Tsjechen maken Russen verbli jf tot hel Het laat hem.... Siberisch DUBCEK EN SVOBODA VRAGEN GEDULD EN VERTROUWEN Jeugd kan het niet begrijpen V.-raad zette delmt stop bi.i TEGEN DE MUUR JIRI HAJEK TERUG NADER BESCHOUWD BOYCOTACTIE VERVOERDERS OPGESCHORT Ruiten ingegooid Wilson V.S.-filmploeg gearresteerd PAMFLETTEN: „WU ZIJN WEER VERKOCHT99 GA NAAR HUIS IVAN Gebroken Voor u en ons niet gemakkelijk Week zonder censuur PHILIPS Controles Spotliedje Botsingen Fluitconcert ONGERUST NIET SNELLER GELDIGHEID Anjers zijn er nu volop, 'n Aantrekkelijke bloem. Voor 'n bescheiden prijs. Ze wachten op u. Pronkend met hun fijne kleuren. Wachten Gedicteerd Svoboda Normalisering Hertogin van Kent overleden batterijen WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1968 PRAAG VOL DROEFHEID EN VERBITTERING PRAAG Do vreugde van de Tsjechen, die 's morgens nog gedanst en ge zongen hadden na de behouden terugkomst van president Svoboda en partij leider Duhcek, heeft in de loop van de dag geleidelijk plaats gemaakt voor droefheid, wantrouwen en verbittering. In een café waar de radio de rede van partijleider Dubcek uitzond lieten de mensen hun tranen de vrije loop. Git de woorden van Dubcek en uit die van president Svoboda, die vóór Dubcek het Tsjechische volk had toegesproken, begrepen zij dat hun een moeilijke tijd te wachten staat. ADVERTENTIE A Dagelijks beeld uit Praag. Huismoeders die, onbewogen door de vele tientallen tanks in de straten van de Tsjechische hoofdstad, er met de boodschappentas op uittrekken om wat levensmiddelen te bemachtigen. PRAAG Tsjecho-Slowakije dreigt voor de bezettende troepen een hel te worden, ook zonder geregelde gevech ten. De hele bevolking, die ademloos de onderhandelingen in Moskou heeft afge wacht, laat niets na om de rode broe ders het verblijf in hun land onmoge lijk te maken. Dag en nacht geven de vrije radio stations berichten en instructies aan de bevolking door. Zo weet men dat er achthonderd Russen van de geheime dienst, die het Tsjechisch perfect be heersen, in het land zijn. Buitenlanders worden dus gewantrouwd en iedere keer moet dit wantrouwen worden doorbro ken. De wegen zijn verlaten. Slechts enke le Tsjechen keren terug van vakantie met een bloedend hart. De spertijd die de bezetters afkondig den, begint om acht uur 's avonds. Om incidenten te voorkomen hebben de ge heime zenders opdracht gegeven geen drank na deze tijd te schenken. Ieder een houdt zich daaraan, 's Avonds schie ten de Russen zonder waarschuwing. We ontmoeten herhaaldelijk eenzame schietklare tanks, op weg naar de grens en we raken eraan gewend. Bij Tabor, negentig kilometer van Praag, kijken we plotseling in de lopen van Russische kanonnen en geweren. De Russen hebben zich op een heuvel in gegraven. We moeten stoppen en uitstappen. Al les wordt onderzocht vooral op wapens. Steeds vaker zien we nu Russische tanks en bevoorradingstroepen in ver ouderde voertuigen. Weldra volgt de tweede controle, die vlot verloopt omdat de Russische offi cier in hoofdzaak zijn Engels wil de monstreren. De Russen zUn vermoeid, geplaagd en teleurgesteld. Zy worden niet als bevrijders ontvangen. Integendeel, ze zijn gehaat en gevreesd. In heel Tsjecho-Slowakije zijn de verkeersborden verplaatst en omge draaid, de straatnamen zijn onleesbaar gemaakt. Van alle gebouwen en huizen hangen Tsjechische vlaggen halfstok. Op ieder huis staat een anti-Russische leus: „Iwan ga naar huis", „S.S.-Sovjet- Unie", „Leve Dubcek". Op de dorpspleinen lacht men zich krom om de Russische tanks die voortdurend verkeerd rijden. Als de Russen een fabriek passeren laat men sirenes gillen om hun de stuipen op het lijf te jagen. Alle cafés en restau rants zijn voor de bezetters gesloten en water en voedsel heeft men niet. Dit is het lijdzaam verzet in perfec tie uitgevoerd door gans een volk, op instructies van de geheime zenders, die mobiel zijn en die de Russen niet kun nen peilen. i Buitenlanders wijzen de Tsjechen de •chte weg, tenminste als ze de zaak vertrouwen. Ze adviseren: Ga verder met de trein, want de Russen nemen zelfs je horloge af. Radio Vrij Praag heeft inmiddels het eerste spotliedje al uitgezonden Iwan, wat doe je hier, ga toch naar huis Russen, dan houden wij Dubcek, en jullie Brezjnef, Ga toch naar huis Russen want vissen en gasten gaan na drie dagen stinken. Het onderkomen van de Russen is in derdaad niet aangenaam, want zij sla pen in hun wagens langs de weg. Geen Tsjech heeft een bed over. Van alle om gedraaide verkeersborden staat er maar één in de goede richting: Moskou. Op alle wegen wordt gepatrouilleerd. De Tsjechen weigeren in de kant te krui pen voor een tank, wat tot botsingen leidt. Rijdend tussen twee Jozef Stalin- tanks gebeurde dat vlak voor mijn neus. De achterop komende tank, van het zwaarste kaliber, remde opzettelijk niet af, zodat ik werd ingeklemd wat de Russen als een goede grap beschouw den en mij de zoveelste hartklopping bezorgde. In het algemeen wordt de boycotactie van de Tsjechen door de Russen be antwoord met onbeschoft gedrag. Bo men, telefoonpalen en muren worden omvergereden. Tegenover de moderne wagens en voertuigen van de Russen staan de zeer ouderwetse bevoorradingstroepen, die het water in open tonnen aanvoeren. Men beschikt zelfs niet over goede ten ten want dit onderdeel van 't Rode Le ger was druk doende zeildoek te span nen over gekapte bomen als onderko men voor de nacht. Verderop zag ik nog tweehonderd pantservoertuigen die zich gedeeltelijk verdekt hadden opgesteld in de bos sen, waar wordt gepatrouilleerd. Op de strategische punten, als nicn een bocht omkomt, kijkt men plitseling in het kanon van een Russische tank. Op geen enkele manier valt daarbij te denken aan socialistische verbroedering. Zelfs in het volstrekt onbelangrijke dorp Trebon by de grens telden wy 34 zware kanonnen. Op iedere hoek van de straat hielden de Russen met karabij nen de bevolking onder schot, die daar overigens in alle rust, een foto van Dubcek tegenover plaatsten. Zoals «overal werd de intocht van de Russische overmacht begeleid door een fluitconcert van de dorpsbewoners. De Russen, die zelfs beschikken over pant- serboten, die aan zware vrachtwagens zijn gekoppeld, hebben met alles reke ning gehouden, behalve met de wens van een volk. Het lijdzaam verzet van de Tsjechen is zo perfect dat de Russen zelfs rauw voedsel moeten eten en al moeite heb ben om aan water te komen. Praag is niet gerust over het resul taat van de laatste besprekingen in Mos kou. Men wantrouwt de Russen voor honderd procent en pas als de nu ge sloten akkoorden door het Tsjechische parlement zijn bekrachtigd en zijn na gekomen «iet men weer ruimte voor op timisme. Een gunstig teken is wellicht dat col laborateurs als Kolder. Bilak en Indra in Moskou politiek asiel hebben ge vraagd. terwijl hun families politiek asiel hebben gevraagd bij de Russische ambassade in Praag. ADVERTENTIE Opel Rekord nu 7995.- Veiligheidsstuur - Gescheiden remcircuits - Schijfrem men met rembekrachtiging, vóór - Buitenspiegel - Achteruitrijlamp - Uitklapbare zijruit achter. Uit de woorden van Dubcek bleek duidelijk hoeveel moeite het hem gekost moet hebben het akkoord in Moskou te aanvaarden. Hij struikelde vaak over zijn woorden, hakkelde en had kenne lijk grote moeite zich te beheersen, Dubcek en de óndere Tsjechische leiders waren oververmoeid uit Mos kou teruggekomen. Bij zijn aankomst in Praag zakte Dubcek van uitputting in elkaar toen hij uit de auto stapte. De Tsjechische onderhandelaars uit Moskou begonnen in Praag onmiddel lijk besprekingen met het centrale par tijcomité en afgevaardigden van de Nationale Vergadering. Intussen groei de voor het parlementsgebouw de me nigte aan in afwachting van medede lingen over het bereikte akkoord. Naarmate mededelingen over de Rus- sisch-Tsjechische overeenkomst uitble ven, nam de ongerustheid van de me nigte toe. Zij verergerde nog toen een persconferentie, die voor tien uur was vastgesteld, zonder toelichting werd af gelast. De Tsjechen begonnen te be grijpen dat hun leiders een uiterst moei lijke verklaring aan het voorbereiden waren. Toen eindelijk laat in de middag de tekst van de overeenkomst jverd gepu bliceerd, verraste het de meeste Tsje chen al niet meer dat daarin de wel haast onverteerbare clausule voor kwam dat de Russische troepen voorlo pig in Tsjecho-Slowakije zouden blijven. De Tsjechische leiders staan nu voor de moeilijke taak het volk te verzoenen met de op papier tydeiyke aan wezigheid van Russische troepen in het land. Dit kan de zwaarste proef zijn voor Dubcek, Svoboda en de andere leiders die aan het overleg in Moskou hebben deelgenomen. „Wij zijn verkocht", was een com mentaar dat veel werd gehoord. Een oudere arbeider zei: „Herinnert u zich Hongarije? Dat was in 1956. De Russen zijn er nu nog. Hoe lang zullen ze hier blijven?" Enkele Russische divisies zullen, naar verluidde, in West Tsjecho-Slowakije worden gestationeerd officieel om de grens met West-Duitsland te bescher men, maar ir* -werkelijkheid, zo vrezen vele Tsjechen, om Praag er voortdu rend aan te herinneren dat van nu af aan de verwezenlijking van een demo cratisch socialisme niet sneller mag gaan dan Moskou toestaat. Gisteravond stonden overal in Praag groeien mensen de jongste gebeurtenis sen te bespreken. Af en toe reden auto's langs die pamfletten uitwierpen met de woorden: „Verraad... Verraad". Vooral d& jonge Tsjechen hadden moeite zich met het compromis dat in Moskou was bereikt te verzoenen. Zij waren van oordeel dat totale onder werping aan Mpskou was verpakt in enkele minimale concessies ten behoe ve van de Tsjechische nationale trots. Vele oudere Tsjechen waren daarente gen van mening dat het door Svoboda en de andere leiders bereikte akkoord het beste was wat in de gegeven om standigheden, gezien de grote machts ontplooiing van de landen van het Warschau-Pact. kon worden pereikt. „Beter een half ei dan een lege dop." was hun argumentatie. Een bolangryk punt, dat ook voort durend door de vrije radiozenders naar voren werd gebracht, is de omstandig heid dat het akkoord alleen geldig is als het geratificeerd is door het parlement, hel centrale comité, het partycongres en het Slowaakse partijcongres dat op het ogenblik in Bratislava bijeen is. Het Wencelausplein ziet wit van de muurkranten en gekalkte leuzen. De Tsjechen blijken zeer vindingrijk als het erom gaat de Russen te bespot ten. Overal zijn speciale verkeersbor den geplakt: Verboden voor Russische tanks. Brezjnjef wordt in de meters hoge cartoons bij voorkeur als varken afgebeeld. De Russische soldaten kunnen dit al les moeilijk verkroppen en gezien de massale haat van de Tsjechen vreest iedereen dat deze situatie op den duur tot moeilijkheden zal leiden, vooral nu de besprekingen in Moskou geen direc te terugtocht van de Russische troepen hebben opgeleverd. Er zijn reeds 22 doden en 340 gewon den alleen al in Praag bij onregelmati ge schietpartijen in het duister geval len. Bovendien vreest men dat de Rus sen een aantal slachtoffers verborgen houden. NEW YORK Jiri Hajek de Tsje- choslowaakse minister van Buitenland se Zaken, heeft bekendgemaakt dat hij naar Praag zal terugkeren. Hij gaf te kennen dat hij zeer spoedig zal vertrekken. Toen men hem vroeg of hij ver zocht had dat de Tsjechoslowaakse kwestie zou worden afgevoerd van de agenda van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, antwoordde hij: „misschien zullen we later een brief sturen." In het communiqué dat in Moskou na de Tsjechoslowaaks-Russische be sprekingen werd uitgegeven werd ge zegd dat Tsjecho-Slowakije niet had verzocht om een bespreking van de invasie voor de Veiligheidsraad, en werd gevraagd het onderwerp van de agenda af te voefen. Hajek wilde niet zeggen of hij een dergelijk verzoek had gedaan. De kwestie kan alleen door de raad zelf van de agenda worden afgevoerd wan neer de meerderheid van de leden daarvoor is. Anjers brengen sfeer I LONDEN Een brug in zuid-Tsjecho- Slowakije, die onlangs onder het ge wicht der Sovjet tanks is bezweken, is herdoopt in „brug van de Russiseh- Tsjechoslowaakse vriendschap", zo heeft de vrije Tsjechische radio van daag bekend gemaakt. De brug ligt over de rivier de Drob- nicka en verbindt de dorpen Rimov en Balinovice. De winkelruiten in Bratislava zijn vol geplakt. Mededelingen, berichten van de vrije radio, aanmoedigingen aan de Russen om snel te vertrekken, wisse len elkaar af. 814 NEW YORK De Veiligheidsraad van de VN die vorige week begon aan een debat over Tsjecho-Slowakije wist gisteren geen raad met de situatie die ontstond na de overeenkomst van Mos kou. De Westerse afgevaardigden in de raad vergaderden achter gesloten deu ren maar ze werden het niet eens over eventuele verdere acties. Vandaag zul len ze opnieuw bijeenkomen in de hoop dat de nieuwe toestand dan wat over zichtelijker zou zijn door verklaringen van Tsjechoslowaakse zijde. Alexander Boker, de nieuwe West- duitse waarnemer bij de VN sprak er gisteren zijn twijfel over uit dat West- Duitsland wegens de invasie van Tsje- choslowakije nog in staat zou zijn het non-proliferatieverdrag te onderteke nen. „Wanneer wij het verdrag onderteke nen" aldus Boker, „betekent dit dat we ons vertrouwen stellen in de landen die zichzelf kunnen verdedigen. Wat er nu in Tsjecho-Slowakije is gebeurd toont aan dat tenminsten een van deze mach tige landen bereid is onder bepaalde omstandigheden nogal meedogenloos gebruik te maken van zijn macht." Zo noemde de Noorse minister van buitenlandse zaken. John Lyng, de overeenkomst een oplossing die „door de bezettingsmogendheden is gedic teerd". De Roemeense ambassadeur in Denemarken, George Ploesteneoe deel de Denemarken „en alle parlementen ter wereld" mee dat Roemenië zich distantieert van de invasie. De Britse vakbond voor transportar beiders schortte gisteren het plan op voor een boycot van 24 uur van sche pen en vliegtuigen die naar Rusland, Polen. Oost-Duftsland, Hongarije of Bulgarije gaan. Lfoe zou het Nederlandse volk het opnemen wanneer op een goeè de of kwade dag de Neder landse regering vader Drees plotseling brandmerkte als een ver rader, hem zijn burgerrechten ont nam en opsloot in een donkere ker ker? Mocht u niet meteen antwoord weten op deze gélukkig onzinnige vraag, dan moet u zich eens verdie pen in de problemen waarvoor de Russen zich dezer dagen gesteld zien. Niet de grote mannen van het Kremlin maar de Rus-in-de-straat. De Rus heeft het moeten verwer ken dat zijn leiders besloten het volk van Tsjecho-Slowakije te hulp te komen nadat een daartoe strek kend verzoek uit Praag in Moskou was binnengekomen. Vervolgens heeft hij te horen gekregen dat „an ti-socialistische krachten" zich te weer stelden tegen de bevriende Russische troepen. Daarna kreeg hij te horen dat Dubcek en de an dere moderne leiders van Tsjecho- Slowakije verraad hadden gepleegd jegens het marxisme. Iedere Rus, ook de geringste en domste, weet wat dat betekent. jViettemin heeft hij vervolgens, inderhaast uitgerust met Tsje choslowaakse vlaggetjes, een van die Tsjechoslowaakse nieuwlichters, de oude Svoboda, Held van de Sov jet-Unie, moeten toejuichen terwijl het geschut zijn saluutschoten uit braakte over het Rode Plein. Hij heeft gehoord hoe Dubcek en de zijnen vervallen zijn verklaard van hun leidende posities. Maar een paar dagen later heeft hij verno men dat diezelfde Dubcek, inder haast uit de kerker te voorschijn gehaald, kwam onderhandelen met de Russische leiders. Eerder al had hij gezien hoe mannen als partijleider Brezjnjef of premier Kosygin Tsjechische lei ders als Svoboda en Dubcek omhels den bij de conferenties van Cierna en Bratislava, terwijl toch van te voren hem duidelijk was gemaakt dat deze Tsjechen verwerpelijke re visionisten waren. Enkele weken later worden zij hem, alle harte lijkheidsbetuigingen ten spijt, op nieuw voorgehouden als adders aan de boezem van het marxisme. Terwijl wij in Nederland of in welk westers land ook compléét gek zouden worden van dergelijke plotselinge veranderingen in de op vattingen van onze regeerders, slikt de Rus alles gelaten. Dat komt niet omdat hij bij elke richtingsverandering een hersen spoeling óndergaat. Het komt waar schijnlijk ook niet omdat hij volko men onverschillig staat tegenover wat er in de rest van de wereld ge beurt. HTot voor enkele jaren hebben veruit de meeste Russische politici hun carrière zeer abrupt beëindigd; na gedurende enkele ja ren of maanden hooggeroemd te zijn geweest werden zij plotseling beschuldigd van hoogverraad of iets dergelijks en verdwenen ver volgens spoorloos. De Russen hebben achtereenvol gens de Duitsers moeten beschou wen als vrienden en bondgenoten (na het beruchte Von Ribbentrop- pact) en als doodsvijanden (na de inval van Hitler in 1941). Daarna hebben zij de Westduitsers afge schilderd gekregen als „revanchis tische fascisten" en de Oostduit- sers als „socialistische kamera den". Zij hebben, na de dood van Stalin vadërtje Stalin niets dan nare dingen van de man moeten horen. En de man die' Stalin ten val bracht en deswege hogelijk werd ge- prezen Kroestsjef werd op een kwade dag ook plotseling ten val ge bracht en hij mag blij zijn dat men hem het leven heeft gelaten. W/'at wij hiermee willen zeggen is dat de Rus het heeft afgeleerd om verbaasd te zijn. Wat wij on mogelijk zouden slikken is voor hem dagelijkse kost. Dat is het ook wat het de Russische leiders moge lijk "maakt om, zonder bevreesd te moeten zijn voor prestigeverlies, van de ene dag op de andere van koers te veranderen. Eén voorbeeld daarvan was de oplossing van de crisis om Cuba. Een ander vormt de kwestie-Tsjecho-Slowakije. PRAAG De Tsjechoslowaakse partyleider, Dubcek, heeft zyn landgenoten gis teren in een toespraak voor de radio bezworen tot elke prys bloedvergieten en wanorde te voorkomen. Maar dit betekent niet, zei hy, dat we een onderworpen houding aannemen. Het wantrouwen jegens de overeen komst van Moskou was volgens Dub cek ongegrond en schadelijk. Hij zei dat de bezettingstroepen onmiddellijk de kwartieren hadden betrokken die voor hen waren vastgesteld en dat sommige eenheden het land al in de nacht van maandag op dinsdag hadden verlaten. Dubcek sprak van het historische kasteel Hradcany te Praag uit. Het was voor het eerst sinds hij bij het begin van de invasie door de Russen werd weggevoerd dat hij zich tot de Tsjechoslowaken richtte. Hij wees op de noodzaak van orde en discipline waaraan hij toevoegde dat er in de toekomst nog meer disci pline nodig zal zijn. Hij verzekerde dat de bezettingstroepen geleidelijk meer op de achtergrond zouden wor den gehouden en tenslotte zullen wor- ROTTERDAM De voorgenomen boycot-actie op vervoersgebied legen de vijf Oosteurppese landen die Tsjecho- Slowakije bezet houden, is opgeschort. De Nederlandse Bond van Vervoers- personeel (aangesloten bij het N.V.V.) in Utrecht kreeg gistermiddag telefo nisch bericht van de Internationale fe deratie van transportarbeiders in Lon den dat eerst de jongste ontwikkelingen op politiek terrein aan een nadere be schouwing zullen worden onderworpen. Men wil in elk geval geen stappen on dernemen die ten nadele van Tsjecho- Slowakije kunnen uitvallen. Het Verbond van Nederlandse onder nemingen voelt niets voor een handels embargo of boycot der Oosteurópese landen. Verstandiger vindt het de con tacten die er in de loop der jaren zijn ontstaan te behouden. WENEN „In de laatste 20 jaar zijn wij niet in staat geweest zo vrij te spreken als in de laatste paar da gen", aldus Radio-Praag vandaag. Er werd aan toegevoegd „wij weten niet wat de toekomst zal brengen." „Maar wij moeten onszelf een ding beloven - mogelijk zullen wij niet in staat zijn alles te zeggen wat wij den ken, maar wij zullen^nooit zeggen of schrijven wat indruist tegen ons ge weten." LONDEN Met flessen smijtende Biafraanse betogers hebben dinsdag avond drie ruiten ingegooid van de ambtswoning van premier Wilson van Engeland. Bij een heftige betoging bui ten Wilsons officiële verblijf in Lon den, verbrandden de betogers een af beelding van'de Britse eerste minister en vochten met de politie. NEW YORK De Amerikaanse te levisiemaatschappij NBC heeft meege deeld, dat een van de correspondenten en een filmploeg van de maatschap pij door de Russische troepen in Tsjecno-Slowakije waren gearresteerd en enkele uren waren vastgehouden. De Russen hebben de film in beslag genomen, die de Amerikanen hadden gemaakt van de aankomst van de Tsjechoslowaakse leiders uit Moskou en van de Russische soldaten in de stad. De correspondent, Frank Bourgholt- zer, het hoofd van het Parijse bureau van de NBC, deelde per telegram mee, dat hij, een cameraman en een ge luidsman waren gearresteerd en na enkele uren weer waren vrijgelaten. PARIJS In de vroege morgen van de 21ste augustus hebben twee wa gens van de Sovjet-ambassade de binnenvallende tanks naar de gebou wen van het centrale comité van de communistische partij in Praag ger loodst, zo schrijft Stanislav Budin, hoofdredacteur van het weekblad Re porter in een artikel in Le Monde. „Volgens de beste traditie van de films uit Hollywood, werden alle aanwezi gen onder wie de eerste secretaris van de partij, het hoofd van de re gering en de voorzitter van de natio nale vergadering, onder bedreiging met machinepistolen, tegen een muur geplaatst, waar zij uren stonden na dat hun bevolen was geen beweging te maken of ook maar een woord te zeggen. Daarna werden zij naar een onbekende bestemming vervoerd. Het was pas laat in de middag dat alle overige aanwezige persoonlijkheden in vrijheid werden gesteld verschei dene van hen waren hun horloges kwijt. In Praag deed het, verhaal de ronde: „De horloges zijn verdwenen. Sovjet horloges? Nee, alleen maar Zwitser se horloges". Budin schreef dat de plannen voor de invasie ter plaatse waren opgesteld door Sovjet ambassadeur Tsjervonen- ko. Volgens hem hadden de Tsjechi sche leiders een aanwijzing gekregen dat er moeilijkheden op komst warén op een diplomatieke receptie op 16 au gustus waar Tsjervonenko met partij leiders had gesproken. Maar de Tsje chische leiders verwachtten geen in vasie, schreef Budin. den teruggeroepen. De troepen zullen onmiddellijk worden teruggetrokken uit dorpen en steden. Alle regeringsorganen, aldus Dub cek, hebben opdracht gekregen om met spoed te werken aan het herstel van de economie. Hij zei. verder dat de Russische vertegenwoordigers bij de onderhandelingen in Moskou willen meehelpen om de toestand weer nor maal te maken. „De eendracht die het volk heeft ge toond". zo betoogde Dubcek, „is voor de regering een reden om met nog meer kracht haar werk voort te zetten in overeenstemming met de beslissin gen van de partij. Succes is echter alleen verzekerd bij eendracht en wan neer fouten worden vermeden." Dubcek drong aan op blijvende steun van de bevolking omdat dit zou helpen om de maatregelen ongedaan te ma ken die de vrijheid zouden beperken. Hoe groter deze steun is des te eerder „kunnen we terugkeren op de weg die we in januari zijn ingeslagen." Tenslotte verzekerde de Tsjechoslo waakse partijleider dat men niet zal schipperen met de opvattingen over menselijkheid en democratie. De Tsjechoslowaakse president Svo boda, had zich gistermiddag al tot zijn volk gericht. Ook hij verklaarde dat met de Sovjet-Unie was overeengeko men dat de Russische troepen geleide lijk en volledig uit het land zullen worden teruggetrokken. Hij was ervan overtuigd, zei hij, dat de Tsjechoslo waakse delegatie naar Moskou het vertrouwen van het volk niet had be schaamd. „Het was voor u niet gemakkelijk", aldus de president „en voor ons even min. Wij danken u voor uw unanieme steun en uw zelfbeheersing. Voor on« is voortaan alleen plaats in de socia listische wereld. Wij zullen niet toe staan dat de resultaten van de bespre kingen in gevaar worden gebracht door degenen die de socialistische doe len niet nastreven." „De recente ontwikkelingen in ons land hebben van uur tot uur tot de meest tragische gebeurtenissen geleid. Als soldaat weet ik tot hoeveel bloed vergieten een conflict tussen burgers en een leger met moderne materieel kan leiden." „Bijgevolg beschouwde ik het als uw president, als mijn plicht alles te doen wat ik kon om te verzekeren dat dit niet zou gebeuren, dat het bloed van volkeren die altijd vrienden zijn geweest, niet zinloos zou worden vergoten en dat tegelijkertijd de fun damentele belangen van ons vader land en zijn volk zouden worden ge- Svoboda deelde-verder mee dat zijff regering ett.' de 'Communistische partij zullen voortgaan óp de liberale -weg die zij in januari zijn ingeslagen. „Wij willen voortgaan met de ontwikkeling van een socialistische orde en het de mocratische karakter ervan verster ken zoals tot uitdrukking komt in het actieprogramma van de partij in de regeringsverklaring." „Van deze plannen zullen wij geen. duimbreed wijken", aldus de presi dent. Hij zei verder dat Tsjecho-Slo wakije „echt belang stelt in het her stel van het vertrouwen in en de sa menwerking met de landen waarmee wij door het lot zijn verbonden." Hij liet er evenwel op volgen: „Ik wil niet verhelen dat de wonden van de afgelopen dagen nog lange tijd ge voelig zullen blijven." Svoboda verklaarde dat de oplossing van de huidige ingewikkelde toestand moet komen van een volledige norma lisering van het werk van de regering, de maatschappij en de leiders. „Dit is de eerste en voor ons de belangrijkste stap op weg naar de normalisering van het leven in ons land." „Het vertrek van de legers van de Sovjet-Unie en de andere communisti sche landen van ons grondgebied hangt hier vanzelfsprekend mee samen." President Svoboda besloot zijn toe spraak met een oproep aan alle Tsje choslowaken om „wijsheid en voor zichtigheid" aan de dag te leggen. Een foto van de hertogin van Kent, vroeger prinses Marina van Grieken land, weduwe van de in de oorlog om gekomen nertog van Kent. Gistermid dag stierd zij in een Londens zieken huis aan een in-operabele hersen tumor. ADVERTENTIE die móéten wel goed zijnI i/#>i

De Vallei | 1968 | | pagina 7