Veenendaals dagblad Nixon voorstander zware druk NAVO houdt met de nieuwe situatie in O-Europa rekening Buiten NIXON BEGINT MET ZIJN CAMPAGNE Haardenfabriek ontslaat 370 mail in Ulft en Bergen op Zoom P0LYSELECT MATRASSEN Turken opnieuw teleurgesteld Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ampullen niet gevaar lijk »if in Utrecht zoekgeraakt GILBERT BECAUD IN KLEUR PRINS CLAUS MORGEN 42 Nixon werd l>'j na als een triomfator ontvangen Inkomen van koningin Veel Tsjechische vluchtelingen in Wenen Indonesië besteedt Ned. kredieten via Inkoop Bureau in Den Haag Lübke zou willen heengaan Militairen mogen weer naar het buitenland Zuidelijke wind Waar Democraten hun conventie hielden TSIXOIS Vlieg II Voorkomen Fietsen N.V. DECKERSBECKING EN BONGERS REORGANISEERT BEDRIJF DRASTISCH AL BEKEND IN ULFT KLEUREN-TV Er staat een klenren-TV voor u klaar bij elke Aristona-dealer. Bur. voor redactre en administratie; Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf. Talef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di.t do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 5 SEPTEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 209 BRUSSEL. Het algehele vermogen van de N AVO-strijd krachten /.al voort durend in evenwicht worden gehouden, met de veranderende politieke en mi litaire ontwikkelingen in Oost-Europa, zo heeft een woordvoerder woensdag bekend gemaakt na een vergadering van de NAVO defensie-planning-com- missie. De commissieleden waren het er tevens oveT eens, dat rekening moet worden gehouden met de recente ontwikkelingen in Oost-Europa bij het op stellen van de strijdkrachten der NAVO-landen, aldus de zegsman. De commissie voor dfcfensieplanning van de NAVO, waarin alle lid-staten, behalve Frankrijk, vertegenwoordigd zijn, is woensdag in Brussel begonnen niet een grondige bestudering van de implicaties der recente gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije voor de defensiepolitiek van het Atlantisch bondgenoot schap en in het bijzonder voor de plaatsing der NAVO-strijdkrachten. j J CHICAGO In de stad, waar zo j veel deining is geweest rond de De- g mocratische Conventie, is de Repuhli- keinse presidentskandidaat Richard j Nixon zijn campagne begonnen. Als een triomfator onderging hij de tickter J tape parade. Voorts waren de ministers het er over eens. dat de militaire macht van de NAVO niet verminderd kon worden ten zij als onderdeel van een akkoord voor een evenwichtige wederzijdse vermin dering van de strijdkrachten. De NA- VO-commissie voor defensieplanning betreurde woensdag in dit verband, dat de vooruitzichten voor zo'n akkoord door de recente ontwikkeling in Oost- Europa ernstig zijn geschaad. De leden van de defensiecommissie hebben woensdag voorts opnieuw de noodzaak van handhaving van de na tionale militaire kracht en de noodzaak om bij hun nationale defensieplannen rekening te houden met de recente ge beurtenissen erkend. De algehele militaire macht van de NAVO zal voortdurend in studie wor den gehouden, in het licht van de zich wijzigende politieke en militaire om standigheden. aldus deze verklaring van de NAVO-woordvoerder, en op de volgende vergadering van de NAVO- ministers opnieuw worden onderzocht. De Republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap Richard Vixon. heeft gisteravond gezegd, van gevoelen te. zijn, dat de Verenigde Sta ten economische en diplomatieke druk op de Sovjet-Unie moeten uitoefenen, om grotere vrijheid te verkrijgen voor de volkeren van Oost-Europa. In een verkiezingsverklaring voor de televisie zei de voormalige vice-presi dent van de VS. dat indien hij in no vember tot president gekozen zou wor den, hij tevens het volgende zou doen: Bij het opstellen van het Ameri kaanse programma voor hulp aan het buitenland dient selectief te werk worden gegaan. De programma's moe ten ook aan voorwaarden gebonden; Onthouding van elke hulp aan Ara bische landen, die de vrede in het Midden-Oosten bedreigen en handha ving van het machtsevenwicht in Is- raëls voordeel. DEN HAAG De Tweede Kamer zal in meerderheid akkoord gaan met de voorgestelde verhoging van de inko mens van de leden van het Koninklijk Huis. Dit blijkt uit het voorlopig ver slag van de bijzondere commissie uit de Kamer, die zich bezighoudt met het wetsontwerp tot wijziging van de be drag vastgesteld in de Grondwet. Een aantal leden sprak de mening uit, dat de vrijdom van personele lasten her ziening behoeft. VE'anneer we er op zijn uitgekeken. 5 hoe onze kamervlieg suiker 2 snoept, willen we haar meteen bezig 5 zien met de reiniging van het lichaam. 5 De hele dag zijn de dieren daarmee doende en het is vermakelijk, hoe ze 5 zich afborstelen en „droog wassen": gezicht en hals worden energiek met de twee voorste pootjes behandeld, dan volgt het eigenlijke lichaam 2 speciaal de vleugels en daarvoor 5 wordt het tweede en derde benenpaar 2 gebruikt. Niettemin kan de hardnek- kige zg. empusaschimmel haar ge makkelijk infecteren. Het is maar goed, dat dit van generatie op generatie zonder pardon voortgaat, want men heeft berekend, dat bij een paring van viermaal 's jaars, telkens met een pro- duktie van 80 eitjes, er een nakome lingschap van 2.208.420 zou ontstaan. Een andere entomoloog geloofde zelfs aan 6x140 eitjes en bereikte alsdan het nauwelijks uit te spreken getal van 2.553.945.525, waaruit mag wor- 2 den geconcludeerd, dbt door het dood- 2 slaan van één vlieg een weldaad aan de mensheid wordt bewezen. Zijt ge zachtzinniger \xtn aard, dan verdrijft 5 ge de plaaggeesten door ramen en 2 deuren tegen elkaar open te zetten, want aan trek hebben ze een grote 2 hekel. Op het einde der 18de eeuw bedacht een humane Brit. mr. Dob- son, een roterende machine ter ver- drijving van de vliegen in zijn huis. 5 Hij noemde deze „Zephyr"; zij bestond uit vier gazen wiekjes, die overkruis stonden en door een uurwerk in 2 draaiende beweging werden gehou- 5 den, zodat er een voortdurende lichte 2 trek ontstond. 2 5 sept. '68. A. B. WIGMAN UTRECHT Tien ampullen, elk een gram zenuwgif bevattend, zijn in 't bio- chemiseh laboratorium van de Utrecht se rijksuniversiteit aan de Croesestraat zoek geraakt. Zenuwgif is een vloeistof die in dit laboratorium wordt gebruikt bij het be studeren van enzymen. Onoordeelkun dig gebruik kan verlamming van de zenuwen tot gevolg hebben. „Het gif is nauw verwant aan pa- rathion". vertelde ons dr De Gier, lec tor aan het laboratorium. De ampullen zijn elk apart verp. -ct M soort con- servenblikjes die bij elkaar in een kar tonnen doos zalen waarop „poison" (vergif) staat. Het pak is per schip uit de Verenigde Staten naar Amsterdam vervoerd en moet op 1 juli in Utrecht zijn aangeko men. Toen is voor ontvangst van een dergelijk pakket getekend. Pas een dag of tien geleden had men de ampullen nodig en is men gaan zoeken. Het biochemisch laboratorium en la boratoria in de omtrek zijn uitgekamd, maar er is niets gevonden. Daarom werden de politie, de arbeidsinspectie en het rijksinstituut voor de volksge zondheid in de arm genomen. Bij het onderzoek bleek dat het pak ket bij aankomst in Amsterdam was beschadigd. Er is toen een nieuwe ver pakking om de blikken gedaan. Theore tisch is het mogelijk dat de blikken toen zijn gestolen, maar de politie ge looft eerder dat het pakket per ongeluk tussen het afval is terecht gekomen. Dan zal het gif waarscijnlijk nooit meer worden gevonden want het huis vuil van de gemeente Utrecht wordt ge stort in de plas Mastwijk bij Linscho- ten. WENEN In Wenen zijn in ver scheidene gebouwen meer dan 10.000 noodbedden voor vluchtelingen uti Tsje cho-Slowakije in gebruik. De Tsjecho- slowaakse toeristen die niet naar huis willen terugkeren, zullen echter dit weekeinde naar een vluchtelingenkamp moeten verhuizen. De laatste dagen zijn in Wenen bovendien nog eens hon derden vluchtelingen aangekomen. Het zijn vooral intellectuelen en jongeren, die zich voor de komst van de Russen stevig gew eerd*1iadden en nu hang zijn voor strafmaatregelen. Tot dusver hebben meer dan 18.000 Tsjecho-slowaken besloten terug te ke ren. De overigen worden verzorgd door de „CSSR-hulp". een organisatie, waar in alle Oostenrijkse hulporganisaties hun werk hebben gecoördineerd. De Tjecho-slowaakse vluchtelingen komen vooral uit de hogere kringen, de mees ten zijn dokter, technicus, geleerde of kunstenaar en beheersen een of meer van de Westeuropese talen. CHICAGO. Zeer doelbewust Is Richard Nixon, de republikeinse kandidaat voor bet Amerikaanse presidentschap, gisteren zyn verkiezingscampagne begonnen in Chicago, de stad die het toneel is geweest van bloedige straatgevechten tussen politie en demonstranten gedurende het democratische Partijcongres. DJAKARTA De Indonesische re gering heeft maatregelen getroffen om een eind te maken aan corrupte prak tijken bij de besteding van Nederlandse kredieten. Daarbij zal volledig gebruik gemaakt worden van de diensten van het Rijks Inkoop Bureau in Den Haag. Het waterdichte inkoopsysteem van dat bureau kan Indonesië de garantie verschaffen dat het Nederlandse geld inde.rdaad volledig wordt besteed aan leveranties. Indonesië heeft ook vorig jaar al met het bureau gewerkt bij de besteding van de noodhulp die Neder land Indonesië toen had geboden. Er werd toen evenwel een procedure gevolgd die op ruime schaal coruptie mogelijk maakte. Ditmaal gaat het om de besteding van ruim 36 miljoen gulden aan Neder lands krediet. Daarbij zal nu op precies dezelfde wijze worden gewerkt als in Nederland gebeurt bij de aankopen voor rijksinstellingen. Dat houdt in dat het Rijks Inkoop Bureau aan alle daar voor in aanmerking komende Neder landse bedrijven prijsopgave zal vra gen van de goederen die Indonesië no dig heeft. De binnengekomen offertes zullen vervolgens worden vergeleken met op gaven die dezelfde firma's voor leve ring aan Nederlandse overheidsinstel lingen hebben gedaan. Wanneer de of ferte-prijzen overeenkomen met de op gaven, zullen zij door het Rijks Inkoop Bureau naar Indonesië worden ge stuurd. De Indonesische regering be slist tenslotte aan welke firma's de le vering zal worden gegund. De aankoop-nieuwe-stijl van goederen voor Indonesië via het Rijks Inkoop Bu reau moet voorkomen dat zoals vo rig jaar is gebeurd geld uit Neder landse fondsen in de zakken van func tionarissen van Indonesische staatsbe drijven verdwijnen. De Indonesische staatsbedrijven, die formeel verplicht waren bij de aan kopen gebruik te maken van de dien sten van het Rijks Inkoop Bureau in Den Haag, plachten tevoren afspraken te maken met bepaalde leveranciers^ Daarna werd aan het Rijks Inkoop Bu reau verzocht offerte van een bepaald merk bij de betrokken Nederlandse fir ma te vragen, waarna aan het Rijks Inkoop Bureau opdracht werd gegeven met de betrokken firma een contract te sluiten. In bepaalde gevallen heeft het Rijks Inkoop Bureau toch nog zulke vooraf gesloten overeenkomsten weten te tor pederen. Dat was o.m. het geval met een aanvrage voor fietsen van een be paald merk bij een Nederlands tech nisch handelshuis. Het Rijks Inkoop Bureau stuurde ge lijk met de offerte van het door de In donesische regering gevraagde merk, een beduidend lagere offerte van een ander, eveneens bekend Nederlands merk .Het resultaat was dat de tweede offerte werd genomen, en bovendien een veel groter aantal fietsen werd ge kocht. Wanneer met de aankopen van de In donesische regering nu de hand zal worden gehouden aan de voorwaarden volgens welke het Rijks Inkoop Bureau werkt, zullen deze achteraf ook nog kunnen worden gecontroleerd door de Nederlandse Rijks Accountantsdienst. Corruptie bij de aankopen zal daardoor welhaast onmogelijk worden. BERGEN OP ZOOM. De haardenfabriek Beckers, Becking en Bongers in Bergen op Zoom en Ulft zal ongeveer 370 man moeten ontslaan. De directie van het concern zal vanmorgen het personeel en de vakbonden in lichten. De N.V. Verenigde Bedryven Beckers, Becking en Bongers heeft ongeveer dui zend mensen in dienst. Daarvan werken er een kleine zeshonderd in Bergen op Zoom en ongeveer vierhonderd in Ulft. Bij het bedrijf in Bergen op Zoom zullen ongeveer 250 man worden ont slagen en in Ulft ongeveer 120. De directie heeft nu besloten de giete rij, de gereedschapmakerij en de plaat werkerij in Bergen op Zoom te concen treren. In Ulft zal de lakkerij worden gehandhaafd en zal ook de hele assem blage worden gevestigd. De directie van de haardenfabriek heeft voor vanmorgen de vakbonden uitgenodigd voor een gesprek in Til burg. De sociale gevolgen van de ont slagen zullen dan worden besproken. „Uit hoofde van kostenbesparing en aanpassing aan de markt, ziet de direc tie zich genoodzaakt de produktie- en montageafdelingen in Bergen op Zoom en Ulft te hergroeperen en te reorgani seren. In samenwerking met een ef- ficiencybureau is het plan voor deze hergroepering en reorganisatie, waarin de financiën zijn gekend, tot stand ge komen," zo deelde de directie mee. De directie verwacht dat de onder neming als gevolg van deze maatrege len haar plaats op de binnen- en buiten landse markt zal kunnen verstevigen. „Het was ons al wel bekend dat het slecht ging met het bedrijf. Er wordt beweerd dat er een voorraad haarden is van 40.000 stuks, hetgeen duidelijk op afzetmoeilijkheden duidt. De bespre king die vandaag met de vakbonden zal worden gevoerd, ziet er niet best uit. Het heeft allemaal te lang geduurd en ik geloof dan ook niet dat de zaak nu al rond zal komen". Aldus het eer ste commentaar van de heer J. Rijkers districtbestuurder van de Kath. Me taalhond St. Eioy in Roosendaal. Volgens de heer Rijkers zullen er zo wel handarbeiders als beambten wor den ontslagen. „Wij hadden allang de toezegging gekregen om te komen pra ten, maar de directeur was ruim een maand weg geweest (hij was over spannen). Dat de aangekondigde ont slagen nu reeds bekend zijn geworden, nog voordat wij hebben gepraat, is jammer", aldus de heer Rijkers, die de indruk heeft dat enkele hoge functiona rissen wie eerder ontslag werd aan gezegd over de gang van zaken van het bedrijf niet hun mond hebben kun nen houden. „In Ulft zyn 't ook handarbeiders en beambten die ander werk zullen moeten gaan zoeken, aldus gisteravond de heer J. M. Veraart, districtsbestuurder van St. Eloy in Arnhem. „Formeel weten wij op dit moment nog niets, omdat wij donderdagochtend een In de strategie van Nixon heeft Cook County een belangrijke plaats ingeno men. „Als wij Cook County winnen praktisch de staat Illinois dan heb ben wij de verkiezingen gewonnen," zei een van de organisatoren van Ni- xons verkiezingscampagne. Na Illinois zet Nixon zijn campagne voort in Californië, Texas, Oklahoma en Pennsylvania. Na een korte pauze zal hij dan een aantal andere Ameri kaanse staten bezoeken. Inmiddels heeft Richard Daley, de burgemeester van Chicago, een com missie ingesteld, die een onderzoek zal instellen naar de gebeurtenissen rond het democratische partijcongres. Hij heeft voorts de drie grote Amerikaanse televisiemaatschappijen om een uur zendtijd verzocht om uit te kunnen leg gen, „wat er precies is gebeurd". Hij wil de Amerikaanse kiezers het verschil duidelijk maken tussen zijn politiek van „orde en rust" en de de mocratische „politiek van onrust". Er is nog een andere reden die Richard Nixon naar Chicago heeft gedre ven. In 1960, toen Nixon als republi keins kandidaat in het strijdperk trad tegen de democraat John F. Kennedy, ging Chicago en de voorsteden Cook County op het nippertje voor hem verloren. Met een handjevol stemmen ADVERTENTIE Zie het in kleur op een Aristona kleuren-TV. VOOR MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN zondag 8 september, Ned.ll van 20.05 - 20.45 uur Een wervelende show met o.a. Jean Claude Pascal. Nü in kleur meer veroverde John Kennedy Cook County en daarmee de staat Illinois. Dat bezorgde Richard Nixon tenslotte de nederlaag in de presidentsverkie zingen. UNION SCHIPHOL Trieste gezichten giste ren op Schiphol van Zeki Uysallar (28) (links) en Ninat Turkerier (29), twee Turken die vergeefs hadden staan wach ten op hun vrouwen, die met het vlieg tuig uit Istanboel hadden moeten ko men. Moeilijkheden met een uitreisvi sum stonden een hereniging in de weg. De vrouwen waren ruim een week ge leden met Jiun sinds 1964 in Amersfoort werkende mannen ■naar Nederland ko men vliegen. Op schiphol werden de vrouwen toen door de Marechaussee ge weigerd, omdat er een stempel ontbrak dat hen op het Nederlandse consulaat in Turkije gegeven had moeten worden. Op kosten van de Nederlandse regering mochten de vrouicen gisteren opnieuw naar ons land reizen. Nu bleek dat in Turkije uitreispapie ren slechts één keer geldig zijn. Voor de tweede reis naar Nederland waren geen nieuwe aangevraagd. De vrouwen wach ten in Turkije tot de papieren gereed zijn. onderhoud zullen hebben over de hele zaak op het kantoor van de federatie Metaal en Electrotechnische Industrie in Tilburg. Het is een pijnlijke situatie dat de hele kwestie nu al bekend is ge worden, maar ondanks dat hopen wij de afvloeiingsregeling op een bevredigende manier te kunnen oplossen", zo meent de heer Veraart. Prins Claus, echtgenoot van Prinses Beatrix, viert morgen zijn h2e verjaar dag. Binnenkort wordt hij voor de twee de maal vader en dan zullen vooral de schoolkinderen hem dankbaar zijn; zij krijgen bij de geboorte een vrije dag. Meer over de officiële vrijaf-regelingen elders in dit blad. Foto Max Koot. BONN De Duitse Bondspresident, dr. Heinrich Lübke, zou komend voor jaar enkele maanden voor het einde van zijn ambtstermijn vervroegd terugtreden. Hoewel een officiële bevestiging nog ontbreekt, rekent men in Bonn vast op deze beslissing, die Lübke reeds aan Bondskanselier Kiesinger zou hebben meegedeeld. Het aanzien van de 73-jarige presi dent was de laatste tijd sterk gedaald, onder meer door zijn zwak verweer tegen Oostduitse beschuldigingen dat hij in de oorlogsjaren bouwplannen voor gevangenenbarakken zou hebben geparafeerd. DEN HAAG. Nederlandse militai ren mogen weer met vakantie naar het buitenland. Op 22 augustus bepaalde minister Den Toom (defensie) met het oog op dé gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije dat Nederlandse militairen niet mei buitenlands verlof mochten. Hij heef! gisteren besloten de maatregel in te trekken. ROZENBURG. Gisteravond is de 22-jarige J. F. W. G. Wesseling uil Delft met zijn personenauto in de bochi van de Boulevard op Rozenburg door een rood-wit-geblokt houten schrikhek gereden. Een van de planken van het hek drong door de voorruit van de auto en trof de heer Wesseling aan het hoofd De man was op slag dood. Een gebied van hoge luchtdruk J 5 verplaatste zich van de Golf van - j Biscaje naar Frankrijk. Hierdoor nam J de buiigheid in onze omgeving af en J was er weinig wind. Tn de afgelopen j nacht vormde zich daarbij op vele 5 plaatsen mist. 2 Op de Oceaan ten zuiden van IJs- j land nam een depressie in betekenis J toe. Een bij de depressie behorend i front verplaatste zich in oostelijke j richting en zal het komende etmaal j via de Britse eilanden onze omgeving J bereiken. Aangezien het front in betekenis af- j neemt wordt er niet veel regen uit t verwacht. Wel neemt de wind tot matig toe j en krimpt daarbij naar zuidelijke richtingen. De temperaturen zullen i mogelijk iets hoger worden dan van- daag.

De Vallei | 1968 | | pagina 1