Camping „Erica" zal moeten verdwijnen De tijden veranderen DVJ wandelt twintig jaar Geringe eigen inbreng Jongelui (zonder rijbewijs) ramden verkeerspaal RHENENSE HUISVROUWEN STARTEN NIEUW SEIZOEN Campingeigenaar zonder vergunning B. Kuipers: „Ik ga dóór tot hoogste instantie 99 5 Bouw zelf eens een winkel Werken van Leen Molendijk in Rhenen s Streekmuseum Technisch werk knap Kwaad Wildernis Maak het U zelf gemakkelijk BETAAL PER KWARTAAL Uitslag verloting van brandweer Bromfietser in aanraking met politiewagen MARKTEN WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1968 RHENEN/VEENENDAAL De camping „Erica" in het bos aan het einde van de Slaperdijk is gedoemd te verdwijnen. De eigenaar, de heer B. Kuipers uit Utrecht heeft geen enkele vergunning om de camping te exploiteren. Het stuk grond waarop de camping is gevestigd staat in het uitbreidingsplan van Rhenen aangetekend als bosgebied. Ondanks deze feiten stelt de heer Kuipers alles in het werk op zijn camping te handhaven. „Ik ga door tot de hoogste instantie", zegt hij. De heer J. B. Meiresonne, hoofd van de afdeling algemene zaken van de ge meente Rhenen, waaronder het betreffende stuk grond valt, vindt het alles een rare situatie. „De eigenaar is nog nergens mee begonnen", zegt hij. De heer Kuipers is directeur van een verfmalerij en glashandel in Utrecht. Van de heer J. Hendrikse, agrariër, pacht hij een stuk bos aan het einde van de Slaperdijk, onder de gemeente Rhenen. Hij pacht dit stuk grond sinds dit jaar en exploiteert hierop de camp ing „Erica". Om deze camping te ex ploiteren heeft hij echter geen enkele vergunning. „Ik heb wel een mondelinge toezeg ging", vertelt hij. „De provincie heeft mij gezegd geen enkel bezwaar tegen m'n camping te hebben". Op het stuk bos van de heer Hendrikse staan vol gens de Utrechtenaar al een aantal ja- rén 's zomers drie a vier caravans en tenten. Dat ging allemaal zomaar en niemand kwam er kijken. Volgens dhr. Kuipers graafden boeren meters die pe kuilen in de betreffende grond en stortten deze vol met vuil. „Ik heb die zaak helemaal opgeruimd en geëgali seerd. Er is nooit iemand komen kij ken. Alles zag er netjes uit". Nu heeft men volgens de heer Kui pers echter allerlei bezwaren. Bezwa ren die hij overigens niet zo goed be grijpt. „Men praat over natuur- en landschapsschoon. Daar doe ik nu juist iets aan en dan is het niet goed". Volgens de campingeigenaar wist de gemeente Rhenen altijd al, dat er op het betreffende stuk grond gekam peerd werd. Men liet het oogluikend toe. Hieraan kwam een eind, toen in het begin van dit vakantie-seizoen en kele granaten op het campingterrein werden gevonden. „Achteraf bleken dit brandbommen te zijn. Maar wij dachten dat het gra naten waren. We gaven dit door aan de politie. Die kwam helemaal niet kijken. Toen heeft een van onze gasten het zaakje doorgegeven aan een lande lijk dagblad. Er werd over het geval geschreven. We kregen bezoek vanuit Den Haag: de Rijksrecherche, de Camping „Erica". Een doodse stilte hangt tussen de verschoten tenten, het sprok kelhout en de bomen. Rijkspolitie en de Veiligheidsdienst. Zodoende is men erachter gekomen dat wij geen vergunning hadden. Ik denk dat we, vooral door dat krantenartikel bepaalde instanties op hun tenen heb ben getrapt". Volgens de heer Kui pers heeft men zich over de publika- ties kwaad gemaakt en duurt het daar om zolang, voor hij zijn yergunningen krijgt. Maar al krijgt hij van de ge meente Rhenen geen vergunning, hij gaat door tot de allerhoogste instantie. Volgens het hoofd van de afdeling al gemene zaken van de gemeente Rhe nen, de heer Meiresonne heeft dat wei nig of geen zin. Volgens het bestem mingsplan is het betreffende stuk grond vastgesteld als bosgebied. Hier op kan en mag geen eamping in exploi tatie worden gebracht. Op de woorden van de heer Kuipers, dat hij voor de vestiging van een camping mondelin ge toezegging van de provincie heeft gekregen, antwoordt de heer Meire sonne: „Gedeputeerde Staten geven alleen ontheffing voor het oprichten van een camping als een bepaald ge bied voor dat doel bestemd is. Ergo, Gedeputeerde Staten hebben aan de heer Kuipers geen ontheffing verleend. Volgens mij is het een fabeltje". Of de camping ontruimd moet wor den is nog niet officieel beslist. De heer Kuipers zal echter niet in staat zijn bij zijn camping waslokaliteiten, toiletten en een kampwinkel te bou wen. „De bouwvergunningen hier voor moeten worden geweigerd over eenkomstig het bestemmingsplan", al- Op de Slaperdijk staan al borden, die wijzen hoe men moet rijden om camping „Erica" te bereiken. dus de heer Meiresonne, „en hij kan zich moeilijk een camping voorstellen zonder deze voorzieningen". Of er een andere plaats in de buurt zal zijn voor camping „Erica" betwij felt de heer Meiresonne ten zeerste. In het bestemmingsplan Rhenen is in die buurt in ieder geval geen camping opgenomen. Bovendien is volgens hem een camping op een dergelijk afgele gen gebied niet gewenst. „Voor een camping moet men een planmatige indeling hebben. Er moet een gunsti ge verbindingsweg zijn met de bewoon de wereld. Maar deze wildernis is moeilijk te bereiken. Er is geen behoorlijke open bare weg die erheen leidt. Dat is toch nodig om het publiek te gerieven. Men moet een goed terrein kiezen". De heer J. Hendrikse, de man die het stuk grond aan de heer Kuipers verpacht, vindt de hele gang van zaken niet zo prettig. „Ik heb er heel wat schade aan", klaagt hij. „Eerst was m'n stuk grond goud waard en nu is het ineens niets meer waard". De heer Kuipers zal zich tot de hoogste instanties wenden, om zijn vergunningen te krijgen. De heer Mei resonne vindt het een rare situatie: „Hij is er nog niet eens mee begonnen. We hebben wel een paar brieven ont vangen van die verpachter met het verzoek om een vergunning. Maar al die verzoeken zijn afgewezen". Hoe het ook zij, momenteel staan op camping „Erica" nog zo'n 25 tenten en caravans verscholen achter bomen en heesters. Tenten en caravans die waarschijnlijk alleen gedurende de week-ends worden bewoond. Tijdens andere dagen heerst op de camping namelijk een doodse stilte. „Erica" lijkt wel een soort spookcamping als men erover wandelt. Wat verschoten tenten, wat sprokkelhout, wat bomen en verder niets. Hoelang zal het nog duren voor er alleen nog maar wat sprokkelhout en wat bomen te vinden zijn? ADVERTENTIE Ja, zo is het. Duizenden abonnees op het dag blad de Vallei, die vroeger per week of maand betaalden, doen dat nu per kwartaal. Misschien ook een idee voor U als U we^k- of maandabonnee bent. Betaling per kwartaal gemakkelijk, praktisch en modern Zeker als U gireert op onze postrekening nr. 1321600 (f 12,35 per kwartaal). Of nog beter machtig ons het abonnements geld automatisch van uw girorekening af te schrijven. Een desbetreffend formulier zenden wij U gaarne toe. Het bespaart U incassokosten. RHENEN De wandelsportvereni ging „De Vrolijke Jantjes" bestaat twintig jaar. Dit heuglijke feit viert de ze Rhenense sportvereniging met een receptie op zaterdag 14 september in gebouw „Irene" van 14.30 tot 17 uur. Diezelfde dag is er 's avonds in „Irene" een contactavond. ELST De prijzen van de verloting die eind vorige week door de vrijwilli ge brandweer te Eist werd georgani seerd zijn gevallen op de volgende 20 nummers: 5956, 5828, 5093, 4766, 4686, 4513, 3673, «623, 3376, 3006, 2952. 2341, 2226, 2223, 1934, 1762, 1620, 1393, 1336 en 1012. De prijzen kunnen worden af gehaald bij de heer B. van Spanje, Vee- nendaalsestraatweg 11 te Eist. VEENENDAAL Vandaag wordt de zelfbedieningszaak ge opend van de heer H. G. de Rooi aan de Groenelaan; een winkel die de 61-jarige heer De Rooigeheel eigenhandig heeft gebouwd. Vorig jaar mei is hij ermee begonnen en gisteren legde hij de laatste hand aan zijn bouwwerk, dat met de zelf bedieningszaak, een slijterij en de magazijnen een oppervlakte van on- t geveer 1600 m2 beslaat. De heer De Rooi zit al zo'n 35 jaar in het kruideniersvak. Tot zijn negentiende jaar hielp hij zijn vader op het boerenbedrijf. Daarna ging hij in de bouw. Toen brak de tijd van de werk loosheid. De heer De Rooi ging met een kistje van f en een geleend weegschaaltje de boer op om kaas te verkopen. Al spoedig betrok hij daar na een winkeltjq aan de Groenelaan. „Ik had het eerste jaar nog f 500,- schuld. Het tweede jaar was ik al quitte", vertelt hij. Met Veenendaal en de wijk rond zijn winkeltje breid de zijn zaak uit. In de loop van de tijd heeft hij zijn zaak, begonnen in de voorkamer van zijn woonhuis, on geveer zes keer verbouwd. Nu moest het allemaal wat groter opgezet worden, vooral omdat de zoon van de heer De Rooi, de heer G. J. de Rooi, de toekomstige eige naar zal zijn. Om niet op de tijd ach ter te raken moest er een zelfbedie ningszaak komen, een complete su permarkt waar vrij alles 'te krij gen is. De heer De Rooi senior be sloot deze zaak zelf te bouwen. Toen hij met de fundering begon („Bijna twee meter diep; er kunnen later nog twee verdiepingen bovenoplachte de buurt hem uit. Maar men zag de zaak steeds verder groeien en steeds meer leefde de buurt met hem mee. „Van de gemeente heb ik de volle medewerking gehad. Die weten wel dat ik iets goed doe, als ik ermee be gin", aldus de heer De Rooi. Hij liet tekeningen maken, keek die een keer in en heeft ze verder niet meer nodig gehad: „Ik ben niet zo goed in het le zen van tekeningen"Na ruim een jaar metselen, schilderen en timme ren sinds vorig jtiar mei twee d drie dagen per week) is de zaak nu ge reed gekomen. Behalve de inventaris heeft de zaak nog geen f 50.000,- gekost. De uren, die de heer De Rooi aan het bouwen heeft besteed telt hij niet mee. ,JIet is mijn hobby. Ik zou graag aan een nog groter gebouw beginnen. Als ik 's avonds in mijn winkel sta, kan ik niet zien dat ik gewerkt heb. Maar als je iets bouwt, zie je het groeien. Dan heb je veel meer voldoening". RHENEN ln het Streekmu seum te Rhenen wordt tot en met 14 september een expositie gehou den van het werk van Leen Molen dijk, een Arnhemse kunstenaar. Deze expositie zal vele mensen in verrukking brengen wat techniek betreft. Met een fotografische zui verheid geeft deze aquarellist-schil der-tekenaar kerken, boerderijen en molens weer. De liefhebbers van kunst, die waarde hechten aan eigen inbreng van een kunstenaar en die ook z.elf een vorm van vrijheid eisen bij het observeren van een kunst werk zullen de expositie echter vol komen oninteressant vinden. mm Leen Molendijk is een kunstenaar, die nergens in onze tijd past. In dit opzicht kan men hem waarderen. Hij trekt zich niets aan van experi menten en stromingen maar gaat zijn eigen gang. In dit opzicht kan men hem echter ook verwijten, dat hij stil is blijven staan. Hij vertelt niets, hij laat vertellen. Zijn onder werp is zijn kunst en niet zijn ge voelsleven. Zijn gevoelsleven be perkt zich tot dat, waar hij zich toe aangetrokken voelt. Hij geeft dit weer; kerken en boerderijen, maar voegt er niets uit zichzelf aan toe. Het onderwerp is weergegeven, uiterst volledig. Het eigen denk beeld van de aanschouwer van zijn werk komt niet te pas. „Dit is de boerderij en zo heeft men hem maar te accepteren", schijnt de schilder te willen zeggen. In dit opzicht faalt hij dikwijls. Zijn onderwerpen zijn vaak koud weergegeven. Zijn werk is dood. Het bestaat uit prenten en niet uit kunst. De Eusebiuskerk te Arnhem heeft hij technisch knap geaquarelleerd. Maar het is bij techniek gebleven. Hij had de kerk net zo goed kunnen fotograferen. Hij zegt er niets mee. Het is een kerk en daarmee uit. Soms tracht de kunstenaar kramp achtig iets in z'n werk te leggen. Vooral in z'n tekeningen. De molen te Tholen bjivoorbeeld staat tegen een lucht die dynamisch moet zijn. Met duizenden lijntjes wil hij de lucht laten spreken. Het effect is echter rommelig en zonder enige pretentie. Dit geldt ook voor zijn andere tekeningen. Zijn aquarellen, hoe knap ook technisch, zijn zoet. Zij tonen gebou wen zonder meer. Leen Molenbeek schijnt alleen het gebouw te inte resseren. De kijker wil echter meer. Als de kijker een gebouw wil zien, kan hij het kasteel of de boerderij wel gaan bezoeken. In de weerga ven van een dergelijk object moet de kunstenaar iets van zichzelf leg gen. Iets van die eigen inbreng vindt men in het portret „De moeder van de schilder". Hij heeft in dit por tret een karakter gelegd. Toch heeft men ook hier te maken met cliché- werk. Hetzelfde geldt voor de aqua rel „Haven van Stavenisse". Op het eerste gezicht lijkt deze aqua rel te spreken. Bij nader inzien blijkt ook dit door middel van een foefje bereikt te zijn. Zijn werk is koud en dood. Als men een sfeer zoekt, kan men die hoofdzakelijk vinden in de kerkin- terieuren. Maar dan alleen omdat die interieuren een bepaalde sfeer hebben en niet omdat de kunste naar die sfeer bewust wil overbren gen. Het is allemaal te kunstmatig. Dit blijkt wel uit het interieur van de kerk te Dordrecht. Door de boog- jes en lijntjes heeft dit gebouw een perspectief gekregen. Niet door het wezen, de functie van het gebouw. Leen Molendijk is een verdienste lijk technicus. Hij heeft zich het aquarelleren en tekenen goed aan geleerd. Het is echter allemaal aca demisch en onpersoonlijk. Zijn olie verfschilderijen zyn ook technisch slecht. Leen Molendijk is uit de tijd. Dat is zijn goed recht. Maar ook als „klassiekschilder" boeit hij niet. Hij is hiervoor te veel fotograaf. Kunst is niet alleen techniek. Juist als het kunst moet pretenderen, moet er nog wat anders aan te pas ko men: persoonlijkheid en eigen visie. Bij Leen Molendijk ontbreekt dit. R. v. R. Molen te Tholen De moeder van de schilder VEENENDAAL Een van de poli tieauto's liep dinsdagmiddag lakschade op, doordat een bromfietser de auto raakte. De politieauto stond tegen de as van de Bergweg voorgesorteerd om linksaf de Kerkewijk op te draaien. De brom fietser, de heer C. de W. uit Heelsum, kwam over de Kerkewijk uit de rich ting Eist. Hij draaide linksaf de Berg weg op, maar nam een binnenbocht, waardoor hij te dicht langs de politie auto scheerde. RHENEN Vijf jongens uit Ren- kum, waarvan de oudste 19 jaar was, toerden gisteravond met een Fiat 600 in de omgeving van Rhenen, toen zij onderaan de Zwarteweg tegen een ver keerspaal reden. Daarbij verloren zij een bumper en het nummerbord van de auto. Deze bumper verdween in de NBM- garage, opgeraapt door één van de monteurs. De jeugdige knapen verdwe nen, doch kwamen later terug, kenne lijk om het verloren autodeel op te ha len. Inmiddels was de politie gewaar schuwd, die net op tijd kwam om de jongens aan de tand te voelen. Daarbij bleek dat de oudste van het vijftal geen rijbewijs bezat en dat de remmen van de auto ondeugdelijk waren. RHENEN De afdeling Rhenen van de Nederlandse Vereniging van huisvrouwen heeft voor het komende seizoen een gevarieerd programma voor de leden weten samen te stellen. Voor de eerste theemiddag heeft de vereniging Aleid van de Bunt, conser vatrice van het streekmuseum aan de Molenstraat, bereid gevonden een praat je te houden over Rhenen, Frederik en Elisabeth v. d. Palts en wat er zo meer ter sprake zal komen over de dingen, die de inwoners van Rhenen - en in dit geval de huisvrouwen - inter esseren. De plaats van samenkomst is op dinsdag 17 september „Het Kal koentje". De dag daarop, woensdag 18 sep tember begint de eerste les van de cursus zelfverdediging voor de vrouw. Het bestuur heeft de heer W. Stolk be reid gevonden aan de dames tien les sen te geven in zijn „dojo" aan de Kloosterstraat, elke woensdag van 7.30 tot 8.30 uur 's avonds. Aangemoedigd door het grote succes van de vorige winter zal doorgegaan worden met Engelse conversatielessen. Het plan bestaat 2 volkomen geschei den cursussen te geven, namelijk één voor beginners en één voor gevorder den. Voor de dames, die liefhebberij heb ben voor zwemmen is er ook goed nieuws. Men heeft voor twintig maan dagmiddagen beslag kunpen leggen op het instructiebad „Lijsterberg". Er kunnen minstens 20 en hoogstens 30 dames deelnemen aan dit zwemclubje. Op aandringen van verschillende kan ten wil het bestuur voorts proberen een kookcursus voor mannen te orga niseren. Mevrouw Van Nimwegen is bereid gevonden deze kooklessen te ge ven, maar er moeten 18 heren zijn. Daarom mogen de heren, wier vrouw lid is van de vereniging in dit geval ook hun vrienden meebrengen. Over de cursus „Pech onderweg" en over he4 gymnastiekclubje worden nog naden mededelingen gedaan. Er staan ook weer excursies op H? programma. Op 2 oktober wordt in di middaguren een bezoek gebracht aa de Verenigde Coöperatieve Suikeru brieken in Dinteloord. VEENENDAAL Eiermarkt. Aan voer ca. 48.000 stuks. Prijs voor grote eieren van f 12,50 tot f 13,50 en voor kleine eieren van f 8,- tot f 11,-, alles per 100 stuks. Handelt traag.

De Vallei | 1968 | | pagina 5