AchtervolgingspSoeg vrij zeker naar Olympische Spelen Debutant Theo van Duivenbode is niet bang voor de vuurdoop Don Schollander zwom sterk Talrijke wielercracks op 8 sept. naar Beekhuizen LUXEMBURG MET ZES PROFS NAAR ROTTERDAM [zoetemelk, nieuwkamp, balk en hoekstra Motorrenner Mooyen in Oostenrijk overleden Ajacied was verrast over zijn keuze PREMIE OP FUSIE IN UTRECHT Polen en Bulgarije protesteerden RON CLARKE LIEP SNELLE 5000 METER Piet Roomer houdt op met fluiten Koersen in Hilversum Geen verrassingen op Forest Hills Tini Wijnen verloor van Belg Schrauwen Nederland niet naar Cross des Nations Keetie gehuldigd UN I r LUrTt Rekensommetjes Proost Vermoeden Geen conditie Conny Dane derde Om de grote Gazelleprijs Opstelling „Bij onderzoek naar bedrijfsrampen ook werknemers betrekken" NS-directeur verlaat „spoor" voor kabels KLM verleende aan luchtmacht onderscheiding Europa Cup DOKTEREN DINSDAG 3 SEPTEMBER 1968 BARCELONA Het Olympische vuur, dat in een maandenlange estafet te wordt overgebracht naar Mexico, heeft in Spanje brandwonden veroor zaakt bij 'twee atleten. De fakkel van een van de lopers ontplofte toen hij het vuur overbracht op de fakkel van een ander. De mannen liepen lichte verwon dingen op aan gezicht en handen. De toorts van de eerste atleet was gebroken. Dit zou zijn veroorzaakt doordat zich gas had gevormd in de brandstof. De vlam, die zaterdag in Spanje was aangekomen, wordt in een 1295 kilome ter lange etappe naar Lerida gebracht. Op 11 september vertrekt een schip met het vuur uit de haven van Palos. Uit deze haven vertrok ook Christopher Columbus in 1492 voor zijn ontdek kingsreis naar Amerika. AMSTERDAM Zelfs ervaren baan- coach Jan Derksen kon zich niet herin neren, dat een Nederlandse achtervol- gingsploeg ooit de vier kilometer had overbrugd in 4.35,9 sec. Gisteravond in het schaars bevolkte Olympisch sta dion gebeurde dat wèl. Joop Zoetemelk, Henk Nieuwkamp, Klaas Balk en Pierre Hoekstra vech tend voor een laatste kans op uitzen ding naar de spelen in Mexico brach ten duellerend met een onbeduidende Belgische ploeg een tijd op de klokken die Olympisch perspectief biedt. De hoogspanning rondom deze ploeg gehavend dit seizoen door een val van Tino Tabak en schorsing wegens doping van Frans van der Ruit is echter nog niet geweken. Gisteravond werden wel pogingen in het werk gesteld om alle betrokken be stuursleden van het NOC te bereiken, maar op een laat tijdstip was men daarin nog niet geslaagd. Vrijwel zeker valt vandaag de positieve beslis sing. „Doodziek wordt je van die onzeker heid", had Derksen gemompeld toen hij temidden van zijn renners voor de start een lijstje met tijden verfrommel de. Op het schema van vier minuten veertig seconden liet hij zijn ploeg ver trekken. Het was windstil, de niet hele maal droge baan plakte een beetje. In goede cadans ging het viertal over de baan, tot opluchting van Derk sen die haastig rekensommetjes stond te maken. Toen de finish was gepas seerd, was de spanning gebroken: 4.35,9. Dr. P. van Dijk, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Wielrenunie èn bestuurslid van het NOC, oordeelde diplomatiek pratend de kans op uitzending groot. Op eigen verzoek zal hij straks niet aan de beraadslaging deelnemen. Hij voelt zich partijdig en stelt integriteit boven alles. Na enig aandringen wilde hij dit wel kwijt: „Ik neem aan dat alle heren van het NOC erg blij zullen zijn met deze schitteren de tijd. Naar mijn idee zal er straks niet eens gestemd hoeven worden." Hoewel tijden van achtervolgingsploe- V.l.n.r. het achtervolgingskwartet Zoetemelk, Hoekstra, Balk en Nieuw kamp met coach Jan Derksen na het examen". Vandaag za>l het NOC de uit slag bekend maken. gen zich moeilijk laten vergelijken,- staat het vast dat dit kwartet gister- f avond een prestatie van groot formaat heeft geleverd. Applaus klonk er later op de avond ook voor de Belgische wereldkampioen Leo Proost, die bij de profstayers in een race over 75 kilometer achter gang maker Koch triomfeerde. Piet de Wit, achter Stakenburg, werd tweede met een achterstand van slechts 25 meter. Jansen en Loevestijn zegevierden in de tandem wedstrijd in twee ritten over de Belgen Goens en Van Lancker. In de eerste manche gingen de Nederlan ders weliswaar als tweede over de streep, maar de wedstrijdcommissaris sen verklaarden hen wegens hinderen onmiddellijk tot winnaar. Trage starter Hugh Porter, houder van de wereldtitel bij de profachtervol gers, versloeg de nationale kampioen Leo Duyndam. De Brit overbrugde de vijf kilometer in 6.18,2, de Nederlander liet 6.26,9 noteren. De uitslag van de stayers was: 1. Leo Proost (Belg) achter Koch 75 km in 56 min 2 sec; 2. Piet de Wit (Ned) achter Stakenburg op 25 meter; 3. Henk Vo gels (Austr) achter Pelser op 600 me ter; 4. Piet van der Lans (Ned) achter Wiersma op 720 meter; 5. Jan Legrand (Ned) achter Van Roey op 6 ronden; 6. Jaap Oudkerk (Ned) achter De Graaf op 10 ronden; 7. Erenfried Rudolph (W-Dld) achter Walrave op 11 ronden. GROSSRAMING De 28-jarige Ne derlandse motorrenner Jaap Mooyen uit Edam is in het ziekenhuis van Steyr (Oostenrijk) overleden aan de ge volgen van een ongeluk tijdens inter nationale wedstrijden in Grossraming. In de klasse tot 50 cc kwam hij ten val. Hij sprong weer op zijn motor maar werd vervolgens door de Oostenrijker Hans Hummel aangereden. Mooyen werd enige meters de lucht ingeslingerd en bleef zwaar gewond lig gen. Later stelde men een schedelba sis-fractuur vast. ZEIST „Voetballen in het Neder landse elftal is, naast de eer, ook za kelijk gezien bijzonder aantrekkelijk. Daarom ben ik blij dat ik in de natio nale selectie ben gekozen". Theo van Duivenbode (Ajax) de 24- jarige debuterende linksachter in het Nederlandse elftal in de wedstrijd van morgen te Rotterdam tegen Luxem burg, heeft de smaak te pakken. In het Sportcentrum in Zeist, waar bondscoach Georg Kessler de laatste voorbereidin gen treft op het eerste kwalificatieduel voor het wereldkampioenschap, bewoog hij zich met een gemak, dat de routi nier kenmerkt. Theo van Duivenbode bleek niet de minste angst te hebben voor de vuurdoop die hij in het stadion van Feijenoord zal moeten ondergaan. „Nee, ik geloof niet dat ik zenuwen zal kennen. Ik heb bij Ajax al zoveel internationale ervaring opgedaan dat de volle bak mij niet van mijn stuk zal kunnen brengen. Ik sta gewoon te popelen om te beginnen". Verrast was de goedlachse debutant over zijn keuze overigens wèl. „Ik ver moed, dat de heer Kessler mij heeft ge nomen om een zo sterk mogelijk aan vallend elftal in het veld te brengen. Bij Ajax doen wij niets anders. Ik wel in iets mindere mate dan Suurbier, maar wij krijgen beiden bij Ajax nu eenmaal aanvallende opdrachten. Een belangrijk feit voor mij is tevens, dat ik de laatste tijd vooral mentaal veel ster ker ben geworden. Het is wel eens moeilijk om het toe te geven, maar als je mentaal gesterkt wil worden, moet je eerst veel teleur stellingen verwerken". Theo van Duivenbode heeft die te leurstellingen gekend. Toen hij in 1963 door Ajax van de amateurvereniging De Spartaan werd overgenomen, leek zijn voetbalbed gespreid. Niets was min der waar. Hij kreeg enkele hinderlijke blessures en moest het pad naar het succes van onderaf beginnen. „Toen ik eenmaal in het eerste elf tal werd opgesteld, dacht ik dat ik er was. Maar steeds werd ik bij Ajax weer gepasseerd. De echte doorbraak wilde gewoon niet lukken. Ik kon maar niet in conditie komen". „Het heeft lang geduurd vóór men achter de oorzaak kwam. Dat was, toen UTRECHT B. en W. van Utrecht zijn in beginsel bereid financiële steun te geven aan het semi-profvoetbal, maar aan drie clubs is echt te veel. Het bevorderen van fusies beschouwt het college niet als zijn taak, maar zo dra een samengaan is bereikt tussen DOS, Elinkwijk en Velox zijn B. en W. bereid de hulpverlening nader te bezien. De wethouder voor sportzaken, mr. A. H. Looten verklaarde in de gemeen teraad dat het initiatief voor een fusie van de clubs dient uit te gaan. Mr. Loo ten maakte deze opmerkingen bij de behandeling van een vraag van een groep Utrechtse voetbalsupporters, die het gemeentebestuur vroeg om een bij drage van twee miljoen gulden aan het Utrechtse semiprofvoetbal. Voorlopig volstaat het gemeentebe stuur met het verbeteren van de ac commodaties van de betrokken clubs, Zo komt er binnenkort een oefenveld bij het Utrechtse stadion, Utrecht heeft dit jaar op de exploitatie van- de ge meentelijke sportaccommodaties een te kort van vier miljoen gulden. ik een opgezette lymfklier kreeg. Pas tóén kwam uit, dat ik een infectie in het bloed had. Van half december tot eind februari heb ik in het ziekenhuis gelegen. Nadat de zaak in orde was ge komen, was ik vooral mentaal meer te gen de taak van het voetballen opgewas sen. Behoudens een kleine stilstand, we gens een enkelbandblessure, is het steeds beter gegaan. Nu ben ik blij dat ik er ben, al zal het moeilijk worden om me te handhaven. Er zijn tenslotte veel kapers op de kust". De Amsterdammer heeft een volledig profcontract bij Ajax. In zijn vrije tijd zit hij echter niet stil. „Ik heb zoveel vrjje t(jd, dat een baan als verzekerings inspecteur er makkelyk by kan. Als je je vrije tijd met niets doen doorbrengt, ga je overal hangen en dat is niet goed voor je instelling en conditie". In selectie-elftallen was Van Duiven bode overigens geen onbekende. Vijf maal speelde hij in Jong Oranje en éénmaal verdedigde hij de nationale kleuren in het Nederlandse amateur elftal. Het talent Van Duivenbode was beslist niet onopgemerkt gebleven. „Toch heb ik er nooit eerder aan ge dacht dat ik gekozen zou worden. Het was echt een verrassing voor me". Zijn verwachtingen? „Hoopvol. Ik ge loof niet dat Luxemburg een zwak elf tal heeft. Dat de Luxemburgers gebruik maken van in het buitenland spelende profvoetballers maakt het allemaal een beetje onzeker. Het is moeilijk te peilen hoe sterk ze zijn. Maar de eerder in Rot terdam geleden nederlaag is een waar schuwing voor altijd". LONDEN Conny Dane is op de Europese waterskikampioenschappen in Bedfort bij de figuren op de derde plaats geëindigd. De Haagde behaalde het aantal van 5816,2 punt. De 23-jarige Sylvia Hulseman uit Luxemburg werd met 6212,4 punt eerste en de Francaise Silvie Maurial legde met 6098 punten beslag op de tweede plaats. LONG BEACH Don Schollander heeft maandag aangetoond dat hij een goede kans maakt in Mexico zijn Olym pische titel op de 100 meter vrije slag te prolongeren. In de series van ded Amerikaanse selectiewedstrijden voor heren in Long Beach was hij met 52.9 seconden de snelste. De viervoudige Olympische kampioen verbeterde hier mee zijn persoonlijk record met 0.3 sec. Hij is de vierde zwemmer ter we reld, die ooit onder de 53 seconden is gekomen. De anderen zijn Ken Walsh (52,6), Steve Clark en de Fransman Alain Gottvalles. In Long Beach tikte Zac Zorn in 53.0 seconden als tweede aan en Mark Spits met 53.1 sec. als derde. Twintig zwemmers bleven bene den de 55 seconden. Bij het nummer 200 meter rugslag plaatste Jack Horsley zich als beste zwemmer in de eindstrijd. De 16-jarige scholier uit Seatlle maakte een tijd van 2 minuten en 9,8 seconden. Viertiende seconde na hem tikte Mitch Ivy aan, die gevolgd werd door Ray Rivero (21.10.7). Charles Hickcox, die tijdens de selectiestrijd al drie zeges boekte, kwam (nog) niet verder dan de vijfde positie (2.11.2). Op de 200 meter vlinderslag bleef Mark Spitz slechts 0,1 seconde boven zijn eigen wereldrecord, dat hij op 8 ok tober van het vorig jaar in Berlijn ves tigde. De donkere, 18-jarige Amerikaan, tikte nu na 2.05.8 aan, wat 0,4 seconde beter was dan de als tweede eindigen de John Ferris. Carl Robie, op de Olym pische Spelen in Tokio achter de Austra liër Kevin Berry goed voor zilver, werd derde. De uitslag luidde: 1. Mark Spitz 2.05.8, 2. John Ferfis 2.06.2, 3. Carl Robie 2.07.3, 4. Roos Wa les 2.08.5, 5. Mike Burton 2.08.6, 6. Phil houser 2.09.0. 7. Mike Masarie 2.09.4, 8. Gary Kinkead 2.12.0. BERN Polen en Bulgarije hebben geprotesteerd tegen de beslissing van de Europese Voetbalunie om clubs, die in de toernooien om de Europese bekers uitkomen, in de eerste ronde te verdelen in een Oost- en een Westeuro- pese groep. De Bulgaarse voetbalbond noemde de beslissing een bepaalde vorm van dis criminatie, maar heeft er overigens van afgezien de Bulgaarse vertegenwoordi ger uit de Europese toernooien terug te trekken. LONDEN De beste prestatie bij de atletiekinterland Groot Brittannië - Po len, die in Londen werd gehouden, kwam in een invitatienummer op naam van de Australiër Ron Clarke. De 31- jarige atleet, die in Mexico nog een maal op de Olympische Spelen wil schitteren, won de 5000 meter in de snelste tijd van het jaar: 13 min. en 27,8 sec. Eerder dit seizoen kwam de Australiër tot 13.29.8. Het wereldrecord op deze afstand staat sinds 1966 met 13.16.6 op zyn naam. De Poolse heren versloegen de Brit ten met 109 tegen 91 punten, terwijl de Britse dames daarentegen wonnen met 64-46. Het totaal kwam daarmee voor beide landen op 155 punten. Het resul taat van de 800 meter heren telde na protest van de Polen niet mee. De Oosteuropeanen argumenteerden name lijk dat het tijdschema, met de 800 me ter en de 1500 meter vlak na elkaar, in hun aandeel was. De Britten behaal den overigens op de 800 meter een dub bele zege. De beste verrichtingen leverden de dames. Hoogtepunt was het nummer verspringen. De 23-jarige Britse Sheila Sherwood toonde zich met 6 meter en 59 centimeter een waardig opvolgster van Mary Rand. Zij bezet daarmee de tweede plaats op de wereldranglijst van dit jaar. De Europese kampioene Irina Szewinska moest zich met een sprong van 6.51 m met de tweede plaats verge noegen. Lillian Board won de 400 me ter in 53.0 sec., slechts 0,1 sec. langza mer dan de beste seizoenprestatie van de Amerikaanse Jarvis Scott. Bij de heren wierpen twee Polen de speer over de 80 m grens. Nikiciuk werd eerste met 82.39 m voor Sidlo (82.01 m). APELDOORN Zaterdag 28 septem ber a. s. komen talrijke bekende prof- en amateurwielrenners naar Velp, om er deel te nemen aan de grote Ronde van Beekhuizen, die wordt gehouden op een zeer geaccidenteerd en daardoor bijzonder moeilijk en zwaar parcours dat een totale lengte heeft van ca. 3304 meter. Het ziet ernaar uit, dat de gro te wielerronde, die vorig jaar in Die ren werd georganiseerd t. g. v. het vyfenzeventig-jarig bestaan van de Ga zelle-fabrieken op deze wijze een inte ressant vervolg krijgt. In de profronde zal namelijk worden gereden om de grote Gazelle prijs en het is al zeker, dat sterke renners als Tourwinnaar Jan Janssen, de Belg Rik van Looy, de nationale kampioen op de weg Evert Dolman, Peter Post, Jo de Roo, Harm Ottenbros, Riny Wagt- mans en Harry Steevens van de partij zijn. Naast deze groten zullen nog veel meer bekende namen op de deel nemerslijst komen te staan. Met diver se bekende buitenlandse renners zijn de onderhandelingen vrijwel rond. De profs rijden een totale afstand van 115 km., hetgeen neerkomt op 35 ronden. Zij starten om half drie. Daarvoor, met de start om 12 uur, rijden de amateurs een rit over 83 km of 25 ronden. Ook hier zal het deelne mersveld bijzonder sterk zijn. Naast talrijke streekrenners komen o. a. de OVIS-ploeg, met René Pijnen, de Peu- geot-ploeg met Herman Hoogzaad, de winnaar van de laatste Ronde van Gelderland, en de Sport '68-ploeg aan de start. Ook hier worden nog onder handelingen gevoerd met diverse cracks. De ronde wordt georganiseerd door de bekende Apeldoorner Jan v. d. Blanke voort, die daarvoor nauw samenwerkt met het bestuur van de Emper Tour- ploeg. Van de Blankevoort vertelde ons, dat de medewerking, die men voor de organisatie van deze ronde van de ge meenten Roozendaal en Rheden krijgt, in een woord fantastisch is. „Dat is", ROTTERDAM Een vorig jaar bij een auto-onge\uk gebroken knie schijf is oorzaak geworden dat Piet Roomer geen scheidsrechter meer kan zijn. De 48-jarige Rotterdammer kreeg gisteren de officiële bevesti ging dat hij was afgekeurd door de arts van de bond, dokter W. Mosterd. Tien dagen tevoren was hij ge keurd, mqar kennelijk had hij de hon derd procent niet kunnen halen. „En 95 of 96 procent, dat wil ik niet, dat is niet verantwoord; voor jezelf niet en voor de clubs ook niet". Roomer heeft 26 jaar gefloten op Nederlandse voetbalvelden, maar ook vele malen buiten onze grenzen. Hij heeft twintig officiële landenwedstrij- den geleid en in totaal 82 „buiten landse" wedstrijden, landenwedstrij- den dus, en wedstrijden, tellend voor de Europese bekers, voor de Jaar- beursstedenbeker en andere toernooi en. „Het kwam niet onverwacht, deze afkeuring, maar je hoopt toch nog op een ogenblik, dat het allemaal in or de zal zijn. Helemaal afscheid nemen van het voetbal doe ik natuurlijk niet. Ik leid in Rotterdam en Gouda cur sussen voor scheidsrechters en dat blijj ik doen. Misschien komt daar nog wel eens iets bij. Dat zal ik eerst eens bekijken. Maar jammer is en blijft het". ROTTERDAM Vanavond heeft de Grote Prijs van Hilversum in het sport park van die stad vijftien paarden aan de start. Voornaamste kanshebbers zijn hier de entrainementen Wagenaar (Ber- nadine en Duchesse Mac) en Van Dooyeweerd met de twee van stal Van der Stoel: Blazing Song en Satan Hanover. Duchesse Mac is verreweg het meest stayer van de vier en heeft dus een eerste kans. Voor de paarden van Van Dooyeweerd zit er een kans in als zij de adem in het eerste deel kunnen sparen en wanneer het op een eindsprint aan komt. Het programma begint om zeven uur en het luidt: RAADHUISPRIJS (2000 m, autostart, eerste afd.): Goudster J Fury Hol- landia Excellentie S. SPORTPARKPRIJS (2020 m, met trio): Goudplevier S General Padau B Gilla van Amstel. WITTE HULLPRIJS (2000 m): Guy Volann Grace Belwin Galanthis. WETHOUDERSPRIJS (1600 m, auto start, met trio, eerst afd.): Arnoldus Dorothea Bento van Eiberhof. GROTE PRIJS VAN HILVERSUM (2400 m): Rijder Wagenaar jr. stal Van der Stoel El Hadie. WETHOUDERSPRIJS (tweede afd.): Benny Hollandia Black Hollandia Donna Fabiola. BURGEMEESTERPRIJS (2020 m, met trio): Dakota Brün Beer Erica. RAADHUISPRIJS (tweede afd.):Gitte Norton Esther H Fay du Com merce. LUXEMBURG Zes profs zyn opgesteld in het Luxemburgse elftal, dat morgen avond in het Stadion Feyenoord in Rotterdam voor de voorronden van het toer nooi om het wereldkampioenschap voetbal uitkomt tegen Nederland. Behalve de bekende Francois Konter (La Gantoise) heeft de 44-jarige coach van Luxemburg Robert Heinz verder de beschikking over de beroepsvoetballers Erwin Kuffer (Olympique Lyon), Fernand Jeitz (FC Metz), Ady Schmit (FC Sochaux), Edy Dublin (AS Nancy) en Louis Pilot (Standaard Luik). De opstelling luidt: René Hoffmann (Jeunesse Esch); Erwin Kuffer (Olympique Lyon), Fernand Jeitz (FC Metz), Mathias Ewen (Union Luxembourg) en Johny Hoffmann (Jeunesse Esch), Nicolaas Hofmann (Aris Bonnevoie) en Francois Kon ter (La Gantoise), Ady Schmit (FC Sochaux), Edy Dublin (AS Nancy), Louis Pilot (Standaard Luik) en Joseph Kirchens (Aris Bonnevoie). Reserves: Theo Stendebach (Aris Bonnevoie), Norbert Lezscynski (US Rümenlin- gen), Furio Cardoni (US Rümenlingen) en Johny Zanerlie (Union Luxemurg). zo zei hij, „bijzonder gelukkig, want wij willen van deze ronde op het o .i. zwaarste parcours van Nederland een traditie proberen te maken. We hebben plannen om hier ook nog eens belang rijke crosses, mogelijk het Nederlands kampioenschap, te organiseren. En wij vragen ons af, of dit parcours ook niet bijzonder geschikt zou zijn voor de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland. Wie weet....", zo lachte hij schouderophalend. Dat men de wed strijd om de Grote Gazelle prijs van Dieren naar dit parcours heeft verlegd is o. m. omdat men op dit bijzonder zware en geaccidenteerde traject een veel interessanter wedstrijd verloop hoopt te krijgen Zij nog vermeld, dat de wedstrijd van de amateurs meetelt voor het Union klassement. FOREST HILLS. De Amerikaanse Davis Cupspeler Clark Graebner had in de derde ronde van de kampioenschap pen van Forest Hills weinig moeite met de Britse prof. Roger Taylor. Hij won met 63, 64, 64. De als tweede ge plaatste Australiër Tony Roche won met 62, 8—6, 64 van Alex Olmedo. Ook Roy Emerson en Arthur Ashe plaatsten zich na drie sets voor de vierde ronde: Emerson tegen de Amerikaan Jeff Boro- wiak (63, 64, 60) en Ashe tegen de Brit Hutchins (63, 64, 61). Peter Curtis, die eerder Fred Stolle uitscha kelde, won ditmaal in vijf sets (64, 36, 46, 86, 61) van de Australiër John Brown. Ken Rosewall won met 61, 63, 61 van de Mexicaan Mar- celo Lara. Een hevige onweersbui was er oor zaak van dat Tom Okker zijn partij tegen de Fransman Pierre Barthes niet heeft kunnen beëindigen. Bij het afbre ken was de stand 62, 1311, 55 voor de Haarlemmer. De Australiër John Newcombe plaat ste zich voor de vierde ronde door een gemakkelijke overwinning op de Ameri kaan Chuck McKinley: 63, 62, 62. Ook Margaret Smith Court (Austr.) wist zich te handhaven. Zij versloeg de betaalde Franse speelster Frangoise Durr met tweemaal 63. De voornaamste uitslagen waren ver der: heren-enkelspel, derde ronde: Nikola Pilic (Z.-Sl.)—Charles Pasarell (V.S.) 6—2, 6—1, 6—1; Torben Ulrich (Den.)Robert McKinley (V.S.) 64, 64. 62; Cliff Drysdale (Z.-Afr.)Al len Stone (Austr.) 6—3, 6—2. 6—1Gene Scott (V.S.)—Paul Gerken (V.S.) 6—2, 86, 64; Pancho Gonzales (V.S.)Mal Anderson (Austr.) 6^—4, 64, 64. Dames-enkelspel, derde ronde: Judy Tegart (Austr.)Linda Tuero (V. S.) 75, 62; Maria Bueno (Braz.) Patti Hogan (V.S.) 0—6, 6—2, 6—1; Billie Jean King (VJS.)—Denise Carter (V.S.) 8—6 6—3. ANTWERPEN. In de eerste ronde van de internationale biljartpentathlon in Antwerpen heeft Tini Wijnen maan^ dag met 32 verloren van de Belg Schrauwen. De gedetailleerde resultaten waren: Libre: Schrauwen 200 2 200 100,— Wijnen 46 2 46 23,- 47/2 Schrauwen 150 8 39 18.75 Wijnen 61 8 16 7.62 Bandstoten: Schrauwen 50 7 13 7.142 Wijnen 43 7 24 6.142 71/2: Wijnen 100 4 44 25,- Schrauwen 30 4 14 7.50 Driebanden: Wijnen 20 21 4 0.952 Schrauwen 14 21 4 0.666 Scherz (Oost.) Scholte (Ned.) 3%- -1%. Llbre: Scholte 200 1 200 200.— Scherz 63 1 63 63,— 47/2 Scherz 150 6 80 25,— Scholte 146 6 65 24,33 Bandstoten: Scherz 50 8 16 6,25 Scholte 30 8 24 3,75 71/2: Scherz 100 4 51 25,— Scholte 40 4 24 10, Driebanden: Scholte 20 22 5 0.909 Scherz 20 22 4 0.909 DEN HAAG Nederland zal niet deelnemen aan de Motocross des Na tions, het officieuze wereldkampioen schap voor landenteams in de 500 cc- klasse die zondag 15 september in het Russische Kisjinef, in de omgeving van Odessa, wordt gehouden. Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Motorrijders Vereniging acht het niet verantwoord onder de huidige omstandigheden de rijders, die onge veer 2700 km over de weg zouden moe ten afleggen, te laten starten. De Ne derlandse afvaardiging bestond uit Wolsink, Selling, Lammers, Driessen en Ton van Heugten. UTRECHT De Nederlandse bond van vervoerspersoneel heeft er kritiek op, dat bij het onderzoek naar de oor zaak van de ontploffing bij Shell in Pernis geen werknemers werden be trokken. De bond vindt dat bij zo'n onderzoek niet alleen de technische maar ookd e menselijke kanten aan de orde moeten komen. AMSTERDAM Onwennig nog streek wereldkampioene Keetie Ha- ge gisteravond over haar regenboog trui. Zij liep wat verlaten rond in 't Olympisch Stadion na een goedbe doelde huldiging voor schaars bezet te tribunes. Grote bossen bloemen droeg zij mee. „Die trui past me niet eens goed. Hij is te groot, ze hadden zeker niet op me gerekend", lachte zij ontspannen. In een open auto had men haar het stadion binnengereden. KNWU- voorzitter, dr. P. van Dijk, per tra ditie feestredenaar, bekende op het ere-podium: „Oorspronkelijk was ik niet ?o geporteerd voor dames-wiel- rennen, maar ik ben volledig over stag gegaan". Het publiek bejubelde vervolgens Keetie Hage, die bedolven onder de bloemen een ereronde reed. UTRECHT Na ruim tien jaar di recteur van de Nederlandse Spoorwe gen te zijn geweest gaat ir. J. P. Kos ter de treinen verwisselen voor de ka bels. Hij Is met ingang van hel nieuwe jaar benoemd tot technisch directeur van de N.V. Nederlandse Kabelfa- briek in Delft, een bedrijf met ruim Elfduizend man personeel, verdeeld over enkele vestigingen in binnen- en buitenland. Op oudejaarsdag zal de heer Koster een carrière van 26 jaar bij de Spoor wegen afsluiten. Volgens hem is de po sitie waarin de N.S. zich bevinden niet van invloed geweest op zijn besluit. „Delft" had hem enkele maanden gele den benaderd. Op onze vraag of hij vór 1969 nog belangrijke taken zal kunnen afmaken, antwoordde ir. Koster: „Wij zijn bezig met het voorbereiden van een „plan 1970-1975". De komende maanden zul len wij er wat over publiceren. Als wij waar kunnen maken wat wij ons voor stellen, dan wordt het een belangrijke ontwikkeling. Wij zijn er nu over aan het dokteren hoe wij het plan onder het publiek zullen brengen. Men moet het niet verwarren met de actie „spoor slag" die alleen maar een aanloop is voor het grote plan". Een van ir. Kosters overwegingen is geweest dat het hem na al die jaren „bijzonder aantrekt iets anders te gaan doen". „Waarschijnlijk was het voor mij nu ik 54 jaar ben, de laatste mogelijkheid. De jonge ir. Koster wilde oorspronke lijk helemaal niet naar de spoorwegen. In 1942 was hij ingenieur bij het ge meentelijk elektriciteitsbedrijf in Utrecht. Toen hij grote ruzie met het NSB-stadsbestuur had gekregen werd de NS ook voor hem „de grote vlucht- haven voor lieden die het wat benauwd hadden". Hij ging erheen met het voornemen na de oorlog direct weer te verdwijner „Maar de desolate toestand waarin het bedrijf toen verkeerde en de grote be hoefte aan vervoer waren een grote uit daging voor mij er de schouders onder te zetten. Dat was dan een hoogtepunt, zoals de ramp bij Harmeien een van de diepste dieptepunten voor hem is geweest. Har- melen gaf ook de doorslag tot het be sluit over te gaan tot automatische treinbeïnvloeding. „Dat daarop nu be zuinigd moet worden is geen mede-aan leiding tot mijn vertrek". De K.L.M. heeft ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht aan dit krijgsmachtonder deel de zilveren medaille van verdienste van de maatschappij toegekend. Sinds 1953 worden af en toe, ten hoog ste tweemaal per jaar, dergelijke onder scheidingen verleend aan personen of instellingen die zich bijzonder verdien stelijk hebben gemaakt voor de burger luchtvaart. De medaille, ontworpen door de beeldhouwer Dick Stins en bij de Ko ninklijke Begeer te Voorschoten geslagen is door de directie van de K.L.M. aan de chef van de luchtmachtstaf, luite nant-generaal A. B. Wolff overhandigd in tegenwoordigheid van de staatssecre taris van defensie voor de luchtmacht de heer A. E. M. Duynstee en verschillende hoofden van luchtmacht-diensten.

De Vallei | 1968 | | pagina 9