Boerenleenbank wil zelf eigen post bezorgen BIJ BEVALLING OP PRINSJESDAG LEEST PREMIER DE JONG TROONREDE VOOR Coördinatie van de hulp aan Tsjecho-Slowaken Zcvenentmntigduizend handtekeningen SNELLER EN (JOEDROPER DAN MET DE PTT Rijkswegen rondom Utrecht vergen f 150 miljoen Meisje vermist Regering wil wet om benadeling van onze koopvaardijvloot te kunnen voorkomen Vraag over verkoop eigendommen tijdens vakantie Ir. J. Bosma deelt Kloos" optimisme niet Jon^e vrouw bij brand gedood TE VEEL PEREN Amro-lmnk en ABN blijven PTT trouw J. T. Vellenga terug in Tweede Kamer „Met vreugde geven wij kennis. Spionagezaak in Bulgarije Studentenleider Rudi Dutschke mag Nederland niet meer in Auto tegen trein: een dode Boerderijbrand Roodlicht-camera voldoende bewijs Zouden er nu werkelijk mensen zijn, die menen dat Israël dit jaar geen financiële hulp meer nodig heeft? Doe weer als vorig jaar! Stort vandaag nog uw bijdrage op giro 23434 en help Israël daadwerkelijk de vrede winnen. Twaalf auto's gaan rijden tussen centrale en 600 vestigingen GEEN COMMENTAAR voorzitter verbond van werkgevers KLEINE RONDRIT OUDENRIJN-BUNNIK TW AALF RIJBANEN HOGER NIET WELKOM t/ONÉ/tKÉ/AG 29 AUGUSTUS 1968 Vermist: de 20-jarige in Oosterhout ge boren Huberdina Maria Francisca van Groesen, roepnaam Dymphi, die sinds 5 augustus spoorloos is. Zij is plm. 1.64 m lang, heeft lichtblond haar en was ge kleed in een lange beige geruite broek, een oranje trui en een oranje jack. Zij be schikte bij haar vertrek over een fiets en was in het bezit van een groene militaire tas. DEN HAAG De regering wil zich de mogelijkheid verschaffen te kunnen optreden tegen landen die voor hun koopvaardijvloten vlagbevoorrechting toepassen. Een desbetreffend wetsont werp zal de staatssècretaris van ver keer en waterstaat op korte termijn voor advies toezenden aan de Sociaal Economische Raad. Het wil de Kroon de bevoegdheid ge ven tegenmaatregelen te nemen in het economisch belang van de Nederlandse koopvaardij wanneer landen een oneven redig groot deel van de lading voor ei gen schepen reserveren. Deze zoge naamde vlagdiscriminatie is de West- europese landen al vele jaren een doorn In het oog. West-Duitsland, Frankrijk, Italië, de Scandinavische landen en Finland zijn ons land al voorgegaan in hun wetge ving op dit gebied. Mr. H. R. Hoekstra, directeur van de Koninklijke Nederlandsche Reedersver- eeniging in Den Haag, zegt: „Als zich een bijzonder ernstig geval van vlag discriminatie zou voordoen dat dreigt grote schade toe te brengen aan onze koopvaardij, zou men actie kunnen ne men. De kracht ervan is doeltreffender als dan gezamenlijk iets wordt ge daan". De redersgemeenschappen' van de di verse landen hopen dat de wettelijke be voegdheden van de regeringen de lan den die vlagdiscriminatoire maatrege len overwegen, zullen afschrikken. Zij verwachten dat op den duur in de ont wikkelingslanden, die allengs over meer koopvaardijschepen de beschikking krij gen, de regeringen zelf tot het inzicht komen dat vlagdiscriminatie niet de ba sis is waarop handelsvaart economisch kan worden bedreven". ADVERTENTIE Collectieve Israël Actie Job. Vermeerstraat 22 Amsterdam Tel: 79.72.01 Giro: 23434 EINDHOVEN Begin september gaaWde Coöperatieve Centrale Boerenleenbank in Eindhoven zelf de post naar en van zeshonderd banken en filialen bezorgen. Zij vindt dat zy met een eigen postdienst goedkoper en sneller uit is dan met de PTT. Er gaan twaalf eigen postauto's door het land rqden, die hun ritten afstemmen op een continu verwerkingsdienst. Alle Boerenleenbankpost gaat 's avonds na sluiting van de kantoren in de Eind- hovense computer, die dan in recordtempo de boekingen verricht. De ochtend daarna ztyn dan alle bescheiden weer bü de betrokken bankkantoren terug. DEN HAAG De Tweede-Kamerle den mevr G. Brautigam en drs. E. van Thijn (beiden soc.) vragen minis ter Polak (justitie) of deze bereid is zodanige maatregelen te nemen dat verkoop van persoonlijke bezittingen tijdens vakantie van individuele bur gers wordt uitgesloten. Ook willen zij weten of niet kan wor den gesproken van een tekort aan zorg vuldigheid bij een deurwaarder, die tijdens de afwezigheid van twee Amster-, dammers meubels executoriaal zou heb ben verkocht. De besparing, aldus het directielid A. Nijssen, bestaat vooral in tijd winst. Het nieuwe postsysteem ver snelt de hele verwerking met één dag. „Wij hebben er met de PTT zeer open overleg over gepleegd. De poste rijen hebben zelfs de eigen vervoer kosten van de Boerenleenbank ter in zage gekregen. Maar ze moesten toe geven dat het niet goedkoper en vlug ger kon met de bezorging". De Eindhovense centrale zal in fa sen haar opzet ten uitvoer brengen. Op maandag 2 september gaat de rege ling voor de eerste tweehonderd kan toren in, half september voor nog zo'n groep en eind september voor de laat ste. In totaal zijn dan zeshonderd Boe renleenbanken in het systeem opgeno men, inclusief de duizend bijkantoren van die banken in de verschillende ste den en dorpen. Om de plannen te kunnen realiseren heeft de Eindhovense centrale een groep chauffeurs in dienst genomen. De sorteerafdeling zal worden uitge breid. De zending van bankafschriften aan de cliënten wordt niet door dit nieuwe systeem geregeld. Dat blijft het terrein voor de PTT, al stoppen steeds meer plaatselijke Boerenleen banken de enveloppen zelf in de bus bij cliënten die bij het kantoor of het filiaal daarvan in de buurt wonen. Bij de PTT kon men geen commen taar geven. „Wij hebben een offerte ingestuurd en die is afgewezen. Wij zouden te duur en te langzaam zijn. Dat eerste kunrlen wij niet beoordelen, omdat ons de cijfers van de Boeren leenbank onbekend zijn. Wel begrijpe lijk is, dat de bank met een eigen vervoerdienst sneller kan werken. Wij zouden het vervoer hebben moe ten inpassen in het bestaande net van verbindingen met hier en daar een kleine aanpassing". Overigens zal de PTT met ingang van 1 oktober de vijf bureaus postver voer geleidelijk concentreren in het districtspostkantoor bij het Centraal Station in Utrecht. De PTT hoopt op die manier een doèlmatiger werksys- teem in het postvervoer te bereiken. ROTTERDAM De voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen ir. J. Bosma deelt niet het op timisme van de heer A. Kloos, voorzit ter van het N.V.V. over de economische stand van zaken in ons land. „Het jaar is nog niet om, er kan nog van alles ge beuren", zei de heer Bosma. De heer Kloos zei gisteren op een me taalcongres in Amsterdam dat het uit stekend gaat met onze economie. De in dustrie zal dit jaar forse winsten ma ken, de looneisen kunnen best worden opgeschroefd. De voorzitter van het N.V.V. adviseerde de onderhandelaars bij het loonoverleg vooral niet te be scheiden te zijn. „Dat is vuurwerk afsteken", vond de heer Bosma. Hij betreurde het dat men nu al probeert stemming te maken. „Het is nog veel te vroeg om een uit spraak te doen over de economische ontwikkeling in ons land", was het oor deel van de heer Bosma. „Wij moeten eerst de derde dinsdag van septem ber, de cijfers van het Centraal Plan bureau en het halfjaarlijkse rapport van de Sociaal Economische Raad af wachten". AMSTERDAM Bij een kleine brand in de zit-slaapkamer aan de achterzijde van een woning op de tweede verdieping van een huis in de Churchill-Iaan in Amsterdam-Zuid, is gistermiddag omstreeks vijf uur de 27-jarige mejuffrouw A. E. van der Weiden in de vlammen omgekomen. Haar verkoolde lichaam werd in de kamer gevonden. De vrouw, die zelf in de Van Ostade- straat woonde, verbleef tijdelijk in het huis van haar moeder, die met vakan tie in het buitenland is. De achterka mer brandde geheel uit, de voorkamer gedeeltelijk. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. DEN HAAG Nederland beleeft voor de eerste maal een perencrisis. Aan de crisis kan een eind komen als de fruitveilingen grote partijen peren van de telers kopen en doordraaien. De prijs zal dan weer oplopen. Het geld dat de veilingen voor deze peren moeten betalen wordt grotendeels betaald door de Europese Economische Gemeenschap. Dit gebeurt via het Cen traal bureau van de tuinbouwvei lingen in Nederland dat het resterende bedrag bijpast. De vergoeding aan de telers varieert tussen de vijf en dertig gulden per hon derd kilo. De AMRO-bank blUfi de P.T.T. trouw. „Wü blijven rustig onze postzendingen via Me P.T.T. doen. Het feit dat de Boerenleenbank hiermee gaat beginnen is voor ons geen aanleiding dit ook te gaan doen". De Algemene Bank Nederland: „Een eigen postdienst voor het hele concern wordt op dit moment niet overwogen. Wel zyn enkele kantoren gemachtigd op kleine schaal onderling post te bezor gen". DEN HAAG Tot lid van de Twee de Kamer is benoemd verklaard de heer J. T. Vellenga te Leeuwarden. Hij zal de vacature in de PvdA-fractie vervullen, welke is ontstaan door het overlijden van drs. Th. J. Hogendorp. De heer Vellenga, die zijn benoeming heeft aanvaard, was eerder lid van de Tweede Kamer van juni 1965 tot febru ari 1967. LEEUWARDEN In de stallen van circus Rancy, dat in Leeuwarden voor stellingen geeft, is een Himalayayak geboren. Voor zover bekend is dit de eerste maal dat in Europa een derge lijk dier ter wereld is gekomen. Zoals op de foto te zien is, maken moeder en dochter het uitstekend. DEN HAAG In Den Haag wórdt ernstig rekening gehouden met de moge- lijheid dat het tweede kind van prinses Beatrix op Prinsjesdag wordt geboren. De regering acht daarom een wijziging in het programma van de opening van de Stat en-Generaal niet uitgesloten. Als koningin Juliana in verband met de komst van het derde kleinkind niet in staat zal zijn de Troonrede voor te le zen, zal minister-president De Jong dit overnemen. Daartoe zal een Koninklijk Besluit worden uitgevaardigd waarin de premier wordt gemachtigd. De regering zal de komende weken een dergelijk be sluit al voorbereiden, opdat het zeer snel kan worden bekrachtigd. De rondrit in de Gouden koets zal bij afwezigheid van de Koningin verval len. Premier De Jong zal misschien nog wel een kleine rondrit in een eenvoudi ge zwarte calèche maken, maar daar mee is dit onderdeel van het program ma wel bekeken. Bij de entree van de heer De Jong in de Ridderzaal zal, naar de Rijks voorlichtingsdienst verwacht, niet „Le ve de Koningin" worden geroepen. Maar helemaal uitgesloten is dat niet. Premier De Jong zal in ieder geval niet op de troon gaan zitten bij het voor lezen van de Troonrede. Waarschijnlijk zal hij het doen vanachter de lessenaar van de voorzitter of vanaf een speciaal gestoelte voor het podium. SOFIA De Bulgaarse veiligheids dienst heeft vier mannen aangehouden, van wie er twee voor Griekenland, een voor de VS en een voor West-Duitsland spioneerde. Dit is woensdagavond te Sofia bekend gemaakt. Volgens een communiqué van de procureur-generaal, zou de arts Radan Sarafof, die verscheidene westelijke di plomaten in Sofia onder zijn patiënten telde, voor de VS hebben gewerkt. Een aannemer Stefan Bojadjief, spioneerde voor de Bondsrepubliek, terwijl de Grieken Haralambos Tzirigotis en Toeslos Roesloedis in dienst zouden zijn geweest van de Griekse geheime dienst.. DEN HAAG —De Westduitse linkse studentenleider Rudi Dutschke wordt niet meer in Nederland toegelaten. Naar eerst nu bekend -is geworden heeft het ministerie van justitie hem op 23 februari al op de lijst van ongewen ste vreemdelingen geplaatst. Zijn ge drag op de avond van 21 februari in het Amsterdamse Krasnapolsky is daar de aanleiding toe. Aan alle grensposten is opdracht gegeven hem onmiddellijk terug te sturen. UTRECHT Omstreeks zeven uur gisteravond is op een niet beveiligde overweg bij Maasbracht (Zuid-Lim burg) een personenauto tegen een los se locomotief gebotst. Van de drie in zittenden van de auto kwam de 37-jari ge heer H. Simons uit Brunssum om het leven. De beide anderen werden gewond. UTRECHT De aanleg en reconstructie van een aantal autosnelwegen rondom Utrecht in het kader van het vijfjarenplan van het rijkswegenfonds vergt een investering van ruim f 150 miljoen. Behalve de verbreding van wegvakken van een aantal rijkswegen bij Oudenrijn worden drie verkeerspleinen gebouwd (het klaverblad Oudenrijn, bij Lunteren en bij 't universiteitscentrum De Uithof). Voorts komen er twee nieuwe rijkswegen (Utrecht-Hilversum en Utrecht-Amers- foort). Men hoopt omstreeks 1974 alle werkzaamheden rondom Utrecht te hebben voltooid. Indrukwekkend wordt de nieuwe rijksweg 12 van Oudenrijn in de rich ting Arnhem tot Bun-nik. Deze zes kilo meter lange autoweg 4 wordt er één naar Amerikaans voorbeeld: er komen hier in totaal twaalf rijstroken naast elkaar (tdtale breedte circa 70 meter), die bestaan uit twee rijbanen met ie der drie rijstroken in het midden (voor het doorgaande verkeer), aan weerskanten twee maal twee rijstro ken voor het afslaand verkeer (naar Utrecht en in zuidelijke richting) en tenslotte is er ruimte voor vluchtstro ken. De aanleg van deze rijksweg gaat circa vijf miljoen gulden per kilo meter kosten. Deze rijksweg ten zuiden van de Domstad is het op één na drukste wegvak van Nederland, namelijk ge middeld ruim 50.000 voertuigen per dag. Alleen de weg Dordrecht - Rot terdam is drukker (ruim 62.000 voer tuigen). Indien de hele weg hier klaar is, heeft deze een topcapaciteit van ruim 120.000 voertuigen per dag. De bestaande brug over het Amster dam-Rijnkanaal (de Galecopperbrug) zal in de toekomst worden afgebro ken. Daarvoor in de plaats komen twee nieuwe bruggen - kosten totaal f 30 miljoen - van een type, dat tot nu toe nog onbekend is in Nederland. In West-Duitsland wordt veelvuldig van dit type brug - een soort hang brug van een speciale stalen construc tie - gebruik gemaakt. De eerste brug zal in 1971 gereed zijn. In november van dit jaar zal zo wel het klaverblad Oudenrijn als één van de viaducten in de rijksweg 12 ten zuiden van Utrecht klaar zijn. Dit viaduct betekent de ontsluiting van de nieuwe veilinghallen. Ir. H. A. M. Boekwijt, één van de directieleden van rijkswaterstaat, di rectie Utrecht, gelooft dat men on danks het rijkswegenplan de gestage verkeerstoeneming in ons land moei lijk zal kunnen bijhouden. „Hoewel de ze achterstand in de wegbehoefte in de komende jaren nog groter zal wor den, zal de groei van het aantal auto's in 1972 afnemen, waardoor de bestaan de achterstand geleidelijk aan kan worden ingelopen", aldus ir. Boekwijt. Deze maand wordt de tweemiljoenste auto op de Nederlandse wegen ver wacht. Volgens ir. Boekwijt zal Neder land in het jaar 2000 circa acht mil joen auto's op de wegen hebben. De nieuwe rijkswegen bij Utrecht zullen flink wat hoger komen te liggen dan de nu bestaande wegen. Ir. J. G. Stelling van de rijkswaterstaat in Utrecht heeft berekend, dat er alles bij elkaar zo'n zeven miljoen m3 zand moet worden verplaatst. Het klaverblad Oudenrijn had al twee miljoen m3 zand nodig, de nieu we Rijksweg 22 drie miljoen, 1.300.000 m3 bij Lunetten en 700.000 m3 op het Utrechtse Kanaleneiland. JOURE Te Oosterhaule bij Joure is vannacht door onbekende oorzaak een boerderij in vlammen opgegaan. De bewoners de heer B. Akkerman, zijn vrouw en 6-jarig dochtertje moesten in nachtkleding vluchten. Er kon niets worden gered. De schade wordt geschat op 150.000 gulden. Namens het Actie-Comité-Jongeren werd gisteren een map met 11.000 handteke ningen namens de Nederlandse jeugd overhandigd aan de 2e secretaris van de Tsjechische Ambassade, de heer F. Skra- movsky (links). Verder v.l.n.r.: Johan Veeristra, Oek de Jong en Wopke Veen- stra. Twee Tsjechische autobussen die eind vo rige week met een groep Nederlandse vakantiegangers uit Praag in Amsterdam arriveerden zijn gisteravond van het Sta dionplein vertrokken voor een rit naar Schirding/Cheb aan de Duits-Tsjechische grens. Met deze rit konden Tsjechen die in Nederland verblijven gratis naar hun land terugkeren. Op de foto het vertrek van een van de bussen. AMSTERDAM De hulp aan de nog in ons land verblijvende Tsjechoslowaken ongeveer vijfhonderd wordt gecoördineerd. De Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp zal het werk in belangrijke mate overnemen. Dit werd besloten na overleg tussen de federatie, de ministeries van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk en Onderwijs en Wetenschappen en de Amsterdamse psycholoog drs. J. J. Wittenberg, die voorzitter is van een vorige week opgericht comité voor hulp aan Tsjechoslowaken. Het ministerie van C.R. en M. heeft tijdens deze besprekingen meegedeeld dat de Algemene Bijstandwet ook geldt voor Tsjecho-Slowaken die in financiële moeilijkheden zijn komen te verkeren. De Federatie van Vluchtelingenhulp heeft ook contact gezpcht met het Uni versitair Asielfonds én het in Leiden opgerichte Inter-Universitair Hulp Co mité voor bijstand aan gestrande aca demici. Als centraal adresvoor de hulpverlening is gekozen: Kloveniers burgwal 95, Amsterdam, tel. 020-220207. In Amsterdam vond gisteravond ook een vergadering van de Landelijke Huisartsenvereniging plaats. Daar werd een brief besproken die aan artsen wordt gezonden en waarin wordt opge wekt de in ons land verblijvende Tsje choslowaken, zo nodig, gratis medische hulp te verlenen. Opname in ziekenhui zen zal dan eveneens kosteloos kunnen gebeuren. Een groep inwoners van Naarden is gisteren in overleg met het gemeente bestuur begonnen met een inzamelings actie die een rust- en vakantietehuis voor Tsjecho-Slowaken moet opleveren. Het actiecomité hoopt een nieuw ge bouw te kunnen neerzetten, maar wil voorlopig een bestaand pand inrichten voor het verblijf van veertig Tsjecho- slowaakse gasten. 's-HERTOGENBOSCH Als protest tegen de bezetting van Tsjecho-Slowa- kije heeft de stichting ,,'s-Hertogen- bosch muziekstad" besloten dat op het internationale vocalistenconcours geen personen worden toegelaten met de na tionaliteit van de bezettende landen. Een uitzondering wo»dt gemaakt voor hen die blijvend in het westen zijn ge vestigd. Het vijftiende concours wordt van 1 tot en met 7 september gehouden. DELFT Ik zou niet weten waar om ik de snelheidsmeter wel en de roodlichtcamcra niet zou accepteren. Ik neem dit bewijsmateriaal aan", al dus de Delftse kantonrechter mr. J. A. de Jong, gisteren in de zaak tegen een Delftse woninginrichter, die door een rood licht was gereden. De kan tonrechter velde daarmee als eerste in ons land een oordeel over met de rood- lichtcamera gemaakte foto's, die aan tonen dat een automobilist door een rood licht is gereden. Proeven met deze roodlichtcamera in verscheidene plaatsen in ons land hebben tal van overtredingen aange toond op dit punt. Tot nu toe echter hebben alle overtreders een schikking van het Openbaar Ministerie aanvaard. „We zitten te wachten op iemand die protesteert. Hier hebben we zo'n ge val. Ik acht de foto's als bewijsmate riaal acceptabel", aldus de officier van justitie, mr. J. Th. de Wit. Hij eiste een boete van f 40,- of vier da gen. De kantonrechter veroordeelde conform de eis.

De Vallei | 1968 | | pagina 5