Piet de Wit reed zich rechtstreeks in finale van de beroepsstayers Kessler breidde selectie weer uit Dries Helsloot door eigen gangmaker uitgeschakeld Mona Lisa slachtoffer van De Gaulle's nationalisme Aziaten: „de paria s van Afrika" Liston en Patterson hopen op een come-back Jaap Oudkerk naar de herkansing Koersen in Hilversum Sercu heeft weinig interesse voor titel bij prof-sprinters Duyndam en Bongers haalden met moeite de kwartfinales 400 Russen naar de Olympische Spelen Scheidsrechter voor wereldbeker-finale door lot aangewezen Bodo Tümmler snel op 1500 meter Brits paspoort helpt niet meer Keetie Hage haalde finale net niet Max Merkel: „Ik zal het ze leren Relaas Ontspannen Gevallen Tien geboden voor de Tsjechen n NIET MEER OP DE EREPLAATS IN HET LOUVRE Raadsel ZUID-AFRIKA VREES KENIA WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1968 HOME De Nederlander Jaap Oudkerk is er niet in geslaagd zich rechtstreeks te plaatsen voor de finale van de profstayers. In de eerste heat van de voorritten werd hij vierde ach ter de Belg Theo Verschuren, de Duit ser Ehrenfried Rudolph (naar de fina le) en de Fransman Daniel Salmon. De uitslag luidt: 1. Verschuren (Belg) in een uur 72.304 km; 2. Rudolph (W. Did.) op 225 m; 3. Salmon (Fr.) op 240 m; 4. Oudkerk (Ned.) op één ron de; 5. Sivilotti (It.) op één ronde; 6. Stadelmann (Zwit.) op zes ronden. ZEIST De bondscoach van het Ne derlandse voetbalelftal, Georg Kessler, heeft naast de veertien spelers die hij maandag aanwees voor de centrale trai ning voor morgen, nog acht spelers ge selecteerd. Dit was nodig om tot het vereiste aan tal van 22 te komen die aan de interna tionale voetbalbond moeten worden op- gg^even voor de wedstrijd van de voor ronden om het wereldkampioenschap. Nederland speelt daarin op woensdag 4 september in het Feijenoord-stadion te Rotterdam tegen Luxemburg. De acht spelers zijn: Gert Bals (Ajax), Wim Suurbier (Ajax), Jan van Gorp (NAC), Theo Laseroms (Feijen- oord), Henk Groot (Ajax), Frans Bouw meester (NAC), Jan Klijnjan (Sparta) en Sjaak Swart (Ajax). Uit deze acht spelers zullen zondag na de competitiewedstrijden twee spelers een verdediger en een voorhoedespe ler aangewezen worden voor de defi nitieve selectie van zestien voor de wed strijd tegen Luxemburg. Het Neder lands elftal zal zondagavond worden samengesteld. Donderdagmiddag staat tijdens de centrale training een oefenwedstrijd te gen De Graafschap op het programma. HILVERSUM De avonddraverijen in Hilversum bevatten diverse grote nummers waarbij een internationale course met veertien paarden onder wie cracks als Anton, Bretteur P. Lively Rodney en Arie, maar de snelste van alle nummers was deze avond Little Miss Mitzie, gereden door pikeur Freek Eerenberg. Deze stuurde de kleine „juffrouw" met de meeste spoed naar de leiding waar ze nog dapper enkele lengtes won om op deze wijze overtuigend en onbedreigd te winnen. Op de tweede en derde plaats kwa men outsiders: Blauwe Reiger S, en Bretteur P, terwijl de Nederlandse kam pioen Anton zich in deze snelle rit met een vierde plaats tevreden moest stellen. De uitslagen: Fresia-prijs: 1. Gert Jan Norton (J. Hof) 1.24.5; 2. Flevo Akerendam; 3. Edel- dame. Winn.: 4.30; pl. 2.10, 3.10, 11.90; koppel 8.40; cover 6.40; trio 606,30. Anemoon-prijs: 1. Hippo (Th. *Kooy- man) 1.31.4; 2. Higgins; 3. Hollywood A. Winn. 4,60; pl. 1.40, 1.30, 1.40; koppel 10.30; cover 4,20. Amateurkampioenschap: 1. Ever Queen (J. Hoddenbach) 1.23.8; 2. Charlie Mills; 3. Fire Bird W. Winn. 2.20; pl. 1.50, 2.60, 2.90; koppel 9.60; cover 9.00; trio 179,10. Grote prijs der zesjarigen 1. Diogen (J. v. Dooyeweerd) 1.21.8; 2. Diana R; 3. Dirk de V. Winn. 4.30; pl. 2.40, 1.60; kop pel 2.60; cover 5.30. Anemoon prijs 2de afdeling: 1. Hade- wych (M. Vergay) 1.32.5; 2. Helvetia; 3. Hendrik BS. Winn. 2.50; pl. 1.40, 2.20, 2.70; koppel 3,-; cover 9.50. Gloxiniaprijs: 1. Little Miss Mitzie (F. J. Eerenberg) kilometertijd 1.20.7; 2. Blauwe reiger; 3. Bretteur P. Winn. 6,-; pl. 1.90. 2.70, 3.-; koppel 13.60; cover 8.10; trio 243.10. Ridderspoorprijs: (le afd.) 1. Farro Bond (P. A. Strooper) km tijd 1.29; 2. Gloriant; 3. Galatea. Winn. 2.70; pl. 1.70, 4.50, 2.30; koppel 9.70; cover 7.50. Monbretiaprijs: 1. Dakota (J. Wage naar jr.) km tijd 1.20.3; 2. Cecilia Mago- wan; 3. Bonnie K. Winn. 3.40, pl. 1.30, 2.70, 7.00; koppel 5.80; cover 9.80; trio 847,60. Ridderspoorprijs (2e afd.): 1. Felicité (M. van Leeuwen), km tijd 1.30.6; 2. Gohanna; 3. Guido Six. Winn. 9.70; pl. 2.80, 7.10, 2.00; koppel 34.40; cover 23,50. Totale omzet 210.044,-. Piet de Wit: rechtstreeks naar finale NEURENBERG Max Merkel, de veelbesproken trainer van de Westduitse voetbalkampioen FC Nürnberg, heeft na de nederlagen van zijn pupillen in de eerste twee wedstrijden voor het nieuwe seizoen van de Bundesliga (1—4 tegen Ale- mannia Aken en 12 tegen Kickers Offenbach) zijn conclusies getrok ken. Deze week heeft hij zijn troepen gemobiliseerd in het Neurenbergse hotel „Merkur" voor een vier weken durend trainingskamp. „Kampioenenmaker" Merkel, die de komende Europa-Cup-wedstrijden teggen Ajax met gemengde gevoelens tegemoet ziet, stelde vast: „In het vorige seizoen maakten alle clubs jacht op ons, ditmaal zitten wij ach ter de anderen aan". Teleurgesteld is de Oostenrijker vooral over het spel va'n de meeste nieuwelingen. „Van hen is bijna nie mand voor wedstrijden in de Bundes liga te gebruiken. Maar ik zal het ze wel bijbrengen!" ROME Bij de sprinters is men het niet met elkaar eens. De Belgen zou den graag de sprint en achtervolging zien vervallen. Daarvoor in de plaats moet dan een omnium komen. De Ita lianen hebben er een andere gedachte over. Dat bleek gisteren in Rome wel. De Italiaanse sprinters Bianchetto en Beghetto werden, als ze in de baan kwamen, fel opgezweept door de Itali aanse toeschouwers. De sprint leeft nog in het land van de Romeinen. Sercu zegt dat het hem niet kan sche len of hij wereldkampioen wordt. „Er valt geen geld mee te verdienen. Ik kan beter criteria rijden. Wat heb ik het afgelopen jaar gesprint. Misschisn een of twee wedstrijden. Nee, ik hoop dat ze volgend jaar al met die omniums be ginnen". De Belg begon gisteren overtuigend. Metéén klopte hij in zijn eerste serie Bianchetto. Die eerste series waren trouwens een farce. Er waren negen deelnemers. Voor de kwartfinales moes ten er acht overblijven. De ongelukkige die afviel was de Engelsman Bull. In de kwartfinales had Sercu niet de min ste moeite met de Fransman Cruchet. Ook de Italiaan Pettenella plaatste zich na twee ritten gemakkelijk. Bianchetto had het tegen de Austra liër Baensh nog vrij lastig. Een slinge rend voorwiel verhinderde Baensh de laatste meters in volle spurt af te leg gen. Wild stak hij zijn arm omhoog. Zijn protest werd afgewezen. Proteste ren hier in Italië tegen een Italiaan is praktisch onmogelijk. ROME De twee Nederlandse prof- achtervolgers Leo Duyndam en Gert Bongers hebben zich bij de laatste acht geplaatst. Maar groot zullen hun ilussies niet zijn. Op Hugh Porter, die in de laatste rit alleen over de baan ging en veruit de snelste tijd maakte, verloor Bongers zeven seconden en Duyndam bijna tien. Bongers ontmoet in de kwartfina les de Italiaan Guerra en Duyndam moet ook in de kwartfinale weer tegen Ole Ritter rijden. Bongers lijkt niet he lemaal kansloos, voor Duyndam ech ter zijn de vooruitzichten ongunstig. In zijn kwalificatierit had Duyndam tegen Ritter tot op de 3800 meterlijn een voorsprong, maar in de laatste drie ronden stortte de Westlander vol ledig in en kwalificeerde zich nog maar net bij de laatste acht. MOSKOU De Russische Olympi sche ploeg zal, zoals dinsdag in Mos kou werd meegedeeld, uit 401 deelne mers bestaan. De afvaardiging omvat 302 heren en 99 dames. Bij dit aantal zijn niet inbegrepen trainers, begelei ders, artsen en scheidsrechters. Rus land zal, met uitzondering van voetbal en hockey, in alle Olympische takken van sport vertegenwoordigd zijn. ROME In de jacht naar regenboogtrulen heeft Nederland op de tweede dag van de wereldkampioenschappen wielrennen in Rome naast enkele verheugen de resultaten, ook een bittere pil moeten slikken. Piet de Wit, vorig jaar we reldkampioen bjj de amateurstayers, liet er geen twyfel over bestaan, dat hy ook by de professionals een hartig woordje voor de wereldtitel wil meespreken. Overtuigend won hy zyn serie en hy plaatste zich rechtstreeks voor de finale. De bittere pil was de hopeloze poging van Dries Helsloot om zich via de herkan sing alsnog voor de finale by de amateurstayers te plaatsen. Zyn gangmaker, de Belg Meuleman, wilde aan een finaleplaats voor de Nederlander echter niet mee werken. Ontluisterd werd Helsloot slechts derde. „Ik ben lelijk in het pak gestoken", mompelde een teleurgestelde Dries Hel sloot na afloop van de herkansing voor amateurstayers. Helsloot had gelijk. Sportcommissa- ris Zwartepoorte had er voor gezorgd, dat hij de Belg Meuleman als gangma ker kreeg. Er was Meuleman een ex tra premie beloofd als hij de Neder lander in de finale zou rijden. Geld ver zoent veel, dacht men waarschijnlijk in het Nederlandse kamp. Maar waar men geen rekening mee hield, was, dat Meu leman een contract bij de Italiaanse wielerbond heeft. Dat levert de Belg goed geld op. Hij deed zijn werk uitstekend. Drie Italianen reed hij in de finale. Als men dan nog weet, dat de Belg De Vleminck ook in de herkansing moest uitkomen, was het te begrijpen, dat Meuleman niet het onderste uit de kan wilde halen. De Italianen vrezen bovendien Cees Stam, die zich direct in de finale reed. Indien er dan nog een tweede oranje man bij zou komen, in dit geval Hel sloot, zouden de azzurri's wel eens op een te felle tegenstand kunnen rekenen. Toen de eerste woede bij Helsloot wat was geluwd, deed hij zijn relaas. „Het was net een trainingsritje voor mij. Ik heb honderd ronden zitten rusten, alleen de laatste 25 ronden ging hij een beetje rijden. Ik ben ook helemaal niet moe. Thuis train ik harder". V Helsloot dus niet in de finale. Maar tot veler verrassing ook Markoff (30) niet. De kampioen van Rusland, vorig jaar tweede in Amsterdam achter Piet de Wit op 575 meter, wilde toen hij door de Zwitser Janser, met Koch als gangma ker, van de tweede plaats werd verdron gen de Belg De Vleminck bleef onbe dreigd aan de kop direct weer een te genaanval plaatsen. Hij raakte van de rol los, probeerde het nog even, maar stapte toen boos af. Stakenburg en Koch hebben 't kunst je, dat de Belg Meuleman bij de herkan sing van de amateurstayers de Neder lander Helsloot had geleverd, gewroken. In de tweede serie van de profstayers reden zij zo'n uitgekookte rit, dat Meu leman met de Belg De Loof naar de derde plaats werd verwezen. Een volkomen ontspannen Piet de Wit, die een magistrale serie reed, hij startte van kop af en stond die niet meer af, had het geen lastige ontmoe ting gevonden. „Ik had nooit verwacht, dat het zo gemakkelijk zou gaan. Geen enkele keer ben ik in moeilijkheden ge weest". De Wit, die een gemiddelde van 72.654 kilometer reed, lapte alle deelnemers uitgezonderd Raynal. Rustig rijdend consolideerde hij zijn positie. Koch met Raynal sloeg alle aanvallen van De Loof af. Voor Jaap Oudkerk was in de eerste serie geen succes weggelegd. In een voortreffelijke positie gestart, als nummer één achter De Graaf, bleef de Nederlander twintig kilometer op kop. Toen kwam de Belg Verschueren, opge jaagd door de Italiaan Sivilotti, over Oudkerk heen. De Nederlander wilde het forceren, verloor het contact met zijn gangmaker en had een halve baan nodig om weer bij te komen. Oudkerk was toen naar de vijfde plaats terug gezakt. Wel schoof hij nog een plaats ZURICH De Internationale Voet balfederatie (FIFA) heeft besloten voor de tweede wedstrijd van de finale van de wereldbeker tussen Manches ter United en Estudiantes de la Plata (Argentinië) op 16 oktober in Zürich de scheidsrechter pas zestig minuten voor het begin bekend te maken. Er zal dan worden geloot tussen Lo Bello (It), Zecevic (Z. SI) en Bachramov (Rusland). De twee, die niet door het lot worden uitverkoren, zullen als grensrechter fungeren. Door deze maatregel hoopt de FIFA de arbiter hiet reeds dagen van tevoren psychisch te belasten. De eerste ontmoeting tus sen beide clubs vindt op 25 septem ber a.s. plaats in Buenos Aires. Een eventuele beslissingswedstrijd wan neer men zowel in punten als doelpun ten gelijk staat-— is gepland op 19 ok tober a.s. in Amsterdam. GÖTEBORG Bodo Tümmler, de Westduitse middenafstandloper, steekt in een grote vorm. Na een imponeren de race won de Europese kampioen dinsdag tijdens internationale wedstrij den in Göteborg de 1500 meter in 3 mi nuten en 38,1 seconden. Tümmler zoog de jonge Zweed Anders Gaerde- rud naar 3.38,8 en de Spanjaard Gon zales Arno naar 3.40,0. Enkele dagen geleden bereikte Tümmler in Karlskro- na over de mijl een tijd van 3 minuten en 53,8 seconden. Het tweede hoogtepunt van de wed strijden in Göteborg was de race van Ron Clark op de 300 meter. De Austra liër kwam ruim onder de acht minu-: ten: 7.55,0. op, maar Verschuren en Ehrenfried wa ren onbereikbaar voor hem. Met een onbeheerste uitdrukking rea geerde Henk Vogels zijn ergernis en te leurstelling af. Even voor het einde van de derde serie van de prof-stayers was hij hoog bovenuit de baan komen te val len. Vogels, achter gangmaker Pelser zette een aanval in op Van der Lans en raakte van de rol. Op het moment, dat hij weer aansluiting achter Pelser kreeg, remde zijn gangmaker te hard af. Vogels smakte op de baan en gleed naar beneden. Zijn verwondingen vielen mee. Een schaafwond in zijn lenden. Veel erger vond hij het, dat zijn fraaie kans op een rechtstreekse plaats in de finale verke ken was. Die twee plaatsen waren nu voor de Belg Proost en voor de Italiaan De Lillo, die vurig toegejuicht door het chauvinistische publiek in de slotfase nog net over Van der Lans heenging. Wel spijtig voor de Nederlander, die 55 minuten lang zijn tweede positie knap had verdedigd. PARIJS De Mona Lisa, het bekendste en waarschijnlijk het meest waarde volle schilderij ter wereld, heeft haar ereplaats in de „grande galerie" van het Louvre verloren en is naar een mindere zaal overgebracht. De reden is dat de minister van Cultuur, André Malraux. gebroken heeft met een oude traditie en heeft bepaald dat het Louvre op de eerste plaats bestemd is voor Franse schilderijen. In een officiële geschiedenis van het museum schreef de hoofdcurator in 1950 trots: „de grote galerij is tot de Giaconda (Mona Lisa) -afzetting ge wijd aan de groei en de rijpheid van het Italiaanse classicisme. Van de af zetting tot achter in het Louvre kan men vollediger dan waar ook ter we reld de buitengewone groei nagaan. Dit alles is veranderd en de Mona Lisa viel ten slachtoffer aan de Franse trots en haar plaats wordt nu Ingeno men door het portret van een nar - Gilles - van de 18e eeuwse Franse meester Antoine Watteau. De Gilles heeft dichters noch liedjesschrijvers geïnspireerd en ook heeft hij niet de avonturen van Mona Lisa achter de rug. De Mona Lisa, welke bij de wisse ling van de 16e eeuw door Leonardo da Vinei werd voltooid, was één van de vier doeken die de artiest meebracht toen hij onder bescherming van koning Francois I naar Frankrijk kwam. Toen Da Vinci in Frankrijk stierf, ging, zo als was overeengekomen, het schilde rij over in het bezit van de koning en kreeg 't een plaats in het Royal Cha teau te Fontainebleau. Als staatseigen dom ging het over van de ene op de an dere monarch. Toen het Louvre een koninklijk paleis werd hing het daar. Lodewijk de veertiende bewonder de het schilderij zo dat hij het liet op hangen in zijn slaapkamer in het nieuw gebouwde kasteel van Versail les. Zijn voorganger was niet bezwe ken voor de pogingen van Karei I van Engeland om het te kopen. Na de revolutie keerde het schilde rij naar het Louvre terug. Napoleon, die niet in de schaduw wilde staan van de Zonnekoning, liet het in zijn ka mer ophangen. De raadselachtige glimlach van Mo na Lisa del Giacondo heeft bij veel be wonderaars rare reacties opgeroepen. In 1911 stal Vincenzo Perugio, een Ita liaan, het schilderij. Hij bracht het uit vaderlandslievende overwegingen, zo zei hij, naar Italië terug. Twee jaar later keerde het terug in het Louvre. Meer dan 40 jaar later gooide de 42 jaar oude Boliviaan Hugo Unjaga Vil- legas een steen naar het schilderij, waardoor wat verf van de linker elle boog werd geschraapt. „Ik had een steen in mijn zak en ik kon niet aan de opwelling weerstand bieden," zo heeft hij later verteld. Iemand anders heeft geprobeerd met een scheermes het schilderij te vernielen. Maar de gewone reactie is meer in overeenstemming met die van mevr. Nina Kroestsjef, die tijdens een be zoek aan Parijs toen haar echtgenoot nog premier was, zei: „Haar ogen heb ben in mijn hart een blijvende indruk achtergelaten. Ik zal dit wonder nooit vergeten." Dat zullen niet veel mensen zeggen van de Gilles die er nu hangt. MUNCHEN In Tsjecho-Slowakije gaan kleine gele pamfletten van hand tot hand met „De tien geboden van de gewone burger". Duitse rei zigers hebben er exemplaren van meegenomen. De tekst luidt: 1) Nimmer zal ik, ook niet voor de kleinste daad, verraad plegen aan de gedachte van de democratie, de vrij heid, de soevereiniteit en het huma nitaire socialisme. 2) Als enige president van Tsjecho-Slo wakije zal ik slechts Ludvig Svobo- da en als enige leider van het cen trale comité der Tsjecho-Slowaakse communistische partij slechts Alexan der Dubcek erkennen. 3) Ik zal nimmer de raad van een an der opvolgen en ook niemand anders helpen dan slechts deze belde verte genwoordigers wan de staat en van de Tsjechoslowaakse communistische partij. 4) Ik zal hiervan nimmer afwijken, zo- Onder de druk van het zwarte nationalisme en de blanke suprematie kunnen zy nauweiyks nog een toevluchtsoord vinden in het niet meer donkere werelddeel. In tegenstelling tot de blanken, die naar overzeese moederlanden of naar de door blanken geregeerde zuidpunt van Afrika kunnen gaan, ontdekken vele Aziaten dat zy zelfs in Azië niet welkom zyn. Door het feit dat de Britse immigratiewetten zyn verscherpt ofschoon een groeiend aantal Aziaten uit Kenia naar Engeland trekt is hun dilemma in de aandacht gekomen. Dit geldt evenwel niet alleen voor Kenia. Het patroon van de moeiiykheden verschilt van land tot land. Soms is de druk op de Aziaten het gevolg van gebeurtenissen buiten Afri ka. Toen India in 1961 de Portugese en clave Goa annexeerde, werden de In diërs die in het Portugese Mozambique wonen, uit wraak aangevallen waarbij een aantal hunner werd gedood. In Oeganda werden de Aziaten al ge discrimineerd in de vorm van boycots, intimidatie en geweldpleging voordat het land in 1962 onafhankelijk werd. De 160.000 in Tanzania wonende Azia ten, op drie na de grootste Aziatische gemeenschap van Afrika, worden be trekkelijk goed behandeld, hoewel som migen hunner zeggen dat zij worden ge tiranniseerd en bedreigd. Minister van Financiën Amir Jamal, een Aziaat, is een goede vriend van president Julius Nyerere. Als groep zijn de 561.000 in Zuid-Afri ka wonende Aziaten verreweg het wel varendst. Weinigen wensen naar India of Pakistan terug te keren. Krachtens de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek wonen de Aziaten in voor geschreven gebieden en hebben zij een bewijs van de overheid nodig om van de ene provincie naar de andere te kunnen reizen. Een der oudste Indiase woon- en zakenwijken van Johannes burg was Paguview, in 1885 als apart gebied voor Aziaten gecreëerd. In 1956 werd Paguview tot blank gebied verklaard. De 37.000 in Johannesburg wonende Indiërs worden geleidelijk naar Lena- sia, een stadje dertig kilometer buiten Johannesburg, overgebracht. Sommigen van hen protesteren hiertegen, zeg gende dat zij zich de kosten van het op en neer reizen niet kunnen veroorloven of dat verhuizing naar Lenasia hun zaak te gronde zal richten. De Aziaten die buiten Zuid-Afrika in dit werelddeel wonen, zijn merendeels handelaren en kleine winkeliers. De Afrikanen zijn boos, omdat de Aziaten schijnbaar de gehele kleinhandel in handen hebben, maar blijken veelal niet van zins om voor succes in de han del even hard te werken als de Aziaten. De Indiërs die in Afrika wonen wer den in het verleden daarheen gebracht. Naar Kenia om spoorwegen te helpen aanleggen, naar Zuid-Afrika om als ar beiders op de suikerrietplantages te werken. NEW YORK Twee mannen achten zich in staat de uitspraak „Zij komen nooit terug" voor verliezende wereld kampioenen in het zwaargewicht tot een farce te maken. Het zijn de oud wereldkampioenen Floyd Patterson en Sonny Liston, die beiden van plan zijn de titel de meest lucratieve van het profboksen te heroveren. Het is meer dan vijf jaar geleden sinds Patterson twee zware, vernederende nederlagen leed in de eerste ronde van zijn partij en tegen Liston. En er zijn meer dan vier jaar verlopen sinds Liston, tot dan beschouwd als onverwoestbaar, als een gebroken man op zijn stoel zat, toen hij met dramatische onverwachtheid de titel kwijt raakte aan Cassius Clay. Patterson en Liston, zou men denken, behoren tot het verleden. Dat zou ook zo zijn, als Cassius Clay niet in con flict was geraakt met de Amerikaanse regering en daardoor niet in actie kan komen. En zo zijn de oud-kampioenen op weg naar een comeback. Liston werd door het gezaghebbende maandblad „Ring" uitgeroepen tot bokser van de maand augustus en voor het eerst sinds drie jaar weer in de wereldranglijst op genomen, nadat hij in juli een veelbe lovende jonge zwaargewicht Henry Clak genaamd, had gestopt. Patterson heeft wel geen plaats bij de eerste tien boksers van de wereld, maar hij bokst volgende maand tegen Jimmy Ellis, de houder van een van de versies van het wereldkampioen schap zwaargewicht. De titel staat daar bij niet op het spel. Liston, de grote lelijke beer", die de ring terroriseerde, totdat de snelle wendbare Clay zijn entree maakte, houdt vol dat hij pas 36 jaar is en heeft een geboortebewijs geproduceerd, om dat te bewijzen. Weinigen zijn geneigd dat te geloven. Ring-autoriteit Nat Fleischer vestigt er de aandacht op, dat Liston een dochter heeft van 21 jaar. Liston won zijn laatste zeven ge vechten alle binnen de daarvoor ge stelde limiet. Het had meer weg van slopen dan van boksen, maar hij won. Het meest verbazingwekkende was, dat zijn conditie aanzienlijk beter was dan in 1964 en 1965 toen hij tweemaal door Clay werd verslagen. Patterson is 33, maar in de twaalf jaar sinds hij de wereldtitel in het zwaargewicht voor de eerste maal ver overde, heeft hij harde klappen te ver werken gehad. Op 14 september a.s. heeft hij in Stockholm een afspraak met Jimmy Ellis, die als wereldkampioen wordt erkend door de Wereldboksorga- nisatie. Het geeft Patterson onver wacht uitzicht om in een wat verdere toekomst de titel voor een derde keer te heroveren, hetgeen niemand ooit is gelukt tot dusverre. In de verwarde si tuatie bij de zwaargewichten maken Cas sius Clay, Joe Frazier en Jimmy El- lis allen aanspraak op de titel. Als Clay of Mohammed Ali zoals hij genoemd wenst te worden, in de loop van dit jaar de laatste ronde verliest van het ge vecht om gevangenisstraf te ontgaan wegens dienstweigering, kan de situatie wat duidelijker worden door een duel Frazier Ellis. Tegelijkertijd zijn Lis ton en Patterson dan weer volop in de running. Volgens president Kenneth Kaoenda van Zambia, hebben de Aziaten hun moeilijke positie aan zichzelf te wijten. In Nairobi zei hij onlangs: „Zij heb ben zich niet aangepast." „Anders dan blanke gezichten, wor den bruine gezichten niet één geheel met zwarte gezichten. Onze Aziatische broeders en zusters moeten zich reali seren dat zij, wanneer zij in Zambia zijn, zich met Zambia moeten identifi ceren. Velen van hen houden nog krampachtig aan hun Britse paspoort vast." Kaoenda was ervan overtuigd, zei hij, dat president Nyerere van Tanzania, president Milton Obote van Oeganda en president Jomo Kenjatta van Kenia het met hem eens zijn. Kaoenda geeft de Aziaten de keus onderdanen van Zambia te worden of te vertrekken. Velen van zijn militante aanhangers zeggen echter ook nadruk kelijk, dat „Zambianisatie" betekent dat de Aziaten rechthebbende bur gers of niet uit hun posities zullen worden gezet om plaats te maken voor Afrikanen. De 10.000 Aziaten in Zambia worden nu volgens het model-Kenia onder druk gezet. Degenen die Kaoenda's advies opvolgen, horen dikwijls de beschuldi ging dat zij „om economische redenen" Zambianen willen worden. Honderden Aziaten hebben naturalisa tie aangevraagd maar het valt niet te zeggen hoeveel er zullen worden ge accepteerd. Velen moeten wel twee jaar wachten, voordat hun aanvraag eindelijk uit de papiermolen komt. lang ik niet vastgesteld heb, wie om deze agressieve ingreep in de soeve reiniteit van mijn geboorteland ver zocht heeft. 5) Ik zal deze arglistige gewelddaad nooit vergeten. 6) Daarom zal ik voortaan zorgvuldig ervoor zorgen, dat ik over de onder handelingen over ons, waar en wan neer zij ook mogen worden gehouden, zodanig ingelicht word, dat ik steeds op alles ben voorbereid. 7) Bondgenoot en vriend zal voor mij slechts degene zijn, die mij daarvan door zijn daden overtuigt. 8) Op geweld zal ik met kalmte, bezon nenheid en verstand antwoorden. 9) Zelfs in deze moeilijke tijd zal ik mens zijn, ook wanneer andere meft- sen mij niet als een mens beschou wen. 10) Nimmer zal ik de Witte Berg, de 15e maart 1939 en de 21e augustut 1968 vergeten. Op de Witte Berg bij Praag versloe gen in 1620 de keizerlijke troepen on der hun aanvoerder Tilly het leger van de opstandelingen onder de Bo heemse koning Frederik de Vijfde). Alleen in Rhodesië en Malawi onder vinden de Aziaten weinig moeilijkhe den. Zo is Ven Aziaat lid van het Rho- desische parlement. Vele anderen zijn welvarende zakenmensen. Maar de klei ne Aziatische gemeenschap maakt zich toch zorgen. Men vreest namelijk dat er ook in Rhodesië apartheid volgens Zuidafrikaans model gaat komen. De president van Malawi, H. Koe- moezoe Banda heeft de kwestie van het anti-Aziatische vooroordeel opgelost door te doen alsof het niet bestaat. Hij heeft Aziaten die beschuldigd werden van het maken van woekerwinst het land uitgezet, maar met blanken heeft hij om dezelfde reden precies feo gehan deld. Intussen worden er beweringen en te- genbeweringen gedaan over de Aziaten die nog in Kenia zijn. Volgens het comité van Britse staats burgers, voorzitter G. S. Sandhu, een advocaat, hebben slechts 53.000 van de 180.000 in Kenia wonende Aziaten een Brfrts paspoort. Het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken schat dit aan tal op meer dan 100.000. Sandhu zei dat zün organisatie trachtte aan te tonen dat er geen inva sie van Aziaten in Engeland zou ont staan, wanneer de Britse immigratie voorschriften van Jl. maart werden op geheven. Volgens hem wil slechts 15 percent van de in Kenia wonende Azi aten met een Brits paspoort, naar En geland. De secretaris van het comité, Pra- ful Patel, tracht van Britse parlements leden gedaan te krijgen dat er bespre kingen tussen India en Engeland wor den begonnen over de toekomst van de Aziaten in Kenia. India weigerde aanvankelijk Aziaten met een Brits paspoort toe te laten, maar onlangs heeft New Delhi beslo ten aa nl400 personen een visum te ge ven. „Elke vrees over een exodus van Aziaten uit Kenia naar Engeland is on-dragen", aldus Patel. Keetie Hage: krachtrijdster ROME Keetie Hage heeft het niet gehaald. In de halve finale van de ach tervolging dames struikelde zij voor de tweede keer in dit kampioenschap over de Russische Raisa Obodovskaja, de la tere wereldkampioene. Maar met haar derde plaats mocht Keetie Hage ach ter Obodovekaja en de Britse Beryl Burton een ereronde rijden. In de rit om de derde plaats namelijk was de kleine Zeeuwse weer geweldig op dreef. Slechts 0,43 seconde bleef zij boven de magische grens van 4 minuten. In de finale was Obodovskaja een volle secon de trager en Burton ruim twee. Keetie Hage heeft zich, met dezelfde versnel ling als in de morgenuren, in de halve finale werkelijk leeg gereden op de Rus sische, die met uitzondering van de eer ste ronde steeds een kleine voorsprong heeft gehad. Dat kleine verschil, het was soms niet meer dan enkele centi meters, kon de Nederlandse kampioe ne met haad bijna monsterachtig zwa re versnelling niet wegwerken. Keetie Hage moet het van haar kracht hebben, souplesse is haar helaas vreemd. Maar de hinderlijke wind maakte de taak voor haar des te zwaarder. Keetie Hage heeft een traantje, een kleintje maar, moeten wegpinken na haar nederlaag. Maar verschrikkelijk vond zij het niet. Keetie rijdt liever op de weg. De baan is maar een bijnummer voor haar. „Maar", vertelde zij, „als ik een wens vervuld zou kunnen krijgen was het een baan bij ons in de buurt. Een wie lerbaan natuurlijk in de eerste plaats, want in Antwerpen, dat toch vrij dicht bij is, mogen meisjes niet trainen. Maar een grasbaan zou ik ook gewel dig vinden. Zelfs een ijsbaan zou ik ge weldig vinden. Echt. Schaatsen zou ik dolgraag doen. Dat lijkt mij net zo leuk als wielrennen. Voor fietsen kan ik nu alleen maar op de weg trainen en in het seizoen zit ik wel iedere dag zo'n vijftig kilometer in het zadel. Maar het fijnere werk, het sturen en zo, kan ik nooit echt leren. De kleine Zeeuwse uit Sint Maartensdijk, lerend aan een vak school in Goes om later lerares aan een huishoudschool te kunnen worden, gaat er niet echt onder gebukt, dat zij in Ro me niet verder is gekomen dan de derde plaats. „Ik ben twee jaar geleden bij de weg wedstrijd op de Nürburgring tweede geworden, dat is veel geweldiger. Ik krijg nu nog een kans in Imola". Hoe groot die kans is houdt zij liever voor zich. Zij is namelijk een beetje verle gen. gegrond", zei Patel in Londen. Volgens hem zou 70 percent van deze mensen zich in India willen vestigen en niet in Engeland. „Het standpunt van India is, dat Engeland allereerst verantwoor delijkheid voor zijn onderdanen moet

De Vallei | 1968 | | pagina 13