„De glazen stad" een nieuw televisie-feuilleton fii nanc xv ;iële notities Boon en Willeke Herman Krebbers in feestend Hengelo onderscheiden Wim Burkunk naar Amerika en de West PEN wil contact met Tsjechische schrijvers Aaltje Noordewier herdacht Bene-fiim naar festival in Londen VANAVOND MORGEN Smidje Verholen en de knop-niutator UIT DE KERKEN Benny Goodman klassiek AKU voorlopig weg uit Tsj.-Slowakije Canada verlaagt disconto tot 6% Hongarije wil Japanse auto's assembleren PILOOT STORM TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2 MAANDAG 2 SEPTEMBER 1968 9 Terwijl een staljongen de paarden van Ma Joeng en Tsjiao Tai bracht, zei de laatste: „Broeder Ma en ik zullen Meester Lan Tao-kwee onderweg afhalen, Edelachtbare." Rechter Tie knikte en de stoet zet te zich in beweging. Achterover ge leund in de kussens, zei de rechter tegen Hoeng en Tao Gan: „Die ijlbode uit Tai-yuan bracht slecht nieuws. De moeder van mijn eerste echtgenote is ernstig ziek en mijn vrouw heeft besloten morgen daarheen te vertrekken. Mijn tweede en derde vrouw en onze kinderen zul len haar vergezellen. Het zal een zware tocht zijn in deze tijd van het jaar, maar daar is niets aan te doen. De oude dame is al over de zeven tig. Dit is misschien de laatste kans voor mijn vrouw om haar moeder te zien." Hoeng ^n Tao Gan gaven hun me deleven te kennen. De rechter dankte hen, dan hernam hij „Het treft verbazend slecht, dat ik nu juist vanavond naar dat diner van de landheer Tsjoe moet. De wachten hebben zoëven drie huifkarren ge bracht voor de reis en ik was liever thuis gebleven om toezicht te houden op het pakken en laden. Maar Tsjoe Ta-yuan is nu eenmaal de eerste bur ger hier, ik kan hem onmogelijk zijn gezicht laten verliezen door de af spraak op het laatste ogenblik af te zeggen." De wachtmeester knikte. Hij zei: „Ma Joeng vertelde me, dat Tsjoe voorbereidingen heeft getroffen voor een kolossale eetpartij in de grote ontvangzaal van zijn huis. Tsjoe is een vrolijke vent, Ma Joeng en Tsjiao Tai genieten erg van hun jachtpartij en met hem om maar niets te zeg gen van de drinkgelagen!" „Ik begrijp niet dat die Tsjoe altijd zo opgeruimd is," merkte Tao Gan zuur op. „Hij heeft niet minder dan acht vrouwen om vrede onder te hou den." „Je moet bedenken," sprak Rechter Tie, „dat hij geen kinderen heeft. Het moet hem wel veel zorgen geven, dat hij geen kroost heeft om zijn geslacht voort te zetten. Hij is een echte at leet, hij maakt helemaal niet de in druk van een wellusteling. Ik ben dan ook overtuigd dat hij al die vrouwen alleen maar genomenheeft omdat hij nog steeds op kinderen hoopt en niet uit losbandigheid." „Tsjoe Ta-yuan mag dan schatrijk zijn," zei Hoeng filosofisch, „maar er zijn toch dingen die je nu eenmaal met geen goud kopen kunt." Hij zweeg even en vervolgde dan: „Wan neer uw vrouwen en kinderen naar Tai-yuan zijn afgereisd, zal Uedel- achtbare het wel erg eenzaam heb ben." „Och," zei de rechter, „met die moordzaak hangende zou ik toch de komende dagen niet veel tijd voor mijn gezin hebben. Gedurende bun af wezigheid zal ik maar in mijn werk kamer eten en slapen. Vergeet niet dat tegen de eerste klerk te zeggen, Hoeng!" Hij keek uit het venster. De zwar te massa van de Trommel Toren stak af tegen de heldere met sterrren be zaaide winterhemel. „We zijn er zo!" zei hij. De dragers hielden stil voor een in drukwekkend poortgebouw. De hoge, roodgelakte deuren zwaaiden open en een grote zwaargebouwde man, ge huld in een kostbare mantel van sa bel-bont kwam naar buiten en hielp de rechter bij het uitstappen. Hij had een breed, rood gezicht en een keu rig geknipte, korte zwarte baard. Nadat Tsjoe Ta-yuan de rechter had welkom geheten, begroetten twee andere heren hem met diepe buigin gen. Rechter Tie herkende tot zijn te leurstelling de oude gildemeester Liao met zijn mager nerveus gezicht en zijn grijs sikje. Hij bedacht, dat de oude heer hem onder het eten zeker weer zou lastig vallen met een lang dradig verhaal over zijn verdwenen dochter. De jonge man die het laatst naar voren kwam was Yü Kang, de rentmeester van Tsjoe. De rechter keek eens naar zijn bleek ingevallen gezicht en besefte met een zucht, dat ook deze jongeman hem wel lastige vragen zou stellen over zijn verdwe nen verloofde. Rechter Tie's humeur werd er niet beter op toen zijn gastheer hem, in plaats van naar de ontvangzaal, naar het open terras daarachter bracht. „Ik was eerst van plan geweest," zei Tsjoe op zijn luidruchtige manier, „om Uedelachtbare een maaltijd in de hal aan te bieden. Maar toen be dacht ik, de magistraat heeft al zo veel van die stijve officiële diners, hij zal het interessanter vinden eens een echte jagersmaaltijd mee te ma ken hier buiten op het terras. Alleen maar geroosterd vlees en wildscho- tels, qllemaal gewone plattelandskost, hoor, maar toch niet onsmakelijk naar ik hoop". De rechter zei beleefd, dat hij dat een verbazend aardig idee vond. Maar bij zichzelf verwenste hij zijn joviale gastheer, want daar buiten in de kou te zitten eten was nu wel het laatste waar hij trek in had. Toen ze op het brede terras waren, merkte hij wel dat de wind was gaan liggen. Bo vendien had Tsjoe hoge schermen van dik vilt om het terras laten zet ten, maar het was er toch erg koud en vochtig. De rechter huiverde, hij merkte dat hij keelpijn had. Hij had die ochtend in de kille, tochtige ka mer waar de moord gepleegd was ze ker een lelijke kou gevat. Hij dacht met weemoed aan de goed verwarm de eetzaal bij hem thuis. Het terras werd verlicht door een menigte walmende toortsen op staken, hun flikkerend licht scheen op smal le, ruwhouten tafels die in een vier kant waren opgesteld. In het midden stond een reusachtig ijzeren vuurbek- ken, twee koks stonden daar stukken vlees te roosteren op lange ijzeren vorken. Tsjoe nodigde de rechter uit op een kampstoel aan de hoofdtafel plaats te nemen, tussen hemzelf en gildemees ter Liao. Wachtmeester Hoeng en Tao- Gan zaten met de rentmeester Yü aan de tafel rechts, de twee oudere heren aan de linkertafel bleken de meesters der gilden van de papierma kers en wijnhandelaars te zijn. Aan de tafel rechts tegenover de rechter zaten Ma Joeng en Tsjiao Tai met de bokser Lan Tao-kwee tussen zich in. Rechter Tie keek met belangstelling naar de beroemde bokser, de kam pioen van de drie noordelijke provin cies. Het licht scheen op zijn kaal hoofd en zijn breed, glad gezicht. De bokser had zijn haar afgeschoren om daarvan bij het vechten geen hinder te ondervinden. De rechter wist uit de geestdriftige verhalen van Ma Joeng en Tsjiao Tai, dat de bokser zich geheel aan zijn kunst gewijd had. Hij was nooit getrouwd en leidde een zeer sober en ingetogen leven. Ter wijl hij de gebruikelijke beleefdheids- frazen uitwisselde met zijn tafelburen bedacht de rechter, dat het prettig was dat Ma Joeng en Tsjiao Tai hier in Ning-tsjo zulke goede kameraden hadden gevonden in Tsjoe Ta-yuan en Meester Lan. Tsjoe bracht een welkomstdronk uit. Rechter Tie moest zijn beker wel ledigen hoewel de sterke, onverdunde drank zijn rauwe keel scheen te ver schroeien. Tsjoe vroeg bijzonderheden over de moord op Mevrouw Pan. De rechter gaf hem een kort verslag, terwijl hij wat van het geroosterde vlees proef de. Maar het was zo vet, dat het hem bijna misselijk maakte. Dan trachtte hij wat groente op te pikken, maar het bleek niet gemakkelijk om met dikke handschoenen aan zijn eet stokjes te hanteren, zoals de anderen dat deden. Ongeduldig trok hij zijn handschoenen uit, maar zijn vingers werden al gauw stijf en gevoelloos van de kou, zodat hij toen helemaal niet meer met de eetstokjes overweg kon. Zijn gastheer boog naar hem over en fluisterde schor: (Wordt vervolgd) 3905. Steeds voorafgegaan door hun gesoigneerde gastheer wandelden de Aardlingen door een wirwar van straatjes, gangen en poorten, over trappen en brug gen voordat men het doel van de „excursie" bereikte. Ramad toonde zich een uitstekend reisleider; zijn mond stond geen moment stil en Sandra kon niet na laten grinnikend op te merken, dat deze man op Aar de een goede boterham zou kunnen verdienen op een rondvaart of als museumgids. Tenslotte brak het mo ment aan, waarop Ramad begoh te fluisteren, waaruit de gasten concludeerden dat men in een aan de troon zaal grenzend vertrek was aangekomen. Hier wacht te hun een kleine verrassing. Ramad legde namelijk uit, dat het behalve hemzelf, en de lijfwacht niemand toegestaan was de vorstin met onbedekte ogen te na deren! De Aardlingen waren danig teleurgesteld, maar er bleef hun niets anders over dan zich te schikken naar de hof-etiquette. Het was wel jammer want nu zagen zij ook niet hoe nederig heer Ramad zich in het stof boog voor zijn meesteres! 25. „Tok Boem Tok" klonk het boven de hoofden van de mannen van Sir Patrick, die zich zo ver mo gelijk in de boten terugtrokken en nu op de overhangen de boomtakken afvoeren. „Tik Tok Tik Tok". De schilden der Lumbua's beschermden hen echter vol doende en geen der expeditieleden werd getroffen. De pijlenregen was kort maar hevig en hield even plotse ling op als hij gekomen was. Maar toen klonk er weer een nieuw krijgsgehuil en dat scheen het sein te zijn voor de algehele aanval. Onverwacht, doch niet zo onverwacht als de aan vallers zich dat waarschijnlijk voorgesteld hadden, stortten dichte boomtakken zich naar beneden op de nietige vaartuigjes. De pijlenregen was opeens over gegaan in een stortvloed van zwarte duivelse lichamen die pardoes op de dakbedekking van schilden neerplof ten en dezen probeerden op te tillen. Maar de wildemannen waren hiermede net even te laat want Sir Patrick ving de eerste zwarte springer op zijn schild op en kieperde hem met een luid „attaqueren" behendig over boord. Louis Paul Boon mag dan wel zeggen dat de mensén tegenwoordig tv kijken en geen boeken meer lezen, na het zien van de documentaire die Aad Nuis, Hans Keller en Mat van Hensbergen over zijn persoon, zijn werk en zijn om geving maakten, zullen velen wellicht het omgekeerde gaan doen. Er valt over „De wereld van Louis Paul Boon" (gisteravond door de KRO uitgezon den) eigenlijk niet veel meer te zeggen dan het een indringend, knap gemon teerd beeldverhaal was over de achter gronden van Boons boeken. Een ont moeting met een schrijver, die wars is van etiketjes als .literatuur' en „kunst", een ontmoeting die deze etiketjes dan ook niet nodig had om uit het kijkkastje over te komen. De documentaire bezat al even weinig „hoogtepunten" als het trieste leven dat zij registreerde. Al zijn sommige opmerkingen van Boon het onthouden waard, zoals die over de beatniks: „Zij zijn niet altijd voor hon- ders procent goedmaar zij leven, zij zijn mensen en ik hou van hen". En: „Het rebel zijn is het enige wat ten slotte van betekenis is." En niet te ver geten Boons reactie op diens her nieuwde confrontatie met de vrieskel ders („onze wereld zoals zij nu is"), waarin hij vroeger gewerkt had. Zaterdagavond gunde de AVRO ons 'n blik op de „nieuwe" Willeke Alberti. Er zijn heel wat zangeresjes die jaren geleden bij de tieners van toen in de gratie waren en de laatste tijd ver geefs proberen terug te komen, dikwijls ook eenvoudig door het ontbreken van meer talent dan zij vroeger konden aan wenden. Na Ria Valk lijkt echter ook Willeke haar eigen nieuwe weg te heb ben gevonden. Zij probeerde het zater dagavond behalve als zangeres van pittige nummers als „On a wonderful day like to-day" en „This could be the start of something big" (dit laatste aan het einde van de show, wat natuurlijk minder pretentieus is dan aan het be gin) ook als circus-artieste, actrice en danseres. Uiteraard (nog) niet van klasse (zelfs aan haar Engels ont brak nog wel iets; in „Tea for two" had zij het, als ik het goed gehoord heb, over „AN weekend vacations"), maar toch bijzonder fris en heel prettig om naar te kijken. J. v.d. K. HENGELO De violist Herman Krebbers heeft zaterdagavond in zijn geboorteplaats Hengelo tijdens een con cert in het stadhuis de gouden erepen ning van de stad gekregen. Krebbers, die met het Overijssels Philharmonisch Orkest het vioolconcert van Beethoven vertolkte, kreeg de penning op de ope ningsdag van de feestweek „Hengelo honderd jaar metaalstad". De feestweek is georganiseerd ter gelegenheid van het honderdjarig be staan van de machinefabriek Stork. Fabriek en stad vieren het feest sa men. In het stadhuis was gisteren de officiële opening in aanwezigheid van vele gasten.' Vandaag komen minister Luns, de ambassadeurs van Indonesië, Japan en de Filippijnen, alsmede di plomatieke vertegenwoordigers van een zevental andere landen naar Hengelo. Zij zullen in het bijzonder een over dekte internationale markt bekijken. Donderdag zal Prins Bernhard een bezoek aan Hengelo brengen, vrijdag zal minister De Block van Economische Zaken een rede houden. Gedurende de feestweek i de stad versierd en verlicht, er zijn tentoonstel- HILVERSUM I 18.00 Koor Novi Cantus: lichte muz. 1819 Uitzending van de Katholieke Volkspartij: Kaarten op tafel. Een uit zending over politieke zaken, die de aandacht verdienen. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.46 Act. 19.00 Stereo: Lichte grammofoonmuz. 19.20 Stereo: Marimba Band (gr.) 19.50 Stereo: Lich te grammofoonmuz. 20.15 Het grote po dium: Berlijns filharmonisch orkest (opn.): klass. muz. 21.40 Lichte gram mofoonmuz 22.15 Literama: radiokro niek over boeken, schrijvers en toneel. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: Alt en piano (opn.): klass. liederen. 23.30 Lichte grammofoonmuz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.16 Radiojourn. 18.25 Ik verbind u door.., praatje. 18.30 Stereo: A la carte: tafelmuz. 19.30 Nws. 19.35 RVU: Eigen tijd, een uitzending in het kader van het twintig-jarig bestaan van het Nederlands Cultureel Contact m.m. v. Mevrouw H. W. Boersma-Smit, be- stuursgedelegeerde van het NCC; Me vrouw T. H. M. Winkel, consulente voor de dans van de Ned. Stichting voor Kunstzinnige Vorming en Ds. J. van Riemsdijk, secretaris van de Raad voor de kunst en de heer J. van der Boogert, directeur van het Utrechts conservatorium. NRU: 20.05 Scala In ternationaal: maandelijkse kunstkro niek 22.30 Nws. 22.55 Stereo: Metro's Midnight Music: licht muziekprogram ma. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.50 Barend de Beer. 19.00 Journ. IKOR/CVK/RKK19.06 Ken merk: de wekelijkse informatierubriek over kerk en samenleving. NCRV: 19.31 Het leven begint hij honderd: Lu ke's boerderij, TV-feuilleton. NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Hier en nu: actua- liteitenrubr. 20.45 In kleur: De gevan gene, TV-feuilleton 21.35 Holland Fes tival: Rotterdams Philharmonisch Ork. met solist: klass. muz. 22.25 Wees stil....: avondoverdenking. NTS: 22.30 over de cursus Meten en Vergelijken, die op 21 september a.s. begint. NEDERLAND II NTS: 18.50 Barend de Beer. 19 00 Journ. AVRO: 19.03 Sportpanorama. NTS: 20.00 Journ. AVRO: 20.20 Peyton Place, TV-feulleton. 20.45 Gerech tigheid in Worowogorsk, Duits TV-spel naar een motief van Anton Tschechow. NTS: 22.45-22.50 Journ. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het leven de woord. 7.15 Stereo: Klassieke muz. (gr.). 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Klassie ke muziek (gr.). 8.00 Nieuws. 8.11 Ge wijde muziek. 8.30 Nieuws. 8.32 Tou- ringclub: vakantietips. 8.45 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.00 Theologische Etherleer gang. 10.35 Stereo: Hedendaagse ka mermuziek met hobo (opn.). 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mede- lingen, optochten, taptoes en wedstrij den, en tot slot zal de machinefabriek de stad zaterdag een vuurwerk aanbie den „Zoals Nederland zelden heeft be leefd". Op één avond (vrijdagavond) zal de machinefabriek twaalfduizend gasten een groot feest aanbieden, waarvoor op het fabrieksterrein grote tenten zijn geplaatst. delingen. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee, gevar. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Act. 13.00 Raden maar...). 14.05 Schoolra dio. 14.30 Pizzicato: muzikaal middag magazine. 17.00 Overheidsvoorlichting: Antilliaanse muziekinstrumenten, een klankbeeld van Raymundo Debrot. 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte grammofoon- muziek. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Lichte gramm. muz. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. NRU: 9.00 Uitgebreide reportage of herhaling NRU-programma. 9.40 Mu ziek uit de Middeleeuwen en Renaissan ce. (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair verzoekplatenprogramma (11.0011.02 Nws.) 11.55 Beursberichten. 12.00 Komt vrienden in het ronde: programma rond om het volkslied. 12.26 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.29 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.39 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. NRU: 13.30 De Lichte Muze belicht: zang en instrumentale solisten. 14.25 Rostrum of Composers: modern viool concert (opn.). AVRO: 15.00 Italiaans operaconcert (gr.). 16.00 Nieuws. 16.02 Stereo: Residentie ork. en solist: klas sieke muziek. 17.00 De zingende bougie: gevarieerd platenprogr. voor automo bilisten. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatjes v. d. pep: licht platenprogr. (10.00 Nws.). 11.00 Nws. 11.03 Pow-Pow: platenprogr. 12.00 Nieuws. 12.03 Zorro: tienerprogr. 13.00 Nws. 13.03 Ekspres: gevar. pla tenprogr. (14.00 Nws.). 15.00 Nieuws. 15.03 Er-Jee-Em-Drie. 16.00 Nws. 16.03- 18.00 Mix: licht platenprogr. (17.00 Nws. MAANDAG 2 SEPTEMBER 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herhaling van de vorige avond) 10 20 Sportjourn. 10.50 Drei Tage Berlin - und Hochzeit in- begriffen: tips voor bezoekers van Ber lijn. 11.20...und die Seine ist wie ein Machen: filmreportage. 12.00-13.30 Ac tualiteitenkroniek. 16.40 Journ. 16.45 Film over Japanse theeketels. 17.00 Blütenpracht die nie verwelkt: progr. over strobloemen. 17.15 Meine Wohnung verhaal 17.30 Kleur: Behaglich woh- nen muss nicht teuer sein: progr. over woninginrichting. 18.00-18.05 Journ. (re gionaal progr.: NDR: 18.05 Act. 18.19 Sportjourn. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 Privatdetektivin Honey West TV-film. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 18 05 Kleur: Simsalabim: truc jes. 19.10 Kleur: Aus Holly woods lusti- gen Tagen: TV-film. 18.25 Goedenavond 18.30 Hier und Heute. 19.10 Kleur Welt- reisen und Abenteuer TV-film. 19.40 Kleur: Dr. Kildare: TV-film. 19.45 Kleur: Weekoverzicht) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Report München: filmreportage. 21.00 Alles oder dichts: wedstrijdspel. 2145 Der Begïnn: TV- film. (herhaling). 13.00 Journ., commen taar en weerber. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Act. en muz. 18.15 Das verlassene Dorf: TV- film. 18.50 Twens im Rhythmus: licht muziekprogr. 19.27 Weerber. 19 30 Nws. en act. 20.00 Dagboek uit de Katholieke kerk. 20.15 Gesundheitsmagazin Praxis, aansluitend: Nws. 21.00 Atalante: Franse speelfilm. 22.25 Nws. en act. Gedurende de maanden september en oktober zal de NCRV het feuilleton „De glazen stad" uitzenden, in acht afleveringen van elk vijftig minuten, ge baseerd op het gelijknamige boek van P. J. Risseeuw, dat in september 1966 verscheen. De handelingen spelen zich grotendeels af in het Westland, geconcentreerd rond het gezin van de tuinder Job Stein, die evenals ieder ander daar worstelt met de problemen van de opoffering van de zo kostbare tuinbouwgrond ten behoeve van de uitbreidingen van steden en havengebieden, alsmede met de noodzaak tot rationalisatie van het tuinbouwbedrijf en de enorm toegenomen ui t voermogelijkheden De schrijver zelf kan deze uitzendingen niet meer volgen, dit voorjaar is hij overleden. De NCRV is bijzonder gelukkig met dit boek, vooral omdat de Nederlandse literatuur bepaald niet rijkelijk is be deeld met werken van geboren ver tellers. „De glazen stad" was niet Ris- seeuws eerste boek waarin het West- land centraal staat. Dat was ook reeds het geval in zijn boek „Geleend goed". Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat de heer Risseeuw die vele jaren voor de NCR V-radio heeft gewerkt zelf de bewerking van „De glazen stad" ter hand zou nemen. Eén van de dramaturgische adviseurs van de NCRV heeft daartoe nauwe contacten met hem gehad, overigens zonder het gewenste resultaat. Uiteindelijk heeft MWiiMwnrifïiiwflirif'fiiiiirMi««iiiiMW>>i iMMiMirim— 1025: Boer Knolle raakte er maar niet over uit- gepiekerd, dat zijn goede vriend en buurman Verho len door zo'n ernstige ziekte getroffen was. En toen hij 's avonds de dorpsherberg binnentrad om zijn dagelijkse versnaperingen te gaan nuttigen, pie kerde hij nog. Een ernstige en zorgelijke trek te kende zich af op zijn verweerde gelaat, en daarom vroegen de vrienden van de stamtafel hem: „Wat is er aan de hand, Knolle? Je kijkt zo sip alsof je je laatste oortje versnoept hebt". „Het kon wel eens gauw afgelopen wezen met Verholen", antwoordde boer Knolle somber. „Hij lijdt an de blanke men seziekte van Alva. Da's de vreselijkste Spaanse ziekte, die bestaat. Het heeft iets te maken met de zenuwen". „Wat hè'k nou an de saab'l hang'n?" informeerde Eelco Eelkema, de wakkere veldwach ter van Rijkhuyzen. „Ik heb Verhool'n gister'n nog gesprook'n, en toen was-ie nog zo gezond als een vis". „Schijn bedriegt, dat zie je maar weer", ant woordde boer Knolle. „Bovendien slaat die ziekte snel toe, da's algemeen bekend. Ik zeg je, dat-ie knettergek is en dat-ie last heeft van zijn Alva-ze- nuwen. Dat benne die strengen boven in de k«p, weet je wel. Hij kent niemand meer in het dorp, en hij heeft een nieuwe leerongen aangenomen. Die werkt er pas één dag, maar Verholen verbeeldt zich, dat die kwibus al tijdenlang bij hem in de leer is. En een rare kwibus is het. Net een halve meid. Zijn pruuk hangt zowat tot op zijn schouders, en..." „Lang haar tot op de schouders Da's een provo uut de stad" bulderde Eelco. „Dat moet'n we hier niet hebbe'n, mann'n! Zo waar als mien naam Eelco Eelkema is, ik beloof jullie: ik ga op onderzoek uut!" de heer Risseeuw er in toegestemd, dat Willy van Hemert, die was aangezocht als regisseur, de bewerking overnam. Willy van Hemert kende deze streek bijzonder goed, doordat hij daar gedu rende de bezettingsjaren heeft ge woond. Naast de vele studio-opnamen zijn er zowel met camera's van film als televisie vele buitenopnamen gemaakt. Tenslotte nog iets over de in de roman voorkomende personen. Hoofdfiguur is de tuinder Job Stein, een gelovig man van de oude stempel. Hij heeft drie zoons. Twee hebben het tuindersbe- drijf helemaal de rug toegekeerd: één bij een grote expeditiefirma en de jongste trekt er zij het na de nodi ge moeilijkheden thuis op uit als vrachtwagenchauffeur. Tijdens één van zijn reizen maakt hij in Denemarken kennis met een meisje uit de omgeving van Hamburg. Deze rol wordt gespeeld door de Duitse actrice Irmgard Kootes. Verder komt men in „De glazen stad" de namen tegen van onder andere Johan te Slaa, Mary Smithuysen, Huib Rooymans, Ina van der Molen, Pleuni Touw, Hans Boswinkel en John Deddy. Het eerste deel wordt uitgezonden op vrijdag 6 september om 20.20 uur. De NCRV zal „De glazen stad" uitzenden volgens het hieronder vermelde sche ma: Deel 1 6 september 20.20 uur Deel 2 10 september 20.45 uur; Deel 3 22 september 20.30 uur; Deel 4 26 sep tember 20.45 uur; Deel 5 30 september 20.20 uur; Deel 6 4 oktober 21.25 uur; Deel 7 8 oktober 20.45 uur; Deel 8 12 oktober 20.20 uur. alles op Neder land I Geref. Kerken Beroepen: te Serooskerke: F. Spoelstra te Bleiswijk. Bedankt: voor Emmeloord (vac. H. D. Bakker): C. C. Griffioen te Woerden. AMSTERDAM Hiertoe in staat ge steld mede door een toneel-reisbeurs van het Ministerie van Kunsten, zal Wim Burkunk de directeur en ar tistiek leider van het Amsterdamse Vestzak Theater op 30 september vertrekken voor een studiereis van plm. 8 maanden door Canada en de Verenig de Staten. Wim Burkunk zal in Amerika in het bijzonder een studie maken van het jeugd- en kindertoneel. Tevens zal hij een aantal lezingen aan verschillen de universiteiten houden. BENTVELD De internationale P.E.N., wereldbond van schrijvers, heeft op zyn hoofdkantoor te Londen een lyst aan gelegd met de namen, tijdelijke adres sen en telefoonnummers van Tsjechi sche en Slowaakse schrijvers, die mo menteel buiten hun vaderland vertoe ven en daarheen onder de huidige omi- standigheden niet willen of kunnen te rugkeren. Door middel van deze Iqst zal de Internationale P.E.N. al degenen onder hen die dat wensen, waar zij ook zijn, met elkaar in contact kunnen bren gen. Als zich ook in Nederland Tsjechische of Slowaakse schrijvers mochten bevin den, dan kunnen deze hun namen en verdere gegevens op de lijst plaatsen door bemiddeling van het Nederlandse P.E.N.-centrum (secretariaat Duinoord laan 1, Bentveld), zo deelt het P.E.N.- Centrum mede. DEURNE Op initiatief van het ge meentebestuur van Deurne werd van daag de 100ste geboortedag herdacht van een van Nederlands beroemdste zangeressen Aaltje Noordewier-Red- dingius. Haar nagedachtenis werd ge- eerd met de onthulling van een beeldje, voorstellende de harpspelende Orpheus. De onthulling werd verricht door een leerlinge van de vermaarde kunste nares, de zangeres Aafje Heynis, die tevens een zangrecital gaf. De musico loog Wouter Paap sprak over de grote betekenis van Aaltje Noordewier voor de Nederlandse en internationale zang wereld. Ter afsluiting van de herden kingsplechtigheid gaf het Brabants Or kest 's avonds een herdenkingsconcert. In samenwerking met de directies van het Holland Festival en het Rotter dams Philharmonisch Orkest is de NCRV er deze zomer na moeizame onderhandelingen in geslaagd de fa meuze jazzmusicus Benny Goodman naar Nederland te krijgen. Echter niet om jazz te spelen, maar om enkele klassieke klarinetconcerten te vertolken. David Koning, hoofd afdeling drama van de NCRV tekent hierbij aan: „Wij hebben die nogal gewaagde onderne ming op touw gezet met een speciale bedoeling. Onderzoekingen naar de kijkgewoon ten bevestigden de wetenschap, dat uit zendingen van concerten door middel van televisie slechts belangstelling ge noten in een beperkte kring, die nooit groter leek te worden. Vandaar dit ex periment, waarvan we verwachten dat het vooral jongeren zou kunnen verlei den ook eens klassieke muziek te be luisteren. In eerste instantie is deze op zet volledig geslaagd, want reeds enke le uren na de openstelling van de kassa was er geen plaatsbewijs meer te krij gen". Het optreden van Benny Goodman was in vele opzichten een bijzondere er varing, zij het niet geheel in gunstige zin. Dit bleek ook wel uit de kritieken die na het concert op 29 juni in de pers verschenen. Goodman, die de klarinet overigens volledig beheerst, misdroeg zich volgens de perskritieken soms op ergerlijker wijze. Hij had een gemakke lijke stoel en een glas water laten aan rukken en speelde de muziek van blad. Hij meende zich verschillende keren met zowel het Rotterdams Philharmo nisch Orkest als dirigent Franz-Paul Decker te moeten bemoeien en presteer de het zelfs in het klarinetconcert van Arnold het orkest opnieuw te laten in zetten. De NCRV heeft alles op beeld band vastgelegd en zal in 2 program ma's het volledige concert zonder ook maar één coupure uitzenden: op donderdag 2 september om 21.35 uur 't eerste deel, met het concert voor kla rinet en orkest in A gr. t. van Mozart, voorafgegaan door enkele delen uit „Water music" van Handel; op 10 sep tember om 21.30 uur volgen dan't con cert voor klarinet en strijkorkest van Malcolm Arnold en het symfonisch ge dicht „Francesca da Rimini" van Tsjai- kofsky. AMSTERDAM De Ned.-Belg. co productie „Mrs. Hawarden" is uitge nodigd voor het Festival in Londen in november 1968. Hoofdrollen in de film worden gespeeld door Ellen Vogel en Hilda Uitterlinden. De produktie is van Rob Dumee/Parkfilm N.V. Sofidok. Het scenario is van Jan Blokker. De regie is van Harry Kümel. ARNHEM In verband met de toe stand in Tsjecho-Slowakqe heeft de A.K.U. zich voorlopig teruggetrokken uit dat land. Personeel van het bedrijf was er betrokken bq de bouw van een nylon-textielgarenfabriek in Humenné en een polyester-textielgarenfabriek in Senica. De A.K.U. levert apparatuur en tech nische kennis voor de bouw van beide fabrieken. Het personeel kon eind vorige week ongehinderd naar Nederland terugkeren. De voor de bouwprojecten bij A.K.U. in Nederland verblijvende Tsjecho- slowaken, een kleine 30 man, zijn af gelopen week naar hun land terug gekeerd. De gevolgen van de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije zijn voor de sa menwerking van A.K.U. met de daar gevestigde ondernemingen nog niet te overzien. De bouw van de fabriek in Senica bevindt zich in een beginstadium, terwijl de bouw van de chemlonfabriek in Humenné zich in een vergevorderd stadium bevindt. De A.K.U.-mensen en de andere onder garantie van de A.K.U. werkende Neder landers hebben Tsjecho-Slowakije ver laten na overleg met de directie van Chemlon. Er is een afspraak gemaakt dat zij zo spoedig mogelijk zullen terug keren. OTTAWA Canada verlaagt morgen de officiële rentevoet met een half pro cent tot 6 pet. De verlaging is het ge volg van ontwikkelingen in de rente voor kortlopende leningen, zowel in Ca nada als in het buitenland. Door de devaluatie van het pond ster ling ging het Canadees bankdisconto eind vorig jaar en in het begin van 1968 trapsgewijs met halve procenten om hoog tot IV2 pet. in maart. Op 1 juli werd op dezelfde wijze de weg terug ingeslagen door de terugbetalingen van een lening van 250 miljoen dollar van 't centrale banksysteem in de Verenig de Staten. TOKIO De Hongaarse ambassade in Tokio heeft het Japanse automobiel concern Nissan benaderd voor een as semblagefabriek in Boedapest. Volgens industriële kringen in Tokio bestudeert Nissan het Hongaarse verzoek nog. Het concern, een van de grootste in Japan, werkt plannen uit om de Oost- europese markt binnen te treden. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen: te Schoonhoven (vac. H. Jon- gerden): H. C. Bultman te Sommels- dijk; te Tholen: L. Blok te Ridder kerk; te Waddinxveen (vac. Joh. Ver- welius): H. Binnekamp te Vriezen- veen. Bedankt: voor Heusden en Herpt: G. J. Wisgerhof te Daarle; voor Maassluis (wijkgem. 2, toez.): J. Noordmans te T jams weer.

De Vallei | 1968 | | pagina 2