Training Olympische zwemploeg nu in keiharde slotfase RECORDAANTAL ATLETEN NAAR OLYMPISCHE SPELEN Oriënteren voor zwembad bij Groot-Schuylenburg Tom Okker versloeg Pancho Gonzales Lich. opvoeding dreigt grote schade op te lopen Rob Kerkhoven niet erg optimistisch Westduitser Müller 46 sec. op 400 meter Tsjechoslowaakse sport in moeilijkheden Elinkwijk leidt in eerste divisie PREMIES BEPERKEN LODEWIJKX TWEEDE HARRY STEEYENS BLEEF LEIDER In Haarlem open Eropese honkbaltitelstrijd Rusland protesteert tegen beslissing IHF Espagnol-ADO0-0 1800 meer dan in Tokio Sparta verloor in Luzern NEDERLANDER IN HALVE FINALES FOREST HILLS Naar Wiesbaden UEFA bijeen Belg Schrauwen versloeg Scholte Acht landen naar Toekomstronde Vera Nikolic liep snelle 800 meter Dienstbode die gif in koffie deed krijgt 6 maanden Ford Gent gaat uitbreiden Pantservoertuig overreed soldaat Vrouw bekent martelingen Geniet van 20 stuks J160 5-2 zege op Veendam SIR STANLEY ROUS J m ll I het kleine sigaartje met filter Een product van Schimmelpenninck VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1968 „Den ZEIST In het zwembad Hommel", waarvan het water op spe ciaal verzoek tot 24 graden wordt ver warmd, heeft bondscoach Kerkhoven de Olympische zwemploeg in de laat ste fase van de voorbereiding voor Mexico een Amerikaans trainingspro gramma voorgezet. Het is niet denk beeldig. dat dit zware schema, be stemd voor jongens en meisjes, die van jongsaf aan gewend zijn aan har de 'training, slachtoffers zal maken.- Maar de bondscoach heeft geen andere keuze wil hij de norm van de uitzen ding een mogelijke finaleplaats waar maken. De Nederlandse Olympische zwem ploeg heeft het veertien dagen durende verblijf „op hoogte'" in Sankt Moritz gebruikt voor conditietraining, gepaard gaande met een lichte zwemtraining. Het heeft de ploeg volgens Kerkho ven vertrouwd gemaakt met zaken, die zich ook in Mexico zullen voor- doen: het stijgen van de trainingstij den, pijn in de keel, de langere duur van herstel na inspanningen en slape loosheid. Sinds anderhalve week is in Utrecht het zware trainingsprogramma hervat: een duur- en tempo-training, die tot aan het vertrek naar Mexico op 21 sep tember oploopt tot 38 a 40 km verdeeld over vijf dagen. In de weekeinden hebben de in het KNVB-centrum te Zeist gehuisveste zwemmers enzwemsters vrijaf. Ondanks die Amerikaanse trainings- opzet heeft Kerkhoven geen hoop het Amerikaanse zwempeil te kunnen be naderen. „Al die wereldrecords maken weinig uit. We hebben er met onze prognoses rekening mee gehouden, dat op elk nummer drie Amerikanen voor aan kunnen eindigen. Het verschil met de rest van de wereld is alleen wat groter geworden". Dat is principieel wat anders dan de bondscoach een jaar geleden bedoelde, toen hij zei, dat men in Nederland zich vertrouwd moest maken met de gedachte, dat de tijden van Amerika ook hier te verwezenlij ken waren. Nu zei hij: „Het zou ireëel zijn Bob Schoutsen een kans op een medaille toe te kennen op grond van het feit, dat hij een tijdlang als derde op de wereld ranglijst van dit jaar heeft gestaan. Voor Ada Kok geldt: men kan op het ogenblik geen duidelijke favoriete voor de 100 meter vlinderslag aanwijzen en eigenlijk is hetzelfde het geval met de 200 meter, waarop Ada zich speciaal richt". Het aantal niet gedisponeerden onder we zwemmers en zwemsters blijft groot. Nel Bos is zover hersteld, dat zij de training kan volgen, maar inmid dels heeft Dick Langerhorst door de bof, die zich na Sankt Moritz open baarde, een trainingsachterstand van twee weken opgelopen. Klenie Bimolt, de eeuwige pechvogel bij grote wed strijden kreeg woensdag een trainings verbod. Ze heeft waarschijnlijk een peesschede-ontsteking in de linkervoet. Klenie's talrijke blessures: een ooront steking bij de Europese kampioen schappen van Leipzig in 1962, een pees schede-ontsteking in de hand bij de Olympische Spelen van Tokio en een blindedarm-ontsteking bij de Europese kampioenschappen van 1966 in Utrecht en nu opnieuw een peesschede-ontste- king wijzen erop, dat het Groningse meisje de overgang van clubtraining naar de zwaardere nationale training niet goed verdraagt. De nieuwe blessu re behoeft overigens Klenie's Olympi sche kansen niet aan te tasten. Ook in Tokio zwom zij na toediening van pijn stillende injecties. LUDWIGSHAFEN Tijdens interna tionale atletiekwedstrijden in Ludwigs- hafen heeft de Duitser Helmar Müller donderdagavond de 400 meter gewon nen in 46 seconden precies, een evena ring van de beste Westduitse seizoen prestatie. Het speerwerpen leverde een over winning op voor de Hongaar Kulscsar met 82.98 meter, vóór de Duitsers He- ring en Wolfermann, die beiden de 80- meter-grens doorbraken: 81.04 m en 81.00 m. Op het nummer discuswerpen stelden kampioen Hein Direk Neu (Did) en Jens Reiniers teleur. Zij kwamen niet verder dan respectievelijk 57.16 m en 56.40 m. De lachende der de was Klaus Peter Hennig met 59.18 m. Bij de dames zegevierde Heide Rose- dahl met 6.42 meter bij het versprin gen. De tijden op de sprintnummers werden ongunstig beïnvloed door de •traffe tegenwind. A De Nederlandse zwemafvaardiging voor de Olympische Spelen in Mexi co trainde gisteren in het zwembad .,Den Hommel". Op de foto de hele ploeg in het water, v.r.n.l. vooraan: Coby Sikkens, Ada Kok, Mirjan van Hemert, Hella Ren- tema, Johan Schans, Rinus van Beek, A ad Oudt en Elt Drenth. V.r.n.l. Coby Buter, Toos Beumer, Nel Bos, Henny Penter- man en Beb Weeteling. MEXICO Aan de Olympische Spelen in oktober zullen bijna 1800 atleten meer deelnemen dan In Tokio 1964. Voor Mexico hebben ingeschreven 7226 atleten uit 119 landen tegen vier jaar geleden 5488 atleten uit 94 landen. De aantallen van Rome (1960) waren: 84 landen met 5777 deelnemers. Volgens de organisatoren zal het 10.500. aantal voor Mexico, met inbegrip van officials, oplopen tot ongeveer PRAAG Tsjecho-Slowakije hoopt een ploeg naar de Spelen in Mexico te kunnen sturen van 124 sportlieden. De grote moeilijkheid is, dat de inval van de landen van het Warschau-pact de trainingsprogramma's volledig in de war heeft gestuurd. Verschillende sport accommodaties zijn beschadigd en er is er een verlies geleden van ruim zes miljoen gulden doordat de nationale sporttotalisator twee weken heeft stilge legen en verschillende grote sportwed strijden moesten worden afgelast. De tanks van de bezettende mogend heden hebben de grasmat van verschil lende voetbalstdions zo ernstig be schadigd, dat de kans bestaat dat de start van de voetbalcompetitie, die op 15 september zou plaatshebben, zal moeten worden uitgesteld. UTRECHT Elinkwijk heeft door een overwinning van 5—2 op Veendam de leiding in de eerste divisie veroverd. In een bijzonder spannend en aantrek kelijk duel nam Veendam spoedig de leiding door een doelpunt van Boonstra. Twee fouten van doelman Drenth van Veendam werden vervolgens door Merkt en Teunissen doeltreffend afge straft: 21. Nog voor rust liep Elink wijk uit tot 31 door een doelpunt van Westra die een strafschop benutte. Veendam kreeg nog eenmaal uitzicht op een beter resultaat toen Lacrois de achterstand, eveneens door het benut ten van een strafschop, tot 3—2 redu ceerde. Twee vlekkeloos uitgevoerde aanvallen leverden Elinkwijk evenzo- vele treffers op. Van der Merkt en Van Egdom brachten de eindstand op 52. Toeschouwers 11.000. LONDEN Sir Stanley Rous, de Britse president van de Internationa le Voetbalfederatie (FIFA), wil dat de vergoedingen aan de spelers in het eind- toernooi om het wereldkampioenschap in 1970 in Mexico zullen worden be perkt. Het doel is om het ruwe spel tijdens dit toernooi tegen te gaan. De Brit maakt zich vooral zorgen over de spel- verruwing in de laatste twee jaren die hij ten dele toeschrijft aan de te hoge overwinningspremies. Rous wil zijn suggesties voorleggen aan het congres van de FIFA in Mexico dat tijdens de Olympische Spelen wordt gehouden. „De nationale bonden zul len moeten beslissen over het juiste be drag van de premies. Als inzet te hoog wordt en de discipline ontbreekt zullen alle internationale wedstrijden te ruw worden en zal zelfs de strengste scheids rechter de zaak niet meer in de hand kunnen houden", aldus Rous. LUZERN Het Rotterdamse Spar ta heeft in Luzern met 4—2 verloren van het nationale Zwitserse voetbalelf tal. Bij de rust was de stand nog 1—1. APELDOORN. Ten bate van het zwembad „Groot Schuylenburg" wordt op zaterdag 21 september een grote oriëntatierlt gehouden voor automobilis ten. Er zal worden gestart vanaf twee uur by de kantine van de Koning Willem III-kazerne. Borden zullen de deelnemers wyzen hoe zU naar de kantine moeten ryden. Er kan ingeschreven worden in drie klassen: de A-klasse voor geroutineer- den, de B-klasse voor gevorderden en de C-klasse voor beginners. Als eerste prijs vopr de A-klassers is een elektrische naaimachine beschik baar gesteld ter waarde van f 375.—. Voor de B- en C-klasse bestaat de eer ste prys uit een vouwfiets ter waarde van f 190.—. Het totaalbedrag der pry- zen bedraagt f 1500.Volgende week zullen de pryzen in de etalage van de firma Rouwendal, Arnhemseweg 2, te bezichtigen zyn. Aan ditzelfde adres kan men ook inschoven. Inlichtingen worden gaarne telefonisch gegeven onder de nummers 0576033067 en 18612. Men kan ook inschryven by de start. Voor degenen, die nog nooit aan een oriëntatierit hebben meegedaan, is dit een mooie gelegenheid om met deze gezellige en sportieve recreatie- mogelykheid kennis te maken. De route is prachtig en grote moeiiykheden komen in het reglement niet voor. Iedere automobilist, die maar even kan, wordt verwacht. Het gaat om een zwembad voor Groot-Schuylenburg. FOREST HILLS. De 40-jarige Pancho Gonzales, die in 1949 in Forest Hills de titel veroverde voordat hij naar de rijen van de beroepsspelers over ging, werd in zijn jacht naar de titel door Toni Okker gestuit. De jeugd en het uithoudingsvermogen van de Nederlandse nummer één bleken een te zware opgave voor de Amerikaan. De 8000 toeschouwers, die op de hand van de reeds grijzende professional waren, moedigden hem luide aan om zijn magni fieke prestatie van woensdag, toen hij de als tweede geplaatste Australiër Tony Roche in drie sets van de baan veegde, tegen Tom Okker te herhalen. Maar de Amerikaan van Mexicaanse afkomst had reeds te veel van zijn krachten geëist. Na een hevig en uitputtend gevecht om de eerste set, die hij inderdaad met 1614 achter zijn naam mocht schrijven, verloor Gonzales achter elkaar de volgende drie. De nauwkeurigheid verdween uit zijn slagen na de rallies in deze eerste set. Dit was koren op de molen van tacti cus Tom Okker, die op dat moment reeds moet hebben aangevoeld dat hij heer en meester van de partij was. Zijn zelfvertrouwen keerde terug en hij ver hoogde het tempo. In de eerste set ging de strijd tot 14-14 gelijk op. In de 29ste game brak Gonzales door Okker's opslag en won ook die van zichzelf: 16-14. Een service doorbraak in de tweede game van de daaropvolgende set was voldoende voor Okker om deze set te winnen: 6-3. In de derde set leek het erop dat Gonza les zijn adem spaarde. Beiden wonnen in de eerste acht games hun opslag. In de negende game werd Gonzales voor een zware opgave geplaatst om zijn servicegame te winnen. Driemaal kwam de stand op deuce, voordat de Ameri kaan er in slaagde met een scherp ge plaatste bal, die Okker, in zijn haast om deze te halen, op de grond deed tuime len, de Nederlander te passeren (5-4). Twee games later brak Okker door Gon zales' opslag heen en nam met 6-5 de leiding. De Amerikaan herstelde zich echter weer en won Okker's service- game waardoor de stand weer in even wicht kwam: 6-6. Het keerpunt kwam toen de Nederlander de 17e game won waarmee hij met 9-8 kwam voor te staan. Met twee fraaie aces die de reeds tekenen van vermoeidheid tonen de Gonzales volkomen verrasten, won Okker zijn opslag en de set: 10-8. In de vierde en laatste set brak Okker tweemaal door Gonzales' service heen, n.l. in de derde en negende game, waar door hij de set en de partij won: 6-3. De partij duurde drie uur. In de halve eindstrijden komt Okker, die voor de ze kampioenschappen achtste geplaatst werd, uit tegen de winnaar van de par tij tussen de Australische prof Ken Ro- sewall en de Amerikaanse prof Dennis Ralston. GENèVE De motorwedstrijden om de Grote Prijzen van Japan, die voor 13 oktober op het programma stonden, zijn afgelast. De consequentie hiervan is, dat de strijd om het wereldkampioenschap '68 voor renners in de 50 cc-klasse reeds beslist is, aangezien de wedstrijd in Ja pan de laatste in de reeks voor dit kam pioenschap was. Wereldkampioen werd de Westduitser Anscheidt, die 30 pun ten vergaarde. Dé Nederlander Lode- wijkx bezet de tweede plaats met 17 punten en de Australië Smith is derde met een totaal van 15 punten. LILLERS De tweede wieleretap- pe van de Ronde van het Noorden, een rit over 187 kilometer van Calais naar Lillers, is gewonnen door Desiré Le- tort. De Fransman had op de eind streep een voorsprong van 38 seconden op de rest van het veld. De Nederlan der Harry Steevens bleef leider in het algemeen klassement. De uitslag van de tweede etappe: 1. Letort (Fr.). 187 km in 4.44.59; 2. Buc- kaki (Belg.) 4.45,37; 3. Leman (Belg); (Belg); 6. Leblanc (Fr.); 7. Guyot (Fr.); 8. Van den Neste (Belg.) en voorts het gehele peloton met de Ne derlanders Nijdam, Tummers, Otten- bros, Zilverberg, De Roo, Steevens en Breure, allen in dezelfde tijd als Buc- kaki: 4.45.37. Tom Okker zegevierde later met zijn Amerikaanse partner Marty Riessen in de derde ronde van het herendub belspel. De Nederlands/Amerikaanse combinatie versloeg de Mexicanen La- ra en Loyo-Mayo in drie sets: 7-5, 2-6, 7-5. De Britse Virginia Wade kwalificeer de zich voor de finale van het dames enkelspel dank zij een overwinning op haar landgenote Ann Jones met 7-5, 6-1. AMSTERDAM Het honkbalseizoen krijgt een verrassend sluitstuk. Volgen de week zal in Haarlem namelijk nog een toernooi om het open Europese kampioenschap worden gespeeld. De Nederlandse ploeg, die in Europa onbe twist superieur is, krijgt in het Pim Mulierstadion dan te maken met de sterkste formatie van de Amerikaanse lucht- en landmacht. Voor de landmacht komt de ploeg van de Berlin Bears. De Amerikaanse luchtmacht wordt vertegenwoordigd door het ook in ons land bekende en gevreesde team van de Wiesbaden Flyers. Dit open Eur. kampioenschap, dat bij 'n succesvol verloop in de komende jaren ook voor andere landenteams open staat, wordt volgende week donderdag geopend met het Amerikaanse treffen. De verliezer speelt vrijdag tegen het Nederlandse negental. Zaterdag wordt deze driekamp besloten met de ontmoe ting van de Oranjeploeg tegen de win naar van de wedstrijd tussen de Bears en de Flyers. Nederland en Italië zullen volgend jaar definitief in Wiesbaden deelnemen aan de Europese titelstrijd van de Europese Honkbalfederatie (FEB). De ze landen werden met België, de laat ste toernooiwinnaar van de FEB, in de groep ingedeeld, welke over het Euro pese kampioenschap zal beslissen. Eén land zal hier nog aan worden toege voegd. Om deze plaats zullen West- Duitsland, Spanje en Engeland waar schijnlijk in ons land gaan duelleren. De landen, die niet voor de finale- groep in aanmerking kwamen, zullen in een B-groep worden ondergebracht. Het toernooi wordt in augustus gehou den. BERN De Europese Voetbalunie (UEFA) zal maandag in Zürich ver gaderen over een door Rusland, Polen en Bulgarije ingediend protest tegen de indeling van een Oost- en Westeuropese groep in de eerste ronde van de toer nooien om de Europese voetbalbekers. Naast de protesten van genoemde drie Oosteuropese landen verwacht de UEFA er ook nog één van Hongarije. Het grootste contingent komt uit de Verenigde Staten met 421 atleten, ge volgd door Rusland met 401 atleten. West- en Oost-Duitsland, die in Tokio met een gecombineerde ploeg aan de start kwamen, staan hoog op de lijst met 311 en 287 atleten. Groot-Brittan- nië stuurt er 271, Italië 251, Frankrijk 225, Japan 214 en Polen 201. Mexico, het eerste Latijns-Amerikaanse land, dat als gastland van de Olympische Spelen optreedt, heeft een afvaardiging van 327 atleten. De Verenigde Staten en Rusland heb ben de grootste vertegenwoordigingen bij de atletiek en het zwemmen. Hon derd zeventien Amerikanen zijn inge schreven op de atletieknummers en 73 bij het zwemmen. De Russische cijfers voor deze beide belangrijkste onderde len van de Spelen zijn 105 en 68. Aan de andere kant zullen zeven lan den vertegenwoordigd zijn door slechts één afgevaardigde: Togo, Paraguay, Gabon, Brits West-Indië, Congo, Malta en Suriname. Deze cijfers cijn nog niet officieel. De deelnemende landen hebben tot tien dagen voor de opening van de Spelen het recht de opgave te wijzigen. De na men van de voetballers moeten echter reeds op 28 september bekend zijn. ANTWERPEN De elfde partij in het internationale pentathlon biljart- toernooi in Antwerpen tussen de Belg Schrauwen en de Nederlander Scholte is donderdagavond door de Belg met 73 gewonnen. Schrauwen won het ka der 47/2, het bandstoten en het kader 71/2. Scholte zegevierde in het drieban- denspel. In het libre maakten beiden de partij in één beurt uit. MOSKOU Volgens het Russische persbureau Tass wil het presidium van de nationale handbalfederatie het be stuur van de IHF (Internationale Hand bal Federatie) voor een dringende ver gadering bijeenroepen om de beslis singen, die vorige, week tijdens een congres in Amsterdam zijn genomen, ongedaan maken. De IHF besloot, ge zien de internationale ontwikkelingen, enkele toernooien, onder meer het in december van dit jaar in Rusland te houden toernooi om het wereldkam pioenschap dames, te annuleren of uit te stellen. Volgens Tass heeft de IHF in hoge mate discriminatie bedreven. „Dit is een poging om verwarring te schep pen bij de atleten, vijandschap te zaai en bij de leden van de IHF en het ge heel staat in duidelijke tegenspraak tot de Olympische principes", aldus Tass. ROTTERDAM De lichamelijke op voeding en de sportrecreatie dreigen grote schade op te lopen. Er bestaan plannen het rykstoezicht door gespeci aliseerde inspecteurs op het vak licha melijk opvoeding te laten verdwijnen. Daarom hebben de Koninklijke Neder landse vereniging van leraren en onder wijzers in de lichamelijke opvoeding en de Nederlandse Sport Federatie zich ge zamenlijk gewend tot de minister van onderwijs en wetenschappen en van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. De organisaties op het gebied van lichamelijke opvoeding dringen er bij de minister op aan dat op het vak lichamelijke opvoeding deskundig toe zicht zal worden uitgeoefend door een speciaal daartoe ingesteld inspectoraat voor de lichamelijke opvoeding. Dat zou dan moeten gebeuren bij het kleu ter-, basis-, buitengewoon en voortge zet onderwijs. De ervaringen hebben volgens de twee besturen geleerd dat niet-vakin- specteurs bij het voortgezet onderwijs onvoldoende inzicht in en kennis van het vak lichamelijke opvoeding hebben. Om allerlei redenen zijn er wel dege lijk vakinspecteurs nodig, vinden de sportfederatie en de vereniging van le raren. De bedreiging van de gezond heid van het Nederlandse volk (weinig beweging) kan een tegenwicht vinden in juist gekozen en in hun dosering goed toegepaste lichaamsoefeningen. Controle en stimulering kunnen uitslui tend aan deskundigen worden toever trouwd. Hetzelfde geldt voor het maken of beoordelen van allerlei maatregelen of plannen. De besturen voeren verder aan, dat de lichamelijke opvoeding op de school de basis vormt voor de sport. De do centen in dit vak dragen de mede verantwoordelijkheid voor de aard- en de toekomstige omvang van de sport, nationaal en internationaal. Ook vanuit dit standpunt bezien is deskundig toe zicht een dwingende noodzaak. DEN HAAG Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft besloten geen ruiters naar de Olympi sche Spelen in Mexico te zenden. De enige kandidaat was Anton Eb ben. Ook in Tokio, waar de Spelen in 1964 gehouden werden, nam Nederland niet deel aan het springconcours. Wereldkampioene Keetie Hage (links) is met gejuich ontvangen door haar klasgenoten van de vakschool voor meisjes. Op school werd haar een grootse hulde bereid. Keetie zei: „Deze spontane en hartelijke hulde van mijn schooi vond ik toch wel het allerfijnst PARIJS Acht landen zullen deel nemen aan de Ronde van de Toekomst die wegens de ongeregeldheden in Frankrijk van juni naar september werd verschoven. De renners starten op 13 september in Thonon-les-Bains. De ronde eindigt op 22 september in Nancy. De deelnemende landen zijn: België, Italië, Zwitserland, Luxem burg, Zuid-Slavië, Rusland, Denemar ken, een Franse „A" ploeg entwee Franse regionale equipes. BARCELONA De Haagse eredivi sieclub ADO heeft donderdagavond in Barcelona in een vriendschappelijke wedstrijd tegen Espagnol, dat in de hoogste klasse van de Spaanse compe titie uitkomt, een verdienstelijk doel puntloos gelijk spel gehaald. De 35.000 toeschouwers zagen een aantrekkelijke wedstrijd, waarin ADO het beste van het spel had. Schoenmaker kreeg en kele minuten voor tijd een unieke kans op een doelpunt, maar de Spaanse ach terspeler Riera kon op de doellijn red den. ATHENE De Zuidslavische we reldrecordhoudster op de 800 meter, Vera Nikolic, heeft donderdag tijdens de wedstrijden van de Balkan Spelen in Athene een zeer snelle 800 meter ge lopen. Zij bracht een tijd van 2 min. 1,5 sec. op de klokken, waarmee zij slechts één sec. boven haar wereldre cord (2.00,5) bleef, dat zij op 20 juli van dit jaar in Londen vestigde. BREDA De Bredase rechtbank heeft gisteren de 21-jarige dienstbode Anna Cornelia van M. veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek, waarvan twee voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd en toezicht van de reclassering. De officier van justitie had zeven maanden, waarvan twee voorwaardelijk, geëist. Op 1 mei had het meisje na een ru zie met haar werkgeefster, de vrouw van het Katholieke Eerste-Kamerlid ir. J. Gooden, enkele in thallium gedrenk te tarwekorrels uit een pakje muizegif in de koffie van mevrouw Gooden ge daan. Mevrouw Gooden had daarvan maagkrampen gekregen. „Ik heb haar alleen ziek willen ma ken, maar niet willen doden", zo ver klaarde het meisje twee weken gele den voor de rechtbank. De gebruikte hoeveelheid gif was zeer gering. BRUSSEL De Fordfabrieken te Genk (België) hebben plannen om uit te breiden. De voorzitter van Ford-Bel- gium, Baron van Luppen, heeft don derdag in Brussel een bezoek gebracht aan eerste minister Eyskens, om zijn aandacht voor die plannen te vragen. DEN HAAG Gistermiddag om 3.15 uur is op het oefenterrein Sennelager in West-Duitsland de 20-jarige dienst plichtige soldaat R. F. Groeneveld om het leven gekomen nadat hij door een Y.P. 408 pantservoertuig overreden was. Het slachtoffer was ongehuwd, woonde in Amsterdam en behoorde tot het 12e pantser infanterie bataljon in Sohaarsbergen. RIO DE JANEIRO De vrouw, die samen met haar man de scepter zwaai de in het weeshuis „haven des lichts" in Rio De Janeiro, heeft volgens de politie bekend, de aan haar zorg toe vertrouwde kinderen te hebben gemar teld en uitgehongerd. De kinderen wer den vermoord, gefolterd en seksueel misbruikt, aldus de politie, die een onderzoek instelt naar elf sterfgevallen in het weeshuis, in de tuin waarvan 13 lijken zijn opgegraven. Mevr. Marques gaf toe-dat de gestorven kinderen in stilte waren begraven en dat valse overlijdenscertificaten waren afgegeven. Zij verklaarde dat drie man nen hadden gedreigd haar echtgenoot te zullen doden en het weeshuis te la ten afbranden, indien zij niet beloofde de kinderen te zullen folteren en uit- uithongeren. De drie mannen waren po litieke vijanden van haar man, die haar in moeilijkheden wilden brengen. De man is nog steeds voortvluchtig. ADVERTENTIE lil 'iil i 1 II

De Vallei | 1968 | | pagina 13