AANTAL DODEN ZEKER 14.000 Iran vraagt hulp voor de zeer vele daklozen DUURDERE MARK NOG STEEDS ACTUEEL RUSSEN NOG JAREN IN TSJ.-SLOWAKIJE UITTOCHT VAN HET INTELLECT Rennies Kennel Felle kritiek op ontslag van Barrault HERBOUW VAN STEVIGER CONSTRUCTIE ijnramp in Japan IN PRAAG VREEST MEN: NADER BESCHOUWD Economische crisis op IJsland Nog meer deflatie Politieke zaak Record-hoogte VAAG GRUWELIJK TURKIJE Verlies Twee tot drie Nevenbaantjes ■fr Honorering Eisen Inkomsten Terug Brandend maagzuur, WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1968 LONDEN Iran heeft gevraagd oin dekens, tenten en geld in een poging duizenden daklozen te redden die slachtoffer werden van de aardbevingen en die nu dreigen te sterven van honger en koude. Terwijl de ïraanse ambassade in Londen de oproep deed, vertrok een door Oxfam gecharterd vliegtuig met een ton dekens naar het getroffen gebied waar 100.000 mensen dakloos zijn. Oxfam is een Britse vrijwillige hulporganisatie. De ïraanse ambassade zei geld nodig te hebben voor geneesmiddelen maar geen behoefte te hebben aan verpleegsters en doktoren. „Volgens berichten uit Iran zijn er genoeg medische ploegen ter plaatse", aldus een woordvoerder van de ambassade. De leider van de Britse oppositiepartij, Edward Heath, heeft er bij de regering op aangedrongen financiële hulp te sturen aan het verwoeste gebied van Oost-Khorassan. A Onder de ogen van een huilende vrouw zoeken militairen in de puinhopen van een door de aardbevingen verwoest huis naar slachtoffers. Op de voorgrond een geïmproviseerde brancard, die straks de droeve last moet dragen. BONN. Een revaluatie of opwaardering van de Duitse mark is nog niet van de baan. De president van de Westduitse centrale bank, dr. Karl Blessing, heeft in een toespraak tot bankiers verklaard, dat West-Duitsland op den duur toch wel zou moeten revalueren als andere Westerse landen kruipende inflatie blijven toestaan. „Internationale monétaire moeilijk heden kunnen niet worden opgelost door steeds meer geld te drukken en kruipende inflatie te tolereren. Een op lossing-ligt alleen in terugkeer naar een gezond monetair beleid", aldus de Westduitse bankpresident. Nog geen week geleden heeft de raad van de Westduitse centrale bank het denkbeeld van een revaluatie van de mark van de hand gewezen. Daar mee was een slechts koi .stondig einde gekomen aan de onzekerheid. Nu zei dr. Blessing: „De kwestie van de revaluatie blijft te bezien in het licht van de verdere ontwikkelingen. Voorlopig moet de Bondsrepubliek een inflatore ontwikke ling in het buitenland voorkomen door kapitaalexport en een stabiel fiscaal beleid. Het verstandigste is kalm af te wachten hoe de situatie zich. verder zal ontwikkelen". Niemand kan volgens Blessing ver wachten dat landen, olie met tekorten op de betalingsbalans kampen, hun economie krachtiger deflatore beper kingen opleggen, maar wel is het noodzakelijk dat zj) een einde maken aan kruipende inflatie. „Als belangrijke landen een politiek van kruipende inflatie blijven voeren, zullen internationale monetaire crises, zoals die in maart rond de dollar en het goud, steeds terugkeren. Niemand kan met zekerheid zeggen of West- Duitsland even lang overschotten op de betalingsbalans zal hebben, als sommigen beweren. De grootte hier- ,van zal voor een deel afhangen van de politiek van andere grote landen". „Het is zeer goed mogelijk dat het overschot op de Westduitse betalings balans kleiner wordt door vertraging in de economische groei van de Ver enigde Staten, door de devaluatie van het pond in november en door de an dere beperkende bepalingen van de Britse regering", zei dr. Karl Bles sing. Dr. C. F. Harsten, lid van de raad van bestuur van de Amsterdam-Rot terdam-Bank. ziet een revaluatie van de Duitse markt op korte termijn één of twee maanden nog niet ko men. ..Ik geloof dat Duitsland eerst eens de ontwikkeling in Frankrijk zal willen afwachten. Overigens is het nu duidelijk een politieke zaak gewor den". „Of Nederland een eventuele Duitse TOKIO Bij een instorting ii» een kolenmijn in Joebari, zijn drie mijn werkers om het leven gekomen en vijf anderen worden vermist, zo heeft de politie bekend gemaakt. Joebari ligt op Hokkaido, het grootste eiland van Japan. revaluatie zou volgen hangt mede af van de omvang daarvan. Als Duits land met bijv. vijf procent zou re valueren dan zie ik voor Nederland niet zoveel aanleiding om Duitsland hierin te volgen. Daarbij moet men niet vergeten dat de toestand heel verschillend is van die van 1961. Een van de grote punten toen was de posi tie van de grensarbeiders, maar nu er in het Roergebied een vrij grote werk loosheid heerst, speelt dat probleem niet. En gezien de gevolgen voor enke le bettrijfstakken in Nederland geloof ik niet dat men er hier zo geweldig en thousiast voor zal zijn", aldus dr. C. F. Karaten. De officiële notering van de Duitse mark steeg in ons land tot de record- koers van f 91,43' 2 De koers werd be- invloed door de hoge dollarkoers van 3.63, maar vooral door de daling van de dollarkoers in Duitsland van 3,93 tot 3.97' A mark. Bijna was de dollar weer op het lage re interventiepunt van de Bundes- mark aangekomen. In opdracht van de Sjah van Perzië zijn gisteren in Oost-Perzië grote hoe veelheden voedsel en medicijnen boven de stadjes en dorpen uitgegooid, die na de zware aardbeving van dit weekein de nog steeds ontoegankelijk zijn. Het officiële dodencijfer stond gisteren op veertienduizend maar het aantal slachtoffers is vermoedelijk hoger. Om snelle hulpverlening mogelijk te maken zal in Gonabad, een van de zwaarst getroffen steden, 'n noodvlieg- veld worden aangelegd. In Gonabad en in de omliggende dorpen Dasht-Bayaz en Ghayan zijn zeker achtduizend men sen om het leven gekomen. De keizer en de keizerin vliegen vandaag naar het rampgebied. De keizer zal persoon lijk de leiding van de hulpverlening aan de slachtoffers op zich nemen. In Tehe ran verluidde dat het Perzische keizers- paar twee of drie dagen onder de vluchtelingen zal verblijven en het ge hele rampgebied zal bezoeken. De berichten die gisteren uit het rampgebied Teheran bereikten, gaven slechts een vaag beeld van de chaos die de aardbeving heeft aangericht. Volgens een ruwe schatting is een ge bied van tweeduizend vierkante kilome ter door de schok getroffen. Tenminste vijftien stadjes en dorpjes in de berg achtige streek van Khorassan hebben van de aardbeving te lijden gehad, maar reddingsploegen zijn er nog niet in geslaagd tot dit gebied door te drin gen. Over het lot van de mensen die in deze streek wonen, is niets bekend. In Teheran zijn gisteren verscheide ne vluchtelingen aangekomen die dak loos zijn geworden als gevolg van de ramp. De meesten waren nog zo ge schokt dat zij niet in staat waren te vertellen wat zij hadden meegemaakt. Een oudere man zei: „Ik heb zoveel verminkte lijken gezien en zoveel ge kerm gehoord dat ik niet kan eten en niet kan slapen." De verbonden lijken van tenminste 300 gewonden die de verwoestende aardbeving van zaterdag overleefd had den, werden vandaag dicht tegen el kaar aangekropen gevonden in het puin van een noodziekenhuis. Zij werden het slachtoffer van de tweede aardbeving die zondag heeft plaats gevonden. Deze gruwelijke ontdekking werd ge daan door redders in de stad Ferdous terwijl zij aan het graven waren in het puin van een school die tot ziekenhuis veranderd werd om de gewonden te verzorgen. De school stortte zondag in door een nog heviger schok dan die van zater dag die 1500 mensenlevens in de stad eiste. In zijn rapport van vandaag aan de Sjah, zei de premier, Amir Abass Ho- veida, dat de redders het opgeven om te trachten lijken op te sporen vanwe ge het gevaar van epidemische ziekr ten. Bulldozers werd opdracht gegeven de ruïnes met de grond gelijk te ma ken waardoor de doden daar voor al tijd begraven zullen blijven. Naar vernomen wordt heeft de Sjah de regering opgedragen plannen op te stellen voor de geleidelijke wederop bouw van de 50.000 tot 60.000 dorpen en er voor te zorgen dat in de dorpen moderne huizen met dikke muren ko men in plaats van de gebruikelijke le men huizen. De premier heeft de Sjah meege deeld, dat in het rampgebied 100.000 huizen herbouwd zullen worden met normale bakstenen en stalen balken in plaats van lemen stenen en planken. Ondanks de aanvankelijk sombere be richten van veel slachtoffers .en grote PRAAG Twee weken na de Sovjet invasie schijnen de Tsjecho-Slowaakse autoriteiten er in toenemende mate van overtuigd te raken, dat de Russen ja ren, misschien tientallen jaren in het land zullen blijven. Hoewel openlijk het vertrouwen uitgesproken wordt, dat de Russen zich zullen houden aan hun belofte zich terug te trekken na de „normalisatie" van de toestand, schijnt een toenemend aantal functiona rissen te berusten in een permanente bezetting. De autoriteiten hebben de in druk, dat de Russen zich ervan bewust zijn, dat een van de sterkste schakels in de defensie van het Sovjet-blok door de invasie de zwakste geworden is. De ideologische banden die het Tsje cho-Slowaakse leger bonden aan de Warschau- Pact-bondgenoten zijn der mate beschadigd, dat zij in geen tien of twintig jaar hersteld kunnen worden. Een communist zei: „Ik zie niet hoe zij ons land in de komende tien jaar zouden kunnen verlaten. Hoewel de be zetting bewezen heeft, dat de Russen de macht kunnen overnemen in één nacht, zullen zij nooit hun stellingen langs de Westelijke grens weer verla ten. Tegen de honderd doden en enkele honderden gewonden vormen de men selijke verliescijfers op de balans van de Russische inval in Tsjecho-Slowa- kije en van de eerste dagen van de be zetting. In Praag alleen zijn er al 25 doden te betreuren en 431 gewonden, van wie er 124 nog altijd in ziekenhuizen wor den verpleegd. In het noorden van Bo- hemen telt men elf doden (in het dorp je Liberec alleen al acht), negentien zwaar- en 35 lichtgewonden. Dit zijn, naar de correspondent van het Parijse dagblad le Monde meldt, de eerste cijfers die te voorschijn ko men, nu de Tsjecho-Slowaakse rege ring bij de terugkeer naar het normale leven de rekening opmaakt. Volgens een economisch overzicht in schade, schijnen de gevolgen van de aardbeving in Turkije minder ernstig te zijn dan werd gedacht; Premier Soeleyman Demirel heeft ge zegd dat 15 personen zijn omgekomen en 200 gewond. In de stad Bartin waren negen doden gevallen, drie in nabijgelegen dorpjes en drie in Amasra op 16 km ten noor den van Bartin, aldus een verklaring van Demirel. Volgens andere berichten zijn even wel 21 mensen omgekomen en wordt gevreesd dat het dodencijfer zal stij gen. De rode halve maan (het Turkse ro de kruis) heeft 2000 tenten naar het ge troffen gebied gestuurd, alsmede voed sel, dekens en een veldkeuken. Het mi nisterie van Volksgezondheid, heeft me dische voorraden gezonden. A Tsjechoslowaken in de rij voor het gebouw van de Zwitserse ambassade in de Oostenrijkse hoofdstad, wattr direct een inreisvisum en een verblijfsvergunning voor drie maanden wordt verstrekt, slowaken zeer in trek. Zwitserland is bij de Tsjecho- JVog steeds kampt West-Duits- land met het „Mössbauer-ef- fect": het verdwijnen van talentrij ke wetenschapsmensen naar Ame rika, dat in vergelijking met de Bondsrepubliek geldt als het para dijs van het wetenschappelijk speur werk. De man wiens naam aan dat verschijnsel werd verbonden was misschien de beroemdste weten schappelijke emigrant: de fysicus Rudolf Mössbauer, de Nobelprijs winnaar die enkele jaren geleden West-Duitsland vaarwel zei. omdat hij zich daar als wetenschapsman niet voldoende kon ontplooien. Ondanks de economische bloei is in de Bondsrepubliek sindsdien wei nig veranderd. Elk jaar vloeien bij na 600 begaafde wetenschapsmen sen af naar de Verenigde Staten. Duitsland met zijn grote weten schappelijke traditie, raakt daar door _steeds meer ten achter bij lan den als Amerika en Rusland. Pas in de laatste jaren is het in zicht gegroeid hoezeer daardoor de industrie wordt geschaad: als het wetenschappelijk speurwerk nu ver dwijnt, zal dat over vijf of tien jaar duidelijke gevolgen krijgen voor de economie van het land. W7at maakt eigenlijk, dat de on- derzoekers Amerika prefereren en weglopen uit hun vaderland? In de eerste, maar niet in de enige plaats: in Amerika verdienen speur- werkers twee tot drie maal zoveel. In Duitsland zijn vele wetenschap pelijk, instituten in handen van de staat, en de wetenschapsmensen worden bezoldigd volgens ambte- narenschalen. Een andere Duitse Nobelprijswin naar. de wereldvermaarde natuur kundige Werner Heisenberg, zei dan ook: „Ons beloningsysteem maakt dat steeds de beste mensen naar Amerika gaan en de zwakke broeders in Duitsland blijven". Ook de promotiekansen voor am bitieuze begaafde onderzoekers zijn in de Bondsrepubliek naar verhou ding gering. Speurwerkers in staats dienst volgen een ambtenarenloop- baan met automatische promoties op grond van het aantal dienstjaren. Wie veel presteert, kan zijn promo tie nauwelijks versnellen; en wie weinig uitvoert komt er toch ook wel. Aan de universitaire instituten zijn de hoogleraren-directeuren naar oude traditie „academische halfgo den" en de andere wetenschappe lijke werkers zijn „lijfeigenen", zo als een criticus het schetste. Het is de „prof" die uitmaakt wie een kans krijgt om op te klimmen en wie niet. TAe hoogleraar evenwel, naar ver houding ook matig betaald, is meestal overbelast met nevenbaan tjes en heeft geen tijd om de we tenschappelijke rapporten van zijn medewerkers te lezen, ook al zijn ze nog zo goed. Wie promotie wil maken, doet er dus beter aan door hielenlikkerij bij de hooggeleerde chef in het gevlij te komen. Juist voor jonge weten schapsmensen met pit is een derge lijke arbeidsfeer ondraaglijk. Tenslotte wordt de ontplooiing van het speurwerk fataal geremd door alom tegenwoordige bureau cratie, die aan de onderzoekingen hun noodzakelijke flexabiliteit ont neemt. Zo moeten bijv. hoge ambte naren meestaT juristen, die niets van natuur- of scheikunde weten doorgaans een jaar van tevoren be palen hoe het geld voor bepaalde on derzoekingsprojecten moet worden besteed. Later valt daaraan dan niet meer te tornen. Ook moderne werk methoden, in het bijzonder onder zoek in ploegverband, zijn nog zeld zaam. bliek, eisen stellen en snel opklim men. Ook dat heeft de Nobelprijswin naar Mössbauer gedaan; ook dat behoort tot het „Mössbauer-effect". Dr. Gerhard Stoltenberg (30), de actieve minister voor het weten schappelijk onderzoek, wil deze toestand nu verbeteren. Enkele da gen geleden bewerkte hij de fusie van drie onderzoekingsinstituten voor de lucht- en ruimtevaart tot één nationaal instituut met 2500 me dewerkers en 'n jaarlijks budget van honderd miljoen mark. Stoltenberg wil heel het speur werk uitbreiden en organiseren op lange termijn. Hij wil ook meer armslag geven aan de wetenschap pelijke werkers en meer promotie kansen aan de jongeren. Tenslotte wil hij de honorering drastisch ver hogen. r^elfs wetenschapsmensen die graag in Duitsland willen blij ven, trekken soms naar Amerika om daar eerst de kans te krijgen naam te maken. Dan pas kunnen zij, bij terugkeer in de Bondsrepu- TAeze voornemens zijn goed, maar de uitvoering moet nog blijken in de praktijk. De beloning van de speurwerkers zou niet alleen ver hoogd, maar ook meer gericht moe ten worden op bijzondere hono rering voor bijzondere prestaties. Ook zullen de kopstukken in het wetenschappelijk onderzoek voor zover mogelijk moeten worden be vrijd van hun tweede taak: colleges geven aan studenten. Bovenal ver eist lijkt een verandering, die niet alleen met maatregelen van boven af is door te voeren: een vernieu wing van mentaliteit in de weten schappelijke wereld, die een te zware last aan tradities torst. het partijblad Rude Pravo zijn duizen den kilometers wegen door de tanks verwoest. De reparatiekosten hiervan worden geschat honderdenmiljoenen, joenen. Zwaar is ook het verlies dat het land lijdt aan inkomstenderving, als ge volg van deze verwoestingen en het moeilijk op gahg komen van de herstel werkzaamheden. In Praag, waar in de radiowijk vier flatgebouwen totaal zijn afgebrand, heeft men 39 gezinnen eeh nieuw onderkomen moeten verschaffen. Deze materiële schade is echter ge ring vergeleken bij die welke nog al tijd wordt veroorzaakt door de vertra ging van het produktie-apparaat. Deze schade is echter moeilijk te schatten. Hoewel de bevoorrading van de zwa re industrieën allengs op gang begint te komen en de Russische olie normaal wordt aangevoerd door de „Vriend- schaps-pijpleiding", blijft het-moeilijke punt de verbindingen met het buiten land. Het merkwaardige hierbij is, dat ter wijl de spoorwegverbindingen met Oos tenrijk en Duitsland reeds lang her steld en normaal zijn, men nog altijd aan het onderhandelen is over het her stel van de internationale verbindingen met de vijf landen, die Tsjecho-Slowa- kije zijn binnengevallen. Een groot aantal ondernemingen suk kelt ook met een gebrek aan arbeids krachten. De redenen hiervoor zijn ver schillend. Het tekort aan transportmid delen berooft een aantal bedrijven van hun forensen. De arbeiders in de ura- niummijnen weigeren het werk te her vatten zolang de bezettingstroepen het land niet verlaten hebben. De textielindustrie heeft weer ande re moeilijkheden. Die maakt- gebruik van veel buitenlandse arbeiders, Zo werken in Oost-Bohemen ongeveer vier duizend Poolse vrouwen in de textiel industrie. Deze durven niet naar hun werk te komen uit angst voor repres- saillemaatregelen van Tsjecho-Slo waakse mede-arbeiders. 'Elders weige ren Tsjecho-Slowaksen te werken naast Poolse of Oostduitse arbeiders, die wel op het werk zijn verschenen. Volgens de directeur van de nationa le bank zullen er twee tot drie jaar moeten verlopen, voordat de schade volledig zal zijn hersteld en de verlie zen zullen zijn ingelopen. De Russische regering heeft beloofd aan het herstel bij te zullen dragen. Maar van de eco nomische crisis die de oorzaak was van de val van het bewind van Novotny, is het einde voorlopig nog niet in zicht. Sovjet-troepen zijn vandaag bezig zich langzaam terug te trekken uit openbare gebouwen, vandaag hebben zij het hoofdkwartier van het nationa le persagentschap C.T.K. ontruimd als mede het radiostation in Bratislava, de hoofdstad van Slowakije. Zij waren al verdwenen uit het gebouw van het par tijblad Rude Pravo, het enige blad dat vanmorgen verscheen. Het Hradcany kasteel, hoofdkwartier van president Ludvik Svoboda is vrij maar nog niet heropend voor de toeris ten. Hetzelfde is het geval met het me rendeel van de ministeries. Maar er staan no gsteeds Sovjet-wachten bjj de ministeries van Defensie en Binnen landse Zaken, waaronder de politie valt. Een groot kampement van tanks en pantserwagens staat opgesteld in een park tussen het grote spoorwegstation en het St. Wenzeslaus-plein in Praag. Bij het standpunt van de heilige, dat een symbool is geworden van verzet te gen de Sovjets, hebben jongelui gehoor gegeven aan dreigementen van de Sov jets en de erewacht die zij hadden in gesteld voor een 14-jarige jongen die op de dag van de invasie door een tank overreden werd en gedood, ingetrokken. De Tsjecho-Slowaakse autoriteiten doen al het mogelijke om gedaan te krijgen dat de Sovjets de hoofdstad en andere steden verlaten zodat zij ten minste minder opvallen. Zij zouden in opleidingsgebieden kunnen verblijven, min of meer uit het zicht. Op de eisen van de Sovjets zijn de borden en aan plakbiljetten waarop zij aangevallen worden praktisch verdwenen. Huisnum mers en straatnaambordjes die wegge haald werden om de Sovjet-troepen en de politie in de war te brengen, begin nen weer te verschijnen. De scholen zijn gisteren heropend. Sommige bio scopen draaien weer maar er waren geen tekenen van voorstellingen in de schouwburg of concerten, normaliter de grote attracties in Praag. REYKJAVIK De regering van IJs land heeft de belasting op de invoer van alle goederen tijdelijk met 20 procent verhoogd en o8ok 20 procent belasting geheven op de valuta van toeristen naar aanleiding van een ernstige eco nomische crisis, zo is dinsdag bekend gemaakt. De haringvangst van IJsland is dit jaar schrikbarend slecht geweest en de visvangst bepaalt 90 procent van de uitvoer van het eiland. Minister van Financien Magnus Johnsson maakte bekend, dat de IJs landse uitvoer sedert 1966 met 40 pro cent was gedaald en dat de valuta reserve is gedaald tot 500 milj. kroon. De drastische economische maatrege len zullen tot 30 november duren. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? VETat velen tijdens de spannende da- gen van de Tsjechoslowaakse cri sis heeft verwonderd, is de nogal la conieke reactie van de Amerikanen, zowel van de regering als van het pu bliek en de pers. President Johnson, die op zijn buiten verblijf in Texas was en daar door de Russen werd ingelicht tot schan de van zijn eigen geheime dienst vond het niet nodig naar Washington terug te keren en hij ging met geen van zijn ministers in extra-beraad. De democratische conventie in Chi cago werd wel beroerd, maar nauwe lijks diep verontrust door de overval: op de achtergrond speelde de Russi sche bezetting wel mee, maar zij kwam officieel geen moment ter spra ke. In Europa was er onder de Amerikanen geen sprake van enige beweging van betekenis. Tr zijn wel enige oorzaken aan te wijzen voor deze houding. Ameri ka in verkiezingstijd is een ander Amerika dan gewoon. Alles wordt dan in een of andere wijze bij dc verkie zingen betrokken en de kandidaten of wie daarvoor doorgaat zullen zich wel wachten iets bijzonders te doen, wat niet in de van te voren uitgestippelde planning past. Maar daarnaast is er misschien nog een reden. Die moet dan gezocht worden in de reeds zoveel besproken kwestie-Viët- nam. Zo langzamerhand is dit gebeuren bij vele Amerikaanse politici een nacht merrie geworden. Men kan niet an ders dan in Viëtnam-termen denken en handelen. Men is geneigd om het als de enige van belang zijnde ge beurtenis te zien. Alles wat daarbui ten staat is niet van het grootste be lang en schokt de Amerikanen op dit moment niet zo diep. Natuurlijk is er wel menselijk medele ven met de Tsjechen. Maar te lang heeft men gedacht dat Tsjecho-Slo- wakije tot de oostelijke landen be hoorde. Ook in West-Europa is in de golf van medeleven wel eens vergeten, dat Dubcek en de zijnen toch minstens van origine communisten waren en zijn, die herhaaldelijk verzekerden dat zij noch het communisme, noch het Pact van Warschau wilden verla ten. Wat zij in hun hart dachten, zal nog wel enige tijd verborgen blijven. Ze ker is dat zij het volk op het beslis sende ogenblik konden vertrouwen en bezielen. Tntussen rijst voor West-Europa het schrikbeeld, van de verminderde interesse van de Verenigde Staten. Niet dat Amerika werkelijk West-Eu ropa in de steek zal laten, maar er is een tekort aan interesse. De herhaalde kritiek van vele Europe se landen, die te pas en te onpas meenden het hunne le moeten zeggen, de herhaalde strubbelingen met de van nationalisme bezeten De Gaulle, dit alles heeft zeker ook het zijne er toe bijgedragen, dat de Amerikanen in de Tsjechische kwestie, minder ge reageerd hebben, dan men meende te moeten verwachten van de grootste van de democratieën. Overigens hoeven niet alleen de man nen van de Amerikaanse inlichtingen dienst zich te gaan schamen over het gebrek aan informatie over wat er in Tsjecho-SIowakije voorviel. De Russi sche geheime dienst heeft zich in de reactie van de Tsjechen ook wel zeer vergist. De Quislings bleken niet voor handen te zijn en welke lieflijke plaatjes de Sovjet-propaganda van daag ook verspreidt van vreedzaam keuvelende soldaten met Tsjechische burgers, of van openluchtuitvoerin gen van het rode leger, de ongecen sureerde films en foto's van de eer ste dagen logen er echt niet om. Europa kan zich tegen de gevaren van een verminderde belangstelling van de zijde van de Verenigde Staten op enkele manieren wapenen. Allereerst door positief mee te werken aan de oplossing van het conflict in Viëtnam. Niet door aan de kant te gaan staan en misprijzend het wijze hoofd te schudden. Er is in dit geval tussen de niet met verbreking van al le verdragen van vriendschap binnen gevallen Amerikanen in Viëtnam, en de verraderlijke overval op Tsjecho- SIowakije nog wel enig verschil. Daarnaast kan men in Europa positief gaan werken aan 'n nog grotere een heid. Niet alleen militair, dat is zeker niet nummer een, al moet men de waak zaamheid niet laten verslappen. Ze ker wel economisch en politiek. Op dat gebied is er nog genoeg te doen. President Johnson heeft, toen ook Roe menië werd bedreigd gezegd, dat men „de honden van de oorlog" niet moest loslaten. Europa krijgt misschien een kansje om die honden te temmen en als net op gevoede huisdieren in een kennel te zetten. PARIJS Het ontslag van Jean- Louis Barrault (58), directeur van het Théatre de France, het vroegere Odéon heeft in Frankrijk grote verontwaardi ging gewekt. Men weet niet waarover men zich het meest moet opwinden: over het briefje van zes regels, waar mee minister André Malraux deze gro te acteur en regisseur op straat heeft gezet, of over het feit dat het theater voortaan moet stellen zonder de man die het in negen jaar ttfd tot een pro gressief en modern theater had opge werkt. Terecht schreef het gezaghebbende blad Le Monde gisteren: „Waarom heeft de ambtenaar, die vandaag het ontslagbriefje aan Barrault heeft ge schreven niet op de avond van de bezet ting verantwoording aan Barrault ge vraagd voor diens woorden? Hij was daar immers ook aanwezig, te midden van met f ietskettingen gewapende jon geren"? En het blad constateert dat er een verlate angstreactie en moge lijk ook spijt aan dit ontslag ten grond slag liggen. Le Figaro spreekt over een „lompe verwijdering' en l'Aurore over een „of ficiële wraak'. De nationale federatie van schouwburgen protesteert tegen de redenen van dit ontslag, omdat zij daar in een ernstige inbreuk op de vrije me ningsuiting ziet.

De Vallei | 1968 | | pagina 7