wenzeslausplein, het drukste van de stad, raakte meer dan een opgewonden jongeman in con flict waarbij getrokken en geduwd werd met geduldige Russen in camouflage pakken. Aan een einde van het plein brand den kaarsen en werden bloemen gelegd bij het gedenkteken van een onbeken de 14-jarige jongen die afgelopen woensdag daar door Sovjet-soldaten werd doodgeshoten. De Sovjets bleven enige meters van het monument weg. Als het te heet toeging tussen de Tsjehen en de Sovjets, versheen ge woonlijk een Tsjechische soldaat en slaagde erin hen weer tot kalmte te brengen. Op de pamfletten wordt een opsom ming gegeven van de talloze biljetten en leuzen die op de muren geschilderd A Wat er ook gebeurd, bwod moet men in Praag ooft eten. Scène voor een bakkers winkel, waar het brood schaars wordt. worden, waarvan vele in het Russisch: „Ivan ga naar huis, u bent altyd wel kom als toerist, maar s.v.p. niet in uni form en zonder wapens". Veel leuzen zijn humoristisch, zoals die met het opschrift: „Ivan ga naar huis, Natas ja zit met een sex-pro- bleem". Het was versierd met kleine hartjes in het rood. Andere leuzen over hetzelfde thema zijn in rauwere taal gesteld en tenmin ste een schilder voelde zich gedwongen te pleiten: „asjeblieft niets vulgairs". Op een biljet, onder de kop „de onwaarachtige waarheid" (Pravda bete kent waarheid) worden de berichten be streden over Tsjecho-Slowakije die in het blad van de Sovjef-partij Pravda verschijnen. „Gelooft u wat er in uw bladen staat wat u met uw eigen ogen ziet?" aldus een van de biljetten in een vraag aan de Russen. Toen de avond viel werden de Rus sen evenals alle soldaten die in een vijandige stad zijn zenuwachtiger. Een auto verspreidde nummers van de Pravda op het Wenzeslausplein. Jonge lui raapten ze snel op en maakten er een vuurtje van. Als gevolg daarvan werd geschoten, klaarblijkelijk in de lucht. Het plein was onmiddellijk leeg, maar slechts voor een ogenblik. In het centrum van Praag hebben on geveer 20 Tsjechoslo waken een vrouw afgetuigd, die met een Russische tank bemanning had aangepapt. Westerse te levisieverslaggevers waren getuige van de scene. De vrouw was ongeveer 30 jaar en zwaar opgemaakt. De televisie journalisten kregen echter niet de kans dicht bij te komen. Na korte tijd greep de politie in en werd de vrouw ontzet. „Er is maar een ding veranderd met de Russen, sinds ze ons in 1945 bevrij den. Ze stelen nu geen horloges meer. Maar het is nog net zo'n armzalig stel letje als vroeger", zo zei iemand. Een ander zei: „man, vertel de we reld over deze ten hemel schreiende schande. Deze troepen kwamen ons land binnen in de verwachting er een contrarevolutie aan te treffen. Nu heb ben ze er bijna een. Oh, wat een slech te dienst heeft Breznjef het socialisme bewezen. Een oudere man zei: „wij Tsjechen zijn geboren om ongelukkig te zijn. Het schijnt onze bestemming te zijn om door iemand bezet te worden. Daar wa ren Habsburgers, toen kwam Hitier en nu hebben we de Russen wij zullen ze nu nooit meer kwyt raken. Een rouwende menigte heeft zich ver drongen in een kleine kapel in het Vi- nohradsky crematorium om een laatste groet te brengen aan een Tsjechoslo- waak, die op de eerste dag van de be zetting door een Russische vrachtwa gen werd overreden. Volgens ooggetui gen van het ongeluk zat de 27-jarige Zdenek Prihoda op zijn motorfiets aan de rand van de Vinohradska-straat toen een Russische vrachtwagen hem met opzet tegen de grond reed en doodde. „Er was ruimte genoeg en de vracht wagen zou hem hebben kunnen ontwij ken", zo zei een man. Later bracht de menigte in hetzelfde gebouw het laatste eerbewijs aan de 14-jarige Milan Kadlec, die op 21 augus tus werd neergeschoten op de treden van het Wenzeslaus-monument. Een woordvoerder van de politie deel de mee dat er sinds de intocht van de Russische troepen in Praag, minstens 22 mensen om het leven zijn gekomen en rond 200 gewond zijn geraakt. Circa honderd politieke leiders, intellectuelen en journalisten zyn volgens deze woord voerder gearresteerd, het merendeel door collaborateurs in de geheime poli tie. De woordvoerder ontkende dat de Russen zich aan bepaalde gruweldaden zoals het beschieten van Rode-Kruis- auto's hadden schuldig gemaakt. Een chauffeur van een ziekenwagen van het Rode Kruis zei echter tegen een ver slaggever van Reuter, dat hij en een arts voor hun leven hadden moeten ren nen, toen een Russische tank op de Rode-Kruiswagen begon te schieten waarmee zij zaterdagavond door de stad reden. MIAMI De Cubaanse premier Fi del Castro heeft zich gisteravond voor stander verklaard van de Russische be zetting van Tsjecho-Slowakije. Castro, de laatste belangrijke com munistische leider die zijn standpunt bekendmaakte, sprak zijn volk over ra dio en televisie toe. Zijn rede werd in Miami beluisterd. „Het bewind in Tsjecho-Slowakije was op weg naar het kapitalisme", al dus Castro. Hij verklaarde dat de po litieke toestand in Tsjecho-Slowakije voor de inval snel verslechterde en dat het land in handen van het imperialis me dreigde te vallen.

De Vallei | 1968 | | pagina 7