Bezetters nog niet van zins te vertrekken Belangrijk nieuws NORTON FILTER KING SIZE Hanoi blijft te Parijs in negatieve houding Aandeelhouder in zijn hemd Bonaparte Historische opname Franse deviezenbeperking plotseling opgeheven Bomaanslag op busstation in Tel Aviv Nieuwe leiders in Brazzaville Corruptie met regeringsbunker gevreesd Haven des lichts oord van duistere praktijken 1 Zwarte vlaggen in Iran VLIEGRAMP IN BULGARIJE EIST 50 DODEN Schietpartij in Oost-Berlijn CENSUUR POOGT TSJECHEN MOND TE SNOEREN Bezetter» Sik ...dat ook U aangaat. Steeds meer mensen roken filter king size sigaretten. Wat gisteren een verschuiving leek in de rookgewoonten, is vandaag een duidelijke revolutie! In 1968 roken de mensen anders, ze roken filter king size. Norton heeft daaruit de enig mogelijke, konsekwentie getrokken: 25 voor f 1.1,50 Misschien rookte u nog geen filtersigaretten. Probeer dan Norton Filter King Size! De volle echte tabak van de meest selecte - amerikaanse plantages, het direct® filter en het interessante king size formaat maken van Norton Filter King Size die regelrechte, vitale sigaret die U onmiddellijk herkent. Steek-er een op juist dat direct® filter geeft die zachte en toch verrassend-echte smaak! Norton Filter King Size - rijp, vitaaf, echt Vuist Mist Onzekerheid Hemd Planten brengen gezelligheid in huis. Met hun kleuren. Hun vele, aparte vormen. Dus: een plantje hier. En een plantje daar. 't Staat leuk. KEIJZER TAPIJT EEN ~£hk(dotl TAPIJT KAMERBREED DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1968 PR A AC De Russische kranten blijven schrijven dat de „anti-socialistische krachten" in Tsjecho-Slowakije nog steeds proberen de terugkeer van normale toestanden beletten. Een dergelijke beschuldiging betekent dat het Kremlin er nog niet aan denkt de bezettingstroepen terug te trekken. Inderdaad zijn er in Praag nog altijd Russische troepen, o.a. in de bureaus van de kranten. Alleen het ochtend- en het avondblad van de communistische partij verschij nen. Andere kranten zijn er tot op he den niet verschenen omdat de journa listen weigeren zich te onderwerpen aan de strenge censuur. De studio's van radio en televisie zijn door de bezettingstroepen ont ruimd. Men maakte zich daar gister avond gereed voor de eerste normale programma's sinds het binnenrukken van de Russen. Verscheidene regerings- en partij functionarissen hebben gisteren op nieuw het volk van Tsjecho-Slowakije gevraagd om begrip voor de maatrege len die er ingevolge het Akkoord van Moskou moeten worden genomen. Tot die maatregelen behoort de buitenge woon strenge censuur. Het blijkt dat reeds bij de besprekingen in Moskou een lange lijst is opgesteld van onder werpen waarover de kranten in Tsje cho-Slowakije voortaan niet meer mo gen schrijven. Het is de kranten, de radio en de te levisie ö.a. verboden om over de Rus sische troepen te schrijven als over „bezetters". Vandaar dat de politie van Praag een waarschuwing heeft moeten verspreiden waarin wordt ge wezen op het gevaarlijke gedrag van „buitenlandse militairen", die vele on gelukken veroorzaken doordat zij de verkeersregels niet schijnen te kennen. Voorrangsbepalingen gelden voor hen eenvoudig niet. BONN Wegens verdenking van erntige corruptie heeft de justitie in Koblenz een vooronderzoek geopend te gen ir. Erwin H. Fischer (45), die als hooggeplaatst regeringsambtenaar de leiding gehad van de bouw van de zg. regeringsbunker in het Elfelgebergte. Deze bunker, een miljoenenproject, dient als zetel van regering en „nood- parlement" in tijd van oorlog. Vorig jaar heeft een deel van het kabinet, met de minister van. Binnenlandse Za ken als waarnemend regeringsleider een meerdaagse realistische oefening in de bunker gehouden. Het ondergrondse complex ligt in de bossen dicht bij Marienthal in het Ahr- dal. Ir. Fischer, die was verbonden aan de rijksdienst voor de uitvoering van bouwprojecten, heeft volgens de justitie steekpenningen tot bijna driehonderd duizend mark opgestreken. Een deel daarvan ontving hij in de vorm van bouwmaterialen, die werden gebruikt voor de bouw van zijn particuliere bun galow in Oberbreisig nabij Remagen. Het is nog niet duidelijk of hier spra ke is van rechtstreekse omkoperij of dat de gelden zijn uitbetaald in de vorm van leningen of van honoraria voor expertises en dergelijke. Volgens de rijksbouwdienst zou de staat geen directe schade hebben geleden. Ir. Fischer, die alle schuld ontkent, heeft zijn ontslag genomen. RIO DE JANEIRO Honderden ge zinnen hebben aangeboden een van de 47 kinderen op te nemen uit het wees huis „Haven des Lichts" in Rio de Ja neiro, waar zij op afschuwelijke wijze zijn mishandeld. In de tuin zijn 13 kinderlijken opge graven. Volgens de vrouw van de nog voortvluchtige exploitant van 't huis zijn deze kinderen aan een ziekte gestorven, maar gevreesd wordt, dat zij zijn vermoord. De politie onder vraagt een 20-tal mensen, die verdacht worden van medeplichtigheid. Vastgesteld is dat de kinderen hun dagen geketend in een donker vertrek doorbrachten, 's Avonds kregen zij, als zij tenminste zoet waren geweest, een bord magere maispap. Een metselaar heeft gezworen dat hij de vrouw eens een ketel kokend water over een meisje heeft zien uitstorten. Een arts zou tegen betaling valse ver klaringen van overlijden hebben afge geven. ADVERTENTIE UN DEUX TROIS VOILA! a Uit Moskou wordt gemeld dat de „Izvestia" woensdag te keer gegaan is tegen de dinsdag ontslagen Tsjecho- Slowaakse vice-premier Ota Sik. Het blad noemt hem „een van de afschuwe lijkste figuren van de rechtse revisio nistische krachten, die rechtstreeks met de contra-revolutie te maken heb ben gehad." Zijn nieuwe vorm van eco nomie had alleen maar ten doel het land weer op de kapitalistische weg te brengen en het afhankelijk te maken van de kapitalistische krachten, aldus het blad. Verwacht wordt voorts dat de minis ter van Buitenlandse Zaken, Jiri Ha- jek, binnenkort zal aftreden. Het Kremlin zal hem volgens communisti sche zegslieden nooit vergeven, dat hij in de Veiligheidsraad de invasie heeft veroordeeld. M. Sedlakova, lid van het centrale partij-comité, heeft vandaag in een hoofdartikel in Rude Pravo opgemerkt, dat sommigen die kritiek hebben op het akkoord van Moskou meenden, dat „het niet nodig was geweest om te on derhandelen. maar dat we hadden moeten vechten." Zij vergeten echter, het gevechtspotentieel van legers die klaar stonden om bevelen uit te voe ren. Geen enkele van de wettige en grondwettelijke organen heeft de bui tenlandse troepen uitgenodigd. Zij bevinden zich daar als een wrede realiteit van ons huidige leven. Nie mand in Tsjecho-Slowakije heeft de verklaring voor de interventie aan vaard. Onze militie heeft niemands mond gesnoerd, onze politie heeft nie mand gearresteerd wegens contra-revo lutionair optreden, ons leger heeft geen enkel schot gelost om revolutie tegen te gaan. Daarom hebben we die ver klaring (voor de interventie) niet kun nen aanvaarden." ADVERTENTIE World Registration Pending Deze historische foto van 21 augustus, welke 4 september Wenen bereikte, laat zien hoe de Tsjecho-Slowaakse parlementsvoorzitter Jozef Sinrkofsky, met opgerolde hemdsmouwen, de afgevaardigden uitleg gaf van de resultaten van de ongelijke besprekingen met de Sovjet-leiders, na terugkeer van de delegatie uit Moskou. PARIJS De Franse regering heeft volkomen onverwacht de deviezenbe- perkingen opgeheven die sedert 1 juni van kracht waren. De maatregel is ge nomen niettegenstaande de Franse de viezenreserves in augsutus met 249,1 miljoen dollar zijn verminderd. Hieruit blijkt dat de kapitaalvlucht, die deze beperkingen nodig had ge maakt en die Frankrijk sedert mei al ruim een derde van zijn deviezenreser ves heeft gekost nog altijd niet is ge ëindigd. De reserves zijn thans 4,6 mil jard dollar groot. TEHERAN De keizer en keizerin van Iran zijn gisteren in Birjand aan gekomen, een van de steden die zwaar is getroffen door de aardbeving van het afgelopen weekeinde. De bevolking begroette het keizerlijke paar met zwar te vlaggen. Twee uur voordat de sjah en zijn ge malin aankwamen, deden zich enkele nieuwe aardschokken voor. Er vielen geen slachtoffers, maar een aantal al eerder beschadigde huizen stortte in. Volgens officiële gegevens bedraagt het aantal slachtoffers twaalfduizend. Regeringsfunctionarissen deelden mee dat het precieze aantal doden wel nooit bekend zal worden. De gevonden lijken worden zo snel mogelijk begraven om het gevaar van het uitbreken van be smettelijke ziekten zoveel mogelijk te voorkomen. De hulpverlening aan de slachtoffers begint goed op gang te komen. In de Perzische hoofdstad Teheran zijn 81 centra geopend voor het afgeven van goederen voor het rampgebied. Overal in het land staan mensen in de rij om bloed te geven en giften voor de slacht offers. Het officiële dodencijfer na de aard beving in Turkije is gestegen tot 27. De bevolking van de getroffen stad Bartin bracht, ondanks de zware regen val, de nacht in de open lucht door. Door de betere houding van de Fran se franc in het buitenland de laatste depreciatie in Zürich bedroeg nog maar 6 procent tegen 16 procent een week geleden hadden de laatste tijd wel regelmatig geruchten over opheffing van de deviezenbeperking de ronde ge daan. De reden van dit besluit moet meer in de psychologische dan in de techni sche sfeer worden gezocht. Nu de mi nister van Financiën, Ortoli, er in ge slaagd is het tekort op de gisteren be kend gemaakte begroting-1969 het in- flatore karakter te ontnemen, hoopt de regering dat de vrees voor een devalua tie van de franc in het buitenland zal verdwijnen en dat het vertrouwen in de Franse munt zal terugkeren. TEL AVIV Bij het centrale bus station van Tel Aviv in Israël zijn gis teren drie bommen ontploft. Een man kwam om het leven en 49 mensen wer den gewond. Ongeveer vijftig Arabie ren werden gearresteerd om te worden ondervraagd. Politie en militairen had den de grootste moeite hen te bescher men tegen ongeveer tweehonderd woe dende Israëliërs. De politie vermoedt dat de explosie ven waren geplaatst doQr Arabische terroristen. De ontploffingen deden zich kort voor het middaguur voor. Op dat moment zijn er altijd veel mensen bij het busstation. De bommen waren in vuilnisbakken geplaatst. Op het Golan-plateau kwamen giste ren drie Israëlische militairen om het leven toen hun jeep op een mijn reed, die daar al voor de laatste Arabisch - Israëlische oorlog was gelegd. Bij aan komst van een Israëlische eenheid op de plaats van het ongeluk openden Sy rische stellingen het vuur. De Israëliërs schoten terug. VENRAY Het zesjarige zoontje van het gezin Tissen uit Veulen, onder Venray, is gistermiddag bij het over steken door een auto geschept. Hij was op slag dood. BRAZZAVILLE Na het aftreden van president Massamba Débat van Kongo-Brazzaville zijn twee legerof ficieren als nieuwe machthebbers naar voren getreden. Dat zün kapitein Marien N'gouabi, bevelhebber van het leger en voor zitter van de nationale revolutionaire raad. en kapitein Alfred Raoul, de premier. Beiden zijn jonge. buiten hun landsgrenzen onbekende man nen. N'gouabi werd op 16 augustus van dit jaar voorzitter van de regerende na tionale raad van de revolutie, nadat hij eerder in die maand een opstand van het leger had geleid. De 41 man sterke raad benoemt de premier. Het staatshoofd heeft geen bevoegd heid een lid van de regering te ont slaan zonder toestemming van dit hoogste staatsorgaan. N'gouabi, toen een parachutistencom mandant, nam bij de opstand de lei ding van het leger op zich. Hij werd op 5 augustus bij presidentieel be sluit tot bevelhebber benoemd. Op 22 augustus benoemde de nationale raad kapitein Raoul tot premier van een voorlopige regering. Kapitein N'gouabi zei toen, dat Raoul de eni ge Kongolese leider was, wiens on kreukbaarheid en onpartijdigheid niet in twijfel getrokken konden wor den. Massamba-Débat is hoofd van de staat geweest sinds hij in augustus 1963 de eerste president, Fulbert Joeloe, bij een door de vakbonden geleide staatsgreep terzijde schoof. Hij bracht de politieke kVachten die hem aan de macht brachten onder in een enkele partij, de nationale revolu tionaire beweging, die nu door de nieuwe machthebbers is verboden. MassambayDébat onderhield goede betrekkingen met Frankrijk, waar van Kongo-Brazzaville vroeger een kolonie was, maar ook met de Sov jet-Unie en communistisch-China. PARIJS De hooggestemde ver wachtingen over mogelijke vorderingen in de vredesonderhandelingen tussen Amerika en Noord-Viëtnam te Parijs zijn opnieuw ijdel gebleken. Ondanks een in ironische woorden verpakte belofte van Noord-Viëtnam, om zich niet meer met de Amerikaan se presidentsverkiezingen te bemoeien, had de twintigste bijeenkomst een even negatief resultaat als de negentien voor afgaande. Men had veel verwacht van deze zit ting. Ter gelegenheid van de Noord- viëtnamese nationale feestdag had pre mier Phan Van Dong enkele dagen ge leden te Hanoi verklaard, dat het staken van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Viëtnam een positief resul taat zou hebben bij het zoeken naar SOFIA In de buurt van de Bul gaarse stad Burgas aan de Zwarte Zee is dinsdagavond een Bulgaars verkeers vliegtuig met Oostduitse vakantiegan gers neergestort. Van de 89 inzitten den 82 passagiert en zeven beman ningsleden zijn er vijftig om het le ven gekomen, zo deelde het Bulgaarse persagentschap BTS gisteravond mee. In de officiële mededeling werd ge zegd dat het vliegtuig uit Dresden kwam en kort voor de landing tijdens slecht weer bij Burgas neerstortte. Er is een speciale regeringscommissie be noemd om de zaak te onderzoeken, zo besloot de sobere mededeling van BTA. 46 van de slachtoffers zijn Oost duitsers, XXet bericht waarin het verwisse- 1 lingsaanbod van aandelen Wil- ton-Fijenoord-Bronswerk in aande len Verenigde Machinefabrieken wordt aangekondigd, toont aan dat er weer een vaststaand begrip in de financiële wereld overboord is ge worpen. In dit bericht staat dat de intrinsieke innerlijke waarde van de aandelen Wilton groter is dan die van de V.M.F. Dat men desondanks aanbiedt de aandelen Wilton te ruilen tegen aan delen V.M.F. op basis van één op één en daarbovenop nog aan aan deelhouders V.M.F. een bonus van vijf procent geeft, wordt verdedigd met te zeggen dat de rentabiliteit van de V.M.F. veel hoger ligt dan die van Wilton. Dus moeten aandeelhouders in het vervolg niet meer kijken naar de in trinsieke waarde, die heel, heel glo baal uit de balans zbu zijn af te le zen, maar naar de rentabiliteits- waarde. En die blijft praktisch al tijd in het verborgene omdat de bui tenstaander niet alle feiten en facto ren kent en omdat ook het werke lijke vermogen in een N.V. vaak verborgen blijft. daarmee verliest men zowel de geldontwaarding uit het oog als de groeikracht, en dus de toekomstige waarde, van een onderneming. Zo blijft een aandeelhouder dus in de mist koersen, zijn belang overla tende aan mensen in wie hij blinde lings vertrouwen moet hebben dat zij het wel zullen weten. Maar dat blindelingse vertrouwen gaat toch te ver wanneer, zoals in het verwisse lingsaanbod Wilton-V.M.F., een plau sibele verklaring, gebaseerd op een in dat bericht te publiceren bereke ning, achterwege blijft. Wfas intrinsieke waarde op zich al een moeilijk en wazig begrip, rentabiliteitswaarde is nog moeilij ker te berekenen. Welke waarde dient men dan aan een aandeel toe te kennen, zou men zich afvragen. De prijs van een aandeel, de koers dus, schommelt op de golven van vraag en aanbod. Veel vraag en wei nig aanbod doet de prijs stijgen. Hanteert men het begrip rende ment, dat wil zeggen het uitkerings percentage delen door de koers, dan komt men op een getal dat verge lijkbaar is met de rente die men krijgt op een bank- of spaarbankre kening. Maar ook dat besgrip gaat in vele gevallen al niet meer op, want W/Tij beseffen de noodzaak van fu sies. De grote vuist die tegen het buitenland gebald kan en moet worden, een grotere efficiency, een vermijding van onnodige en kostba re concurrentie, een zeker stellen van werkgelegenheid nu en in de toekomst, zijn allemaal factoren dft moeten meespelen en die de buiten staander maar moet aannemen. Maar de vele factoren van onze kerheid waarmee de aandeelhouder in Nederland moet werken, maken ons al te huiverig voor globaal ge stelde opvattingen, zoals in het ge noemde bericht. Men krijgt hier al gauw het gevoel van: het kan alle maal maar. Er is geen instantie die ingrijpt op andere dan zuiver juri dische gronden. Wij noemen in het aangehaalde geval de uitgifte door de V.M.F. van niet-royeerbare certi ficaten van aandelen, aandeelbewij- zen wel te verstaan die geen enkel stemrecht hebben. pV zijn echter meer gevallen. Wij noemen slechts de geringe openheid van vele ondernemingen, het achterwege blijven van tussen tijdse berichten die werkelijk wat zeggen, het gegoochel met de aan delen Veenendaalsche waardoor alle begrip van intrinsieke waarde defi nitief de das om is gedaan, het re gelmatig te laat verschijnen van jaarverslagen zoals bij de E.M.S., het laten voortbestaan van twee no teringen aandelen E.M.S. op de Am sterdamse effectenbeurs waarvoor nog altijd een verklaring ontbreekt, de kwesties Arch en Pluvier, de raadsels rondom de aandelen Twent- sche Overzee Handel Maatschappij, de inkoop voor Vereenigd Bezit van eigen aandelen tegen een prijs die onder de werkelijke waarde ligt, en nu de krampachtige bewegingen in aandelen Van Nievelt Goudriaan. En dan, wat de beurs zelf betreft, het niet vermelden van reële omzetten, want de omzetten die in de officiële prijscourant staan, zijn vaak het meervoudige van de werkelijke. 'To staat in Nederland de aandeel houder veelal in zijn hemd, en de raadsels stapelen zich op. Beseft men dan niet dat dit op den duur moet leiden tot ongewild overheids ingrijpen? Waarom kunnen wij niet, zoals in de Verenigde Staten, een in stelling stichten, die wel de macht heeft om in te grijpen en die onge wenste toestanden voor het voetlicht van de openbare mening brengt? Daar weet men, om maar een en kel voorbeeld te noemen, precies wie aandelen kopen en verkopen en wie van voorwetenschap gebruik maakt. Een goedwerkende beurs betekent een steun voor het kapitaalvragende bedrijfsleven. Door belangrijke kwes ties aan het publiek voor te schote len, zoals dat nu gebeurt, tast men het vertrouwen aan en dat is een le lijke zaak in de financiële wereld. Is het dan een wonder dat beleg gingskapitaal naar het buitenland verdwijnt? een politieke oplossing van het Vietna mese probleem. Verkiezingen Het hoofd van de Noordviëtnamese delegatie in Parijs. Mai Van Bo, had deze verwachtingen nog versterkt door eergisteren, tijdens een receptie, te sug gereren. dat zijn land geen belangstel ling heeft voor de uitslagen van de Amerikaanse verkiezingen. „De kandi daten plegen gouden bergen te belo ven, maar aanmaal gekozen gaan zij hun eigen weg", had hij gezegd. Door deze twee verklaringen had de Amerikaanse delegatieleider. A verf 11 Harriman, indirect antwoord gekregen op een vraag en een verwijt, die hij tijdens de vorige vergadering tot zijn gesprekspartner Xoean Thoey had ge richt. Op grond daarvan mocht men verwachten, dat de Noordviëtnamese delegatie nieuwe instructies uit Hanoi ontvangen had. Bepaald groot was daarom de teleur stelling, toen Averell Harriman in ant woord op zijn herhaalde vraag precies hetzelfde antwoord kreeg, als hij enke le dagen tevoren uit Hanoi had ontvan gen. Daardoor kwam ook deze bijeen komst niet over de bijzonder moeilijk te nemen hindernis van de ruilhandel in concessies heen. BERLIJN Het Oostduitse persbu reau heeft woensdagavond gemeld, dat een Amerikaans legervoertuig maan dagochtend Oost-Berlijn is binnengere den, en dat de inzittenden ervan „waarschuwingsschoten" hebben af gevuurd. De Amerikaanse autoriteiten in West-Berlijn hebben geen commen taar op het bericht gegeven. ADN, zei. dat de inzittenden van het voertuig zich op een „uitdagende wij ze" hadden gedragen. ADN noemde de schoten „Schreckschüsse", hetgeen kennelijk wijst op het gebruik van niet dodelijke wapens. Het is niets ongewoons dat geal lieerde voertuigen in Oost-Berlijn pa trouilleren. Volgens ADN had deze wagen evenwel de snelheidsgrens over schreden en zonder lichten in de buurt van het Oostduitse televisiestation, het Russische oorlogsmonument en in im- bassadewijken. ADVERTENTIE En 't geeft uw kamer een persoonlijk tintje. P. STR. MTR. POSTBUS 39 HILVERSUM

De Vallei | 1968 | | pagina 7