Nederland dacht slecht aan T s jechen stilte voor de WIJS WETSONTWERP MINIMUMLOON AF Den Uyl: We moeten het verlammende Russische wantrouwen doorbreken Auto's reden bijna overal gewoon door Er gebeurt iets met Geen reden voor afremmen van loonontwikkeling N.L.M. blijft bestaan stierf jaar na overval Bejaarde man A. MERKX Pamfletten dwarrelden in Kamer vk toe Kind dood na val tussen pontje en steiger Kamer herdacht prof. P. J. Oud Jongelui krijgen 9 maanden wegens mishandeling „Twee minuten zo goedkoop" Transplantaties van nieren in Nijmegen en Leiden Premier De Jong kreeg eerste Wilhelmus- W er kgelegen heid in bouw zal sneller stijgen dan produktie KLOOS OP ANMB-CONGRES: RUIMTE OOSTBLOK TREINEN STIL VAKCENTRALES ADVISEREN KAMER: Nieuwe rechtse partij REGERING VEROORDEELT BEZETTING PLAATS RUST Misnoegen MOTIE POLITIE REDDE BABY GELIJKE BELONING Nigeria wijst officials van Rode Kruis uit Commissie verwacht: AFVLOEIING KLEMTOON URGENT Aardgas Oliestookinstallaties Bedrijfsinstallaties Luchtverwarming Sprinklerinstallaties WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1968 ADVERTENTIE AMSTERDAM Begin september zal een delegatie van het overlegorgaan der drie vakcentrales naar Oostenrijk gaan om, in direct contact met het Oostenrijkse vakverbond, na te gaan hoe daar binnen een eenheidsverband drie stromingen samenwerken. Die stromingen zijn socialistisch, katholiek en communistisch. Al dus de heer A. H. Kloos, voorzitter van het NVV, vanochtend in een toespraak tot het congres van de metaalbedrjjfsbond ANMB, dat in het RAI-congrescentrum in Amsterdam wordt gehouden. De heer Kloos noemde de construc tie van het Oostenrijkse vakverbond een voor Nederland bijzonder belang wekkende, die misschien een aanwij zing kan gevfcn voor de richting waarin de samenwerking tussen de Nederland se vakcentrales zich moet ontwikkelen. Toch moeten we niet verwachten, zo ze. hij, dat op korte termijn spectaculai re veranderingen in de verhouding tus sen de drie vakcentrales tot stand ko men, zo zei hij. Er is geen enkele aanleiding voor af remming van de loonontwikkeling, zo zei hjj. Integendeel, onze economie biedt ruimte voor stijging van de reële koopkracht van de werknemers. De bedrijfstak van de metaal- en elek trotechnische industrie is dit jaar de eerste die in de onderhandelingen over de nieuwe cao, met de opvattin gen van ondernemers en waarschijn lijk ook met die van het kabinet wordt geconfronteerd, zo sprak de heer A. H. Kloos. Bescheidenheid zou in de huidige om standigheden een ondeugd kunnen zijn zo merkte hij op. Wie onderhandelt, moet en n.l. rekening mee houden dat de kosten van levensonderhoud volgend jaar zeker vier a vijf procent zullen stijgen, een stijging die overigens ge deeltelijk wordt veroorzaakt door meer dan een procent verhoging van de so ciale lasten. De invoering van de belasting over de toegevoegde waarde zal ongetwijfeld, vooral in de beginperiode, ondernemers nopen een extraatje in de wacht te slepen. Er zal een. heel strak mone tair beleid moeten worden gevoerd om deze onnodige prijsstijgingen zo snel «afigelijk de kop in te drukken, anders is een kettingreactie van prijsstijgingen en loonstijgingen onvtrmijdelijk. Uitermate gunstig ontwikkelt zich z.i. de industriële produktie. De prognose van het Centraal Planbureau was een stijging daarvan van 6Vt procent op jaarbasis. Gedurende de eerste vijf maanden van 1968 was er al een stij ging van elf procent. Het wetenschappe lijk instituut van het NW becijfert glo baal een groei van de industriële pro duktie voor geheel 1968 van negen en een half tot tien procent. Er is een stijging van de produktivi- teit in de industrie in 1968 te ver wachten van negen a tien procent. De produktie van het totale bedrijfsleven zal dan uitkomen op vijf zes procent, tegen de prognose van drie en een half procent van het CPB. Binnen het NW is de afgelopen ja ren gediscussieerd over de vraag, of er toenadering zou moeten worden gezocht met de vakbewegingen van het Oost blok. Ontspanning tussen Oost en West en een schijnbare vermenselijking van het regime waren daartoe de directe aanleiding. Die discussie waa niet af gesloten. Er was ruimte voor een ze kere ontwikkeling naaf meer contac ten. Die ruimte is er thans niet meer. Aldus de heer Kloos. Hij merkte in zijn begroetingsrede tot de congresgangers op dat de gebeurte nissen van de afgelopen week hebben bewezen dat er nog altijd geen gemeen schappelijke basis is voor het gesprek althans niet met de landen die bij de inval in Tsjecho-Slowakije waren be trokken. „Wij zijn in de relatie tot de vakbe wegingen van ue „Oostlanden" weer even ver als in 1956 na het conflict in Hongarije. Er is slechts één verschil, er zijn thans communistische partijen in andere landen dan het Sovjetblok, die het recht van Tsjecho-Slowakije op een eigen koers erkennen", aldus de heer Klooi. Toen de Kamer gistermiddag twee minuten stilte betrachtte, werden van de tribune pamfletten neerge- strooid, waarin het nut van deze herdenking werd betwist. ROTTERDAM De twee minuten stilte, waartoe politieke partijen, vakver enigingen en regering hadden opgeroepen om steun te betuigen aan het Tsje- choslowaak.se volk, 'rijn gisteren vrijwel nergens stipt in acht genomen. In de centra van de grote steden raasde het verkeer omstreeks één uur gister middag gewoon door. Velen zagen door het zonlicht niet dat om één uur de straatverlichting aanfloepte als inleiding tot de solidariteitsactie. DEN HAAG De directie van de K.L.M. heeft besloten de twee jaar ge leden begonnen proefperiode van haar dochtermaatschappij Nederlandse Luchtvaart Maatschappij (N.L.M.) te verlengen. Zij heeft aan de minister van defensie verzocht het huurcontract voor twee Friendships van de Koninklijke Luchtmacht met twee jaar te verlen gen. ZAANDAM De tweejarige Cathari ne van der Veekens uit Zaandam is gistermiddag in haar woonplaats ver dronken. Ze viel met haar moeder en zusje tussen een aanlegsteiger en een veerpontje. Toen de moeder die de twee kinderen achterop de fiets had, op de steiger stapte dreef het pontje weg. Daardoor viel het achterwiel van de fiets tussen de wal en het schip. Met haar kinde ren en de fiets sloeg mevrouw Van der Veekens achterover het water in. De schipper, enkele passagiers en een paar politiemannen sprongen met een in het water. Het zusje en de moe der werden gered. De kleren van Ca tharine waren in de schroef verstrikt geraakt. Zwaar verminkt werd zij bo ven Water gehaald. De schipper treft geen schuld meent de politie. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren wijlen prof. mr. P. J. Oud herdacht, die door G. M. Nederhorst, bovenal een groot parlementariër werd genoemd, een bij zijn leven reeds le gendarische figuur, die met kop en schouders boven velen van zijn colle ga's uitstak. Een strakke rechtlijnigheid was hem vreemd, aldus drs. Nederhorst, hetgeen uiteraard niet steeds in dank is aan vaard. Ook premier De Jong roemde de uit zonderlijke begaafdheid en veelzijdig heid van prof. Oud, maar herinnerde ook aan het niet onomstreden gezag van prof. Oud, wiens grootste verdien sten volgens de minister-president wa ren gelegen in het zuiver houden van de parlementaire democratie, aan wel ker waarde hij zijn leven had gewijd. In deze vergadering werd ook drs. Th. J. Hogendorp herdacht. Deze afgevaar digde van de P. v. d. A., die sinds sep tember 1965 lid van de Tweede Kamer was, overleed op 16 augustus. Uitzondering was Amsterdam waar het verkeer op de Dam, het Damrak en het Rokin volledig tot stilstand kwam. Een draaiorgel zweeg en de duizenden die op en bij de Dam wa ren, getuigden stilstaande hun sym pathie voor de Tsjecho-Slowaken. De lichte klanken van het carillon in het torentje van het Koninklijk Pa leis waren de enige geluiden die tij dens de twee minuten waren te horen. Trams en bussen stonden, evenals in de andere steden van het land, stil. Buiten het Amsterdamse centrum ging het verkeer echter gewoon door. In Rotterdam ging het verkeer op het Hofplein gewoon door, ondanks de driftige gebaren van conducteurs van stilstaande trams. In Den Haag is eveneens weinig van de solidariteitsactie te merken ge weest. Een fietser op de Scheveningse boulevard, die precies om één uur van zijn fiets stapte, werd bijna omverge reden door een taxi, die luid toeterend zijn weg vervolgde. Op enkele drukke kruispunten kwam het verkeer pas na anderhalve minuut tot stilstand. Het bad- en strandleven in Scheveningen ging gewoon door. In Utrecht waren het maar enkele automobilisten die stopten en demon stratief naast hun wagens gingen staan. Op de Parfumeriebeurs in de Julianahal van de Jaarbeurs werd het zakendoen gestaakt toen het licht uit ging. Het verkeer voor het gebouw raasde door. In de grote vertrekhal van Schiphol gaf iedereen gevolg aan het in vier ta len omgeroepen verzoek de twee minu ten stilte in acht te nemen. Alleen in het druk bezette restaurant De Wijde Wereld werd de oproep via de luid sprekers niet of nauwelijks gehoord en ging het geroezemoes gewoon door, evenals op de pieren en het platform van de luchthaven. Op de autosnelwegen kwam het ver keer niet tot stilstand. Dat was wel het geval op de spoorbanen. Stipt om één uur stonden de driehonderd trei nen, die op dat moment in Nederland onderweg waren, stil. In de stations werd via de luidsprekers om stilte ge vraagd. In de meeste gevallen hielden personeel en reizigers zich aan het verzoek; onder meer op het Utrechtse station was het doodstil. De Amsterdamse Federatie van Jon gerengroepen van de Partij van de Arbeid heeft gisteren opgeroepen om ook twee minuten stilte in acht te nemen uit protest tegen de Ameri kaanse interventie in Viëtnam. Dat zou moeten gebeuren op 3 november, wanneer in Amerika de presidents verkiezingen worden gehouden. „Zij die het Amerikaanse optreden in Viët nam hebben goedgekeurd en nu wel protesteren tegen de gemene overval van Rusland, zijn huichelaars", aldus een gisteren uitgegeven communiqué van de F.J.G. PARAMARIBO Een bespuitings- vliegtuig van de Surinam Skyfarmers is tijdens het besproeien van terreinen bij Wageningen in Suriname neerge stort. De vlieger B. Gummels bleef on gedeerd. Het toestel werd onherstel baar beschadigd. DEN HAAG De vakcentrales ontraden de Tweede Kamer ernstig het wetsont werp inzake het minimumloon en de minimumvakantietoeslag aan te nemen, al§ de jaarlykse verhoging van dit loon en deze toeslag wordt berekend naar de stij ging van lonen en prijzen. „Dan hebben we nog liever elk jaar een gevecht met de werkgevers en de Stich ting van de Arbeid over' de hoogte van dit minimumloon". Dit zei de heer A. de Boon. tweede voorzitter van het NVV, gisteren tijdens het openbaar gehoor door de vaste commissie van sociale zaken uit de Tweede Kamer. MEPPEL Ruim een jaar nadat hij werd overvallen en beroofd van 3500 gulden Is de heer Jan Lokken (78) uit Meppel gisteren overleden. Op 21 juli van het vorige jaar werd de alleenwonende man op het erf van zijn boerderij van achteren overvallen, met een hard voorwerp neergeslagen en beroofd. Pas de volgende ochtend werd hij door de buren gevonden. AMSTERDAM In het blad Rechts om hoofdredacteur Max Lewin wordt de oprichting van een nieuwe, rechtse politieke partij aangekondigd. De leden van deze Partij Nieuw Rechts zullen een ledennummer krijgen. Tot de meest urgente zaken, zo staat in het weekblad te lezen, behoort de oprich ting van een militante jeugdafdeling. Hoewel de gedragslijnen van Nieu- Rechts nog moet worden bepaald z de partij zich van het begin af een gedisciplineerde, strijdbare org satie opstellen op een otidubbelzinr rechtse baste". DEN HAAG Regering en parlement hebben gisteren in eensgezindheid de be zetting van Tsjecho-Slowakye veroordeeld. Premier De Jong noemde het een laffe overval. Mr. Biesheuvel, die namens de drie grote confessionele fracties sprak, vergeleek de overweldiging met die van 1938: even schaamteloos en leugenachtig. De liberaal mr. Toxopeus vond dat wij het niet bij woorden alleen moes ten laten. De sicialist drs. Den Uyl meende dat het nu geen tijd was voor excursies en vriendelijkheden maar dat toch op den duur de politieke, culturele en eco nomische contacten met het oostblok niet behoorden te worden gestopt. Hij wilde geen versterking van de westerse defensie, geen politiek die tot een derde wereldoorlog zou kunnen lei den. Eerder moeten wij Moskou over tuigen van onze oprechte wil tot vrede, om het verlammende wantrouwen van de Sovjets te breken. Mr. Biesheuvel doelde trouwens ook uitsluitend op een politieke afkoeling, zeker niet op een herwaardering van de militaire aspecten in de Oost-West verhouding. Volgens hem was de voors hands meer een op de plaats rust. Drs. Den Uyl, die ook voor D'66 en de Radicalen sprak, zag in de Tsjechoslo- waakse bezetting ook niet zozeer het failliet van de ontspanningspolitiek als wel een crisis in het democratiserings proces in de landen achter het IJzeren Gordijn. De pacifist Lankhorst conclu deerde dat er thans juist groter nood zaak tot handhaving van de ontspan ningspolitiek is. UTRECHT De Utrechtse rechtbank heeft gistermorgen de achttienjarige R. L. F. M. en de twintigjarige J. J. W. uit Utrecht veroordeeld tot een gevan genisstraf van negen maanden, waar van drie voorwaardelijk, met een proef tijd van drie jaar en toezicht van de reclassering. De twee jongemannen hadden in de nacht van 9 juni na het drinken van 25 glazen bier 'n zestigjarige homosexueel met proefverlof uit een psychiatrische inrichting, overvallen. Zij gingen er van door met zijn portemonnaie, 'n polshor loge en een ring. Het slachtoffer, dat flink werd afgetuigd, moest vijf dagen in een ziekenhuis worden verpleegd. De officier van justitie had twaalf maanden geëist, waarvan drie voor waardelijk. ADVERTENTIE DEN HAAG De parketwacht van de Tweede Kamer heeft giste ren tjjdens de Kamervergadering over Tsjecho-Slowakije twee jonge mannen verwijderd, die bij het be gin van de twee minuten stilte tien tallen pamfletten over de hoofden van de Kamerleden uitstrooiden. Een van de demonstranten, zat op de gereserveerde tribune. Hij had een invitatiekaart van de frac tievoorzitter van D'66, mr. H. van Mierlo. Deze zei later het voorval ernstig te betreuren. Als hij van het voornemen van de twee bezoekers, van wie er een ambtenaar was, had geweten, dan zou hij uiteraard de kaart niet hebben uitgereikt. De twee jongemannen zijn buiten het gebouw gezet. In hun pamfletten, ondertekend met de namen K. A. de Jong, A. P. van Meurs en T. de Booy, sprake^ zij ft,un misnoegen uit over het hou den van de twee minuten stilte. Onder fneer stond in* de vlug schriften: „Wij zijn de eerste da gen van de Russische bezetting in Praag geweest. Deze twee minuten stilte zijn voor ons het symbool van de hypocriete kruideniersmentali teit van de Nederlanders. Wij heb ben in Praag ook twee minuten stil te meegemaakt. Dat gebeurde kort nadat twee jonge Tsjechoslowaken waren neergeschoten." „Dat was indrukwekkend. Van deze twee minuten worden wij mis selijk. Waarom? Hiermee zullen veel Nederlanders denken dat ze voldoende hebben gedaan. De actie kost nauwelijks of geen geld. Twee minuten zijn zo goedkoop. Wanneer worden er van overheidswege stilte perioden georganiseerd voor de Do minicaanse republiek en Viëtnam?" Het Kamerdebat liep uit op een mo tie, waarin de Kamer „ten scherpste deze aanslag op de onafhankelijkheid van Tsjecho-Slowakije" veroordeelde en haar „solidariteit met de bevolking van Tsjecho-Slowakije in haar verzet tegen deze onderdrukking" uitsprak. Al leen de communist M. Bakker wilde niet meedoen aan „het vergieten van krokodillentranen door Navo-knechten". De regering verwelkomde de motie. LErDEN/NIJMEGEN In het Aca demisch Ziekenhuis van Leiden en in het St.-Radboud-ziekenhuis in Nijme gen zijn gisteravond twee niertrans plantaties uitgevoerd. Ze zijn mogeiyk geworden doordat in België twee nieren beschikbaar waren gekomen. Ze waren in de loop van de middag door sergeant A. Keizer van de Koninklijke Luchtmacht per -helikopter in Gent opgehaald. In Leiden zijn nu achttien van deze ingrepen verricht, in Nijmegen negen. Overigens wil de gewoonte dat noch die namen van de ontvangers, noch die van de chirurgen worden bekendge maakt. DEN HAAG De 24-jarige politie man E. van Drent heeft gisteravond het leven van de zes maanden oude Dennis Staal uit Den Haag gered door mon-op-mond-beademing toe te passen. Op de Boslaan werd een politie-auto aangehouden door een taxichauffeur, die meende, dat de vrouw, die in zijn wagen zat, een dood kind in haar ar men had. Agent Van Drent pakte het kind dat paars was aangelopen en ogen schijnlijk was gestikt. Hij paste de kunstmatige ademhaling toe, terwijl zijn collega P. J. M. Tangel de politie auto naar het ziekenhuis reed. Daar nam een arts de taak van agent Van Drent over. De baby vertoonde nog steeds geen tekenen van leven. Na ver loop van tijd keerden de levensgeesten terug. Uit het medisch onderzoek is geble ken, dat de baby het thans goed maakt. De politie kwam er achter, dat de baby thuis aan de Binckhorstlaan bijna was gestikt, vermoedelijk in braaksel. De vakbeweging heeft uitgerekend dat als het nu op 135 gulden per week vastgestelde minimumloon de normale loonsverhogingen zou hebben gevolgd, dit in 1958 64,04 gulden per week zou zijn geweest. Wanneer het volgens de aanbevelingen van minister Roolvink zou zijn verhoogd, zou het nu 109,25 gulden zijn in plaats van 135 gul den. De heer De Boon haalde in dit ver band een uitspraak^ aan van een lid van de Sociaal-Economische Raad: „Ik heb principieel bezwaar tegen een mi nimumloon. maar niet in de vorm die minister Roolvink wil. Dan heeft het immers binnen een paar jaar zijn be tekenis toch verloren". Ir. J. Bosma. de voorzitter van het Verbond van Nederlandse ondernemers (VNO) had tevoren de bezwaren van de werkgevers uiteengezet. Hij was het niet eens met de om schrijving in het wetsontwerp, dat ont heffing van de minimumuitkering kan worden verleend als het „voortbestaan van een bedrijf ernstig wordt bedreigd". Deze omschrijving kan nadelig werken, zei ir. Bosma. Hij wilde liever de om schrijving: „als bijzondere omstandig heden daartoe aanleiding geven". De heer De Boon had op zijn beurt hiertegen bedenkingen. „Het gaat om de laagstbetaalden. Als een bedrijf geen minimumloon meer kan geven, is het niets levensvatbaar. We moeten dan bekijken wanneer het zal verdwijnen". De regeling voor een gelijk minimum loon voor mannen en vrouwen is ook een teer punt. Ir. Bosma zei, dat in andere landen van de EEG „wat met de mond wordt beleden, in de praktijk niet wordt uitgevoerd". De heer De Boon was daarentegen blij dat het principe van de gelijke beloning in dit wetsontwerp wordt in gevoerd. „Het is het enige punt, waar over we verheugd zijn". Tijdens het gehoor bleek, dat de werkgevers in be drijfstakken met veel vrouwen ernstige bezwaren hebben tegen een al te snelle invoering van deze gelijke beloning. De vaste commissie voor sociale za ken heeft tot in de avond belanghebben den gehoord. „Voor de variatie stappen we nu over van de groenten naar het fruit", zei de voorzitter van de com missie, de heer J. H. J. Maenen, op een goed moment. Het resultaat van al de ze gesprekken zal dinsdag blijken, als de Kamer het wetsontwerp behandelt. LAGOS Nar mededeling van de I directeur van het Nigeriaanse Rode Kruis, hebben de federale autoriteiten drie Rodekruisfuctionarissen uitgewe zen. DELFT Ter gelegenheid van het feit, dat 400 jaar geleden het Wilhelmus is ontstaan, is een bijzondere postzegel uit gegeven. Het eerste exemplaar van deze zegel werd vandaag door de directeur- generaal van de PTT, H. Reinoud aan minister-president P. de Jong aangeboden. De plechtigheid werd luister bijgezet door mevrouw Charlotte Kohier, die enkele coupletten van het Wilhelmus declameer de. DEN HAAG De werkgelegenheid in de bouw zal in de komende jaren stijgen met 3,5 procent per jaar, ter wijl de produktie per arbeider met drie procent zal toenemen. Deze verwach ting wordt uitgesproken in een toelich ting op het. rapport van de commissie bouwplanning over „De ontwikkeling van de bouwnijverheid tot 1970". Het toekomstbeeld voor de gebouwen sector, dat de commissie onder voor zitterschap van prof. P. de Wolff ver wacht, houdt voor de werkgelegenheid op wat langere termijn een herstel van de normale verhoudingen in. Op den duur ontstaat wellicht enige werkloos heid wanneer de conjunctuur zich her stelt. Meer werkgelegenheid zal gepaard gaan met een groterevraag naar be drijfsgebouwen. Een ongunstige uit werking op de groei van de bouwcapa citeit is te verwachten door afvloeiing van bouwvakarbeiders naar andere be drijfstakken, de verwachte werktijdver korting en een mogelijk herstel van de pendel naar West-Duitsland. De bouwcapaciteit in de drie noorde lijke provincies en Overijssel, zal, even als in Zeeland, in de toekomst ruimer zijn dan in de Randstad en Midden- Nederland. De commissie heeft daarom stimulering van de ontwikkeling in het noorden aanbevolen. In Zeeland wordt een dergelijke stimulering verwacht als uitvloeisel van het Deltaplan. De regering moet bij het toekomstige beleid sterk de nadruk leggen op be vordering van de produktiviteit, aldus de commissie. Zij bepleit verder in de toekomst een verlaging van de voor rang voor de bouw van een groot aan tal woningen ten gunste van de scholen bouw en de verbetering van de kwali teit van de nieuwe woningen. In het rapport wordt eraan herin nerd, dat de groei van de woningbe hoefte in de jaren 1966 tot 1971 is ge raamd op 350.000 h 375.000 woningen, terwijl er bij het begin van deze perio de 'n tekort was van 150.000 woningen. Dit tekort zal voor 1970 moeten zijn opgeheven, aldus de commissie. Daar voor is een jaarlijkse bouw van 125.000 woningen nodig. Na 1970 zal verdere toeneming van de woningbouw dringend nodig zijn in verband met krotopruiming, sanering en modernisering van de woningvoorraad. Er zijn nu 350.000 woningen die niet aan de normale wooneisen voldoen. Ieder jaar komen er vijftienduizend bij. Minister Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) deelt in een be geleidende brief aan de Tweede Kamer mee, dat in de loop van dit jaar geleide lijk de cijfers van 't laatste onderzoek van 't Centraal Bureau voor de Sta tistiek naar de woningbehoefte beschik baar zullen komen. Zijn aangekondigde nota over de krotopruiming en sanering wordt binnenkort bij de Kamer inge diend. VERWARMINGS- EN STOOKTECHNISCH BEDRIJF N.V. APELDOORN Kanaalpad 1, Tel. (05760) 13879 Vestigingen te Beverwijk en Bussum

De Vallei | 1968 | | pagina 9