Veenendaals dagblad voor vice-president Buiten ONENIGHEID DREIGT BIJ DEMOCRATEN Humphrey tracht eenheid te redden Muskie keuze van Humphrey Smrkofsky tot Tsjechen: bezetting blijft nog Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei VISSERS PROTESTEREN BIJ MINISTER ,Het allerergste dat ik ooit meemaakte9 JAMES WEBB IN NOORDWIJK Geen verzoening Vara-Van Gijn Bij verplaatsen auto verpleegde dodelijk aangereden VARA-verslaggever door Russen gepakt Het regende ijzer Boodschappendienst van PTT verdwijnt H uweli j ksburea u voor bedrijven Pravda ziet „meer begrip" POLITIE PAKT SCHIETENDE KELNER I TIJDELIJK REGEN McCarthy Egel II us rhederoord comité bezetter i Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 00385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, Ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 30 AUGUSTUS I968 - 42e 'JAARGANG no- 204 MUSKIE man uit Maine CHICAGO Hubert Humphret heelt vanmorgen senator Edmund S. Muskie van Maine uitgekozen als zijn kandidaat voor het vice-presidentschap. De de mocraten die tegen de oorlog zijn, waren van plan om gouverneur Phillip E. Hoff als vice-president voor te stellen, om te protesteren tegen de veiligheids maatregelen, die in de algelopen week in Chicago zijn genomen. Humphrey die zijn keus op een persconferentie bekendmaakte zei echter: „Ik kan me niet voorstellen dat iemand hier ernstige bezwaren tegen zou kunnen hebben". Er dreigt nu scheuring bij de democraten. Bij de stemming kreeg senator Muskie 1894 stemmen. Daarop werd hij bij acclamatie gekozen verklaard. De senator is katholiek. Als reserve marine-offi cier diende hij in de Tweede Wereldoorlog. Hij is een zoon van Poolse immi granten en was advocaat in Maine. De verkiezing van senator Muskie kwam niet als een verrassing. De af vaardiging uit Wisconsin, die vrijwel geheel op de hand was van de „vredes kandidaat" Eugene McCarthy, had eer der voorgesteld een jonge neger, de lei der van de „loyalistische" delegatie uit Georgia, Julian Bond, als kandidaat voor het vice-presidentschap aan te wij zen. Bond had de vorige dag op zeer welsprekende wijze de kandidatuur van McCarthy bepleit. Hij kon echter niet voor de kandidatuur in aanmerking ko men, omdat hij pas 28 jaar is en de leeftijdsgrens voor het presidentschap en vice-presidentschap 35 jaar is. Maar een groep van 300 gedelegeer den, die tegen de nominatie van Hum phrey was, is overeengekomen, om een ..onafhankelijke" kandidaat voor te stel len voor het presidentschap, uit protest tegen de veiligheidsmaatregelen die in Chicago tegen de demonstranten tegen de oorlog in Viëtnam werden genomen. De 54-jarige senator van Maine, Mus kie vroeger lid van de regering van zijn staat en gouverneur, werd uitgekozen door Humphrey zelf. De democraten hebben voor de presidentsverkiezingen in november een tweetal kandidaten ge kozen, die de partijén van hun staten van de minderheid hebben geleid naar een grote meerderheid in de vroegere republikeinse staten Maine en Minne sota. Net als jde kandidaat voor het presi dentschap van de republikeinse partij, Spiro T. Agnew, komt Miiskie uit een kleine staat en is hij. niet in het gehe le land bekend. Maar hij staat bekend als een van de kundigste leden van de senaat en was voortdurend Humphrey's eerste keus als „running mate". Humphrey, wiens overwinning woens dag in de schaduw stond van felle on geregeldheden tussen demonstranten en politie, zei „Muskie zal een belang rijke rol gaan spelen in de meest op windende en veeleisende verkiezings campagne die wij sinds die dagen van Franklin Roosevelt gekend hebben". Hij noemde Muskie een man die een eervolle vrede in Viëtnam nastreeft, maar niet terugschrikt voor weloverwo gen risico's om snelle vrede te berei ken. In de rede waarin hij zijn kandida tuur aanvaardde, verklaarde Humphrey ook, dat hij alles in het werk zal stel len o/n het vredesoverleg met Noord- Viëtnam in Parijs te steunen. Hij kon digde aan dat hij, als hij in november tot president zou worden gekozen, de les dat men „de politiek van morgen niet moet beperken, door de politiek van gisteren", zou toepassen op Viët nam en op alle andere punten van de Amerikaanse politiek. Voorts pleitte hij voor herstel van de eendracht in de par tij over de kwestie-Viëtnam. Goedkeu ring of afkeuring van het Amerikaanse optreden in Viëtnam zou op zichzelf niet kunnen leiden tot vrede, aldus de demo cratische kandidaat voor het president schap in een poging de eenheid te be waren. Senator Eugene McCarthy de voor naamste tegenstander van Humphrey voor het kandidaatschap, heeft Hum phrey geluk gewenst met zjjn overwin ning, maar het is nog niet duidelijk of hij bereid zal zijn Humphrey te steu nen in de verkiezingscampagne. McCarhty zei dat hij hierover nog geen beslissing had genomen, waarbij hij de indruk gaf dat veel zou afhan gen van het standpunt dat Humphrey zal gaan innemen over de oorlog in Viëtnam. Na het bloedige gevecht in Michigan Avenue in het centrum van Chicago was het donderdag veel rustiger. Maar er stonden nog steeds lange rijen van politie-mannen gereed om in te grijpen indien het nodig bleek. HILVERSUM Het geschil dat tus sen de programmaleiding van de Vara en de chef van de radioreportage- dienst, Max van Gijn, is ontstaan, is niet tot een oplossing gebracht. Aangezien het hier over een funda menteel verschil van inzicht gaat over de organisatorische structuur van de afdeling, zijn de VARA en Max van Gijn - mede na overleg met de Alge mene Bond Mercurius - overeengeko men het dienstverband te verbreken. De Vara zal de heer Van Gijn op de meest eervolle wijze het gevraagde ontslag verlenen. De leiding van de Vara verklaart het te betreuren dat door de publici teit over de gerezen moeilijkheden de indruk zou kunnen zijn gewekt, als zou er bij de programmaleiding twij fel bestaan aan de journalistieke kwa liteiten van Max van Gijn. De Vara heeft er begrip voor dat Max van Gijn, gezien de aard van het geschil, meent niet langer in haar dienst te kunnen blijven. V tiet stekelvarken, zoals een der vele volksnamen van onze hofbewoner luidt, kan gisteren al even gezegd niet onderscheiden worden in honds- en varkens- of zwijnsegels. Dit is een hardnekkige opvatting. Het schijnt, dat de eerste niet anders zijn dan de magere individuen van de lente (na de winterdommel), die in de loop van de zomer tot het vette varkenstype kunnen uitgroeien. Voorts heeft men het ten plattelande, wanneer de egel ter sprake komt, over zijn immuniteit voor vergift We mogen daarvan ech ter in algemene zin niet spreken. Een onderzoekende zoöloog liet er een blauwzuur eten en het dier stierf on middellijk. Andere experts kwamen tot het resultaat, dat het stekelvarken ongevoelig is voor bepaalde giftstof- fen, die zich in kevers, hagedissen en kruipende dieren bevinden. Dit staat ongetwijfeld in nauwe samenhang met zijn voedsel. Men kan geiten gerust gevaarlijke planten als de dolle kervel laten eten of konijnen blaren van het bilzekruid. Talrijk zijn mede in dit ver band de waarnemingen en proeven betreffende het gedrag van de egel jegens vergiftige slangen. Eeuwen en eeuwen geleden hebben Plinius en Gesner daarop reeds gewezen. Inder daad is hij vrijwel ongevoelig voor dit vergift en durft een adder gerust zij het met enige behoedzaamheid aan te pakken en te verorberen. Hele maal onvatbaar is hij nochtans niet; een injectie slangenvergift voert, vaak na uren, onfeilbaar tot de dood. Nog wat. Geen mens gelooft meer het sprookje, dat onze egel appels op zijn pennen naar het winterverblijf zou transporteren. Niettemin is dit volks geloof taai en hoort men het nog wei eens verkondigen. 30 augustus '68 A. B. WIGMAN RHEDEN Twee geestelijk gehan dicapten, die logeerden in het vakan tiecentrum „Rhederoord" in De Steeg, zijn woensdagavond op het terrein van het centrum aangereden door één van hun leiders, die, hoewel hij de rijkunst niet machtig was, een auto wilde ver plaatsen. Eén van de patiënten, de 35- jarige J. W. Landweer uit Amsterdam, werd zo ernstig gewond dat hij kort daarna in een ziekenhuis te Velp is overleden. De andere patiënt, een 18-jarige jon geman uit Amsterdam, kreeg een her senschudding. De leider die het onge val veroorzaakte, is eveneens uit Am sterdam afkomstig. PRAAG De voorzitter van de Tsjechische nationale vergadering, Jozef Smrkofsky, heeft het Tsjechoslowaaksc volk voor de eerste maal verteld, welke prijs betaald moet worden om de onderhandelingen op gang te krijgen voor de terugtrekking van de Russische troepen en de andere troepen van het Warschau pact. die Tsjecho-Slowakije bezet houden. In een rede voor de radio maakte hij ook bijzonderheden bekend over de onder handelingen tussen de Tsjechoslowaakse en Russische leiders, nadat het land bezet werd. „De legers van het Warschau-Pact zullen tijdelijk in het land blijven", aldus Smrkofsky. De regering zal met de onderhandelingen beginnen om hun ge leidelijke terugtrekking te verkrijgen". „Wij zullen speciale maatregelen moeten treffen op het gebied van radio, pers en televisie om te voorkomen dat zij publikaties doen die tegen de belangen van de buitenlandse politiek van de republiek kunnen ingaan". NOORDWIJK Dc samenwerking tussen de ESTEC (de Europese Organi satie voor Ruimte-Onderzoek) en de NASA (de Amerikaanse ruimtevaart organisatie) wordt uitgebreid. Als de eerste Amerikanen op de maan zijn geland kunnen aan het vol gende grote project Europese geleer den meewerken. Bij elkaar zijn reeds honderdvijftig wetenschapsmensen uit gekozen die bij dit project (uit te voe ren tussen 1970 en 1980) betrokken zul len zijn en onder hen bevinden zich Westeuropeanen. Dit vertelde de directeur van de Na- sa, de heer James E Webb, gisteren in Noordwijk, waar hij een bezoek bracht aan het Europese centrum voor ruimteonderzoek en -technologie (ES TEC). advertentie HOTEL-REST. „DE KLOM P" Thans zalen tot 200 personen. HILVERSUM v— De verslaggever Hans de Graaf Bierbrouwer van de Vara is vlak over de Westduitse grens op Tsjechoslowaaks grondgebied door Russische militairen gearresteerd. Hij had geprobeerd illegaal het land bin nen te komen. Bij Waldhaus werd hij de grens weer overgezet. EMMEN Duizenden guldens be draagt de schade die tientallen auto's in Emmen hebben opgelopen. Oxyde- rend zand en ijzerdeeltjes waren in de lucht terecht gekomen door een defect aan een straalmachine van de NV Drenta. De ijzerdeeltjes zijn met geen mogelijkheid van de auto's af te krij gen. AMSTERDAM PTT-Amsterdam heft 1 december de boodschappen dienst op. De apparatuur - sinds 1963 in dienst - zou vervangen moeten wor den en daarvoor heeft de PTT geen geld en geen mensen. Aan de 3055 deelnemers aan de bood schappendienst, van wie er ongeveer duizend nimmer iets van zich laten horen, zijn de namen en adressen van leveranciers van door de PTT goedge keurde beantwoordingsapparatuur op gegeven. De heer James E. Webb, hoofd van de NASA heeft gisteren de installaties van ESTEC, het Europese Ruimte-onderzoek Centrum, bezocht. Op de foto zien we hem met als passende achtergrond een Sound-raket. UTRECHT In Soest is voor mid delgrote industrieën een „huwelijks bureau" opgericht. Initiatiefnemer is de Nederlandse Export Combinatie in Utrecht. De oud-directeur van de Eu ropese Pluimvee Unie, de heer W. P. Schuil uit Soesterberg, is met de lei ding van dit centraal bureau voor fu siebemiddeling belast. Smrkofsky kondigde de ontbinding van politieke verenigingen aan en een verbod van nieuwe politieke partijen. Hij sprak de overtuiging uit, dat de be volking de regering niet van kwade be doelingen zou verdenken. Het voor naamste dat de Tsjechoslowaakse dele gatie in Moskou had bereikt was: 1. De ontwikkeling op het binnenlandse vlak wordt in de geest van de beslui ten van januari j.l. voortgezet, zij het in een vertraagd tempo. 2. Die ontwikkeling zal niet worden ge leid xdoor een regering die het volk is opgelegd, maar door de wettig ge kozen organen. 3. De buitenlandse politiek blijft dezelf de koers volgen. 4. De buitenlandse troepen zullen zich niet in de binnenlandse aangelegen heden mengen en vertrekken wan neer de toestand is „genormaliseerd" De parlemtsvoorzitter vroeg het volk „begrip voor het compromis." „Het moest rekening houden met de abnormale omstandigheden waaronder de Tsjechoslowaakse delegatie in Mos kou had onderhandeld. „U weet hoe menigeen van ons daar is beland. Daar over spreken zou al te pijnlijk zijn", zei hij. Smrkofsky bezwoer dat de delega tie. waar hijzelf deel van uitmaakte, bij de besluiten haar eigen lot volko men buiten beschouwing had gelaten. Zij was zich ervan bewust geweest dut geschiedenis en volk haar houding wel licht niet als verstandig, maar als ver raderlijk zouden beoordelen. „Wij ston den voor een dilemma." „Wij hadden een afwijzende houding kunnen aannemen en daarmee de ver antwoordelijkheid voor een jarenlang bezettingsregime met alle consequen ties en slachtoffers daarvan op ons ge nomen. Wij konden de bajonetten onze borst toekeren, maar w(j meenden dat zo'n moment nog niet aangebroken was", aldus Smrkofsky. „Slechts dank zij de grandioze standvastigheid van ons volk", zei hij verder, „hebben wij geen bezetting van lange duur hoeven te accepteren met een opgelegde rege ring. Deze houding heeft uiteindelijk de door onze onderhandelingspartners in genomen standpunten beïnvloed." De gebeurtenissen van vorige week waren „het allerergste dat ik ooit mee maakte - en we staan nog voor moeilij ke besluiten", zei Smrkofsky. Smrkofsky spreekt uit ervaring. Hij kan getuigen hoe hij in de stalinistische gevangenissen werd gemarteld en ge slagen. Als hij dus iets het ergste noemt, dat hij heeft meegemaakt, moet dit wel zeer erg zijn. Tsjecho-Slowakije had in de nacht van de 21ste augustus een zware tol betaald voor zijn idealen. „Dit» is de tragedie van een klein land in een kwetsbaar gebied, van een klein land met grote idealen". Op het ogenblik zijn er twee centrale comités in het land. Het tweede werd gekozen door het geheime buitenge woon partijcongres van enkele dagen geleden, toen de meeste Tsjechoslo waakse leiders in Moskou verbleven. Het andere is met stalinisten en Mos kou-aanhangers* gevuld. Partijleider Dubcek probeert op le gale wijze de knoop te ontwarren van twee beleidsvormende lichamen. Hij mo.et trachten, een verenigde partijlei ding te smeden, die zowel aanvaardbaar zal zijn voor zijn land als voor het Kremlin. Overigens heeft de Russische mili taire bevelhebber in Praag bezwaar gemaakt tegen het woord „bezettings macht", ter aanduiding van de aanwe zige. 650.000 man vreemde troepen in Tsjecho-Slowakije. Radio-Praag heeft bekendgemaakt, dat in de Tsjechoslowaakse hoofdstad het uitgaansverbod is opgeheven. De bevelhebber v-*» de bezettingstroepen had de Tsjech', owaakse regering don derdag van dit besluit op de hoogte ge steld. De eerste nacht zonder uitgaansver bod verliep over het algemeen rustig. Tegen middernacht waren de straten vrijwel geheel verlaten. Op het Wen- ceslausplein probeerde een Russische patrouillewagen met 20 militairen tever geefs een groepje Tsjechoslowaakse stu denten door intimidatie te verdrijven. De studenten hebben het ruiterstand beeld dat zich daar bevindt, gemaakt tot een monument voor vier jeugdige slachtoffers van de bezetting. Elders in de stad klonken enige verspreide ge weerschoten. MOSKOU Het Russische communis tische partijorgaan „Pravda" schrijft vandaag dat de „tijdige en gerechtvaardigde" militaire bezet ting van Tsjecho-Slowakije „steeds meer bijval krijgt in de communisti sche en vooruitstrevende bewegingen in de wereld". De „Pravda" evenals vele andere Russische bladen, wijdt grote aan dacht aan de toestand in Tsjecho- Slowakije, die volgens hen snel weer normaal wordt, ondanks de voortdu rende „contra-revolutionaire activi teiten." Geen aandacht wordt geschonken aan de verwerping door de nationale vergadering van het Moskouse ak koord, maar de correspondent van de „Pravda" in Bratislava meldt dat op de bijeenkomst van het Slo waakse partijcongres sommige afge vaardigden, die ,.hun verstand had den verloren", de regering en de partij ervan beschuldigden voor de Russen „gecapituleerd" te hebben. Dubcek en andere leiders, die er vori ge week nog van werden beticht de leiders van een rechts-opportunisti- sche, revisionistische minderheids groep te zijn, schuldig aan mede plichtigheid aan de contra-revolutie, worden in de Russische pers thans geprezen voor hun maatregelen te gen „anti-socialistische elementen". DEN HAAG Minister B. Roolvink van sociale zaken heeft gistermiddag een delegatie van maatschapvissers ontvangen die kwamen protesteren tegen het wetsontwerp op het minimumloon en de minimumvakantiebijslag dat dinsdag in de Tweede Kamer zal worden behandeld. Op de foto v.l.n.r. dhr. A. L. S. Lockefeer, voorzitter stichting Zeeuwse visserijbelangen, minister Roolvink, dhr. K. Hoekstra, voorzitter Ned. vissersbond en H. A. H. Kranenburg, voorzitter Stichting Ned. Visserij. Een protestmars, die de vissers vandaag zouden houden naar het Binnenhof, is afgelast. SMRKOFSKY ...erg DEN HAAG Op het stampvolle kruispunt van de Parallelweg en de Van Ravesteijnstraat heeft gistermid dag om half zes een 32-jarige Haagse hoofdagent de 29-jarige kelner H. H. neergeschoten. De kelner had even daarvoor met een pistool vier maal ge vuurd in de richting van de politie. De kelner is met wonden aan linkerhand en linkerdijbeen opgenomen in het zie kenhuis aan het Westeinde. Hij heeft daar nog kans gezien een rechercheur een tand door de lip te slaan. De hele geschiedenis speelde zich af in enkele minuten. Een naar huis fiet sende agent werd op de Parallelweg aangesproken door een voorbijganger, die vertelde dat in een café op de hoek een jongeman zat met een pistool. Hij zat te wachten op een vrouw en zou gezegd hebben: „Ik schiet haar kapot en iedereen die me in de weg komt schiet ik neer". De politieman hield een voorbijrij dende patrouillewagen aan en alar meerde het hoofbureau. Vier agenten kregen opdracht naar het café te gaan. Zij gingen het café binnen en liepen op de kelner af. Deze hing aan de bar met zijn rechterhand met het pistool achter de bierpomp. Hij begroette dg agenten met: „Zo, willen jullie blaf fen?" en haalde tegelijk zijn wapen te voorschijn. Hij vuurde tussen de agen ten door. De kelner schoot nog eens, terwijl de politiemannen dekking zoch ten buiten het café aan weerszijden van de deur. De twee kogels verbrij zelden de ruj|t van die deur en floten over de straat. De agenten schreeuwden naar de ve le voorbijgangers: „Liggen, liggen". Vele fietsers gaven hieraan gevolg, lieten hun rijwiel vallen en zochten dekking achter ®auto's. Inmiddels na derde een derde politiewagen. De kel ner was naar buiten gerend en schoot op die auto, door het rechterportier. Ook vuurde hij nog eens op de andere politiemannen. Toen zag de 32-jarige hoofdagent kans vanachter een auto op de wilde man te schieten. De kogel doorboorde de hand en kwam in de dij terecht. De kelner zakte ineen, midden op de krui sing. De GG en GD vervoerde hem naar het Westeinde, terwijl de vier po- tiemannen door omstanders gecompli menteerd werden. Het pistool lag op straat. De politie heeft de vrouw waarop de kelner zat te wachten niet gevonden. De zeven mensen die tijdens de schiet partij in het café zaten worden als ge tuigen gehoord gehoord. In het haar van een der bezoeksters is de huls van een kogel gevonden. De vier poli tiemannen zijn van oordeel door het oog van de naald te zijn gekropen. Door een wonder is niemand van het publiek geraakt. De kelner is ai een jaar of tien bi.i de politie bekend. Meermalen heeft hij zich tegen de politie verzet. Hij heeft zich verder «chuldig gemaakt aan messteken, berovingen en bedreigin gen. laiiiiiimiRaiiifiiiiiiaiaaiiiiiimiiiiiiaiaiaiiiiiiaaiiiaa en randstoring van een depressie, die over Frankrijk in noordoostej lijke richting naar Zuid-Duitsland trok, veroorzaakte donderdag in ons land op uitgebreide schaal regen. Op j sommige plaatsen in het Noorden werd 20 tot 30 millimeter neerslag af- j getapt. De middagtemperaturen om- streeks 21 graden. Intussen koerst een nieuwe depres- i sie van het zeegebied ten zuiden van IJsland in de richting van Schotland, j terwijl een bijbehorend frontensysteem over de Atlantische Oceaan naar de Britse eilanden trekt. Samenhangend met deze ontwikkelingen, wordt voor zaterdag veel bewolking met tijdelijk regen verwacht, terwijl de wind naar zuidelijke richtingen zal draaien en geleidelijk in kracht zal toenemen. In j de temperaturen komt weinig verande- ring. Morgen, zon op: 05.50, onder: 19.29; j maan, op: 15.51, onder: 22.24. iiftmivtNiaaiuivnivammiiatniMiMii

De Vallei | 1968 | | pagina 1