Onjuiste cijfers geven vertekend beeld van voedselsituatie Ons tuinbouwhoekje Wintermode zeer vrouwelijk SPAAR NU AL CO-OP MERKJES! MAKREEL 2bukkenE^van130voor ontbijtkoek koffiebonen 500 gram 34o CO-OP Filmfestival Venetië rustig geopend Maandag weer zenderwisseling MEXICOOPJES •- ■bU" l «vu dubbelpak ~ar HET WEER /TV EUROPA I 1" UIT DE KERKEN Slotoffensief tegen Biafra Auto botste op aanhangwagen Zwembad ook na zondag open Vele MEXICO-OPJES! Talloze Mexico-verrassingen Start 5 september! CO-OP WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1968 Niet te verdedigen „Veel te laag" Sarcastisch Verdeling voor deze week 1, Stap een van de vele CO-OP winkels binnen. Doe daar uw boodschappen. Op elke CO-OP verpakking vindt u het geldige merkje. Die merkjes hebtu alvast! 2. De manier om een gooi te doen naar een hoge prijs is iedereen inschakelen! Vraag familievrien den, kennissen, buren, collega's of ze CO-OP merkjes voor u sparen. T evenslange ondervoeding en werkelijke honger is het lot van ten minste tweederde deel van de mcnshedd. Deze schrikbarende uitspraak van Lord Boyd-Orr uit 1950 heeft, hoewel allang achterhaald door een heel wat minder schrikbarende waarheid, een zeer taai leven. Inderdaad geloven nog altijd zeer vele mensen dat elders in de wereld mil joenen mensen permanent honger lijden. Lord Boyd-Orr kwam met boven genoemde uitspraak op grond van gegevens van de FAO, de voedsel- en land bouworganisatie van de Uno, die naar spoedig bleek helemaal niet klopten. De FAO heeft dat nooit willen toege ven. maar verzachtte die verklaring van Lord Boyd-Orr later toch wel af lot: de helft van de mensheid lijdt aan on dervoeding. Pas in 1963 gaf de FAO toe dat die verzachte uitspraak eigenlijk betekende: de helft van de mensheid heeft minder goed te eten dan de ge middelde Westeuropeaan. Toen die correctie was aangebracht bedekte ieder maar met de mantel der liefde de uit 1943 daterende uitspraak van de conferentie over landbouw en voedselvoorziening in Hot Springs in de Amerikaanse staat Virginia dat twee derde deel van de mensheid aan onder voeding zou lijden. Korte tijd scheen het dat er een ein de was gekomen aan de stroom onjuis te of misleidende en in ieder geval veel verwarring stichtende verklaringen over de stand van de voedselvoorziening in de wereld. Er was wat meer klaarheid gekomen nadat uit de wereld van de wetenschap met succes bezwaar was gemaakt tegen de onjuiste voorlichtings methoden van de FAO. Zo toonde dr. Margaret MacArthur, een Australische antropologe, in 1964 aan dat de cij fers van de FAO over de minimumbe hoeften aan calorieën in verschillende delen van de wereld niet deugden. In dien zij wel Juist waren, zo betoogde dr. MacArthur, dan zou een derde van de bevolking van Jaan een land met een vrij hoog inkomen per hoofd van de bevolking permanent honger lijden. De directeur van de afdeling statis tiek van de FAO, dr. Sukhatme. gaf spoedig daarna in een conferentie in Londen toe dat de caloriestandaarden van de FAO onverdedigbaar waren. Diezelfde dr. Sukhatme had in 1961 in het openbaar verklaard, dat tien tot vijftien procent van de wereldbevol king echt honger leed. Hij deed dat op grond van de caloriestandaard, waar van hij zich een paar jaar later in Londen distantieerde. Voedingsexperts nemen thans aan dat in Azië een voedselpakket dat 1600-2000 calorieën per dag bevat ruimschoots toereikend is. De marge is ruim genomen omdat de behoefte aan calorieën afhangt van lichaams gewicht. de aard van de verrichte li chamelijke arbeid en de gemiddelde temperatuur tijdens arbeid in de open lucht. In vergelijking daarmee is de Japanner, wiens gemiddelde dagelijk se voedselpakket een waarde van 2200 calorieën heeft, goed af. Niettemin blijven allerlei instellingen tn organisaties die zich met het vraag stuk van de voedselvoorziening bezig houden rustig de onjuist gebleven calo riestandaarden van de FAO gebruiken. De OESO kwam in juni 1966 op grond van die verworpen caloriestandaarden in 'n beschouwing in een van haar pu- blikaties over de stand van de voedsel voorziening in de wereld tot de conclu sie dat in het Verre Oosten en in Afri ka de caloriewaarde van het gemiddel de voedselpakket veel te laag was. De standaard die voor het Verre Oosten was aangehouden was 2300 calorieën per persoon per dag en de standaard voor Afrika was 2400 calorieën per per soon per dag! Het wordt tijd dat de FAO op zo groot mogelijke schaal de caloriestan daarden verspreidt die thans als alge meen geldig worden aangenomen. Dat is wel nodig want ook thans nog wor den de onjuiste cijfers die de FAO, steeds weer iets verder terugkrabbe lend, in de afgelopen jaren heeft gepu bliceerd, te hooi en te gras gebruikt. Een kras voorbeeld is te vinden in het Aula-boek De nood van de overvloed, van de Westduitse scheikundige Wolf gang Koeck. Op bladzijde 19 van dat boek staat: „Maar van de drie miljard mensen zijn er nog altijd 1.600 miljoen ondervoed. Zij moeten zich met minder dan 2.000 calorieën per dag tevreden stellen, terwijl 2.600 calorieën als nor maal wordt aangenomen Dit boek werd in 1966 in Nederlandse vertaling uitgegeven onder auspiciën van een uit zeker vijfentwintig hoog leraren bestaande redactieraad, maar de geciteerde cijfers waarop de auteur zich beroept dateren uit het begin van de jaren '50! Zo taai is het leven van de niet deugende cijfers van de FAO. Een Engelsman. Colin Clark, die het vorige jaar de FAO als onverantwoorde lijk goochelaar met cijfers over eer ste levensbehoeften ontmaskerde in de Daily Telegraph, heeft in herinnering gebracht dat de Economist dat or gaan van de Uno eens sarcastisch een 'instelling heeft genoemd die er perma nent op uit is te bewijzen dat er niet voldoende voedsel in de wereld is. Een gevaarlijke kant aan de met gro te hardnekkigheid gevoerde propagan da van de FAO voor „bestrijding van de honger", zo betoogde Clark, is dat een onverantwoordelijke landbouwpoli tiek er het gevolg van kan zijn. Hij be doelde een landbouwpolitiek die kan lei den tot groeiende overprodukties van gesubsidieerde boeren in delen van de wereld die toch al met voedselover- schotten hebben gr kampen. Er is ook behoefte aan een goede al gemene definitie van het begrip honger. Dat wordt al jareij met allerlei bedoe lingen waaronder ongetwijfeld ook de beste schromelijk misbruikt. Ne derlandse woordenboeken geven de om schrijving „natuurlijke behoefte aan voedsel" waarmee men alle kanten uit kan zonder direct te denken aan honger winter, hongersnood en hongerdood. Engelse en Amerikaanse woorden boeken gaan een stuk verder: „pijn veroorzaakt door gebrek aan voedsel". Een daarvan voegt daaraan nog toe: „de dood tot gevolg hebbende". d 3 S X c s I Plaats wind l max. i gistere w w C er A'dam zw. bew. 22 16 0 De Bilt geh. bew. 22 16 0 Deel en geh. bew. 20 15 0 Eelde geh. bew. 23 16 0 Eindhoven mist 20 13 0 Den Helder regen 20 17 0.1 Twente geh. bew. 19 15 0 Vlissingen zw. bew. 22 15 0 Ypenburg mist 22 17 0 Z.-Limburg mist 21 13 0 Athene on bew. 29 22 0 Barcelona regen 28 22 0.1 Berlijn zw. bew. 22 15 6 Innsbruck 1. bew. 23 10 0.4 Lissabon geh. bew. 24 18 0 Londen geh. bew. 22 15 1 Luxemburg zw.bew. 23 13 0 Madrid regen 26 15 8 Mallorca zw. bew. 33 23 0 Oslo onbew. 23 13 0 Parijs geh. bew. 26 15 0.1 Rome mist 25 17 0 Stockholm geh.bew. 22 15 0 Wenen onbew. 24 13 0 Onlangs zond de KRO het tv- programma Honger in Amerika uit. Volgens de samenstellers van die do cumentaire van CBS zouden twaalf miljoen Amerikanen in het rijkste land van de wereld honger Ityden. De kijker die zich niet door de emoties wilde laten meeslepen welke de do cumentaire wekte, kwam er spoe dig achter dat Honger In Amerika ging over verkeerde verdeling van landbouwoverschotten onder behoef- tlgen en over ondervoeding onder de armste Amerikanen. Ook in die documentaire werd het be grip honger in het wilde weg grof mis bruikt. Wie niet meer weet wat honger is moet in gedachten teruggaan naar de hongerwinter aan het einde van de Tweede Wereldoorlog, in ons eigen land. Honderden leden toen aan „ge brek aan voedsel, de dood tot gevolg hebbend". t VENETIË Het omstreden 29e Inter nationale Filmfestival van Venetië dat al zoveel protesten, demonstraties en zelfs vechtpartijen heeft uitgelokt, is dinsdagavond geopend. Het festival had eigenlijk drie dagen geleden moeten be ginnen. De grote filmzaal was bij lange na niet vol. Bij de opening hebben zich geen incidenten voorgedaan. In de nacht van zaterdag 31 augustus op zondag 1 september is er weer zen derwisseling. De programma's van de AVRO, de Vara en de VPRO worden dan uitgezonden via Hilversum 2, die van de KRO, de NCRV en de Tros via Hilversum 1. De programma's van de NRU zijn afwisselend via Hilversum 1 en 2 te horen. NED. HERV. KERK Beroepen te Beesd (toez.) G. A. Zui- dam te Nieuweroord; te Vroomshoop (vac. I. J. Wisse) (toez.) N. Kooreman te Rhenen; te Wanneperveen (toez.) P. Miedema. eervol onsl. pred. met be voegdheid van emeritus, woon. te Tren ton (Ont.) (Canada). Aangenomen: naar Britswerd c.a. K. J. Inberg te De Wilp. LAGOS De federale strijdkrach ten hebben zaterdag jl. order gekregen het offensief te beginnen tegen wat er nog van Biafra over is, zo heeft het Nigeriaanse staatshoofd generaal Go- won dinsdag in een vraaggesprek met een AFP-correspondent verklaard. De gehele strijdmacht is betrokken bij de operatie, „die snel beëindigd zou kunnen worden" en volledig zal worden uitgevoerd, zelfs indien er bij het Bia- fra^ns-Nigeriaans overleg in Addis Abe ba een akkoord over voedselzendingen zou worden bereikt. AMERONGEN Gisteravond vond op de Koningin Wilhelminaweg een on geval plaats, waardoor drie personen werden gewond. De heer De G. uit Leersum reeds in het donker met een onverlichte tractor met aanhangwagen. Een achteropko mende auto zag dit obstakel te laat en trachte wel te wijken aan de rechter zijde van de tractor. De auto vloog daarbij tegen een boom. De Inzitten den. drie jongelui, waarvan twee uit Rhenen en een uit Resteren liepen ver wondingen op. De auto werd totaal vernield. AMERONGEN Officieel zou het zwembad zondag 1 september de poor ten sluiten. Gezien het fraaie weer van de laatste dagen is besloten, bij aan houdend goed weer het zwembad in de middaguren open te stellen. Het is vrij eenvoudig om bij de bloemist enige kamerplanten te bestellen, doch het geeft veel genoegen om zélf eens wat. planten te kweken door middel van stekken. Er zijn heel wat kamer planten die de liefhebber zelf kan stek ken en tot een mooie plant kan opkwe ken. Men neemt hiertoe jonge scheu ten ter lengte van 7 tot 10 cm. In een potje met bloem istengrond, waardoor een hoeveelheid scherp metselzand is gemengd, wortelen de stekken gemak kelijk. Er zijn ook stekken die heel goed op een flesje water wortelen, o.m. Oleander, Vlijtig Liesje, Cole us, etc., etc. Het is nu de geschikte tijd om Peltatums (Geranium) en Fuchsia's te stekken. Ook diverse Cactussen en vetplanten kunnen door stekken vermeerderd en voort gekweekt worden. Tegenwoordig wordt bij het stekken ook plastic pa pier gebruikt; de pot met stek wordt in plastic papier gerold en er komt dus als het ware een hoes omheen. De at mosfeer blijft dan veel langer vochti ger en de temperatuur meer regelma tig. Het gebruik van plastic papier is zeer aan te bevelen. Sommige kamerplanten kan men met succes stekken door middel van blad- PARIJS Het grote nieuws van de getoonde najaars en winter haute couture voor dit jaar is de kloof tussen twee scholen: de elegante, mooie haute couture van gisteren en de sexloze, popart creaties van mor gen welke volgens velen nauwelijks mode zijn. Elk kamp heeft zijn hartstochtelijke voorvechters. Het best blijkt de kloof tussen de creaties van Courrèges en Yves Saint-Laurent. Courrèges is begonnen zijn creaties vrouwelijker te maken. Voor de eerste maal toonde hij tot de enkels reikende baljurken voor jeugdige meisjes. Hij heeft de minirokjes naar de achter grond gedrongen, maar alle couturiers die ontwerpen voor de jonge genera ties Cardin, Feraud. Ungaro en Es- terel nemen de minimode nog au sérieux. Aan de andere kant van de kloof staan Sant-Laurent en vele anderen, die vastbesloten schijnen te zijn alle vrouwen „de broek aan te trekken" en helemaal met de rokken af te reke nen. Andere modehulzen laten de zomen van sport-, dans- en cocktail jurkjes vijf tot 7.5 cm boven de knie vallen. De rest van de ontwerpers, aange voerd door Dior, laat de rokken tot, of even op de knie vallen. Maar laten wij eens kijken hoe de vrouwen er de komende winter zullen uitzien. Vrouwelijk is het eerste wat opvalt. Zelfs Ungaro toont tot op de schouders vallend haar dat aan de uiteinden gekruld is. Arden houdt het op heel licht gegolfd haar met uitzon dering van de avondkapsels waarbij hethaar in wrongen in de hals valt. Nog nooit heeft de kleding zoveel van het lichaam onbedekt gelaten als dit seizoen. Doorzichtige stoffen, diepe uitsnijdingen, weggelaten midden- en zijpanden waarover soms een door ju welen bezette ceintuur loopt, en ten slotte zwarte chiffon over niets anders dan struisvogelveren en pailettes om „strategische delen" te bedekken. De nieuwste vondsten zijn de vleer muismouwen (Cardin ontwierp ze zo wel voor mannen als vrouwen), de barricade-pakken van Saint-Laurent geïnspireerd op de recente Parijse re volte en de Russische invloed in de vorm van boerenjakken met ceintuur, kozak-hoeden en lange jassen. Er is veel ruimte in de rokken, de gehele collectie van Feraud toont dit en ook de creaties van anderen voor de jongere generatie. De aandacht wordt overal .getrokken door het nauw omsloten taille, waarbij ter accentuering over het algemeen an dere stoffen (Cardin gebruikt zelfs glimmend vinyl) worden gebruikt. Bij de avondkleding is de taille rijk versierd met juwelen. Dior werkt veel met gouden lovertjes zowel in de taille als op de mouwen. Hij maakt handig gebruik van nerts en hermelijn voor contrastwerking op de mantels. De zakken, mouwen, voorpanden en ook de benedenpan- den zijn in bont uitgevoerd. Het is zijn manier om aan de rage van lapwerk mee te doen. In de avondkleding zijn de halzen diep uitgesneden en de delen wor den zo nu en dan .met een fluwelen bandje bijeengehouden om de bor sten althans gedeeltelijk bedekt te houden. De mouwen doen denken aan de re naissancestijl, veelal versierd met juwelen zijn overigens in alle collec ties belangrijk. Bij Givenschy zijn zij zelfs in een spiraal over de blote arm geregen. De avondkleding combineert drama en schoonheid. De ontwerpers die nog steeds geloven in een gracieuze levens stijl draperen een Romeinse toga in diepe kleuren over een baljurk van taft. De avant-gardist Cardin keert te rug naar de opzij gedrapeerde kle ding, Givenchy naar gedrapeerde mon nikskappen welke een groot gedeelte van de rug bloot laten. Het avondnieuws van Chanel wordt gevormd door Oosterse kleding in kost bare brokaten, welke soms met glinste rend borduurwerk zijn versierd. Alle ontwerpers hebben aanslagen gedaan op de struisvogel en de kip. Zomen, roesjes en mouwen zijn vaak met kippeveren afgezet. De collecties van dit seizoen maken ruim gebruik van oude stoffen als flu weel, maar ook van de allernieuwste kunststoffen zoals het metaalachtige lurex en het giana-weefsel van Dupont, dat zelfs voor een deskundige moeilijk van natuurzijde is te onderscheiden. Verder was het opvallend dat bij de shows van de najaars- en wintercol lecties steeds weer het gerucht de kop opstak, dat de haute couture op sterven ligt, als gevolg van de vor deringen welke de confectionairs ma ken. Maar de mensen die deze ge ruchten in omloop brengen zien blijk baar een fundamenteel feit over het hoofd: zonder de creatieve ideeën van de haute couture, zouden de con fectionairs geen been hebben om op te staan stekken, ik noem o.a. de Sierbladbego- nia's en het Kaapse Viooltje. Neem van een Kaaps viooltje een volwassen blad met de bladsteel en zet dit tot aan de voet van het blad in zanderige pot aarde, zet er dan een glazen stolp (bij voorbeeld inmaakglas) overheen of pak het geheel in een plastic hoes en na een tijdje zal het bladstekje onder aan het bladstengeltje worteltjes vor men en al heel gauw kan men dan het nieuwe plantje verwachten. Bladbegonia's kan men ook uit bladstek- ken voortkweken. Neem hiervoor een volgroeid blad en snijd dit in stukken, leg dit stuk blad plat op de potgrond een plastic hoesje erom heen en op de nerf vormen zich jonge plantjes. Heel goed is om de dikke bladnerf hier en daar met een scherp mesje even in te snijden. Op die gemaakte kleine in kerving wortelt spoedig een jong plantje. Het is voor de amateur een mooi expe riment, probeer het eens, op deze wij ze kan men familie en vrienden ook eens een genoegen doen met de door u zelf opgekweekte plantjes. Stekken van diverse Cactussen en vet planten zijn over het algemeen nogal waterig en laat men deze eerst een dag liggen om de wond te laten dro gen. Er vormt zich dan een vliesje op de wond en de stekken zullen dan niet xoegrotten. Hond de stekken uit de zon wel in het licht! Als het stekken eens een mislukking mocht worden, geef dan niet meteen de moed op. Doorzet ten! Immers: „Met vallen en opstaan wordt men groot". Snijd alle bloemen die uitgebloeid zijn van uw Lathyrus en u krijgt dan nog mooie bloemen. Geef de planten boven dien nog eens bemesting en u zult zien hoe dankbaar ze zijn. Indien men grote en mooie dahliabloe men wil snijden, dan moeten de grote soorten op één bloem gekweekt wor den. Al de zijknoppen moeten wegge nomen worden. Aan elke behoorlijk ontwikkelde stengel zitten drie bloem knoppen. Hiervan laat men de mid delste staan, de beide andere worden weg genepen. Lager zitten ook nog een paar bloemknopjes in de oksels van de bladeren, ook deze er uit breken. Hetgeen daar dan nog onder zit, kan men zijn gang wel laten gaan. Op deze wijze kweekt men geweldig gro te bloemen. Van kleinbloemige dahlia soorten behoeven geen zijknoppen weg genomen te worden. Dahlia's vormen heel gemakkelijk zaad, hetgeen zo erg kan zijn, vooral bij lagere soorten, dat ze helemaal niet meer bloeien als men de zaadknoppen niet tijdig wegneemt. De zaadknoppen lijken eerst wél een beetje op de bloemknoppen, doch als men een weinig oplet, kan men het verschil duidelijk zien. Bloemknoppen zijn rond van vorm, terwijl de zaad knoppen meer spits van vorm zijn. E. J. GRIJSEN-Rhenen. VAN 155 VOOR C ERWTEN*» K,PPE-» TOMATEN- EN groentesoep *7Q oUCp BLIK VAN 89 VOOR CO-OP CIRKEL ROOQMERK PER STUK VAN 63 VOOR PRIJZEN GELDIG VAN 2* AUGUSTUS Urn 4 SEPTEMBER CA 68-35

De Vallei | 1968 | | pagina 6