Veel belangstelling voor le SKF-ronde Parijs geschokt door ontslag van Barrault STV-Climax 1 koos Bos voor strijd in Hoofdklasse ADVERTEREN DOET VERKOPEN ffir ïnssmm ÉPWS^S'' Vier Veenendaalse nieuwelingen aan de start AMATEURS NIEUWELINGEN Eigen baan voor stadsbussen in Wiesbaden Tafeltennis Kans Sovjets trekken protest tegen Zuidslavië in Windhoos richt op camping ton schade aan Vader brengt zelf weggelopen zoon naar politie STEEDS MEER INFILTRATIES IN SAIGON I) '66 in Den Haag wil gesprek met „Radicalen" Twee Nederlandse smokkelaars door Denen veroordeeld WA -mmMm i$È Directeur Theatre de France Praten VERBAASD Nieuwe taal voor computers DENK OVERAL EN ALTIJD WEER AAN HET KIND IN HET VERKEER Nou ja, neemt u mij niet kwalijk, 't Is ook zo'n opluchting. Een aansluiting die wij vrouwen zo hup twee drie kunnen bevestigen - kracht is niet nodig. Dat is weer Shell hè - zoiets handigs! En die aansluiting is flexibel - kan dus niet veiliger. Alles kun je doen met Shell BUTAGAS. Je kookt ermee, warm water heb je in één tel. Je huis verwarm je ermee Formidabel! En nu met die gemakkelijke aansluiting maar dat zei ik al. DINSDAG 3 SEPTEMBER 1968 Dat ged... met die sleutels hoeft nu niet meer s WtJ?W* W$$: ïï*.W :-■■*■ 6 »4 4* V #W£ WP5PWW Wintermantelmode '68-69Links: 2-rij model 149,- Rechtsd la Chanel 249.- I wee voorbeelden van het hoge niveau dat onze kollektie wintermantels kenmerkt. De karakteristieke Chanel- garneringen langs kraag, revers en manchetten geven dit model een uitzonderlijke allure. Stof: Pleyel Paris. De jeugdige lijn van de tweede mantel, met rugceintuur, valt direct op. Modieuze stof: wol met gladde kamgaren bovenkant. Ons modehuis is zeer gespecialiseerd in mantels. Een verruk kelijk grote keus tussen 199.- en 700.- Vredenburg 6 Utrecht tel 17546* Deventerstraat TApeldoorn tel 21136* VEENENDAAL Voor de SKF-ronde, die zaterdag a.s. voor de eerste maal in Veenendaal wordt gehouden, hebben zich vele amateurs en nieuwelingen opgegeven. Ren- en Toerclub „Amersfoort", die voor een groot deel is belast met de technische organisatie, heeft de eerste deelnemingslijsten reeds bekend gemaakt. Bij de amateurs verschijnen onder andere aan de start de bekende Piet Kieviet, momenteel in Ochten woonachtig, en K. Boogaard uit Veenendaal. Ook Teus Valkenburg uit Scherpenzeel en de „Amersfoort"-renner Jan Sand brink nemen deel aan het eerste Veenendaalse wielerevenement sinds jaren. Vier Veenendaalse wielrenners en één Rhenenaar werpen zich in de nieuwe- lingenstrijd. Onderstaand publiceren wij de (nog niet officiële) deelnemerslijsten: C. Alberts; C. v. Amsterdam; A. Bak ker; G. Baltus; H. v .Bavel; J. v. d. Beek; S. Berkhout; T. Bermon; J. Berns; K. Boogaard (Veenendaal); J. Boor; Th. te Brinke; J. v. d. Broek; J. Cornelisse; A. Damo; E. Diepeveen; S. v. Doorn; K. Dorrepaal; T. v. Duuren; R. Fallaux; W. Felix; R. Fresen; H. Gramser; R. de Haas; R. Hees; W. Hi- ols; C. Hogen Esch; H. Holstege; W. Holste; H. Holt; C. Hoogervorst; P. Hoogstraten; W. Jansen; L. de Jong; J. v .d. Kamp; J. Karssen; P. Kieviet; (Ochten); A. Kroneman; N. Laan; A. Bodewijk; O. Mantel; W. v. Middelaar; J. v. Nimwegen; K. v. Nimwegen; S. Noordzij; A. Peperkamp; W. Perfors; A. v. d. Ploeg; W. v. Putten; Rem merswaal; B. Romijn; J. de Ruiter; J. Sandbrink (Amersfoort); E. Schaa- ke; W. Schaefer; P. v. Schaik; H. Schol ten; J. Scholten; H. Schreuder; C. Schijff; Z. Selles; S. Slieker; R. Smits; P. v. Snippenberg; P. Soeteman; J. Sol- leveld; M. Spierenburg; H. v.d. Spreng; B. Steman; N. Steur; A. v. Uden; T. Valkenburg (Scherpenzeel); A. V. D. Veen; M. v. Venrooy; C. Vermeulen; D. Vervloet; W. Vis; W. de Vlam; T. de Waal; A. Werner; A. v. d. Wetering; C. Wigchert; G. Wildeboer; A. Wilde man; C. v. d. Wilk; J. de Wit; J. Wuur- man; H. Zeeman; A. de Zeeuw. C. Bakhuysen; P. Beekman; P. v. d. Berg; W. Berkhout; A. de Boer (Ede); C. Bokma; A. v. Breukelen; T. Brons; J. Budding (Veenendaal); A. Dekker; W. v. Dompseler; T. Dorrestein; W. v. Eede; H. Ensing; H. v. Eijk; G. Flotman; M. Gerritsen; J. Grootegoed; R. de Hart; N. Hendriks; H. Hendrik- sen (Rhenen); N. den Hertog; S. v. d. Heijden; G. v. d. Hoef; .G Horst; H. Huibers. (Veenendaal); W. Huigen; G. Hummel (Veenendaal); H. Hummel (Veenendaal); L. Huurdeman; H. Kel derman; W. Kentie; G. Koeleman; C. v. Leijenhorst; J. Lupen; A. Lute; Th. Majoor; N. Munster; J. Oorthuis; P. v. Os; E. Pilner; R. Prophitius; F. Rem merswaal; Th. v. Rijswijk; J. v. Schaik; J. Schildkamp; J. Schipper; G. Schuit; H. Schulenburg; A. J. Schurink (Wou denberg); M. Sprakel; M. de Valk; A. v.d. Veen; J. Veerman; A. Vink; M. de Vries; J. Wennekers; B. Wigchert; H. Wijers; G. v. IJzendoorn. Starter van de SKF-Ronde is de Utrechter J. v. Heugten. In onze edi ties van deze week zullen wij nadere bijzonderheden publiceren van de wie lerwedstrijden. BONN. In het centrum van Wies- baden hebben de stadsbussen hun eigen rijstrook gekregen. Speciale verkeers lichten zorgen ervoor dat de bussen ook op kruispunten niet worden opgehouden. Op die manier is het mogelijk hier en daar een dienst van één bus per minuut te handhaven. Wiesbaden (250.000 inwoners) had in 1955 de tram afgeschaft en was helemaal overgegaan op autobussen. In de nauwe en overvolle binnenstad liep het busver- keer echter hopeloos vast. Nu zijn alle straten, die in de rich ting oost-west het centrum doorsnijden, over een afstand van meer dan een kilo meter tot eenrichtingsstraten verklaard, met uiterst rechts de busbaan. (Van onze correspondtent) PARIJS Jean-Louis Barrault (58), een van Frankrijks grootste toneelac teurs en één van 's werelds beroemd ste regisseurs, is door de Franse minis ter van Culturele Zaken, André Mal- raux, ontslagen als directeur van het Théatre de France, het voormalige Odéon. Dit ontslag heeft in Frankrijk grote beroering gewekt. Algemeen neemt men aan, dat Jean- Louis Barrault is gekozen als zondebok voor de culturele revolutie in de literai re sector. Zelf zegt hij, dat het motief voor dit ontslag „bepaalde uitlatingen" zijn. Ze ker is, dat hij als slachtoffer is gevallen van de mei-revolutie, die mede door zijn tegenstanders de liefhebbers en beoefenaars van happenings op touw is gezet. In de negen jaar, dat Barrault met zijn vrouw, Madeleine Renauld (68), dit theater leidde, is het een van de meest progressieve en moderne theaters van Europa geworden, waarin het ThéStre des Nations een passend onderkomen vond. Die toestand eindigde op 16 mei van dit jaar," toen de revolutionaire leerlingen van de Parijse toneelscholen, gesteund door ontevreden acteurs en anarchistische studenten, het theater bestormden en het in bezit namen als een „tempel van het eeuwige debat". De regering deed niets om de bezet ting van deze drieduizend jongeren uit het theater te verjagen. Daarom vond Jean-Louis Barrault, die in 1959 door minister Malraux persoonlijk werd be last met de zorg voor dit theater, het raadzaam om maar met de jongelui te gaan praten om tenminste het gebouw en de inventaris onbeschadigd door de revolutiestorm heen te helpen. Hij zei op 16 mei, dat hij begrip had voor de jonge revolutionairen, maar dat hij niet snapte, dat zij naar zijn theater waren gekomen. Juist hij had altijd blijk gegeven zijn tijd te begrijpen door Ionesco, Genet en andere modernen té spelen. Daags daarna ging. hij nog verder: „Op gevaar af enkele mensen te ont goochelen", zei hij, „verklaar ik hier bij, dat ik niet meer de directeur van dit theater ben. Ik ben nog slechts een gewoon acteur, zoals zovele anderen. Barrault is dood". Wat hij met die woorden bedoelde was duidelijk genoeg, maar men heeft ze letterlijk opgevat en gebruikt als motief om Barrault aan de dijk te zet ten. VEENENDAAL Al is uiteraard met geen mogelijkheid te voorspellen hoe het pas gepromoveerde STV-Climax zich in de hoofdklasse zal weten te pre senteren, toch kan men zich, nu de indeling bekend is, globaal een voorstelling van de krachtsverhoudingen maken aan de hand van de resultaten van vorig jaar. Voorlopig lijken Xerxes uit Rotterdam en Irene uit Tilburg de sterkste tegenstanders van de Veenendalers, maar ook S.V.E. 2 uit Utrecht, Wibats uit Den Haag en TOV uit Noordwijk zullen voor STV-Climax geduchte oppo nenten blijken. Het bestuur heeft gemeend om naast Vermeer en v. Wely, de van Zeist over gekomen Bos een kans te moeten geven, al zal nog moeten blijken of het team daardoor sterker is dan met Vos of v. Dam. Vooral het feit dat Bos mentaal nogal sterk moet worden geacht en dat dit stimulerend zal werken op z'n team genoten is voor dit besluit van de be stuurders van de Veenendaalse tafelten nisclub van doorslaggevende betekenis geweest. Zeker is dat door de komst van Bos en ook van v. d. Weert, de vroe gere Ritze- en Panterspeler, en door de hierdoor ontstane opschuivingen de la gere teams aanzienlijk aan kracht heb ben gewonnen. Het tweede team bestaat nu uit de spelers Vos, v. Dam en v. d. Weert, een zeer sterke formatie voor de 1ste klasse MOSKOU (AFP) Het Russische persbureau Tass heeft gisteravond een bericht ingetrokken waarin de tekst vermèld stond van een Russische pro testnota aan de Zuidslavische regering. Zuid-Slavië heeft de Tsjechoslowaken steeds gesteund. Op 30 augustus heeft de Sovjet-Unie, blijkens het herroepen bericht van Tass tegen die houding ge protesteerd. Op de telexdienst verscheen gister avond de tekst van,die nota. De laat ste zin luidt: „Het centrale partijco mité en de Russische regering zijn zeer verbaasd dat het centrale comi té, de communistische raad van Zuid- Slavië, alsmede de regering van Zuid- Slavië zich solidair verklaren met landen die maatregelen nemen welke bestemd zijn om actief steun te ver lenen..." Nauwelijks was het bericht midden in de zin afgebroken of er verscheen een dringend verzoek-op de telex om het hele bericht te laten vervallen. Waarom werd er niet bij gezegd. en ook het derde team (v. Eist, De Kleu- ver en v. Beek) moet in de 2de klasse heel hoge ogen kunnen gooien. Dit drie tal eindigde met v. Dam in plaats van v. Beek vorig seizoen nog als derde in de 1ste klasse van de afd. Gelderland. En al zijn de verdere teams nog niet ge heel bekend, daar men nog niet precies weet welke spelers er in de competitie willen uitkomen, vast staat wel dat ook hier sprake is van een grote vooruit gang in sterkte. - Al met al kan S.T.V. Climax, dat een ongekende bloeiperiode meemaakt, de competitie met vertrouwen tegemoet zien. MOOK Een windhoos, vergezeld van hevig onweer en zware regenval, heeft gistermiddag op het kampeerter rein El Dorado, achter hotel de Pias- molen in Mook, voor ongeveer hon derdduizend gulden schade aangericht. Vijf caravans, die aan de ingang van de camping stonden, werden opgepakt en tientallen meters verder weer tegen de grond gesmakt. Tien tenten werden uit de grond gerukt en vernield. De heer Ten Tije, directeur van de camping, vertelde: „Omstreeks twee uur werd het boven het kampeerter rein volslagen donker. Het water viel met bakken uit de lucht, en plotseling stak de windhoos op. Ik zag de tenten en caravans met een geweldige vaart over het kampeerterrein vliegen. Het eigenaardige was dat uit een groepje van drie caravans er een werd bpge- nomen en werd vernield. De andere twee bleven gewoon staan". „Het was een geluk dat er tijdens de windhoos bijna geen mensen op het kampeerterrein waren. De vakantie is voorbij en de caravans en tenten die er nog staan, zijn van weekeindgasten, die zondag of maandagmorgen zijn vertrok ken". Gistermiddag heeft de heer Ten Tije met zijn mensen handenvol werk gehad om de wrakstukken op te ruimen, en de lekke en beschadigde caravans te dich ten. „De camping is acht hectare groot en haast onbegroeid. ALMELO Een Almelose vader heeft gisteren zijn negentienjarige zoon, die thuis was weggelopen, tweeduizend gulden van zijn baas in eigen zak had gestoken en niet meer op zijn werk was verschenen, in het Duitse Münster op gehaald en op het Almelose politiebu reau afgeleverd. De jongen zit daar nu in een cel. De politie van Münster had hem sla pend op een bank in een park aange troffen. Een telefoontje met de Almelo se politie bracht aan het licht dat hij daar werd gezocht. Omdat de jongen in Duitsland niets had misdreven kon hij voor zo'n vergrijp niet worden uit geleverd. Zijn vader ging hem toen zelf ophalen. LONDEN (A.P.) Computerspecia listen in Schotland spreken tegen hun machines in Pop-2, een nieuwe compu tertaal, waarvan zij zeggen dat het de elektronische hersenen een stuk intelli genter maakt en veel makkelijker te ge bruiken. De deskundigen beschouwen de taal, die door twee jonge onderzoe kers van de universiteit van Edinburgh is ontwikkeld, als een belangrijke voor uitgang in de moeilijke computerweten schap. Zij zeggen dat het een logische, kernachtige en vooral eenvoudige taal is. Deze eenvoud zou de industrie veel geld kunnen besparen, bij het program meren. In 1950 maakte het programme ren naar schatting 5 procent uit van de kosten van het computersysteem, in 1965 50 procent. Meer dan 1000 letterco- des, cijfercodes en andere symbolen zijn uitgewerkt, waarmee de technici, informatie opbergen in een computer, vragen stellen aan de machine, en waarin zij ook antwoord krijgen van 't apparaat. Men tracht nu te komen tot een gestandariseerde wereld-computer taal. De International Business Machines maatschappij (IBM) heeft een nieuwe taal voorgesteld, die zij PI 1 noemen. Een andere kandidaat voor de wereld taal is nu Pop-2, het geesteskind van Robin Popplestone (29) en Rod Bur- stall (33). De aanhangers van Pop-2 zeggen dat de taal zo eenvoudig is dat schooljongens die op de universiteit getest werden na negentig minuten uitleg er al mee om konden gaan. Zij zeggen dat Pop-2 de programmeurs in staat stiet met hun machines te converseren en hen nieuwe instructies te geven, terwijl de machi nes aan het werk zijn. SAJGON Amerikaanse troepen rondom Saigon krijgen steeds meer te maken met Viët-Cong-strijders die de hoofdstad binnen proberen te komen, zo zeiden Amerikaanse militaire kringen gisteren. Bijna elke nacht wordt er strijd geleverd met groepen van tien tot dertig man. Mogelijk vormt deze in filtratie de inleiding tot de derde groot scheepse actie tegen Saigon. Zondag avond vielen bij een dorp ten noorden van de hoofdptad naar schatting zestig guerrillastrijders in een hinderlaag van Zuidviëtnamese regeringstroepen, die in het daaropvolgende gevecht door Amerikaanse artillerie werden gesteund. Vier -Viët-Cong-strijders sneuvelden. Het afgelopep weekeinde zijn in Sai gon speciale voorzorgsmaatregelen ge nomen omdat men er rekening mee hield dat de Viët-Cong gisteren de dag waarop Noord-Viëtnam zijn onaf hankelijkheid viert in de aanval zou gaan. Er werden huiszoekingen ver richt en meer dan 90 personen aange houden. Niet Saigon, maar Zuid-Viët- nams tweede stad Da Nang vormde ech ter het doelwit van de Viët-Cong, die 31 zware raketten op, de stad afvuurde, waardoor 27 doden en 46 gewonden bijna allemaal burgers vielen. DEN HAAG De afdeling Den Haag van D'66 is bereid tot een ge sprek met het Haagse actiecomité van de Politieke partij Radicalen. Dit co mité had de Democraten uitgenodigd om te praten over een eventuele geza menlijke actie bij komende verkiezin gen. De uitnodiging was ook gestuurd aan de plaatselijke afdelingen van de PvdA, de PSP en de ARP. KOPENHAGEN De rechtbank in Kopenhagen heeft de laatste twee Ne derlandse chauffeurs die betrokken waren bij de grote smokkelaffaire op de Kopenhaagse groentenmarkt, giste ren veroordeeld. De 25-jarige Maarten J. V. uit Honselersdijk en de 31-jarige Jan W. uit Naaldwijk, die in dienst waren bij de expeditiefirma Van Spronsen in Monster, bekenden dat zij de laatste anderhalf jaar grote hoe veelheden sigaretten Denemarken had den binnengesmokkkeld. W. kreeg veertig dagen gevangenisstraf en een boete van ruim zestienduizend gulden. V. moet zestig dagen zitten en bijna dertig mille betalen. QBUTAGAS

De Vallei | 1968 | | pagina 8