RAAD AMERONGEN BIJEEN Zebra en verkeerslichten voor de Wilhelminaweg Voorlopig nog geen aardgas in Overberg Mode in de breiwereld Bromfietser zwaar gewond na aanrijding Crimineel elftal werd opgerold Nog altijd achter inhoud ver schuivingen"-boek j e 0 p E L CHEVROLET Poseidon speelt tegen Vaassen Rondleiding op tentoonstelling met explicatie Lampionoptocht op 19 september Geen aardgas Te duur Tegen Mishandeling op kermis Pepermunt Beroep Dubbel afscheid Afscheid Universele eredienst Open Deurdienst Zichtbaar Dominee of dierentuin V.A.B. KIRPESTEIN VAN WOUT BLAUWKOUS BURGERLIJKE STAND sJSê.$ÈÊSJa S 8t_ Dr. GRAAFLAND NAAR AMSTERDAM VRIJDAG 30 AUGUSTUS lr ADVERTENTIE VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE 't Ligt even buiten de lokale sfeer, maar het is niettemin belangrijk om er een vrijdag friewieltje aan te wijden. De twee grootste bierbrouwerijen van ons vaderland gaan in de toekomst uit één en hetzelfde vaatje tappen. Dat moet als een bom ingeslagen zijn bij voornamelijk het mannelijke deel van ons volk, de enkele vrouw die op adver tentie-advies een pilsje is gaan drinken daargelaten.' Wat moeten ze nou aan, de fijnproe vers? Ik heb ze in m'n leven veel mee gemaakt. Natuurlijk, op visites en ver jaardagen laten ze zich niet kennen, maar thuis moet moeder-de-vrouw hèt merk in de koeling hebben staan. Tien tallen staan d'r om bekend: het zijn A- drinkers, H-drinkers, Gr-drinkers en ga zo maar door. Ik zeg al, dat ik geen oplossing weet. De legioenen A-, zowel als de H-drin kers zullen hun respectievelijke sma ken moeten wijzigen, want het zit er in dat het in de toekomst allemaal uit de zelfde pijpjes en dezelfde buikjes komt. Met hetzelfde plakplaatje erop. Ik geloof, dat er lieden zijn die door deze fusie-maatregel in hun eer getast zijn. Dat moet wel. Ik ben er wel 'es bij geweest, dat ér; voor de grap testen werden aangespannen uit blanco fles jes. De meesten gaan op deze manier voor de bijl. Bij hen is een bepaald merk favoriet, alleen maar door juist het etiketje. Maar er waren toch ook wel echte kenners bij. Mannen die het op de tong hadden liggen. Laat ik u eerlijk vertellen, dat ik al jaren lang gedacht heb, dat er precies hetzelfde uit alle flesjes kwam. Dat is een vergissing van me geweest. Ik wil het hier grif toegeven. Maar ik ben dan ook geen bier-hijser. Hoogstens een pul letje op een hele warme dag, maar mijn smaak gaat meer uit naar een klein glaasje als de gelegenheid daar voor aanwezig is. Maar ik kan me wel voorstellen, dat voor een ingewijde de aardigheid eraf gaat. Vergeet niet, dat er ook in ons land er zijn naties waar men er nog beter mee overweg kan jaarlijks een zee aan bier door de kelen gaat. Feestbier, pannenbier, nog een hele boel bier dat gekoppeld is aan bepaalde gelegenheden en tenslotte mag men de gewoonte-pilsjes niet uitpoetsen. Bier is ook bij ons een volksdrank aan het worden en dan zou het voor de hand liggen dat er meer merken de markt op stromen. Maar zie, juist het tegen overgestelde is het geval. In het grijze verleden was het zo, dat een plaats die een beetje respect voor zichzelf wou uitdragen, een bierbrouwe rij binnen de grenzen had, waar men het bier op de plaatselijke smaak af stemde. Ik kan me zelfs voorstellen, dat er toen in de vroedschap harde woorden konden vallen omdat het pilsje van ge meente A er wat minder inging dan dat uit de naburige gemeente B. Mis schien zijn er wel oorlogen om ge voerd. Ik laat het aan de geschiedsnuf- felaars over om daar eens enkele arti kelen aan te wagen. Maar het zou kun nen zijn dat zoiets de aanleiding kan zijn geweest om met pek te gaan smij ten. Ook in onze gemeente waar men het artikel nu o.a. van de gesaneerde bier-melk-en-prikboer kan betrekken moet eertijds een bierbrouwerij hebben gestaan. We kunnen nu wel onze schou ders ophalen over zoveel zucht naar ge not van onze voorvaderen, maar de his torische feiten liggen er. We hebben zelfs een straatnaam gewijd aan de man die binnen onze grenzen het bier heeft uitgevonden. Zij het dan anoniem, maar dè lokale brouwer mag zich er nog geëerd in zien. En nog zitten wekelijks vele mannen in de bierschuur zich misschien in te denken dat hun pulletjes met een plaat selijk produkt volgestraald worden. Het is niet waar, beste kerels. De economie heeft het bier allang in z'n greep. En het gaat verder, zoals je met mij hebt kunnen waarnemen. Wie weet: de tijd is wellicht niet ver meer dat we èn in onze automobielen en in ons zelf hetzelfde merk tanken. Wout Blauwkous AMERONGEN Er is een goede kans, dat het gevaarlijke kruispunt in de Koningin Wilhelminaweg bij het postkantoor spoedig een voetgangersoversteek plaats en een verkeerslichtinstallatie krijgt. Ook zal er dan op dit kruispunt een goede verlichting aangebracht worden. Dit werd duidelijk uit het antwoord van burgemeester jhr. mr. O. R. F. M. van den Bosch op 'n vraag van het nieuw benoemde raadslid, de heer W. A. Haandrikman (CHL De burgemeester kwam met de mededeling dat Rijkswaterstaat in een voet gangersoversteekplaats had bewilligd, indien de gemeente voor een verkeers lichteninstallatie zou zorgen. De raad had veel woorden nodig om de weinig belangrijke agenda, die hij gisteravond voorgeschoteld kreeg, af te werken. Alle onderwerpen werden ech ter, vaak na ampele discussie, waaraan vooral de heer ir. J. Tenge (VVD) uiterst uitvoerige bijdragen leverde, onge wijzigd goedgekeurd. Het begin van de raadvergadering A. VAN DEN DIKKEN BERG (SGP) tegen ADVERTENTIE VEENENDAAL Be jeugdige brom fietsbestuurder D. A. B. uit Rhenen werd gistermorgen vroeg in vrij ern stige toestand naar het Julianazieken- huis overgebracht. De jongeman was bewusteloos en had waarschijnlijk een zware hersenschudding en een shock. Hij was gevallen, nadat hij door een vrachtauto geschept'was. Het ongeluk gebeurde op de kruising Groeneveldselaan-Industrielaan. De vrachtauto bestuurd door de heer W. K. uit Wageningen kwam van de Industrie laan en verleende geen voorrang aan de voor hem van rechts komende brom fietser. Het kruispunt is een zogenoem de „voorrangskruising" met voorrang voor het verkeer op de Groeneveldse- laan. SCHERPENZEEL De Scherpen- zeelse poloclub Poseidon '59 ontvangt zaterdagavond in het zwembad aan de Willaertlaan te Scherpenzeel de zwem en poloclub uit Vaassen. Deze ontmoe ting is een soort traditie gewordeq. VEENENDAAL In samenwerking met de Stichting Stichtse Culturele Raad stelt het gemeentebestuur van Veenendaal belangstellenden van 16 jaar en ouder in de gelegenheid op maandag 2 september a.s. van 19.00 tot 21.00 uur de afdeling „Kunst" van de dubbel-expositie „Kiek en Kunst" in het Raadhuis van Veenendaal te bezoe ken, waarbij deskundige voorlichting zal worden gegeven door de "heer J. Jongenelen van voornoemde Stichting. Aan de rondleiding zijn geen kosten verbonden. SCHERPENZEEL Ook in dit na jaar zullen er door de Scherpenzeelse winkeliersvereniging EMM weer diver se evenementen worden georganiseerd. Er zal worden begonnen met de jaarlijkse lampionoptocht die dit jaar zal worden gehouden op 19 september. Aan deze lampionnenoptocht zijn weer diverse prijzen en een wisselbeker ver bonden. Zij die wensen deel te nemen aan de optocht moeten hiervoor een aanmeldingsformulieren invullen. Deze formulieren zijn verkrijgbaar bij de fa G. Jonker. Dorpsstraat 274 en bij boekhandel Hardeveld, Dorpsstr. 164. Niet alleen grote groepen kunnen deel nemen doch ook individueel aangeklede jongens en meisjes. Er zal een keu ring plaatsvinden in de gemeentelijke eierhal. Na de keuring zal een korte Optocht met muzikale begeleiding door het dorp worden gemaakt. Hierna wor den bij de eierhal de prijswinnaars be kendgemaakt. Iedere deelnemer of deelneemster ontvangt buiten de prij zen een verrassing. gaf de beëdiging als raadslid van de heer Haandrikman te zien. De voorzit ter moest de formulering van de zuive ringseed tweemaal voorlezen, omdat de heer Haardrikman de eedsformule „Zo waarlijk helpe mij God almachtig" de eerste maal uitsprak, zonder de twee vingers omhoog te steken de burge meester had trouwens vergeten dat te vragen. Ook bleek uit de mededelingen van 't college, dat Overberg voorlopig nog geen aardgas krijgt, al zag burgemees ter Van den Bosch nog wel een moge lijkheid voor een nabije toekomst. De heer A. Hasselaar (CHU) toonde zich teleurgesteld over de mededeling van het college, dat de aardgasleiding naar Overberg niet aangelegd kon worden, al kon hij het zich, gezien de kosten van f 200.000,wel voorstellen. De burgemeester gaf een toelichting, door uit de „school" in dit geval de raad van commissarissen, waarvan hij deel uitmaakt te klappen. Hij vertel de dat de Nederlandse Gasmaatschap pij de laatste tijd veel had moeten in vesteren, onder meer in het buizennet, dat vrijwel geheel vervangen moest worden door de komst van het aard gas, waardoor Overberg nog even moest wachten. .,De structuur van de Gasmaatschappij gaat waarschijnlijk eerstdaags veranderen en dan krijgt de raad waarschijnlijk wat inspraak in het beleid." De heer M. Doornebal (AR) onthul de, dat hij indertijd vragen gesteld had over de mogelijkheid van de aanleg van aardgas in Overberg, omdat hij wist, dat de Rijksgebouwendienst een prijs opgave gevraagd had voor de aanleg van epn leiding naar het Kamp Over berg. Hij wist ook, dat de belangstel ling van de Rijksgebouwendienst nu niet meer bestond, omdat het bedrag te hoog gevonden werd en begreep dus, dat er nu geen mogelijkheid was voor de gemeente om die leiding naar de buurtschap te krijgen. De benoemingen van een afgevaardig de uit de raad als lid van het „Recrea tieschap Rijn- en Lekoevers" deed nog al wat stof opwaaien. De heer A. van den Dikkenberg (SGP) vertelde blanco te zullen stemmen op de voordracht van b. en w. om wethouder K. G. Tiel als lid en raadslid A. Putman (AR) als plaatsvervangend lid voor de recreatie commissie aan te wijzen. „Ik ben te gen omdat door de instelling van dat schap goede landbouwgronden aan hun bestemming onttrokken worden en ge»- bruikt zullen worden voor recreatie, om de financiële aspecten en omdat de zondagsheiliging niet gewaarborgd is. Ik ben altijd al tegen de recreatie ge weest en daarom wil sik nu ook niet stemmen voor de benoeming van een lid in die commissie". Nadat wethouder G. H. van Barneveld hem er op had gewezen, dat het recre atieschap op democratische wijze met meerderheid van stemmen opgericht was, en dat de heer Van den Dikken berg via de Amerongense vertegen woordiger in dat schap nog invloed kon uitoefenen, kwam er bij de heer Dik kenberg nog een klein aapje uit de mouw: „Ik ben ook tegen de heer Tiel, omdat die tegen de zondagsheiliging is". Toen hem daarop verteld werd dat hij dan ook niet op de- heer Tiel had mogen stemmen, bij zijn wethouders- benoeming reageerde de heer Van den Dikkenberg met: „Dat is wat anders, maar ik zal er maar over ophouden". De heer Van de Veer (PvdA) had be grepen, dat de raad ook een niet-raads- lid zou mogen afvaardigen. Toen bleek dat dat werkelijk mocht, stelde de voor zitter hem voor een naam te noemen: „Ja dat weet ik niet meneer de voor zitter, maar als misschien een van de andere raadsleden iemand zou weten, dan kan het toch". De heer R. van Mourik stelde voor in plaats van de heer Tiel de heer Ten- ge te kiezen. In eerste instantie werd VEENENDAAL Geboren: Pieter- nella Catharina, dv G. W. van Dijk en M. G. van den Berg; Johannes Corne lls, zv J. C. van Schoonhoven en M. van Keulen; Erik Jan, zv J. van Schoondrager en A. J. C. M. van Spaandonk; Gerda, dv G. M. Westerla- ken en G. B. Murraij; Pieter Adriaan, zv J. Willemsen en N. van Dijk; Eliza beth Huiberta, dv G. J. van Capellen en G. E. Both; Evert, zv E. Kampert en A. van IJperenburg; Nicolaas, zv K. van der Horst en W. Verwoert; Jan Adriaan, zv A. A. ter Maten en J. K. van Neerbos; Aart, zv J. C. Alberti en M. van der Pest. Ondertrouwd: H. Dekker en C. A. van Ginkel; B. A. van Baren en J. van Engelenburg; G. Hardeman en H. C. van Beek; K. W. Muijlwijk en A. van Schaik; G. van Veenendaal en W. van de Bovenkamp; B. J. A. Meulenbroek en J. Helms; K. Stuivenberg en F. Rebel. Overleden: Gerrit Diepeveen, 86 jaar, echtgenoot van G. van de Haar; Gijs- berta Vlastuin, 79 jaar, wed. van Van den Ham; Geurtje van Beek, 61 jaar, echtg. van A. Bouman. Ir. JOH. TENGE (VVD) 2x gekttzen de heer Putman als plaatsvervangend lid aangewezen. De heer Tiel kreeg drie stemmen, de heer Tenge vijf en er waren twee blanco stemmen. De conclusie was, dat er overgestemd moest worden. Toen de stemmenver houding aan de eerste gelijk was, kwam men op het idee in het reglement van orde te kijken en daaruit bleek, dat blanco stemmen niet meegeteld behoef den te worden bij het bepalen van de meerderheid, zodat de heer Tenge toch gekozen was. Bij de mededelingen was tenslotte nog een opmerking van het college, dat er waarschijnlijk een rioolwaterzuive ringsinstallatie gebouwd zal worden samen met de gemeenten Rhenen en Leersum. Die installatie wordt nodig omdat de betrokken gemeenten in de toekomst geen opgezuiverd rioolwater meer op de Rijn mogen lozen. Heden, vrijdag AMERONGEN Dorpshuis 20.00 uur: Uitreiking EHBO- diploma's en feestavond. BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „Voor de vuist weg". Morgen, zaterdag VEENENDAAL Raadhuis, 10.00 uur: Openbare raads vergadering t.g.v. afscheid burgemees ter. Raadhuis, 16.00-19.00 uur: Afscheids receptie burgemeester mr. dr. J. Ha zenberg. Terrein Dennenlaan, 15.00 uur: Finales VLTC-toernooi. BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „Voor de vuist weg". TENTOONSTELLINGEN Raadhuis en politiebureau, Veenendaal: t/m 7 sept. dubbelexpositie „Kiek en Kunst". Geopend van maandag t/m vrijdag van 9-18 en van 19-21 uur. Zaterdags 15-18 en 19-21 uur. Zondags gesloten. Streekmuseum Rhenen: t/m 14 sept. werken van Leen Molendijk uit Arn hem. Dagelijks, behalve op zon- en woensdag, geopend van 11-12.30 en 14-17 uur. VEENENDAAL De heer G. D. uit Veenendaal deed aangifte van het feit dat zijn zoon vorige week woens dag op het kermisterrein was mishan deld door de heer J. F. H. uit Apeldoorn, die inmiddels voor dat feit gehoord is. VEENENDAAL De Veenendaalse recherche heeft 11 jeugdige Veenenda- lers, in leeftijd variërend van 9 tot 14 jaar, gearresteerd. De jongelui hadden een aantal inbraakjes op hun geweten bij de onder meer de heer Van Dijk aan de Munnikenweg en in het instructie- bad. Hun buit had meestal bestaan uit frisdranken en snoep. VEENENDAAL Gisteravond werd in de kantine van de D.S.-fabrie ken de Scheepjeswol Breimodeshow" gehouden. Deze show liet het publiek kennismaken met de nieuwste mode- ontwikkelingen in de brei- en haak- wereld en de nieuwe mogelijkheden op handwerkgebied. Amateur-mannequins toonden voor beelden van de driedimensionale mo de, de schildknaap of pagedracht en de astronautenlook fCinderen van personeelsleden van de Soheepjeswolf abrieken toonden gister avond leuke kinderkleding van wol ver vaardigd. Men kreeg een veelzijdige collectie te zien, die duidelijk toonde dat de boutique- idee'ên en haute-couture modellen via brei- en haakpatronen bereikbaar worden voor nijvere dames. Door kinderen van personeelsleden van de fabriek werd sportieve kinderkleding getoond. Verder nieken met wol vervaardigd, zoals schil derijen van oude meesters in gobelin steek, kussens en kleedjes in smyrna, soedan, rya en gebelinwal. iMMiMiiiiMMaaiiaiiiiiiiNniiiiiaiNmiin iiiiiivaiiimiiiuiiiNmiHH>itiiiii>nMii>*iaiiMam>i"iHB»ii"aa»uniaiiiiMiiiiniiiiiaiiiii VEENENDAAL. Na ruim vjjf jaar in Veenendaal predikant te z(jn ge weest, zal dr. C. Graafland op zondag 29 september afscheid van de her vormde kerk nemen wegens vertrek naar Amsterdam. Dr. Graafland werd geboren op 20 augustus 1928, hjj studeerde tussen 1948 en 1953 theologie te Utrecht, in welke wetenschap h(j in 1961 promoveerde. Na z(jn studie nam hy in 1953 een beroep aan naar de hervormde kerk van Ameide/Tienhoven, welke gemeente hij in 1958 verwisselde voor die van Woerden. In 1963 kwam hjj naar Veenendaal. Een publikatie van dr. Graafland, die in de kringen van de gereformeerde bond in de hervormde kerk veel tof heeft doen opwaaien was het boekje: „Verschuivingen in de gereformeerde bondsprediking". „Ik sta nu noch steeds achter de inhoud van dat boekje. Ik heb daar in voornamelijk veel over de predi king gezegd en de algemene tendens in de predikang is niet stil blijven staan. Ik geloof, dat ik het boekje nu niet meer zou hoeven schrijven. Niet dat ik beweren wil, dat het door het boekje gekomen is, maar de prediking in de gerefor meerde bond is over het algemeen veranderd. Het introverte aspect, de persoonlijke verhouding van de mens tot God, hoe wezenlijk die ook is, maakt wat plaats voor andere delen van de prediking". „Het is nodig, dat ook de gerefor meerde bond aandacht besteed aan het ecclesialogisch (kerkelijk) as pect, want de echte binnen-reforma- torische vragen raken op de achter grond. Onwillekeurig heeft de nieu we theologie, die met zoveel geweld op komt zetten, invloeden. Ik sta daarom achter de inhoud van de open brief van de 24, al zet ik per soonlijk een vraagteken achter de theologie van Aalders, want die is ook wat eenzijdig". Ds. J. van de Bank uit Wilnis „bonder" en synodelid heeft bij het aanbieden van de proefbundel gezangen verklaard, dat deze ge zangen ook in de „niet-gezangeiv- zingende" gemeentes gezongen kun nen worden. Volgens dr. Graafland is men daar in de meeste Bondsge- meenten nog niet aan toe: „Het is me wel opgevallen, dat het officiële orgaan van de gereformeerde bond „De Waarheidsvriend" geen abso lute afwijzing geeft van de schrift gezangen, maar het maant tot gro te voorzichtigheid. In nauw ver band hiermee staat de nieuwe psalmberijming. Ik wil me nog niet vastleggen, maar je kunt deze nieu we berijming niet negeren. In de ge reformeerde bond zal men deze psalmen op voorzichtige wijze moe ten gaan proberen". In Amsterdam krijgt dr. Graaf land een wijkgemeente met onge veer 10.000 leden. Bovendien krijgt hij de geestelijke verzorging van al le gereformeerde bondsleden in ge heel Amsterdam. „Ik heb er wel moeite mee gehad om het beroep naar Amsterdam aan te nemen. Wat woning betreft ga ik er sterk op achteruit en eigenlijk ook wat de woonplaats betreft. Ik houd van de dorpse bevolking. Bovendien heb ik een vrij groot gezin met opgroeien de kinderen en daar moet je ook re kening mee houden. De aandrang was echter zo groot, dat ik me aan dat beroep niet heb kunnen onttrek ken". Van de samenwerking met de an dere hervormde predikanten in Am sterdam verwacht dr. Graafland wel iets, maar: „Iedereen is er zo druk, dat ik wel helemaal vrij zal moeten gaan zwemmen in die gro te gemeente. Veel steun mag ik ge loof ik niet verwachten". Dr. Graafland hoopt dat men in zijn plaats weer een gelijkgerichte figuur zou beroepen in Veenendaal: ..Er is een deel van de gemeente die mijn wijze van brengen van het evangelie sterk waardeert". De hervormde gemeente van Scherpenzeel gaat op donderdag 5 september afscheid nemen van haar twee predikanten. Ds. J. T. Cazan- der heeft een beroep naar een an dere gemeente aangenomen en ds. P. Zijlstra legt zijn functie om ge zondheidsredenen neer. Ds. Zijlstra, die 70 jaar is, schrijft in zijn Kerk bode, dat het werk voor hem teveel zou worden, indien ds. Cazander weg is. Om van de beide predikanten af scheid te nemen belegt de kerkeraad een afscheidsavond in gebouw Fila- lethes, waar alle gemeenteleden de gelegenheid krijgen hun predikan ten de hand te drukken. De gereformeerde ds. P. H. Steen huis houdt in het „Mededelingen blad" van zijn gemeente zijn kerk gangers een lach) spiegel voorin een artikeltje Vanaf de preekstoel gezien". Ds. Steenhuis schrijft: „Ik kan me voorstellen, dat King veelvuldig re clame maakt. Nu in onze tijd het kerkbezoek nogal schijnt terug te lopen, zal met name de verkoopaf deling van King daar ivel de terug slag van ondervinden, Het zij verre van mij ze een nieuwe slag toe te brengen. Verre! Maar toch... ik waag het er maar op, want wie regelmatig op de preek stoel staat kan zich niet aan de in druk onttrekken dat het de peper munt-producerende fabrieken toch nog wel redelijk goed moet gaan. Het begin van het maal valt tus sen de tekstlezing en de preek. Dan komen de rollen te voorschijnen dat dient gezegd te wordengierig is men niet bij ons in de kerk: de rol mag de hele bank door wat met duidelijke gebaren van hand en hoofd wordt onderstreept. Het zo juist weer vernomen liefde gebod wordt op zo'n verfrissende ma nier onmiddellijk in toepassing ge bracht, dat geen dominee het een halt zou durven toeroepen. Maar omdat het hem toch verdriet, dat zijn thuis zo zorgvuldig bedachte eerste preekzinnen in deze witte pe- pepermuntgolf ten ondergaan heeft hij er dit op bedacht: even wwchten tot de golf is weggeëbt. Maar helaas, het mocht niet baten: zo gauw de stilte hoorbaar wordt stokken de rollen, rusten de handen en treedt een misleidende onbewege lijkheid in. Maar hoe tijdelijk alles op dit onderwolkse is, blijkt ook hier: amper heeft hij zijn mond geopend „gemeente..." of de zo even verstar de golf komt weer op gang. Wat zul je er aan doen? Waar schijnlijk niets. En och, wat geeft het eigenlijk ook? als de gevolgen maar niet zo storend waren. Velen, die bij de eerste uitdeling mildelijk begiftigd zijn, menen nu iets terug te moeten doen. Nietwaar: attenties geven verplichtingen? O wee, als na een minuut of vijf zeven, in één van de voorste banken opnieuw een rol zich in beweging zet. Twee banken erachter vraagt iemand zich af, wat dat gebeweeg voor hem beduidt tot hij het snapt en op een idee is gekomen. Maar de bank achter hem... enzovoorts. En zo gaat er een nieuwe golf door de kerk, die na verloop van tijd pas helemaal achterin op het strand van de ver hoging tot rust komt. Die verhoging schijnt als een golfbreker te werken, waarachter een geheel eigen golf slag heerst. Minder regelmatig, maar niet minder frequent. Wat zegt u Wel wat overdreven Nou ja, inderdaad wel een beetje. Maar als een gemeente zo overdrijft, mag een dominee het toch ook wel eens doen? En nu ik toch bezig ben het slot van een kerkdienst is van de preekstoel af gezien hélemaal een gek gezicht. Daar sta je met elkaar uit volle borst te zingen: „Laat heel het machtig koninkrijk des Heren, zijn grote naam, zijn grote daden eren". Jammer, dat die slotpsalmen dan altijd net één regel te lang zijn „en zegen gij, mijn ziel, zijn gro te naam", komt zo in tientallen handtasjes en binnenzakken terecht. Van God uit gezien zal het wél net zo'n gek gezicht zijn, denk ik wel eens. En dan gebeuren er altijd twee dingen gelijktijdig: De dominee spreekt de zegen uit. De gemeente kleedt zich aan. En sommigen slagen er altijd weer in dat zo synchroon te laten verlo pen, dat het amen precies met de onderste knoop samenvalt. Dat vindt ik altijd erg knap. Het getuigt in ieder geval van gro te routine. Ja, ja, daar getuigt het van", al dus ds. Steenhuis. De hervormde kerk van Scher penzeel heeft een beroep uitgebracht op ds. J. Jongerden uit IJsselmui- den. Ds. Jongerden heeft bij een vo rige vacature reeds tweemaal een beroep naar Scherpenzeel gehad. Ds. A. Westra hoopt op zondag 15 september afscheid te nemen van de hervormde kerk te Rhenen, we gens vertrek naar Sassenheim. De Soefi-beweging, afdeling Vee nendaal, belegt zondagmiddag 1 sep tember weer een „Universele ere dienst". De dienst wordt gehouden in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Kerkewijk en begint om 16.30 uur. Tijdens de dienst zal mej. I. Leschot spreken over „Het antwoord". Mevrouw Bep Visser-Hendriks zal de dienst met zang opluisteren, terwijl het orgel bespeeld wordt door mevrouw A. van Zanten-van Manen. Na afloop kunnen er onder het genot van een kopje koffie vragen over de dienst en het Soefisme gesteld wor den. Zondagavond wordt in het ge bouw van de hervormde wijkge meente „Sola Fide" weer een „Open Deurdienst" gehouden. Het onder werp van deze dienst is: „En als je nu niet geloven kunt...!" Voor ganger is de hervormde predikant te Veenendaal ds. H. Nijeboer. De commissie van „Open Deur- Onderweg", die deze dienst organi seert geeft de volgende kantteke ning: „Het gaat er niet om een pas klaar antwoord te hebben, maar om ons samen te bezinnen op een vraag waar ook gelovigen soms mee zit ten". Voor een aantal bezoekers van de gereformeerde kerk in Rhenen is het momenteel niet mogelijk goed te zien en te horen wat er zich in het liturgisch centrum afspeelt. De kerkeraad zal dan ook aan de com missie van beheer vragen zich over de mogelijkheid van verhoging van het liturgisch centrum te beraden. Dat centrum zal in de toekomst waarschijnlijk een grote rol gaan spelen, want de nieuwe praeses van de kerkeraad, ds. J. Goldschmeding heeft voorgesteld de nieuwste, door de synode vastgestelde liturgie te gaan hanteren. ,Een bejaarde ouderling zei: „Wij zochten een predikant die de kracht had van een adelaar, de zachtmoe digheid van een duif, de gratie van een zwaan, het doordringende oog van een valk, de trouw van een zwa luw, het nachtelijk uithoudingsver mogen van een uil, de energie van een specht, de deftigheid van een pauw en de taaiheid van een gems. En als we dan eenmaal zo'n vogel gevonden hadden, dan hadden we verwacht, dat hij leefde op het me nu van een kanarie". Het klopt alle maal, behalve dat gemseveertje op zijn hoed. Beroepingscommissies ter overdenking aanbevolen, zo als Utrechts Kerkblad. IIIIIIIHIII iHiifiiiiiiiiHHiviiniiiiiiiiHiimiiiiiiiiiiiniifiiiiiiafaftvifitiiaffviiamfaiftMiiiiiiMifiii iftaaivaMifVMfaiiaaaitaaaiifffififaitiififafffviiiiiittMfftiNiiiiiiiaaiiiiBaiiiiifiiiifiiaviiffiiHiiiiiii HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL

De Vallei | 1968 | | pagina 3