Gouden ministerie #5S? Financiën en economie RIANT 29, 4 iglo vispanees, voor m voor de afwisseling nu extra voordelig! Voor de afwisseling nu voor Opleiding wijkverpleegsters dreigt te mislukken Met de beste dakbedekking T.U.C. nog achter Wilson „World in nu al in Colour' Hengelo „ONDERWIJS EN WETENSCHAPPENVIERT JUBILEUM OP SOBERE WIJZE Dertienhonderd ambtenaren Nog steeds geen bestemming voor door Verolme geschonken houtzaagmolen Penningmeesteres rouletteclub in arrest Postorderbedrijf Neckermann nu ook in Nederland F rans-Nederlandse combinatie bij aannemers Naarden kocht in Italië Oud-wijnen in Bols Concern Computer is in opmars Omzet Ned. Ford fors gestegen Ritmeester Groot tekort op Franse begroting Plakkaten tegen kardinaal Alfrink Karl Barth in ziekenhuis Kerktorens zijn overbodig UIT DE KERKEN McCarthy tegen vierde partij Bigamist houdt drie jaar (ijzersterk Cinduwerk) cinduwenkens De viering van dit merkwaardige jubi leum zal uiterst sober worden gehou den. Geen grote toestanden in feest zalen met sprekers en artiesten. Zo iets kost alleen maar veel geld, terwijl er toch al zo'n gebrek aan geld is in de onderwijssector. Neen, een beschaafde, eenvoudige herdenking „onder-oons" en daarmee basta. Zo heeft de oud chef voorlichting van het departement, mr. J. W. M. Huijnen. het gewild en zo gebeurt het ook. IN IJLTEMPO VETTE KLUIF EEN ZITJE GETOB GROTE IS AMEN de bekende groene Arthur Horner overleden Nieuwe Scheldetunnel nadert voltooiing Ja, eennegenennegentig kosten ze nu, die vier grote stukken zeeverse kabeljauw met dat krokante paneer- laagje, volgens een nieuw recept. Van Iglo! En dat wil zeggengéén graatjes, géén baklucht, zó klaar en niet te geloven zo lekker. (En diepvries, dus op z'n best bewaard.) Profiteer ervan! Voor de afwisseling. «- Acht jaar werk „Te kort DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1968 r|EN HAAG Alle ambtenaren krijgen een persoonlijke uitnodiging op geschept papier om naar de Ridderzaal te komen. Daar staat dan 'n door de Vlielandse zon gebruinde ministers prof. dr. G. H. Veringa klaar om z'n ondergeschikten de hand te drukken en "t glas te heffen. Daarna gaat ieder een gew oon weer aan het werk, alsof er niets aan de hand is. Zo zal binnenkort het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen zijn vijftigste verjaardag vieren. En dat terwijl in 1918 de regering verwachtte, dat het na een paar jaar wel weer zou kunnen worden opgeheven. Dp instelling on oprichting van het tot een miljardenbedrijf uitgegroeide ministerie is vijftig jaar geletien in ijl tempo tot stand gekomen. Tussen de beslissing van het kabinet Ruvs de Beerenbrouek en de afkondiging in het staatsblad liggen welgeteld twee we ken. Op zichzelf niet zo vreemd, omdat kort voor die tijd de roerige school strijd was beslecht en de grondwet was gewijzigd. Er werd met smart ge wacht op de uitwerking en daarvoor waren wetten nodig. Iedereen begreep dat de minister van Binnenlandse Zaken, die in die jaren onderwijs zo eventjes tussen neus en lippen meenam, deze wetge ving niet zou kunnen voorbereiden. Daarom ging het allemaal zo snel. De eerste minister werd dr. J. Th. de Visser, die er geen gras over liet groeien en onmiddellijk begon met het uit de grond stampen van een volwaardig departement. In de be groting van 1919 presenteerde hij een organisatie-ontwerp en deelde mee dat hij het personeelsbestand wenste op te voeren tot 82 man. Dat was dan inclusief één kamerbewaarder, ze ven boden en vijf vaste knechten. Natuurlijk werd ook om geld ge vraagd. Dr. De Visser dacht voorlo pig aan 54,5 miljoen wel genoeg te hebben. Ter vergelijking de begro ting van onderwijs voor dit jaar: bijna 5 miljard. Het ambtenarenbe- stand is in de afgelopen vijftig jaar natuurlijk ook flink opgevoerd. Nu werken er za'n dertienhonderd amb tenaren op het departement. Het kersverse departement zat niet stil. In hoog tempo werden uiterst be langrijke wetsontwerpen geprodu ceerd. Zo kon de Tweede Kamer zich in het voorjaar van 1920 al werpen op HAARLEM Sinds veertien jaar lig gen in Haarlem onder een afdakje de onderdelen van een fraaie houtzaag molen die eens stond op de Alblasser- damse werf van Verolme. Vóór het eind van dit jaar zullen burgemeester en wethouders vann Haarlem beslisse wat er gaat gebeuren: eindelijk op bouwen of niet en wat dan? Het gaat om de grote houtzaagmolen die in 1841 werd gebouwd op de scheepswerf van Jan Smit Czn. in Al- blasserdam. Van zijn diensten werd gebruik gemaakt om De Graafstroom het laatste Nederlandse schip daar te bouwen. Toen de heer C. Verolme deze oude werf in 1950 overnam en geschikt maakte voor de bouw van zeeschepen tot 35.000 ton draagvermogen, stond de molen in de weg. Verolme talmde met de afbraak ervan. Hij zag een oplossing door de molen te schenken aan de stichting De Hollandsche Mo len met als voorwaarde dat hij spoe dig elders zou worden opgebouwd. De onderdelen kwamen via Amersfoort in 1954 in Haarlem terecht. In 1959 kwam er op Verolmes werf op Rozen burg gebrek aan een eigen restaurant en ontvangstcentrum voor relaties en scheepsbemanningen. De heer Verol me dacht weer aan de houtzaagmolen en wilde hem herbouwen aan de oe ver van de Nieuwe Waterweg, met 'n zitje aan het water. Haarlem antwoordde evenwel: „Eens gegeven, blijft gegeven". Intussen heeft de firma Figee in Haar lem, waar de stukken nu al weer ja ren liggen, gevraagd of de onderdelen kunnen worden weggehaald. Ze lig gen in de weg en de molen wordt er niet beter op ook. B. en W. van Haarlem hebben de ge meenteraad nu laten weten dat ze naar een oplossing zoeken. Men tobt er nog steeds met de vraag hoeveel het opbouwen gaat kosten en of er een aanvaardbare vorm van exploitatie aan kan worden gegeven. de vette kluif van de nieuwe lager- onderwijswet, later ook wel de „school wet van minister De Visser" genoemd. De behandeling van de Mammoetwet in 1962, ook een klusje waarvoor het ministerie tekent, heeft getoond dat de Kamer alleen bij monde van een hand vol specialisten belangstelling voor de debatten had. In 1920 was dat niet an ders. Op de vierde dag van de be raadslagingen kon zelfs niet worden vergaderd omdat te weinig Kamerle den aanwezig waren. Ook toen al wer den stapels amendementen ingediend. Minister De Visser kreeg er 188 te ver werken. nog meer dan zijn collega Cals tijdens het debat over de Mam moetwet (117). Dat de geschiedenis zich soms her haalt blijkt bij bestudering van vijftig jaar onderwijsministerie. Zowel in 1920 als in de jaren zestig is het depar tement druk bezig met buitengewoon ingrijpende onderwijshervormingen. In beide gevallen werd met zwaar ge schut gewerkt om het Nederlandse onderwijs gezond te maken en aan te passen aan een gewijzigde maatschap pij. Niet zo vreemd dat zware geschut, als bekend" is dat het hoofdgebouw van het departement van onderwijs op de plaats staat (de Nieuwe Uitleg) waar begin vorige eeuw 's lands geschuts- huis stond. Daar werden kanonnen ge goten. Tot op dit ogenblik heeft het mi nisterie vijftien ministers meege maakt. Grote namen als Marchant (spellinghervormer), Slotemaker de Bruine en Van der Leeuw herinne ren velen zich nog. Anderen zijn to taal in de vergetelheid geraakt, zo als dr. Schrieke, die precies twee we- ADVERTENTIE w.i uwvjet> PURfQLD - P0TSTHL SOW Vt. OlSJjLiftB-» DOftltM -«ttA'.a -vJ die speciaal met sodawater behouden blijft! IMPORT: SCHAEFERS WORDEMANN N.V., AMSTERDAM BLACKPOOL Het Britse „Trade Union Congress" TUC) heeft woens dag op zijn jaarlijkse bijeenkomst een resolutie verworpen, waarin het econo mische beleid van de regering-Wilson veroordeeld werd. Dit gebeurde tot op luchting van de overwegend gematigde bestuursraad van het vakverbond, die de dag tevoren by een stemming over gelijke beloning voor vrouwenarbeid een nederlaag had ge leden. De meer dan duizend afgevaar digden keurden een resolutie goed, vol gens welke alle vakbonden acties in de bedrijven zullen steunen, om gelijke salariëring van vrouwen te verkrijgen. De bestuursraad had ingestemd met een motie waarin gelijke beloning bin nen twee jaar werd geëist, maar de re solutie ging de raad te ver. Het kritieke moment voor de TUC- raad breekt echter pas heden aan, wan neer de afgevaardigden zich erover moeten uitspreken of de vrijwillige loonmatigingspolitiek van het TUC al dan niet zal worden voortgezet. De 2 grootste vakbonden, die van de technici en van de transportarbeiders, zijn tegen de matingingspolitiek gekant. Wordt die overboord gezet, dan is de weg vrij voor een stroom van looneisen en ziet premier Wilson zijn streven om het be drijfsleven een adempauze te verschaf fen waarin munt kan worden geslagen uit de devaluatie, ernstig doorkruist. BAARN De penningmeesteres van de opgeheven rouletteclub Chez Pierre, de 27-jarige mevrouw A. L. E. heeft zich bij de Baarnse politie gemeld. Na verhoor is zij meteen opgesloten. De vrouw die in Baarle Hertog in België woont, wordt als een van de hoofdfiguren in de affaire rond Chez Pierre beschouwd. Zij had financiële belangen bij het roulettespel. Kortgeleden werd de roulette in het hotel op het landgoed Pijnenburg in Baarn op last van de officier van jus titie in beslag genomen. De sociëteit kreeg -en aanslag in de vermakelijk heidsbelasting van 68.000 gulden. De exploitant van Chez Pierre, de heer P. den Iseger, werd mede-aansprake lijk gesteld voor de betaling van de belasting. Hij is voor een vakantie naar Spanje vertrokken. Enkele dagen na zijn vertrek werd zijn faillissement aangevraagd. Dat is inmiddels uitgesproken. Tot curator is benoemd mr. F. P. van Ravenswaay. De naam van het hotel blijkt inmid dels te zijn veranderd in Ch&teau Blanc. ken in functie is geweest. Zijn naam is evenmin als die van collega Was zink in de encyclopedieën te vinden. Opvallend is dat hoewel het mi nisterie werd opgericht om de gelijk heid van onderwijs in de praktijk door te voeren, vrijwel alle ministers warme voorstanders van het bijzon der onderwijs zijn geweest. Slechts de vrijzinnig-democraten Marchant en Bolkestein en de socialist Van der Leeuw voelden meer voor het open baar onderwijs. Eén datum in het na-oorlogse be staan van het ministerie kan als histo risch worden beschouwd. Dat is 14 april 1965 toen officieel een splitsing werd gemaakt tussen Onderwijs en Wetenschappen enerzijds en Kunsten anderzijds. De kunsten werden met één pennestreek overgeheveld naar het ministerie van Maatschappelijk Werk dat toen de fraaie codering CRM kreeg toegewezen. De anti-revolutio naire minister dr. I. A. Diepenhorst was de eerste die met dit gekortwiekte ministerie moest werken. Gekortwiekt of niet, het huidige mi nisterie van Onderwijs en Wetenschap pen kampt met even grote huisves tingsproblemen als de meeste andere ministeries. O. en W. zit verdeeld over elf dépendances. ROTTERDAM Het op een na grootste postorderbedrijf van West- Duitsland, Neckermann, heeft zich in Nederland gevestigd. Het bedrijf heeft de Textielcentrale Hulst in het Zeeuwse Hulst overgenomen. Neckermann werkte al sinds begin dit jaar samen met de Textielcentrale, die het op eigen kracht niet meer kon bolwerken. De Textielcentrale is nu geli quideerd. Het personeel is voor het overgrote deel overgenomen door de NV Neckermann Nederland, die is be gonnen met een kapitaal van drie kwart miljoen gulden. De catalogus van Neckermann, waar in vooral textiel wordt aangeboden, is gisteren in ons land verschenen in een oplage van 220.000 exemplaren. De heer Peter Neckermann, een van de directeuren, zei gisteren: „Voor ons is dit de eerste stap op de Nederlandse markt. Als wij voet aan de grond krij gen, zal de groei ongetwijfeld even hard gaan als bij ons in West-Duits- land." Die groei heeft Neckermann in Duits land gemaakt tot een onderneming met 17.000 werknemers en een omzet van ruim 1,5 miljard gulden. Het levert per postorder behalve tex tiel, waarmee in Nederland is begon nen, ook alle soorten huishoudelijke ar tikelen tegen naar verhouding lage prij zen. Ook heeft Neckermann warenhuizen, een reisbureau, een bureau voor de verkoop van kant en klare huizen, en een instelling waar aandelen en derge lijke waardepapieren worden verkocht. AMSTERDAM De Algemene aan nemingsmaatschappij D. Blankevoort en Zoon NV uit Bloemendaal, die is ge specialiseerd op de uitvoering van bag- gerwerken en andere projecten op wa terbouwkundig gebied en de Franse aannemingsmaatschappij Entreprises H. Courbot SA uit Montrouge, hebben een gezamenlijke naamloze vennoot schap opgericht onder de naam Cour bot-Nederland NV, gevestigd in Bloe mendaal. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 50.000. Bij Cturbot is f 2.000 en bij Blankevoort is f 3.000 geplaatst, zo meldt het bijvoegsel van de Staats courant. De oprichting heeft ten doel om ener zijds Courbot de gelegenheid te ver- NAARDEN De Chemische Fahriek Naarden heeft een derde en voorlopig laatste stap gezet op de weg van meer fusies, waarover in de jaarvergadering op 30 mei al een tipje van de sluier werd opgelicht. Thans Is de Italiaanse onder neming Lavorazione Eteri Essenze Pro- dotti Esteri Nazionale (Leepen en Co.) in de groep opgenomen, samen met Lende- rink en Co. (Hyfoama) in Schiedam, die in juni werd gekocht voor ruim f 15 mil joen. „Leepen is 'n gerenommeerd Italiaans huis", aldus de directie van Naarden. „De onderneming, die in 1888 is gesticht, beschikt in Bologna over een zeer mo dern uitgerust complex met laboratoria en produktie-afdelingen voor reuk- en smaakstoffen voor de Italiaanse markt". Leepen, die nu Naarden-Leepen gaat heten, houdt zich tevens bezig met de destillatie van etherische oliën. Hiervoor beschikt het bedrijf over eigen cultures. De dagelijkse leiding is in handen van de heer N. Nagtegaal. Hij wordt bijge staan door de heer C. Bonacini, die reeds tal van jaren bij de leiding van het be drijf is betrokken. De overneming van Leepen geschiedt door aandelenruil. Samen met die van Lenderink zal het aandelenkapitaal van Naarden hierdoor stijgen met f 1.485.000 (tegen de huidige beurskoers van ca. 660 procent ongeveer f 10 miljoen) tot f 12.617.400. Bij de aankoop van Lende- rink kwam evenwel ook nog contant geld te pas. AMSTERDAM De besturen van de wed. G. Oud Pzn en Co. n.v. en de n.v. Erven Lucas Bols delen mede, dat tus sen hen gevoerd overleg ertoe heeft ge leid, dat de n.v. Oud, die als voornaam ste activiteit de invoer en handel in wij nen en buitenlands gedistilleerd heeft, tot het Bols concern zal toetreden. Oud en Bols hebben reeds gedurende vele jaren een vriendschappelijke en vruchtbare samenwerking op verschei dene gebieden. De fusie zal per 1 oktober 1968 wor den geëffectueerd door de overneming door Bols van 't gehele uitstaande aan delenkapitaal van de n.v. Oud tegen uit gifte van nieuwe aandelen Bols waar bij maatregelen zijn getroffen om een mogelijke druk op de koers van de aan delen Bols ten gevolge van deze ruil te vermijden. De n.v. Oud zal als zelfstandig bedrijf binnen het Bols-concern haar huidige activiteiten voortzetten. De fusie zal geen nadelige invloed hebben op de werkgelegenheid bij Bols en Oud. AMSTERDAM De automatisering van de administratie neemt in snel tempo toe. Midden 1966 telde ons land nog maar 450 computers. In januari van dit jaar waren het er al 718, ter wijl nog 251 rekentuigen in bestelling waren. Tachtig procent van deze ma chines dienen voor administratief werk. Drs. M. A. H. van den Akker noemde schaffen vaste voet in Nederlane te krijgen voor haar afzet die is gericht op heiwerken, havenkaden, damwan- den, fundatiewerken enz. en anderzijds om de mogelijkheid tot uitvoering van baggerwerken in Frankrijk voor Blan kevoort te vergroten, zo wordt nader van de zijde van Blankevoort verno men. Courbot heeft een jaaromzet van ca. f 700 miljoen. Op dit moment bevindt de oprichting zich nog in het „papieren stadium". Pas als de eerste orders zijn binnenge komen, zal de nieuwe nv een eigen kan toor krijgen en zal personeel worden aangetrokken. AMSTERDAM De geldomzet van de Nederlandsche Ford Automobielfa briek ls de eerste acht maanden met 41 procent gestegen. Hierbij zijn de verkopen naar het buitenland inbegre pen. Als de landelijke omzetten zich de rest van dit jaar op het huidige peil handhaven, zullen de resultaten bevre digend zijn, aldus de directie. In de eerste zeven maanden stegen de verkopen van personenauto's in ons land van alle merken samen met 25 procent. Het stijgingspercentage van Ford kwam hier belangrijk bovenuit. De landelijke omzetten van bedrijfswa gens namen met 7 procent toe. Hierbij bleef Ford achter. ADVERTENTIE PARIJS De Franse regering heeft de begroting voor 1969 goedgekeurd. Een woordvoerder heeft meegedeeld, dat er een tekort zou zijn van 11.587.000.000 Franse franc (2.317.400.000 dollar). Dal is het grootste tekort sinds gene raal De Gaulle in 1958 opnieuw aan de macht kwam. Het tekort is een gevolg van de grote stakingen eerder dit jaar. Men verwacht dat er bij de begroting ook een stijging van een aantal soor ten belasting zal worden voorgelegd. De woordvoerder voor de regering heeft meegedeeld dat er in de begro ting voorrang is verleend voor huizen bouw, onderwijs en communicaties. ESSEN Vijf plakkaten waarop de Nederlandse kardinaal Alfrink werd aangevallen zijn uit een lokaal voor de „Duitse katholiekendagen' verwij derd. Zij waren er opgehangen door de conservatieve groep Una Voce, die zich keert tegen de vooruitstrevende houding van de Nederlandse kardinaal. Wat er op de plakkaten stond is niet bekendgemaakt. HENGELO In aanwezigheid van Prins Bernhard wordt donderdagmiddag in de grote hal van het Hengelose stad huis de eerste tentoonstelling van kleu renfoto's van de stichting „World in Colour" geopend. De tentoonstelling kon in Hengelo beginnen, doordat de Konin klijke Machinefabriek Stork N.V. dit in verband met haar eeuwfeest finan cieel mogelijk maakte. Na Hengelo gaat de tentoonstelling naar verschillende werelddelen. BAZEL De Zwitserse theoloog Karl Barth. 82 is vandaag in een ziekenhuis voor een kleine operatie. Zegslieden die in nauwe verbinding staan met de familie hebben gezegd, dat hij niet in gevaar verkeert en met enige dagen weer naar huis zal komen. MÜNCHEN Dr. Werner Hofmann die deel uitmaakt van de leiding der Evangelische Kerk in Beieren, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat kerktorens geen zinvolle functie meer vervullen en dus gemist kunnen worden. Hij pleitte ook verder voor eenvoud bij de kerkbouw. Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Zegveld W. Vroeginde- weij te Katwijk aan Zee: te Renesse c.a. J. H. de Vree te Sleeuwijk. Aangenomen naar Barsingerhorn- Winkel c.a. J. P. Smit, kand. te Leiden. Bedankt voor Zwijndrecht (vac. G. J. Hintzbergen) G. van Estrik te Genemui- den: voor Hazerswoude L. Boer te Alm- kerk. Geref. Kerken: Beroepen te Bruchterveld H. S. Mun- nik, kand. te Den Haag, die dit beroep aannam. Aangenomen naar Harmeien W. J. Markus te Wateringen. Bedankt voor Zuidwolde (Dr.) G. S. Oegema te Arnemuiden. Geref. Kerken Vrij gem.: Bedankt voor Berkum R. Hoogsteen te Den Ham; voor Hoogvliet A. Kooij te Emmen. Chr. Geref. Kerken: Beroepen te Apeldoorn-Zuid C. Bos te Sptykenisse. a WASHINGTON Senator Eugene McCarthy, de democratische vredes kandidaat die vorige week op de par tijconventie in Chicago door vice-pre sident Humphrey werd verslagen, heeft verklaard dat hij niet zal optreden als kandidaat van een eventuele vierde par tij bij de presidentsverkiezingen in no vember. Hij zei ook niet tot een vor ming van een dergelijke groepering te zullen meewerken. McCarthy drong er bij zijn aanhan gers op aan, te werken binnen het be staande politieke stelsel, met name door steun te verlenen aan die kandi daten voor een senaatszetel die zijn (McCarthy's) opvattingen ten aanzien van de kwestie-Viëtnam en binnen landse vraagstukken delen. „De Senaat biedt de beste hoop om een verande ring in de koers van het Amerikaanse buitenlandse beleid tot stand te bren gen", aldus de senator. LONDEN Arthur Horner, een der machtigste vakbondsleiders van Enge land is woensdag in zijn huis in Lon den overleden, Hij was 74 jaar. Horner was oprichter van de Engel se communistische partij en meer dan 30 jaar partijlid. Tevens was hij secre taris-generaal van de nationale vak bond van mijnwerkers van 1946 tot zijn ontslag in 1959. BRUSSEL In Antwerpen is woens dag de zinking en aanhechting van het vijfde en laatste element van de nieuwe Scheldetunnel voltooid. Het plaatsen van dit 115 meter lange element, dat 47.000 ton weegt, nam ruim 33 uur in beslag. Er rest nu nog slechts de bouw, ter plaatse, van een klein gedeelte van de tunnelkoker tussen het vijfde ele ment en de rechteroever. Dit werk zal binnen 3 maanden gereed kunnen zijn. ADVERTENTIE 1,99 LEEUWARDEN Het gerechtshof in Leeuwarden heeft de Drachtense uit voerder W. E. G. van den E. veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek wegens het plegen van oplichting, diefstal, verduistering en bigamie. De Leeuwarder rechtbank had de uitvoer der eerder dezelfde straf opgelegd. Bij de aanleg van een aardgasleiding had Van den E. zijn werkgevers opge licht voor vijftigduizend gulden door al lerlei niet gedane uitgaven tot zelfs lonen voor fictieve arbeiders op zijn onkostenstaten te vermelden. Toen hem in Nederland de grond te heet onder de voeten werd ging hij zwerven, tot in Thailand toe. Daar werd hij huisbewaarder voor een Ne derlandse familie die met verlof naar het vaderland ging. De familie had de hielen nauwelijks gelicht of Van den E. stal haar auto en alle waardevolle voor werpen uit het huis. In Bangkok trouw de hij een Thaise, hoewel hij in Neder land al was getrouwd en vader van zes kinderen was. deze cijfers gisteren in een toelichting op de komende Efficiencybeurs 68. Van de huidige machi es werken 140 geheel of grotendeels voor wetenschap pelijk werk. Ongeveer dertig besturen produktieprocessen. Deskundigen verwachten de komende tijd een groei van het computerpark met ruim honderd per jaar, zodat in 1975 de stand van 1700 zal zijn bereikt. Vóór die tijd zullen dan nog ongeveer 20.000 mensen moeten worden opgeleid om deze machines te bemannen. Vergeleken met de Verenigde Staten is de achterstand echter enorm. In ge heel West-Europa zijn op het ogenblik ongeveer 15.140 computers ingescha keld tegen 40.100 in Amerika. DRIEBERGEN Door gebrek aan voldoende belangstelling dreigt de met veel inspanning gecreëerde opleiding van wijkverpleegsters-nieuwe stijl te mislukken. Na jarenlange voorbereiding zijn in Driebergen, Nijmegen en Enschede oplei dingsinstituten voor de maatschappelijke gezondheidszorg opgericht. Zjj zouden 1 september beginnen met het vormen van „verpleegkundigen in de maatschap pelijke gezondheidszorg". Tot nu toe hebben zich voor de drie instituten samen niet meer dan veertig leer lingen laten inschrijven; voor Driebergen achttien voor de cursus die in septem ber begint en acht tegen 1 maart. In Nijmegen gaan slechts vijftien cursisten aan de slag. Voor de school in Enschede was de belangstelling zo klein, dat de opleiding daar op zijn vroegst het volgende voorjaar kan beginnen. Drs. F. C. L. Goosmann, de direc teur van het instituut Sparrenheide in Driebergen, nam geen blad voor de mond. „Zoals de zaken zich nu hebben ontwikkeld", zei hij, „acht ik het niet onmogelijk dat het slagen van de opzet van de nieuwe opleiding groot gevaar loopt". Aanleiding tot de narigheid zou kun nen zijn, dat de oude cursussen die op leiden tot wijkverpleegster, blijven be staan. De veertien oude opleidingen worden samengebracht in acht of ne gen regionale opleidingscentra. Beide soorten opleidingen geven dezelfde be voegdheden en vooralsnog hetzelfde sa laris. Voor veel meisjes zal een belangrijk punt van overweging zijn geweest dat de oude cursus maar tien maanden vergt en de nieuwe 22 maanden. In het eerste geval kunnen de dames dus een vol jaar eerder beginnen met verdie nen. Het gevolg is in ieder geval geweest, dat zich „tot ongenoegen van de des kundigen" voor de oude opleiding veel meer cursisten hebben aangemeld dan er geplaatst kunnen worden. Ruim 260 meisjes zullen in september of januari aan hun opleiding tot wijkverpleegster gaan beginnen. Intussen is aan de voorbereiding van de nieuwe instituten acht jaar gewerkt. De drie kruisverenigingen hebben er veel geld ingestoken. Het Groene Kruis heeft het buitengoed Sparrenheide in Driebergen voor vijf jaar gehuurd. Er is daar een zes man sterke staf aange steld, „die niet alleen vrij kostbaar is, maar nu al topzwaar door het kleine aantal cursisten". „Ik heb het gevoel", aldus drs. Goos mann, „dat in bepaalde ziekenhuizen aan kandidaat-cursisten op verkeerde gronden wordt aangeraden, de oude cursus te gaan volgen. Die mensen we ten gewoon niet wat zij adviseren. Zij weten dikwijls ook niet wat maatschap pelijke gezondheidszorg is". ADVERTENTIE District Arnhem, Rijnkade 26, tel. 08300 2 59 99 Waarom dan toch die opleiding-nieu we stijl? Omdat zij de betrokkenen ge schikt moet maken voor iedere ver pleegkundige situatie buiten het zieken huis en niet alleen in de wijk. Die si tuatie is in vergelijking met vroeger sterk van aard veranderd. Het werk is nu meer sociaal gericht, met meer aan dacht ook voor de psychische kant. Verder moet een eigen beroepsmetho diek worden ontwikkeld. 99 De oude opleiding is in de ogen van directeur Goosmann en adjunct-direc trice mej. D. van Esch een soort ver lengstuk van de ziekenhuis-opleiding. Tien maanden, vinden zij, is gewoon te kort. Het heeft tot nu toe te veel ontbroken aan het opdoen van praktijk. Die opleiding dateerde nog uit 1928. „Wie nu kiest voor de opleiding-oude stijl", zei de heer Goosmann, „kan wel een jaar eerder aan de slag, maar zal zich moeten afvragen, of zij te zijner tijd nog wel zal kunnen wedijveren met een collega-nieuwe stijl. Zo'n ver- plee|kundige in de maatschappelijke gezondheidszorg zal dank zij haar op leiding een betere uitrusting bezitten om de problemen van het moderne wijkwerk aan te kunnen. Haar zullen de juiste kennis en vaardigheden en bo vendien de juiste beroepshouding zijn bijgebracht." De adjunct-directrice vulde aan: „Wij mogen verwachten, dat de ver pleegkunde nieuwe stijl zich meer be wust zal zijn van haar taak en beter haar eigen plaats zal kunnen hebben in het totaal van de maatschappelijke ge zondheidszorg." Dezelfde mej. Van Esch zei niettemin ook: „De tegenwoordige wijkverpleeg ster hoeft zich niet af te vragen of zij haar werk wel goed doet. In haar erva ring is zij meegegroeid met de maat schappelijke ontwikkelingen. De nieuw komers krijgen in hun nieuwe stijl een stuk van die ervaring mee."

De Vallei | 1968 | | pagina 10