Wereldrecords zwemmen verbeterd Norbert Koch bracht Stam in eindstrijd DRIES HELSLOOT HAALDE FINALE NIET BONGERS EN DUYNDAM OPTIMISTISCH GESTEMD Kessler hield opruiming Wyomia Tyus nam revanche Noorwegen overweegt niet uit te komen op Olymp. Spelen Oostenrijk speelt niet tegen Hongarije Okker en Koch wonnen in Quebec RENNERS NIET NAAR OOST-EUROPA Ongeluk hield Japanse sprinters thuis Arthur Ashe won titel van Ver. Staten Volgens mevrouw Peters zijn hollandse winters afschuwelijk onberekenbaar. Ze heeft alvast 28 zakjes antraciet ingeslagen. Voor alle zekerheid. Kolen in huis: zeker van warmte! Koersen in Hilversum Engels voetbal Verrassing Geen woord Onfortuinlijk Rem vastgelopen Cruyff toegevoegd Succesje voor Keetie Hage Slim Voorzichtig Uitrusten Faggin Mevrouw Peters is niet de enige. De meeste mensen hebben graag vóór de winter hun kolen in huis. Een voorraad warmte zogezegd. Die klaar ligt als plotseling de kou toeslaat. Je schept maar, je pakt maar. Je bent van niemand afhankelijk. En dat is met de winter voor de deur een geruststellend gevoel. Vindt u ook niet? DINSDAG 27 AUGUSTUS 1968 LOS ANGELES Opnieuw zijn tij dens de Amerikaanse selectiewedstrij den voor de Olympische dames-zwem ploeg enkele wereldrecords verbeterd. Nadat Debbie Meyer een nieuw re cord op de 200 m vrije slag had laten registreren, corrigeerde zij ook op de 400 m vrije slag 's werelds toptijd, die al met 4 min. en 26,7 sec. op haar naam stond. Zij kwam nu tot 4.24.5. Wisselslagspecialiste Claudia Kolb nam de gelegenheid te baat om het wereldrecord op de 200 m wisselslag, dat zij had moeten delen met haar landgenote Sue Pedersen (2 min. en 25 sec.), naar de geschiedenis te ver wijzen. Claudia Kolb kwam ditmaal tot 2.23.5. Catie Ball brak haar eigen wereld record op de 100 m schoolslag en bracht het van 1 min. en 14,6 sec. naar 1.14.2. OSLO Het Noorse Olympische Co mité overweegt zijn inschrijving voor de Olympische Spelen van Mexico in te trekken, indien de politieke situatie in Tsjecho-Slowakije ongewijzigd blijft. Voorts hebben de Noorse en Deense sportbonden in overweging gekregen, evenals Zweden, het sportieve contact tot nader orde te verbreken met de landen van het Warschau-Pact. De na tionale sportfederaties van beide landen adviseren de bonden geen wedstrijden te houden tegen afgevaardigingen van de vijf landen, die vorige week Tsjecho- Slowakije zijn binnengevallen. ROTTERDAM Hilversum heeft vanavond de Grote Prijs der Zesjarigen, een draverij met acht dravers. Het zal vrij zeker hard gaan met de beste kan sen voor Diana R, Diogen en Dominica. De eerste start is om half zeven. Het programma: FRESIAPRIJS (2400 m, autostart, met trio): Frances G - Fay du Commerce - Gert Jan Norton. ANEMOONPRIJS (1500 m, autostart - eerste afd.): Higgins - Hariopile - Holly wood A. AMATEURKAMPIOENSCHAP V (2000 m, met trio): Ever Queen - Charlie Mills - Fabiola Spencer. Outsider: Fire Bird W. GROTE PRIJS DER ZESJARIGEN (2000 m): Diana R - Diogen - Dominica. ANEMOONPRIJS (1500 m, autostart): Hairos - Hadewych - Herbert Norton. GLOXINIAPRIJS (2020 m, met trio): Rijder J. van Dooyeweerd (Blauwe Rei ger S of Lively Rodney) - Bretteur P - Little Miss Mitzie. Outsider: Anton. RIDDERSPOORPRIJS (2000 m, eerste afd.): Farro Bond - Guit - Frieda Mago- wan. MONBRETIAPRIJS (1600 m, auto start, met trio): Dougalls Stern S - Da kota - Everprise. Outsider: Blanchefloor. RIDDERSPOORPRIJS (tweede afd.): Gré Hollandia - Geluksvogel - Gipsy. De derde serie leverde nog een ver rassing op. De sterke Rus Markof haal de de finale niet. De Zwitser Herger, een man die zich op houten banen won derwel thuisvoelt, startte als nummer één. Met Koch als gangmaker verwon derde het niemand dat hij die plaats niet meer afstond. Italië kreeg ten slot te nog zijn derde vertegenwoordiger in de finale. Castello, achter Meuleman, sloeg alle aanvallen van Markof af. Cees Stam met gangmaker Koch heeft in de tweede serie veel moeten „af zien". Als laatste gestart had hij na twintig kilometer de tweede plaats be reikt achter de Italiaan Grassi, die Meu leman als gangmaker had. De slimme Meuleman speelde het spel voortreffe lijk. Hij bleef juist zover van Stam weg dat deze geen kans kreeg om over hem heen te gaan. Trouwens, Stam wilde het ook niet. De Nederlander had al ontzet tend veel moeite om de aanvallen van de Belg De Vlaminck, die achter Sta kenburg reed, af te slaan. De uitgeputte Stam die na afloop on dersteund moest worden, kon de eerste ogenblikken geen woord uitbrengen. Een beetje op adem gekomen deed hij zijn relaas: „Meuleman dwong me steeds tot stoppen en aanzetten. Ik durfde niet over de Italiaan heen te gaan. Stel je voor dat het mislukt was, dan zou De Vleminck direct een aanval hebben ingezet en dan had ik die waar schijnlijk niet kunnen opvangen. Het is een tijd geleden dat ik zo heb moeten afzien". Stam dus in de finale met de Itali aan Grassi. In de eerste serie waren dat de Italiaan Carniel en de Spanjaard Julia. Dries Helsloot greep ernaast. Het werd een derde plaats voor de Neder lander, die zich na afloop van spijt wel de haren uit het hoofd kon rukken. „Ik wist niet dat ik voor het twee maal van gangmaker verwisselen een ronde vergoed kreeg", luidde zijn com mentaar. Het was voor de Nederlandse renner allemaal al een beetje onfortuin lijk begonnen. In de eerste serie zou hij achter Wiersma starten. Na het ongeluk met Koch zondagavond tijdens de trai ning gaf Wiersma er de brui aan. Maandagmorgen vroeg laadde hij zijn motor op de aanhanger achter zijn wa gen en vertrok. Richting Nederland. Wiersma, vandaag jarig, miste daar door het feestje dat zijn collega's wil den aanrichten. Helsloot kwam toen maandagmorgen plotseling achter Walrave te rijden. En nog zou er niets aan de hand zijn ge weest. In het Nederlandse kamp was men er heilig van overtuigd dat de eer ste finaleplaats voor Helsloot zou zijn. Het liep anders uit. Na nauwelijks vijf kilometer liep de rem van de moter van Walrave vast. Helsloot moest overgaan op reserve- Dries Helsloot, op de voorgrond, rijdt lukkige race. Op dit moment wordt h zegevierend zou besluiten. O gangmaker Nakladak. Het nam voortref felijk over. Zonder enige extra inspan ning ging hij door. Even later verscheen Walrave weer op de baan en toen ging het fout. Er viel een gat van zeker vijf tig meter, doordat de Nederlander te snel wilde wisselen. Het kostte Helsloot enorm veel inspanning deze afstand te overbruggen. En het leverde hem een ronde achterstand op. Een ronde die, zoals na afloop bleek, door de jury was vergoed. „Als ik dat had geweten zou ik wel doorgegaan zijn om die Spanjaard Ju lia, die voor mij reed, te pakken. Nu heb ik mij niet meer geforceerd. Ik zat trouwens een tandje te hoog en om dan zo'n gat van vijftig meter te dichten op zo'n hoge versnelling valt niet mee", al dus Helsloot. Piet de Wit, de Nederlandse kampioen bij de profs achter de motoren, schoof het op nervositeit. „Bij het overnemen zat hij door dat tandje te hoog al ka pot. Toen kon hij er weinig meer aan doen. Maar ja, hij krijgt nog een her kansing". lier achter gangmaker Walrave zijn onge- j gepasseerd door Carniel, die deze serie WENEN De Oostenrijkse voetbal bond heeft besloten op 8 september niet in Boedapest uit te komen tegen Hon garije. Als voorbereiding op de wed strijden voor de voorronden van het we reldkampioenschap 1970 ontmoeten de Oostenrijkers nu op 22 september in Bern Zwitserland, dat eerder de wed strijd tegen Polen annuleerde. LONDEN Voor de eerste divisie van de Engelse League is maandag avond de wedstrijd West Ham United Burnley gespeeld. De thuisclub won met 5—0. ROME Leo Duyndam (20), kampioen van Nederland in de achtervolging, gaat ZEIST Ajacied Johan Cruyff maakt weer deel uit van de selectie- groep voor het Nederlandse voetbal elftal, die gisteren door bondscoach Georg Kessler is samengesteld. Cruyff, die zondag tijdens zijn debuut in het nieuwe seizoen drie keer scoor de, kon niet voor de eerste centrale training op 5 augustus in aanmerking komen wegens een enkelblessure. Overigens is onder meer Frans Bouwmeester van NAC, evenals zijn clubgenoot Van Gorp, afgevoerd van de lijst van kandidaten voor het Oran jeteam, dat op woensdag 4 september in Rotterdam tegen Luxemburg speelt. Uit de selectiegroep, die van twintig tot veertien spelers is teruggebracht, verdwenen ook Mansveld (ADO), Suurbier (Ajax), Wery (Feijenoord), Bentzon en Klijnjan (beiden Sparta). Alleen Cruyff is toegevoegd. Kessler is van plan de groep na de competitiewedstrijden van zondag met twee spelers uit te breiden: een verde diger en een voorhoedespeler. Voor donderdag staat de volgende centrale training op het programma. Zondagavond formeert Kessler het Nederlandse elftal voor het duel met de Luxemburgers. De selectiegroep ziet er nu als volgt uit: Johan Cruyff (Ajax), Theo van Dui- venbode (Ajax), Bennie Muller (Ajax), Rob Rensenbrink (DWS). Wim van Hanegem (Feijenoord), Rinus Israël (Feijenoord), Wim Jansen (Feijen oord), Coen Moulijn (Feijenoord), Wietse Veenstra (Go Ahead), Henk Warnas (Go Ahead), Nico van Zoghei (Go Ahead), Willy van der Kuylen (PSV), Jan van Beveren (Sparta) en Hans Eykenbroek (Sparta). QUEBEC Tom Okker heeft met de Braziliaan Thomas Koch, van wie hij in het enkelspel verloor, de titel in het herendubbelspel van het toernooi van Quebec op zijn naam gebracht, de Ne derlands-Braziliaanse combinatie won in de finale met 6-4, 6-1 van de Spaans/ Indiase dubbel Manuel Santana/Rama- nathan Krishnan. Koch had zaterdag de enkelspeltitel gewonnen door een ze ge in drie sets (7-5, 0-6, 6-4) op Santa- na. Als toegift speelde Okker een wed strijd tegen Krishnan. Hij won deze met 6-2, 4-6, 6-3. ROME Bij de dames was 's mor gens een klein succesje weggelegd voor Keetie Hage. Zij plaatste zich bij de laatste acht in de achtervolging. Wel verloof zij van de Russiche Raisa Obodovskaya, maar met haar tijd van 4.09.1 bleek zij royaal bij de laatste acht te zijn. Hanelore Mattig uit Oost- Duitsland zal haar volgende tegenstand ster zijn. De sprinttitel voor dames zal waar schijnlijk wel weer in Rusland terecht komen. Bij de laatste acht plaatsten zich vier Russinnen. De dames kregen gisteravond om negen uur te horen dat zij naar hun hotels konden gaan, omdat de regen de baan gevaarlijk glad had gemaakt. Het afgebroken programma wordt van morgen om tien uur voortgezet. AMSTERDAM Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) heeft besloten voorlopig geen renners te laten deelnemen aan wed strijden in O.-Europa. Het besluit is ge nomen „in het belang van de renners, omdat men niet zeker kan zijn dat ze tijdig weer kunnen terugkeren." Hierdoor zullen de Nederlandse af vaardigingen naar wedstrijden in Tsjechoslowakije, Hongarije, Roemenië en Polen komen te vervallèn. Vooral de Ronde van Polen was van groot belang, omdat die de afronding betekende van de training van de Olym pische wegrenners. De KNWU zoekt nu naar een andere mogelijkheid om de Olympisdhe wegploeg in september (de Ronde van Polen is van 5 tot 15 septem ber) emplooi te geven. ROME De sprint voor professio nals, de laatste jaren toch al sterk ge devalueerd, heeft in Rome nog minder betekenis gekregen door het ontbreken van de drie Japanse sprinters. De heer Kito bracht een trieste bood schap mee: Op de laatste dag voor het vertrek naar Rome werd er tussen de kampioen van Japan Hirama en de tweede man Itoh nog een oefensprintje gemaakt. In volle vaart raakten beide renners elkaar. Hirama liep een schedelbasisfrac- tuur op en overleed enkele uren later. Ioth moest met ernstige kneuzingen in het ziekenhuis worden opgenomen. De twintigjarige Madarame, die ook naar Rome zou komen, was door het onge luk zo ernstig geschokt dat hij de Japan se wielerbond meedeelde liever maar thuis te blijven. ROME Enkele minuten nadat de laatste serie van de amateur-stayers was afgeschoten joeg een enorme re genbui over het velodrome van Rome, waar de wereldkampioenschappen voor professionals worden verreden. De drei gende donkere lucht had de toeschou wers op de open tribunes al verjaagd. De keurig geklede Italianen wensten de vouw in hun pantalon niet te verspelen. Op dat moment had Nederland één stayer in de finale. Cees Stam was er 's middags in geslaagd achter gangma ker Koch de tweede plaats in zijn se rie te bereiken. De tweede Nederlandse vertegenwoordiger, Dries Helsloot, kwam door domme pech in de eerste serie niet verder dan een derde plaats. Vandaag krijgt hij nog een kans om zich via de herkansing in de finale te rijden. misschien in het najaar een poging doen om het werelduurrecord te verbeteren. Dat zal afhangen van het resultaat dat hy bij de wereldkampioenschappen zal bereiken. Duyndam gaat vanavond in de slag, evenals Gerard Bongers, die in Amsterdam tijdens het Nederlands kampioenschap verrassend werd verslagen. Beide renners z(jn optimistisch gestemd. Duyndam, zelfverzekerd: „Ik wist dat ik in Nederland in de finale zou komen. Dat ik zou winnen had ik wel niet direct verwacht, maar ik had mezelf toch een kans gegeven". De slanke blonde coureur steekt niet onder stoelen of banken dat hij de laat-' ste tijd op de weg enigszins aan de dijk is gezet. „Ik mocht niet mee naar de Tour de France, maar zou zeker mee gaan naar de wereldkampioenschappen te Imola. Dat liep verkeerd uit. De commissie die selecteert kijkt teveel naar het kampioenschap van Nederland en de Acht van Chaam. Beide malen heb ik pech gehad. Bij het kampioenschap van Neder land reed De Wit tegen mijn achter wiel. Ik moest één ronde alles geven om weer bij te komen. Op dat moment was de grote slag al gevallen. En in de Acht van Chaam heb ik steeds met Gi- mondi voorop gezeten. Een lekke band wierp me achteruit". Duyndam zegt het zonder enige wrok Wel komt er enigszins wrevelig uit dat hij uit de krant moest vernemen dat hij BOSTON Arthut Ashe heeft als eerste piet-blanke de nationale tennis- titel van de Verenigde Staten voor zich opgeëist. In de finale van de kampioen schappen in Boston versloeg hij de 20- jarige Bob Lutz met 4-6, 6-3, 8-10, 6-0, 6-4. De 25-jarige Ashe stond met twee sets tegen een achter, toen Lutz de tien minuten rust gebruikte om andere kleding aan te trekken. Ash verliet de baan niet. Margaret Court en Maria Bueno won nen de titel in het damesdubbelspel door een overwinning op het Britse paar Viginia Wade en Joyce Williams: 6-3, 7-5. Een dag eerder had Margaret Court de titel in het dames-enkelspel reeds op haar naam gebracht. De titel in het gemengd dubbelspel ging naar de Brit Peter Curtis en de Amerikaanse Mary Ann Eisel. Zij wonnen met 64, 86 van het niet-geplaatste Amerikaanse paar Gerry Terry en Toy Fretz. niet bij de selectie was. Toch zal Duyn dam niet voor de wegsport verloren gaan. „Ik wil nu alles op de achtervol ging gooien en in de wintermaanden op de baan uitkomen. Maar ook wil ik nog graag Parijs-Tours en de Ronde van Lombardijen rijden". Over zijn kansen hier in Rome laat hij zich voorzichtig ujt. Dat hij over ont zettend veel souplesse beschikt vindt hij een belangrijk pluspunt. De baan ligt hem goed en hij stelt dat hij alléén zeer sterk rijdt. Wie zijn grootste concur rent in de achtervolging wordt, durft hij niet te zeggen. „Ik hoop in ieder ge val bij de laatste vier te komen. Dat moet er volgens mij toch wel inzitten", zegt Duyndam, die als de naam van Bongers valt, wijselijk zwijgt. De Ne derlandse kampioen wil zijn kaarten niet bloot leggen. Kauwend op een grassprietje, languit liggend op het middenveld onder een parasol rust Gerard Bongers (22), de tweede man voor de ploegachtervolging uit van de vermoeienissen van de trai ning. Bongers was de eerste dagen niet tevreden. De overgang van een beton nen baan naar een houten baan zat hem dwars. „Nu heb ik er geen last meer van. De Italiaanse trainer Costa heeft me geholpen er overheen te ko men. Hij gaf me de raad veel te trai nen achter een derny", Bongers is opti mistisch gestemd. Over de teleurstel ling van de nederlaag bij het Neder lands kampioenschap te Amsterdam is hij al heen. In de drie jaar dat hij ach ter de motoren zit werd hij eenmaal Nederlands kampioen; dat was in 1967. „Ik beschouw Faggin als de gevaar lijkste man", zegt hij. „Men fluistert wel dat Ole Ritter hier in een rit de Italiaan heeft verslagen in 6,08, maar Faggin is natuurlijk wel zo wijs ge weest zich niet in de kaart te laten kij ken. Die tijd van 6.08.- is natuurlijk heel mooi, maar ik kwam in Antwerpen op een houten baan ook tot 6.04.-", be sluit hij. WALNUT Wyomia Tyus, Olym pisch kampioene op de 100 meter in Tokio, heeft op de Amerikaanse Olym pische selectiewedstrijden atletiek (da mes) in Walnut revanche genomen voor de nederlaag, die zij op de 200 meter leed tegen de pas zeventienjarige Mar garet Bailes. De 100 meter besliste Wyomia Tyus in 11,3 sec. met miniem verschil in haar voordeel. Voor Marga ret Bailes werd eveneens 11,3 sec. afge drukt. Op de 400 meter verzekerde Jardi Scott zich met 53,5 sec. van een plaats in de Olympische ploeg, evenals Lois Drinkwater (54) en Esther Scroy (54.3) Voor de beste Amerikaanse seizoen- prestatie op het discuswerpen zorgde Olga Connolly met 53 meter en 34 cen timeter. Olga Connolly, die naar Mexi co gaat, bleef hiermee nog 70 centime ter onder de beste Nederlandse seizoen prestatie van Anneke de Bruin, die zon dag in Amsterdam 54.04 meter wierp. De Amerikaanse damesploeg voor de Spelen ziet er nu als volgt uit: 100 meter, 200 meter en 1x100 meter: Wyomia Tyus, Margaret Bailes, Barba ra Ferrel en Mildrette Netter. 400 m: Jarvis Scott, Louis Drinkwater en Es ther Scroy. 800 meter: Madeline Man ning, Doris Brown en Jarvis Scott. 80 meter horden: Mamie Rallins en Par van Wolvelare. Verspringen: Martha Watson en Willie White. Hoogspringen: Sharon Callaghan, Eleanore Montgome ry en Estelle Baskerville. Kogelstoten: Maren Friedrich. Vijfkamp: Pat Wins- low. Discuswerpen: Olga Connolly. Speer werpen: Barbara Friedrich.

De Vallei | 1968 | | pagina 9