Voor u tot 61U°lo rente en voor u keuze uit 6 spaarvormen en vooru Zorin stelt De Gaulle inzake Roemenië gerust Humphrey kreeg weinig bijval in New York RUSSISCH VERTIER IN PRAAG Draka Cel RADIO KREMLIN WIL GEEN NIEUWE ONLUSTEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE RISKEREN Schoonmaak in Praag Israël vraagt bijeenkomst Veiligheidsraad Biafra krijgt meer hulp Spaarcijfers in augustus lager Toeschouwers jouwden vice-president uit Tunesië kwaad op leden van Arabische Liga Lonen moeten weer vrij w de bank waar ook zich thuis voelt VREDESTEIN Binnen 15 tellen klaar: PROEFTIJD Sparen is aantrekkelijk, vooral bij onze bank, de NMB. Hoge rentepercentages en meer spaarmogelijkheden, waaronder nu ook 6% spaarbrieven. Voor particulieren, stichtingen en verenigingen. De NMB heeft voor iedereen een aangepaste spaarvorm, hoge rente en echte persoon lijke service. En ook dit laatste is iets waar we beslist niet zuinig mee zijn. „Beslist geen inval op komst SLECHTER VOORRAAD HOTEL OPGEHEVEN ROTTERDAM LAATSTE ETAPPE WAPENWET Uw hackt mil kit $1m/i Zes doden in een gezin bij auto-ongeluk v> Vakbond tot Wilson: STAKING DINSDAG 3 SEPTEMBER 1968 ill RUSSEN WACHTEN AF 0&AAG Hoewel het nieuw geko- zen Centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische par tij maar een werkelijke aanhanger van Moskou telt, begint er in Praag enig optimisme te groeien over de mogelijk heid dat de Russen zich bij de nieuwe samenstelling zullen neerleggen. Dat optimisme is gegrondvest op de waarschijnlijkheid dat de Russen geen nieuwe moeilijkheden wensen nu de rust geleidelijk begint terug te keren. Het zou ook de bezetters duidelijk zijn dat er van de samenstelling van het nieuwe centrale comité, dat in zeer gro te meerderheid progressief is, juist een kalmerende invloed uit kan gaan. De redenering van de Russen zou zijn dat de mensen op den duur van zelf wel genoeg zullen krijgen van de ze partijleiding die noodgedwongen tel kens met onaangename maatregelen moet komen. Tenslotte zal het volk zich eigener beweging wel leiders kiezen die in het Russische gareel lopen. Praag houdt nu grote schoonmaak. De leuzen verdwijnen van de muren en zelfs de grote portretten van Dub- cek en Svoboda worden zeldzamer. Het verkeer heeft minder last van de Russen, de trams rijden elke dag wat later in de avond en de theaters, bioscopen en restaurants zijn weer in de avonduren geopend. De winkels ontvangen bijna hun normale aan voer, de rijen van kopers worden korter. De straatnamen, verwijderd om de Russen het verkeer onmoge lijk te maken, verschijnen weer op de straathoeken. De journalistenbond heeft zich mok kend neergelegd bij de censuur, doch slechts voor een soort proeftijd van drie maanden. Na die termijn, zeggen de journalisten, is de pers weer vrij, of wij gaan over tot ondergronds werk. De Russische tanks houden zich ach teraf, verscholen in het groen van de parken, maar zij zijn er nog wel dege lijk. De Russen patrouilleren nu in ge wone auto's. Zij houden nog vele ge bouwen bezet, zoals de studio's van radio en televisie en de kantoren van de kranten. Gisteren begonnen in Praag de scho len weer. De schooljeugd kreeg van de regering de vermaning mee: „Doe niets wat de Russen boos zou kunnen ma ken". De onderwijzers, die deze ver maning moesten verspreiden, hebben daaraan toegevoegd dat ze de jeugd precies zullen vertellen waarom de Russen Tsjecho-Slowakije zijn binnen gekomen. „Iets anders dan de waarheid kunnen wij de kinderen moeilijk ver tellen", zeggen ze. De Tsjechoslowaakse president Ludvik Svoboda (links) schudt hier de hand van de nieuwbenoemde minister van Buitenlandse Zaken, Jan Pelnar (rechts), terwijl premier Ol- drich Cernik toeziet. NEW YORK Israël heeft om een spoedbtfcenkomst van de Veiligheids raad verzocht. De Israëlische regering beschuldigt Egypte van een opzettelij ke aanval op Israëlische troepen ten oosten van het Suezkanaal vorige week maandag. De Raad komt vermoedelijk morgen bijeen ter behandelin~ van de Israëlische klacht. Bij de Egyptische actie sneuvelden twee Israëlische militairen en werd er één gevangen genomen. Israël heeft de Veiligheidsraad schriftelijk laten weten dat de Egyptenaren de gevangen geno men militair niet terug willen sturen. Zij weigerden tevens „stappen tegen de verantwoordelijke officieren" te nemen en wilden geen verzekering geven dat een dergelijke aanval niet zal worden herhaald, aldus de Israëlische klacht. ADVERTENTIE mei. Th. van Dongen kassier kantoor Breda NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Veenendaal: Markt 15. Ede: Breelaan 1. PARIJS. De Russische ambassadeur in Parijs, Valerian Zorin, heeft de ge ruchten over een komende Russische inval in Roemenië ten stelligste te gengesproken. Hij bevestigde dat zijn collega te Washington de Amerikaan se regering op dit punt volledig ge rust had gesteld. Zorin legde deze verklaring af na door de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Michel Debré, te zijn ontvan gen. De Russische ambassadeur had om dit onderhoud gevraagd na uit Moskou opdracht te hebben ontvan gen om namens de Russische rege ring de Franse regering op de hoogte te brengen van de Russische visie op de laatste ontwikkelingen in Midden- Europa. Kennelijk heeft de Franse veroordeling van de Russische actie bijzonder wei nig indruk gemaakt op Moskou. Want op een vraag, hoe het stond met de Frans-Russische betrekkingen, zei Zo rin dat deze uitstekend waren. Hij vond, dat zij zich zeer gunstig ont wikkelden en dat „dit in de toekomst nog gunstiger zal worden, omdat het in het wederzijdse belang is van bei de landen". Tevoren had de Russische ambassa deur in Washington, Dobrinin, de Amerikaanse regering verzekerd dat Rusland geen militaire actie in de zin had tegen Roemenië. Hij deed dat vermoedelijk al vrijdag voordat president Johnson in het openbaar de 'Sovjet-Unie waarschuwde „de hon den van de oorlog niet los te laten". GENèVE Het Internationale Rode Kruis zal binnenkort met zes vliegtui gen voedsel brengen naar Santa Isabel op het eiland Fernando Poo, naar de hongerende bevolking van Biafra. De vliegtuigen zullen zowel 's nachts als overdag vliegen. Het aantal vluchten zal geleidelijk worden opgevoerd. Dit werd gisteren in Genève meegedeeld. Het Rode Kruis heeft hiertoe beslo ten in weerwil van het feit dat de fede rale Nigeriaanse regering vluchten over federaal grondgebied heeft verboden en heeft gedreigd de vliegtuigen neer te schieten die zich niet aan dit verbod houden. De Nigeriaanse regering noem de gisteren de voorgestelde vluchten „onwettig" en waarschuwde voor mo- gèlijke „ernstige incidenten". Volgens het Rode Kruis wordt de toe stand van de bevolking in Biafra voortdurend slechter. Ondervoeding en hongersnood onder de kinderen eisen steeds meer slachtoffers. Het was daarom van mening dat de vluch ten naar Biafra dringend noodzakelijk waren. De federale regering was hier van op de hoogte gebracht en' voorts waren de registratietekens en de golf lengten die de toestellen zullen ge bruiken bekendgemaakt. De vliegtui gen zullen van rode kruisen worden voorzien. De vliegtuigen zullen landen op een landingsbaan bij Obilagu. ruim twintig kilometer ten oosten van Okigwi, in een gebied dat nog in Biafraanse handen is. Een functionaris van de Wereldraad van Kerken is gisteren naar Fernando Poo vertrokken om het overbrengen van de hulpgoederen die door de ker ken zijn geschonken door de vliegtui gen v^n het Rode Kruis te regelen. Er ligt een voorraad van 3500 ton op het eiland, voornamelijk melkpoeder, medi cijnen en voedsel met hoog eiwitgehal te, zoals gedroogde vis. VENLO Hotel Germania in Venlo is sinds zondag gesloten. De eigenares se, de N.V. Maatschappij ter. exploita tie van hotels en restaurants in Den Haag, vond de zaak niet meer rendabel. De zestien personeelsleden van Ger mania zijn ontslagen. Zij hebben nog geen nieuwe baan. ROTTERDAM De spaarcijfers over augustus zijn dit jaar voor de spaar banken in de grote steden lager uitge vallen dan in 1967. De Spaarbank voor de Stad Amsterdam schrijft ditt o.m. toe aan de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije. „Tijdens de crisis in Korea en de bezetting van Hongarije was een dergelijke ontwikkeling merkbaar", al dus deze bank. In Amsterdam werd vorige maand f 29,96 miljoen ingelegd en f 27,18 mil joen terugbetaald. Het overschot kwam uit op f 2,78 miljoen tegen f 4,86 miljoen in augustus vorig jaar. Het tegoed be droeg aan het einde van de maand f 639,28 miljoen en was verdeeld over 529.690 spaarders. Dat waren er 1.233 meer dan eind juli. Ook over de eerste acht maanden bleef het overschot achter bij dat van vorig jaar. Het bedroeg f 26,9 miljoen tegen f 36,7 miljoen in de overeenkom stige periode van 1967. De Spaarbank te Rotterdam behaalde vorige maand een overschot van f2,1 (v.j. f5,2) miljoen en over de eerste acht maanden van f 42,2 (v.j. f 41.1) miljoen. In augustus werd f41,1 mil joen ingelegd en f39 miljoen terugbe taald. Het aantal spaarders nam met ongeveer duizend toe tot 615.362. Bij de Nutsspaarbank in Den Haag brachten de spaarders vorige maand f 42,27 miljoen binnen. Daarentegen werd f40,25 miljoen opgenomen, zodat het overschot f 2,02 miljoen beliep tegen f 3,55 miljoen in augustus vorig jaar. Over de eerste acht maanden daalde het overschot van f 45,73 miljoen tot f37,33 miljoen. Het aantal spaarders groeide met 816 tot 436.233. Zij hadden eind augus tus gezamenlijk f 679,97 miljoen tegoed. ADVERTENTIE vla-flip En nog door de melkman thuisbezorgd ook! WASHINGTON Vice-president Hubert Humphrey, de Democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft gisteren zijn verkiezingscampagne geopend met het deelnemen aan een parade in New York ter gelegenheid van de Amerikaanse „dag van de arbeid". Humphrey liep tussen George Meany, de voorzitter van de vakbondsorganisa tie AFL-CIO en Harry van Arsdale, de voorzitter van de New Yorkse Centra le Vakbond aan het hoofd van de stoet. In de straten waar de parade doorheen" trok, stonden twee rijen politiemannen aan weerszijden van de straat. Traditiegetrouw wordt op de Ameri kaanse dag van de arbeid Labor- day in een verkiezingsjaar het startsein gegeven voor de laatste en meest slopende etappe van de ver kiezingscampagne. Richard Nixon, de Republikeinse kandidaat voor het presidentschap, schoot minder spec taculair uit de startblokken dan zijn Democratische rivaal. Hij had zich „teruggetrokken" uit het openbare leven en besprak met zijn voornaam ste adviseurs de strategie voor de ko mende campagne. Humphrey hield gisteren al wandelend een geïmproviseerde persconferentie. Hij vertelde dat hij de parade be schouwde als „een overwinnings mars". Voor de New Yorkers was dat overi gens nog lang geen uitgemaakte zaak. Het aantal toeschouwers langs de route was niet opvallend groot en er was maar weinig applaus voor Humphrey. Af en toe werd hij uitgejouwd. Soms rees een bord boven de hoofden van de toeschouwers uit waarop stond: „Hu- bert, waar was je toen de vrijheid in Chicago overleed?" (een verwijzing naar het harde optreden van de politie tegen over betogers) en „Dump Humph". De Amerikaanse vereniging voor psychologen heeft uit protest tegen het optreden van de politie besloten haar volgende congres niet in Chicago te houden. Dit zal de stad ongeveer vijf miljoen dollar kosten. Het Amerikaanse Congres hervat morgen zijn wetgevende arbeid. Er staan een groot aantal controversiële onderwerpen op de agenda, o.a.: de voordracht van president Johnson om Abe Fortas tot opperrechter van de Verenigde Staten te benoemen, waar tegen van conservatieve zijde fel ver zet is gerezen; de wetgeving op wapen bezit; maatregelen tegen de armoede en h^t verdrag tegen de verspreiding van kernwapens. ADVERTENTIE autobanden HUMPHREY overwinningsmars NAPELS. Zes mensen uit één gezin zijn om het leven gekomen bij een ver keersongeluk op de autoweg Napels- Pompei. De auto, waarin ze zaten, slipte met een snelheid van 150 kilometer per uur, sloeg over de kop en spietste zich aan de vangrail. CAIRO De Tunesische delegatie naar de vergadering van de Arabische Liga, in de Egyptische hoofdstad Cairo, is gisteren kwaad weggelopen. De voor zitter van de Liga en andere delegaties hadden niet toegestaan dat het hoofd van de Tunesische delegatie, ambassa deur Tajeb as Sahabani, kritiek leverde op de Arabische houding in het conflict met Israël. Sahabani had zondag de vraag gesteld wie verantwoordelijk was voor de ne derlaag in 1967. Toen hij gisteren zijn rede wilde voortzetten werd hij buiten de orde verklaard. Tevoren had de ambassadeur teksten van zijn redevoering uitgereikt. Hij le vert daarin scherpe kritiek op de Egyp tische regering. De regering in Cairo wordt er onder meer van beschuldigd haar invloed over alle Arabische staten uit te breiden met behulp van een machtig propaganda-apparaat. Sahaba ni vond het verder tijd dat Egypte weer gewoon Egypte heet, in plaats van Ver enigde Arabische Republiek. ADVERTENTIE de matras waarop u werkelijk uitrust. Nu de pers in Tsjecho-Slowakije weer aan banden is gelegd bereiken de wereld van het vrije Westen heel andere joto's dan een poosje geleden. Het zijn foto's, ge maakt door officiële fotografen, die ten doel hebben de wereld te demonstreren hoe plezierig het leven in Tsjecho-Slowakije weer is. De plaatjes van de rondratelende tanks zijn vervangen door beelden van soldaten die met kinderen spelen of dansen in een van de Praagse parken, zoals deze. Van onze correspondent LONDEN Het verbond van vak verenigingen (TUC) heeft de regering- Wilson gewaarschuwd dat zij de lo nen weer vrij moet laten. De voorzit ter van het TUC, Lord Wright, vindt dat de remmen op de economie moe ten worden losgelaten om de werk loosheid beter te kunnen bestrijden. Het TUC houdt in Blackpool een con gres, omdat het verbond honderd jaar bestaat. Het zal een allesbehalve feeste lijke bijeenkomst worden. De vakbonden zullen zeer waarschijnlijk een duidelijk „neen" laten horen tegen de loonpoli tiek van de regering. „Zonder onze negen miljoen leden redt de regering het nooit", dreigde de voorzitter van het congres. „En als de regering niet snel van koers verandert, is het te laat om een nederlaag te vermijden bij de alge mene verkiezingen", zo voorspelde hij. De twee grootste vakbonden, die van de transportarbeiders en die van de machinisten, zullen voor vuurwerk zorgen. De machinisten (een bond met twee en half miljoen leden) willen 23 september een grote staking in de ma chine-industrie. De transportarbei dersbond heeft laten weten dat hon derdduizend leden vierkant achter deze actie staan. De staking is een regelrechte bedrei ging voor de meest belangrijke takken van de Britse industrie, die vooral ook voor de uitvoer werken. ADVERTENTIE Buiten: verfijnd van vorm. Notehouten kast ruime, overzichtelijke afstemschaal. Binnen: technisch df. Concertluidspreker van 18x13 cm, 6 transistors voor een lang leven, aansluitingen voor platenspeler bandrecorder èn extra luidspreker Golf bereik: MG, LG, KG en FM. f344,- DEN HAAG Goederentransporten over de weg naar Tsjecho-Slowakije zijn weer mogelijk. Dit heeft het Tsje chische staats vervoerbedrijf telegra fisch geantwoord op een vraag van de Algemene Verladers en Eigenvervoer ders Organisatie, EVO in Den Haag.

De Vallei | 1968 | | pagina 7