Avery Brundage dreigende boycot voorkomen nam scherp stelling DE SP0RTT0T0 Geen duels tussen Oost en West in Europa Cup-toernooien W.K. op de weg belooft bijzonder spannend te worden Duitsers toonaangevend in puissance springconcours Volgende week zaterdag in Apeldoorn ,Levade '68' kampioenschapsdag van de Landelijke Ruitersport Ab Goedemans verongelukt FRANS BOUWMEESTER GELOOFT IN Z'N COME-BACK Handbalfederatie ontneemt Rusland wereldkampioenschap Europees record op 400 m wisselslag voor Holthaus Twee wereldrecords voor Amerikaanse Connie Dane na eerste ronde op derde plaats ZONDAGSSPORT OP RADIO EN TV zwemmers Voetbalprogramma voor morgen Spaanse Brabander volgt Gijsbreght op Frans van de Ruit tegen KNWU en NOC Taptoe Delft in kleur op televisie nieuwtjes uit amerika Dinsdag weer „Opzet of niet" Nieuwe loting Vasovic tot 1 juli 1971 bij Ajax Aanvallen afslaan CHIO Rotterdam Kanshebbers Organisatie Geen kans Nieuwe versie van de Gelaarsde Kat Ook niet Systeem Op Nürburgring ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1968 CHICAGO Avery Brundage, de be jaarde president van het Internatio naal Olympisch Comité heeft scherp stelling genomen tegen degenen, die de Spelen, om welke reden dan ook, wil len boycotten. In een verklaring, die hij dezer da gen in Chicago uitgaf, schrijft de Ame rikaan: „De wereld is helaas rijk aan on rechtvaardigheid, agressie, geweldda digheden en strijd, waartegen de gehe le beschaving zich verzet. Toch mag deze stand van zaken niet rechtvaardigen dat de internatio nale samenwerking, zoals wij die bin nen de Olympische beweging hebben opgebouwd, vernietigd wordt". „Elke vier jaar organiseert het In ternationaal Olympische Comité een feest van vriendschap voor de Olym pische sport met het doel de vriend schap tussen de naties aan te moedi gen. een vriendschap, die vrij behoort te zijn van raciale, sociale, religieuze en politieke bedenkingen en een haven van vrede te scheppen te midden van een gespannen en explosieve wereld. Deze Spelen zijn wedstrijden tussen personen en niet tussen naties. Wij hebben de jeugd van de wereld uitge nodigd, die zeker geen verantwoorde lijkheid draagt voor deze kwaden, om onze reglementen te accepteren en deel te nemen aan de Spelen. Wij hopen dat zij ons zal antwoorden. Als de sportbeoefening elke maal moest worden onderbroken, wanneer politici de wetten van het mensdom schenden, zou er nooit een internatio nale wedstrijd gehouden kunnen wor den". De heer Brundage besloot: „Is het niet te verkiezen om vol te houden, on ze hulp te geven aan de Olympische Spelen, die één van de meest kostelij ke, meest krachtige middelen zijn, die onze beschaving bezit? Is het niet be ter de grondbegrippen van fairplay en sportiviteit op andere gebieden ingang te doen vinden"? DEN HAAG Niet minder dan 98 deelnemers aan sporttoto 2 hebben zich gemeld met alle uitslagen goed. Zij zullen bruto per persoon ongeveer f 2200 ontvangen. Bij de overige prij zen was het aantal winnaars zo over stelpend groot, dat de Stichting Sport- totalisator een voorlopige schatting heeft moeten maken: 2.400 gegadigden voor de tweede prijs (per kolom f60); 18.000 voor de derde prijs (f 12 per ko lom) en 10.000 voor de extra prijs (per kolom f 14,50). Het prijzenbedrag voor de eerste en derde prijs bedroeg f 217.929 en voor de tweede en extra prijs f 145.286. BERLIJN Nadat hij dinsdag 20 augustus in Londen het wereldrecord op de 440 yards wisselslag verbeterde, heeft de 17-jarige Michael Holthaus uit Bochum vrijdag tijdens de Westduitse zwemkampioenschappen in Berlijn zijn goede vorm van dit moment nog eens duidelijk getoond door op de 400 me ter wisselslag een nieuw Europees re cord te vestigen met een tijd van 4.44.0. Duitslands grootste hoop voor 'n Olympische zwemmedaille bleef daar mede niet minder dan 1,3 seconde on der de Europese toptijd van de Rus Andréi Doenajev. Het wereldrecord, dat in handen is van de Amerikaan Gary Hall (4.43.4) benaderde hij tot op 0,6 seconde. ZURICH De Europese Voetbal Unie (U.E.F.A.) heeft vrijdag in Zürich een dreigende boycot van de toernooien om de Europese beker voor landskampioenen en bekerwinnaars door Westeuropese club voorkomen. De U.E.F.A. besloot voor beide toernooien, voor zover het wedstrijden tussen Oost- en Westeuropese lan den betrof, een nieuwe loting te verrichten. De loting werd verricht door het zg. noodcomité, dat uit zes leden bestaat. Van het comité was de Hongaarse ver tegenwoordiger Sandor Barcs niet aan wezig. De nieuwe loting heeft geen en kele invloed op de wedstrijden van Ajax (tegen FC Neurenberg) en A.D.O. (tegen Grazer A.K.) omdat beide clubs tegen westelijke clubs lootten. Slechts één Oost-West wedstrijd in het toer nooi voor de bekerwinnaars bleef ge handhaafd. A.C. Turino zal normaal moeten spelen tegen Partizan Tirana (Albanië). De U.E.F.A. zal in dit geval wel rekening hebben gehouden met het feit dat de Albaniërs zich gewoonlijk kort voor aanvang van de toernooien plegen terug te trekken. De nieuwe loting had het volgende resultaat: Landskampioenen Malmö F.C. (Zweden) A.C. Milaan (It.); F.C. Zürich (Zwits) Akademisk B.K. (Den.); St. Etienne (Fr.) Celtic Glasgow (Schotl.); Steaua Boekarest (Roem.) Spartak Trnava (Tsj.-Sl.); Dynamo Kiev (Rusl.) Ruch (Polen); Levski Sofia (Buig) Ferencvaros (Hong). Bekerwinnaars: Altay Izmir (Turk) Skin Og Lyn (Noorw); Bordeaux (Fr.) F.C. Köln (W.-Dld.); Olympiakos (Griek.) Fram Reykjavik (IJsl.)Slovan Bratislava (Tsj.-Sl.) Bor (Z.-Sl.); Vasa Györ (Hong.) Dynamo Boekarest (Roem.); Dynamo Moskou (Rusl.) Union Ber lijn (O.-Dld.); Spartak Sofia (Buig.) Gornik Zabrze (Polen). De oorspronkelijk vastgestelde ter mijn (18 sept.-2 okt.) waarin de wed strijden moeten worden gespeeld blijft gehandhaafd. BEDFONT Na de eerste ronde van de wereldkampioenschappen wa terski in het Engelse plaatsje Bedfont bij Londen, staat de Nederlandse Con nie Dane op de derde plaats met 2820,6 pnt. Eerste en tweede zijn respectieve lijk de Luxemburgse Sylvie Hulseman met 3358,6 pnt. en de Franaise Silvie Maurial met 3096,6 pnt. In het NRU-sportprogramma Langs de Lijn (14.30-17.00 uur via Hilversum I en 18.10-18.30 uur via Hilversum II) worden zondag reportages gegeven van de wereldkampioenschappen wielren nen in Imola. Voorts wordt aandacht besteed aan: de voetbalwedstrijd Sparta - Ajax, PSV - Feijenoord en Gooiland - Zwolse Boys; het Nederlandse atletiek-kam- pioenschap: de vijf- en tienkamp in Vlaardingen; het internationale con- cours-hippique CHIO in Rotterdam; het internationale tafeltennistoernooi in Hengelo; de paardenkoersen in Alk maar en Baarlo; honkbal, korfbal en handbal. Redactie: Jan Dassen, Wim Hoogen- doom, Theo Koomen en Dick van Rijn. In het NTS-sportprogramma. 19.30 tot 20.25 uur op Nederland I, zal zondag onder voorbehoud van wijzigingen aan dacht worden besteed aan: de voetbal wedstrijden PSV-Feijenoord te Eindho ven en Sparta - Ajax te Rotterdam; de honkbal wedstrijd Haarlem-Nichols - HKC te Haarlem; de Europese kam pioenschappen Finnjollen (zeilen) op het IJsselmeer; de Nederlandse kam pioenschappen Marathon en de Neder landse kampioenschappen Steeplechase te Leeuwarden; de Nederlandse kampi oenschappen vijf- en tienkamp te Vlaar dingen; de wereldkampioenschappen wielrennen op de weg te Imola (Ita lië). AMSTERDAM Velibor Vasovic, de 28-jarige Zuidslavische voetballer, heeft vrijdag een contract getekent dat hem tot 1 juli 1971 aan Ajax bindt. IMOLA Ruim 100 renners van 10 landen hebben gisteren de training be ëindigd voor het kampioenschap op de weg. Vrijwel allen verklaarden, dat de wedstrijd van zondag de spannendste zal worden, die ooit is gehouden. Titelhouder Eddy Merckx: „Er zal een hoop vuurwerk zijn. Ik weet dat ik een goede kans heb de titel te behou den, maar ik zal rekening moeten hou den met vele uitstekende kandidaten, die mij graag zouden onttronen". De renners zullen hun krachten me ten op het slingerende circuit van Imo la, een parcours van 15.406 meter, 34 km ten oosten van Bologna in Noord- Italië. Zij zullen het 18 maal moeten afleggen (277.308 km). Vrij algemeen wordt aangenomen, dat het parcours, dat tot een van de zwaarste wordt gerekend, geheel naar de smaak is van de Italiaan Felice Gi- mondi. die hoopt voor het eerst sinds 1958 de titel voor zijn land te verove ren. De 8 meter brede weg zit vol met een moordende reeks korte en steile heuvels, maar daar tussen liggen lange vlakke stukken. Een dergelijk parcours is een even grote handicap voor de klimmers als de sprinters en de strijd is dus volkomen open. Gimondi is overtuigd dat slechts een handjevol renners „misschien vijf of zes" tezamen bij de finish zullen komen. Merckx, die in uitstekende vorm is, rekent op zijn ploeggenoten Ferdinand Bracke, houder van het werelduurre cord en Herman van Springel om dé te verwachten aanvallen van de Italia nen af te slaan. De leider van de Italiaanse ploeg Mario Ricci heeft zijn mannen opdracht gegeven meteen de strijd te ontkete nen. „Ons doel is Merckx te vermoei en en Gimondi te sparen, althans tot halverwege de wedstrijd". De Westduitse favoriet Rudy Altig, de wereldkampioen 1966, meent dat hij het gemakkelijker zal krijgen omdat alle gevaarlijke concurrenten op de eer ste plaats Merckx in het oog zullen houden. Jan Janssen, de winnaar van de Ronde van Frankrijk, die het vorig jaar in Heerlen de zilveren medaille veroverde, behoort ook tot de favorie ten, evenals zijn landgenoot Rini Wagt- mans. Er worden meer dan 200.000 toe schouwers verwacht, die meer dan 250 miljoen lire aan entreegelden zullen betalen. Het weerbericht is gunstig. Er wordt een zonnige, maar vochtige dag ver wacht. LONG BEACH Op dezelfde dag. dat de 17-jarige Michael Holthaus in het overdekte 50-meterbad van Berlijn - Schoenberg de 400 m wisselslag in een Europese recordtijd aflegde en heel zwemmend Duitsland prompt in de ver ondersteling begon te verkeren, dat een Olympische gouden medaille op dit nummer binnen handbereik was geko men, hebben de Amerikaanse zwem mers uit het zonnige Long Beach l&ten weten, dat men daarover maar geen al te grote illussies moet maken. Char les Hickox, vorig jaar precies 24 dagen lang houder van het wereldrecordop de 100 meter rugslag (59.1), voordat de Oostduitser Roland Matthes het hem af handig maakte, vond nu de tijd daar gekomen het ook eens op de 400 m wis selslag te proberen. Op de eerste dag van de Olympische selectiewedstrijden in Long Beach startte hij in de vijfde en laatste serie als outsider om ver volgens 4 min. en 43.3 sec. later als (voorlopig) grootste kanshebber op een gouden medaille in Mexico aan te tik ken. De prestatie van Hickox betekende namelijk een nieuw wereldrecord, want oud-recordhouder Gary Hall had ruim een maand geleden „slechts" 4.43.4 op de klokken kunnen brengen. In de fi nale, zo verwachten de Amerikaanse trainers, zal het nog harder gaan. Ook Don Schollander, vier jaar gele den in Tokio 's werelds meest bewon derde zwem&tleet (hij zwom er vier gouden medailles), onderstreepte eens zijn verlangen naar nieuwe Olympische roem. Op de 200 meter vrije slag kwam de blonde, 20-jarige Amerikaan uit op 1.54.8, een tijd die niet minder dan 0,9 seconde onder zijn oude, in augustus van het vorige jaar gevestigde, wereld record (1.55.7) lag. Overigens verricht te ook Schollander deze prestatie in de series. Het enige nummer, waarop geen we reldrecord werd gebroken was de 100 meter vlinderslag. De lange, broodma gere Doug Russel tikte namelijk na 55,9 seconden aan en dat is nog altijd 0.2 seconde boven het wereldrecord van Mark Spitz. Deze laatste deed het in zijn serie kalm aan en vergenoegde zich ermeer met een tijd van 56,4 als tweede de eindstrijd binnen te wande len. APELDOORN. Bos- en speelweide van „Berg en Bos" zullen volgende week zaterdag weer het domein zijn van de districiskampioenen van de Ko ninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rij verenigingen. Voor het vijfde achtereenvolgende jaar zullen de amazones en ruiters uit alle delen van het land met hun paarden en po ny's naar Apeldoorn komen om elkaar in een sportieve strijd de nationale ti tels te betwisten. „Levade 1968" zal weer het hoogtepunt vormen van het seizoen van de landelijke ruitersport. De groeiende belangstelling voor de ruitersport in hel algemeen ondervindt ook bij de landelijke ruitersport een gestage toeneming van het aantal le den en o.a. daardoor een op hoger ni veau komen van de prestaties. Een wel bijzonder sterk groeiende afdeling (van de Federatie) is de af deling ponyclubs. Deze maakt dan ook een onderdeel uit van het programma. In een gecombineerde wedstrijd zullen de pony s om het clubkampioenschap van Nederland de strijd aanbinden. De landelijke ruitersport legt zich speciaal toe op liet aankweken van de gemeen schapszin. hetgeen zich manifesteert in een verenigingskampioenschap, waar aan negen ruiters per vereniging mee doen. Het is om de veelzijdigheid te bevorderen een samengestelde wed strijd, bestaande uit dressuur voor achttallen, dressuur en springen voor drie deelnemers individueel, waarvan de twee hoogst geklasseerden meetel len voor het klassement. Het springen bestaat nog eens uit twee onderdelen, n.l. een springparcours normaal tot 'n hoogte van 1,30 meter met een breedte van 1,40 meter en een groot puissance springconcours. De wedstrijden, die morgens om negen uur beginnen, vangen aan met de dressuur voor de ponyclubs, achttallen en individuele klassen. Voor het middagprogramma, dat om één uur begint, is een bijzonder spectaculair programma samengesteld. De hoofdschotel vormt de individuele klasse springen zwaar. Ook de tuig- paarden komen deze dag in groten ge tale naar „Berg en Bos". In de een spanklasse komen maar liefst 29 equi pes in de ring. Een altijd bijzonder aardig nummer is het voorrijden van de oogstwagens. Hierbij herleeft de oude romantiek. Bij het nummer individuele dres suur twee grote favorieten, te weten H. Ebbens op Spencer en Hes van de Wal op Icares. Hes van de Wal zal trouwens in het programma nog een zeer belangrijke rol spelen. Als leider van een Groningse ponyclub zal hij de grote parade in deze klasse leiden. Bij het individuele Springen zal de kampioen van vorig jaar. Albert Mel- lema uit Groningen, ook ditmaal hoge ogen gooien. Veel concurrentie zal hij krijgen van eigen provinciegenoten en van de opkomende Friese ster Hiltje Wynia, die met haar prachtige paard Terosi dit seizoen zowel in de dressuur als bij het springen tot opmerkelijke resultaten is gekomen. Friesland komt met de verenigingen „Gaasterland", en „Molenruiters" sterk uit. Drente is vertegenwoordigd door „MeppeT en „Viribus Unitis" en beschikt tevens over sterke individue le ruiters als W. Warmelts op „Jack van de Boschruiters", L. de Weerd op „Hubertus" en J Heinz op „Sieg fried". De Gelderse deelnemers zijn helaas nog niet bekend. De kampioen schappen van dit district zullen van daag in Almen uitmaken, wie dit ge west zullen vertegenwoordigen. „De Deltaruiters" uit Kampen. „Noordoostpolder", „Rijden is Kunst" uit Zwolle en „IJsseloevers" uit Wijhe vertegenwoordigen Overijssel. H. Broe- ze op „Wibaut", H. Toering op „Axel", K. Sellen op „Brillant" zijn bijzonder sterke individuele ruiters van dit ge west. „De Voornruiters" uit De Meern en „Nimmendor" uit Amersfoort verte genwoordigen Utrecht. Sterke vereni gingen komen uit Noord- en Zuid-Hol land. Verenigingen als „Kapitein van der Wal" uit Hoofddorp, „Venneper- ruiters" uit Nieuw Vennep en „Delf- landruiters" uit Wateringen zijn grote kanshebbers. Dank zij de medewerking van H.M. de Koningin die de koninklijke stallen ter beschikking stelde, de Dienst Lan delijke Eigendommen, de Apeldoornse Sportfederatie en het Garnizoen Apel doorn en vele andere medewerkers zal alles weer een vlot verloop hebben, zo als dat in voorgaande jaren ook het geval was. Naar wijlen de heer F. A. Voorsluys, de vroegere secretaris-pen ningmeester, heeft men, om zijn nage dachtenis in ere te houden, dit jaar een extra prijs vernoemd. Deze prijs gaat naar de amazone of ruiter, die het nationale kampioen schap in de zware klasse dressuur be haalt. De „Levade 1968" zal besloten wor den met de traditionele grote parade die eindigt in een wilde jachtrit, waar bij de honderden paardehoeven hun dreunend geluid tot ver buiten „Berg en Bos" zullen laten horen. Het har monie-orkest „Prips Hendrik" van Het Loo zal voor het muzikale gedeelte zorgen. ROTTERDAM. Het „Machtigkeits springen" zoals de Duitsers het puis sance springconcours zo karakteristiek noemen, was het hoogtepunt van het vrijdag in het internationale concours hippique te Rotterdam afgewerkte pro gramma. Het waren ook de Duitsers, die hierin toonaangevend waren. Na drie barrages met de grijze, massale muur tenslotte op een hoogte van 2.05 m en de groene wal met daarop de roodwitte bomen op 1,75 m waren van de dertig equipes nog drie Duitse in de strijd, alsmede een Franse. Het viertal Gert Wlltfang, Herman Snoek, Hauke Schmidt en de Fransman Bernard Ge neste, zette er toen een streep achter. Feilloos waren zij door het eerste par cours gekomen en eveneens door de drie barrages. Zij vonden het mooi zo. En om de paarden niet te forceren be sloten zij de ereprijzen onder elkaar te verdelen. Zo eindigde dit puissance springconcours om de „Prijs van de Haven", altijd een van de hoogtepun ten van het Rotterdamse CHIO, in een anti-climax. Immers, het excelsior (steeds hoger) is ook in de hippische sport een wet, die slechts waardering vindt. Van de Nederlandse deelnemers slaagden Anton Ebben met „Kairou- an" en Josje Ernst met „Blacky" erin zich te plaatsen voor de eerste barra ge. Beiden reden een zeer goed par cours en gingen feilloos over de acht hindernissen, die als eerste barrières waren opgeworpen, naar de ereprijzen, die voor de eerste vier plaatsen een to taal van 3.500 gulden bedroegen, waar van 1.250 gulden voor de winnaar. In verband met zijn blessure trok Ebben zich voor de barrage terug. „Ik wilde niet te hoog grijpen. Het gaat met mijn blessure, die overigens 'niets met mijn operatie uitstaande heeft, al beter maar ik wil ook morgen nog in de lan- denwedstrijd starten en daarom vond ik het beter het ditmaal niet te force ren", aldus Ebben, die ondanks de te genspoed vol goede moed is. Josje Ernst werd daarmee de enige Nederlandse vertegenwoordigster in de barrage. Een fout op de eerste hindernis schakelde haar echter reeds uit voor verdere deel neming. Het bleef bij deze ene misslag, maar daarmee speelde Nederland in het grote spel niet meer mee. De strijd zette zich echter voort en vooral de Duitsers waren erop gebrand zich hier in te doen gelden. Zij slaagden in alle opzichten. De uitslag levert hiervan 't bewijs. De uitslag van „de prijs van de ha ven" was na drie barrages: 1. Wolftgang (W.Dld.) met „Extra", Snoek (W.Dld.) met „Dorina", Schmidt (W.Dld.) met „Wolf Dieter" en Genes te (Fr.) met „Karna B" allen 0 straf- punten; 5. Chabrok (Fr.) met „Naca- rat", Mehlkopf (W.Dld.) met „Fidelus" beiden 4 str.pnt. „Prijs van de Bellerophon" (interna tionale dressuurproef) 1. Kurt Capellmann (Did.) met „Gra- nit" V/2 pnt.; 2. mevr. J. S. Hall- Carps (GB) met „Conversano Caprice" 7 pnt.; 3. mevr. R. Springer (Did.) met „Le- nard" 6V* pnt.; 4. mevr. A. Orth (De- nem.) met „C'Est si Bon" 6 pnt.; 5. mevr. M. Tengelin (Zweden) met „Red Eve" 51/» pnt.; 8. mevr. I. Schram- Van Kalmthout (Ned.) met „Gingerbread" 4.8 pnt. „Prijs van de amazones" internatio naal springconcours, lengte parcours 820 meter, toegestane rijtijd 142 sec., 14 hindemissen van maximaal 1.40 m. 1. Carol Hofmann (VS) met „Out La te" 0 str.pnt. 85.2 sec.; 2. mej. A. Drum- mond-Hay (GB) met „Merely a Mo narch" 0/101.6; 3. mej. L. de Faria (Brazilië) met „Rush de Camp" 0/102.2; 4. mej. K. Kusner (VS) met „Fru" 0/102.8; 5. mej. A. Ross (GB) met „Tre- varrion" 0/113.2. „Prijs van de Luchthaven", spring concours voor landenequipes over een afstand van 2.122 meter, toegestane rij tijd 364 sec., 30 hindemissen, maxima le hoogte 130 centimeter. 1. West- Duitsland (Wiltfang - „Fera- ra", Gockel - „Spritzer", Schmidt - „Es- partaco") 60 pnt. en 223,4 sec.; 2. Groot Brittannië (Rodgerson - „Solom Idol", Kidd - „Grey Owl", Pitchard - „Tel star") 60 pnt., 294,0 sec.; 3. België (Storme - „Espereance", Adriaens - „Rayon d'Or", Damman - „Vasco") 59 pnt., 235,6 sec.; 6. Nederland (De Con- ne - „Chantal", Schoemaker - „Trevi- ra", Bakker - „Wervelwind") 59 pnt., 297,8 sec. ADENAU De 25-jarige coureur Ab Goedemans uit Eindhoven is vrijdag tijdens de training voor de 500 km van de ADAC op de Nürburgring om het leven gekomen. Bij een inhaalmanoeuvre met zijn nieuwe 1.6 liter prototype van Abarth in de nabijheid van de Zwaluwbocht geraakte de wagen in de berm. Daarbij werd Goedemans uit de auto geslin gerd. Hij werd zo zwaar gewond dat hij tijdens het transport naar het zieken huis van Adenau overleed. De Nederlandse coureur laat i vrouw en twee kinderen achter. Frans Bouwmeester stond afgelopen zondag voor zijn laatste examen. In Amsterdam in het duel, dat Ajax te gen NAC speelde moest de Breda- naar de laatste proef van bekwaam heid afleggen voor de ogen van bonds coach Georg Kessler, die na deze wed strijd zou beslissen of Bouwmeester al dan niet in de Oranje-selectie zou blij ven. Bouwmeester slaagde niet. Nij kreeg tegen de Ajax-voetbalmachine geen kans zijn kwaliteiten te tonen. NAC verloor, zoals bekend, met 8-1 en de cijfers zeggen genoeg over het krachts verschil. De Bredanaar wist het na af loop van de wedstrijd tegen Ajax al zo goed als zeker, dat Kessler hem voor de belangrijke wedstrijd tegen Luxemburg in de voorronde van het wereldkampioenschap zou laten val len. „Ik had het niet slechter kunnen treffen. Dat die laatste test, die ik moest afleggen, nu net tegen Ajax moest zijn. Ik kreeg gewoon geen kans in mijn normale spel te komen. Daarvoor was Ajax veel te sterk. Maar ik ben toch niet zo teleurgesteld. De heer Kessler heeft me verzekerd dat ik voor de wedstrijden, die het Oranjeteam tegen Polen en Bulgarije moet spelen, opnieuw een kans krijg mij waar te maken. Ik blijf keihard trainen en mijn conditie op peil hou den. Ik geloof nog steeds in mijn come-back". Dat Kessler dinsdag besloot alsnog acht spelers aan de lijst van kandida ten voor het Oranjeteam toe te voegen mag, voor wat betreft Bouwmeester, als formaliteit worden beschouwd. Er moeten nu eenmaal '~i2 namen aan de Internationale Voetbalfederatie wor den doorgegeven maar het is wel ze ker, dat Bouwmeester niet de voorhoe despeler zal zijn, die alsnog door Kess ler zondag na de competitieduels aan de selectie zal worden toegevoegd. VEENENDAAL Terwijl de KNVB- clubs nog van vakantie kunnen genieten of hoogstens in een oefenduel uitko men gaat de competitie voor afdelings clubs reeds beginnen. Morgen is het weer zover en hoewel er nog slechts een bescheiden programma moet worden afgewerkt zal het desondanks weer een strijd om de punten worden. Scherpenzeel speelt thuis tegen Mid- landia en zal flink moeten aanpakken om de eerste punten op eigen terrein te kunnen verdienen. Het eerste zon dagelftal van DVSA gaat op bezoek bij SCH te Harmeien. Het is een nieuwe te genstander voor de Amerongers en er valt nog weinig van te voorspellen. HDS komt in een thuiswedstrijd uit tegen een oude bekende, Dorestad. Mogelijk zullen de pupillen van trainer Den Har- tog voor een prettige verrassing zorgen. RK Unitas moet voor 't eerste compe titieduel naar Ares. In de Unitas-for- matie is veel gewijzigd, waardoor een prognose uiterst moeilijk is, temeer om dat ook Ares een onbekende tegenstan der is. Opheusden begint met een uitwed strijd in de afdeling Nijmegen tegen Aquilla te Dreumel. Alweer een onbe kende tegenpartij. Opheusden komt uit in de volgende opstelling: doel: A. Ro- mijn; achter: M. de Wit en M. v. Broekhuyse; midden: H. v. Brenk, A. Arends en B. de Wit; voor: D. Siauta, H. v.d. Burg, J. Winkelman, J. v. Osen- bruggen en J. Siahaya. W/ij weten niet precies welke kwali teiten de kat Megapuss in Toronto (Canada) bezit en welke rol hij of zij in het bedrijf speelt, maar wij weten wel dat Megapuss eigenaar is van een hol dingmaatschappij, genaamd Megapuss Limited. Megapuss is op zijn beurt het eigendom van de familie Chambers in Toronto. Naast de kat, die voorzitter van de raad van beheer van Megapuss Ltd. is, hebben de kinderen Chambers zitting in het beheerslichaam. Ook is Megapuss lid van de directie van Chambers Acceptance Ltd., een financieringsmaat schappij. En het zijn heus geen onderneminkjes die een te verwaarlozen rol spelen in het financiële leven van Canada. Wij wachten met spannig af om te ver nemen welke speciale kwaliteiten Me gapuss bezit. Vermoedelijk is hij een afstammeling van de Gelaarsde Kat, di immers ook uitblonk in verstand, orga nisatievermogen en beleid en die zijn meester daardoor tot „groot avance ment" bracht. AMSTERDAM Op 1 januari 1969 zal Vondels Gijsbreght van Aemstel niet in de Amsterdamse Stadsschouw burg worden vertoond. Bovendien zul len ditmaal ook de traditionele Bruiloft van Kloris en Roosje en de nieuwjaars wens komen te vervallen. B. en W. van Amsterdam hebben het voorstel van het bestuur van de Ne derlandse Comedie goedgekeurd om dit jaar, ter herdenking van het feit dat Brederode 350 jaar geleden stierf, diens Spaanse Brabander ten tonele te bren gen. Het comité dat de Brederode-her- denking organiseert, heeft het voorstel gaarne ondersteund. AMSTERDAM Met het kleinst mogelijke verschil heeft het congres van de Internationale Handbal Federatie, dat vrijdag in Amsterdam werd gehouden, be sloten de Sovjet-Unie het wereldkampioenschap zaalhandbal voor dames te ont nemen. Dit kampioenschap zou in december in Moskou, Leningrad en Kiev wor den gehouden. Het voorstel werd gedaan door het bestuur vande IHF omdat men van een aantal landen had gehoord dat ze niet tegen de Oostbloklanden op dit moment willen uitkomen. Uiteraard werd door de Russische delegatie op het congres tegen het voorstel geageerd, maar zonder succes. Met dertien tegen twaalf stemmen en twee onthoudingen (volgens enkele Westeu ropese congresgangers een „morele nederlaag voor het bestuur") ver dween het wereldkampioenschap van de kalender. Vervolgens werd een bestuursvoor stel in stemming gebracht om de Eu ropa-Cup voor dames en heren voor het seizoen 1968/1969 om dezelfde re denen niet te laten spelen. Dit voor stel kreeg dertien voor- en dertien te genstemmers bij een onthouding, zo dat de stem van de voorzitter van de IHF, de Zwitser Hans Boumann, de doorslag moest geven. Hij aarzelde geen moment: de Europa-Cup gaat ook niet door. Tenslotte besloot het congres deze winter ook nog niet te beginnen aan de voorwedstrijden van het wereld kampioenschap zaalhandbal voor he ren, dat in februari of maart 1970 in Frankrijk plaatsvindt. Dit wereldkam pioenschap is mede van belang met het oog op de Olympische Spelen van 1972 in München omdat de eerste acht landen zonder meer in de Olympische eindronde zullen worden geplaatst. Dit voorstel haalde zestien stemmen voor, zes tegen en vijf onthoudingen. Een Nederlands voorstel om in het vervolg een Europa Cup voor veld handbal te houden werd geaccepteerd Veldhandbal wordt nog slechts ge speeld in West-Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Nederland en Portugal Daarom staat het nog lang niet vast, dat het geopperde wereldkampioen schap veldhandbal in, 1969 in West' Duitsland door zal gaan. Dan moeten er namelijk wel zes deelnemers zijn. Belangrijk was het aanvaarden van een Zweeds voorstel om in het vervolg internationale wedstrijden door twee scheidsrechters te laten berechten. Na tionaal mogen de landen zelf beslissen. Volgens Leo Canjels, de trainer van NAC die na afloop van de wedstrijd tegen Ajax nog een gesprek had met Kessler, zou Bouwmeester niet ge- geschikt zijn voor het systeem dat de Luxemburgers spelen. Het speltype van de Polen en Bul garen ligt hem beter en ik ben ervan overtuigd, dat Bouwmeester straks op nieuw een kans krijgt", aldus Canjels. Tegen de Luxemburgers zal men het vooral van de snelheid moeten hebben. Frans is een uitstekende mid denveldspeler, die goed past in een Nederlands elftal, dat de Bulgaren en Polen als tegenstanders krijgt". Bijzonder teleurgesteld is Canjels niet want hij had er min of meer op gere kend dat de Bredanaar na zondag door Kessler buitenspel zou worden gezet. „We zullen echter nog genoeg van hem horen", stelt trainer Canjels. DEN HAAG De amateur wielren ner Frans van de Ruit uit Amsterdam heeft een kort geding aangespannen te gen de Koninklijke Nederlandse Wiel- ren Unie (KNWU) en het Nederlands Olympisch Comité (NOC). Hij beticht hen ervan hem onrechtmatig te heb ben uitgesloten zodat hij niet In aan merking komt voor uitzending naar de Olympische Spelen in Mexico. Het geding dient op maandag 9 sep tember 's morgens om kwart over tien voor de president van de Haagse recht bank. De KNWU heeft Frans van de Ruit voor een maand geschorst, omdat hij begin deze maand bij de nationale wie lerkampioenschappen doping zou heb ben gebruikt. Frans van de Ruit vorm de met drie andere renners een ploeg voor achtervolging op de baan, een Olympisch nummer. Of de ploeg naar Mexico wordt uitgezonden staat nog niet vast. Als Nederland met een achter- volgingsploeg op de baan naar de Olym pische Spelen gaat, staat het door de schorsing van Van de Ruit wel vast, dat hij geen deel van deze ploeg zal uitmaken. Woensdag 4 september zendt de NTS van 22.05 tot 22.30 uur op Nederland 1 beelden uit van de taptoe Delft. Daar het programma in kleur wordt uitge zonden is, teneinde een maximum kwa liteit aan kleur te krijgen, een speciaal voor televisie samengestelde taptoe op genomen, die bestaat uit ingekorte pro gramma-onderdelen van de eigenlijke taptoe. De taptoe staat ditmaal in het teken van 400 jaar onafhankelijkheid. Medewerking verlenen de Koninklijke Marinierskapel met tamboer- en pijper korps en het matrozentamboerkorps, de 'kon. Militaire Kapel, de Johan Wil lem Frisokapel, de Kapel van de Kon. Luchtmacht, de tamboerkorpsen van de Kon. Marechaussee, de Garde Grena diers, het Jachthoornkorps Garde Ja gers, de Garde Fuseliers „Prinses Ire ne" en het Regiment Van Heutsz. Verder werken mee de Gele Rijders en een historische groep, samengesteld uit de tamboerkorpsen der Intendance, de Aan- en afvoertroepen en de Kon. Militaire Kapel. TVTiet zelden gebeurt het, dat men mid den in de nacht uit bed moet om een middel tegen hoofdpijn, maagklach ten of iets dergelijks in te nemen. Men doet daarbij het licht aan en wekt op die manier misschien de andere leden van het gezin. Medicijnkastjes, die als men het deurtje opent automa tisch een lampje ontsteken, zijn than» in de Verenigde Staten verkrijgbaar. Maar voor zover wij weten in Neder land nog niet, ofschoon dit reeds jaren in koelkasten toegepaste systemen hier toch bepaald niet onbekend is. Een ander nieuwtje uit de V.S.: tubei tandpasta met een vierkante opening, zodat de inhoud als men in de tub« knijpt minder kans heeft om van d# tandenborstel af te vallen. Dit gebeurt nogal eens bij het gebruik van convex* tionele tubes. In de reeks „Opzet of niet" wordt of dinsdag 3 september in het VARA-pro- gramma de derde en laatste aflevering uitgezonden. Deze aflevering is gewijd aan de on dergang van de onderzeeër „Thetis", die in 1939 bij zijn eerste proefduik zonk. Slechts vier van de honderd en drie opvarenden ontkwamen aan de dood. Met behulp van archiefmateriaal is getracht een zo nauwkeurig moge lijke reconstructie van de ramp met de Thetis te realiseren. Produktie: Mike Wooller. (dinsdag 3 september 21.35 - 22.20 Nederland 1).

De Vallei | 1968 | | pagina 7