Gelderse Paardesportdag in Almen Verregende titelstrijd kreeg toch spectaculair verloop nieuw... >n senorïtas zonder flauwe kul. gewoon tabak. 100% tabak, de Hofnoritas. van Hofnar, mild, zuivere tabakken trekt licht, smaakt uitstekend, onthoud die naam: -ffufnoritaó Olympisch hockeyteam tegen SCHC en Venlo op schot Titel bij tienkamp voor De Noorlander Sport in 't kort WERELDBEROEMD DOOR KWALITEIT 58.25 41.50 34.50 adidas5 Russen verbeterden drie wereldrecords Fred Stolle door Peter Curtis geklopt Weer wereldrecord voor Amerikaanse zwemmer Hickox Verzwakt tennisteam versloeg België Coureur verongelukt NOC BESLIST OVER EEN WEEK 10 stuks f 2f Tevreden zijn Ook voortreffelijk Vast UITSLAGEN Gewichtheffen MAANDAG 2 SEPTEMBER 1968 ALMEN De organisatoren van de Gelderse Paardesportdag 1968, hebben er door een enorme inzet voor gezorgd, dat dit evenement, waarbij de Gelderse Kampioenschappen op het spel stonden niet op een volkomen mislukking ns uitgelopen. De zware regenval in de nacht van vrijdag op zaterdag had het keurig in orde gemaakte concoursterrein veranderd in een modderpoel. In de zeer vroege morgenuren heeft men de ruim twintig ringen voor de dressuur nog moesten verleggen naar de droogste gedeelten en zo konden toch op het aangegeven vroege beginuur de eerste ruiters van start gaan. Ook toen viel de regen nog in stromen neer en maakte de bodem steeds drassiger. Voor amazo nes en ruiters waren de moeilijkheden dan ook extra groot. Waren de weers omstandigheden bij de dressuur een handicap, bij het springen was het een ramp. Veel glijpartijen en hierdoor angstige paarden deden het aantal weige ringen tot een ongekende hoogte stijgen. Velen moesten dan ook uitgebeld worden. Gijs van Lennep is zondag tijdens een internationale formule 3-race te Skarneck bij Stockholm derde gewor den met een Tecno-D.A.F. De Brit Mike Beckwith, die eveneens met een D.A.F. formule 3-renwagen reed, had lange tijd de leiding. Toen driekwart van de race was afgelegd kwam er een steen tus sen de aandrijving, waardoor Beckwith werd uitgeschakeld. Er was een finish- foto nodig om de winnaar aan te wij zen. De Zweden Pattersson en Svens- sen eisten de eerste en tweede plaats op. Vooral bij de titelstrijd van de acht tallen wreekte zich dat in" de eindrang schikking. Zo was de Eper Ruiterver- eniging in de dressuur van het achttal hooé geklasseerd, maar door het fa len van de springruiters zakte zij ver naar beneden in het klassement. Maar ook anderen hadden deze tegenslagen te verwerken. Vooral de lichtere paar den hadden het zeer moeilijk. Een van de meest gehandicapten was wel de Gelderse kampioen van vorig jaar G. Mensink vorig jaar Winterswijk nu Aalten. Met zijn vrij lichte paarden Piet Hein en Wimona kwam hij in het Springen zwaar met de eerste niet verder dan een zesde plaats. Overigens was in dit uit twee delen bestaande nummer D. Meijer van de Flevoruiters in een uit stekende vorm. Met bravour hield hij Brio sterk in de hand en bij elke hin dernis kregen paard en ruiter steeds meer zelfvertrouwen. Hij was de eni ge, die in beide onderdelen foutloos doorkwam. In de lichte klasse maakte Trees Berkhoff met Sunny-Boy van de Apeldoornse ruiters een uitstekende in druk. Qua stijl kreeg zij de hoogste puntenwaardering en daarom was het jammer, dat ook zij in de derde barrage door een slipper tot een fout kwam. Dat kostte haar een bijna ze kere eerste plaats. Zij werd nu derde. Was de titelstrijd achttallen zwaar een Veluwse aangelegenheid, in de klas se licht was het de Gelderse Achter hoek, die de toon aangaf. De ruiterclubs, van Ruurlo en Winterswijk maakten in de lichte klasse beiden een uitstekende indruk en staken met kop en schouders boven de rest uit. De Zware Dressuur werd volkomen beheerst door G. Mensink uit Aalten, die met beide paarden het tot de eerste en tweede plaats bracht. Wij zullen deze prachtige stijlrijder zaterdag weer aan het werk kunnen zien op de Levade '68 in het natuurpark Berg en Bos te Apel doorn. Tegen de middag werd het droog en toen het middagprogramma begon wa ren zeker nog een zesduizend toeschou wers naar Almen gekomen om van prachtige paardesport te genieten. Dat men het landbouwtuigpaard van de VLN met verschillende nummers waaronder enkele shownummers in 't programma had opgenomen is een goede gedachte geweest, die het con cours de nodige attractiviteit heeft ge geven. De show van dekhengsten, waar bij de hengst Waldo werd voorgereden door de 80-jarige eigenaar B. H. de Koning was een voor het publiek en vooral voor de handelaren en fokkers een bijzonder evenement. Het spring concours van de dekhengsten, waarbij voor het eerst het Gelders kampioen schap werd verreden, met als inzet de Koningin Wilhelmina beker vormde een spannend slot. In het tweede onderdeel, de Puissance kwam het tot drie barra ges. De hindernissen lagen op 1.60 me ter en M. Woestenenk, Almen op Ecra- siet en K. Hissink op Formateur van de heer B. Rouwenhorst uit Voorst voer den een verbitterde strijd om de eer. Onder doodse stilte van het ademloos toekijkende publiek, werd barrage na barrage verreden. In de derde echter weigerde Ecrasiet bij de eerste hinder nis, wel sprong hij daarna een foutloos parcours, maar Hissink greep zijn kans en kwam daarmee in het bezit van het kampioenschap en de fraaie trofee. Dat Gelderland een belangrijke plaats inneemt bij de Nederlandse Paardefok en -sport, heeft deze Ruiterdag dubbel en dwars getoond. Het prachtige materiaal van zowel de Landelijke Rijverenigingen als de VLN, dat op deze geslaagde paarde- sportmiddag bijeen was toont duidelijk aan, dat de liefde voor het paard merk baar toeneemt ondanks de sterk voort schrijdende mechanisatie. Dat daarbij ook het aangespannen paard op de concoursen in steeds grotere aantallen verschijnt is des te verheugender. De Nederlandse kam pioen Hackney, de heer J. Smits uit Apeldoorn verscheen ook op deze kampioenschappen met een fokmerrie in de klasse éénspannen en hier viel hem het Gelders kampioenschap ten deel. Bij de dames eenspannen maakte de combinatie mej. B. Damen en Ruma- nus uit Gameren een bijzondere goede indruk, niet alleen werd zij eerste, maar de damesjury wees deze combinatie ook de schoonheidsprijs toe, waarvoor van herenzijde geen enkele reden tot kritiek aanwezig was. Gelderland heeft zijn kampioenen. Onder barre weerstoestanden en nog erger terreintoestanden is deze dag door het niet aflatend enthousiasme van zo wel het publiek als de amazones en rui ters en niet te vergeten de organisator, het streekverband „De Berkelstreek" van de Gelderse Bond van Landelijke Rijverenigingen, tot een geslaagd rui- terfestijn geworden. Achttallen: (klasse zwaar): 1. en kampioen van Gelderland „De IJssel- ruiters, Brummen 665% pnt.; 2. IJssel- zoom. Voorst 659'/j pnt.; 3. Lunaruiters Lunteren 641 pnt.; 4. „Vrijheid", Ter- schuur 636 pnt.; 5. „Neuderuiters", Nij- kerk 633 pnt.; 6. Varsseveld e.o. 619% pnt.; 7. Voorwaarts, Essen 608% pnt.; 8. „De Schaffelaar", Barneveld 607'/*pnt. Achttallen: (klasse licht): 1. en kam pioen van Gelderland: „Ruurlo" 703% pnt.; 2. Winterswijk, 696V* pnt.; 3. Gors- sel, 654V2 pnt.; 4. Velp, 633'/i pnt.; 5. IJsselzoom, Voorst 625% pnt.; 6. Apel doorn 615% pnt.; 7. Flevoruiters, N.O.- Polder 613''s pnt.; 8. Bergruiters, Hol ten 608 pnt.; Vestingruiters, Groen- lo 604Va pnt.; 10. Harleruiters, Hattem 595 pnt. Springen zwaar: 1. D. Meijer, Flevo ruiters op Brio 0 ft.; 2. G. Pues, El- Mejuffrouw B. Damen uit Gaande ren behaaide in de Eenspannen klasse de eerste prijs. Zij reed met Ru- manus van de heer H. A. Tuyl, eveneens uit Gaanderen. De dame-sjury riep de combinatie uit tot schoonste geheel van deze klasse. Een van de ruiters bij de Gelderse Paardesport Dag 1968 te Almen neemt in fraaie stijl een hindernis. WÊ ster Rij vereniging op Sumbeam; 4. ft.; 3. Lutte Willink op Dorine 9 ft.; 4. mevr. K. Schimmel- Koning, Vrijheid op Arabella 12 ft.; 5. J. Breukink, IJs selruiters op Zetana; 6. G. Hensink, Aalten op Piet Hein; 7. Lilian Caljouw, Apeldoorn op Flakko. Springen licht: 1. S. Wolters, IJssel zoom op Colonne; 2. B. Jansen, Aal ten op Butterfly; 3. Trees Berkhoff, Apel doorn op Sunny Boy; 4. mej. C. Jeroni- mus, IJsselruiters op Brunette; 5. mej. A. Riemens, Flevoruiters op Bengo. Springen Jeugd: 1. en kampioen van Gelderland, W. Groot, Velp op Domino; 2. en 3. A. Flierman, Ruurlo op Elly en mej. D. v. d. Linden, Eist op Lord Snowdon; 4. Sem Groenewoud, Velp op Furioso; 5. en 6. H. Apenhorst, Varsse veld op Corry; en H. Bouwman, Neude ruiters op Wardi. Springen Dekhengsten: 1. en kam pioen v. Gelderland K. Hissink op For mateur, eig. B. Rouwenhorst, Voorst; 2. M. Woestenenk op Ecrasiet, eig. M. J. Wiegman, Almen; 3. G. Mensink op Hamad eig.. H. J. Westelvelt, Aalten. Viertallen (Handicap klasse); 1. L. R. Aalten 122% pnt.; 2. L. R. Zelhem 119 pnt.; 3. L. R. Lekzoomruiters 111 pnt.; 4. L. R. Marleruiters 1081/* Vipnt.; 5. L. R. Ruurlo 107% pnt.; 6. L. R. Grebbe - ruiters 107% pnt.; 7. L. R. Nunspeet 107 pnt. Dressuur zwaar: 1. en kampioen van Gelderland G. Hensink, Aalten op Char ming Lady 107% pnt.; 2. G. Mensink op Wimona 106V« pnt.; 3. mej. J. Hendriks, IJsselzoom op Ramilo 104 pnt.; 4. mevr. J. Groenewoud-Gramser, Eist op Char mant 1011/* pnt.; 5. mevr. R. Eenink- Nyenhuis, Zelhem op Marino 98 pnt.; 6. 1. D. F. Meyer, Flevoruiters op Brio 97 pnt. Dressuur Midden: 1. en kampioen van Gelderland A. Arends, Schaffelaar op Bozita 1061/» pnt.; 2. mej. Heetveld, Zel hem op Sirus 104 pnt. Dressuur jeugd (le ring): 1. Sem Groenewoud, Velp op Furiosa 107 pnt.; 2. A. Flierman, Ruurlo op Lusky 106 pnt.; 3. G. Beker, IJsselruiters op Debo rah 103% pnt.; 4. Layla van Asselt, Apeldoorn op Sonja 99 pnt.; 5. mej. E. Tiemens, Velp 97% pnt.; 6. W. Bonhof, Epe op Peter 97% pnt. (2e ring) 1. A. Reinders, Middachter Ruiters op Radja 108 pnt.; 2. mej. L. Oudheusden, Bergruiters op Whisky 104 pnt.; 3. M. Mulder, IJsselzoom op Florentino 101 pnt.; 4. B. Hengeveld, Grensruiters op Fumira 97'/* pnt.; 5. mej. R. Grotenhuis, Veluwezoom op Elizabeth 96 pnt. Eenspannen Fokmerriën: 1. en kam pioen van Gelderland J. Smits, Apel doorn met Zolyante, eig. H. Koops, El- burg; 2. Joh. v. Weeghel met Zephyr, eig. mevr. T. Altenburg-de Jong, Heer- de; 3. W. H. Bouwman, Nijkerk met An- net; 4. G. Flick, Lochem met Carole; 5. Van Weeghel, Hattemerbroek met Zimosa. Eénspannen Tuigpaarden: 1. en kam pioen van Gelderland H. A. v. Tuyl, Ga meren met Rumanus; 2. G. v. Manen, Terschuur met Aron; 3. J. Smits, Apel doorn met Zolyante; 4. H. A. v. Tuyl, Gameren met Urbanus; 5. Joh. van Weeghel, Heerde met Zephyr. Eénspannen Tuigpaarden (dames): 1. mej. B. Damen, Gameren met Ruma nus tevens schoonste geheel; 2. mevr. Van Manen-Van der Haar, Terschuur met Aron; 3. mevr. Westra-Daggert, Heerde met Zephj*; 4. mevr. Pater- Stegeman, Hattem met Telma. Tweespannen tuigpaard: 1. en kam pioen van Gelderland C. Damen, Game ren met Rumanus en Urbanus; 2. G. van Manen, Terschuur met Aron en Arnold; 3. W. H. Bouwman, Nijkerk met Annet en Dubby. ADVERTENTIE adldas „Europa Cup" topmodel. Halfhoog model met polsterrand. Voetbed, brede leest. Nylonzooi met schroefdoppen. adldas „La Plata" oerdegelijke hockeyachoen met blauwe aangevulkaniseerde noppenzooi. adldas „Rfcal" met aangevulkaniseerde noppenzooi. Bovenleder van soepel rundbox. Levering: via de handel Importeur: J. van Kooyk VALKENSWAARD S$2a MOSKOU Russische gewichtheffera verbeterden zaterdagavond in Doebna drie wereldrecords. Hiervan nam mid dengewicht Viktor Koerentsov er twee voor zijn rekening. De 27-jarige Mos- kouse soldaat bracht zijn eigen wereld record in de Olympische driekamp (470 kg) naar 482,5 kg. Zijn gedetailleerde resultaten waren: drukken 157,5 kg, trekken 140 kg en stoten 185 kg. Het resultaat bij het stoten betekende eveneens een nieuw record. Het oude record stond sinds 9 juli van het vorig jaar met 183 kg al op zijn naam. Voor de derde record ver bete ring zorg de de Europese kampioen middenzwaar gewicht Jan Talts, die bij het stoten 196 kg omhoog bracht. Dit was 1 kg meer dan de vorige wereldprestatie, die hij op 25 febr. van dit jaar in de Olympische stad Mexico leverde. NEW YORK Fred Stolle, de win naar van Forest Hills in 1965, die sinds de invoering van het „open" tennis geen enkel resultaat van belang meer behaalde, is zaterdag uitgescha keld in de tweede ronde van de inter nationale kampioenschappen van Ame rika. Ondanks twee matchpoints in de vijfde set werd hij uitgeschakeld door de 23-jarige Peter Curtis, die het op Wimbledon Tom Okker lastig maakte. Al bij het eerste open toernooi van dit seizoen, dat van Bournemouth, had Curtis het vijf sets volgehouden tegen Stolle. Ditmaal versloeg hij de Austra lische professional: 6-8, 6-2, 4-6, 6-3, 8-6. Tony Roche, anderhalve maand ge leden finalist op Wimbledon en derhal ve tweede geplaatst voor Forest Hills, was tegen de Amerikaanse universi taire kampioen Stan Smith dichtbij een nederlaag. De hard slaande Ameri kaan forceerde bij 4-4 bijna een door braak op de service van Roche, het geen de beslissing had kunnen bren gen. Nu redde Roche zich nog net: 36. 10-8, 3-6, 6-4, 6-4. Tom Okker had weinig moeite met de Amerikaan Schloss: 6-1, 6-0, 6-4. Ook de overige geplaatste spelers bereikten de derde ronde. De veertig jarige Pancho Gonzales zelfs heel ge makkelijk met 6-2, 6-2, 6-2 tegen de Australiër Colin Stubbs. Wimbledonkampioen Rod La ver kon zich slechts met de allergrootste moei te voor de volgende ronde kwalifice ren. Zijn tegenstander, de Braziliaan Thomas Koch, won zelfs de eerste twee sets: 8-6, 6-4. Daarna greep La- ver elke set met 6-4. De partij duurde in totaal drie uur. LONG BEACH Nadat h(j 24 uur eerder het wereldrecord op de 400 meter wisselslag tweemaal had verbeterd, heeft de Amerikaan Charles Hickox zaterdag ook het wereldrecord op de 200 meter wisselslag op zfln naam geschreven. Hickox legde de afstand af in 2.10,6 en bleef daarmede 0,7 seconden onder het oude wereldrecord, dat Greg Bucking ham met een tijd van 2.11,3 vorig jaar vestigde. De grootste verrassing tijdens de Amerikaanse Olympische selectiewed strijden was zondag de eliminatie van Doug Russel op de 100 meter rugslag. Russel, die tijdens de universiade van het vorig jaar in Tokio de zilveren medaille won en enige tijd houder was van het wereldrecord op deze afstand met een tijd van 59,5 seconden, kwam niet verder dan de 15e beste tijd (1.01,6) in de series, uiteraard lang niet genoeg voor een plaats in de finale. Charles Hickox voert de ranglijst aan met 1.00,1. Als beste op de 200 meter schoolslag plaatste zich Brian Job met 2.29,1 voor de finale, terwijl John Ferrif op de 200 meter vlinderslag met 2.07,7 sneller was dan de gerenommeerde Carl Robbie (2.07,8) en wereldrecordhouder Mark Spitz (2.08,3). ADVERTENTIE BREDA Het Nederlandse tennis team, dat aanzienlijk aan kracht had ingeboet door de afwezigheid van Tom Okker en Evert Schneider, heeft in Bre da de jaarlijkse landenwedstrijd tegen België met 1816 gewonnen. De wed strijd ging vorig jaar in Brussel met de zelfde cijfers verloren. In totaal heeft Nederland thans 10 overwinningen be haald tegen België 15 bij vier gelijke spelen. De afwezigheid van Okker en Schneider had weinig invloed op het eindresultaat, want de beide invallers, Richard Kasten en de Surinamer Kenneth de Koning, wonnen tweemaal. Datzelfde werd bij de heren verder alleen gepresteerd door Jan Hordijk en bij de dames door Judith Salomé. Marijke Jan sen en Ada Bakker moesten beiden hun meerdere erkennen in Ingrid Loeys, ter wijl de Belgische herent op voor de Ne derlanders onaantastbaar was. Zowel Jan Hajer als Niek Fleury en Fred Hem mes verloren op beide dagen. De dubbel spelen eindigden gelijk: vijf overwinnin gen en vijf nederlagen, evenals het he ren-enkelspel: 8-8. Alleen het dames enkelspel gaf een klein voordelig saldo, 5-3, hetgeen uiteindelijk de beslissing bracht. LONDEN Een van de meest voor aanstaande Britse motorcoureurs, John Hartle, Is zaterdag tijdens een wedstrijd voor 500 cc motoren In Scarborough overleden, toen hij in botsing kwam met zijn landgenoot John Blanchard en van zijn machine viel. Hartle moet op slag dood zijn geweest. Blanchard liep slechts lichte verwondingen op. BILTHOVEN/VENLO De Olympi sche hockeyploeg heeft ook in haar twee de en derde oefenwedstrijd grote over winningen behaald. In Bilthoven werd zaterdag SCHC met niet minder dan 5-1 verslagen in een wedstrijd, waarin Ge rard Hylkema zich wederom ontpopte als een geboren aanvalsleider, en zon dag ging Velo met 7-0 tenonder. Coach Bromberg zal zich in elk geval geen zorgen hoeven te maken over de bezetting van de middenvoorplaats. Kwamen er verleden week tegen de Duitse vereniging Klipper uit Hamburg drie doelpunten van de stick van Hylke ma, tegen „De Stichtse" trof de HMC- er niet minder dan viermaal de roos en tegen Velo tweemaal. Ondanks de grote overwinning van de Olympiërs heeft SCHC toch uitstekend partij gegeven. De Biltse ploeg kon ech ter tegen het vaak verrassende spel van de Nederlandse ploeg niet op. Het was geen schande. De pupillen van Brom berg speelden ln een hoog tempo en brachten vaak met verrassende combi naties paniek in de Stichtse achterhoe de. De wedstrijd was nauwelijks acht minuten oud toen het Nederlands elftal al met 2-0 voor stond. Eerst was het Edo Buma, die de uitstekende SCHC- doelman Vincent van der Vliet passeer de en daarna was het Gerard Hylkema, die raak schoot. Wel wist Jeroen Zweerts uit een strafcorner de achter stand voor de rust nog te reduceren tot 2-1, maar verder liet de oranjedefensie waarin Jan Piet Fokker en John Elf- fers weer een uitstekende wedstrijd speelden, het niet komen. Ook na de hervatting had het Neder landse elftal al spoedig succes. Uit een scherpe pass van Frans Spits werd het door Hylkema 3-1, indirect uit een straf corner zorgde dezelfde speler voor 4-1 en na prachtig doorzetten uit een voor zet van Theo van Vroonhoven maakte de Groninger zijn vierde doelpunt: 5-1. Het elftal heeft gisteren in Venlo bij zonder weinig moeite gehad met de eer steklasser van die naam. Voor rond 1500 toeschouwers zegevierde het Olympisch team met 7-0, na bij de rust reeds met 4-0 de leiding te hebben genomen. De wedstrijd, in het kader van het 40-jarig bestaan van de Venlose vereniging, werd onder bijzonder moeilijke omstan digheden de regen viel bij stromen neer gespeeld.De Venlonaren hadden geen verweer tegen de hechte voorhoede van het Olympisch team. Van Vroon hoven, Fokker en Hylkema schoten elk tweemaal raak. Het andere doelpunt werd gescoord door Nico Suits. VLAARDINGEN Edward de Noorlander, voor wie de deur naar de Olympische Spelen nog steeds op een kier staat, heeft zaterdag en zondag in een bUna twintig uur durende tienkamp bewezen, dat de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie hem enkele weken geleden niet ten onrechte bü het Nederlands Olympisch Comi té heeft voorgedragen voor uitzending naar Mexico Stad. De 23-jarige Rotterdam mer verzamelde op het Vlaardingse sportpark „De Vjjfsluizen" 7478 punten, een totaal waarmee hjj het Nederlands record van Eef Kamerbeek (7632 pnt) tot op 164 punten benaderde. De Noorlander, die in de drie tien kampen, welke hij dit seizoen deed, van 7190 via 7272 naar een persoonlijk re cord van 7478 punten ging, zal echter nog een week moeten wachten voor hij het ja of nee van het NOC krijgt. Pas maandag 9 september zal het NOC over hem beslissen. Op diezelfde vergade ring zal dan ook gesproken worden over Ciska Janssen, die in Vlaardingen de vijfkamptitel veroverde maar met haar totaal van 4634 punten opnieuw onder de vereiste 4700 pUnten bleef. De Am sterdamse krijgt zaterdag en zondag in Parijs echter nog een kans om het ver eiste totaal te halen. Andere dubieuze kandidaten van de KNAU zijn voor het NOC de 400 meter lopers Rijn v. d. Heu vel en Fred van Herpen en discuswerp ster Anneke de Bruin, die komende week nog een kans krijgen om aan de eisen van het NOC te voldoen. Van de Heu vel en Van Herpen weten waar zij aan toe zijn. Zij moeten een tijd van 46,5 sec makeh terwijl Anneke de Bruin in Parijs in de landenwedstrijd tegen Frankrijk en Zweden zal moeten bewij zen dat zij in staat is om in haar eerste drie worpen tot 53.00 meter te komen en dan bovendien ook nog een worp van boven de 54.00 meter zal moeten hebben. Weet dit drietal nu wel waar 't aan toe is, voor De Noorlander lag dit echter anders. De Rotterdammer heeft hooit te ho ren gekregen wat voor een totaal voor het NOC aanvaardbaar zou zijn. Ruim een maand geleden bij de zeslandenwed- strijd in Brescia, verkeerde men in de mening dat 7300 punten voldoende zou zijn. De Noorlander miste dat totaal in de Noorditaliaanse stad met slechst 28 punten. In Vlaardingen werd nu weer het totaal van 7500 puntert genoemd, ook daar bleef de Rotterdammer weer net een fractie onder. Ir. A. Paulen, direc teur van het NOC, wilde zich echter niet op een bepaald aantal punten vast leggen: „Wij zullen De Noorlander's plaats op de wereldranglijst bekijken en dan beslissen". Ed de Noorlander kan over. zijn pres taties in Vlaardingen bijzonder tevreden zijn. De 23-jarige Rotterdammer begon zaterdagmorgen bijzonder geconcen treerd aan de tienkamp waarop zo veel voor hem afhing. Als richtpunt gebruik te hij de prestaties, die hij vorige maand in Brescia leverde. Hoe juist dat kompas was bleek al vrij snel. Op het openingsnummer, de 100 meter, boekte hij in vergelijking met Brescia al 0,3 sec winst en toen ook het verspringen zij het slechts minimaal voordeel opleverde, voelde De Noorlander dat zijn berekeningen om tot een totaal tussen de 7400 en 7500 punten te komen, juist waren. Dat het kogelstoten een licht verlies van dertien centimeter opleverde werd ruimschoots gecompenseerd door de winst bij het hoogspringen (1,86-1,93 m). Hoe klein de voordelen op de eerste dag ook wa ren geweest, De Noorlander kon de eer ste dag afsluiten met een totaal van 3869 punten waarmee hij 131 punten voorlag op zijn tussentotaal van een maand geleden. Ook zondag ging het voortreffelijk. Alle nummers, met uitzondering van de 1500 meter, brachten winst ook het discus- en speerwerpen al blijven de ze onderdelen in vergelijking met de an dere, vrij zwak. Bijzonder veel punten leverden de horden en het polsstokhoog op en toen na het speerwerpen de totaalstand op gemaakt werd bleek dat De Noorlander de 1500 meter zou moeten lopen in 4 mi nuten en 17,2 seconden om aan het to taal van 7500 punten te komen. Die op gave bleek na de vermoeienissen van 't polsstokhoogspringen dat ruim drie uur had geduurd, te zwaar. De Noorlander kwam na voortreffelijk gesteund te zijn door de Delftenaar Balde tot 4.20.2, precies drie seconden boven de begeer de tijd. Achter De Noorlander legde Freek Stam, de kampioen van het vorig jaar, beslag op de tweede plaats met een to taal van 6526 punten terwijl de blonde Amsterdammer Richard Langemeyer met 6351 punten verrassend derde werd. Bij de dames, die zondags de vijf kamp verwerkten, stond van te voren al vast dat de titel naar Ciska Janssen zou gaan omdat nationaal record-houd ster Marian Ackermans wegens de hoogstestage in St. Moritz ontbrak. De enige vraag, die bleef, was of de Am sterdamse, die enkele weken geleden in Beverwijk, waar Marian Ackermans 't Nederlands record op 4797 punten bracht, dit keer wel de begeerde 4700 punten zou halen. Evenals in Beverwijk bleek ook dit keer het verspringen de tegenvaller. Ciska goed voor sprongen rond de zes meter, begon met 5.45 m, sprong daarna ongeldig en kwam ten slotte in haar derde en laatste poging tot 5,68 m. Bij deze sprong zette zij ech ter een halve voet voor de balk af. Haar illusies kon zij toen wel opgeven. De Amsterdamse heeft echter een troost. Zij mag het zaterdag en zondag in Parijs nogmaals proberen.

De Vallei | 1968 | | pagina 9