Reis naar Israël als afscheidscadeau van het gemeentebestuur Cassa) sloten N.V. STENMAN HOLLAND van burgemeester mr. dr. J. Hazenberg afscheid Stroom van cadeaus voor burgemeestersechtpaar Waarschijnlijk per 1 oktober benoeming van burgemeester CASSA) SFEER VAART 110 PROCENT DOEN DUIZELIG MAANDAG 2 SEPTEMBER 1968 zigheid onderstreeptendat bur gemeester Hazenberg in de af gelopen zeven jaar zowel binnen als buiten de gemeente Veenen- daal veel sympathie heeft ver worven Toch was er geen weemoed bij dit afscheid. De dankbaarheid over alles wat in de afgelopen zeven jaar in Veenendaal tot de samenwerking die hij van vee< zijden had ondervonden. De dank van het gemeentebe stuur kreeg gestalte toen wethou der Ant. de Ruiter het bur ge- meester sechtpaar een cheque van drieduizend gulden overhandig de die kan worden benut om er een welverdiende vakantiereis naar Israël van te maken. VEENENDAAL Naar schatting duizend mensen hebben zaterdagmid dag afscheid genomen van burgemeester en mevrouw Hazenberg-de Jonge. Uit deze overstelpende stroom bezoekers, die van 4 uur in de middag tot half acht 's avonds aan het burgemeesters paar voorbijtrok, bleek duidelijk de grote plaats, die burgemeester Hazenberg in de Veenetidaalse samen leving heeft ingenomen. Hoe vermoeiend het hw bleek toen mevrouw Hazenberg op het laatst de leuning van- een stoel nodig had om overeind te blijven. De receptie werd om 17.15 uur onderbroken voor een afscheid van de gymnastiekvereniging Sparta en het muziekgezelschap Caecilia Vanaf het balkon van zijn werkkamer nam de burgemeester de groet in ontvangst. Velen lieten hun groet van een stoffelijke blijk van waardering vergezeld gaan. Een ontroerend moment tijdens de receptie was ongetwijfeld toen leerlingen van de b.l.o.-school afscheid kwamen nemen. Van de leerlingen van de Oranjeschool ontvingen de heer en mevrouw Hazenberg een deur mat met het opschrift ,,V daal 61-68" en een bonbonschaaltje. Van de leerlingen van de Wilhelminaschool een presenteerblaadjemet kleedje en enkele beschilderde potten. Alle artikelen waren door de kinderen spe ciaal voor dit afscheid vervaardigd. Verder was er een grote mand met levensmiddelen van de Vemie, een enorme fles ..weinbrand" van de sportstichting, een grote mand met dran ken en bloemen van de Veenendaalse Winkeliersvereniging .Handel en Nijverheiden verder bloemen en cadeaus van fabrikanten, particulieren, scholen, verenigingen, enz. enz. Burgemeester Hazenberg maakte na de opening van deze bijzondere raads vergadering allereerst een excuus voor het nog ontbreken van een beeltenis van H. M. de Koningin in de raadzaal. De heer Sondaar, de kunstenaar aan wie opdracht was verleend voor het creëren van een bronzen buste van de vorstin, had zich ondanks de druk die op hem was uitgeoefend niet aan de af spraak gehouden om de beeltenis voor 31 augustus af te leveren. Nadat door de gemeentesecretaris het koninklijk besluit was voorgelezen waar bij door H. M. de Koningin op eervolle wijze ontslag werd verleend aan mr. dr. J. Hazenberg zei de burgemeester onder meer: „Bij het ingaan van mijn benoeming als burgemeester van Vee nendaal wist ikPzeker, dat hieraan op 1 september 1968 een einde zou komen. Het is daarom voor mij geen verras sing dat ik nu de laatste van de vele raadszittingen die in de afgelopen zeven jaar hebben plaats gevonden, voofait. Het is gebruikelijk om op een mo ment als dit terug te zien en in dit ver band zou ik graag een aantal opmerkin gen willen maken. Allereerst is er de toenemende verdraagzaamheid tussen de politieke partijen onderling. Ten on rechte wordt dit wel eens gezien als een verdoezeling van grenzen. Veeleer is dit mijns inziens een gevolg van een beter bewust zijn van en een beter zicht krij gen op werkelijk bestaande grenzen. VEENENDAAL Nu burgemeester mr. dr. J. Hazenherg afscheid genomen heeft, wordt er naarstig gegist naar de naam van zyn opvolger. Hoewel die imam ook in de kring van insiders nog niet l»ekend is, wordt er wel verwacht, dat de benoeming van een nieuwe bur gemeester voor Veenendaal spoedig te gemoet gezien kan worden. IJlt mededelingen van een lid van het gemeentebestuur kan opgemaakt worden, dat als datum van indiensttre ding van de nieuwe burgemeester gere kend werd op 15 september. Momenteel houdt men het er op, dat Veenendaal op 1 oktober weer een burgemeester zal hebben. Verder dankte, burgemeester Hazen berg de raad als geheel en de individue le leden van de raad voor de sfeer en de wijze waarop gewerkt is. „Het was me een voorrecht als voorzitter van uw raad te hebben mogen fungeren en het Een deputatie van de Sportstichting overhandigt burgemeester Hazenberg een enorme fles „weinbrand". zal me bijblijven als een aangename herinnering. De vergaderingen met de wethou ders hebben zich van het begin tot 't einde gekenmerkt door een geest van samenwerking in de volle betekenis van het woord. De problemen waren veel en lang niet altijd van lichte aard maar het werk was fascinerend en werkte stimulerend tot de inzet van alle krachten en een met vreugde voortgaan. Ik neem hieraan een blij de herinnering mee en ik dank u al len daarvoor recht hartelijk". Een speciaal afscheidswoord richtte de burgemeester ook tot de gemeente secretaris de heer D. van Manen. „Bij de opvolging van uw voorganger deed de belofte alles te doen wat in uw ver mogen lag en daarin bent u wonderwel geslaagd", aldus de burgemeester die de gemeentesecretaris verder erkente lijk was voor de hoffelijkheid en op rechtheid waarmee hij hem had beje gend. Burgemeester Hazenberg richtte zich vervolgens tot alle ambtenaren van hoog tot laag. „Moge God u zegen schenken over al uw arbeid", zo besloot hij zijn toespraak. Daarna was het woord aan wethouder Ant. de Ruiter, die, zolang er nog geen nieuwe burgemeester is als loco-burge meester zal optreden. De heer De Rui ter zei onder meer: Ruim zeven jaar geleden kwam op ze kere morgen de telefonische medede ling dat benoemd was tot burgemeester van Veenendaal: mr. dr. J. Hazenberg uit Wassenaar. En zoals het meer gaat bij burgemeester-vacatures, er waren heel wat namen genoemd en heel wat zekerheden uitgesproken, maar de naam „Hazenberg" was nooit gevallen. Met grote belangstelling zag men het ogenblik tegemoet dat U Uw ambt als burgemeester van Veenendaal zoudt aanvaarden. Wat voor 'n burgemeester zou dit zijn? Burgemeester, dames en heren: wij zijn zeven jaar verder en nu weten we zeer zeker dat voor een burgemeester het is geweest. Als wij om ons heen zien, moeten wij erkennen er is véél, heel veel gebeurd op allerlei gebied. Bij Uw installatie als burgemeester sprak ik de wens uit, dat onder meer in Uw ambtsperiode het nieuwe raadhuis tot stand zou komen. Ik noemde U toen ook het woningvraagstuk en wees U er vooral op, dat wij een industrie- en han deldrijvende gemeente waren, met alle moeilijkheden en vraagstukken hieraan verbonden, en dat Veenendaal een ge heel andere gemeente was dan Wasse naar. U hebt toen geluisterd ik zou zeg gen zelfs zeer goed. Na een zeer korte tijd van inwerken bent U begonnen de problemen aan te pakken. Dit ging soms met een vaart, dat ik wel eens dacht: als dat lukt en goed gaat, dan gaat alles goed. Un nu, zeven jaar la ter, ongelooflijk wat er mede door Uw nimmer aflatende stuwende kracht is tot stand gebracht. Gaarne hadden wij U nog een tiental jaren'als burgemeester gehouden, maar helaas, wat in de bezettingstijd wel kon, ging niet. Uw persoonsbewijs kon niet veranderd worden van 1903 in 1913. Bijzonder dankbaar ben ik dat er voorlopig nog een band met Veenen daal blijft bestaan en wel deze, dat U erin toegestemd hebt als mijnheer Ha zenberg uit Ermelo, voorzitter te blijven van ons Juliana-ziekenhuis. Wij kunnen U daar nog niet missen. Ds. D. van Enk, nestor van de raad had voor zichzelf de zevenjarige ambts termijn van burgemeester Hazenberg in drie punten samengevat. „Ten eer ste was er het gezag. Daaraan bestond geen twijfel dat het bij u niet in goe de handen was. Daarnaast was er de deskundigheid en verder voortvarend heid en doorzettingsvermogen. Het zal maandag stil zijn als u er niet bent. Een vaste hand moet loslaten en dat zal ve len een duizelig gevoel geven", aldus ds. Van Enk, die er verder op wees dat overal in de gemeente de tekenen van het beleid van burgemeester Hazenberg kunnen worden gesignaleerd. Spreker was er vrijwef zeker van dat te zijner tijd de naam mr. dr. Ha zenberg nog wel eens ergens aan ge geven zal worden. „Waarom heeft de wet geen ontsnappingsclausule voor burgemeesters zoals u die 65 jaar ge worden zijn", zo verzuchtte ds. Van Enk, die het echtpaar Hazenberg ten slotte een gezegende tijd in Ermelo toewenste. De Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg dankte burgemeester Hazenberg na mens het provinciale bestuur en gede puteerde staten voor hetgeen hij in de afgelopen zeven jaar had gedaan. „Bij uw benoeming bestond bij ons het idee, de nieuwe burgemeester van Veenen daal zal wel iets tot stand brengen maar verschillende objecten vereisen nu eenmaal lange aanlooptijden. Bij z'n pensionering zal hij er wellicht niet zo erg veel van zien. Het is wel iets an ders gelopen. Wat tot stand gekomen is had niemand voor mogelijk gehouden en in u heeft H. M. de Koningin zeven jaar geleden een goede greep gedaan, aldus de Com missaris van de Koningin. De burgemeester van Rjhenen, Jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch, ridder van Rosenthal, sprak namens de burgemees ters uit de omgeving: „Er zijn in het Nederlands vele oude gezegden en één daarvan is: Een goede buur is beter dan een verre vriend. Tot collega Ha zenberg wil ik zeggen: Wij zijn altijd goede buren geweest en we hebben nooit moeilijkheden gehad. In de bur gemeesterskring hebt u altijd gezegd, waar het op stond, maar u hebt ook al tijd steun gegeven aan de collega's". Gemeentesecretaris D. van Manen sprak namens het gemeentepersoneel: Ik heb reeds gisteren in de afscheids bijeenkomst voor het personeel gespro ken, zodat ik het nu kort kan maken. Ik wil u danken voor uw leiding in de afgelopen 7 jaar. U hebt veel van ons gevraagd, want u was nooit met een in zet van 100 procent tevreden, dat moest tenminste 110 procent zijn. U vroeg ook nooit of iets in de kortst mogelijke tijd gedaan kon worden, maar in de kortst onmogelijke tijd, maar wij hebben altijd rqet liefde voor u gewerkt. Wij wisten dat u zelf altijd meer gaf, dan u van ons vroeg. Vooral tijdens het laatste aar, toen ik niet meer op de fiets hoef de te stappen om naar u toe te komen, Een fraai Perzisch tapijt was het ge schenk van het gehele gemeenteperso neel aan het scheidende burgemeesters echtpaar. is er tussen ons eein goede verstandhou ding gegroeid. Vooral degenen, die regelmatig met u in contact kwamen hebben in de loop van de jaren een teamgeest zien groei en, waardoor veel bereikt kon worden. U gaat nu weg uit het raadhuis en uit Veenendaal, maar ik kan u namens de ambtenaren verzekeren, dat u niet weg gaat uit ons hart", aldus de gemeente secretaris. Een lichtelijk ontroerde burgemeester Hazenberg dankte alle sprekers voor hun waarderende woorden. Uit zijn dankwoord enkele opmerkingen: „Mijn heer de Ruiter, u hebt herinnerd aan 'n tijd die achter ons ligt. Indien het mo gelijk was geweest om mijn persoons bewijs nu nog te veranderen, en ik had er zelf iets aan kunnen doen, dan was het gebeurd". Tot zijn collega-burge meesters zei hij: „Ik heb een hekel aan onduidelijkheid, maar als je duidelijk wilt zijn, dan moet je keihard zijn. Col lega's, ik benijd u dat u nog een weg voor u hebt. Mijn weg is ten einde". Tijdens een informeel, genoeglijke sa menzijn onder het genot van een aperi tief, werd door enkelen de gelegenheid aangegrepen woorden soms verge zeld van stoffelijke blijken van waar dering uit te spreken. Als eerste sprak de heer L. M. Bonnike, directeur van de KVSW, na mens de fabrikantenkring: „Toen u benoemd werd trof ons uw kwalifica tie: mr. dr. Tk zou daaraan toe willen voegen „magister". U .was een dub bele meester: burgemeester en mees ter. U bent geen gemakkelijk man, maar u bent een meester. Als we op het gemeentehuis kwamen met het idee het gemeentebestuur eens even iets te vertellen, dan werden we direct op onze plaats gezet. U ging van hetzelfde standpunt uit als wij bij de ondernemingsraden: wel medeweten schap maar geen medezeggenschap. Ik wil u echter magister noemen om de wijze waarop u het gezag op aan vaardbare en moderne wijze altijd dui delijk gestalte gegeven hebt. Wij had den de bedoeling u een reisje aan te bieden, maar gevoegd bij het cadeau van het gemeentebestuur maken we er een reis van". De heer Bonnike over handigde de burgemeester een cheque, waarvan- hij de waarde niet wenste be kend te maken. De heer J. v. d. Velde sprak namens de Rotaryclub, waarvan hij voorzitter is: „Het devies van de Rotary is die nen. Ik heb opgemerkt, dat u nooit het woord „sociaal" gebruikt, u deed het al leen." In zjjn dankwoord tot de heer v. d. Velde verklaarde de heer Hazenberg waarom hij het woord sociaal vrijwel nooit in de mond neemt: „Er zijn ter minologieën, die te vaak gebruikt wor den. Men praat er over zonder de gro te diepten die er achter staan te door gronden". Namens 't predikanten-convent sprak ds. A. Terlouw: „Ik heb u altijd aange troffen bij intredes en afscheidnemen van predikanten. Vaak dacht ijc dan: „Het college heeft strafwerk", niet van wege de preek, die dan aangehoord moest worden, maar door de onvermij delijke toespraken. Het is echter goed dat in een urbaniserende gemeente als Veenendaal er een goed contact tussen de kerk en de overheid is. In een ont wikkeling als wij meemaken, verande ren de normen en daarom is het goed, dat de overheid ook het belang van de prediking van het evangelie inziet." Dr. J. G. Thoomes sprak officieel na mens het onderwijs: „Ik zou willen spreken", zo zei hij, „als gewoon amb teloos burger. Het past mij niet een oor deel uit te spreken over de vertegen woordiger van Hare Majesteit de Ko ningin ter plaatse. Er bestaat een ge zagscrisis, niet alleen op papier. Veel hangt echter af van de vertegenwoordi ger van het gezag. Persoonlijk heb ik niet de minste moeite met Romeinen 13, waarin de simpele gelovige aangeraden word het gezag te erkennen. Het hangt van de gezagsdrager af of dat moeilijk is". De heer Thoomes vertelde van een tv-uitzending rond de dodenherdenking op 4 mei, waarin het verhaal van de burgemeester van Waalwijk in 1944 ge daan werd. Deze man ging moedig voor enkele van zijn Waal wijkers. de dood in: „Als reactie op die uitzending heb ik ge dacht: Onze burgemeester zou net zo ge weest zijn. Daarom heb ik nooit de min ste moeite met Romeinen 13 gehad", al dus de heer Thoomes. ADVERTENTIE Afscheid burgemeester van Veenen daal in het raadhuis, een pracht gelegenheid dit fraaie gebouw weer eens van nabij te bewonderen Ook de afwerking is goed verzorgd en natuurlijk werd het hele gebouw voorzien van het uiterst betrouwbare en zekerheid biedende produkt van Vastberaden en energiek, j 11 1 1 1 Burgemeester j Veenendaal nam harten ik mr. dr. J. Hazenberg j ten voeten uit j VEENENDAAL Met het presideren van een bijzondere raadsvergadering kwam zater dagmorgen officieel het einde van de ambtsperiode van mr. dr. J. Hazenberg als burgemeester der gemeente Veenendaal. Mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van SandenburgCommissaris van de Koningin in de provincie Utrecht was een van de talrijke genodigdendie met hun aanwe- stand is gebracht onder leiding van burgemeester Hazenberg overheerste. In die geest werden tijdens deze raadsvergadering en ook later op de dag tal van toe spraken gericht tot burgemees ter Hazenberg en zijn echtgeno te, die zich binnenkort in Ermelo zullen vestigen. De man om wie deze dag alles draaide getuigde even zo vele malen van zijn waardering voor Burgemeester en mevr. Hazenberg, het gemeentebestuur heeft gemeend U onze grote dank te doen blijken, niet al leen met het uitspreken van vele scho ne woorden en geijkte termen, maar U hierbij aan te bieden namens de ge meente Veenendaal een cheque, welk bedrag U kunt besteden voor een reis voor U beiden naar Israël, of een an der land, dat U zelf nader kunt bezien. Namens de gehele Gemeente Veenen daal nogmaals heel, heel hartelijk dank voor alles wat U voor ons hebt gedaan. Wij wensen U beiden een zeer prettige reis en behouden terugkomst in ons va derland. Moge God U nabij zijn in Uw nieuwe woonplaats Ermelo. Wij wensen U daar ook vele goede jaren. Vergeet ons niet: wij zullen U nooit vergeten.

De Vallei | 1968 | | pagina 3