Dr. H. Peschar, jongste voorzitter van de Algemene Rekenkamer: BRITS SCHIP KAPSEISDE DOOR SCHUIVEN LADING Geen spijkers laag water zoeken Bewijs van Britse moord in Botterdam gevonden AMRO-LENING f 62,07 p.m. (18 mnd.) f 118,37 p.m. (24 mnd.) f 189,39 p.m. (24 mnd.) Politie en G.G.D. kwamen te laat om verwaarloosde oude man nog te kunnen redden Humphrey en Johnson tegen politie Onderzoek naar functies van economen Wellicht Duitse ertsoven in Europoort Politieke amnestie in Kongo Politie Rotterdam via radionet in direct contact met 8 gemeenten Straalvliegtuig overvleugelt passagiersschip Eigen postdienst van bank voor PTT een strop Honger op Haïti Strenge vonnissen in Egypte PREVENTIEF ZE WISTEN 'T NIET STATISCHER VERDACHTE IN LONDEN STAAT NU SCHAAKMAT BEROEPSGOKKER De AMRO Bank leent u graag het geld voor die nieuwe meubelen, die wasautomaat, die verhui zingen noemt u maar op. In die 18 mnd betaalt u: 18xf 62,07 =*f 1117,26. Dat is slechts f 117,26 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 6,50 p. m. In die 24 mnd betaalt u: 24xf 118,37=f2840,88. Dat 'is slechts f 340,88 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 14,20 p.m. In die 24 mnd betaalt u: 24xf 189,39=f 4545,36. Dat is slechts f 545,36 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 22,70 p.m. Komt u eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in uw buurt. (Bellen of schrijven mag ook!) Wij vertellen u graag alles over de bedragen die u kunt lenen, over het aantal terugbetalingstermijnen, over de kwijtschelding bij overlijden. Een uitgebreide fol der met alle inlichtingen en tarieven ligt voor u klaar. ZES KOGELS NEGEN JAAR INTERPOL TOUWEN DOORGESNEDEN Arrestaties in Guatemala VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1968 Over enkele weken is het weer Prinsjesdag. Dan worden de miljoenennota en de begrotingen van de ministeries aan de Tweede Kamer aangeboden. In deze stukken wordt vooruitgekeken. Er staat in hoeveel geld de ministers het komende Jaar nodig zullen hebben om de In de begroting omschreven taken uit te voeren. Maar houden de ministers meer in het algemeen: de met het uitgeven van overheidsgeld belaste ambtenaren zich aan hun begroting? Geven ze niet te veel geld uit of doen ze het soms op een verkeerde manier? De uitgaven van de overheid worden gecontroleerd door de algemene reken kamer, die dus terugkijkt. Ze beslaat officieel uit drie voor het leven benoemde ..rekenmeesters". Uiteraard hebben ze een aantal ambtenaren, dat dan bij het achteraf goedkeuren van de uitgaven officieel heet dat ..verevenen" helpt. Sinds 1 februari is het socialistische oud-Tweede Kamerlid drs. H. Peschar voorzitter van deze Rekenkamer. Eén van onze parlementaire redacteuren had een gesprek met hem. Drs. Peschar (47) heeft zestien jaar in de Tweede Kamer gezeten. Hy was de financiële expert van zijn fractie. Het vorige jaar diende h(j tijdens de algemene politieke beschouwingen een socialistisch „tegenplan" in tegen de begroting van minister Witteveen (financiën). HOEK VAN HOLLAND Het Engelse bevoorradingsschip Cleanwater (169 brt.) is gisteravond op de Noordzee gekapseisd en gezonken, nadat de lading was gaan schuiven. De kapitein, zyn drie bemanningsleden en de Nederlandse loods konden worden gered. Een van de opvarenden was er echter zo ernstig aan toe, dat hjj tijdens het vervoer naar de haven is overleden. De Cleanwater had de Nieuwe Wa terweg verlaten met aan dek machine onderdelen, rollen staaldraad en kisten proviand. Deze lading was bestemd voor een werkponton op het Britse continen tale plat. waar ter hoogte van Great Yarmouth een onderzeese gasleiding naar de kust wordt gelegd. Het weer was goed en er liep een lichte deining. Enkele mijlen buitengaats kwam de Cleanwater in moeilijkheden doordat de lading ging schuiven. Gezagvoerder John Bridge besloot terug te keren. De slagzij nam evenwel toe om kwart over acht circa tweehonderd meter ten noor den van de gaston ongeveer tweeën- eenhalve mijl van de kop van het Noor- derhoofd kapseisde het bevoorra dingsschip. Alle vijf opvarenden sprongen over boord. De Westduitse kusttanker Hein- rich Essberger schoot te hulp en redde de loods en een van de bemanningsle den. De loodsboot Rigel pikte de overi ge drie schipbreukelingen op. AMSTERDAM De 79-jarige al leenwonende F. Wiechman is woens dag in zjjn woning in de Eerste Oos terparkstraat onder tragische omstan digheden overleden. De bejaarde man werd, nadat de politie zich de toegang tot zijn woning had verschaft, in verwaarloosde toe stand op de vloer naast zijn bed ge vonden. Hij vertelde getracht te heb ben de aandacht van de buren te trek ken door het. omgooien van tafels en stoelen. Dit had geen resultaat gehad. Toch hadden de buren de politie ge waarschuwd omdat zij de man een week geleden voor het laatst hadden gezien en vreesden dat hem iets was overkomen. Broeders van de GG en GD kwamen te laat. Nadat hij in bed was gelegd overleed hij. AUSTIN President Johnson heeft laten weten dat hij het optreden, zowel van de politie van Chicago als de be togers. tijdens de conventie van de de mocratische partij betreurt, omdat het met geweld gepaard is gegaan. De president heeft de gang van za ken op de conventie en de vechtpartij en op straat op de televisie gevolgd. Vice-president Hubert Humphrey, sinds woensdagavond kandidaat van de democratische partij voor het president schap, uitte zich in krassere termen over dit optreden. Hij had het over de ,.S.S.-tactiek" van de politie tijdens de betogingen in Chicago tegen de oorlog in Vietnam en keurde „het kabaal" af, dat zich op de conventie heeft voorge daan. Bij de betogingen die woensdag avond en donderdagmorgen zijn gehou den in een park bij het hotel waar Humphrey zijn hoofkwartier had, zijn circa 300 mensen gewond geraakt en 267 gearresteerd. ..Spijkers op laag water zoeken? Neen, zo zou ik het werk van de Algemene Rekenkamer zeker niet willen zien. Dat geeft een onaangename toon. We ko men heus wel zulke kleinigheidjes tegen dat we denken: Als we dat allemaal gaan uitzoeken en narekenen, gaat het te veel kosten. Dan is het sop de kool niet waard". Drs. H. Peschar is nu ruim een half jaar voorzitter van de Rekenkamer. Hjj is in die zes maanden niet „gegroeid" tot wat de buitenwacht in zo'n voorzitter ziet: een man met alle mogelijke diploma's dubbel-boekhouden. die niets anders doet dan achter elk postje een boekhoudcrs-v(ogeltje) zetten. DEN HAAG Volgende maand be gint onder enige duizenden economen in Nederland een onderzoek naar de functies die zij bekleden en naar hun „carrièrepatroon". Daarmee wordt voor het eerst in ons land op wetenschappelijke basis nage gaan welke functie een bepaalde groep academisch gevormden in de Neder landse arbeidssituatie vervult. Binnen kort komen ook de juristen aan de beurt. Het initiatief voor dit onderzoek dat wordt verricht door de Katholieke ho geschool in Tilburg, gaat uit van het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid. Het onderzoek moet antwoord geven op de vragen als: welke functies be kleedt de econoom, hoe komt hij aan zijn eerste betrekking, welke promo ties maakt hij, wat zijn in zijn carriè re vaak de breekpunten? Anders ge zegd: hoe reilen'en zeilen de Neder landse economen. Men hoopt na dit onderzoek de aca demicus, in dit geval de econoom, be ter te kunnen voorlichten over zijn mo gelijkheden in het bedrijfsleven. Ook wil men van de resultaten gebruik ma ken bij de arbeidsbemiddeling voor de academicus en het hoger leidinggevend personeel. Tot nu toe is deze groep bij de orga nisatie van arbeidsbemiddeling wat stiefmoederlijk bedeeld geweest. Om hierin verandering te brengen wordt ge dacht aan het instellen van een centraal landelijk bureau, dat zich speciaal met arbeidsbemiddeling voor academisch gevormden en in het bedrijfsleven ho ger geplaatsten moet gaan bezig hou den. ROTTERDAM Westduitse staalbe drijven onderzoeken de mogelijkheid om erts. dat via Rotterdam wordt aan gevoerd in Europoort, ern bewerking te laten ondergaan, die al» een voorbe reidende fase van het hoogoverprocédé kan worden beschouwd. Dit „ertsveredelingsbedrijf" zou ge vestigd moeten worden naast een groot overslagbedrijf, dat voor vier Westduit se staalbedrijven in Europoort reeds in aanbouw is. Men denkt aan een sintel-procédé, waarbij hoogwaardig erts en cokes aan verhitting worden blootgesteld en samenklonten. waardoor een economi sche grondstof voor de hoogovens in het Roergebied ontstaat. Er worden laboratorium-onderzoekingen gedaan naar een nóg verdergaande vorm van voorbewerking die in Rotterdam plaats zou kunnen vinden. De Duitse directeur K. H. Zepter, van het overslagbedrijf-in-aanbouw in Europoort wil hiervan slechts zeggen dat „interessante projecten worden be keken, die het onderzoeken waard zijn en tot uitbreiding van het overslagbe drijf aanleiding kunnen geven". Integendeel: Peschar is nog even rus teloos als tijdens zijn Kamerlidmaat schap, toen hij amper vijf minuten in zijn bankje kon blijven zitten en bij voorkeur met de twee handen in de zak ken door de vergaderzaal ijsbeerde. Tijdens ons gesprek in zijn deftig- ouderwetse kamer aan het Haagse Lan ge Voorhout de tafels keurig ge dekt met groen laken, en fraaie tinnen rookstel geeft hij die handen geen minuut rust. En „af en toe komt er een ambtenaar binnen juist als ik rond deze tafel loop. „Gaat u weg?" is dan zijn reactie en mijn antwoord: „Weineen, ik denk alleen maar na". De rekenkamer bestaat uit een colle ge van drie leden en uit een kleine tweehonderd ambtenaren. De meesten van hen zitten niet in het eigenlijke ge bouw, maar ze hebben hun werkkamers op de ministeries die ze in de gaten moeten houden. Dit „hoge college van staat" kost per jaar een kleine vijf mil joen gulden. Komt dat geld er uit? „Als je alle postjes optelt uit het ver slag over het vorig jaar, kom je aan een besparing van vijftien miljoen gulden. Daar zitten kleine bedragen on der, maar ook een post van tien mil joen," zegt Peschar. Hij voegt er ech ter direct aan toe: „Aan dit bedrag mag echter geen al te grote waarde worden gehecht. Er zijn gevallen, waarin op een onjuiste manier geld is uitgegeven. Dat geld krijg je nooit meer terug. Als degene, die zo'n fout heeft gemaakt, in het ver slag aan zijn jasje wordt getrokken houdt hij een aantal jaren weer het goe de spoor. Dat geeft indirect toch bespa ringen, dank zij de preventieve wer king." Natuurlijk staan onmiddellijk de te dure hotels en diners van de minister president en de minister van financiën waarover in het laatste verslag opmer kingen werden gemaakt, weer op tafel. Op onze vraag: „Moet je als ambte naar van de Rekenkamer een flinke scheut sadisme in je bloed hebben, vinden ze het leuk om met dergelijke gevalletjes een minister „erbij te lap pen" antwoordt hij: „Daar heb ik, tot nu toe althans, nog niets van gemerkt. Ik geloof dat de gedachtengang meer is: In het .democratische systeem dat wij kennen, moeten ook de mensen in de hoogste functies zich aan de voor schriften houden. Als ze dat niet doen is er gelukkig een instituut dat in volle vrijheid hierover opmerkingen kan ma ken." Overigens wisten de ministers natuurlijk niet dat ze te duur aten. Het was een fout van hun ambtenaren, maar de ministers zijn nu eenmaal verantwoordelijk. Peschar wijst er verder op, dat het op rekenkamer niet alleen gaat om de rechtmatigheid, maar ook om de doel- marigheid van de uitgaven. Een voor beeld van dit laatste. Een controleur ziet ergens bij een waterstaatswerk een hoop ijzer liggen. Op zijn vraag: Waar komt dat vandaan? volgt het antwoord: Uit Vlaardingen. De controleur vraagt door: Vanwaar werd het naar Vlaar dingen getransporteerd? Antwoord: Van de Hoogovens. Maar waarom brengen jullie het dan niet regelrecht van de Hoogovens naar het Haringvliet? dit idee leverde een bezuiniging van zes tienduizend gulden op. Drs. H. Peschar is de eerste voorzit ter, die uit de actieve politiek voorzit ter van de Rekenkamer werd. Is dit werk niet veel saaier? „Het is natuurlijk wei veel statischer, zeker als je de hele dag achter je bu reau zou zitten, maar dat doe ik niet Bovendien is 't ongelooflijk gevarieerd. Je krijgt alle mogelijk zaken op je ta fel waarover je moet oordelen. Het con tact met de beide andere leden van de Kamer en met de ambtenaren is boven dien ook boeiend." „Lk zit hier nog maar goed een half jaar, maar tot nog toe heb ik mij niet verveeld. Het is meermalen voorgeko men dat ik op de klok keek een eeuwenoude admiraliteitsklok die op een kattesnaar loopt en tot mijn ver bazing zag dat het al kwart voor zes was." Maar zou hij toch nog wel eens te rug willen in de politiek? Met een wat ontwijkend antwoord wijst hij op de achttien portretten in vergulde ovalen lijsten, die aan de muur achter zijn bureau hangen: Alle voorzit ters van de Rekenkaner vanaf 1841. „Een van hen werd benoemd toen hij 58 was, alle anderen waren boven de zestig. Ik was bij mijn benoeming 46, en dus verreweg de jongste. Het wijst op een ombuiging in het benoemingsbe leid. Bovendien ben ik er ook wel een beetje trots op dat ik met zo'n grote meerderheid door de Tweede Kamer ben voorgedragen. Ik volg de politiek nog met intense belangstelling, maar ik doe er in mijn werk uiteraard niet meer aan." „Maar de gedachte dat ik hier tot mijn zeventigste moet zitten.... Och ik weet het niet, ik zei al dat ik het werk nu in ieder geval erg boeiend vind." KINSJASA President Moboetoe van Kongo heeft bij decreet de vrijlating van alle politieke gevangenen bevolen. Volgens radio-Kinsjasa heeft de mi nister van Voorlichting Kande gezegd, dat dit betekent dat ook Godefroid Moe- nongo, minister van Binnenlandse Za ken in de regering-Tsjombe, in vrijheid zal worden gesteld. Moenongo werd in juli 1967, na de opstand van de huur lingen in de Oost-Provincie, gearres teerd. SCHOTSE JACK" PROFITEUR VAN TREINROOF ROTTERDAM/LONDEN Een moordzaak, die in verband staat met de beruchte Britse treinroof, heeft in Rotterdam een verrassend vervolg gekregen. Het gaat om de nooit opgeloste moord op de Londense onderwercldfiguur John Buggy, bijgenaamd Schotse Jack. Gisteren lekte uit dat een rechercheur van Scot land Yard in het diepste geheim naar Rotterdam was gevlogen. Detective-sergeant David Osborne vertelde dat hij in Rotterdam een zeer belangrijke getuige in de moord zaak heeft gehoord. Hij zei: „Dit ge tuigenverhoor was van groot belang. Het heeft mij belangrijke elementen opgeleverd voor de bewijsvoering. Met deze gegevens van de Rotter damse getuige kan de verdachte in Londen schaakmat worden gezet." Gisteravond vloog hij terug naar Londen. De Rotterdamse getuige zou vorig jaar mei. toen de moord werd gepleegd, in Londen zijn geweest. John Buggy, beroepsgokker en dik bevriend met een der leden van de beruchte bende treinrovers, die in 1963 26 miljoen gulden hebben buitge maakt, was een bekende figuur in de Londense onderwereld. Hij zou als penningmeester voor de treinrovers zijn opgetreden, waarvoor hij vierhon derdduizend gulden zou hebben ont vangen. In 1961 werd hij tot negen jaar ver oordeeld omdat hij een man in de maag had geschoten. In de gevange nis maakte Buggy kennis met Rov James, een der treinrovers die dertig jaar uitzit. Die staat bekend als de Wezel. Achter de tralies kreeg Buggy zijn eerste opleiding in het duistere werk van de onderwereld. Tegen flin ke betaling was hij bereid om heel wat te doen. Naar verluidt heeft Schotse Jack ge probeerd om de 1,2 miljoen gulden te pakken te krijgen, het aandeel voor de Wezel van de buit van de grote trein roof. Hij droeg peperdure kleren en reed in een kostbare rode sportauto. Zijn knappe vriendin Ann Philips van 25 ADVERTENTIE Geld voor u fiooo,- f2500,- f4000,- Als u daar de voorkeur aan geeft kunt u deze folder ook opvragen bij Postbus 342Amsterdam. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK jaar, die een kind van hem heeft van drie, durft niets te zeggen uit vrees om ook het slachtoffer te worden van de bende die Schotse Jack om het le ven heeft gebracht. Buggy was 33 jaar toen hij vorig jaar juni, doorzeefd met zes kogels en aan handen eh voeten gebonden met ijzerdraad, uit zee werd opgevist. Dat gebeurde aan de Engelse zuidkust bij New Haven. Op 12 mei was hij voor het laatst gezien in een Londense gok- club. Al dadelijk nam men aan dat hij was vermoord door een bende afper sers waarmee hij, volgens zijn vrien din, nauwe relaties heeft gehad. Die bende heeft Buggy de laatste weken van zijn leven het vuur na aan de schenen gelegd. Hij werd geïntimi deerd en op alle mogelijke manieren bedreigd. Kort voor zijn dood ontplofte er een bom in een club waar hij dik wijls kwam. Buren hoorden 's nachts dikwijls geschreeuw en gestommel in zijn flat in Sutton in het graafschap Surrey ten zuidwesten van Londen. Daar betaalde hij een huur van bijna driehonderd gulden per maand. John Buggy is in 1961 tot negen jaar veroordeeld - hij had toen na een vechtpartij buiten een bekende Lon dense nachtclub. Pigalle op Piccadilly, een man van dertig jaar van dichtbij in de maag geschoten. Die man bleef in leven. ..Dat is het werk van de voorzienigheid", voegde de rechter in de Old Bailey Buggy toe, „anders had je terechtgestaan wegens moord." Hij kreeg bij die gelegenheid ook nog twaalf maanden voor het mishandelen van de portier van de Pigalle. Enkele andere aanklachten wegens beroving en dergelijke, waardoor hij ruim 14.000 gulden in bezit kreeg, werden geseponeerd. Kort na de moord op Schotse Jack werd in de Londense uitgaanswijk So- ho een figurant van een filmmaat schappij mishandeld door een bende onbekenden kort nadat hij de politie inlichtingen had gegeven over de zaak Buggy. De man werd versuft en met bebloed hoofd op straat gevonden. Al eerder heeft Scotland Yard in het buitenland verdachten en getuigen in deze geheimzinnige zaak onder vraagd. In juli vloog de bekende de tective-superintendent. Arthur Butler van Scotland Yard, hiervoor naar We nen. Daar heeft hij vier uur een Engels man aan de tand gevoeld die al met een na de moord werd verdacht, de 35-jarige Charles Whitnall, bijge naamd Waggy. Dit is een vroegere eigenaar van een nachtclub in Londen. Deze man is sinds de moord op Buggy met zijn vrouw en drie kinderen buiten Engeland aan het zwerven omdat hij zich bedreigd voelt door figuren uit de Londense onderwereld. De Maffia is ook al dikwijjs ge noemd in verband met de moordzaak Buggy, één van een reeks onopgeloste moorden die Scotland Yard de laatste jaren handen vol werk bezorgen. Een andere goede bekende uit de onder wereld, Ginger Marks, die ook is ver moord heeft men nooit gevonden. On langs beweerde een beruchte misdadi ger voor de televisie dat die in stukjes is gedraaid in een bètonmolen en dat deze resten allang deel uitmaken van een pilaar in een viaduct dat ergens in Londen wordt gebouwd. Interpol is al herhaaldelijk in touw geweest om Scotland Yard te helpen met de zaak Buggy. Een Frans meisje van 21 jaar, vriendin van de vermoor de man, is in Nice ondervraagd. In Toronto werd een onbekende man ver hoord. Buggy is in Nebraska in de Ver enigde Staten geboren. Als baby ging hij met zijn Schotse ouders naar Enge land. Na de oorlog diende hij vier jaar bij de Amerikaanse luchtmacht waar hij deserteerde. Van 1956 tot "58 was hij buschauffeur. Zijn grote tijd kwam hierna toen hij naar Londen kwam. Hij raakte bevriend met beroeps gokkers. werd uitsmijter bij dure nachtclubs en verdiende handenvol geld met het bewerken van lastige klanten. In de flat van Buggy vond Scotland Yard na zijn dood een roodleren noti tieboekje met de namen van meer dan tien bekende misdadigers, door wie Buggy ziph met goede redenen be dreigd voelde. Ook de motorboot werd gevonden waarmee zijn lijk in het Ka naal is gegooid, met gewichten ter verzwaring. eraan Een mijnenveger van de Britse Ma rine heeft bij toeval de touwen door kliefd waar deze gewichten aan vast zaten. Twee politieagenten die in hun vrije tijd op zee aan het vissen waren vonden het lijk. Bij zijn begrafenis hielden enkele rechercheurs op discre te afstand een oogje in het zeil. Nederland is al eens eerder ge noemd in verband met de opzienbaren de moordzaak. Kort na de moord op Buggy verluidde dat er in verband daarmee een Engel.se financier, die bevriend met hem was en die op de vlucht is voor de Engelse politie als gevolg van een fraudezaak, werd ge zocht. In 1967 zou deze man een tijdlang in Nederland hebben gewoond. Inter pol heeft toen ook naar hem uitgeke ken. GUATEMALA De politie in de stad Guatemala heeft drie personen, on der wie een student, aangehouden voor ondervraging in verband met de moord op de Amerikaanse ambassadeur John Mein, die wonende op klaarlichte dag werd doodgeschoten. Een ondergrondse communistische organisatie, die zich de „strijdkrachten van het verzet" noemt, heeft laten we ten, dat zij verantwoordelijk is voor de aanslag op de ambassadeur. Men had hem als gijzelaar willen vasthouden om hem uit te wisselen tegen gevangen genomen leden van de verzetsbeweging. ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft gisteren een regionaal ra dionet een primeur voor Nederland geopend waarmee continu recht streeks contact mogelijk is met de po litiekorpsen van acht omliggende ge meenten. Rotterdam kan daardoor In geval van zware misdrijven of grote rampen gelijktijdig In radiocontact treden met Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Delft, Gouda, Ridderkerk, Zwijndrecht en Dordrecht. Voor dit radionet is bovenop de Eu romast in Rotterdam een politiezender opgesteld. De centrale post, van waar uit het radioverkeer wordt geleid,' is ondergebracht in de meldkamer van het Rotterdamse hoofdbureau. Zij zal dag en nacht bezet zijn. Twee tot drie jaar zal de politie met de regionale radioverbindingen experi menteren. De opzet is dat het net in de toekomst wordt opgenomen in een sys teem van regionale radionetten voor het hele land. Op het departement van justitie en bij de Politieverbindings- dienst wordt de opbouw van een derge lijk systeem bestudeerd. „We beschouwen ons experiment als een nieuwe stap in de strijd tegen de steeds mobieler wordende misdaad", zei gisteren de chef verbindingen van de Rotterdamse politie, hoofdinspec teur P. Epema. „We kunnen met één boodschap via dit net zonder tijdver lies alle uitvalswegen van Rotterdam laten afgrendelen". ROTTERDAM Komende winter zal gedurende drie maanden geen en kel passagiersschip in geregelde vaart een reis maken over de Atlantische Oceaan. Het is voor het eerst dat deze situatie zich voordoet. Het typeert hoe het straalpassagiersvliegtuig letterlijk de scheepvaart heeft overvleugeld op dit traject. In die drie maanden maakt de Bre men van de Norddeutscher Lloyd nog een enkele reis en onderneemt de nieu we Queen Elizabeth 2 haar dertien da gen durende eerste reis. De laatste geregelde afvaart in dit jaar onderneemt op 20 december de France van de French Line, deelt Lloyd's List mee. In 1969 hervat het Amerikaanse passagiersschip United States op 21 maart zijn geregelde dien sten over de Atlantische Oceaan. Tot dusverre voeren tien tot twaalf schepen het hele jaar door volgens een strak schema op dit traject. De Queen Elizabeth verlaat in oktober dit gebied, omdat zij verkocht is. Het Westduitse passagierschip Hanseatic wordt ook uit de vaste dienst gehaald om vakantiereizen te gaan maken. De Holland-Amerika Lijn heeft geen enkel schip beschikbaar voor de gere gelde passagiersvaart. De Maasdam js verkocht naar Polen. De Rotterdam, Nieuw Amsterdam en Statendam wor den komende winter alle ingezet voor het ondernemen van cruises. DEN HAAG Het besluit van de Coöperatieve Centrale Boerenleen - bank in Eindhoven om een eigen post- vervoersdienst te gaan beginnen komt de PTT ie staan op een omzetverlies van ongeveer een miljoen gulden per jaar. Langdurige onderhandelingen tussen de directie van de Boerenleenbank met zeshonderd vestigingen in Neder land en deskundigen van de PTT had den geen gunstig resultaat opgeleverd. De wens van de Eindhovense bank instelling was alle dagafrekeningen die door een computer moesten wor den verwerkt, in één nacht te verzen den en weer terug te ontvangen. De postzegel kosten hiervan zijn ongeveer een miljoen gulden. Het advies van de PTT was meer gebruik te maken van treinexpresses. Een volledige oplossing betekende dit echter niet. De PTT heeft aan de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank geen schrif telijke offerte gedaan, maar alleen een aantal suggesties. De directie van het staatsbedrijf was gisteren niet in staat commentaar te geven op dit om zetverlies omdat de directeurgeneraal, de heer H. Reinoud, afwezig was. De postbesteldienst van de Eindho vense bank zal geen geld of geldwaar dige papieren met de twaalf vijftien bestelwagens gaan vervoeren. Wel krijgt de bank over een paar maan den een gepantserde geldwagen, die voornamelijk in Eindhoven zal wor den gebruikt. PORT AU PRINCE In het noord westen van Haiti heeft een droogte periode geheerst van anderhalf jaar, die volgens buitenlandse waarnemers een hongersnood heeft veroorzaakt, die te vergelijken is met de toestanden in Biafra. Officieel is bekend, dat in een dis trict alleen al meer dan vierhonderd mensen van honger zijn omgekomen iti het tijdvak van mei tot juli. CAIRO De voormalige bevelheb ber van de Egyptische luchtmacht, luchtmaarschalk Mohammed Sidky Mahmoed, is op beschuldiging van „plichtsverzuim" tijdens de juni-oorlog van vorig jaar, door een militair tribu naal tot levenslange dwangarbeid ver oordeeld. Hij en drie andere luchtmachtofficie ren moesten opnieuw terecht staan, om dat fel geprotesteerd was tegen vonnis sen die zij in februari hadden opgelegd gekregen en die te licht zouden zijn ge weest. Mahmoed werd indertijd tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld. De gewezen commandant van de luchtverdediging, vice-maarschalk b.d. Ismail Iabib, zag op zijn straf van 10 jaar dwangarbeid nog een vijf jaar op gelegd. Twee voormalige vice-maarschalken, Gamal Afifi en Hamed El Dogheidy. werden vrijgesproken.

De Vallei | 1968 | | pagina 7