Rotterdamse zakenman zag kansen van computer tijdig Vrees voor arrestaties in W.-Irian Suriname opnieuw in kaart Pensioenen nu feilloos naar ambtenaren YERBRUIKERSMARKT SLOKT MEER WINKELOMZET OP In acht jaar een wereldconcern DONKER - SERVICE VOOR ELEKTRONISCHE ADMINISTRATIE HANS LINDELOO WEG BIJ KR UTDENIERSBOND Na fouten in uitkeringen Kasteel te koop Toekomst vraagt nieuwe vorm van distributie Castro's afkeer van Amerika nog toegenomen n OTTERDAM - „Ik had nog J. L nooit een ponskaart gezien toen ik in maart I960 met dit bedrijf begon. We gingen aan de slag met de meest ouderwetse appa ratuur die er bestond. Nuchter Rot terdams gezegd zijn we nu het groot ste servicebureau op computerge bied in Nederland99 UITBREIDING VOORBEELDEN WETENSCHAP CONCURRENTIE Stalen torens Verschillen Drie winkels L Grote plannen Royaal Financiering Slachtoffers Polisnummer WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1968 „Elke week rekenen we zo'n 150.000 lonen uit waar een bedrag van zeven miljoen gulden mee gemoeid is. En die versturen we naar alle delen van het land". De man die dit zegt is de heer A. van Mil, directeur van 't Instituut voor Elek tronische Administratie in Rotterdam. Dezer dagen werd bekend dat het instituut is over genomen door Leasco World Trade Company Inc. in New York. In dat nieuwe geheel gaat het insti tuut in Rotterdam als produktiecentrum voor dienstverlening met computers werken voor heel Europa. In zijn rijk gemeubileerde directie kamer praat de heer Van Mil uitvoerig over de toepassingen met computers. Nu en in de toekomst. Hij spreekt zonder terughoudendheid, en gooit graag een uitvoerig antwoord op tafel op de vragen die we stellen. Wat het meest intrigeert: Hoe Is het begonnen? „Ik kwam in 'juni 1949 uit Indonesië waar ik als parachutist had gediend. In Rotterdam trok ik in het stuka- doorsbedrijf van mijn vader. Dat was toen niet zoveel, maar in twaalf jaar werkten we het op tot een zaak met zo'n 150 man personeel. Mijn belang rijkste werk in dat bedrijf was de loonadministratie", zegt de heer Van Mil. Midden in de rompslomp van al dat gereken werd zijn aandacht getrokken door nieuwe mogelijkheden. Hij las dat het rijk en de gemeenten die met het uitvoeren van de salarisronden tijden achter liepen, met computers in tien dagen de hele achterstand inhaalden en zelfs een maand vooruit kwamen te lopen. „Meteen dacht ik", zegt de directeur van het I.E.A., „zoiets moet voor het bedrijfsleven ook mogelijk zijn. En zo begon ik met deze zaak. Eerste klant was het stukadoorsbedrijf, later kwam het aannemersbedrijf Voormolen er bij. Het ging zo hard dat ik binnen drie maanden de kantoorruimte aan de DJAKARTA De bezoeker van West-Irian bespeurt weinig van een verbroedering tussen de bevolking van dit eiland en de Indonesische militairen en autoriteiten. Maar er is aan de an dere kant geen spanning in de straten waarneembaar, al zijn sommige West- Irianezen, een jaar voor de volksstem ming, graag bereid aan bezoekende journalisten verhalen te vertellen over onderdrukking van het volk door de Indonesische autoriteiten. Toen dezer dagen de V.N.-controleur voor West-Irian, Fernando Ortiz Sanz, de Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Adam Malik, de minis ter van Justitie, Oemar Seno Adji, de minister van Arbeid, schout-bij-nacht Moersalin, en ongeveer vijftig Indone sische en buitenlandse journalisten een bezoek aan het eiland brachten, pa trouilleerden er weinig troepen in de steden en de soldaten die in de straten liepen waren licht bewapend. Enige West-Irianezen verklaarden echter te genover de journalisten dat er minder militairen in de straten waren dan ge woonlijk. Verscheidene bewoners van Soe- karnapoera (het vroegere Hollandia) keken omzichtig om zich heen toen zij journalisten vertelden over massa arrestaties en onderdrukking. Zij zei den met nadruk dat zij onafhanke lijkheid het doel van de beweging Vrij Papoea wensten maar dat zij hun mening niet openlijk konden uiten zonder gevaar te lopen gearres teerd te worden. Een lid van de voorlopige vertegenwoordigende raad zei op een bijeenkomst in Soekarna- poera: „wij zijn bang om te praten omdat wij dan gearresteerd zouden kunnen worden". Hij verklaarde te genover minister Malik dat de lei ders van West-Irian de gelegenheid moeten hebben mee te zoeken naar een oplossing voor de komende volks stemming. Zoals bekend heeft de raad enige maanden geleden officieel als zijn standpunt te kennen gegeven dat West-Irian deel uit maakt van Indonesië en dat de eenheid van de staat gehandhaafd dient te blijven. West-Irianezen, die zeiden anti-Indo nesisch te zijn, verklaarden dat waar schijnlijk 2.000 mensen wegens anti- Indonesische activiteiten worden vast gehouden. Volgens Indonesische func tionarissen bedraagt dit aantal echter ongeveer 150 in West-Irian zelf. Zij voegden er aan toe dan nog eens 150 West-Irianezen naar Midden-Java zijn overgebracht. In betrouwbare In donesische kringen werd gezegd dat het aantal gevangen waarschijnlijk ho ger is, maar men noemde geen cij- Glashaven in Rotterdam moest uit breiden van 100 tot 300 vierkante me ter". Ging dat dan zo gemakkelijk, zonder enige kennis van computertechniek „Neen, natuurlijk niet", werpt de heer Van Mil tegen. „Maar van het begin af aan zorgde ik er voor dat ik mensen om me heen kreeg die daar alles van wisten. Op die manier verza melde ik een heleboel kennis over com puters". Hij zag ook dat zijn instituut ver trouwen moest wekken bij het bedrijfs leven. Om dat te bereiken trok hij topmensen als commissaris aan. Zoals de professoren Euwe, Van Esveld en eertijds Witteveen. Met de nauw keurigheid van een computer wist de heer Van Mil de juiste mensen en de beste middelen te vinden om de bete kenis van zijn instituut waar te maken. Hij is daar trots op. Dat merk je, als hij zijn brede figuur inzet bij het noemen van markante voorbeelden van zijn succes. Hij buigt zich wat voorover en vertelt met hand- en armgebaren „We hebben uit Italië van Readers Digest een opdracht gekregen om tien miljoen adressen te verwerken. Daarvoor konden ze in heel Europa niet terecht. Wij verwerken nu voor die onderneming een miljoen adres sen in twee maanden tijd". Dat ge beurt met optische lezers, machines die getikt schrift kunnen lezen. Het instituut in Rotterdam met 110 mensen in dienst houdt ook de* ledenadministraties van grote orga nisaties bij. Er worden tevens com plete boekhoudingen verzorgd en het verwerkt ook 70.000 maandsalarissen voor alle mogelijke bedrijven. De zaak die de heer Van Mil begon met 25.000 gulden haalt dit jaar 'n omzet van tien miljoen gulden. De appara tuur die in het bedrijf staat heeft een waarde van vijftien miljoen gulden. „Dat hebben we allemaal zelf en dus zonder leningen gefinancierd", zegt de heer Van Mil en hij voegt er aan toe: „Wat wel een toer was". Allemaal fikse successen. Waarom dan toch die overneming door dat Ame rikaanse bedrijf? „Dat moet u zo zien", zegt de heer Van Mil met een speels lachje om zijn mond. „Er wordt veel gesproken over de technologische achterstand die wij hebben op Amerika. Die is er ook. Maar door de fusie met Leasco ver werven we zoveel kennis dat we in staat zijn die achterstand terug te brengen tot twee jaar. Wat van enorm belang is voor het hele bedrijfsleven". Hij verwacht dat het door de nieuwe constellatie binnen vijf jaar mogelijk zal zijn, van de servicebureaus nuts bedrijven voor informatie te maken. Zoals nu elektriciteit en gas van nuts bedrijven wordt betrokken, zal dan iedereen informaties op welk gebied dan ook kunnen inwinnen. ^.Wij zijn ook bijzonder gelukkig met onze wetenschappelijke afdeling", voert de heer Van Mil aan. „Wij weten zeker dat de toepassing van de computer sterk zal verschuiven en daar wordt al druk op gestudeerd. De administra tieve toepassing van de computer zal in de toekomst gemeengoed zijn. Maar 0 De heer A. van Mil: geschrokken van kortzichtigheid er zijn meer mogelijkheden. Zoals het maken van constructietekeningen en voorspellingen van de omzet. De com puters geven wat dit aangaat een won derlijk zuiver beeld." Voor hij met de Amerikanen in zee ging heeft de heer Van Mil ook ge praat met twee Nederlandse firma's. „We zijn van november 1967 tot 25 juli aan het onderhandelen ge weest. Ik ben geschrokken van de kruideniersmentaliteit en kortzichtig heid die daarbij om de hoek kwam. We zijn toen maar gestopt met pra ten. Met de Amerikanen zat de zaak in vijf dagen rond", zegt hij. Als nieuwe praktische mogelijkhe den van de fusie somt hij op: Het opbouwen van een systeem voor ho tel reservering, gekoppeld aan de luchtvaart, regeling van verkeerslich ten met computers, de toepassing van medische programma's. „Ik heb nu de beschikking over een eigen vliegtuig om de zaken goed bff te kunnen houden. Dat vinden die Amerikanen heel normaal. Kom eens met een plan voor zo'n vliegtuig bij Nederlandse ondernemers. Dan val len ze meteen van hun geloof', zegt de heer Van Mil lachend. In Indonesië gaat hij met ministers en andere autoriteiten praten over de oprichting van een afdeling organisatie en computers. De heer Van Mil spreekt vloeiend Maleis en stelt zich veel van de be sprekingen voor. ..Indonesië is voor ons nog een braak liggend gebied. Daar moet het nodige te doen zijn. Maar ik reis ook nog verder. Naar Bangkok, Hongkong. Formosa, Tokio. Honolulu, San Francisco en New York. In al die plaatsen ga ik de hotelreservering be studeren. In januari wil ik daarmee ook beginnen". De Rotterdammer Van Mil Is hoog gevlogen. Maar hij is met zijn beide benen op de grond blijven staan. Dat bleek uit wat hij gisteren ook zei: „Als we niet met die Amerikanen waren samengegaan dan hadden ze ons toch wel opgevreten. Tegen de Amerikaanse concurrentie kunnen we immers niet op." Op initiatief van wijlen dr. Plesman heeft Aerocarto kort na de Tweede We reldoorlog voor de eerste maal lucht- karterings-vluchten boven Suriname uitgevoerd, maar nu is het tijdstip aangebroken om Suriname veel nauw keuriger in beeld te brengen. Details over het nieuwe project heeft dhr. J. Bos, president van Aerocar to bekend gemaakt. Het project vergt circa 14,5 miljoen gulden en vormt een onderdeel van het 10-jaren plan van Suriname. Met de bijkomende werk zaamheden zal het in totaal 2 tot 21/» jaar in beslag nemen. Het gedetail leerd in kaart brengen van Suriname's oppervlak, met alle hoogte-verschillen, alle onderlinge afstanden, alle bebos singen en vlakten, is van het grootste belang voor toekomstige verkaveling, voor het kadaster en voor het verlenen van concessies. Er is veel werk op de grond aan vooraf gegaan. Hoe knap de nieuwste meet-apparatuur ook in elkaar zit, toch kan men met door de lucht vlie gend materiaal (het wordt in een oude Dakota gemonteerd) niet werken zonder vaste punten op de grond te hebben. Dat meten geschiedt met driehoeksnet- ten volgens het zg. aerodist-systeem dat in Zuid-Afrika ontwikkeld en ver vaardigd is. Kort geleden heeft Aero carto er tot op een halve meter nauw keurig de ligplaats mee vastgesteld van een booreiland van de NAM in de Noordzee. Teneinde deze methode ook in Su riname toe te passen heeft men ver spreid over het land 50 stalen torens gebouwd van 24 meter hoogte. Daar op staan antennes, die volgens het zogenaamde line crossing-systeem impulsen terugkaatsen naar de over vliegende Dakota, hetgeen nodig is voor de afstandsbepaling. Bij het werk in de lucht assisteert naast de Dakota een helikopter van Eelco Schuller's General Aviation uit Rotterdam en wel in nauwe samen werking met de Surinaamse lucht vaartmaatschappij. Met deze heli kopter wordt personeel dat nodig is voor de te plaatsen of al geplaatste torens in de oerwouden afgezet. Het bouwen van de torens en het daarbij onvermijdelijke grondwerk is uitgevoerd onder toezicht van een Surinaams landmeetkundig bureau. Een tweede project, dat Aerocarto in Suriname gaat uitvoeren, betreft het vaststellen van een officieel, overigens imaginair Surinaams peil, zoals we ook Amsterdams peil kennen, een richtlijn, waarop allerlei hoogten bij het bouwen kunnen worden afgesteld, vergeleken, afgestemd en geijkt. Dit Surinaams peil zal worden afgestemd op het ge middelde zeeniveau aan de kust ten opzichte van een punt 7 tot 10 kilome ter uit de kust op het vaste land. DEN HAAG. De bijna twee honderdduizend gepensioneerde ambtenaren die elke maand hun geld krijgen van het Haagse Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds, gaan een goede tijd tegemoet. Straks zullen zij feilloos de weg weten door de talrijke en inge wikkelde kolom men van hun af- rekenformtïlier en lopen zij niet meer de kans te veel of te weinig pensioen in han den te krijgen. Directeur drs. G. J. de Ruiter heeft begrepen dat zijn klanten de alleen voor juristen begrijpelijke brochure „Toelichting op de pensioen beslissin gen" een onleesbaar stuk vonden. De weduwe van een gepensioneerde rech ter heeft aangeboden de brochure om te werken tot een aantrekkelijk en uiterst populair geschreven boekje, speciaal voor gepensioneerde ambte naren. „Ik zie het als een soort service aan mijn klanten, die maandelijks goed zijn voor een uitbetaling van bijna tachtig miljoen gulden", zegt de 58-jarige di recteur met vijf jaar ervaring op het gebied van pensioenberekening. Hij kreeg onlangs een stroom van kritiek te verduren omdat hij een paar honderd gepensioneerden moest schrij ven dat zij een jaar lang te veel aan pensioen hadden ontvangen. „Theoretisch had iedereen het kun nen Weten, als hij of zij zich de moeite had getroost het afrekenformulier nauwkeurig te lezen. Niet voor niets is er eeij kolom „reserveren". Als daar een bedrag in voorkomt met een min teken, dan moet dat bedrag worden gereserveerd tot dat het definitieve pensioenbedrag is vastgesteld". Hij geeft toe dat bij kleine verschil len zoiets gemakkelijk over het hoofd kan worjden gezien. Als een. gepen sioneerd ambtenaar echter ineens ALBA (Italië) Kasteel te koop, goedkoop, gebouwd rond het jaar 1000 door Benediktijner monniken. In bezit geweest van vele vooraanstaande fami lies, twintig kamers van iedere denk bare omvang, waaronder een vochtige kerker. Vraagprijs 5.250.000 lire (8400 dollar). Gelegen in schilderachtige ge bergte tussen Bolzano en Cortina d'Am pezzo. Nieuwe eigenaar mag het kasteel ver anderen in restaurant, hotel, museum of het voor zichzelf houden en koninkje spelen. Enige voorwaarde is dat het kasteel dient te worden gerestaureerd in zijn oorspronkelijke vorm. Restaura tie kan geschieden voor ongeveer 150 miljoen lire (240.000 dollar). Te bevragen bij ministerie van Fi nanciën, provincie Cuneo, Italië. Liefhebbers? WEST ORANJE. (New Jersey). Het huis waarin de uitvinder van de gloeilamp, Thomas Edison heeft ge woond en dat nu een museum is, zal gedurende zes maanden voor het pu bliek worden gesloten. Het licht moet worden gerepareerd. ^^ASSENAAR.. In het „theehuis" van het bedrijf in Wassenaar praat hij nerveus over de dingen die de Nederlandse consument te wachten staan. Over de verbruikersmarkten die ons land naar Duits voorbeeld stor menderhand zullen veroveren: supermarkten zonder chroom en franje, maar met goede kwaliteiten en lage prijzen. De heer Hans Lindeloo is vijftig en kalend, drager van een grijs streepjespak en een stippeltjesdas. Hij heeft iets van de directeur in zijn uiterlijk en voelt er bitter weinig voor zich als een, naar hij meent, harlekijn op een bruggetje in de tuin te laten fotograferen. Hoewel hij toch zo duidelijk over de brug is gekomen: Niet alleen de vele functies in de middenstand zijn aan de kant gedaan, ook de drie levensmidde lenzaken in Den Haag werden eerder dit jaar opgeruimd. Dat alles om zich geheel aan de nieuwe verkoopgewoon ten te kunnen wijden. Een steek in de rug van het geves tigde kruideniersbedrijf? De heer Lindeloo wil er niet van we ten. Hij voelt zich allerminst schuldig door deze overgang. „Men wist hoe ik tegen de ontwikkeling aankeek. Men wist dat ik een streven naar winkelen- in-het-groot onvermijdelijk achtte, dat naar mijn oordeel „verbruikersmark ten" toekomst hebben." „Bovendien ik weet dat daar in de middenstand wel eens anders over wordt gedacht vind ik mijn nieuwe werkgever een bijzonder eerlijk mens. Zeker, hij is ook bijzonder inventief en dat roept bij de buitenwacht wel eens spanningen op". De heer Lindeloo kent de midden stand van binnen en van buiten. Zijn vader was ook kruidenier, deed in comestibles en delicatessen, was dus gespecialiseerd. Na de oorlog toen zoon Hans het roer in handen had ging de zaak overstag. Toen werd over geschakeld op zelfbediening, later op supermarkt, compleet met groenten en fruit. Drie winkels telde het bedrijf tenslotte, alle in Den Haag. Was de man,die al op 29-jarige leef tijd in het organisatieleven dook, een „prijsbokser"? „Neen, beslist niet. Ik deed natuur lijk wel mee met allerlei voordelige aanbiedingen. Ik begreep langzamer hand ook dat mijn type zaak zich daar niet voor leende. Een gewone winke lier kan met zijn vrij bescheiden om zetten niet zoveel van zijn winstmarge prijsgeven. Bij forse omzetten, als in de verbruikersmarkten, lukt dat wel." Tke kruideniers in ons land heb- ben een flinke veer moeten laten. Op 15 augustus raakten zij de heer Hans Lindeloo kwijt, voor- j zitter van de Algemene Neder- J landse Kruidenier sbond, voorzit- ter ook van hun federatie der drie bonden, rijksgecommitteerde bij de examens, bestuurslid van nog vele andere organisaties, kortom een spil in de niiddenstandswereld. Erger echter vindt menig winke- lier, dat men hem heeft moeten af staan aan de prijsbrekende heer J. v. d. Marei in Wassenaar, die de deskundige „kruidenier" Lindeloo j tot opperhoofd van alle Autora- J ma's heeft benoemd. Dat zijn er op het ogenblik nog maar een paar, in de nabije toekomst volgens de plannen enkele tientallen. De heer Lindeloo begreep zelf heel goed, dat de nieuwe baan *t moeilijk te combineren was met zijn vele bestuursfuncties in de middenstand. Daarom trok hij zich terug, hopend op andere tijden, waarin hij terug zou kunnen keren. „Misschien over een jaar of drie. J als het denken in de middenstand veranderd is." De heer Lindeloo vindt dat een groot deel van de winkeliers in ons land vast houdt aan een beeld dat niet meer be staat. De toekomst vraagt om nieuwe distributievormen. De ontwikkeling in Duitsland, waar de verbruikersmarkt in anderhalf jaar tijd op zijn minst ze ven procent van winkelomzetten heeft opgeslokt, bewijst dat voor hem. Het is daarom dat deze ervaren kruidenier zich met hart en ziel gaat inzetten voor zijn nieuwe werkgever, die plannen heeft voor nog een groot aantal van deze markten in ons land: projecten van eerst 4.000 en later 8.000 vierkante meter vloeroppervlak, waarin actieve zakenlieden zich een plaatsje kunnen huren. Met „actief" wordt dan bedoeld: Het brengen van goede kwaliteiten tegen een lagere prijs. Dit laatste door het verminderen van de gebrui- Drs. G. J. DE RUITER service van de klanten een aanzienlijk groter bedrag ont vangt, kan hij begrijpen, dat er iets niet klopt. Dan is terugbetalen zonder meer redelijk". Inmiddels heeft staatssecretaris Van Veen (Binnenlandse Zaken) een stok je gestoken voor de regeling die de directeur van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds had getroffen voor de terugbetaling van de teveel uitbe taalde bedragen. De staatssecretaris wil eerst weten hoe een en ander in zijn werk is gegaan, voordat behoeft te worden terugbetaald. „Boven de directie van het fonds staat een raad van toezicht, waarin van werkgevers en van werknemers zijde vijf mensen zitten. Aan de ene kant is dat de overheid en aan de an dere kant zijn het de ambtenarenbon den. Uiteraard zullen die het best eens worden over deze terugbetaling. Haast hebben we er niet mee", meent direc teur De Ruiter. HANS LINDELOO hard bedrijf kelijke winstmarge met vijftig pro cent. Dat zijn de eisen die aan huur ders in de Autorama's zullen worden gesteld. Zijn beide dan verenigbaar? De heer Lindeloo: „Zeker. De enor me verkopen zorgen ruimschoots voor compensatie. Bovendien vind ik een extra marge om bijvoorbeeld de nazorg voor een verkochte koelkast te kunnen betalen volslagen onzin. De dingen gaan vrijwel nooit kapot." De heer Lindeloo beklemtoont hoe kan het anders dat de huurders be slist niet zal worden geadviseerd de „gebonden" prijzen omver te schoppen. „Maar er zijn voldoende artikelen waarvoor de fabrikanten de prijzen niet voorschrijven, zodat de huurders ruimschoots uit de voeten kunnen. Dan komen de merkfabrikanten op den duur vanzelf wel over de brug", voorspelt hij. „Zeker wanneer hun produkten geïmporteerd vanuit het buitenland wel „onder" de prijs verkocht kunnen worden." Wie gaat het geld voor deze kapita le projecten voorschieten? „Wij hopen op de institutionele be leggers, de levensverzekeringsmaat schappijen en pensioenfondsen. Zij zijn ook actief geweest bij de financiering van de winkelcentra. Ik neem aan dat als hier kansen liggen, zij die ook niet laten glippen." „Verder zoeken wij het in een een voudige behuizing en samenwerking met de bestaande, actieve middenstand", stand." Die laatste wordt dan ook door het concern Wassenaar niet minder actief benaderd.Vooral voor de inkoopcombi natie „Soedan", een dochter van een aantal prijsbrekende middelgrote krui deniers in ons land, bestaat belangstel ling. De Amsterdamse kruidenier Dirk van den Broek is een der eerste uit de ze club die voor een „plaatsje" in een Autorama gepolst is. Hoeveel kleinere winkeliers zullen het slachtoffer worden van uw prijs brekende activiteiten? De heer Lindeloo: „Er zijn nog 20.000 kruideniersbedrijven in ons land. Daarvan zullen er 12.000 ver dwijnen, zaken die niet zijn overge schakeld op zelfbediening, zaken waar van de eigenaars het „nu maar uitzin gen". En wat de overigen betreft: De verbruikersmarkt zal er echt niet in slagen om de markt voor zestig tot zeventig procent te gaan beheersen". „Dat de anderen moeten verdwij nen is misschien triest. Maar handel is nu eenmaal een hard bedrijf." Dat een aantal gepensioneerden te veel had ontvangen, wist hij al bijna ec.i jaar. Vorig jaar april is de compu ter die de pensioenen berekent volledig in gebruik genomen. Na een paar maanden bleek dat de computer niet alleen te royaal maar ook te krenterig was geweest. Uiteraard hebben we eerst de fouten hersteld ^aar^ko de gepensioneerden de dupe waren. Je kunt tenslotte je klanten niet zonder geld laten zitten. Vrij kort daarna zijn we begonnen met het teveel betaalde terug te vor deren. Dat kan volgens de Ambtena renwet, waarin staat dat dit per maand nooit meer kan zijn dan vijf tig procent van het netto pensioen. Uiteraard gebeurt het zelden dat iemand maar de helft van zijn pen sioen in handen krijgt". Dat de fout zeker niet altijd bij het pensioenfonds ligt, bewijst de heer De Ruiter met een enkel voorbeeld. Met plezier vertelt hij het verhaal van de ambtenaar die een extraatje voor zijn vrouw verzweeg. Zij ging klagen bij een bestuurslid van de ambtenarenbond, die op zijn beurt een onderzoekje instelde. Daaruit bleek dat de man zijn extra geld op een aparte bankrekening liet storten omdat hij wilde sparen voor de kin deren uit zijn eerste huwelijk. Een deel van de moeilijkheden is ook ontstaan door de overschakeling op giro- en bankbetaling. Niet zelden ge ven de gepensioneerde ambtenaren het nummer van een verzekeringspolis op, klagen daarna dat zij geen geld krijgen en worden dan geholpen met een cheque. HAVANA Zou Cuba belang stellen in hervatting van de diplomatieke be trekkingen met de Verenigde Staten? „Niet voordat het probleem-Viëtnam is opgelost en niet vooraleer de „juis te man" in het Witte Huis zetelt", zeg gen de deskundigen in Havana. En zelfs als deze voorwaarden zijn vervuld, lijken de vooruitzichten op een verzoening somber. Fidel Castro, de premier van Cuba, heeft Washington nooit echt ver trouwd en schijnt er volgens vele di plomaten tegenwoordig nog groter af keer van te hebben dan vroeger. Ondanks dit starre standpunt heb ben zegslieden uit Oost en West (maar zelden uit Cuba) van tijd tot tijd de veronderstelling geuit, dat Castro misschien wel zou voelen voor een verzoening met de V.S., maar de meesten zajn het er over eens, dat Amerika de eerste stap zou moeten doen. Washington heeft zijn betrekkingen met Cuba in 1961 afgebroken; sinds dien is de kloof tussen dit eiland en de V.S. steeds breder geworden, waartoe de Invasie in de Varkensbaai, de raketcrisis en thans Viëtnam heb ben bijgedragen. De daaruit voortgekomen isolatie heeft Cuba meer kwaad gedaan dan de V.S. Er is geen twijfel aan, dat Castro graag zou zien dat de Amerikaanse blokkade werd opgeheven, ofschoon hij er gaten in geslagen heeft door uit breiding van de handel met wettelijke landen zoals Frankrijk, Engeland, Spanje, Italië en Canada en met Ja pan. Diplomaten zeggen dat zij weinig mogelijkheden zien in een gesprek tus sen Cuba en de V.S. voor president Johnson aftreedt en het probleem Vietnam is opgelost

De Vallei | 1968 | | pagina 11