PROEFETERSIN REUZENVLIEGTUIG Geen belang bij een „air union POLITIEKE REL OM INVITATIE AAN N.P.D. Tsjechische economie van slag door Sovjet-ingreep Ontvoerder van 4-jarig jongetje gearresteerd Tweede keus Ter overdenking 99 REBELLIE IN JEMEN BOMMEN OP ZIEKENHUIS Jaarbeurs Brno uitgesteld S.A.S. voelt er niets voor overheerst te worden Welke chips zijn dit? S.D.P. in verlegenheid Velt' fabrieken draaien op halve kracht Je moet het eens gaan doen! BUNDELING UNIEK UITS TEKEND WACHTEN Moeder wurgt haar vijf kinderen LENING Na vuurgewecht Biafra meldt: ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1968 STOCKHOLM „Wij zullen nooit meer meedoen aan besprekingen voor een grote Europese luchtvaartmaatschappij. De eindeloze gesprekken tussen de partners in een mogelijke Air Union van enkele jaren geleden heb ben ons wijzer gemaakt. In zo'n maatschappij zullen de grote landen altijd proberen de kleinere landen te overheersen. Wij voelen er niets voor om overheerst te worden. Daarom geloven wij veel meer in een nauwe samen werking tussen kleine luchtvaartmaatschappijen." De gedachte aan een Air Union vindt in Noord-Europa geen weer klank meer. Björn Törnblom (50), 'n vice-president van de Scandinavian Airlines System, zegt: „Voor ons hoeft het niet meer. Wij zijn dolgelukkig met het akkoord tussen de S.A.S.de K.L.M. en de Swissair. Deze maat schappijen spreken dezelfde taal en ze leggen dezelfde maatstaven aan. Wij blijven concurrenten zolang het er om gaat stoelen in onze vliegtuigen te verkopen. Concurrentie is prachtig, maar zij sluit samenwerking niet uit. Daarom zijn de drie maatschappijen met de peperdure en reusachtige Boeing-747 in aantocht een krach tenbundeling op technisch en operatio neel gebied overeen gekomen. De KLM heeft drie van deze machines besteld, de SAS en de Swissair ieder twee. De cockpits van deze zeven toestellen zul len volkomen gelijk van uitvoering zijn. zodat de vliegtuigen tussen de maat schappijen onderling kunnen worden uitgewisseld. Het onderhoudswerk zal worden gecentraliseerd. Hiermee worden twee belangrijke voordelen bereikt: ADVERTENTIE Weet u het? Stuur dan een lege verpakking van deze kr-kr-krakend verse chips deze advertentie naar postbus 120, Deventer. Dan ontvangt u een leuke verrassing. (vermeld wei uw naam en adres) j CAIRO Uit Jemen zijn in Cairo be richten ontvangen over een opstand in het republikeinse leger. Bij Sanaa zou hevig worden gevochten tussen rege ringsgetrouwe troepen onder generaal Hassan EI-Amry en de opstandelingen, die een aantal ministers en functiona rissen in gijzeling zouden hebben. Bij een bombardement zouden enige inwo ners van Sanaa zijn gedood, regerings gebouwen zouden zijn beschadigd. De opstandige beweging wordt geleid door kolonel Vbdallah Abdel Rakib, die on langs door generaal Hassan EI-Amry is ontslagen en tegen wie een arresta tiebevel is uitgevaardigd. Radio-Sanaa heeft volgens radio-Cai ro omgeroepen, dat een staatsgreep was voorbereid door de muitende offi cieren. Het is hun niet gelukt de rege ring van de republiek Jemen omver te werpen, zo werd gezegd. Er is een com missie gevormd die het Jemenitische leger moet reorganiseren. een grotere produktie per vliegtuig; lagere onderhoudskosten. De overeenkomst omvat ook d^ se lectie van toekomstige vliegtuigtypes en de gezamenlijk aankoop. Zo is op het ogenblik het vraagstuk van de lucht- bus in studie. Moeten de drie maat schappijen luchtbussen aanschaffen en zo ja wordt het dan de Europese ver sie, de bus van Lockheed of de DC-10? De meeste belangstelling gaat voorlopig uit naar de Amerikaanse ontwerpen. Deze bussen worden gro ter en verschaffen de gebruikers een grotere flexibiliteit doordat ze ook op de lange afstanden te gebruiken zul len zijn. De samenwerking tussen de SAS, de KLM en Swissair, die zich ook uitstrekt tot het onderhoudswerk aan de DC-8 en de DC-9, is uniek. In de Verenigde Staten sleutelen op het ogenblik Eastern Airlines en Trans World Airlines aan een dergelijk ak koord. „Tot een fusie tussen de drie zal het echter nooit komen," zegt de heer Törnblom met grote stelligheid. „Een fusie is alleen al niet uitvoerbaar door de geografische spreiding van de maatschappijen over Europa." Bij de SAS weet men overigens wel wat integratie betekent. Dit consortium is in 1951 ontstaan uit een fusie tussen de nationale luchtvaartmaatschappijen van Zweden, Noorwegen en Denemar ken. Na een wat krampachtige start functioneert het bedrijf tegenwoordig als een goed geolied mechanisme dat nauw is verweven met de economie van de drie Noordse staten. De maatschappij heeft in het buiten land een uitstekende reputatie. Het ge heim van haar succes wordt vaak toe geschreven aan de combinatie van tech nisch vernuft (Zweden), verkooptalent (Denemarken) en doorzettingsvermo gen (Noorwegen). Welke de oorzaak ook is, de maatschappij ontwikkelt zich de laatste tijd in een versneld tempo. Daarbij is nu de standaardisatie van de vloot serieus ter hand geno men. De Caravelles. die de SAS bijna tien jaar geleden als eerste niet-Fran- se maatschappij aanschafte, gaan er uit. De 22 exemplaren die nu nog vlie gen zullen binnen enkele jaren zijn vervangen door DC-9's. De vloot zal dan voornamelijk uit produkten van Douglas bestaan; zoals bij de KLM en Swissair. De SAS denkt over zeven jaar niet minder dan vijftig DC-9's in dienst te hebben. Er zijn er nu al meer dan dertig van besteld, waarvan zestien Super DC-9's, die speciaal voor de SAS zijn ontworpen. Ze zijn groter dan de oorspronkelijke versie en heb ben krachtiger motoren. Zelfs de pilo ten, een volkje dat moeilijk tevre den is te stellen zijn verrukt over de vliegèigenschappen van de Super DC-9. Voor de lange afstanden is het bij de Scandinaviërs louter DC-8 wat de klok slaat. Van dit type werden er 23 be steld in alle beschikbate mater De SAS is de enige Europese maat schappij met intercontinentale verbin dingen die geen optie heeft genomen op de Concorde, het Brits-Franse pro- dukt en eerste supersonische verkeers- toestel ter wereld. „Wij geven er de voorkeur aan te wachten op het Ameri kaanse ontwerp," zegt Björn Törnblom. „De Concorde is niet in staat om volbe- laden non-stop van Kopenhagen naar New York te vliegen. Wij stellen er geen belang in." VVTcd komt er allemaal kijken om in één uur tijd 250 mensen een volledi- ge maaltijd te geven. Dat is de Amerikaanse vluigtuigfabriek I^ock- heed aan het uitdokteren. Zij wil dit weten wegens de ontwikkeling van een nieuw driemotorig verkeersvliegtuig, dat zoveel passagiers kan meenemen. Dit toestel de L-1011 moet over enkele jaren in dienst worden gesteld. De fabriek heeft een model van de romp op ware grootte en volledig in gericht laten maken. Elf stewardessen van de vier Amerikaanse luchtvaart maatschappijen die al bestellingen op dit vliegtuig hebben geplaatst, oefenen nu in het bedienen van passagiers die men in groepen van 50 tot 250 man laat opdraven. De L-lOll krijgt een keuken Onder de vloer van de cabine. Op speciale wagentjes, komen de maaltijden met liften naar boven. Tot dusverre zijn de proef eterstevreden over het nieuwe systeem. Het gaat er rustiger aan toe dan in de huidige vliegtuigen waarin het dikwijls hollen 'is om op tijd klaar te komen. De foto geeft een blik in de cabine van de eerste klas waar ruimte is voor ongeveer vijftig luchtreizigers. BONN In Bonn is gisteren een grote politieke rel ontstaan naar aanlei ding van een uitnodiging aan de extreem-rechtse nationaal-democrati sche partij (N.P.D.) om een „toekomstig algeheel Duits parlement" in Berlijn op te richten in samenwerking met leden van de sociaal-democratische par tij (S.D.P.) van minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt. De uitnodiging was afkomstig van Reinhold Rehs, voorzitter van de West- el urtse bond van verdreven Duitsers en lid van de sociaal-democratische par- lementsfractie in Bonn. Een en ander werd bekend gemaakt door de presi dent van de vrije democratische partij (F.D.P.) die meldde dat de uitnodiging was verstuurd aan 14 N.P.D.-staatsafgevaardigden. Een NPD-woordvoerder in Hannover verklaarde, dat het verzoek is inge willigd. Rehs is van plan een „model algeheel Duits parlement" te vormen, tijdens de „dag van het vaderland", die dit weekeinde in Berlijn wordt gevierd door organisaties van vluchtelingen en verdrevenen. In Bonn verklaarde een woordvoer der van de vluchtelingenorganisa tie, die ?egt meer dan 10 miljoen Duitsers te vertegenwoordigen die, na de tweede wereldoorlog, uit hun woonplaatsen zijn verdreven, dat Rehs de uitnodiging inderdaad had verzonden. Rehs zelf was niet onmiddellijk voor commentaar te bereiken. De onthulling komt eens te hard aan daar onlangs bekend is geworden, dat de christen-democratische partij van Kanselier Kiesinger, die met de SDP een coalitie vormt, van plan is bij de komende verkiezingen in de staat Beneden-Saksen een verbintenis aan te gaan met NPD en de vrije de mocraten. In antwoord op kritiek van de sociaal democraten op dit verkiezingsverbond, deelde de persdienst van de vrije de mocratische partij mede, dat de SDP- woordvoerders „nauwelijks reden tot arrogantie" hebben en liet toen de bom barsten met de bovengenoemde be kendmaking. DUSSELDORP Een moeder, die al enige tijd overspannen was, heeft gisteren in Dusseldorp haar vijf kinde ren met nylonkousen gewurgd. De leef tijden van de kinderen varieerden van anderhalf tot acht jaar. D 35-jarige vrouw pleegde haar daad toen haar man, een vrachtrijder, naar zijn werk was. Zij meldde zichzelf bij de politie. Volgens een niet-officieel overzicht, dat aan westelijke journalisten ter be schikking werd gesteld, worden de ver liezen van de nationale economie ge schat op 250 miljoen dollar gedurende de eerste week van de bezetting. Het overzicht omvatte gestoord spoor weg- en wegverkeer, trage vliegtuigver bindingen en ernstige storingen in de verbindingen en voedseldistributie. Ge schat werd dat het wel twee jaar kan duren voor men de gevolgen van de be zetting te boven is. PRAAG De Tsjechoslowaakse fabrieken hebben gisteren via de radio opgeroepen nieuwe grondstoffen aan te voeren. Er komen steeds meer somber klinkende berichten over de toestand van de Tsjechoslowaakse eco nomie. In vele fabrieken raakt de voorraad op, aldus de radio; in verscheidene delen van het land draaien fabrieken nog maar op halve kracht, en soms dat nog niet eens. kije aan de Sovjet-Unie een lening ge vraagd van 400 miljoen dollar groot in valuta om het economisch herstel te bespoedigen. De kansen om dit geld alsnog te krijgen lijken nu erg gering. Twee luitenants van het Tsjechoslo waakse leger, in vol uniform maar zon der wapens of distinctieven, hebben de grens met Oostenrijk overschreden en zich aan de Oostenrijkse autoriteiten overgegeven, aldus deelde de Oosten rijkse grenswacht mee. Het zijn de tweede luitenant Karei Jakl (28) uit Brno die het bevel voerde over een Tsjechoslowaakse eenheid aan de Oostenrijkse grens. Hij ging des nachts bij Wullowitz de grens over en vroeg om politiek asiel. De ander is de eerste luitenant Dio- nyc Csernare (24) die bij Windhaag in hetzelfde gebied de grens overging. Hij vroeg eveneens om politiek asiel. Hij zei dat hij verblijven zal bij vrienden in Oostenrijk en daarna naar het buiten land vertrekken. Inmiddels maakten Oostenrijkse grenswachten gisteren melding van troepenbewegingen aan de Tsjechoslo waakse kant van de grens tussen Czed- vin en Oppolz. De Oostenrijkse minister van Defen sie, Georg Prader, heeft gisteren de Russische militaire attaché in Wenen, generaal S. I. Yushchenko, uitgenodigd er zich zelf van te overtuigen dat Ame rikaanse commandotroepen (groene ba- De Russische invasie kwam op het moment, waarop de Tsjechoslowaak se economie net begonnen was zich te herstellen van het stalinistische tijd perk. De economische hervorming maakte een belangrijk deel uit van het liberalisatieproces. Het overzicht was gericht tot de economen rond vice-premier Ota Sik, de grote architect van de hervorming. Een medewerker van Sik aan de Praagse academie van wetenschap pen heeft ontkend het rapport te heb ben opgesteld. Deskundigen zijn het er over eens, dat de economie een schade is toege bracht, waarvan het herstel jaren kan vergen. Zij zijn van mening dat een raming van de schade evenwel niet is te geven. Eerder dit jaar had Tsjecho-Slowa- retten) geen opleiding hebben, gehad in Oostenrijk en dat de verdachtmaking van een Russisch blad volledig onge grond is. De beschuldiging van het blad was al eerder ontkend door de ministeries van Defensie en van Buitenlandse Za ken. De Oostenrijkse ambassadeur in Moskou had opdracht gekregen de aanval „fel af te wijzen". Volgens het Russische blad waren de „groene baretten" in Oostenrijk bij Salzburg opgeleid en Tsjecho-Slowa- kije binnengedrongen. De Amerikaan se regering heeft een en ander een „leugen" genoemd. De Pravda publiceerde gisteren een brief van een groep arbeiders in Bra tislava, die de bezettingstroepen dank zeggen voor hun tijdige komst. „Zij hebben ons uit de klauwen van de contrarevolutie bevrijd", aldus de brief. De arbeiders, zegt Pravda, hebben verzocht hun namen niet te publice ren. Zij vrezen „de wraak van anti socialistische elementen". Antonin Kapek, toegevoegd lid van 't presidium van het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij en directeur-generaal van de CDK-fabrieken, het belangrijkste indus triële complex in het gebied van Praag, is gisteren van deze functies ontheven. Radio-Praag heeft dit meegedeeld. De laatste maanden was hij in de liberale pers herhaaldelijk aangevallen, omdat hij de methodes van het „Novotny-tij- perk" handhaafde. Gezegd wordt dat hij vrijwillig is heengegaan. Zijn ver trek schijnt te bevestigen dat uit de par tijleiding die personen worden verwij derd die zich tijdens de eerste dagen van de bezetting hebben gecompromit teerd. BEVERLEY HILLS (Californië) Agenten van het Amerikaanse federale bureau van onderzoek (FBI) hebben de 4 jaar oude Stanley Stalford gisteren uit handen van zijn ontvoerder gered, nadat deze had getracht de jongen als schild te gebruiken bij een vuurge vecht met de politie. De man, volgens het FBI Robert L. Dacy uit Lakewood (Cal.) en de jongen zijn beiden naar het ziekenhuis ge bracht. Naar verluidt heeft de jongen, zoon van een bankier in Beverley Hills, een beenwond. Een woordvoerder van het FBI in Washington heeft evenwel gezegd dat de jongen ongedeerd is. Dacy werd door de politie in zijn rechter arm geschoten. Het losgeld van 250.000 dollar is eveneens terecht. De man werd gearresteerd na een wilde achtervolging met auto's door de stra ten van Los Angeles. Tijdens deze ach tervolging vielen verscheidene schoten. Aan de jacht kwam een einde toen een agent zijn wagen tegen die van Dacy liet botsen. Ondanks het feit dat deze de jongen toen als een schild voor zich hield zagen de agenten kans hem te arresteren. LAGOS Radio-Biatra heeft gisteren melding gemaakt van nieuwe luchtaan vallen van Nigeria, waaronder een bombardement op een ziekenhuis waar 22 mensen om het leven zijn gekomen. In Lagos is in welingelichte kringen vernomen, dat de federale troepen even wel op moeilijkheden zijn gestoten bij hun beslissende aanval op de Biafraan- se troepen. Van bevoegde zijde werd vernomen dat de federalen er nog steeds niet in zijn geslaagd de 104 km lange hoofdweg tussen Enoegoe en Ontsha in handen te krijgen. Radio-Biafra deelde mee, dat Bia- fraanse troepen de Nigerianen aan de westelijke zijde van de weg van Port Harcourt naar Aba hebben terugge drongen. Een en ander kon in Lagos evenwel niet worden bevestigd. In Lagos werd voorts vernomen dat eenheden van een marinedivisie twee Biafraanse landingsstroken naderden, niet ver van de rivier de Niger. Deze troepen zouden nu in Obiakpo, op 25 km ten zuiden van een landingszone, bij Uli zijn. DEN HAAG Naar door de handels afdeling van de Tsjechoslowaakse am bassade in Den Haag wordt meege deeld, is de jaarbeurs in Brno, die oor spronkelijk op 8 september zou begin nen, een week uitgesteld. De jaarbeurs wordt thans gehouden van 15 tot 24 september. Van de centrale kamer van handels bevordering wordt vernomen, dat de Nederlanders, die in Brno met de op bouw van de Nederlandse inzending bezig waren, vanwege de z.i. chaoti sche toestand Tsjecho-Slowakije heb ben verlaten. Een aantal Nederlandse deelnemers aan deze jaarbeurs heeft zich inmiddels teruggetrokken. Van an deren staan wagens met stands en goe deren geladen. Men twijfelt er echter aan, of de beurs werkelijk op 15 sep tember open zal gaan. Het lijkt niet onmogelijk, dat de opening naar een (veel) latere datum verschoven zal moe ten worden. mmmmm m „Indien iemand bereid is de wil van God te doen, zal hij van deze leer we ten of zij van God komt, dan of Ik uit Mijzelf spreek". Uit een gesprek van Jezus. (Joh. 7 W Waarschijnlijk hebt u ook wel eens ge hoord over zaken als het geloof en de Bijbel, en over een Man die Jezus heet. Er is tenminste nogal wat afgepraat en gepreekt over Hem en Zijn boodschap. Al licht dat u daar ook eens iets van opge vangen hebt. Maar wat moet je er mee? Misschien bent u zelfs zo op de hoogte, dat u weet dat Jezus heel wat stelt; bijv. dat Hij al le macht heeft dat Hij een nieuwe aarde doet komen waarop gerechtigheid woont, en dat wij, mensen, nieuw kunnen worden en dat nog wel van binnen-uit, vanuit ons hart. Maar daarom des te meer: wat moet je er mee? Zou dat alles werkelijk waar zijn? Of praat ook Hij maar wat? Zoals Hij Zelf trouwens die mogelijkheid aanduidt: „dat Ik uit Mijzelf spreek". Hoe kom je er achter of Hij het bij het goede eind heeft, en ook nog bij het goede be gin? IS daar wel achter te komen? Of blijven we er tegen aankijken? En maar raden: het zou kunnen, maar het zou ook niet kunnen. U kunt er echter op rekenen dat die vraag van: „Wie is Jezus eigenlijk?" niet een vraag behoeft te blijven. Er is één manier om zekerheid over Hem en Zijn werk te krijgen en of Hij een getrouwe getuige is: je moet namelijk eens gaan doen, wat Hij zegt. Je moet er eens heen gaan lopen, naar de richting die Hij wijst. Wees nu es bereid om de wil van God te doen, zoals Hij die aan ons doorgeeft. En dan zul je het wel zien; je zult het mee maken of Hij een betrouwbaar woord spreekt, of dat Hij maar wat zegt. Er zijn mensen geweest die dagen en nachten lang op hun stoel gezeten hebben met potlood en papier, om te proberen Je zus na te rekenen. Ze kwamen er nooit uit. Af en toe wreven ze hun vermoeide ogen en zuchtten: we geven het maar op, want Hij zegt de onmogelijkste dingen. Maar dat is de methode ook niet; we moeten uit die stoel opstaan en Hem vra gen: „Hoe zei U ook ai weer?" en dat dan gaan opvolgen. Dat is de kortste ma nier om tot zekerheid te komen over Hem. Ook zijn er nogal wat lui die denken, dat ze het al weten: „het zegt me .niets en het doet me niets", dat is hun wijs heid. Maar dan bent u zeker niet zo erg ver gegaan met Jezus, en achter Hem aan? Hebt u misschien alleen maar aan de kant gestaan en tegen u aan laten pra ten? Wees voor u zelf even eerlijk: hebt u ooit wel één echte stap in Zijn richting gedaan? Geen wonder, vindt u wel, dat wij vaak zo zielig zeggen: het doet me niets; want wij gaven dat „het" immers ook geen enkele kans; wij bleven lekker een veilige afstand tot dat „het" in acht nemen. Maar toe dan, laten we er eens helemaal inspringen, in alles wat Jezus opzet en ontketent in deze wereld; dan doet het ons zoveel, dat we door Hem (niet eens meer door een „het") overweldigd raken. Dat is echt het geheim van Jezus: ..Wie Mijn Woord hoort en het doet...!" Veenendaal ds. W. Blanken GJ en hoeft slechts de kreten als :Viët- nam of Tsjecho-Slowakyv 1®* te laten, om te weten dat de in november te kiezen president van de Verenigde Staten voor enkele grote problemen komt te staan op het ge bied van buitenlandse politiek. Noemt men daarbij nog de rassen kwestie, de armoede en de honger, dan weet men dat hem binnenslands ook nog een hele kluif wacht. Het is daarom jammer dat men deze eersteklas-problemen tegemoet zal moeten treden met tweedeklas figuren. Dit houdt allerminst een discriminatie in van de heren Nixon en Humphrey. Zij zijn tenslotte gekozen. Wel houdt het een waarschuwing in aan 't adres van de democratische en republikein se partij, dat de wijze van de keuze en de mogelijkheid voor de kandida ten nodig eens op de helling moet. Richard Nixon is een man die al tweemaal vice-president is geweest en de routine van het „vak" dus goed kent, maar overigens een vrij kleur loze figuur, van wie men zeker geen originele Ideeën kan verwachten .De „eeuwige verliezer" heeft door de ge beurtenissen in Oost-Europa wel de wind in de zeilen gekregen. Maar voor Viëtnam, noch voor de bin nenlandse toestand heeft hij zelfs een voldoende programma en een keuze van hem zal dus een grote sprong in het duister zijn. En in het duister zal het zoeken en tas ten naar een oplossing voor de wach tende problemen een vrjj riskante be zigheid zijn. Het is de vraag of men dit zoeken voor vier jaren mag over laten aan een man, gevormd in de school van de koude oorlog door John Foster Dulles. TUice-president Hubert Horatio Hum phrey, die thans de kleuren van de democraten zal verdedigen, is eveneens geen „eerste keus", meer een „gebrek aan beter". Tegen een figuur als Robert Kennedy zou hij in Chicago geen schjjn van kans ge maakt hebben, door gebrek aan een eigen visie. Humphrey is een man van liberalen huize. Zijn gedachten waren tien jaar geleden bij de democraten baanbre- N/XON meer naar boven kend. Maar sindsdien is hij in de tred molen van het parlementaire leven een weinig vermalen Zijn acht jaren met Johnson zijn mis schien wel een voorbeeld van vice- presidentiële trouw aan de leider ge weest, maar niet erg geschikt voor het ontwikkelen van een eigen visie op vele problemen. Mocht hij geko zen worden, dan kan men een voort zetting van het beleid Johnson ver wachten, maar dan door een man die minder in het politieke beroep doorkneed is dan de man van Texas. TAe hoofdschuld voor de keuze valt echter terug op de wijze van keu ze. De conventies zijn een deel van de Amerikaanse traditie en als zodanig misschien te verdedigen. Maar zij z(jn nu een archaïsme geworden. Deze kruising tussen een kermis en een tingeltangel op hoog niveau is niet de geschikste plaats om ernstig over grote problemen te praten en de keuze van de hoogste leider van een land in een sfeer van toeters en feestmutsen, is op de keper beschouwd een neerhalen van de waardigheid van dit hoogste ambt in de grootste de mocratie ter wereld. Dagenlang vergaderde vorige week de programmacommissie van de demo craten over Viëtnam, zonder tot een eensgezinde uitspraak te komen. Tijdens de behandeling van dit punt werden op de conventie zelfs twee le zingen gegeven, namelijk die van de meerderheid, die een stopzetting van de bombardementen op Noord-Viët nam alleen dan verantwoord acht als dat geen gevaar voor de Amerikaan se troepen in Zuid-Viëtnam inhoudt en die van de minderheid die een on middellijke stopzetting eist ongeacht de gevolgens daarvan of eventuele de-escalatie-stappen door de tegen stander. De verslagen gegadigden voor de kandidatuur Eugene McCar thy en George McGovern (duiven) hebben niet onvoorwaardelijk hun verdere steun toegezegd aan Hum phrey, toen deze tot kandidaat was gekozen. Het harde optreden tegen de betogers in Chicago tijdens de conventie door politie en militairen was bijvoorbeeld voor een deel van de afgevaardig den onduldbaar terwijl anderen bur gemeester Daley, in wiens opdracht werd gehandeld, een pluim op de hoed staken. TXoewel Nixon de regering-Johnson (democratisch) beschuldigt van het voeren van een foutieve Viëtnam- politiek staat hij niet bekend als een „duif'. Was hij in het verleden ech ter steeds voorstander van de „har de lijn" tegenover de communisten, dit jaar pleitte hij voor vrede door onderhandelingen en opvoering van de economische, politieke, diploma tieke en psychologische oorlogsvoe ring, terwijl hij ook het politieke pro gramma van de republikeinen steunt dat meer naar de kant van de „dui ven" overhelt. De jongste opiniepeilingen in de Ver enigde Staten gaven déze week het duo Nixon-Agnew de beste kansen (6 procent meer). Dit zou mede een gevolg zijn van de ontwikkelingen in Europa waar de Russen en enkele van hun bondgenoten de „harde" weg opgingen met de inval in Tsje cho-Slowakije.

De Vallei | 1968 | | pagina 11