Van de Nederlanders reed alleen Harry Steevens de wedstrijd uit Italiaan Vittorio Adorni (30) na magistrale solovlucht wereldkampioen op de weg Voetbal in het buitenland Keetie Hage wereldkampioene Amerikaanse ruiterequipe in Rotterdam van aparte klasse Jeugdrecord voor Astrid Landerloo Joop de Bouter gaat ZFC trainen Twee Nederlandse records in Aken Duitse vijfkampsters boven 5000 punten Trieste afgang voor nationale ruitersport Engeland Frankrijk Collectie medailles compleet Eerste plaats voor Jan de Ruiter Debacle Zwaarder Om te vergeten Van Springel leidt nu in Super Prestige Pernod De enige 65 renners uit strijd Prijs betaald Uitslag Speerwerpen Atletiek r MAANDAG 2 SEPTEMBER 1968 IMOLA Vittorio Adorni, 30 jaar oud, bijna afgeschre ven door de Italianen^ is de opvolger van Eddy Merckx, die voor dezelfde ploeg rijdt, als wereldkampioen op de w,eg. Na tien jaar heeft een Italiaan de meest begeerde regenboogtrui veroverd, die Ercole Baldini als laatste in 1958 had gedragen. Bijna tien minuten lagen er tussen de winnaar na een solovlucht van bijna honderd kilometer en Herman van Springel, nummer twee. Meer dan tien minu ten was het verschil tussen Adorni en zijn ploeggenoten Dancelli, Bitossi, Taccone en Gimondi, die de sprint uit vochten om de derde plaats. Adorni mag dan een renner zijn, die voornamelijk op roem uit voorgaande jaren teerde, hij is voor dit wereldkam pioenschap geladen aan de start gekomen. In de Faema- stal was hij niet meer dan een paladijn van Merckx, die voor hem dit jaar de Ronde van Italië had gewonnen. In Om te vergeten is ook de Nederlandse ploeg. Voor deze wereldkampioenschap pen werd besloten van de bekende oranje truien af te stappen, omdat zU te opzichtig zouden ztfn bü uitlooppogin gen. Het nieuwe witte hemd met een horizontale rood-wit-blauwe band zou minder opvallend zjjn. Het is waar, met uitzondering van Wim Schepers, is nie mand opgevallen. Dat echter kwam niet door het shirt. Slechts Schepers is in het offensief geweest. Alleen Harry Stee vens heeft de wedstrijd uitgereden. Tus sen de negende en de 14e ronde stapten achtereenvolgens Rini Wagtmans, Jan Harings, Harm Ottenbros, Wim Sche pers, Arie den Hartog, Eef Dolman, Jan Janssen, Eddy Beugels en Peter Post af. Het parcours was toch zwaarder dan de Nederlanders hadden gedacht tij dens de training. Er was een kleiner verzet nodig dan velen hadden gemon teerd, maar voor alles was meer wils kracht en durf nodig dan de Nederlan ders hebben getoond. Wagtmans stap te af omdat hij de benen niet rond kon krijgen. „Ik vraag mij af hoe je zo'n koers „naturel" kunt rijden". Harings verdween nadat hij wegens een gebro ken derailleurkabel op zijn reserve- fiets had moeten rijden en onmiddel lijk werd gelost. Harm Ottenbros kwam tot de conclusie, dat hij een te grote versnelling had gemonteerd. Wim Sche pers, die bijna 50 kilometer alleen had gereden in een poging de kopgroep te achterhalen, werd door een jachtend groepje ingelopen en kort daarna stuk gemaakt door voortdurend demarre rende Italianen. „Zo lang ik alleen reed," vertelde Schepers, „ging het goed, daarna was het snel afgelopen". Eddy Beugels strandde door de com binatie van heuvels, warmte en af stand. Arie den Hartog door de heu vels alleen. „Het parcours had vlak op elkaar een aantal beklimmingen. Voor al de Italianen sprintten er steeds te genop en dat kan ik werkelijk niet. Een lange klim zou nog te doen zijn geweest, maar hier had je een deel van iedere ronde nodig om je te herstellen en er zijn veel renners, die daarvoor minder tijd nodig hebben dan ik". Eef Dol man, optimistisch over het parcours na.de training, werd gebroken door de afstand. Peter Post vond de koers ook veel te lang, en Jan Janssen? „Ik ben niet ontevreden. Ik durf te zeggen dat ik er aan heb bijgedragen dat Merckx of Gimondi geen wereldkampioen is ge worden. Ik ben hier dus niet voor niets geweest". het nationale kampioenschap kwam hij binnen tussen de naamlozen. Aan het begin van dit seizoen, na de Ronde van Sardinië, werd hij een maand geschorst, wegens het ge bruik van verboden stimulerende middelen. Zijn keuze in de Italiaanse ploeg was meer een hommage aan zijn fa briek, die verder niemand voor de Squadra leverde, dan een beloning voor recente grote prestaties. Meer dan een criterium had Adorni dit seizoen niet op zijn naam kun nen schrijven. De Italianen hadden favorieten voor dit kampioenschap, Bitossi, Gimondi, Motta en Dancelli, maar niet Adorni. De meer dan 250.000 toeschouwers langs h£t parcours op deze dag, waarop naarmate de strijd vorderde de wind verdween, de hitte groter werd en de te nemen heuvels enorme afmetingen leken te krijgen, hadden geen spandoeken voor hem. Adorni immers was bijna vergeten. zelfde tijd als Dancelli; 12. Rudi Altig n5ld.) op 11.07; 13. Karlheinz Kunde (Did.) op 12.05; 14. Gianni Motta (It.) op 12.07; 15. Rik van Looy (Belg.) z.t.; 16. Joaqiun Agostinho (Port.) op 15.25; 17. Johnny Schleck (Lux.) op 18.10; 18. Harry Steevens (Ned.) op 20.00; 19. Louis Pfenninger (Zwit.) z.t. De ove rige coureurs zijn uitgevallen. PARIJS De Belg Herman van Springel staat na het wereldkampioen schap op de weg in Imola op de eerste plaats van het klassement om de Super Prestige Pernod het officieuze wereld- puntenkampioenschap voor beroepsren ners. Hij heeft nu 184 punten. Jan Jans sen staat met 158 punten op de tweede plaats. De stand luidt 1. Van Springel (Belg.) 184 punten. 2. Janssen (Ned.) 158 punten. 3. Merckx (Belg.) en Gimondi (It.) 145 punten. 5. Godefroot (Belg.) 125 punten. 6. Adorni (It.) 120 punten. Henk Nieuwkamp is zaterdag in 'n wedstrijd voor amateurs in de Duit se plaats Breisach tweede geworden achter de Duitse Mexico-kandidaat Jür- gen Tschan, die de 125 kilometer afleg de in 2 uur, 56 minuten en 10 seconden. De enige Nederlander, die doorreed toen het zeker was dat Vittorio Ador ni wereldkampioen zou worden, was Harry Steevens. Steevens vertelde na de laatste ronde: „Het was een zwaar parcours en een harde wedstrijd, maar ik wilde aantonen dat ik het tenminste aankon. Op het moment dat de twee de groep werd gevormd, met Bitossi en Merckx en die anderen, kreeg ik een lekke achterband. Daarna heb ik eigenlijk niets meer gedaan dan rustig naar de finish rijden. In mijn eentje De andere renners, die bij me in het groepje zaten, deden niets of stapten af. Ook zonder dat had ik de groep achter Adorni niet meer kunnen inha len. Je kunt natuurlijk nooit zeggen dat ik zonder pech voorin zou zijn geëin digd, maar ik kwam behoorlijk rond. Als de Italianen naar boven vlogen, ging ik goed mee." Het is geen wedstrijd geweest waar in de grote doorzetters op de voor grond zijn getreden. Een beroepsren ner, die weet weinig kans meer te heb ben, stapt gewoonlijk af. In Imola ver dwenen 65 renners uit de wedstrijd. Grote namen en kleine. Er was eigen lijk maar één onbekende coureur, die tot het laatste moment heeft volgehou den: de kleine Portugees Joacquin Agostinho. De renner, die begin augus tus prof werd om de Ronde van Por tugal te^kunnen rijden, Was in de vijf de ronde bij het groepje, dat met nog tweehonderd kilometer voor de wielen de beslissende ontsnapping inzette. Ja gend op de eerder weggesprongen Ita liaan Carletto vonden Van Looy (Bel gië), Adorni (Italië), Spuhler (Zwit serland), Castello (Spanje), Lewis (GB), Julien Stevens (Belg.) en Agos tinho elkaar. Evenals achter in het veld, werd het ook voorin een afval- wedstrijd. Successievelijk verdwenen Castello, Spuhler, Stevens en Lewis uit de kopgroep. Vier renners gingen door, de onervaren Joaquin Agostinho niet zelden voorop. Agostinho, tweede in ^le Ronde van Portugal, vorig jaar nog nieuweling en pas in 1967 met wielren nen begonnen nadat hij zijn vier jaar dienstplicht (twee jaar Portugal, twee jaar Angola) achter de rug had, dacht dat het een wedstrijd was, zoals in zijn eigen land. £>aar namelijk zijn geen fa- brieksploegen. Daar wordt veel ama- teuristischer gereden. Daar starten ook beroepsrenners voor sportclubs. En op de broeken van de Portugezen waren dan ook bekende namen als FC Porto, Sporting Lissabon en Benfica te lezen. Tegen de ervaren concurrenten heeft ie 25-jarige Agostinho de strijd niet Vittorio Adorni: gelukkig lachend met grote voorsprong over de streep. kunnen volhouden. Een paar aanvallen van Adorni heeft hij nog kunnen af stoppen, maar op het moment dat Adorni in de dertiende ronde zijn gro te vlucht inzette, bood Carletto noch Van Looy serieus verzet. Agostinho heeft het andere tweetal nog een tijdje op sleeptouw gehouden, hij betaalde de prijs voor zijn inspanningen. Nadat de rest van het veld het drietal, dat de jacht op Adorni al lang had gestaakt, inhaalde, was de kleine Portugees uit geput. In anderhalve ronde verloor hij meer dan vijf minuten. Adorni heeft in de laatste fase van de wedstrijd gewel dig gereden. Onbegrijpelijk eigenlijk dat een coureur zonder doping te ge bruiken een dergelijke krachtsinspan ning kan leveren. Achter de dertigja rige Italiaan zaten Gimondi en Motta, Aimar en Van Springel, Poulidor en Balmanion niet stil. Toch groeide de voorsprong van Adorni. Met nog vier ronden, ruim zestig kilometer, te rij den, had hij zeven minuten voorsprong. Het werden er tenslotte bijna elf bij het ingaan van de laatste ronde en pas toen heeft hij nog wat seconden van zijn geweldige winst moeten prijsge ven voor hij jubelend over de streep ging en zich door de voorzitter van de Italiaanse en internationale wieler bond, Adriano Rodoni, de regenboog trui liet aantrekken. Voor Vittorio Adorni werd daarna het Italiaanse volkslied gespeeld. Tijdens deze kam pioenschappen had nog geen volkslied geklonken, tot de laatste dag was de winnaarshymne gespeeld om geen moeilijkheden te krijgen in geval van een Oostduitse wereldkampioen. Vitto rio Adorni verdiende de bijzondere on derscheiding van het volkslied. Door zijn vroege ontsnapping en magistrale solovlucht had hij niet alleen voor een prachtig slot van de wereldkampioen schappen gezorgd, maar ook diverse combines getorpedeerd. Uïtslag: 1. Vittorio Adorni (It.) de 277 km in 7 uur, 27 minuten en 39 se conden; 2. Herman van Springel (Bel gië), op 9.51; 3. Michele Dancelli (It.) op 10.18; 4. Franco Bitossi (It); 5. Vi- to Taccone (It.); 6. Felice Gimondi (It.); 7. Raymond Poulidor (Fr.); 8. Eddy Merckx (Belg.); 9. Jean Jour den (Fr.); 10. Lucien Aimar (Fr.); 11. Jacques Anquetil (Fr.), allen in de- BEEK Tijdens de atletiekwedstrijd voor meisjes van 16 en 17 jaar tussen Zuid-Nederland en Noord-Nederrijn heeft Astrid Landerloo zaterdag in Beek het nationale jeugdrecord op het onder deel speerwerpen gebracht op 42 meter en 92 centimeter. Het oude record stond sinds vorige week zondag op haar naam met 42,74 meter. Astrid Landerloo is lid van de plaatselijke atletiekvereniging Caesar. De wedstrijd eindigde in een Nederlandse zege: 74 tegen 43 punten. Andere opvallende verrichtingen lever den Riet van de Berg (De Keien) met 5,84 meter bij het verspringen en Joe Rademaker (PSV), die de 200 meter won in 25,3 seconden. NÜRNBERG Zoals Max Merkel al welwillend en met een vriendelijke glimlach op de lippen heeft laten we ten, dat hij Ajax een „grossartigen" club vindt, zo heeft Rinus Michels za terdag na afloop van de Bundesliga- wedstrijd FC Ntirnberg - Borussia Mönchen-Gladbach medegedeeld, dat hij de Duitse kampioen een ploeg met een uitstekend teamverband vindt. Nu had de Amsterdamse oefenmeester er wel reden toe ook iets dergelijks te zeggen. FC Nürnberg won, na twee achtereenvolgende nederlagen, zater dag met niet minder dan 40 van Bo russia Mönchen-Gladbach ei dat ging op een manier, die de 40.000 toeschou wers de stromende regen deed verge ten. Bij de rust was het nog 00, maar in de tweede helft barstte de „club" los. De Borussen hadden totaal geen vat meer op het beweeglijke spel van de Nürnberger vuurlinie, waarin Zac- zyk,' Cebinac (strafschop), de 19-jari- ge Dieter Strehl en Beer de stand bin nen 45 minuten naar 40 tilden. Mi chels vertelde, dat vooral Cebinac en Ludwig Mïjller een goede indruk op hem hebben achtergelaten. „Maar", al dus de Ajax-trainer, „het is wel kracht voetbal wat ik heb gezien. Maar dat zal Merkel juist hebben gewild. In het internationale voetbal kom je er niet alleen maar met techniek en tactiek." Na drie competitiedagen in de Duit se Bundesliga is Bayern München nu de enige club, die nog zonder punten verlies is. Zaterdag werd op eigen veld met 51 .van Uwe Seelers Hamburger SV gewonnen. Alemannia Aachen, dat tot zaterdag toe ook alleen maar had gewonnen, moest het eerste verliespunt- je incasseren. Het werd een remise (11) tegen nieuweling Kickers óffen- bach. Schalke'04 maakte zaterdag zijn eerste doelpunt en dat bleek voldoende te zijn voor het eerste winstpuntje (1—I tegen VFB Stuttgart). Eintracht Braunschweig's doelman, tot zaterdag toe niet eenmaal gepasseerd, zag nu, in de wedstrijd tegen Hertha BSC, drie maal een bal langs hem heen tegen 't net vliegen. Toch werd 't geen neder laag voor Eintracht, want er werden evenzovele doelpunten tegenover ge steld. Eintracht Braunschweig-Hertha BSC 33; I FC Nürnberg - Mönchen-Glad bach 40; VFB Stuttgart - Schalke '04 11; Bor. Dortmund - I FC Kaisers- laut. afg.; Bayern München - Hambur- Bij de pauze leidde „de United" nog met 43 door toedoen van George ger SV 1; Werder Bremen - 1960 München afg.; I FC Köln - Hannover '96 10; MSV-Duisburg - Eintracht Frankfurt 11Kickers Offenbach - Ale Aachen 11. De spelers van Manchester United zullen de wedstrijd van zaterdag voor de competitie van de Engelse eerste divisie op het veld van Sheffield Wed nesday, niet licht vergeten. De 50.000 geestdriftige toeschouwers op Hillsbo rough in Sheffield zagen negen doelpun ten in 90 dramatische minuten, die spe lers en aanhangers van de Europese bekerhouder nachtmerries moet hebben bezorgd. Het was namelijk Manchester United, dat uiteindelijk met 45 moest capituleren. Jack Whitham was de voornaamste boosdoener met drie tref fers. De Busby-beschermelingen keken al na 120 seconden tegen een achterstand aan door een doelpunt van Whitham. Best, Bobby Charlton en de herboren Dennis Law (2 maal). In de tweede helft zorgde Nobby Stiles voor de on vrijwillige ommekeer door een ongeluk kig doelpunt in eigen doel. De ongrijp bare Whitham zorgde voor de rest. Ranglijstaanvoerder Arsenal (21 winst tegen Queens Park Rangers) en achtervolger Leeds United (10 tegen Liverpool) bleven ook op de zevende speeldag ongeslagen. Het Leeds-doel punt van Jones ontstond door een fout je van achterspeler Yeats, die over de bal heen trapte. Kampioen Manchester City stelde op nieuw teleur met een 1-1 op eigen ter rein tegen nieuweling Ipswich Town. Arsenal - Queens Park Rangers 21 Burnley - Coventry City 11; Chelsea- Tottenham Hotspur 2—2; Everton - Nottingham Forest 21; Leeds United- Liverpool 10; Leicester City - South ampton 31; Manchester City Ips wich Town 11; Sheffield Wednesday Manchester United 54; Sunderland Newcastle United 11; Westham Uni ted - West Bromwich Albion 40; Wol verhampton Wanderers - Stoke City 1—1. Nantes - Sedan 32; Ajaccio - Mo naco 43. ZAANDAM De Z.F.C.-trainer Megh de Jong, die aan zijn derde jaar bezig is bij de Zaanse club, zal op korte termijn naar Israël gaan. Hij wordt trainer van Hapoel Haifa. Z.F.C. is ak koord gegaan met de verbreking van het contract en heeft als zijn opvolger aangesteld Joop de Bouter, die eerder trainer was van A.G.O.V.V., Heracles, Noad en Elinkwijk. AKEN De internationale atletiek wedstrijden in Aken hebben de Neder landse deelnemers zaterdag twee natio nale records opgeleverd. De estafette ploeg van Kimbria Maastricht was op de 4 maal 1500 meter precies dertien secon den sneller dan het kwartet van De Spartaan uit Lisse, dat op 25 september 1966 tot 15 minuten en 53,6 seconden kwam. De Limburgse ploeg, die bestond uit No Opdenoordt, Jo Nicolaes, Jean Frederix en Jan Reinders, eindigde ach ter de Belgische equipe van FC Luik (15.30,6) als tweede in 15.40.6. Ook het viertal van Achilles Kerkrade (derde) bleef binnen de oude recordtijd: 15.45,8. Voor deze club liepen: Cees van Loon, Jef Hensgens, Herman Vleugels en Huub Zitsen. Ook voor de jeugdige Peter Geelen van de succesvolle vereniging Kimbria was het een vreugdevolle middag. De pu pil van Jan van Heek evenaarde het Ne derlandse record hoogspringen met 2 meter en 3 centimeter. Ben Lesterhuis was op 30 juni van dit jaar in Brussel al tot dit resultaat gekomen. KOUTAISI De Alkmaarder Jan de Ruiter heeft het internationale damtoer- nooi in Koutaisi gewonnen. Hij behaalde 17 punten en dat waren er twee meer dan de 15 waarmede wereldkampioen Andreiko het toernooi afsloot. Ook de overige Nederlanders kwamen tot goede prestaties. Kees Pippel uit Umuiden leg. de beslag op de vijfde plaats en de Kat- wljker Kees Varkevisser eindigde als achtste. Een hartelijke kus van Tourwinnaar Jan Janssen voor wereldkampioene Keetie Hage. HANNOVER Tijdens de Westduitse kampioenschappen vijf- en tienkamp, die in Hannover werden gehouden, zijn twee atletes er dit weekeinde in geslaagd de 5000-puntengrens t$ overschrijden. De nieuwe kampioene, Heide Rosendahl, kwam tot 5040 punten en titelverdedig ster Ingrid Becker bleef slechts weinig achter met een totaal van 5015 punten. Vooral het onderdeel vérspringen be zorgde beide concurrentes veel punten. De 26-jarige Ingrid Becker won dit num mer bij een toelaatbare rugwind van .1,94 meter met een afstand van 6 meter en 52 centimeter. Heide Rosendahl over brugde weliswaar 6 meter 48 cm, maar had daarbij een iets sterkere wind in de rug: 2,22 m. De door Ingfid Becker in het slotnummer (200 meter) gelopen 23,7 seconden was niet genoeg om Heide Ro sendahl (24,1) van de eerste plaats te verdringen. In feite dankte de 21-jarige kampioene, die eerder dit jaar 5129 punten verzamelde, de winst aan haar prestatie op het nummer kogelstoten. Met 14,13 meter bleef zij alle andere deelneemsters ver voor. Bij de heren veroverde Werner von Moltke, bij afwezigheid van de gebles seerde wereldrecordhouder Kurt Bendlin, met kampioenschap met een totaal van 7768 punten. Von Moltke zal met deze prestatie West-Duitsland waarschijnlijk als derde 10-kamper bij de Olympische Spelen ver tegenwoordigen. Bendlin en Walde wa ren al zeker van een plaats in het vlieg tuig naar Mexico. IMOLA Keetie Hage heeft woens- Keetie Hage won wereldkamp. dagmiddag in Rome met haar rechter hand over de linker schouder een geld stukje van 50 lire in de Trevi-fontein gegooida Haar wens was niet in de eer ste plaats nog eens in Rome terug te ko men, maar in Imola het wereldkam pioenschap op de weg voor dames te winnen. Die wens is in vervulling ge gaan. Keetie Hage heeft nu haar collec tie UCI-medailles compleet. Na het zil ver in 1966 op de weg en brons de af gelopen week in Rome op de achtervol ging kreeg zij zaterdag op de weg de regenboogtrui èn de gouden plak. De kleine Zeeuwse (geen lippenstift, „dat is uit de mode", maar wel een beetje bijgewerkte wenkbrauwen) heeft de overwinning behaald in de eindsprint in feite haar zwakste punt. Bij het Ne derlandse kampioenschap op de weg werd zij, ook bij aankomst in een groep, slechts zesde. „Toen wist ik, dat ik niet kon winnen en heb ik het maar een beetje laten gaan. Ik was daarvoor niet weg kunnen komen, maar ik had mis schien nog wel derde kunnen worden. Hier lukte de ontsnapping ook niet, maar de hele groep er waren achttien meisjes overgebleven na een af val wed strijd heeft er gelukkig een lange spint van gemaakt, misschien wel acht honderd meter. Dat kan ik wél. Twee honderd meter voor de streep zat ik een beetje ingesloten. Ik moest wat afrem men om buitenom opnieuw te begin nen. Het lukte. Het leek wel, of iedereen ineens stil stond". In de laatste kilometers, het zware parcours en de harde wind hadden na 55 kilometer alleen de sterksten overge laten, kwam het slechts op wilskracht en reserves aan. Er moest keihard wor den gefietst. Dat kan Keetie als geen an der. Met verreweg de grootste versnel ling van alle deelneemsters vloog zij buitenom en liet Baiba Tzaune, Milena Tartagni en Elsy Jacobs, die om het zil ver vochten, duidelijk achter zich. „Ik ben", stelde de wereldkampioene later, „bang geweest voor de eind sprint, maar ik dacht, ik kan het altijd proberen misschien haal ik er nog wel een derde plaats uit. Lang voor die eindstreep heb ik geprobeerd alleen weg te komen, maar het ging niet. Het was te zwaar. De hele wedstrijd is erg moei lijk geweest. Bij de beklimming heb ik soms alles» moeten geven om bij te blij ven. Echt, ik ben een paar keer op mijn laatste krachten naar boven gekomen". De successen van Keetie Hage in Ro me en Imola hebben tot resultaat, dat Gazelle en Vredestein in het nieuwe sei zoen enige steun zullen geven aan het dameswielrennen in Nederland. Volgend jaar zal een bedrag van vijfduizend gul den voor de meisjes beschikbaar zijn. Bovendien hebben Keetie Hage en Hen- ny Hondeveld van dezelfde fabrieken een nieuwe fiets toegezegd gekregen. Henny Hondeveld, omdat zij in de laat ste ronde viel in de kopgroep (met uit zondering van Bella Hage hebben de vier Nederland^,deelneemsters steeds Voorin gereden) 'en daardoor haar kans op een goede plaats verspeelde. Keetie Hage mocht kiezen tussen een weg- en een baanfiets. De keuze was voor de wereldkampioene niet moeilijk. „Ik kies de wegfiets, want na Rome heb ik van anderen al min of meer de be lofte gekregen, dat er wat aan mijn ma teriaal voor de baan zal worden ge daan." Keetie Hage straalde met net zo'n lichtrode blos op de wangen als toen zij als eerste Nederlandse de regenboog trui kreeg aangetrokken. Voor de we reldkampioene is een nieuwe fiets nog een heel groot cadeau. Henk Nijdam, de laatste tijd in een voortreffelijke vorm, werd zaterdag in een wedstrijd voor beroepsrenners in Waver (België) derde achter de Belgen Ward Seis en Ward Jacobs. Jos van der Vleuten legde beslag op de dertiende plaats en Jan Tummers werd negen tiende. R'OTTERDAM De Amerikaanse ruiterequipe, die in haar voorbereiding voor de Olympische Spelen in Mexico Rotterdam als laatste station had op genomen, heeft in het weekeinde dan weliswaar niet kunnen bewijzen, dat zij met recht aanspraken kan doen gel den op goud, zilver of brons daar voor was de concurrentie van te weinig niveau maar wel hebben de dui zenden toeschouwers kunnen vaststel len, dat de Amerikanen een sterke equipe naar Mexico kunnen afvaardi gen. Zaterdag wonnen zij met grote overmacht de landenwedstrijd, waarin zij alleen in de Brazilianen tegenstan ders van werkelijk formaat troffen (vooral Pessoa en Fernandes), en Carol Hofmann, met haar achtjarige vol bloed schimmel „Out Late" uitgeroe pen tot de beste combinatie van het Rotterdamse internationale concours hippique, zegevierde zondagmiddag in de Grote Prijs van de Stad Rotterdam, het zware springconcours, waaruit zich zeven equipes voor de barrage plaat sten. Met Pessoa op zijn nieuwe Zweed se aanwinst „Pass Opp" en de nog veelbelovende Duitse Ruiter Hendrik Snoek op „Dorina" ging Carol Hof mann ook in de barrage feilloos over de hindernissen. De Amerikaanse amazo ne was echter de snelste, al was het verschil met Nelson Pessoa minimaal... een-tiende seconde. Dicht was ook Frank Chapot bij de overwinning, maar op de laatste hindernis maakte hij een fout. De landenwedstrijd op zaterdag en de „grand prix" op zondag vormden de hoofdschotel van de rijk voorziene dis, die de organisatoren van het CHIO voorschotelden. Het was een hippisch allerlei met „voor elk wat wils". Jam mer was alleen, dat de enige dissonant hierin was de nationale deelneming, die zich dit jaar wel zeer slecht presenteer de. In de landenwedstrijd eindigde Ne derland van de tien landen op de ne gende plaats slechts de uit drie man bestaande Belgische afvaardiging deed het nog slechter en ook in de Grote Prijs van de stad Rotterdam vermoch ten de enkele Nederlanders, die zich hierin waagden, geen leidende rol te spelen. Lance Huet kwam er met „Me- drano" nog het beste door: acht straf- punten, bij voorbaat was Nederland reeds kansloos voor een ereplaats in de landenwedstrijd met tegenstanders als Verenigde Staten, Brazilië en de „tweede keus" van Frankrijk, West- Duitsland en Groot Brittannië, reserve- ruiters in hun eigen land, die bij ons echter de top zouden vormen. Het werd voor onze landgenoten ech ter een debacle, want meer nog dan in die negende plaats ligt het falen van hen verankerd in het respectabele aan tal straf punten van ruim 81 over de twee manches. Antoon Ebben, wiens kandidatuur voor uitzending naar Mexi- co-stad nog steeds op bekrachtiging wacht, kwam tot een goede prestatie: (acht strafpunten), maar moest zich daarna terugtrekken wegens een zeer pijnlijke spierblessure. Nog beter deed Harry Wouters van den Oudenweijer het - één springfout en drie-kwart strafpunt wegens overschrijding van de toegestane tijd. Maar in de tweede omloop deelde ook hij in de ma laise en het leidde ertoe, dat Nederland ook nog werd overvleugeld door Japan en Denemarken. Zweden was onze land genoten ook in de eerste manche al voorgebleven. Het was een trieste af gang voor dë Nederlandse ruitersport, die internationaal van geen enkele bete kenis meer is. Juist omdat het voor de landenwedstrijd opgebouwde parcours stellig niet abnormaal zwaar was het bewijs hiervoor vormen de vele goede parcoursen van degenen, die zich met recht hun predikaat „interna tional" mochten opspelden was Ne derlands slechte presentatie des te schrijnender. Zwaarder van opbouw, terwijl er te vens enkele „addertjes" in verscholen lagen, was het parcours voor de Grote Prijs van de Stad Rotterdam. Het was voor vele combinaties reeds te zwaar en slechts de tilee onder de in Rotterdam aanwezige ruiters kwam tot een goede of een acceptabele prestatie. Daarbij was ook de Britse amazone Ann Drum mond Hay, die door een weigering in de driesprong met „Merely a Monarch" juist buiten de barrage bleef. Hierin onderscheidden zich Carol Hofmann, Nelson Pessoa en Hendrik Snoek, die op de eerste drie plaatsen beslag leg den. De afstand tussen hoofdrolspelers en figuranten kwam in dit springcon cours wel zeer duidelijk tot uiting. Voor Nederland was er niettemin nog een succesje. Het concours ge- schiktheidsproef voor jachtpaarden om de prijs van Sint Hubertus werd gewon nen door de vierjarige vos „Abel" van de heer Ben Arts, gereden door zijn dochter Pia. Het was een pleister1 op de wonde voor de deze dagen zo zeer geplaagde en teleurgestelde chef d'equipe van de Nederlandse spring ruiters. De Amerikaanse mej. Carol Hofmann van het CHIO te Rotterdam, op „Out Late", de beate combinatie t'

De Vallei | 1968 | | pagina 8