Nutsspaarbank kan in januari '69 verhuizen TRAP GAA T WEG Veiling Septer Tiel -mm BESTEMMINGSPLAN „ZUID" BIJNA GEREED Inbraak in Talmaschool Groeneveldselaan wordt nu aanzienlijk verbeterd Rondweg langs gemeente Rhenenaren kunnen weer bloed geven UITZICHT OP VERBREDING FLESSEHALS Stoep teeg Flessehals Fa. Berkhof Zn. opende moderne wildslachtpla ats Automobilist kreeg angst voor schadebedrag it I Eeuwigewoningnood in Scherpenzeel te wijten aan druk van het Westen Helft Rondweg Fietser gewond Al veertig leden voor badminton Jaarvergadering wijkgemeenschap De Engelenburg Oude bekenden liregen logies in politiebureau DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1968 f—If f f 'II 1 1 .ij J i- j VEENENDAAL Het vroegere gebouw van de Rotterdamsche Bank op de hoek van de Hoofdstraat en de markt wordt waarschijnlijk in januari in ge bruik genomen door de Nutsspaarbank. Voor het echter zover is zal het ge bouw zowel in- als uitwendig een grondige verbouwing ondergaan, om het aan zijn taak van spaarbank aan te passen. Als die verbouwing gereed is, dan zal er niet veel meer zijn wat aan de Rotterdamsche Bank herinnert,, want zelfs de hoge stoep aan de Hoofdstraat gaat verdwijnen. De ingang van de Nuts spaarbank komt aan de zijde van de markt. De lange gevel aan de kant van de Markt zal een totaal ander aanzien krijgen door een moderne ruime in gang van hardglas. Die ingang komt aan de hoge kant van de Markt. Door die ingang komt men in een entree, waarin twee loketten zijn aangebracht. Dit worden zogenaamde „buitenloket ten", waarbij na sluiting van de kas nog de mogelijkheid blijft om spoedge vallen af te handelen. Rechts van deze ingang bevindt zich de „wachtruimte" met nog eens negen loketten. Bij grote drukte is het dus mogelijk 11 klanten tegelijk te helpen. De loket balie zal ten opzichte van de huidige een kwart slag gedraaid worden. De balie in de spaarbank komt evenwijdig te lopen met de markt, die in de Rot terdamsche bank liep evenwijdig met de Hoofdstraat. Aan de zijde van de Hoofdstraat komt de hoge stoep, die vooral op marktdagen een sta-in-de-weg voor voetgangers vormt, te vervallen. De vroegere entree zal veranderd worden in een spreekkamer en in plaats van de deur komt er een groot raam, met daaronder een bloembak. De verbouwingswerkzaamheden zijn gisteren begonnen met het wegbreken van de nachtkluis. De Nutsspaarbank in Veenendaal heeft momenteel een staf van 13 mede werkers. Binnenkort zullen dat er 14 zijn, zodat de nieuwe behuizing geen overbodige luxe is. Momenteel werkt men verspreid over enkele ruimtes, wat veel tijdverlies met zich mee brengt, doordat men steeds van het ene vertrek naar het andere moet lo pen om bepaalde stukken te halen. Ook voor het publiek wordt het be ter. Tijdens de spitsuren moet men vaak lange tijd wachten, omdat de ba lie in het huidige kantoor te klein is om voldoende mensen tegelijk te kun nen helpen. Het service-element waar op de beheerder van de Veenendaalse Nutsspaarbank, de heer H. M. Zilstra, zo graag de nadruk legt, komt tegen woordig wat in de verdrukking. Voor een deel komt de grotere drukte door de veranderde functie van de spaar bank, voor een belangrijk deel echter ook door de stijging van het aantal in leggers. Vooral de stijging van het spaartegoed is aanzienlijk. De heer Zilstra vertelde dat men op 1 januari van dit jaar een spaarte goed had van ruim f 18 miljoen. „We hoopten heel optimistisch reeds in mei of juni van dit jaar naar het nieuwe gebouw te gaan en dan een tegoed te hebben van f 20 miljoen. Dat bedrag was al in april bereikt, terwijl we momenteel een tegoed hebben van omstreeks f 21,7 mil joen," vertelde de heer Zilstra, die nog een wens heeft wat het spaarte goed betreft: „Vólgend jaar bestaan Zo wordt het aanzicht van het toe komstige bankgebouw gezien vanaf de Markt. we twintig jaar als bijkantoor in Vee nendaal. Ik zou het een leuk cadeau voor het bestuur vinden als we dan de f 25 miljoen zouden halen." Het nieuwe kantoor in Veenendaal, dat een bijkantoor is en blijft van de Stichting Nutsspaarbank Wageningen, krijgt binnen die stichting een belang rijkere plaats. De Stichting is aangeslo ten bij een centrale computerdienst in Arnhem. De benodigde ponsbandjes worden daarvoor in Wageningen ge reed gemaakt. In het nieuwe kantoor in Veenendaal zullen de ponsbandjes voor de gegevens van de spaarders in Veenendaal, Rhenen, Amerongen en Renswoude gereedgemaakt worden. Als de Nutsspaarbank verhuisd is, dan zal de gemeente Veenendaal de plannen voor de verbreding van de Flessehals In de Kerkewjjk kunnen gaan uitvoeren. Voor dat doel is reeds vorig jaar het huidige pand van de Nutsspaarbank aangekocht. VEENENDAAL De werknemer van een slachterij in Barneveld, die in 1939 met enkele kistjes voor eigen re kening geslachte kippen naar Arnhem ging om die daar uit te venten heeft nu een bedrijf van formaat. Het is de heer Berkhof sr. van de firma Berkhof en Zn, poeliersbedrijf aan de Boslaan. Gisteren werd onder grote belangstel ling van kennissen en relaties zijn nieuwe werkruimte geopend. Achter het wat onooglijke huis aan de Boslaan staat een moderne slacht plaats voor „wild en gevogelte" zoals dat heet. Het interieur is aangepast aan de eisen van de vleeskeurings dienst. „Het is nog wel niet verplicht voor het poeliersbedrijf, maar het komt er toch een keer van", zo ver klaarde de heer Berkhof zijn tot bijna aan het plafond toe betegelde ruimte. In de nieuwe ruimte is ook een koelcel en wat geheel nieuw is voor dit be drijf een vriescel. De laatste ruimte dient om het groot wild goed te hou den. Daar staan, als in een opgezette toestand, reeën te wachten, tot ie mand reerug wil eten. Tot voor kort slachtten de heren Berkhof de kippen en andere kleine dieren in een „schuurtje" van beton platen. Hoewel de ruimte niet veel kleiner was dan de huidige, deed alles toch wat primitief aan. Daarom deze nieuwbouw, die zeker geslaagd ge noemd kan worden. VEENENDAAL In de Lagere tech nische school, de „Talmaschool" is in de nacht van dinsdag op woensdag in gebroken. Er wordt een vrij groot be drag aan geld vermist en er werd voor ongeveer f 1000,- schade aange richt. De inbrekers kwamen binnen door het verbreken van een ruit in het ad ministratieve deel van de 1. t. s. Men zag kans om de brandkast open te bre ken, waaruit het geldbedrag verdween. De schade werd aangericht, doordat de ongewenste bezoekers niet met de buit tevreden bleken en op zoek naar meer alle kasten en bureaus openbraken. VEENENDAAL De heer J. B. uit Veenendaal kwam in de Tuinstraat in botsing met de heer C. J. van D. uit Cothen. De heer Van D. kwam' van de par keerplaats van hotel Vonk en lette on voldoende op het verkeer in de Tuin straat. Beide auto's werden beschadigd. De bestuurders besloten de schade onderling te regelen. Toen Van D. ech ter hoorde, dat de schade zeker f 500,- zou bedragen stelde hij voor de politie te waarschuwen. B. ging opbellen, maar toen hij weer bij de auto kwam, bleek Van D. verdwenen. VEENENDAAL Dc „noodweg" door het Industrieterrein-I, de Groene veldselaan, zal binnenkort een grondi ge verandering ondergaan hebben. 70/75 65/70 60 65 55/60 29—43 28—38 1 21—47 21—32 18—26 2 9—16 14—17 48—52 43—46 24—26 16—21 38—41 21—23 15—20 29—22 30—36 27—35 23—27 17—21 37—40 32—34 15—17 6—13 14—21 6—18 23—53 Opgave na klasse mm maat Appelen 75/opw Bloemee x James Grieve k.2 3540 Manks Codlin Benoni k.2 Tydeman Worchester Zuurkroet per 100 kg ƒ6,40. Fabrieksfruit per 100 kg 13,60. Peren x Clapps Favourite k.l x Clapps Favourite k.2 x Franse wijnperen k.l x Franse Wijnperen k.2 x Triomphe de Vienne k.l x Triomphe de Vienne k.2 3339 3237 3036 Beurre de Mehrode k.l Beurre de Mehrode k.2 Pondsperen St. Remy IJsbouten Conference k.l Conference k.2 Perenkroet per 100 kg f 3,00. Bramen per doosje van 250 gram 2739. Aardbeien per doosje van 250 gram 3546 1721. Meloenen per stuk 3568. Pruimen: Reine Claude Verte 62—91 3446; x Reine Victoria 21—78 6—23; x Reine Claude d'Althan 3489 1844; Kwetsen 6166 2832. Groenten: Andijvie 19—26; x Princessebonen 50—110; Staakprincessen 61—142; Rode Kool 1719; Komkommers groene per stuk 1327; x Snijbonen 61100 11—40; Spinazie 39—39; Uien 17—20; Sla per 100'krop 12,00—15,00; Prei 35—38; Kroten 19—21; x Tomaten per kistje van 6 kg export a ƒ2,53—2,70, export b ƒ2,61—2,70, export ƒ2,20—2,31; Tomaten per kistje van 6 kg binnenland ƒ1,50— 2,60 901,40; Aardappel middel 816. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. 25—28 26—30 20—22 19—21 21—24 23—25 21—23 Wegenbouwer Bruil is momenteel bezig met een belangrijke verbreding van deze voor het verkeer zeer belangrijke weg. Het hobbelige klinkerwegdek zal vervangen worden door een asfaltbe- strating. De nieuwe weg wordt 9 meter breed en wordt aan beide zijden voorzien van rijwielpaden. Er wordt bij de aan leg van de nieuwe weg veel aandacht besteed aan groenstroken, terwijl er ook aan parkeergelegenheid gedacht wordt. Vanaf de zijde van de SKF, tot aan hHH wiwmmmMMfflm Heden, donderdag SCHEEPENZEEL Philalethes, 20 u.: Afscheidsbijeenkomst ds. Cazander en ds. Zijlstra. BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal. 19.30 uur: „Daar komen de Russen, daar komen ze aan". Morgen, vrjjdag. BIOSCOOP Luxor Theater, Veenendaal, 19.30 uur: „Daar komen de Russen, daar komen ze aan". TENTOONSTELLINGEN Raadhuis en politiebureau, Veenendaal: t.m. 7 sept. dubbel-expositie „Kiek en Kunst". Geopend t.m. vrijdag van 918 en 1921 uur. Zaterdag 1518 en 1921 uur. Streekmuseum Rhenen, t.m. 14 sept. werken van Leen Molendijk uit Arn hem. Dagelijks, behalve op zon- en woensdag, geopend van 11.0012.30 en 14.09—17.00 uur. de overkant krijgt de weg het volgende aanzien: een groenstrook, in breedte variërend van 1.25 m tot 7 m, een rij wielpad van 3 m, een parkeerstrook van 2.20 m, een weg van 9 m, een rij wielpad van 3 m, een trottoir van 2 m, een groenstrook van ruim 4 meter. De verbinding tussen de Industrie laan en de Parallelweg zal dus einde lijk bij de straatnaam gaan passen: Groeneveldselaan. SCHERPENZEEL Het bestemmingsplan „Zuid" in Scherpenzeel nadert z'n voltooiing. Dat betekent, dat het probleem van de woningnood in die ge meente weer iets kleiner is geworden. Met het bestemmingsplan „De Witten berg" is men inmiddels al begonnen. Als dat plan over ongeveer drie jaar ge realiseerd zal zijn heeft men de plaatselijke woningnood weer iets minder schrijnend gemaakt. Daarna begint men in het oosten van Scherpenzeel met het bestemmingsplan „De Maatjes". Tenslotte zal men in het zuiden van de ge meente nog wat woningen kunnen bouwen. Hoeveel woningen men echter in de toekomst ook zal bouwen, volgens ge meentesecretaris B. van den Brink krijgt men de woningnood in Scherpenzeel nooit onder de knie. Hij wijt dit hoofdzakelijk aan het grote aantal mensen uit het westen van het land, dat zich in Scherpenzeel wil vestigen. Een verschijnsel waarvan het provinciale bestuur zich volgens de gemeentesecretaris niet bewust is: „Men ziet Scherpenzeel nog teveel als kleine grensgemeente". Bij een onlangs in Scherpenzeel ge houden enquête kwam aan het licht, dat Scherpenzeel verreweg het hoog ste percentage woningzoekenden heeft van alle gemeenten in Nederland. Er zijn ongeveer driehonderd woning zoekenden; terwijl de gemeente vijf duizend inwoners telt. Mocht de situatie blijven zoals zij is, en wordt hetzelfde bouwtempo van de laatste jaren aange houden, dan zou het probleem over ongeveer vijf .jaar opgelost zijn. De laatste jaren bouwde men ongeveer honderd woningen per jaar. Waarschijnlijk zal de zaak zich ech ter niet zo eenvoudig oplosssen. Dat is te wijten aan de druk van het westen des lands. „Het westen raakt zo lang zamerhand volgebouwd", aldus de heer Van den Brink. „Zodoende krjjgen we hier een overloop van woningzoeken kenden uit Holland. We liggen hier aan de grens van Holland". Volgens de ge meentesecretaris denkt het provinciale bestuur, dat er in Scherpenzeel genoeg wordt gebouwd. Het is echter niet ge noeg. Voor de autochtone bevolking zijn de woningen, die worden gebouwd te duur. In het westen is men aan de hoge prij zen gewend. Zo koopt de „import" de bovenlaag en trekken de Scherpenze- lers naar de woningen van de gemeen te. „Hetzelfde vindt men in Hoevela ken en Leusden", volgens de heer Van den Brink. In plan „Zuid" bijvoorbeeld wordt de helft van de huizen bewoond door gezinnen, afkomstig uit het wes ten. In het bestemmingsplan „Zuid", dat nu bijna afgerond is, zijn 79 woningwet woningen en 142 particuliere woningen gebouwd. In de nieuwe wijk staan een lagere en een kleuterschool. Men begon drie jaar geleden met bouwen. In afgelopen voorjaar begon men met bouwrijp maken van de grond van het bestemmingsplan „de Witten berg" in het noordwestelijk deel van de gemeente. De hoofdwegen worden aangelegd, evenals het hoofdriool. In middels is men ook begonnen met de bouw van 32 woningen in het noordelijk deel van het bestemmingsplan. In to taal worden in dit plan 300 woningen gebouwd. Het gehele plan omvat 10 ha, waarvan 5 ha eigendom is van de ge meente; deze gronden zijn aangekocht. De andere 5 ha worden door een bouw onderneming geëxploiteerd. De helft van de woningen in „de Wittenberg" worden dus gebouwd in de particuliere vrije sector, terwijl de andere helft pre mie-woningwetwoningen bevat. Ook in „De Wittenberg" is een lagere school opgenomen. Verder komen er, evenals in „Zuid" drie vijvers, die tezamen een oppervlakte van 5000 m2 beslaan. Het gehele plan „de Wittenberg" hoopt men binnen twee a drie jaar vol gebouwd te hebben. Dan begint men te bouwen in „de Maatjes". Het bestemmingsplan „de Maatjes" is gelegen in het oosten van de ge meente Scherpenzeel. De gemeente be zit hier 6 ha grond. Het plan is al goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Gelderland. Als dit plan gereali seerd is, heeft de gemeente nog maar een uitwijkmogelijkheid: naar het zui den. Hier bezit de gemeente nog wat grond. De heer Van den Brink kan hier nog maar weinig van vertellen: „Dat is zo ver in de toekomst". Naar de huidige situatie gerekend zou men de woningnood kunnen oplos sen als in de komende vijf jaar 500 wo ningen worden gebouwd. Tot nu toe heeft men gemiddeld per jaar honderd woningen gebouwd. Maar de reeds ge- Plan „Zuid" nadert z'n voltooiing. Men bouwt aan de laatste huizen in deze wijk. noemde druk van het westen spreekt een woordje mee en niet te vergeten de industrie! „De industrie wil ook al zo'n paar honderd woningen hebben. We zullen dit moeten onderbrengen in de particuliere sector", meent de heer Van den Brink. Tenslotte vertelt de gemeentesecre taris nog dat er plannen in voorberei ding zijn om noordelijk langs Scherpen zeel een rondweg aan te leggen. „Het verkeer is in het dorp een gekkenhuis. Met die rondweg kunnen we het dorp van het doorgaand verkeer ontlasten." De rondweg zal noordelijk langs Scherpenzeel lopen en bij het Oosteinde overgaan in de verlengde Holleweg. De rondweg loopt verder ten noorden van de Eikenlaan, het zwembad en het industrieterrein in de richting van Vos kuilen. De weg sluit aan op de rondweg langs Woudenberg. Ter hoogte van boerderij „de Ebbenhorst" komt een kruispunt met aftakkingen naar Renswoude, Woudenberg, Leersum, Amerongen en Barneveld. Momenteel behandelt men de besluiten tot de be stemming van de betreffende gronden. Wanneer men met de aanleg van de weg begint, is nog niet bekend. VEENENDAAL De wiêlrijder C. M. uit Veenendaal werd wegens heup klachten naar het Julianaziekenhuis overgebracht, nadat hij een botsing had gehad met een auto bestuurd door de heer J. van M. uit Veenendaal. De heer Van M. kwam uit de Am bachtstraat en wilde de Parallelweg oversteken in de richting van de Bos laan. De fietser reed op de Parallel weg en lette wel op het verkeer uit de Boslaan, maar niet op dat uit de Am bachtstraat, waardoor hij tegen de au to opreed. RHENEN De bloedtransfusiedienst van de afdeling Rhenen van het Neder - landsche Roode Kruis houdt dinsdag 10 september weer een bloedafnameavond in gebouw „Irene"-hoek Grutterstraat. Door vermeerdering van het aantal afname-brancards en de hulp van enke le colonneleden uit Veenendaal is de Rode Kruis colonne Rhenen er de laatste maal in geslaagd een zeer vlot verloop te bewerkstelligen, zodat de wachttijden eerder vielen aan de kant van de afnameploeg dan aan die van de gevers. De verwachting wordt dan ook uitge sproken dat Rhenen eindelijk eens het magische getal van 200 gevers (geef sters) zal bereiken. Men kan dinsdag avond terecht vanaf 19 uur tot 21 uur. In het voorjaar is men gestart met het bouwrijp maken van de gronden van be stemmingsplan „De Wittenberg". JVfen is bezig met de aanleg van de hoofdwegen, de hoofdriolen en met de bouw van de eerste 32 woningen in het plan. RHEDEN. De korfbalvereniging „Arena" is nog steeds enthousiast be zig een badmintonafdeling op te rich ten. Inmiddels kon men al veertig le den noteren. Als laatste propagandastunt voor deze nieuwe tak van sport in de Greb- bestad wordt vrijdagavond 6 septem ber in het verenigingsgebouw „Irene" een badmintondemonstratie gegeven door de Utrechtse districtskampioenen onder leiding van de propagandist van de Koninklijke Nederlandse Bad minton Bond. VEENENDAAL De Wijkgemeen schap „De Engelenburg" belegt op donderdag 26 september de eerste jaarvergadering. De vergadering wordt gehouden in het NVV-gebouw in de Tuinstraat. Het bestuur rekent op een grote opkomst, die men probeert te stimuleren door aan de vergadering een bingo-wedstrijd te verbinden. De agenda bevat de gewone punten van een jaarvergadering, zoals jaar verslagen en bestuursverkiezing. De penningmeester van de wijkgemeen schap, de heer H. Wilbrink legt we gens drukke werkzaamheden zijn func tie neer. Het bestuur stelt voor in zijn plaats de heer H. A. F. Hermans te be noemen. Tijdens de vergadering zal het actie programma voor het volgend jaar aan de orde komen. Ook moeten er enkele wijzigingen in het huishoudelijk regle ment aangebracht worden. Die wijzigin gen hebben betrekking op de speeltuin en de wijkkrant. VEENENDAAL De heren A. B. én J. R. uit Veenendaal kwamen dinsdag avond laat in een cel van het politie bureau terecht. Geen van beiden zijn onbekenden voor de politie, maar het was de eerste maal dat zij een cel van het nieuwe bureau van binnen zagen. De heer R. werd aangehouden omdat hij via een tussendeur tussen zijn ap partement en dat van mevrouw Z. de kamer van de dame binnengegaan was. Hij had die tussendeur moeten forceren. Mevrouw Z. kreeg van de heer R. een vuistslag in het gezicht. Na deze daad hij was uit de wo ning van mevrouw Z. verdwenen, voordat de politie arriveerde, ging hij met vriend A. B. naar het cafeta ria Maison K. in Veenendaal. Daar gooide B. een bierglas door een spie gelruit. R. werd voor mishandeling, B. voor vernieling opgesloten.

De Vallei | 1968 | | pagina 3