Veenendaals dagblad Minister Clifford uit bezorgdheid Derde ronde van offensief van Viët-eong begonnen Prins kreeg bet warm Buiten Bod van Rijn-Schelde op Wilton-Fijenoord domper op Stork-feest Daders van aanslag te Tel Aviv gepakt Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Anti-Mao legers in Kwantoeng Werkloosheid nog verder gedaald Menzies had hartaanval N.S. in zoete rust Hoofdbestuurslid van B.P. bedankt BELGISCHE BEGROTING IN EVENWICHT Twee miljoen personenauto's in Nederland Geen revaluatie D-mark J. D. BOS OVERLEDEN Moeilijke taak voor Smrkofsky Prinses Margriet terug van vakantie Anarchisten gaan betogen Amnestie in Irak NAZOMERS l WEEKEND 1 VREDE Directeur De Hoop te Eerbeek VERTREK NIET BANG But voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenandaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer DE VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prljs 17 oent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod** op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent VRIJDAG 6 SEPTEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 2I0 HONGKONK Nationalistisch China heeft agenten en oorlogsmaterieel ge ïnfiltreerd in de provincie Kwantoeng. Daarmee wil nationalistisch China de .,anti>-Maoïstissche legers" in geheel Zuid-China helpen, aldus hebben reizi gers uit Kanton vrijdag bekendge maakt. Sommige reizigers, verklaarden hun inlichtingen ontvangen te hebben van personen, die door wervingsagenten voor de anti-Maoïstische organisaties waren benaderd. Anderen zeiden het nieuws ontvangen te hebben van zegs lieden met officiële contacten te Kan ton. Verder vertelden de reizigers, dat sommige „legers" enkele honderden tot enkele duizenden mannen sterk zijn. Deze legers zijn uitgerust met moderne wapens, munitie en radio-installaties voor de verbindingen met punten in communistisch China en met het natio nalistische hoofdkwartier 'in Taiwan. Enkele van de anti-Maoïstische orga nisaties zijn het „anti-communistische red-het-Vaderland leger", de „anti-Mao red-het-Vaderland vrijwilligers" en „de X-X-X-kliek van de Chinese commu nistische partij". De anti-Maoïstische troepen hebben reeds vele incidenten veroorzaakt en zijn voornemens op grote schaal sabo tage te gaan bedrijven, aldus de rei zigers. De berichten van deze reizigers val len samen met recente radio-uitzendin gen van provinciale stations in Kwan toeng en Kwangi over sabotagedaden van „zwarte elementen" en „agenten van de Kwoming-Tang", de regerings partij van nationalistisch China. In het gebied van Kanton zijn enkele bases gevestigd. In de bossen en ber gen in het noorden van de provincies Kwantoeng en Kwangsi zijn uitwijkba- ses ingericht. De leiders van de organisaties voe ren een grote wervingscampagne onder de dissidenten in Kwantoeng en Kwangsi. DEN HAAG Het hoofdbestuurslid der Boerenpartij voor de provincie Utrecht, de heer T. H. van Yperen, heeft voor deze functie bedankt. De heer Van Yperen verklaard gis teravond zich niet te kunnen vereni gen met het feit, dat partijvoorzitter H. Koekoek niet bereid is om in over leg met de groep-Harmsen een alge mene ledenvergadering te beleggen. Voorts acht hij het onjuist dat de heer Koekoek partijvoorzitterschap, -secretariaat en redactie van-het par tij orgaan onder persoonlijk beheer heeft geplaatst. J Cinds eeuwen volgen de mussen j dankbaar de uitbreiding van de g cultuursteppe en werden, overal waar j de mens zich vestigde, tot nauwelijks S 2 meer te verdrijven erf- en akkerge- noot, ja zelfs drong dit brutale zeld- j zame vogelvolk dóór tot de steden. 2 Steeds waren ze lastig en schadelijk, 2 doch niettemin bestond men het hen domweg te emerigreren naar N.-Ame- 1 rika, Canada, Z.-Afrika, Australië en g 1 Nw.-Zeeland, waar aldra een mussen- 2 plaag heerste en allerlei wetten ter bestrijding moesten worden uitgevaar- 5 2 digd. In 't klein en lokaal deed men 2 dit in z.g. „mussengilden", die zoals 2 5 laatst reeds aangestipt vooral in j Zeeland werden aangetroffen. Voor 2 ingeleverde koppen, eieren of jongen S kreeg men een kleine premie uitbe- taald en eenmaal per jaar hield zo'n dorpse club gezellig potverteren. Wie g 2 in twee achtereenvolgende jaren de 2 meeste vogels bij de „knijper" had 2 aangebracht, kreeg de titel van keizer 2 en zulk een plattelandsonderschei- g ding, kenbaar aan een zilveren gilde- 2 J plaat met inscriptie, werd fel be 2 geerd. Of de verdelgingsactie een J 5 merkhare invloed oo de mussenbe- S 2 gens in 's mensen sympathie of 2 vriendschap verheugen, hoewel er 5 toch in de bijbel al waarderend over 2 wordt gesproken. Niettemin ervaren 2 we uit de evangeliën, dat een mus feitelijk niets waard was, want er g 2 werden er twee voor één penning ver- g kocht, ja men kreeg er op twee pen- j i ningen zelfs één toe! 6 sept. '68 A. B. WIGMAN g MUMirrwrr---r SAIGON. Twee grote gevechten zijn donderdag uitgebroken bij Saigon. De communisten hebben hun aanvallen te velde langs de belangrijke invasiecorri dors naar de hoofdstad hervat. De buitenwijken van Saigon werden beschoten door zowel mortieren van de Viët-Cong als artillerie van de Amerikanen. De Amerikaanse beschieting 25 105-mm granaten was volgens de Amerikaanse zegsman kennelijk een vergissing. De beschieting heeft geen persoonlijke ongevallen of materiële scha de veroorzaakt. De Amerikaanse minister van Defensie Clark M. Clifford, heeft donderdag ge zegd, dat mogelijk de derde ronde van het communistische offensief in Viëtnam reeds begonnen is. „Wat er nu in Zuid-Viëtnam gaande is, kon wel eens het begin van het zg. derde offensief zijn", zo vertelde Clifford in een rede voor de natio nale persclub. Hij is de eerste Amerikaanse be windsman, die de toeneming van de militaire activiteit van Noord-Viëtnam en Viët-Cong karakteriseert als het langverwachte offensief. In antwoord op vragen zei Clifford te menen, dat de vijand blijkbaar vindt dat hij op dit tijdstip moet laten zien dat hij nog tot een offensief in staat is. Hij zei niet te weten of de vijand tot de verhoogde militaire activiteit heeft besloten in verband met de Amerikaanse verkie zingscampagne. Hij erkende dat de vorige week het aantal Amerikaanse gesneuvelden tot 408 is gestegen. In dezelfde periode zijn meer dan 600 Zuidviëtnamese militai ren gesneuveld, terwijl de vijand meer dan 5000 man verloor, aldus Clifford. Clifford zei dat de V.S. er militair in Viëtnam er veel beter voorstaan dan een jaar geleden. Hij prees voor al de toegenomen gevechtskracht van het Zuidviëtnamese leger. In antwoord op een vraag zei hij: „Ik zou het hoogst onwaarschijnlijk achten dat de V.S. over vijf jaar nog strijdkrachten in Zuid-Viëtnam hebben." Het ene zware gevecht brak uit op 38 km ten noord-westen van Saigon toen een aanvalshelikopter met man schappen van de 101ste Amerikaanse luchtcaveleriedivisie bij een landing op zwaar verzet stuitte. Het vijandelijke bataljon telde naar raming 300 tot 500 man. Het Amerikaanse opperbevel zond onmiddellijk infanterie naar het gebied. Volgens de eerste berichten sneuvelden 19 communistische man schappen, terwijl 21 personen werden gearresteerd op de verdenking van ac tiviteiten voor de Viët-Cong. De Ame rikaanse verliezen werden licht ge noemd. Het tweede gevecht brak vier uur later op slechts 22 km van Saigon uit. Daar stuitten manschappen van de Amerikaanse 9de divisie op taai com munistisch verzet. In dat gebied, dat ten zuiden van de hoofdstad is gelegen, woedden reeds eerder zware gevech ten. Bij het gevecht van donderdag wer den 27 communisten gedood. Boven dien werden 9 personen gearresteerd op de verdenking van activiteiten voor de Viët-Cong. Geen opgave werd ver strekt van de Amerikaanse verliezen. MINISTER CLIFFORD offensief DEN HAAG Voor de tweede ach tereenvolgende maand is de werkloos heid in ons land teruggelopen. In augus tus daalde zij met 2100 tot 87.600 man nen en vrouwen. Bij de berekening van dit aantal is rekening gehouden met de invloed van het jaargetijde. De vraag naar personeel steeg met 1100 tot 76.500 man per eind augustus, zo blijkt uit het maandelijkse overzicht van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Ons land telde eind augustus 4800 werkloze jongeren (tot en met achttien jaar), of 2899 minder dan een jaar ge leden. Bijna de helft van hen had zich nog geen maand tevoren als werkzoe kend bij het arbeidsbureau gemeld. BRUSSEL Het ontwerp voor de gewone Belgische begroting voor 1969 sluit met een bedrag van 264,7 mil jard frank (19 miljard gulden), nage noeg 10 procent meer dan dit jaar, en is in evenwicht. Eerste minister Eys- kens heeft dit donderdagavond ver klaard na een kabinetsvergadering waarop het ontwerp definitief werd vastgesteld. De buitengewone begro ting moet nog worden geregeld. Eyskens deelde mede, dat er geen nieuwe belastingen zullen worden op gelegd. Wel is scherpere controle op belastingontduiking voorzien. De regering heeft een grote inspan ning moeten doen om dit resultaat te bereiken, zo zei hij, en de begrotingen van verscheidene departementen moe ten drukken. Er is evenwel rekening gehouden met de vereisten van de eco nomische expansie. AMSTERDAM De RAI heeft bere kend, dat in deze eerste week van sep tember de tweemiljoenste Nederlandse personenauto op de weg komt. Dit houdt tevens in, dat nog vóór het einde van het jaar een motoriseringsgraad va:- één personenauto op zes inwoners in ons land bereikt zal zijn. Ter vergelijking: de „autodichtheid" in Zweden en Frankrijk bedraagt dan 1 op 4, in de Duitse bondsrepubliek 1 op 41/2, in België en Engeland 1 op 5 en in Italië 1 op 6%. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DEKLOMP" Thans zalen tot 200 personen. De democratische kandidaat voor het presidentschap, Hubert H. Humphrey, heeft verkaard, dat zijn kans om vre de in Viëtnam te stichten, even groot zo niet groter is dan die van de repu blikeinse kandidaat Richard M. Nixon. „Intussen", aldus Humphrey in een gesprek met verslaggevers bij zijn aan komst te Minneapolis, „hoop ik, dat de huidige regering in staat zal blijken te zijn een einde aan die oorlog te ma ken." „De heer Nixon staat niet bekend als een vredesstichter", aldus de vice-pre sident, die verder opmerkte, dat „zijn leven eerder wordt gekarakteriseerd door een koude-oorlogspolitiek". Humphrey werden over dit onder-, werp vragen gesteld, omdat zijn ver slagen democratische rivaal senator Eugene J. McCarthy verklaard had van oordeel te zijn, dat Nixon een be tere kans zou maken om een einde aan de oorlog te maken, omdat hij een an dere regeringskoers zou vertegenwoor digen. LONDEN Ex-premier Sir Robert Menzies van Australië is in een zieken huis in Londen opgenomen, na een hartaanval. Het ziekenhuis heeft bekendgemaakt, dat de 73-jarige Menzies thans herstel lende is. Hij zou vrijdag met het lijn schip Canberra naar Australië terug keren. BONN De Westduitse minister van Financiën en Economische Zaken, Franz-Josef Straus en Karl Schiller, hebben op een persconferentie in Bonn de vraag of de Westduitse regering plannen heeft voor revaluatie van de Duitse Mark zonder meer met „neen" beantwoord. Strauss zei „een volstrekt neen". Schiller zei „nein, no, non, njet". Strauss zei dat de begroting voor 1969 welke een aanwas aantoonde over 1968 van 5.4 procent, wel bewees dat de eco nomische en financiële politiek in het afgelopen jaar was gevoerd de juiste was geweest. En deze kon niet zo maar aan stukken worden gescheurd door praatjes over crisis of revaluatie. „Wij bevinden ons nu in een situatie die we wel als normaal kunnen betite len", zei Strauss en hij voegde er aan toe dat de Duitse economie een norma le groei toonde. Strauss zei verder, dat in de begro ting voor 1969, 750 miljoen mark meer was uitgetrokken voor defensie dan het jaar daarvoor, namelijk een totaal be drag van 20.000 miljoen mark. Het meeste wordt besteed aan sociale voor zieningen namelijk 22.600 miljoen mark EERBEEK In het gemeente-zie kenhuis te Arnhem is donderdagavond plotseling overleden de heer J. D. Bos, sinds 1943 directeur van de NV Papier fabriek „De Hoop"-H. Bos en Zonen. H(j werd 55 jaar. De heer Bos was rid der in de Orde van Oranje Nassau. Sinds 1932 was Jaap Bos werkzaam bij voornoemde onderneming, waarnaar ook voornamelijk zijn interesse uitging. Vanaf 1953 was hij raadslid van de ge meente Brummen en gedurende de pe riode tussen 1958 en 1964 diende hij de ze gemeente als wethouder. Van 1962 tot 1966 was hij lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland. De overledene was voorts commissaris van de VAD en van Vegas. Sinds kort was de heer Bos president van de „Fefco", de Fé- deration Européenne des Fabricants de Carton Ondulé. Hij laat vrouw en vier kinderen na. PRAAG: De Tsjechische parlementsvoor zitter Joszef Smrkofsky is uit de huidige crisis als een van de krachtigste figuren naar voren getreden. Smrkofsky, zelfs eens gemarteld onder het stalinistische bewind, is hier in discussie na afloop van de begrafenis van kolonel Helena Petrankova. Deze was de meest gedecoreerde vrouwelijke militair van Tsjecho-Slowakije. Prins Bernhard kreeg het danig warm bij de bezichtiging van de Kon. Machine fabriek Stork N.V. ter gelegenheid van de viering van het honderdjarig bestaan van het bedrijf. Maar ook de directies van het V.M.F.-concern en van Wilton- Fijenoord maakten een benauwd uurtje door toen het bod van Rijn-Schelde op Wilton-Fijenoord bekend werd. HENGELO. Midden in de feestvreugde bij de honderdjarige NV Stork in Hen gelo heeft de werfcombinatie Rijn-Schelde met een bod op Wilton-Fijenoord een bom laten ontploffen. De Rotterdamse werf Wilton-Fjjenoord-Bronswerk, nog maar pas in zee gegaan met de Verenigde Machinefabriek Stork-Werkspoor V.M.F., is inzet geworden van een strijd tussen dit laatste concern en de Rotterdams/Vlissingse combinatie Rijn-Schelde Machinefabrieken en Scheepswerven. Gisteravond laat reageerden de ra den van bestuur van VMF en Wilton- Fijenoord met een verwijzing naar de diepgaande studie die vooraf was ge gaan aan het besluit samen te gaan. Zij stellen in het beoordelen van de situatie de werkgelegenheid centraal, niet in de laatste plaats door het bevor deren van de continuïteit. De raden van besturen wachten nadere berichten die vandaag zijn te verwachten van Rijn-Schelde af. Aan deze voorzichtige verklaringen waren gistermiddag ogenblikken van grote consternatie voorafgegaan. Juist onder het schudden van de han den van genodigden, onder wie prins Bernhard, kreeg het volkomen overdon derde bestuur van de VMF een te genbod dat Rijn-Schelde op Wilton had uitgebracht, onder ogen. In snel tempo werd het officiële programma afge werkt, waarna de topmensen van de VMF en Wilton zich terugtrokken om de toestand te bespreken. Rijn-Schelde liet op de ontvangst ver stek gaan. „Allicht waren ze er niet, na zo'n oorlogsverklaring", zei een woord voerder van de VMF. Het bod dat Rijn- Schelde op Wilton heeft gedaan ligt 20 miljoen gulden hoger dan dat van de VMF. Helemaal tevreden is het enige lid van de raad van bestuur van Wilton, die niet met de VMF in zee had willen gaan, de heer J. A. Langelaan. „Deze fusie heb ik altijd voorgestaan, omdat ik vind dat die de enig juiste combina tie is. Ik ben bepaald niet de promotor ervan, want voor mij is dit ook een ver rassing. Hoe mijn collega's er over denken weet ik niet, maar zij hebben de fusie met de VMF gewild en zij zul len nu wel aan hun oorspronkelijke me ning vasthouden, denk ik". De heer Langelaan vindt ook uit in dustrieel oogpunt de fusie Rijn-Schelde met Wilton de enige juiste. De structu rele problemen liggen voornamelijk aan de waterkant en veel minder aan de landkant. Ook voor het hele gebied van de Rijnmond vind ik economisch ge zien het samengaan van Rijn-Schelde met Wilton noodzakelijk. Ook als aan deelhouder kan ik mij geheel achter 't bod van Rijn-Schelde stellen, want het bod van de VMF vind ik maar zeer schamel. De heer Langelaan had al eer der meegedeeld zijn functie te zullen neerleggen als het bod van de VMF doorgaat. Zij die hun aandelen Wilton via een bank of een commissionair in effecten al hebben aangemeld voor overneming door de VMF behoeven niet bang te zijn achter het hogere bod van Rijn- Schelde aan te lopen. De praktijk leert dat de banken en commissionairs wachten met het inle veren van de aangemelde stukken tot de laatste dag waarop dit mogelijk is. Dat is in het geval van de VMF uiter lijk 12 september 's middags 3 uur. Aangenomen kan worden dat het aan tal aandelen, dat de VMF rechtstreeks van aandeelhouders heeft gekregen, zeer gering is. APELDOORN Prinses Margriet en haar zoon prins Maurits zijn per vlieg tuig van hun vakantie in Porto Ercole in Apeldoorn teruggekeerd. De heer Van Vollenhoven kwam per auto terug. Prins Maurits zal dinsdag worden ge doopt in de Grote Kerk in Apeldoorn. Premier Pengel van Suriname zal de plechtigheid bijwonen. TEL AVIV Israëlische veiligheids troepen hebben vier Arabische terroris ten gearresteerd, die woensdag een aanslag hebben gepleegd op het centra le autobusstation in Tel Aviv, zo heeft een woordvoerder van de politie don derdagnacht meegedeeld. Tien andere leden van dezelfde organisatie, die al le aanslagen van de afgelopen weken in Jeruzalem hebben gepleegd, zijn eveneens gearresteerd. Naar twee lei ders van de organisatie wordt nog ge zocht. Alle saboteurs waren lid van de Al Fatah-organisatie, welke zij kennelijk hebben verlaten om zich aan te slui ten bij het „volksfront voor de bevrij ding van Palestina". De woordvoerder zei dat de mannen binnen 48 uur zullen worden berecht. De maximumstraf is levenslang. De politiezegsman verklaarde dat twee Arabieren waren gearresteerd op de plaats van de aanslag. Beiden zijn studenten van de El Rashadiyah hoge school in Oost-Jeruzalem. Naar verluidt stond de 12-jarige Ara bische jongen, die door een granaat werd gedood, eveneens in verbinding met de gearresteerde saboteurs. De zegsman verklaarde dat er vol doende bewijsmateriaal is verzameld om de arrestanten te berechten. De aanslagen hebben grote rellen van wraakzuchtige Joden ten gevolge gehad. Vier Arabische notabelen, onder wit een vrouw, zijn vanmorgen door de Is raëlische autoriteiten uit Jeruzalem uit gewezen en naar Jordanië gezonden. De uitgewezenen worden ervan be schuldigd, morele en daadwerkelijke steun verleend te hebben aan groepen saboteurs en een „voor terroristische activiteit gunstige sfeer" geschapen te hebben. LONDEN Anarchisten en andere extremisten gaan op 27 oktober probe ren om een aantal belangrijke gebou wen en installaties in Londen te bezet ten. Op datzelfde ogenblik is dan de grootste anti-Amerikaanse betoging aan de gang die de Britse hoofdstad ooit heeft meegemaakt. De militante groepen die los staan van de organisatoren van de betoging, hopen hun slag te slaan, terwijl de aandacht van de politie op de demon stranten is gericht. Dit komplot is in twee dagbladen onthuld, waaronder de Times. Scot land Yard heeft een belangrijk deel ervan ontkend, maar heeft toch toege geven dat sommige passages juist zijn. De Londense politie zou een spe ciale afdeling hebben opgericht om de anarchisten te ontmaskeren. BEIROET Radio Bagdad meldt, dat alle politieke gevangenen in Irak amnestie hebben gekregen krachtens een besluit van de revolutionaire raad. De raad wil hiermee „de sporen van het verleden" uitwissen en „de natio nale eenheid" consolideren. Hoeveel mensen onder de amnestie vallen is niet gezegd. DELFT Tientallen reizigers konden gisterochtend niet op de perrons van het NS-station in Delft komen en moesten hun trein voorbij laten gaan, omdat het station gesloten bleef. Rei zigers, die per trein arriveerden, moesten over hoge hekken klimmen om het stationsgebouw te kunnen verlaten. Een spoorwegman, die om even vóór halfzes het station had moeten ope nen, bleek zich te hebben verslapen. Een seinhuiswachter, die een bos re servesleutels heeft, had deze thuis laten liggen. Een en ander had tot resultaat, dat de deuren van het Delftse station eerst na halfzeven open gingen. De stationschef werd van het gebeurde niet in kennis gesteld door de be trokkenen. Hij hoorde er eerst van omstreeks het middaguur. wmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmrnmmmmt (Van onze weerkundige medewerker) TXet ziet er fleurig uit voor het weekeinde. We houden een nazo- mers weertype met overwegend zon nige perioden. Dit is te danken aan het feit, dat de hogedrukgebieden (één boven Midden-Europa en een ander boven Zuidwest-Europa) baas blijven over de Oceaanstoringen. Een ervan gaf vannacht in Oost-Engeland flink wat regen, maar in ons land zijn al leen enkele wolkenvelden te verwach ten. De temperatuur loopt in Gelder land tot 20 22 graden op. Aan de nachtelijke minima is echter te mer ken, dat we wat verder in het seizoen komen: 7 tot 9 graden. De kans op plaatselijke mistbanken in de nacht en ochtend houdt vooreerst aan. Morgen: Zon op: 06.01 onder: 19.13 Maan op: 19.34 onder: 06.22

De Vallei | 1968 | | pagina 1