Veenendaals - dagblad Akkoord van Moskou is vaag en dubbelzinnig Buiten Dramatische nacht in Praag Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Parlement en partij moeten goedkeuring nog geven Plaatselijk buien Ondanks succes Humphrey naam Kennedy genoemd O Twee Nederlandse journalisten door Russen aangehouden Geen kranten in Praag Eisenhower iets beter Johnson hoopt dat kandidaat deelt zijn mening Studenten in Mexico betogen Papandreoe is ernstig ziek Tsjechen scholen geen vliegtuig neer De hei op WANHOPIG PRAAG Bruiloftsgasten schoten dak in brand C.D.U. en F.D.P. met N.P.D. samen Gemangeld afscheid willen nemen Bur voor redactie en administratie; Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef Ü8385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van hei nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Ultg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prija 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden /•1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 28 AUGUSTUS I968 - 42e JAARGANG no- 202 TSJECHEN WILLEN WAARHEID WETEN PRAAG Duizenden verholgen inwoners van Praag zijn gisteravond naar het parlementsgebouw getrokken onder het roepen van leuzen als „Wij willen niet leven op onze knieën'1 en „Wij willen de gehele waarheid weten11. In 25 man brede rijen trokken de betogers op van het St-Wenceslausplein. Lit een raam van het parlementsgebouw verklaarde de afgevaardigde Poldniak, dat de volksvertegenwoordiging geen akkoord zal steunen dat indruist tegen de vrije meningsuiting of tegen de soevereiniteit van het land. Hij kreeg luide toe juichingen toen hij verzekerde, dat het parlement „niet instemt met het com muniqué van Moskou". „Wij zullen ons best doen deze republiek democratisch, soeverein en vrij te maken", aldus de afgevaardigde. Volgens radio-Midden-Bohemen verzamelden zich ook inwoners van Praag bij het kasteel Hradcany, de ambtswoning van president Svoboda. Het radiostation riep de bevolking op niet te demonstreren maar naar huis te gaan. Met diep wantrouwen heeft het Tsjechoslow aakse volk het Akkoord van Moskou ontvangen, waarmee zijn leiders, onder wie president Svoboda en partijleider Dubcek, gisteren uitgeput in Praag terugkeerden. Geheime zenders spreken al van „verraad". Dat akkoord, vervat in een vaag communiqué, houdt in: dat de „liberale koers" van Dubcek en de zijnen mag worden voortgezet; dat de persvrijheid zwaar wordt beknot; 9 dat de bezettingstroepen zich niet zullen bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van Tsjccho-Slowakije; dat de vreemde troepen zullen worden teruggetrokken naarmate de toe stand in Tsjecho-Slowakijc „normaler" wordt; dat de Sovjet-Unie economische hulp zal geven om de schade van de be zetting snel ongedaan te maken door een lening; dat de betrekkingen tussen Tsjecho-Slowakije en de andere landen van het Pact van Warschau zullen worden geregeld op basis van de akkoorden van Cicrna en Bratislava. Wat dat laatste inhoudt weet nie mand en dat is de eerste reden van de ongerustheid van de bevolking. De Tsjechoslowaken menen stellig te we ten dat in Cierna en Bratislava over een is gekomen dat Russische troepen AMSTERDAM Verbaasde Amster dammers konden dinsdag constateren, dat het straatnaambordje „Rusland (Cen trum)" vervangen was door een nieuw: „Dubcek (Centrum)". Een omdoping, waar het oude „Ruysckland" nooit van gedroomd zal hebben. WENEN Radio „midden Slowa kije" heeft een bericht uit Moskou ont kend, dat Tsjechoslowaakse soldaten een Sovjet-AN-12 vliegtuig hebben neergeschoten. |ver de miljoenen bloempjes der struikhei zoemt en gonst het van allerlei insekten belust, >p de zoete nektar (c.q. stuifmeel) en het leeuwe- aandeel daanvan maken de koning- bijen uit. In de luwte van een groep j jeneverbessen, in een del of achter een wal staat hier en daar de verscholen s veldstal van de imkernergens vindt jj i ge zulk een druk va-et-vient, als bij s deze bijendorpen. Daar is de invasie j van het stadse volk in de zomermaan- den niets bij! We hebben niet zo heel veel van de heidevelden meer over; ik kan u noemen die van de Ginkel (Ede), van Kralo (Drente), van Razendaal en s van het Deelerwoud, sinds een jaar z door „Natuurmonumenten" openge- steld. Ik zou zeggen, dat dit laatste in l september de grootste attractie j schenkt door de bloei der uitgestrekte zuidelijke heivlakte, gestoffeerd met s de schaapjes, die er méér thuis horen j dan de damherten. Behalve de charme van de calluna, wordt u daar in een veldboeket als toetje de variatie geschonken van de geurige tijm, het crème leeuwebekje en het gouden boerenwormkruid, ter- wijl ook het St. Janskruid voorlopig nog lustig voortbloeit. Langs de zoom wenken rijpe brummels, kamtt en j margriet, in de tuin van de wildschut begroeten ons herfstasters en -serin- gen, chrysanten en zonnebloemen en dan hebben we nog honingklaver, rode vossebes en de eerste bezien (li- guster, heggerank, asperge en bitter- zoet). Er trekken of pleisteren vele vogels, vooral langs de zeekant en wie van al die natuurtaferelen wil genie- ten, komt in de dertig dagen van even- maand tijd te kort, want hij derft ook nog ongeveer anderhalf uur door het korten der dagen. 28 augustus '68 A. B. WIGMAN '.•■•■•■■•■•■■■•■■■■■■a■•■■•••■■■■••••■■■•■■■•■■■■iaiiiï langs de Duits-Tsjechische grens gele gerd zouden worden om „waarborgen te scheppen tegen een aanval van het Westduitse revanchisme". Inderdaad verschenen er gisteravond reeds, voor het eerst sinds 1945, Russi sche tanks aan de Tsjechisch-Beierse grens, waar de Tsjechische grensposten volledig werden overgenomen door Russen. De grensovergangen werden voor alle verkeer gesloten. Van Duits grondgebied af kon men de tanks duide lijk zien en horen. Later trokken de Russen zich weer terug. Het Akkoord van Moskou moet nog worden bekrachtigd door het Tsjecho- Slowaakse parlement en de partij. De regering en de partijleiding doen wan hopige pogingen om begrip te kweken voor de inhoud van de overeenkomst. Gisteren hebben president Svoboda en partijleider Dubcek het volk toegespro ken; vandaag zal Smrkofsk.v dat doen, de voorzitter van het parlement. Partijleiding en regering proberen te bereiken, zoals Svoboda zei, dat men inziet dat het de plicht is van iedere burger om zich volmaakt rustig te hou den zolang er zich nog vreemde troepen op Tsjecho-Slowaaks territoir bevinden. De Russische bezettingstroepen heb ben voor een deel Praag verlaten. Zij blijven echter om de stad heen liggen, gereed voor actie. Van andere steden wordt hetzelfde beeld gemeld. Ook heb ben enkele eenheden van het Russische leger Tsjecho-Slowakije verlaten. Van een begin van terugtrekking op grote schaal is echter niets te merken. Premier Cernik en enige andere ka binetsleden hebben ook overleg gevoerd met de voorzitters van de regionale bestuursorganen, die eisten dat de be- stuursorganismen door vrije verkiezin gen vernieuwd zouden worden en dat de bezettingstroepen zich niet in binnen landse aangelegenheden mengen. Cernik verzekerde hun, dat de in ja nuari ingeslagen koers wordt voortge zet, waarbij echter „rekening zal wor den gehouden met de toestand in bin nen- en buitenland". Als belangrijkste taken voor de re gionale comités voorzag hij allereerst herstel van de schade door de bezetters aangericht, normalisatie van de pro- duktie en verzekering van de voedsel voorziening. Voor het eerst sinds het begin van de bezetting heeft de bevolking van Praag ongehinderd 's avonds de straat op ge kund. dinsdagavond ook, al was officieel het uitgaansverbod van 22.00 tot 05.00 nog niet opgeheven. De gehele nacht hebben groepen jon geren de wacht gehouden bij het St. Wenceslaus-monument op het gelijkna mige plein in de hoofdstad. Het monu ment is een nationaal bedevaartsoord geworden nadat er op de eerste dag van de invasie een veertienjarige jongen is doodgeschoten door Russische mili tairen. Op de plaats waar hij stierf zijn kaarsen neergezet en talloze boeketten Hippies, beatniks en andere jongeren houden wacht De portretten van presi dent Svoboda en partijleider Dubcek zijn van het monument verdwenen. Er hangt nu een groot spandoek: „wij wil len totale democratie". In de nacht van dinsdag op woensdag werd nog wel door de straten ge patrouilleerd door Russische soldaten. Zij scheurden aanplakbiljetten van de muren, die ze meenamen. Aan een kant van het Wenceslaus-monument hebben zij ook aanplakbiljetten en af fiches verwijderd. Zij kwamen echter niet aan de kant van het grote monu ment waar de jongeren de wacht hiel den. Bij het gebouw van de Tsjechische radio werd het wrak van een uitge brande Russische tank weggesleept. Rond 03.30 hoorde men in het cen trum van Praag geratel van machinege weren. Er zijn geen slachtoffers ge meld. Jonge Tsjechen ge\>en hier op luide wijze uiting aan hun misnoegen over het nieuws dat uit luidsprekers komt. WENEN Twee niet met name ge noemde Nederlandse journalisten zijn dinsdag in de Tsjechoslowaakse stad Tabor aangehouden door Russische mi litairen, nadat in hun auto pamfletten, foto's en onder meer het geheim tele foonnummer van Emil Zatopck waren gevonden. De plaatselijke Russische comman dant dacht met provocateurs te maken te hebben en de journalisten werden pas na een urenlange ondervraging vrijgelaten, op voorwaarde dat zij on middellijk Tsjecho-Slowakije zouden verlaten. De twee journalisten zijn dinsdagavond in de Oostenrijkse grensplaats Gmünd aangekomen. Het ministerie van buitenlandse za ken deelt mede dat alle Nederlanders, die zich bij de Nederlandse ambassade in Praag voor vertrek gemeld hadden, thans Tsjecho-Slowakije hebben verla ten. Voor zover bij de Nederlandse am bassade bekend is, bevinden zich in Tsjecho-Slowakije geen Nederlanders meer die het land nog willen verlaten. PRAAG Radio-Praag meldt dat er vandaag in Praag geen dagbladen zullen verschijnen. De journalisten, al dus het radiostation, willen zich pas na rijpe overweging tot het publiek rich ten. WASHINGTON De artsen die ouü- president Eisenhower in het Walter Reed hospitaal behandelen, hebben zich voorzichtig - optimistisch over de toe stand van de generaal uitgelaten. In hun medisch bulletin wijzen zij er evenwel op dat de gezondheidstoestand van Eisenhower nog kritiek blijft. Sinds zaterdagavond waren er geen belang rijke onregelmatigheden in de hartslag opgetreden. De geestkracht van de'pa tiënt blijft „opmerkelijk goed". RHEDEN Een kapitein van de Duit se Bundeswehr die gisteren in Rhe- den een Arnhems meisje in de huwe lijksboot nam, voorzag bij wijze van grapje al zijn gasten van pistolen en lichtspoormunitie. Onmiddellijk werd het hotel-restaurant Bronkhorst onder vuur genomen. In een mum van tijd stond het rieten dak van het hotel in brand. Brandweer en buurtbewoners blusten het vuur. Pas toen het dak in brand stond gingen de bruiloftsgas ten aan de feestdis. 1 CHICAGO Vice-president Hubert Horatio Humphrey heeft gisteren op de eer ste dag van het democratische partijcongres in Chicago de eerste winstpunten binnengehaald. Het democratische verkiezingsprogramma dat vandaag in behan deling komt, weerspiegelt vrijwel geheel de opvattingen van Humphrey. Op de tweede dag van de conventie van de democratische partij in Chicago zijn dinsdagavond nieuwe pogingen gedaan om de 36-jarige Ted Kennedy, senatof van Massachusetts, naar voren te schuiven als gegadigde voor de democratische kandidatuur voor het presidentschap. Nadat Kennedy vierentwintig uur eer der te kennen had gegeven dat hij niet in aanmerking wil komen voor de kan didatuur, werden dinsdagavond een reeks „spontane demonstraties" gehou den ten gunste van hem. Spandoeken en borden met opschriften als: „Wij willen Teddy", „Kennedy in 1968" en „doe een beroep op Kennedy" werden de conventiehal rondgedragen. Afgevaardigde Robert Tiernan zei Kennedy bij de stemming te zullen voordragen in een poging de eenheid in de partij te bewaren. Achter de schermen zou druk met de gegadigden Eugen McCarthy en Geor ge McGovern worden beraadslaagd om hen hun kandidatuur te doen opgeven en zich achter Edward Kennedy te scharen. Na een zeer onrustige vergadering eiste een groep afgevaardigden uit Wisconsin onmiddellijke verdaging, toen ruim een uur na middernacht het punt Viëtnam in het programma ter sprake zou komen. Hun woordvoerder Donald Peterson zei, dat een dergelijke belang rijke zaak op een normaal uur dient te worden behandeld, opdat het gehele Amerikaanse volk daar via de televisie kennis van kan krijgen. De oppositie (minderheid) eiste bo vendien voorlezing van haar eigen tekst waarin gehele stopzetting van de bom bardementen op Noord-Viëtnam wordt verlangd. Door handgeklap en voetgestamp na genoeg onhoorbaar verdaagde de voor zitter de bijeenkomst tot vandaag. HANNOVER De christen-democra tische en de liberele partij in West- Duitsland hebben besloten samen te werken met de ultra-rechtse nationaal- democratische partij in de verkiezin gen die op 29 september in enige kleine gemeente van Neder-Saksen worden ge houden. Met een daverende klap met de voor zittershamer opent John. M. Bailey, voorzitter van de Democratische Cen- ventie de grote strijd. AUSTIN (Texas) President John son heeft op zijn 60-ste verjaardag in Austin de hoop uitgesproken, dat de democratische presidentskandidaat in beginsel zijn mening over de kwestie- Viëtnam deelt. Johnsons verklaring wordt door waarnemers uitgelegd als een duide lijke steunverklaring aan vice-presi dent Humphrey, die na een weigering het regeringsbeleid inzake Viëtnam af te zweren ertoe is overgegaan dit steeds openlijker te steunen. Johnson gaf te kennen dat men in de laatste maanden van zijn ambtster mijn geen verandering van het Viët- nam-beleid behoeft te verwachten. „Tot 20 januari blijf ik de leider, en ik denk dat iedereen mijn standpunten kent", zo zei hij. De president had afgezien van het voornemen om op zijn verjaardag de democratische conventie te bezoeken en besloot in plaats daarvan het ver jaardagsfeest in familiekring te vie ren. MEXICO Ongeveer 100.000 studen ten hebben gisteren in Mexico-stad deelgenomen aan een betoging tegen de regering en wat zjj noemden wreed heid van de politie. De studenten eisten het aftreden van de regering en maakten ook duidelijk dat zij niet veel goeds van de olympische spelen verwachtten. Op sommige spandoeken die zij mee droegen stond als olympisch symbool, de vredesduif, afgebeeld, maar met een met bloed besmeurde bajonet door het hart. Anderen toonden een tijdbom die in een basketbalnet werd geworpen met het onderschrift „olympische spe len 1968." Tijdens, de betoging werden de ambas sades van de Verenigde Staten, Rus land en Engeland en het hoofdkwartier van het organisatiecomité voor de Olympische spelen zwaar bewaakt maar het kwam niet tot incidenten. Op een spandoek stond: „komt uit het paleis, gorilla's", en „Diaz Ordaz, zoon van Johnson". De betogers droegen grote tekeningen van Trotsky en Josef Stalin met zich mee. Er waren veel rode vlaggen, som migen met de afbeelding van Che Gue vara er op. Sommige demonstranten gingen de kathedraal binnen op de Zocalo en luid den de kerkklokken. Langs de met bomen beplante bou levard stonden grote menigten die de demonstratie gadesloegen en in de hand den klapten. Het grote regeringsplein en de zijstraten waren propvol mensen lang voordat het einde van de stoet in zicht was. Een studentenleider heeft gezegd, dat 2000 studenten permanent de wacht zullen houden voor het paleis totdat de regering aan hun eisen voldoet. ATHENE Oud-premier George Papandreoe is volgens berichten uit Athene dinsdagavond ernstig ziek ge worden. Hij is naar een ziekenhuis van de luchtmacht in Athene overgebracht. Papandreoe, (80), is sinds de machts overname door de junta, nu 15 maan den geleden, vrijwel ononderbroken onder huisarrest geweest. PRAAG Hetzelfde Praag dat In 1938 door het Westen verraden werd, dat in 1939 lijdelijk moest toezien hoe Hitier z(jn soevereine rechten ver trapte en dat in 1948 aan een com munistische putsch ten offer viel, li in 1968 nadat het licht van een nieu we toekomst daagde, opnieuw aan een imperialistische grootmacht uitge leverd. Voor de tweede maal binneft twintig jaar werd Praag gestrengeld in de knellende plooien van bet ijze ren gordijn. De Sovjet-tanks die op verschillende plaatsen in Tsjecho-Slowakije staan, en die het symbool van de in 1945 herwonnen vrijheid zijn, hebben hun grimmige trekken terug gekregen. Ze rollen opnieuw door het land. Nu als afschrikwekkende voorbeelden van de knoet, die autoritaire staten menen te kunnen hanteren. Op sfinxachtige wijze als gevolg van de druk die rode dwingelanden op hem uitoefenen, lichtte president Svo boda zijn volk gisteren op matte toon in over het resultaat van de in Moskou gehouden ongelijke besprekin gen. Men moest weer aan het werk gaan, er diende weer zelfdiscipline te worden betracht. Tsjecho-Slowakije kende zijn plaats in het oostblok en in de marxistische, leninistische we reld. Overbekende geluiden. In Cierna aan de Theiss en later in Bratislava zijn nog geen maand gele den bijna dezelfde woorden gebruikt. Er was toen alleen nog geen sprak# van een brutale Sovjet-bezetting, die op verraderlijke wijze werd uitge voerd. Vandaar dat in de communi qués die werden uitgegeven geen mel ding kon worden gemaakt van de noodzaak de invallers met rust te la ten, zoals dat nu is gedaan. De kwa lijke geur, waarin de onderhandelin gen zijn gevoerd blijkt alleen al uit de cynische bewering, dat de Russen zich niet met de interne aangelegen heden van de Tsjecho-Slowaakse re gering en partij zullen bemoeien. De inwoners van Praag voelen de kri tieke situatie al sinds maandag aan. Toen ze hun werk gistermiddag in d# steek lieten om naar de redevoering van president Svoboda te luisteren, stonden de gezichten ernstig en ook bedrukt. Ondanks het heldhaftige pas sieve verzet, ondanks de moed die ieder voor zich in de afgelopen dagen heeft tentoongespreid, was er geen enkele reden om zich over welk punt dan ook optimistisch uit te laten. De Praagse hervormers werden in Moskou gemangeld tussen de gewel dige kaken van het Warschaupact. Gezien de benauwde omstandigheden waaronder in de Russische hoofdstad overlegd moest worden, kon er nog nauwelijks sprake zijn van een eer vol compromis. Alom teleurstelling in Praag. Overal vermoeide en droevige gezichten. „Het is alles voor niets geweest", zegt men somber, „onze vreugde, onz# hoop, onze plannen, onze doden, alles." De Russische troepen worden geleide lijk teruggetrokken, hebben zowel ra dio Moskou als president Svoboda ge zegd. Een tijdstip is echter niet ge noemd. Het zou om een trapsgewijze operatie gaan, die praktisch paral lel loopt met de normalisering van het politieke beleid. Een stok achter de deur dus, beweren de Tsjecho- Slowaken. De aanwezigheid van de rode invallers wordt als hefboom ge bruikt om ons in de door Moskou ge wenste richting te dwingen. In Praag speelden zich gisteravond hartverscheurende tonelen af. De gro te discussie over het wel of niet aan vaarden van het Moskouse akkoord begon na de rede van Dubcek pas goed. Overal in de stad stonden grote groepen mannen en vrouwen, die elkaar met schreeuwende stemmen trachtten te overtuigen. Drama's, diep menselijke drama's van het begin tot het einde. Niemand schaamde zich er voor mid den op straat te staan huilen voor mijn hotel aan de Vinoradsjkaplein, waar de Russen de studio's van radio Praag nog steeds bezet houden. Ver der naar beneden op het historische Wenzelplein, overal zag ik betraande wangen. ADVERTENTIE In verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd zal de burgeiqeester dezer gemeente, de heer Mr. Dr. J. Hazenberg, op zaterdag 31 augustus a.s. zijn ambt neerleggen. Allen die persoonlijk van burgemeester en mevrouw Hazenbergde Jonge worden hiertoe in de gelegenheid gesteld tijdens een afscheidsreceptie in het raadhuis op ZATERDAG 31 AUGUSTUS tussen 16.00 en 19.00 uur. wvv\vv\v\vw\vv\\\v\v\v\vv\\v\v\vvv\v\\\\v\vwv\v\wvvvv\vvvw\\\\\\\vvw\vvC Een hogedrukgebied boven Schot- l land, het noordelijk deel van de Noord- zee en Scandinavië, dat het weer in ons land enige tijd heeft beheerst, is nu nog maar van weinig betekenis. Op het ogenblik wordt het weer in Neder- land bepaald door een lagedrukgebied boven Portugal. Randstoringen trok- ken van Duitsland naar onze omge- ving en deden dinsdag de bevolking toenemen. Er kwamen daarbij ten noorden van s de grote rivieren enkele verspreide buien voor. Door de aanwezige bewol- king werd het niet warmer dan om- streeks 21 graden. Het komende etmaal komt in de al- 5 gemene luchtdrukverdeling maar wei- nig verandering. Ons land blijft onder j invloed van de depressie bij Portugal in onstabiele lucht. Plaatselijk zullen buien tot ontwik- keling komen die van onweer verge- zeld kunnen gaan. De temperaturen zullen donderdag in het algemeen op- lopen tot boven 20 graden, maar ma- xima van 25 graden of meer worden niet verwacht.

De Vallei | 1968 | | pagina 1