Veenendaals - dagblad Dodental ramp in Perzië nadert 12.000 Buiten Moskou zoekt zondebok Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ambulances voldoen niet aan eisen Ernest Claes overleden j Nog onstabiel Ministers Polak en Bakker kondigen reeks wijzigingen Wegenverkeerswet aan ALCOHOLPROMILLAGE 0,5-0,8 WORDT STRAFBAAR GESTELD Tsjechen kunnen naar Australië emigreren Misrekening bij actie tegen Tsjechen Prinses Beatrix in goede gezondheid Rapport Muntendam: Vogelvangst II Bloedproef verplicht Wellicht t.v.-cursus Barbaars Lovende woorden „Niels bijzonders" Klacht Nieuwe huizen De wereld helpt Nixon verwerpt voorstel van Humphrey «ii» y GRANDIOZE MEXI CO-OP V MARATHON RACE Meer dan 5000 prijzen! CO-OP Werkgroep van D'66 wil meervoudig - districtenstelsel Overdraagbaar 3ur. voor radact» en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen. Boekhandel C. Walboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di„ do. en za. 1-10 woorden '1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 3 SEPTEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 207 V eiligheidsgordels en valhelmen worden spoedig verplicht NOG HONDERDEN SIACHTOEFERS DEN HAAG Nog geen handvol van de 750 ambulances die ons land rijk is, voldoet aan de eisen. Dat is de conclusie van een strikt ge heim gehouden rapport, dat nu al twee jaar lang in studie is bij het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid. In die tijd werden 160 nieuwe ambu lances in gebruik genomen, die nu even zeer met afkeuring worden bedreigd als de oudere wagens. Het gaat om het rapport-Muntendam, dat richtlijnen geeft voor een zo goed mogelijke hulpverlening aan slachtof fers van ongelukken. Het rapport werd samengesteld op verzoek van de rege ring. Het deel over ambulances van het rapport kwam tot stand onder leiding van dr. J. Dijkstra uit Woerden, die al gemeen wordt erkend ris dé medische autoriteit op het gebied van ambulan ces. Ongeveer de helft van de drieduizend Nederlanders die per jaar door ons ver keer het leven verliezen komt dood in de behandelkamers van de ziekenhui zen aan. Volgens voorzichtige medische schattingen zouden 300 tot 600 van de doden het er levend afbrengen als snel en afdoende hulp zou kunnen worden geboden. Voor dat laatste zijn ambu lances nodig waarin om de brancard kan worden gelopen. Dat maakt volgens het rapport-Mun tendam ambulances nodig met binnen een lengte van 2.75 meter, een breedte van 1,70 meter en een hoogte van 1.75 meter. In heel Nederland zijn nog geen tien ambulances te vinden die deze mi nimale binnenmaten hebben. (Zie verder elders in dit blad). ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOM P" Thans zalen tot 200 personen. jP eeuw in eeuw uit heeft men niet geschuwd niet slechts het zgn. veerwÜd, doch ook kleine x'ogels voor consumptie te bestemmen. Toen het zoals ik gisteren op deze plaats vertelde in Engeland volop usance was de tapuit, de „wheatear", voor de keuken te vangen, maakte John Taylor (15801653) er zelfs goed moedig een gedicht op, waaraan ik ontleen: wheat-ears, less than lark or sparrow, well roasted, in de mouth they taste like marrow. Intussen waren wij heus ook geen heilige boontjes; op de vinkenbanen langs het Hollandse binnenduin. met zijn luchtwegen voor velerlei kleine zangers, sneuvelden tienduizenden vogels; het was een zeer populaire ontspanning, die ook de hoogsten des lands aantrok en waarvoor de kamer leden op reces gingen. Ook de lijster vangst middels strikken (Gaasterland, Texel en t.a.p.) werd vlijtig beoefend, v.n.l. in de voorherfst tot ongeveer half november. Men kan op het plat teland nog wel lieden ontmoeten, die deze bedrijven van nabij hebben mee gemaakt, want pas na 1914 kwam er wettelijk een eind aan. Ge vindt een beschrijving in „Vogels en Men sen" door J. Drijver, alsook in L. Post-Beuckens „Land en volk van Gaast en Klif". Wie thans nog kleine zangvogels met lijmgard en klepkooi bemachtigt, doet dit clandestien, maar andersoortige vangst (eendenkooi, valkerij, wilsterflappen, ganzenslag, houtsnippen-vlouwen) wordt nog, zij het veelal zeer beperkt en met een bepaald wetenschappelijk doel, voort gezet. Het zou al veel gewonnen zijn, indien zulke zaken eindelijk eens in ternationaal werden geregeld; vogels storen zich nu eenmaal niet aan onze kunstmatige grenzen, dat hebben we deze nazomer mooi aan de notekra- kers kunnen zien. 3 sept. '68 A. B. WIGMAN r rimitiiiiiitiivi nm HUM»»» tam I DEN HAAG In de eerste maanden van volgend jaar zullen voorschriften voor het bevestigen van veiligheidsgordels in personenauto's en combinatiewa gens in de Wegenverkeerswet worden opgenomen, waarna de aanwezigheid van veitigheidsgordels verplicht zal worden gesteld. Dit hebben de minister van Justitie, prof. mr. C. H. F. Polak, en de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, de Tweede-Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat meegedeeld. Het verslag van de besprekingen, die 25 juni werden gehouden, is gisteravond gepubliceerd. Vooral in verband met het noodzakelijke internationale overleg over veilig heidsgordels is het onmogelijk eerder maatregelen te treffen. Eveneens begin volgend jaar zal het dragen van valhelmen door motorrijders verplicht worden gesteld. Midden 1969 zullen de bepalingen van de Wegenver keerswet betreffende reflecterende kentekens worden gewijzigd. TUSSEN PUIN HPEHERAN De aardbeving in Perzië heeft, volgens de jongste officiële -®- opgaven, aan zeker 12.000 mensen het leven gekost terwijl er 50.000 zijn gewond. In onofficiële schattingen wordt echter al van 20.000 doden ge sproken. Men houdt er rekening mee dat nog honderden slachtoffers onder het puin liggen. Duizenden artsen, medische studenten en andere vrijwilligers zijn, onder de vlag van de „Rode Leeuw en Zon" (het Perzische Rode Kruis), tezamen met militairen en politie naar het rampgebied gezonden om aan de reddingswerkzaamheden deel te nemen. Komend najaar zal worden voorge steld de bepalingen van de Wegenver keerswet betreffende het rijden onder invloed van drank, de motgelijkheid van het invoeren van minimumsnelheden en het wegslepen van fout en hinder lijk geparkeerde auto's te veranderen. Voorts zullen ministeriële beschikkin gen ter bevordeing van de uniformiteit bij het plaatsen en inrichten van ver keerslichten en het aanbrengen van verkeerstekens op het wegdek worden uitgevaardigd. Niet later dan begin volgend jaar zal een regeling tot stand komen betreffen de liet door bevo.gcic .«mbtenaren te geven stopteken, zo dèlen de ministers voorts mee. Overleg wordt gepleegd over het in voeren van een verplichte periodieke keuring van auto'», waartoe in princi pe besloten is. Omdat een dergelijke keuring slechts zin heeft indien hier voor voldoende mensen beschikbaar zijn kan nog niets worden gezegd over het tijdstip waarop een dergelijke bepa ling van kracht zou worden aldus de ministers. Ook over de kwestie van het geven van rijlessen wordt nog overleg ge pleegd. Minister Bakker's voorkeur gaat voorlopig uit naar een vorm van een statasdiploma of b.v. een zekere staatsgarantie voor het Vamor-diploma. Aan bepaalde diploma's zou de staat bepaalde voorrechten kunnen verbin den. Deelnemen aan het verkeer met een alcoholpromillage in het bloed van 0,5 tot 0,8 zal strafbaar worden gesteld. De bloedproef om te constateren of iemand gedronken heeft, en die thans alleen op basis van vrijwilligheid wordt toegepast, zal verplicht worden gesteld, maar alleen als ernstige ver denking van alcoholverbruik bestaat. Dat ze verdenking kan worden geba seerd o.m. op de resultaten van 'n adem- proef, die op zichzelf niet als bewijs middel zal kunnen dienen. Gezien het feit dat het aantal doden per afgelegde kilometer niet alleen bij scooters en motoren - 1.141 per één mil joen kilometers betrekkelijk hoog is, maar ook bij bromfietsen 0,064 tegen 0,040 bij auto's en 0,023 bij fiet sen acht minister Bakker het ver plicht stellen van een valhem voor bromfietsers en passagiers gewenst. Aan een dergelijke valhelm zouden dan, ook gezien de kosten, in ieder ge val aparte eisen moeten worden ge steld. Overwogen wordt een grootscheepse televisie-cursus, een soort „Teleac-cur- sus" ter bevordering van de verkeers veiligheid te organiseren. Maar omdat dit een kostbare aangelegenheid zou zijn wordt eerst het nut van een der gelijke cursus grondig onderzocht. Voorts deelde minister Bakker mee dat een nieuw verkeersbord zal wor den ingevoerd, een rechthoekig blauw bord met daarop in wit een figuur van een voetganger op een zebrapad, dat bij voetgangersoversteekplaatsen zal worden geplaatst. Op deze wijze zullen de oversteekpaden die sinds begin van dit jaar minimaal vier meter breed zijn ook verticaal zijn aangeduid. MELBOURNE De Australische re gering is bereid, Tsjecho-Slowaken, die hun land verlaten willen nu het bezet is, op te nemen en hun immigratie naar Australië te vergemakkelijken. Dit heeft de Australische minister van Immigratie, Billy Snedden, in een televisieuitzending gezegd. Het Australische ministerie van Im migratie heeft zijn bureau in Europa opdracht, gegeven. Tsjecho-Slowaken, die naar Australië willen gaan, alle hulp te verlenen. De Australische regering wil zelfs het grootste deel van de over tocht voor haar rekening nemen. UNION ADVERTENTIE Ergens in het Perzische rampgebied trof men dit jongetje aan, dat een zaam tussen de brokstukken en puin hopen van zijn ouderlijk huis zat. Zijn vader en moeder kwamen bij de hevige aardbevingen om het leven. BONN Het Westduitse blad „Die Welt" van gisteren schrijft, dat de Sovjet- Unie zich ten aanzien van de toestand in Tsjecho-Slowakije voor de bezetting heeft misrekend, doordat rapporten van de geheime dienst in 'n prullebak terecht waren gekomen. De rapporten kwamen niet overeen met het vooropgezette ideologische beeld en waren daarom weggegooid. De militaire medewerker van het blad zegt uit betrouwbare bron in Moskou te hebben vernomen, dat het Kremlin al probeert er achter te komen wie de schuld draagt voor deze politieke en militaire misrekening. De voornaamste schuldige zou Joeri Andropov ztfn, de huidige chef van de Sovjetrussische KGB. de geheime dienst. Andropov was t\jdens de Hongaarse opstand in 1956 ambassadeur in Boedapest. „De KGB is niet alleen eeiKspionage- dienst met ongeveer een miljoen leden, maar meer nog voorstander en verkon diger van de ideologische dogma's. De dienst kan zich niet los maken van het marxisme-lenisme en de Sovjetleiders geen objectieve resultaten verschaffen. Komen de rapporten van de agenten niet overeen met de gebeurtenissen zo als die zich volgens de ideologie zouden moeten voordoen, dan verdwijnen ze in de prullebak, zoals dat met de rappor ten over Praag gebeurd is", aldus de medewerker. Dergelijke vergissingen zijn volgens hem ook gemaakt tijdens de crisis om West-Berlijn in 1958 en de crisis om Cuba in 1962. De Chinese premier, Tsjoe En-Lai, heeft gisteren scherpe kritiek geuit op de Sovjet-Russische invasie in Tsjecho- Joeri Andropov, chef van de Sovjet russische geheime dienst (KGB) zou de voornaamste schuldige zijn bij de misrekening van het Kremlin met betrekking tot de inval in Tsjecho- Slowakije. Een medewerker van het blad Die Welt zou dit uit betrouwbare bron hebben vernomen. Slowakije. Hij noemde het een barbaar se fascistische agressie, die „eeuwig door de geschiedenis zal worden veroor deeld". De crisis tussen de Sovjet-Rus sische en Tsjechoslowaakse leiders was volgens hem „een gevecht tussen grote en kleine honden". Beiden hebben het Tsjechoslowaakse volk verraden, zei hij. De Chinese premier sprak zich uit op een receptie in Peking ter ere van de Noordviëtnamese ambassadeur in China. Het gebeuren in Tsjecho-Slowakije was volgens hem een heimelijke over eenkomst tussen het Amerikaanse im perialisme en het Sovjetrussische revi sionisme „met het tot mislukken ge doemde oogmerk, de wereld te herver delen". Na de rede van Tsjoe verlieten de Sovjetrussische zaakgelastigde en de hoogste diplomatieke vertegenwoordi gers van Oost-Duitsland, Polen, Hon garije, Bulgarije en Mongolië de zaal, zo meldt het Zuidslavische persbu reau Tanjoeg. Toen de Chinese premier de Tsje choslowaakse leiders er van beschul digde hun volk niet te hebben aange spoord de invasie het hoofd te bieden en in Moskou met de Russen een ak koord te hebben getekend, verliet de Tsjechoslowaakse zaakgelastigde eveneens de zaSl. De Russische maarschalk Iwan Kon- jev, ereburger van Praag, heeft giste ren in het regeringsblad „Izvestia" in een artikel „woord tot de vrienden" de Tsjechoslowaakse president Svoboda en partijleider Dubcek geëerd. Konjev prijst de moed die Svoboda in de twee de wereldoorlog als soldaat toonde en schrijft over Dubcek: „Het lot bracht mij destijds niet mot hem tezamen maar veteranen vertelden, dat hij een strijdlustig soldaat was". Vooral deze laatste opmerking trok in Moskou de aandacht daar het partijblad „Praw- da" anderhalve week geleden nog over Dubcek sprak als een „verrader". Eleonora Olinotto, 19 jaar, een lang harige brunette uit Turijn werd zondag tot miss Cinema 1968 voor Italië uitge roepen. Ze weende ervan. De dag er voor had ze ook geweend maar toen van schaamte. Men vroeg haar toen namelijk wat er op 't ogenblik in Tsjecho-Slowakije ge beurde. Ze antwoordde: „Wat? Niets bijzonders zover als mij bekend is..." Een soldaat van het Perzische leger draagt een gewonde oude man weg, die na de aardbeving onder het puin werd gevonden. BRUSSEL De Belgische schrijver Ernest Claes is gisteravond in een zie kenhuis nabij Brussel overleden. Claes, die maandag 83 jaar zou zijn geworden, is geruime tijd ernstig ziek geweest als gevolg van een hartkwaal. Ernest Claes, die vooral bekend werd door zijn in 1920 verschenen boek „De Witte", werd in 1885 geboren te Zichem (bij Diest) in een kinderrijk landbou wersgezin. Zijn geboortestreek leverde hem later het decor voor veel van zijn werken. In 1912 trad hij in het huwelijk met de Nederlandse schrijfster Stephanie Vet ter. DEN HAAG De gezondheidstoe stand van prinses Beatrix is hijzonder goed. Dat verklaarde professor dr. W. P. Plate gistermorgen, nadat hij de prinses voor een routine-onderzoek op kasteel Drakensteyn had bezocht. Het is de bedoeling dat de bevalling die in de tweede helft van deze maand wordt verwacht, in het Academisch zie kenhuis in Utrecht zal plaats hebben. De Sjah heeft premier Amir Abbas Hoveida en vijf minister naar het ge troffen gebied gezonden en leidt zelf vanuit de hoofdstad de reddingswerk zaamheden, bijgestaan door keizerin Farah. Overal in het land staan men sen in de rij bij bloedbanken om bloed af te staan voor de slachtoffers. De stad Kachk, in de omgeving waarr van het epicentrum van de eerste be ving op zaterdag lag, schijnt wel het zwaarst getroffen te zijn. Ongeveer 90 procent van de stad is verwoest en er zijn meer dan 4500 doden. Vijftienhon derd mensen konden levend onder het puin vandaan worden gehaald. Voorts werden de steden Gonabad, Daslit, Biaz en Quay en zeer zwriar getroffen. Er kwamen daar zeker 800 mensen om het leven. In de meer dan 100 steden en dorpen die in het weekeinde zijn getroffen, zijn zeker 100.000 mensen dakloos. Het trieste beeld in het getroffen ge bied doet denken aan de aardbevings ramp die zondag precies zes jaar ge leden het noordwesten van Perzië trof en waarbij 12.000 mensen om kwamen. Soms is er echter bij alle ellende een klein lichtpunt. Zo bracht een vrouw in Kachk een tweeling ter wereld vlak nadat zij onder de puinhopen van haar woning vandaan was ge haald. 'Een driejarig jongetje, dat zes uur onder het puin had gelegen, bleek geen schram te hebben opgelo pen. De keizer van Perzië kondigde gisteren 24 uur van rouw af. Verscheidene minis ters van zijn regering, vele buitenland se toeristen en duizenden Perzen ston den in de rij voor.de ziekenhuizen om bloed af te staan voor de ruim vijftig duizend gewonden, van wie er velen ernstig aan toe zijn. Premier Hoveida heeft gisteren rap port uitgebracht aan de keizer over zijn bevindingen in het rampgebied. Hij zei later dat speciale orders waren gegeven voor het vervaardigen van nieuwe schokvrije huizen voor de dak lozen. De autoriteiten hebben opdracht ge geven om de lijken die worden gebor gen zo snel mogelijk te begraven. In het rampgebied zijn verscheidene nood ziekenhuizen ingericht. Vluchtelingen worden massal ingeënt om het gevaar voor het uitbreken van epidemieën te voorkomen. Rode-Kruisorganisaties in de hele we reld hebben hulp toegezegd. De Wereld raad van Kerken in Genève heeft een speciaal team naar Perzië gestuurd, dat moet uitzoeken aan welke vorm van hulp het dringendst behoefte is. De ramp van dit weekeinde heeft het aantal slachtoffers van aardbevingen in deze eeuw op ruim zevenhonderdduizend gebracht. De grootste rampen waren: 1908 Messina, Italië 75.000 doden 1915 Avezzano. Italië 29.790 doden 1920 Kansoe, China 180.000 doden 1923 Tokio 143.000 doden 1932 Kansoe, China 70.000 doden 1935 Quetta, India 60.000 doden 1939 Chilian, Chili 30.000 doden 1960 Garesj, Perzië 3.500 doden 1962 Noordwest-Perzië 10.000 doden 1963 Skoplje, Zuidslavië 1.100 doden 1966 Ankara. Turkije 2.447 doden NEW YORK De Republikeinse kan didaat voor het Amerikaanse president schap, Richard Nixon, heeft een voor stel van zijn Democratische tegenstan der, vice-president Humphrey, van de hand gewezen om een gezamenlijke ver klaring uit te geven, waarin „steun wordt betuigd aan de pogingen van on ze onderhandelaars", bij het inleidende vredesoverleg in Parijs. In een verklaring zegt oud vice-presi dent Nixon „het de natie en de wereld duidelijk te hebben gertoaakt tijdens de campagne niets te zullen doen of zeg gen dat de onderhandelingspositie van de Amerikanen in Parijs zou kuryien dwarsbomen". ADVERTENTIE Spaar nü al CO-OP-merkjes Vele Mexico-opjes. Talloze Mexico verrassingen. Start op 5 september. Spaar nü al CO-OP-merkjes. Binnenkort méér nieuws. DEN HAAG De landelijke werk groep staatsrecht van de politieke partij Democraten '66 heeft twee rap porten het licht doen zien betreffend* staatsrechtelijke vernieuwing en her ziening van het kiesstelsel voor de Sta- ten-Generaal. Het rapport over .staatsrechtelijk* vernieuwing bevat een aantal uitgangs punten voor vernieuwing van ons staatsbestel, „welke dringend geboden is". Vijf zaken dienen daarbij verwe zenlijkt te worden: Zowel de hoofdlijnen van het rege ringsprogramma als de voor het gehe le regeringsbeleid verantwoordelijke minister-president moeten Inzet van al gemene verkiezingen zijn, zodanig dat de kiezers hierop een beslissende in vloed kunnen uitoefenen. 2. De taakvervulling door de rege ring dient onder effectieve en voortdu rende controle te staan van het parle ment, dat daartoe een in beginsel on afhankelijke positie ten opzichte van de regering moet hebben. 3. Het kabinet dient de volle perio de van vier jaar aan te blijven. Alleen bij zeer hoge uitzondering mag hierop inbreuk worden gemaakt. 4. Kabinetswisseling dient steeds ge paard te gaan met parlementsverkie zing. 5. Het kiesstelsel voor het parlement zal moeten voldoen aan een aanxsl vereisten, zoals aanwijzing van een parlementslid door een aanwijsbar* groep kiezers, opdat tussen kiezer en gekozene een band kan ontstaan. Het kiesstelsel dient te stimuleren dat d* kiezers zich uitspreken in eenheden, die de politieke hoofdstromingen in ons volk vertegenwoordigen, terwijl d* stemprocedure eenvoudig en begrijpe lijk dient te zijn. Het rapport over herziening van het kiesstelsel voor de Staten-Generaal be vat een nadere uitwerking van het door D'66 nagestreefde staatsbestel, «lat naar de mening van de werkgroep liet beste kan worden gerealiseerd via het meervoudig districtenstelsel, met bin nen elk district een personenstelsel van evenredige vertegenwoordiging op basis van de enkelvoudige facultatief overdraagbare stem, zoals dit stelsel door het Centraal Stembureau nader is uitgewerkt in zijn rapport van 1949 aan de toenmalige minister van bin nenlandse zaken. De districten dienen zodanige maat schappelijke eenheden te vormen dat tussen kiezer en gekozene een per soonlijke band kan ontstaan. De gren zen van de districten worden vastge steld volgens wettelijke maatstaven, opdat moedwillige bevoordeling of be nadeling van partijen door een bepaal de wijze van districtsindeling wordt uitgesloten. De kiezer geniet in het aanbevolen stelsel een zeer grote vrijheid. Hij kiest immers een persoon en bepaalt zelf of zijn stem mag worden overge dragen, en zo ja, op welke personen en in welke onderlinge volgorde. Nim mer kan zijn stem dus ten goede ko men aan een kandidaat, die hij niet wenst te steunen. (■■•«•(■••■•••■•••••■■■■■•■■•■••■■■••■••■••■••••■••aataiaaia 5 (Van onze weerkundige medewerker) 5 TAe opbouw van de atmosfeer is zo- 5 danig, dat er vooreerst nog buien S zullen vallen, waarvan sommige met l onweer. Aan de voorzijde van een de- pressiekern bij Zuidwest-Engeland, is 5 de wind aan de grond gekrompen naar zuidoost tot oqpt, maar de buien blij- 5 ven zich overeenkomstig de hoogte- stroming verplaatsen van zuidzuid- 5 west naar noordnoordoost. Het 5 wachten is op een oceanische rug van wat hogere druk, die in de loop van woensdag en donderdag wat stabieler weer zal geven. Een stabiele periode van wat langere duur lijkt nog niet 5 waarschijnlijk, nu zich ten westen van IJsland alweer een volgend minimum uitdiepend in de richting van de Britse eilanden verplaatst. De buien van gistermiddag waren soms zeer intensief. Zo viel er m Apeldoorn 21 mm neerslag in een kwartier tijd. Mooi zomerweer is het momenteel in Noord-Europa: in Dene marken wordt het 23, Noordwest- Rusland bijna 30 graden. Morgen: Zon op: 05.56 onder: 19 20 Maan op: 18.54 onder: 02.06

De Vallei | 1968 | | pagina 1