Noorse kroonprins huwde dochter van zakenman Bomexplosie oorzaak van vliegtuigramp Dubcek gewond tijdens de arrestatie door NKVD Grote jaclit op ontvoerder Roemenië blijft alle steun geven aan Dubcek Geen Tsjech gelooft dat Russen woord houden BRAAT! Nigeria nodigt Thant uit Dictaat van Moskou Katholieke en christelijke werkgevers gaan samen Er gebeurt iets met KEUKENS? Eenvoudige plechtigheid in Oslo I)ajan wil niet ineer met Egypte praten Politie voorkwam vernieling van roulettes Dr. R. Eysink voor voorzitterschap Rijnmond kandidaat Verzoeningspartij in Rhodesië Waarschuwing aan Moskou Chauffeur vond silverschat HET WEER IN EUROPA I Strijd leeft op in Vietnam Conferentie van ambassadeurs Kamerlid vraagt over boterconcentraat VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1968 BONN De Russische capitulatie-ei sen aan Praag omvatten onder meer uitwijzing van de buitenlandse cor respondenten, geen straffen vóór Tsje- choslowaakse collaborateurs en ver banning van enige ministers, onder wie minister van Buitenlandse Zaken Jiri Hajek, zo heeft een Westduits blad bekendgemaakt. Een woordvoerder van de Kölnische Rundschau uit Keulen, dat 17 van de 18 punten bekend maakte van de eisen der Russische leiders, zei dat een en ander was vernomen van „bevoegde zijde" in West-Duitsland. De punten waren onder meer: De communistische partij en niet de regering zal het toezicht op de pers houden. Uitwijzing van alle buitenlandse cor respondenten die „zich de, afgelopen dagen op de voorgrond hebben ge plaatst". Verbanning van alle Tsjechoslowaak- se journalisten, „die tijdens de kritie ke dagen anti-Russische standpunten hebben verspreid". Invoer van censuur op post en tele foongesprekken. Verkiezing van een nieuwe voorzit ter van de bond van schrijvers en journalisten. Geen verdere autonome actie door de regering, politieke besluiten alleen door de partij. Geen bestraffing der collaborateurs. Nauwere banden met Comecon. Ontslag van alle ministers die de af gelopen dagen Zuid-Slavië hebben be zocht, in het bijzonder minister van Buitenlandse Zaken Jiri Hajek en vi ce-premier Ota Sik. Geen speciale onderhandelingen met Roemenië en Zuid-Slavië. Uitwijzing van het hoofd der Duitse handelsmissie in Praag. Geen Westerse kredieten. Het blad meldde voorts, dat Moskou had geëist dat er visa-procedures zouden worden ingesteld voor buiten landse correspondenten, geleerden en Tsjechoslowaken, geschoeid op Oost- du itse leest. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de geruchten als zou de han delsmissieleider binnenkost worden uitgewezen „speculatie" genoemd. LONDEN Een Brits straalvlieg tuig dat vorig jaar oktober neerstortte in de Middellandse Zee en waarbij 66 inzittenden om het leven kwamen is verongelukt door een bomexplosie. Dit is komen vast te staan uit een onderzoek dat werd ingesteld in op dracht van het Britse ministerie van Handel. Men onderzoekt verder of de bomaanslag een politiek tintje had. Met het vliegtuig, dat een vlucht maakte van Athene naar Nicosia (Cy prus) had namelijk de Grieks-Cyprio- George Grivas, zullen reizen, Doordat hij zijn reis een dag uitstelde, ont snapte hij aan de dood. Zijn lijfwacht, A. Solomoe, die wel het vliegtuig had genomen kwam om het leven. Uit het onderzoek bleek dat een me talen koker met explosieven was ge plaatst in de cabine van het vliegtuig. De onderzoekers slaagden er niet in de „zwarte doos" van het toestel te vinden, een apparaat dat alle gebeur tenissen tijdens de vlucht automatisch optekent. DEN HAAG Geënt op dezelfde wor tel en vanuit een gelijke basis van christen-zijn hun visie gevend op het maatschappelijk leven hebben het Ne derlands Katholiek Ondernemersver- hond (NKOV) en het Nederlands Chris telijk Ondernemers Verbond (NCOV) besloten tot samenwerking onder de naam „Federatie van het katholiek en het christelijk ondernemcrsverbond in het midden- en kleinbedrijf". Voorzitter van de federatie is de heer H. de Mooy van het NCOV, vice-voor zitter de heer P. F. M. Nettensheim van het NKOV. Totdat het nieuwe kantoor pand in Rijswijk gereed is zal de fede ratie zijn gehuisvest in Den Haag. De 60.000 KNVO-leden en de 25.000 NCOV-leden vormen samen bijna een derde van de ondernemingen in ons land, die in het midden- en kleinbedrijf actief zijn. JERUZALEM De Israëlische mi nister van Defensie Mosje Dajan heeft donderdagavond gezegd, dat Israël geen reden ziet om nog verder met Egypte te onderhandelen via de bestands-com missie van de Verenigde Naties over de ontvoering van een Israëlische sol daat over het Suez-Kanaal. Hij waarschuwde er voor, dat Israël van mening is, dat Egypte volledig ver antwoordelijk is voor het incident. Maandagavond kwamen twee Israëli sche soldaten om het leven, toen Egyp- tenaren een inval deden in het bezette Sinaï. Sporen die bij de plaats van het incident werden gevonden wezne er op, dat een gewonde Israëlische soldaat door de invallers over het Suez-Kanaal was mee teruggenomen. Dajan heeft dinsdag Luitenant-gene raal Odd Bull, de belangrijkste V.N.- vertegenwoordiger in het gebied ont boden en bij hem tegen dit incident ge protesteerd, Blul is woensdag naar Egypte gegaan en donderdag naar Is raël teruggekeerd, waar hij onmiddel lijk rapport uitbracht van zijn bevindin gen aan Dajan. DEN HAAG Hoe lang blijft het bo terconcentraat op de markt? Het Twee de-Kamerlid S. van der Ploeg (soc.) wil op deze vraag een antwoord van de ministers van landbouw en van econo mische zaken. Het kamerlid wil verder graag weten of er een advertentiecampagne voor dit boterconcentraat in de maak is. Vol gens de heer Van der Ploeg zou een dergelijke actie zestigduizend gulden per advertentie moeten kosten. OSLO Mejuffrouw Sonja Haraldsen, dochter van een zakenman in Osk>, gisteren de toekomstige Noorse koningin geworden door haar huwelijk met kroonprins Harald. De 31-jarige bruid, die nu kroonprinses is, werd naar het altaar geleid door koning Olaf van Noorwegen die daarmee blijk gaf van zijn volledige instem ming met dit huwelijk, waartegen hij zich jarenlang verzette. Kroonprins Harald is de eerste Noor se troonopvolger sinds 742 die trouwde met een niet-adellijke vrouw. Ruim achthonderd mensen waren in de ka thedraal van Oslo getuige van het hu welijk dat werd gesloten in een een voudige Lutherse kerkdienst. Deze werd geleid door bisschop Fridtjof Birkeli. Ze werd bijgewoond door onder anderen koning Gustaaf VI Adolf van Zweden, koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken, koning Boudewijn van België, groot hertog Jart en groothertogin Charlotte van Luxemburg, prins Claus, de Finse president Urho Kekkonen, Kristian Eldjarn, president van IJsland, kabi netsleden en diplomatieke vertegen woordigers. Ook de Sovjetrussische ambassa- (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG Partijleider Dubcek zou een hoofdwond hebben opgelopen in de nacht van 21 augustus, toen Tsjecho- Slowakije verradelijk door de Russen werd overvallen. Ook premier Cernik zou gewond zijn geraakt tijdens zijn hardhandige arrestatie door de Rus sische geheime dienst. Hij zou waar schijnlijk door een vuistslag een scheur in de bovenlip hebben opgelopen. Dub cek zou een zenuwinstorting nabij zijn als gevolg van de spanningen en de onmenselijke druk, waaraan hij heeft bloot gestaan. Dat niemand van de Praagse hervormers in Moskou is ach tergebleven. als gevangene van het Kremlin uiteraard, moet te danken zijn aan het standvastig optreden van pre sident Svoboda. In kringen, die nauw contact onder houden met het centrale comité van het Tsjechoslowaakse communistische partij, wordt het nieuwe presidiumlid Bohumil - Simon als bron genoemd van het nieuws over de verwondingen, die Dubcek heeft opgelopen. Er zijn twee lezingen. Volgens de eerste liep de partijleider de hoofd wond op tijdens een worsteling met een officier van de Russische geheime dienst, die 's nachts om half twee met getrokken pistool zijn werkkamer bin nendrong. De Rus, die opdracht had Dubcek te arresteren en hem voor ver der transport naar Moskou naar het vliegveld van Praag moestbrengen, zou nogal ruw te werk zijn gegaan. Toen hij zag dat de partijleider aan het telefoneren was rukte hij de hele telefoonleiding uit de muur. De zich tegen zijn gevangenneming verwerende partijleider zou tijdens het handgemeen dat ontstond de verwonding gekregen hebben. Volgens de tweede lezing is Dubcek door in burger gestoken ambtenaren van Russische NKVD met geweld in een gereedstaande auto gesleurd. De hoofdwond zou veroorzaakt zijn doordat men de tegenstribbelende par tijleider door een van de halfgeopende portieren trachtte te wringen. Medische verzorging zou Dubcek niet hebben gekregen tijdens de dagen dat hij in Moskou door het hardvochtige Kremlintribunaal murw werd gemaakt. De geestelijk en lichamelijk geteisterde man moest ten slotte zwichten voor de Russische eisen' ter voorkoming van een bloedbad in zijn reeds geknevelde land. Dubcek zou tijdens „besprekingen", die wel heel ongelijk en eenzijdig wa ren, in Tsjecho-Slowakije spreekt men van een dictaat, verschillende malen in elkaar zijn gestort. Rust werd hem en zijn medestanders niet gegund. Hun tegenspelers gebruikten mede het wa pen van de uitputtingsslag, om hun wil te kunnen opleggen. Verscheidene malen heeft het er naar uitgezien dat de telefonisch opgetrom melde Tsjechoslowaakse delegatie in tweeën zou splijten. Collaborateurs als Indra, Kolder, Bilak en Kregel heul den van het begin af met de Russische partijleiding, die hier een dankbaar ge bruik van maakte. De hevige ruzies tussen de onderhandelaars uit Praag konden door het optreden van president Svoboda steeds weer worden bijgelegd. Het staatshoofd dat op de eerste dag van de besprekingen in Cierna aan de Theiss tegen Breznjef, Kosygin en Pod- gorny moet hebben gezegd dat hij zich door het hoofd zou schieten, als de laatsten niet voor reden vatbaar waren, wist deze landverraders in toom te houden en tot op zekere hoogte alsnog voor een gesloten front te zorgen. LOOSDRECIIT Amsterdamse crou piers op zoek naar werk in casino's in Loosdrecht hebben geprobeerd de kostbare roulettes in hotel Westend te vernielen. De politic voorkwam erger. Op 1 september gaat Westend over in handen van de Amsterdamse dia mantair René Frank, die tot nu toe slechts als bankhouder en onderhuurder is opgetreden. Op 2 september wil hij de zaak sluiten voor een verbouwing die de speelzaal moet isoleren van de rest van het gebouw. Nu leidt een open trap rechtstreeks van het café naar de speelzaal boven, waar de roulette draait. Deze toestand is volgens de politie niet in overeen stemming met het vereiste besloten ka rakter. Op 21 mei was om deze reden en omdat iedereen vrijelijk de speel zaal binnenging, de boel in beslag ge nomen. Twee dagen later draaide de roulette weer. De politie gaf als commentaar: „Hij gaat toch verbouwen en in de zomer maanden is er niet zo veel animo voor het gokspel". DEN HAAG In het kabinet gaan de gedachten vooral uit naar een kan didaat uit de K.V.P. voor de vacature van voorzitter van Rijnmond, nu mr. V. G. M. Marijnen benoemd is tot bur gemeester van Den Haag. De K.V.P. heeft inmiddels dr. R. Ey sink, gedeputeerde van Zuid-Holland, als haar voornaamste kandidaat voor de functie naar voren geschoven. De heer Eysink (50) is al achttien jaar lang lid van Provinciale Staten en sinds twee jaar gedeputeerde. Hij is onder andere lid van het partijbestuur van de K.V.P. geweest en stond twee keer kan didaat voor de Eerste Kamer. deur in Noorwegen was aanwezig hoe wel de Noorse kranten druk hadden gespeculeerd over de vraag of verte genwoordigers van de landen van het Pact van Warschau de uitnodigingen zouden aannemen. De bisschop vroeg eerst aan kroon prins Harald: „Wilt gU met haar leven volgens het heilige woord van God, haar beminnen en eren en haar stand vastig trouw blijven in goede en kwa de dagen tot de dood u scheidt?" Nadat Harald bevestigend had ge antwoord, deed Sonja desgelijks nadat haar dezelfde vraag was gesteld. Hierna werden zij verklaard tot man en vrouw. Het huwelijk is overschaduwd door de inval in Tsjecho-Slowakije en het overlijden van de Engelse prinses Ma rina, een goede vriendin van de Noorse koninklijke famile. 's Avonds werd er in het koninklijk paleis ter ere van het bruidspaar een diner voor 230 gasten gegeven. Er zijn geen plannen bekendgemaakt voor de huwelijksreis, maar men gist dat de jonggehuwden naar het Caraibische gebied en Mexico zullen gaan. De kroonprins zal Noorwegen op de zeil wedstrijden tijdens de Olympische Spelen vertegenwoordigen. Gemeentesecretaris luchtte z'n hart OOSTZAAN „Het bijwonen van raadsvergaderingen is geen onver deeld genoegen, om niet te zeggen een kwelling", zei gemeentesecretaris J. de Boer van Oostzaan tijdens een spe ciaal ter gelegenheid van zijn afscheid belegde raadsvergadering. Nadat de heer De Boer, die zaterdag 65 jaar wordt, de gouden medaille, behorende bij de Orde van Oranje- Nassau had gekregen, vertelde hij dat hij vaak tijdens overleg met bur gemeester A. Hes uit diens kamer was weggelopen omdat „ik dan weer aan het werk wilde en omdat ik mijn eigen werk nuttiger en nodiger vind raadsleden moeten in het openbaar geen vragen stellen. „Dat gaat toch meestal alleen maar om het stellen mensen met klachten moeten zich niet tot raadsleden en wethouders wenden, maar tot de burgemeesters of de gemeentesecretaris, publiek moet niet bij raadsverga deringen aanwezig zijn, veel minder gemeentezaken moeten in de openbaarheid komen, publiek „of liever nieuwgierigen moeten niet tot huwelijksvoltrek kingen worden toegelaten. Dat hij toch 39 jaar lang dienst had gedaan kwam, zei hij, doordat hij het bijwonen van vergaderingen met B. en W. en raadsvergaderingen als een ge ring deel van zijn taak had beschouwd. „Uw ontboezeming zal veel stof voor gesprekken opleveren", zei burge meester Hes, die direct daarna de bijzondere raadsvergadering sloot. SALISBURY In Rhodesië is een nieuwe politieke partij gevormd, die het geschil met Engeland definitief wil regelen. Deze partij, die zich „de partij van het centrum" noemt, wil ook de samen werking tussen de rassen bevorderen en de oorzaken van de spanningen tussen de rassen wegnemen. Zij zal voorts streven naar de vorming van een ver enigd en onafhankelijk Rhodesië en van een parlement dat alle Rhodesiërs ver tegenwoordigt. BEVERLY HILLS De Amerikaan se politie heeft gisteren een grote jacht geopend op de ontvoerder van het vier jarige zoontje van een bankier. S'tal- ford, in Beverly Hills (Californië). De ontvoerder slaagde erin door te dringen tot het huis van de familie door zich voor te doen als elektricien. Hij eiste een losgeld van 250.000 dol lar, een miljoen gulden. Op het tijdstip dat de bankier niet thuis was kwam de ontvoerder aan de deur bij mevrouw Joan Stalford. Een maal binnen vroeg hij haar onder be dreiging met een pistool om geld. Toen ze hem zei dat er geen contant geld in huis was, bond hij haar vast en sloot haar op in het toilet. Daarna ging hij er met het zoontje, Stanley, vandoor in de auto van de familie. De wagen werd later leeg terugge vonden door de politie. Deze weigerde echter te zeggen waar. Het echtpaar Stalford vroeg de politie toestemming om verbinding te zoeken met de ont voerder om hem het gevraagde los geld te geven. De politie vertelde niet of de pseudo-elektricien aanwijzingen had achtergelaten voor de wijze waar op hij het geld wilde innen. De ontvoering van Stanley Stalford vertoont overeenkomst met de kidnap ping een jaar geleden van de elf-jarige Kenneth Young, het zoontje van een bankemployé die drie straten van de familie Stalford vandaan woont. Kenneth kwam ongedeerd bij zijn ouders terug, nadat zij een losgeld van 250.000 dollar in coupures van honderd dollar hadden betaald. De ontvoerder werd niet gearresteerd. BOEKAREST Het onafhankelijke regime van Roemenië heeft vandaag op nieuw zijn steun bevestigd aan de reformistische leiders van Tsjecho-Slowakije en de volledige terugtrekking geëist van de bezettingstroepen uit dat land „in de kortst mogelijke tijd". In zijn eerste officiële verklaring over *t resultaat van de Tsjechoslowaaks-Sovjet- Russische besprekingen in Moskou, waarschuwde de executieve van 't centrale co mité van de Roemeense communistische party, er voor, „dat niets gedaan moet worden dat de toestand, ontstaan door de invasie in Tsjecho-Slowakije, zou kun nen verergeren" SHEERNESS (ENGELAND) Een vrachtautochauffeur die vandaag over een pot zilveren munten struikelde, wacht verlangend af terwijl muntdes- kundigen de schat onderzoeken die naar men denkt een waarde heeft van onge veer 86.000 gulden. John Sharpin (28, vond de munten gisteren terwijl hij aan het graven was op een bouwplaat. „Ik geloof dat ik de pot heb", zei hij. De pot bestaat uit 415 munten waar van de oudste van 700 jaar terug zijn en de jongste van 300 jaar geleden. Zij werden gebruikt tijdens de regeringen van Edward I, Edward III, Elizabeth I en Karei II. De vondst valt onder een onderzoek van gevonden zilver. Dat betekent dat het geld naar de kroon zal gaan met een percentage voor de vinder. ADVERTENTIE De verklaring, die beschouwd wordt als een krachtig bewijs van vertrou wen in het Praagse regime en een her nieuwde verzekering van de onafhan kelijkheid van Roemenië van de Sovjet- Unie, werd gepubliceerd door het blad van de partij, Scinteia nadat de execu tieve het Moskouse communiqué en de verklaringen van de Tsjechoslowaakse leiders na hun terugkeer in Praag grondig" bestudeerd had. „De Roemeense communistische par tij heeft vanaf het begin verklaard dat het absoluut noodzakelijk is een ratio nele oplossing te vinden voor de funda mentele normen van de betrekkingen tussen socialistische partijen en land. ,Elke rationele oplossing moet tot ge volg hebben, dat alle buitenlandse troe pen uit Tsjecho-Slowakije teruggetrok ken worden". In- de verklaring werd het vertrou wen te kennen gegeven dat de terug keer naar Praag van president Ludvik Svoboda, partijleider Alexander Dub cek en de andere leiders „voor het Tjsechoslowaake volk omstandigheden in het leven zal roepen... om de moei lijkheden te boven te komen. ,De executieve beschouwt het als van het grootste belang dat de strijdkrach ten van de vijf socialistische landen zo spoedig mogelijk volledig teruggetrok ken worden", aldus de verklaring. Al leen dat kan „de volledige onafhanke lijkheid van Tsjecho-Slowakije verzeke ren en zijn onvervreemdbare recht van nationale soevereiniteit beschermen. De executieve bevestigt opnieuw het standpunt van de Roemeense commu nistische partij, dat het in deze moei lijke periode volstrekt noodzakelijk is niets te doen wat de toestand zou kun nen verergeren en de geschillen tussen de communistische landen dieper doen worden. Dit deel van het communiqué schijnt een waarschuwing te zijn aan de Sov jet-Unie geen militaire druk te gaan uitoefenen op Roemenië. Het regime van president Ceausescoe heeft duide lijk laten weten dat het het land tegen elke invaller zal verdedigen. (Van een speciale verslaggever) WENEN Howel het Tsjechoslo waakse volk uiterst sceptisch staat te genover het akkoord van Moskou en hoewel velen vrezen, dat de Russische troepen nog zeer lang in het land zullen blUven, kwam het normale leven giste ren in Praag weer op gang. De Rus sische tanks hebben zich teruggetrok- ke in zijstraten en plantsoenen, ter wijl de winkels op het Wencelausplein een grondige schoonmaakbeurt kregen. Duizenden leuzen en borden werden verwijderd en de bevoorrading van de winkels kwam op gang. Gisteren was er in Praag zelfs weer volop verse groen te te koop. Op .straat ziet men geen po litieke acties meer. Nog wel worden de kranten als gratis vlugschriften uit voorbijrijdende auto's gegooid. STSEL De normalisatie die als voorwaarde is pesteld voor het terugtrekken van de Russische troepen, is even snel als het lijdzame verzet op gang gekomen. Wat dat betreft zouden de Russen aan de terugtocht kunnen gaan denken. De politieke leiders in Tsjecho-Slowakije geloven daar waarschijnlijk niet in. Zij streven naar een politieke oplossing van het geschil, met acceptcring van de harde realiteit. Die realiteit heet: Russische troepen in het hele land. Hoewel er wat kritiek is op Dubcek, over zijn te groot vertrouwen in de Russische beloften, geloven de Tsjechen in hun leiders. Ook de bevolking be grijpt, dat de toestand in het land goed deels wordt bepaald door de aanwezige buitenlandse troepen. Zoals wij aan den lijve ondervonden, zijn de Russen bijzonder gebrand op buitenlandse journalisten en het is dan ook niet te verwonderen, dat een van de eerste daden van de Tsjechische lei ders na Moskou noodgedwongen moest zijn: maatregelen tegen deze journa listen en controle op de berichtgeving, vooral naar het buitenland. De grenzen naar het Westen worden nu volkomen door de Russen gecontro leerd en er is geen doorkomen meer aan. Waarschijnlijk zullen de achterge bleven journalisten worden uitgewezen. In ieder geval wordt hun het werken onmogelijk gemaakt door het wegval len van de telefoonverbindingen. Het (gecontroleerde) Tsjechoslo waakse partijblad Rude Pravo bracht gisteren slechts de officiële communi qués, zonder commentaar. Oostenrijk, dat zich de afgelopen da gen heeft beijverd zijn neutraliteit te onderstrepen, ontkent de beschuldigin- ADVERTENT1E TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYER'DIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK 'S-ZATERDAGS GEOPEND VAN P TOT IJ UUR LAGOS De federale Nigeriaanse regering heeft secretaris-generaal Thant van de V.N. uitgenodigd voor een bezoek aan Nigeria. Zij heeft ook de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid en de regeringen van Engeland, Polen, Canada en Zweden uitgenodigd waarnemers naar Nigeria te zenden. Secretaris-generaal Thant en de waarnemers zullen de gebieden waar gevochten wordt, kunnen bezoe ken en zich daar zelf 'n oordeel kunnen vormen over 't gedrag van de federale troepen, aldus de verklaring van de federale regering. gen dat via dit land Duitse en Ameri kaanse ophitsers Tsjecho-Slowakije binnenkomen. De Russen gebruiken de beschul digingen echter om de sluiting en con trole op de Westgrens te motiveren. Het ziet ernaar uit, dat het Tsjecho slowaakse volk zelfs de krachttoer zal kunnen opbrengen om te doen alsof de toestand normaal is, in het belang van de binnenlandse situatie. Maar dat de Russen daar de beloofde conclusies uit zullen trekken, gelooft zo langzamer hand hier niemand meer. RADIO De Nederlandse ambassadeur in Praag, de heer Jongejans, adviseerde gisteren zijn landgenoten zo snel moge lijk naar huis te gaan, nu het nog mo gelijk is. Zelfs de inkomende telefoon gesprekken zijn vrijwel onmogelijk ge worden en een dringend gesprek van Wenen uit vergde gisteren reeds een wachttijd van twaalf uur. In dit waarschijnlijk laatste gesprek dat wij hadden, werd ons gemeld dat men in Praag gisteren weer normaal heeft gewerkt. Zelfs de felle arbeiders in de industrieën van Bratislava zijn aan het werk gegaan. Gemeld werd, dat de meeste illega le zenders zichzelf hebben opgeheven, opdat de journalisten hun normale po sities bij radio en televisie weer kon den innemen. De praktijk moet Ieren in hoeverre zij hier ongehinderd kunnen werken, want met de Russische tanks op de achtergrond zullen de Tsjechoslo waakse leiders niet veel risico nemen. VREES Hun grootste zorg is het volk zo kalm te houden, dat zelfs de Russen de toe stand normaal noemen en vertrekken Algemeen wordt echter gevreesd, dat de Russen opnieuw de afspraken zullen schenden. a Plaats u. wind max. t gisterei neersl. afgel. A'dam geh. bew. n 19 10 De Bilt geh. bew. nno 20 1» Deelen mist n 20 2 Eelde mist no 19 13 Eindhoven mist n 22 0.1 Den Helder regen n 18 29 Twente mist n 20 5 Vlissingen regen n 19 2 Ypenburg motregen n 19 8 Z.-Limburg regen n 21 12 Aberdeen onbew. z 0 Athene zw. bew. wnw 30 0 Barcelona licht bew. nw 26 0 Belgrado licht bew. windst. 27 0 Berlijn zw. bew. O 24 0 Bordeaux zw. bew. w 22 12 Brussel geh. bew. no 20 13 Frankfort zw. bew. zzw 23 1 Genève zw. bew. z 19 23 Helsinki half bew. zzw 22 7 Innsbruck zw. bew. ono 25 0 Kopenhagen mist n 19 0 Lissabon licht bew. nnw 23 0 Locarno regen onb 18 36 Londen zw. bew. wnw 16 0 Luxemburg mist zo 22 0.1 Madrid half bew. windst. 24 0 Malaga onbew. nw 28 0 Mallorca onbew. windst. 1 München zw. bew. w 25 0 Nice onbew. nnw 23 9 Oslo zw. bew. windst 17 n Parijs geh. bew. nw 23 0 Rome half bew. zzw 28 14 Stockholm geh. bew. ono 19 4 Wenen zw. bew. zo 27 0 Zürich regen zzo 22 10 ADVERTENTIE HET MEEST ZUIVERE NATUURPRODUCT Volgens een 2 eeuwen oud recept ge stookt in de distilleerderij van N.V. Joh.s Verhoeven, 's-Gravenland. SAIGON De Viët-Cong heeft don derdagavond twee dorpen op tien km ten oosten van Quang Ngai aangeval len, in welk gebied vorige week enkele dagen hard was gevochten. In de be stookte dorpen zijn hoofdzakelijk vluch telingen ondergebracht. Achttien van de bewoners kwamen om het leven en drie werden gewond. Vijfenzestig be woners worden vermist. Vermoedelijk heeft de Viët-Cong hen meegenomen. Bij een beschieting met 75 mm-ge- schut heeft de Viët-Cong op het vlieg veld Tra Noc op 130 km ten zuiden van Saigon twee Amerikaanse hef- schroefvliegtuigen vernield en 12 be schadigd, aldus een Zuidviëtnamese woordvoerder. Er zouden geen doden of gewonden zijn. Bij Vinh Long werd een Zuidviëtna- mees opleidingskamp met mortieren beschoten. In dit kamp, op 100 km ten zuidwesten van Saigon, sneuvelden vijf burgers en werden er 24 gewond. Twee Amerikanen kwamen om het leven door mortiervuur op een Amerikaanse com mandopost te Quang Doec, op 200 km ten noordwesten van Saigon. DEN HAAG De Nederlandse am bassadeurs uit een aantal Westeurope- se landen zullen woensdag en donder dag bijeenkomen voor de jaarlijkse ambassadeursconferentie in Den Haag onder leiding van minister Luns (buiten landse zaken). Ook de ambassadeur in Moskou, jhr. mr. G. Beelaarts van Blok land, zal vermoedelijk de conferentie bijwonen. Andere ambassadeurs uit Oost- en Midden-Europa zullen hun post niet verlaten, mede in verband met de si tuatie in Tsjecho-Slowakije. Onderwer pen die op de conferentie zullen wor den besproken zijn de Europese pro blematiek en de verhouding tussen Eu ropa en de Verenigde Staten.

De Vallei | 1968 | | pagina 9