Wet op bejaardenoorden wordt soms misbruikt" Iets anders dan de buurvrouw... Gezellig spotten en schelden in Heeze ■0 sjm w Adhesie voor D *66 is duidelijk over zijn hoogtepunt heen Pas verschenen uitgaven Groep Tsjechische studenten alsnog naar Nederland In grensgebied keert men de rollen om Zorgen om weinig smaak van „golden delicious De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Verontruste gedeputeerden van Utrecht: Nu ook nieuwsdienst per telefoon in district Arnhem Zelfbediening ook boven de zaak OP „BRABANTSE DAG" D" Verkiezingsanalist drs. M. van Dam meent: i Jongetje verdronken Grote toeloop naar T.H. te Eindhoven GEEN INTERESSE Nu soms goedkoper uit in Duitsland Jonge weduwe krijgt half jaar celstraf voor wanhoopsdaad VADER OVERRIJDT EIGEN KIND Minder rooskleurig «- Leegloop in de PvdA Tot stilstand OOK IN ZUNDERT VLOOTSCHOUW Cijfers tegen cijfers Twee minuten stilte Riskant ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1968 UTRECHT In hun toelichting op de (sluitende) begroting voor 1969, con stateren Gedeputeerde Staten van Utrecht met zorg, dat onvolkomenheden in de Wet op de bejaardenoorden mogelijkheden bieden tot verkeerd gebruik van deze wet en dat daarvan in een aantal gevallen ook werkelijk sprake is. Noodzakelijke voorzieningen worden in deze gevallen duidelijk op de lange baan geschoven. Zo komt onttrekking aan het wettelijk toezicht door doelbe wuste vermindering van de bezetting van de tehuizen tot maximaal vier ver zorgden, volgens G.S., nogal eens voor. Het gebeurt ook vrij regelmatig, dat het bedrijf aan derden wordt overge dragen om overheidsingrijpen onmo gelijk te maken of om de effectuering van al gegeven adviezen of aanwijzin gen voorlopig te ontgaan. De proble men rondom de Wet op de bejaarden oorden hebben ook de aandacht van 't ministerie. GS stellen verder, dat bijzondere aan dacht moet worden geschonken aan de totstandkoming van voldoende ver pleegtehuizen voor chronisch zieken en demente bejaarden in Utrecht. Ze noe men de situatie op dit gebied veront rustend. Het college zal, voor zover dat in zijn vermogen ligt, meewerken aan het inhalen van de nog steeds bestaan de achterstand. GS bezinnen zich met andere instan ties over de oprichting van een provin ciaal consultatiebureau, vanwaaruit de selectie en de opsporing van zwakzin nigen ter hand zal worden genomen. Ook voor deze categorie hulpbehoeven den is de behoefte aan goede huisves ting en andere voorzieningen groot. In 1969 zullen in de provincie Utrecht twee nieuwe sociale werkplaatsen wor den gerealiseerd, n.l. een in Utrecht en een in Amersfoort. Dat betekent een belangrijke bijdrage tot de oplossing van het probleem van het tekort aan plaat sen voor geestelijk gehandicapten op de sociale werkplaatsen in de provincie. Het voorontwerp van het streekplan Utrechtse Vallei en Eemland zal waar schijnlijk in mei 1969 aan de vaste com missie voor advies en bijstand voor ruimtelijke ordening van de Provincia le Staten van Utrecht kunnen worden voorgelegd. Volgend jaar gaat men ook verder met het voorbereiden van het streekplan voor Midden- en Zuid oost-Utrecht. Met betrekking tot het Gooi, stellen GS, dat zij mede in verband met de bezwaren, die kleven aan het inciden teel hulp verlenen door Utrechtse ge meenten aan het Gooi, menen bewust te moeten aansturen op een gecoördi neerde aanpak onder hun leiding van Voor wie de komende winter eens iets anders dan anders wü dra gen, bracht de Haagse mode-ontwer per Fred van Wordragen dezer dagen in zijn bontcollectie dit model Paco Rabanc een kort jasje van witte nerts met zijden en metalen garnering. De prijs is f 1500, het vraagstuk van de opvang van de overloop van het Gooi in de provincie Utrecht. GS hebben inmiddels in be ginsel met de besturen van Bunschoten, Eemnes en Soest overeenstemming be reikt over de bouw van in totaal 12.000 woningen ten behoeve van het Gooi tot 1980. In tegenstelling tot vorig jaar, zijn er nu goede perspectieven voor de op richting van een plassenschap voor het gebied van de Vinkeveense Plassen. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben zich bij nader Inzien als nog in beginsel bereid verklaard, te be vorderen, dat hun provincie op eniger lei wijze in een gemeenschappelijke re geling voor dit gebied wordt betrokken. Er is al een begin gemaakt met de af rondende besprekingen. Minder optimistisch zijn GS over de regionale samenwerkingsmogelijkhe den in het Eemgebied. De voor dit doel ingestelde voorbereidingscommissie is ontbonden toen bleek, dat vrijwel alle Eemgemeenten onvoldoende belangstel ling hadden voor de vorming van een samenwerkingsorgaan op basis -van een gemeenschappelijke regeling. Men is bezig aan de opstelling van re creatie-ontwikkelingsplannen voor de Utrechtse Heuvelrug, het Vallei- en het Eemgebied en het Loosdrechts piassen- gebied. In de provincie Utrecht zal nog on geveer 87 miljoen gulden geïnvesteerd moeten worden in zuiveringstechnische werken voor de bestrijding van de wa terverontreiniging. Bovendien zijn nog aanzienlijke bedragen nodig voor de uitvoering van rioleringswerken in ver schillende woonkernen. UTRECHT De Unie van Katholie ke Studentenverenigingen in Nederland verwacht volgende week vrijdag de aankomst van 'n groep van 25 Tsjechi sche studenten. De studenten, die ver scheidene studierichtingen vertegen woordigen, zouden 24 augustus voor een veertiendaags verblijf in Nederland zijn gearriveerd. Door de invasie en de daaropvolgende gebeurtenissen werd de reis evenwel uitgesteld. De leider van de groep, de 25-jarige pas afgestudeerde econoom J. Cigler, is reeds in Utrecht aangekomen. Door bemiddeling van de Nederlandse am bassadeur in Praag, kon de heer Cig ler vorige week in een konvooi van Ne derlandse vakantiegangers naar het buitenland reizen. De Unie treedt als gastvrouwe op na het bezoek, dat een groep Nederlandse studenten in de tweede helft van juni aan Praag bracht. In de eerste opzet zou de groep vier dagen op Texel ver blijven en daarna bezoeken brengerf aan IJmuiden (Hoogovens en havens), Amsterdam (Rijksmuseum en contac- HEERLEN De „Butterfahrt" van Duitsers naar Nederland, die de laatste jaren een enorme vlucht had genomen is op haar retour. De Nederlandse win keliers in het Limburgse grensgebied, die twee jaar geleden extra-personeel moesten aantrekken om de grote stroom kooplustige Duitsers te kunnen bedienen, zijn nu al blij wanner op zaterdag nog enkele Duits-sprekende klanten in de winkel komen. Veel Nederlanders zijn intussen tot de ontdekking gekomen, dat zij het niet meer van de Duitsers moeten heb ben, maar dat de rollen worden omge keerd. Er zijn dan ook steeds meer Nederlandse grensbewoners, die' 's za terdags naar Duitsland trekken om daar een gedeelte van hun inkopen te doen. In verband met de prijsstijgingen in Nederland kan dit wel enig voordeel opleveren. De reis, die voor de „Duits- landvaart" moet worden gemaakt, wordt in veel gevallen nog extra aantrekke lijk, daar ook de benzineprijs (met uit zondering van die van dieselolie) in Duitsland lager is komen te liggen dan in Nederland. Dit laatste voordeel wordt overigens alleen benut door Nederlan ders, die zelf geen zogenaamde „witte pomp" in de nabijheid hebben. Wanneer door de benzine geen extra voordeel kan worden verkregen, bestaat er niettemin toch nog een mogelijkheid de reis extra aantrekkelijk te maken, door een bezoek te brengen aan een Duitse kapper. De prijs hiervan ligt in Duitsland namelijk een stuk lager dan in Nederland. Prins Claus is vrijdagmiddag uit Oslo teruggekeerd, waar hij het huwe lijk heeft bijgewoond van kroonprins Harald van Noorwegen. DEN HAAG Over Nederlands meest geteelde appel, de Golden Delicious, maakt „Groenten en Fruit", het orgaan van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen, zich ernstig zorgen. Enquêteurs van het N.I.P.O. hebben draag tassen, gevuld met een uitstekende kwaliteit appels van dit ras, by een paar honderd huisvrouwen thuisbezorgd en z(jn een paar dagen later komen horen wat ze er na consumptie van dachten. Resultaat: voor groene Golden Delicious 124 gunstige, 82 ongunstige en 7 niet onder te brengen reacties; voor gele Golden Delicious: 116 gunstige, 51 ongunsti ge en 14 niet onder te brengen reacties. In procenten van de „onder te brengen" reacties: groene ruim 60 procent gunstig en bijna 40 procent ongunstig. Gele bij na 70 procent gunstig en ruim 30 procent ongunstig. De ongunstig reagerende huisvrouwen bleken vooral bezwaar te hebben tegen de smaak of tegen het ge brek aan smaak, dat zij meenden te constateren. 'Een eerder, in maart, gehouden landelijke steekproef leverde voor Golden Deli cious uit de «ormale kleinhandel een nog veel ongunstiger smaakbeoordeling op. Commentaar van „Groenten en Fruit": „Is de Nederlandse teler van Golden De licious zich wel bewust op welk glad ijs hij zich begeeft door grote hoeveelheden smakeloze of slecht smakende Golden Delicious op de markt te brengen? Laat dit onderzoek voor hem een waarschuwing zijn". „De Nederlandse fruittelers en onderzoekers", aldus het blad. „zullen er goed aan doen met name de smaak van de Golden Delicious goed in de gaten te hou den. Doen ze dit niet, dan voorspellen we eenzelfde afgang als dia welke we de laatste vijf jaren met de Jonathan beleefd hebben". ten met studenten), Utrecht, Rotter dam (Deltawerken en havens). Den Haag en Eindhoven (Philips). Het be zoek zou worden afgesloten met een bijeenkomst in Wageningen en een be zoek aan het Kröller-Müller museum in het nationaal park op de Hoge Veluwe. De Unie zal alsnog trachten dit pro gramma te verwezenlijken. DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft de 29-jarige weduwe A. B. uit Bodegraven, terzake van kinderdood slag veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk en aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Haar echtgenoot was door een auto ongeluk orp het leven gekomen, in ver band waarmee de bestuurder van de auto wegens het veroorzaken van dood door schuld tot een gevangenisstraf werd veroordeeld. Toen deze man op vrije voeten kwam, ontstond er een re latie met de vrouw van het slachtoffer. De man weigerde evenwel de baby, die als gevolg van die verhouding werd ge boren, te erkennen en eveneens om de vrouw te huwen. Zodra de baby een meisje op 26 oktober van het vorig jaar was ge boren, bracht de vrouw het door ver stikking om het leven en zij wierp het stoffelijk overschot enkele dagen daar na in het water. Toen het misdrijf aan het licht was gekomen en aanvankelijk een ander echtpaar van de moord werd verdacht, ging de vrouw zich bij de po litie melden. De officier van Justitie had bij diens eis, van 30 weken gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, rekening gehou den met de moeilijke situatie, waarin de vrouw door dit alles was komen te verkeren. VEENOORD In de Van Gogh- straat in Veenoord is vrijdagmiddag het 3-jarig meisje C. Olijve aangere den door de auto van haar vader. Het kind was op slag dood. Het ongeluk ge beurde doordat het meisje de weg over stak van achter een geparkeerde auto. Alg. Smith 13 cicero DEN HAAG De telefonische nieuwsdienst van het ANP wordt met ingang van 1 september uitgebreid met het technische district Arnhem; omvat tende de telefoonnetten, waarvan het netnummer begint met 083. Op nummer 06222-333 geeft de TND in een regelmatig ververst bulletin van anderhalve minuut een samenvatting van het laatste nieuws. Na deze jongste uitbreiding vallen alleen de districten Den Haag en Tilburg er nog buiten. VAALS Uit de woning van de heer W. Zeegers in Vaals heeft een onbeken de vrouw vrijdagmorgen voor ongeveer f 10.000,- aan sieraden gestolen. De vrouw kwam het huis binnen via een zelfbedieningszaak, die onder de woning is gelegen. Via het magazijn ging zij naar de woonkamer, waar zij uit een cassette de sieraden haalde. De inhoud van de cassette vertegenwoor digde een waarde van ongeveer f 30.000. Van de vrouw ontbreekt tot nu toe ie der spoor. Bij benzinestations langs rijkswe gen zullen binnenkort melkautomaten worden toegestaan, zo meldt het offi cieel orgaan van de Kon. Zuivebond FNZ. Vier jaar geleden was daar al om gevraagd, maar men kreeg toen van de minister van Verkeer en Water staat nul op rekest. in e bonenvreters van Nederland wonen in Oosterhout, de papbuiken Wouw, de krabben in Bergen op Zoom en de kruiken in Tilburg. Daar naast herbergt het goede Brabant ook nog kattenmeppers, kakkerlakken, maanblussers, struifeters, kersepitten en vele vele anderen. Ze zullen z.ondag allemaal in levenden lijve present zijn in de grote .scheld- en spot processie" die 's middags om drie uur in Heeze aan de loop gaat. De optocht maakt on derdeel uit van de Brabantse Dag, waarvoor elk jaar veel belangstelling be staat. Ditmaal moeten de scheld- en spotnamen, die al sinds jaar en dag aan tal van Brabantse dorpen en steden kleven, het ontgelden. Ze worden niet alleen op de 25 praal wagens van de optocht in Heeze uit gebeeld, maar staan ook voor gek in een tentoonstelling („Brabant van de andere kant") in het gemeentehuis. Deze begint vandaag al en duurt tot en piet 8 september. Entree: een gulden. Te k(jk staan onder meer een kopie van Zoete Lieve Gerritje uit Den Bosch, evenals het geitje van Mie d'n Os uit Bergen op Zoom, dat voor deze gelegen heid van zyn sokkel is gehaald en naar Heeze werd gebracht. Ook de pronte mens uit Hilvarenbeek en het skelet van de gemepte kat uit Helmond ztfu aanwezig. De Brabantse Dag is vandaag verder nog ingeluid met de opening van een antiekbeurs (entree f 2,50), die even eens tot 8 september zal duren. Een ambachtsmarkt is er ook, vandaag en morgen, beide dagen van 14-22 uur. Vanavond om half negen, geeft het Brabants orkest een uitvoering. Zondag avond, opnieuw half negen, wordt de pret besloten met een taptoe van de Philips harmonie en van die Tambourij- nen van die stadt Eyndhoven. Wat de ADVERTENTIE ^osTl ij SPAARBANK# SEAlf- EN VOICN 998-5 Uw «pwmkrrfwnt B bekenü «r» an vuleiiiitmn, VermtIJ «0 ftxinulicit" vow tnkgcv Brwwfl, wvtkr u an i!e rctKu •uu A- Or STAAT Jr n>lfri Avr >ir toirpvrtspaartw*- w torgen Ktvt qf- krodutau Jt 1 A/I. V ><m UI holwrriwm 1 j Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. P.v.d.A. D'66 1 juli 1968 29,8 9,0 8 juli 1968 22,8 10,2 15 juli 1968 26,9 9,2 22 juli 1968 24.0 7,7 29 juli 1968 26,9 8,5 n de Haagse Post van deze week schrijft drs. Marcel van Dam over „Het gestrande schip van D'66". Drs. Van Dam heeft de laatste jaren veel be kendheid gekregen als de man die de verkiezingsresultaten zo uiteenrafelt, dat het iedereen allemaal wal duidelijker gaat worden. Hij schrijft in het opinie weekblad met name over de Partij van de Arbeid en D'66: „De Partij van de Arbeid heeft een abonnement bij het NIPO op de weke lijkse meting van de politieke voorkeu ren. Zo'n abonnement kost veel geld en het spreekt dan ook vanzelf, dat de Partij van de Arbeid de vruchten van de gehouden onderzoeken voor zichzelf houdt. De steekproef bestaat iedere week uit ongeveer 480 antwoorden van stem gerechtigde Nederlanders. De schom melingen per week zijn dan ook vrij groot, maar de gemiddelden per maand geven een redelijk beeld van de werkelijkheid. Om technische rede nen konden bij de steekproef van 1 ju li 1968 alleen mannen worden onder vraagd. P.v.d.A. D '66 1 juli 1968 26,1 7,9 8 juli 1968 19.6 8,8 15 juli 1968 23,2 7,9 22 juli 1968 21,0 6,7 29 juli 1968 23,1 7,3 De werkelijke percentages van beide partijen liggen hoger, omdat in de steekproeven gemiddeld vijftien pro cent van de benaderde personen niet stemt, blanco stemt of geen ant woord geeft." Drs. Van Dam legt uit: „Als we in deze vijf steekproeven de percentages van deze categorieën naar verhouding over beide partijen verde len, krijgen we het volgende resultaat. (Bij echte verkiezingen gaat deze me thode niet helemaal op, want dan krijgt een partij, die goed in de markt ligt, waarschijnlijk een groter deel). Drs. Van Dam concludeert uit deze cijfers, dat de Party van de Arbeid haar greep op de kiezers heeft behou den. Minder rooskleurig ziet hy de si tuatie voor D '66, „vooral als we de cijfers van nu vergelijken met die van vorig jaar, toen D '66 op haar hoogte punt was." D '66 Idem na toereke ning evenr. deel blanco „gaat-niet -stemmen", en geen antwoord. 11,5 16,0 14,0 13,7 14,9 2 mei 1967 8 mei 1967 16 mei 1967 22 mei 1967 29 mei 1967 10,2 14,4 12.8 11.9 13,4 „Een gemiddeld verlies sinds vorig jaar van ongeveer vijf procent van het totaal aantal stemmen of dertig a veer tig procent van de aanhang mag toch minstens even spectaculair worden ge noemd als de winst van 4,5 procent van D '86 bij de verkiezingen van vorig jaar februari." Han Lammers (van Nieuw Links) schryft in de Groene Amsterdammer: „De Partij van de Arbeid vertoont een aanzienlijke leegloop. Dat kan heel goed liggen aan het feit dat zij als grootste groepering in de oppositie een duidelijke machteloosheid laat zien. Het is een publiek geheim dat ook in haar eigen midden de kwaliteit van met name fractievoorzitter Den Uyl sterk onvoldoende wordt gevonden. En dan zitten we weer vastgeklonken aan de oude waarheid dat men nog zulke fraaie politieke voornemens kan formu leren, maar dat ten slotte alles afhangt van de vraag of ook de geschikte men sen voorhanden zijn." De extreme taaie rooie rakkers in den lande zien na de Russische ingreep in Tsjechoslowakije niet veel meer in een nieuwe links-socialistische arbei derspartij in Nederland. In Amster dam, waar binnenskamers al aan de voorbereiding voor de oprichting van zo'n nieuwe partij werd gewerkt zijn de besprekingen over de linkse bunde ling tot stilstand gekomenn. Marxisten uit de Pacifistisch-Socia- listische Partij willen onder geen voor waarde nu met leninisten in zee. Het eenheidsstreven ging vooral uit van de Socialistische Jeugd van Nederland, die de verschillende socialistische groe peringen wilde bundelen tot één krach tige socialistische arbeiderspartij, be staande uit leden van de linkse opposi tie in de PSP, de groep-Links in de P.v.d.A., Nieuw-Links in de P.v.d.A., het Marxistisch-Leninistisch Centrum Ne derland, de Vierde Internationale en de groepen om de bladen de Rode Vlag en de Rode Tribune, Communistische Notities en het Socialistische Perspec tief. scheld- en spotprocessie betreft: er worden zondag zo'n zestigduizend toe schouwers verwacht, die elk f 1,50 entree mogen betalen. Kinderen beneden twaalf jaar hebben gratis toegang. Heeze ligt aan de E3 van Eindhoven richting Venlo. „Kom vooral op tyd, liefst ander half uur van tevoren." Dit is het advies van het oranje-comité in Zundert, dat zich dit jaar heeft ingespannen voor de organisatie van het (27ste) bloemen corso, waarvan de wagens zondagmiddag om half drie gaan rollen. De tocgangs- pryzen: staanplaatsen een gulden, tri- bunekaarten drie, of drie-en-halve gul den. De praalwagens zijn zondagavond van 18-24 uur en ook maandag te bezichti gen. Daarvoor moet nog eens een gulden entree worden betaald. Zundert ligt aan de weg Breda-Bel- gische grens, richting Antwerpen. Het jaarlijkse corso, waaraan ditmaal een twintigtal, met duizenden dahlia's op gepepte wagens meedoen, is een begrip in Nederland. Henriëtte Roland Holst schreef er onder meer dit over: „O volk van Brabants oude dorpen die blijft deze oude zede trouw Gij die het bloemencorso hebt ont worpen hebt den dag licht gemaakt, helder en blauw." Feest volop dit weekeinde. In Den Oever bij de Afsluitdijk zijn er de Flora- en Visserij dagen, die tot en met 3 september zullen duren en waarvan de vlootschouw (maandag 14.30 uur) één van de hoogtepunten is. In Zuid- wolde (Drente) gaat vanmiddag om 14.00 uur een kinderbloemencorso van start, in Hengelo (Overijssel) wordt vanaf heden tot' en met 7 september honderd jaar metaalstad" gevierd (tentoonstelling, taptoe, gevel- en straatverlichting, de V.V.V. weet er alles van) en Ameide aan de Lek is tot en met 7 september lichtstad. De dokter rijdt er die tijd rond in een karos van 1860 en poorters zullen overal in de weer zijn. In september is er overigens in Neder land nog genoeg te doen: 6, 7 en 8 sep tember: internationale dahliatentoon stelling in Haarlem (sporthal)7 septem ber: bloemencorso Aalsmeer; 14 septem ber: fruit- en bloemencorso in Tiel; 14-21 september: fruitweek in Goes met op 21 september het corso; 12-29 sep tember: Finse weken in Amsterdam en op 20, 21 en 22 september: wijnfeesten in Tilburg. MEPPEL Vrijdagmorgen is In Meppel de 2V»-jarige Reinier van den Berg in de Smildervaart verdronken. Het jongetje was met andere kinderen aan het spelen en werd op een gegeven ogenblik door zijn moeder gemist. Even later werd het stoffelijk overschot in de Smildervaart gevonden, dichtbij de ouderlijke woning. Mond-op-mondbe ademing mocht niet meer baten. Diverse uitgevers zonden ons de vol gende pas verschenen boeken: „Te voet door Vlaanderen", deel II, een toeristische rondwandeling door stad en provincie Antwerpen, aan de hand van Piet en Monique van de Sij- pe-Delvaux, met vele foto's (Uitig. Lan- noo te Tielt en Den Haag; prijs f 9,90). „Pimmie Paardestaart" door H. Winterfeld, een roman voor aankomen de tienermeisjes (Uitg. Lannoo, prijs f 7,90). „Drift en drama" door drs. M. van Loggem, een beschouwing over een klein dozijn toneelstukken, met uitvoe rige citaten, om aan te tonen hoe het thema der seksualiteit in de loop der eeuwen op het toneel behandeld is. Het is een uitgave van de „Sex-Libris- reeks" van de NVSH, prijs f 5. „Twee donker", een nieuwe streek roman door Annie Oosterbroek-Dut- scbun, zioh afspelend in Drente om streeks de jongste eeuwwisseling, en de met vele prachtige foto's gellus- treerde uitgave „Boerenwagens" door ir. M. C. A. Meischke (Uitg. Van Dis- hoeck-Van Holkema en Warendorf nv te Bussum; prijzen resp. 9.90 en f 7.90, „Gezag en zeggenschap", vragen over de toekomst van het christelijk sociaal denken door dr. H. J. van Zu- them, hoogleraar in de sociologie aan de V.U. (Uitg. J. H. Kok mr te Kam pen, prijs f 13,75). „Ik ben verliefd - Wat nu?" door Irmgard en Gottfried Hoppe, prakti sche antwoorden op vragen op velerlei gebied, waar verliefden en verfoofden voor komen te staan. (Uitg. J. H. Kok, prijs f 5,95.). Vier stevig gebonden, rijk van kleu ren-illustraties voorziene deeltjes in de Globe-reeks, te weten: „Grote uitvin dingen", „Over magneten, lampjes en batterijen", „Muziekinstrumenten" en „Ruimte-onderzoek" ideale ca deautjes voor jongelui met een hobby Het betreft hier een gezamenlijke uit gave van de uitgeverij „Helmond" te Helmond en Kok te Kampen: prijs per stuk f 2,95. De deeltjes 16 tot en met 20 in de reeks „Amsteltips" van L. J. Veen's Uitgeversmij N.V. te Amsterdam, resp. gewijd aan Indianenpakken maken, Cowboy-pakken maken, Lampions en feestlantaarns maken, Knutselen met metaal en Sieraden en andere voor werpen van emaille. „Vuur als vriend", een typografisch en druktechnisch zeer verzorgd relatie geschenk van de honderdjarige N.V Koninklijke Haardenfabriek E.M Jaarsma te Hilversum. De tekst is van Wim Alings jr. en Harry N. Sierman. economische situatie biykt met uitzondering van de werkgelegen heid belangrijk gunstiger te zijn dan het Planbureau begin dit jaar voorspel de. Ze is ook beter dan de regering en kele maanden geleden suggereerde. Dat heeft het wetenschappeiyk bureau van het NVV aangetoond. Het Planbureau dat ook tot betere uitkomsten is geko men, zal pas later met herziene ramin gen op tafel komen. Hoewel de cijfers met voorzichtigheid moeten worden ge hanteerd (al was het alleen maar om dat de invoering van de BTW begin volgend jaar roet in het eten kan gooi en) is de tendens onmiskenbaar: het gaat beter, zo meent „De Volkskrant" (r.k.). „De werkloosheid blijft zich, ook nu de conjunctuur weer is aangetrokken, niettemin op een hoog peil bewegen. Het is daardoor volstrekt duidelijk dat de werkloosheid een structureel karakter heeft. Dat is jammer genoeg niet tijdig voorzien. En zelfs nu het overduidelijk is, blijkt het nodig voort durend aan te dringen op structurele maatregelen, die de bestaande si tuatie oplossen en in de toekomst een tijdig ingrijpen waarborgen. Geld-in- jecties alléén helpen te weinig, omdat ze slechts op korte termijn soulaas bieden en structureel geen verande ringen van betekenis te weeg bren gen. Het beleid is dus duidelijk be perkt. De gevolgen van de NW-cijfers voor de lonen zijn door de heer Kloos al uiteengezet in zijn rede in Amster dam. Gezien de ontwikkeling van de export valt het gevaar van de huidige loonstijging voor de export mee. Dat geeft mogelijkheden voor een verdere verbetering van de lonen. Ook als daarbij rekening wordt gehouden met het inflatie-gevaar, dat uit de NW- cijfers kan worden afgeleid, zal de loonbeheersing door het kabinet niet meer die omvang kunnen aannemen, die eerder dit jaar werd nagestreefd. Het is goed dat nu reeds een aantal cijfers inzake de economie bekend zijn. Het blijkt dat de vakbeweging uitstekend werk kan doen door via haar wetenschappelijke instituten cij fers te produceren, die een steun kun nen zijn bij het vakbewegingsbeleid en een leidraad voor politici en econo men. De basis die het Planbureau elk jaar geeft voor discussies over so ciaal-economische vraagstukken, kan uitstekend worden verbreed door stu dies van de vakbeweging. In de toe komst zal het werk van de weten schappelijke vakbewegingsinstituten zeker belangrijker worden. Het is te hopen, dat de vakbeweging over de nodige financiële middelen zal be schikken, om de wetenschappelijke studies op voldoende grote schaal te verrichten. Mocht financieel de arm slag beperkt zijn wat ons niet zou ver bazen, dan kan ook op het gebied van wetenschappelijk onderzoek, bunde ling van kracht tot grotere mogelijk heden leiden". J^e oproep tot het Nederlandse volk van de politieke partijen, de werk geversverbonden en de vakcentrales om dinsdagmiddag j.l. twee minuten stilte te betrachten, heeft slechts een gering succes gehad. Hier en daar heeft het publiek aan het verzoek voldaan, de treinen hebben stilgestaan, in de be drijven zijn de twee minuten stilte in acht genomen, maar over het alge meen heeft niemand aan het straatbeeld iets zien veranderen. Het verkeer raas de zijn gewone gang, gezwegen is er over het algemeen niet, en alles bij el kaar mag men van een fiasco spreken, de uitzonderingen daargelaten, consta teert het „Algemeen Handelsblad" (lib.). „Toen in november 1961 door de Stichting van de Arbeid en de politie ke partijen in Nederland (minus de CPN, evenmin als deze maal) werd voorgesteld twee minuten stilte in acht te nemen als uiting van protest tegen de kernexplosies in Rusland, hebben wij dit een onzalig plan ge noemd. Ons argument was, dat voor een protest tegen het optreden van Rusland andere en betere wegen openstonden, en dat de twee minuten stilte een ontwaarding betekenden van de twee minuten stilte elk jaar in mei, aan de vooravond van de be vrijdingsdag. Onder deze woorden zouden wij nog eens een dikke streep willen zetten. Laten wij voortaan alleen twee minu ten stilte in acht nemen bij de her denking van de doden op 4 mei, en nooit meer voor enig ander doel. Gaan wij door met nu eens hiervoor, dan weer daarvoor twee minuten stilte voor te stellen, dan zal ten slotte ook de stilte van de 4de mei een aanflui ting worden. Voor de slechte verstaanders: met onze gevoelens voor het Tsjechische volk, waar andermaal de vrijheid vertrapt is, heeft het bovenstaande niets te maken". TAe Coöperatieve Boerenleenbank heeft, althans voor het interne post verkeer, gebroken met de PTT. De bank heeft het vervoer van brieven en pakketten in eigen hand genomen, om dat dat goedkoper uitkomt. Bovendien gaat het sneller. De PTT heeft nog wel een offerte ingediend, maar die werd terzyde gelegd, zo meldt het „Alge meen Dagblad" (neutraal). „Nu plegen banken gewoonlijk goed te kunnen rekenen. Daarom zal het besluit van de Boerenleenbank niet anders dan op grond van de harde cijfers zijn genomen. Het maakt dan wel een vreemde indruk, dat de PTT daar geen enkel steekhoudend com mentaar tegenover kan stellen. Andere bedrijven worden daardoor ongetwijfeld aan het denken gezet. Grote ondernemingen zouden het voorbeeld van de Boerenleenbank kunnen volgen en een PTT voor eigen gebruik kunnen oprichten. Tenzij de PTT aantoont dat haar prijzen con currerend zijn en dat is vooralsnog niet gebeurd". EINDHOVEN Op de eerste dag voor inschrijving van eerstejaarsstuden ten aan de Technische Hogeschool in Eindhoven hebben zich vrijdag meer studenten gemeld dan vorig jaar in het geheel. Er lieten zich 742 eerstejaars in schrijven. In 1967 werden op de eerste dag 588 studenten ingeschreven, wier aantal vervolgens opliep tot 718.

De Vallei | 1968 | | pagina 5