Nachtelijk drama eiste dode na kermislol vlp^/jrstoiv KERKDIENSTEN Vreemde ,reuzenvisin riolering DE DOMINEE. DE NATUUR EN HET KWADE VERGIF Tussen Scherpenzeel en Renswoude Alcoholpromillage van 250 bij slachtoffer CHEVROLET VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Arm in arm Dom Invaliden krijgen zaterdag reprise bejaardentocht Traktatie bij geboorte van prinsenkind Twee concerten van het U.S.O. Zwembad gaat morgen dicht 0 P E L Bromfietster met schrik vrij Bazaar Knapenvereniging Jeugdkapel Hearing Beroepen Afscheid Devaluatie Samen op weg Concert VAN WOUT BLAUWKOUS Voor OUDHOLLANDSE MEUBELEN moet u naar APELDOORN LEERKES Mariastraat 76, tel. 18814 - Apeldoorn V.A.B. KIRPESTEIN Permanent FORD-show in showroom VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1968 Als wij vroeger om de gezinsdis ge schaard zaten en er vroeg er één, wijzend op het stuk vlees dat op z'n bord lag: „Wat is dat voor vlees?" dan zei mijn moeder steevast: „vleis van een dood keu". Het heeft jaren geduurd voordat ik het door had. Vele keren heb ik gegrie zeld bij de gedachte dat we vlees ver orberden van een varken dat een na tuurlijke dood was gestorven. Dat het beest misschien al wel aan het ont binden was geweest toen er bouten van gehakt werden..Het kostte me al tijd weer moeite na zo'n uitspraak om het gebraad door de keel te krijgen. De smaak kwam weer bij me boven, toen ik de vorige week een stuk in dit dagblad las over de vrijbank of wel de noodslachtplaats. Met een plaatje erbij van een lange rij men sen die allemaal staan te wachten op een goedkoop bonkje van beesten die niet op een normale manier aan hun eind zijn gekomen. Begrijp me goed, ik heb niks tegen het vlees van dergelijke dieren. Er zit een staf van mensen die het allemaal op de kwaliteit beproeven en het labo ratorium van de inrichting zou niet uitgebreid hoeven te worden als de heren maar een loopje namen met de mensheid die het vlees consu meert. En eok heb ik nog nooit ver nomen, dat er iemand een draaierig gevoel in z'n maag gekregen heeft na het eten van dat vlees. Natuurlijk, er zijn halsstarrige men sen. Buur Bram pikt er geen vezel tje van. Ik hoor het hem nog zeggen. Als vroeger Jan de Klepperman rond kwam bazuinen dat er aan de vrij bank vlees te koop was omdat er een paard of een koe voortijdig het leven had gelaten. Toen werd het iets an ders in de publiciteit gebracht dan in deze dagen. Tegenwoordig, heb ik mogen lezen, krijgt ledereen keurig een kaartje in de bus dat er wat te halen is. Om het in de rij staan te voorkomen. Dat er nochtans een keu gevormd wordt om een stukje van een keu te verkrijgen, is misschien on verklaarbaar, maar het bewijst wel de deugdelijkheid van het vlees. In tegenstelling tot de opvatting van buur Bram, zoals ik al zei. Die heeft iets tegen het idee. Hij' geeft liever het driedubbele of nog meer voor een stukje van de weinig concurrerende slager. Bram heeft wat dat betreft een ouder wetse instelling. „Ik zie maar graag" is zijn mening, „waar het vanaf komt". De slager moet niet proberen om hem een klaarliggend stukje aan te smeren. Hij wil erbij zijn dat het afgesneden wordt. Dat is volgens hem het zuiverste. Uit de diepvries eet hij niks. Dan kun je de herkomst niet meer bepalen. „In die vriesvakken kunnen ze van alles stoppen" zegt Bram. Hij vertikt het om ervan te eten. We hebben dat zelf ondervonden, toen hij een keer met Mijntje bij ons te gast was en wij het echtpaar een ontdooid braad- kuiken voorzetten. Hij heeft er geen hap van genomen. Nee, ook als het in de sector van het kleinere gedierte zit pluimvee en dergelijke dan eet Bram alleen maar vers. ..Een kiep of een knijn zo uit het hok is het beste" volgens Bram. *'c heb 'em wel even gevraagd of die beesten ook op de een of andere ma nier gekeurd werden. Dat was voor hem geen zorg. Hij kon zo aan het vlees wel zien of het goed was. Toch vind ik het ook voor Bram ge lukkig, dat in ieder geval bij de sla ger van grof gedierte al het spul ge keurd wordt. En dat het met de nood- flachtingen nog eens dunnetjes over gedaan wordt. Ik wens u smakelijk eten. Al dan niet van de vrijbank. Wout Blauwkous Heden, vrijdag BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Daar komen de Russen, daar komen ze aan". Morgen, zaterdag BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Daar komen de Russen, daar komen ze aan". Bio, Rhenen, 20 uur: „De ongelooflijke overwinning". TENTOONSTELLINGEN Raadhuis en politiebureau. Veenendaal: t.m. 7 sept. dubbel-expositie „Kiek en Kunst". Geopend t.m. vrijdag van 918 en 19—21 uur. Zaterdag 1518 en 1921 uur. Streekmuseum Rhenen, t.m. 14 sept. werken van Leen Molendijk uit Arn hem. Dagelijks, behalve op zon- en woensdag, geopend van 11.0012.30 en 14.00—17.00 uur. RENSWOUDE Een verschrikkelijk ongeluk had plaats op 17 juni in de gemeente Renswoude. Twee mannen, de schoenmaker D. C. uit Scherpenzeel, 25 jaar, en zijn beste vriend, de heer Kerkhof uit Achterveld, vlogen omstreeks middernacht na een kermisbezoek in Nijmegen, met een auto tegen een boom. Het ongeval kostte het leven van de heer Kerkhof. De trieste zaak vond rijn slot voor de Utrechtse politierechter, mr. P. J. Klaver, die de Scherpenzeelse schoenmaker veroordeelde tot een gevangenisstraf voor de tijd van vijf maan den, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Bovendien werd hem de rijbevoegdheid ontzegd voor de tijd van drie jaar. Dc schoenmaker, die als een zeer be deesde en onder de indruk zijnde ver dachte voor de politierechter verscheen, was een vertwijfeld man. Hij heeft in de afgelopen maanden maar niet kun nen vergeten welk verschrikkelijk on geluk was gebeurd in die rampzalige nacht, die was gevolgd op een avond vol plezier en... alcoholgebruik, om niet te zeggen: misbruik. De vrienden hadden op die datum te kermis bezocht in Nijmegen. Zij hadden daar de bloemetjes flink buiten gezet. Dat zij in een steeds vrolijker stem ming raakten, kwam bepaald niet al leen door de kermis-attracties, maar veeleer door het nuttigen van grote hoeveelheden bier. Vooral de vriend van de schoenma ker bleek veel op te kunnen. Toen na derhand op zijn stoffelijk overschot sec tie werd verricht en ook een bloedproef werd genomen, bleek het promillage alcohol in zijn bloed niet minder dan 2.50 te bedragen en dat is uitzonderlijk hoog. De schoenmaker zelf had hem ook flink „geraakt" en ettelijke glazen bier gedronken. Zelf sprak hij van acht gla zen, doch de politierechter en de offi cier van justitie, mr. J. C. van den Berg meenden, dat het aantal bepaald groter moest zijn geweest, want ver dachte was zo niet in „kennelijke staat" dan toch zeer behoorlijk onder invloed geweest. Op de kermis was het tweetal trou wens die avond meermalen gesigna leerd door kermisvierders, die het tweetal „lallend en brallend" arm in arm hadden zien lopen, meer zwaai en. Het was dus een totaal foute zaak, vooral toen zij tegen midder nacht op weg gingen naar huis in de auto. Op de Arnhemseweg onder Renswou de gebeurde het fatale ongeluk. De schoenmaker moet een flauwe bocht over het hoofd hebben gezien. Hij reed pal rechtdoor. Met een enorme klap kwam de wagen tegen een boom tot stilstand en vloog in brand. De schoenmaker, zelf een invalide, die op twee prothesen loopt, slaagde er in zich utt het brandende auto-wrak te bevrijden. Hoewel hij ernstige brand wonden had opgelopen, probeerde hij ook zijn vriend uit de auto te krijgen. Het waren vergeefse pogingen, waarbij de schoenmaker derde graads brand wonden opliep. Kort daarop werd het smeulende wrak door twee passerende melkrijders weggesleept om te voorkomen, dat een explosie zou plaatsvinden. „Wat ik heb uitgevoerd was dom en afschuwelijk", zei de schoenmaker, „er is geen enkele verontschuldiging voor. Maar als ik in de gevangenis moet, zal ik mijn zaak wel kunnen sluiten". Dat was zijn reactie op de eis van de offi cier van justitie, mr. J. C. van den Berg. die tegen verdachte vijf maan den gevangenisstraf vroeg, waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en ook drie jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Dat van die zaak sluiten zag de poli tierechter niet zo somber in. Mr. Kla- VEENENDAAL Zaterdag 7- sep tember wordt de jaarlijkse invaliden- tocht gehouden. Deze tocht, die een her haling is van de op donderdag 29 augustus gehouden bejaardentocht, zal aan de 132 deelnemers een genoeglijke dag bezorgen. Dat een dergelijke tocht nog steeds in een behoefte voorziet blijkt wel uit het gestegen aantal deel nemers. dat vorig jaar 117 bedroeg. De deelnemers aan de tocht van za terdag worden met drie bussen over de Vel uwe rondgereden. In Epe, in restau rant „De Ossestal" wordt 's morgens een kopje koffie geserveerd. De brood maaltijd krijgt men in Berg en Dal in restaurant „Erica" aangeboden. H«t hoogtepunt van de dag zal het bezoek aan Ouwehand's Dierenpark in Rhenen vormen. De invaliden vertrekken zaterdag morgen om half tien uit Veenendaal. Zij worden om ongeveer 18.30 uur weer terugverwacht. Hun staat geen avond programma te wachten. Dat was wel voor de bejaarden georganiseerd in het kader van het afscheid van burgemees ter mr. dr. J. Hazenberg. SCHERPENZEEL In verband met de te verwachten blijde gebeurtenis op kasteel Drakensteijn ligt het in de be doeling ,op de dag van de geboorte de schoolkinderen in Scherpenzeel een traktatie te verstrekken. Ook zal er dan op de bewuste avond in het dorp een lampion-optocht worden gehouden met muzikale medewerking van de mu ziekvereniging Ceacilia. niet verliezen. Ze zullen geweldig blij zijn, wanneer u weer terug bent, want schoenmakers zijn er tegenwoordig he laas niet zoveel meer". Overigens kon de politierechter zich volkomen verenigen met de eis van de officier van justitie. Het betekent, dat de Scherpenzeler een paar maanden zal moeten brommen en drie jaar geen auto mag besturen. ver meende: „U zult uw klanten wel ADVERTENTIE Permanente show van Oudhollandse stijlmeubelen uniek in Nederland 3 etages Oudholl. en Oudvlaamse stijlmeubelen vindt u bij ons in een sfeer, zoals u het thuis graag zou willen hebben. Geopend van 8 3012.30 uur en 14.0018.00 uur Vrijdags ook van 19.0022.00 uur Gesloten dinsdags na 13.00 uur zaterdags na 15.00 uur Specialist in Oudhollandse stijlmeubelen m Zondag, 8 september 1988. VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk: Oude Kerk, 9.30 uur: ds. Rijnsburger van Amersfoort; 17.00 u.: ds.' Wisger- hof. Juiianakerk, 9.30 uur: ds. Van Assen- bergh en 17.00 uur: ds. Terlouw. Vredeskerk, 9.00 en 10.30 uur: ds. Jon- gerden en 17.00' uur: ds. Langerak. Sionskerk, 9.30 uur: ds. Terlouw en 17.00 uur: ds. Van Assenbergh. Poortkerk, 10.30 uur: ds. Langerak en 18.30 uur: ds. Eijsenga uit Leusden. Bejaardencentrum, 9.00 uur: ds. Lan gerak. Veeneind, 15.00 uur: de heer Van Ros- sum uit Scherpenzeel; dinsdag 10 sep tember a.s., 19.30 uur: ds. L. Vroegin- deweij uit Delft. Dijkstraót, 14.45 uur: de heer Van Beusekom uit Stoutenburg. Herv. Gem. „Sola Fide": 10.00 uur: ds. Nijeboer (jeugdkapel) de heer Gijzel en 17.30 uur: ds. Wes- tra uit Rhenen. Geref. Kerk: Oude Kerk, 9.30 uur: ds. Kuiper te Doorn en 17.00 uur: ds. Blanken. Petrakerk, 9.30 uur: ds. Blanken en 17.00 uur: ds. Nijenhuis uit Rhenen. Geref. Kerk (Vrijgemaakt): Poortkerk, 9.00 uur: ds. Pool en 16.30 uur: leesdienst. Chr. Geref. Kerk: Bethelkerk, 9.30 uur en 17.30 uur: ds. Langbroek. Pniëlkerk, 9.30 uur en 17.00 uur: ds. Tamminga uit Grand Rapids. Geref. Gem. (Ned.): 9.30 en 18.30 uur: leesdienst. Geref. Gcm. (Syn.): 9.30 en 17.00 uur: ds. J. C. Weststrate. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: ds. mr. Hoevers uit 's-Gra- venhage. R.K. Kerk: Salvatorkerk, zaterdag 7 sept. a.s. 18.45 uur en zondag 9.00 en 11.00 uur: H. Mis. Willibrorduskerk, 8.00 uur: H. Mis. Leger des Heils: 10.00 uur: Heiligingssamenkomst en 19.30 uur: Verlossingssamenkomst. Jehova's Getuigen: 9.30 uur: „De Wachttoren", studie; 10.30 uur: Openbare toespraak; dins dag 10 september a.s., 19.30 u. Theoc. school; 20.30 uur: Dienstvergadering. De diensten worden gehouden in het NVV-gebouw aan de Tuinstraat. RHENEN Ned. Herv. Kerk: Bergschool, 9.00 uur: geen opga va ont vangen. Cunerakerk, 9.00 u. ds. J. van Rootae- laar uit Barneveld; van overige dien sten geen opgave ontvangen. Geref. Kerk: 10.00 en 17.00 uur: ds. A. B. W. M. Kok uit Zeist. Geref. Gem. Synodaal: 10.00 en 17.30 u. ds. Van de Noord uit Capelle a.d. IJssel; woensdag 11 sept. a.s. 19.30 u. ds. Van Kooten uit Rot terdam. Gerei. Gem. Ned.: 10.00 en 17.30 u. leesdienst; woensdag 11 sept. a.s. 19.30 u. ds. M. van Beek uit Opheusden. Oud Geref. Gem.: 10.00 en 17.30 u. leesdienst; maandag 9 sept. a.s. 19.00 u. ds. Toes uit Kin derdijk. Ned. Prot. Bond.: 10.30 u. ds. H. N. Bierman (H) uit Breda. ELST Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 u. ds. J. van Malenstein. Geref. Gem.: 9.30 en 18.00 u. leesdienst. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 u. hulppred. v. Vrouw- erff. Oud Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 u. leesdienst. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 u. ds. J. van Noort; 18.30 u. ds. G. Kaastra. Dorpshuis, 10.00 u. Jeugd kapel. Geref. Kerk: 10.00 u. ds. Lugtigheid, 18.30 u. ds. L. Zwaan. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. ds. W. F. Monné (N.H.) uit IJsselstein. LEERSUM Geref. Kerk: 10.00 u. ds. L. Zwaan, 18.30 u. ds. G. Lugtigheid. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 u. ds. Van de Peut uit Renswou de; 18.30 u. ds. J. T. Cazander. Geref. Kerk: 10.00 u. ds. P. van Strien, 18.30 u. ds. J. C. Jonkers uit Renswoude. Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 u. dhr. B. Roest. Vrye Evang. Gem.: 10.30 u. ds. W. E. van Petegem. De dienst wordt gehouden in het Vereni gingsgebouw aan de Molenweg. R.-K. Kerk: 8.30 u. H. Mis. De dienst wordt ge houden in 't Verenigingsgebouw aan de Molenweg. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 u. ds. Cazander uit Scherpen zeel, 18.30 u. ds. Van de Peut. Geref. Kerk: 10.00 u. ds. Jonkers, 18.30 u. ds. P. van Strien uit Scherpenzeel. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 u. ds. J. C. de Bie. Geref. Gem.: 9.30 en 18.45 u. ds. Aangeenbrug. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 19.00 u. leesdienst. EDE Oud Geref. Gem.: 10.00 en 19.00 u. ds. J. van de Poel. Lienden Ned. Herv. Kerk: 9.30 u. dr. C. Graafland uit Veenen daal: 18.30 u. ds. J. van der Heyde uit Eek en Wiel. RESTEREN Ned. Herv. Kerk: 10.00 u. ds. Das uit Rijswijk; 18.30 u. dr. C. Graafland uit Veenendaal. OPHEUSDEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 u. ds. Muilwijk. Geref. Gem. Synodaal: 10.00 en 18.30 u. leesdienst. Geref. Gem. in Ned.: 10.00 en 18.30 u. ds. M. van Beek. VEENENDAAL Arbeiders die be zig zijn met de reconstructiewerkzaam heden aan de Groeveveldselaan waren donderdagmorgen met stomheid gesla gen toen zij uit het regenwaterriool het skelet van een vis trokken. In de buik van de vis werden bovendien tal van kleine nog onverteerde voorntjes aange troffen. Personeel van de dienst ge meentewerken stond ook voor een raad sel. Veldbioloog Adriaan P. de Kleuver werd er bij gehaald en toen was het raadsel snel opgelost. Wat de arbeiders voor het skelet van een vis hadden aangezien bleek in wer kelijkheid een tot skeletachtige aange groeide plasticstof te zijn. Deze doodge wone aaneenschakeling van ontelbare plasticmoleculen veroorzaakten een stop in de riolering. De voorntjes, die in een uitholling van het plasticskelet een rus tig plaatsje hadden gevonden moeten vanaf de vijvers langs de Industrielaan de afvoerbuis binnen gezwommen zijn. Bij tientallen zwommen soortgenoten springlevend voorbij de putten, die op het riool uitkomen en het regenwater afvoeren. i,t als een reuzenvis werd aangezien, compleet met wervelkolom en graten, was een typische speling van natuur. VEENENDAAL Ook in het komen de winterseizoen zal het Utrechts Sym fonie Orkest weer twee uitvoeringen in Veenendaal verzorgen. Het eerste optreden vindt plaats op 26 september, terwijl het tweede voor 16 januari 1969 op de agenda is ge plaatst. Beide concerten zullen worden uit gevoerd in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. Ze staan onder leiding van de heer Paul Hupperts. In het Gereformeer Weekblad slaakt ds. J. T. Doornebal een hartekreet over de verwoestingen die de mens in de natuur aanricht. Z\jn woorden zijn de rechtgeaarde natuurliefhebber ongetwijfeld uit het hart gegrepen en aan gezien ook in deze omgeving dergelijke tegen-natuurlijke ingrepen plaats vinden laten we zijn ontboezeming onverkort volgen. De zomer gaat heen en ik geloof dat_ de aarde voor mij al schoner wordt van jaar tot jaar. Misschien staat het in verband met het ouder worden en het naderend afscheid nemen, maar alles in deze zomer is zo mooi en groen en vruchtbaar en onafgebroken volgen de heerlijke da gen elkander op. Toch, terwijl de Schepping al schoner wordt, merk ik al meer het lijden en zuchten van de ganse creatuur. De wereldstad rukt op, het wegennet neemt steeds meer natuur schoon, de laatste stille plekjes ver dwijnen. Daaraan is natuurlijk niets te doen en daar wil ik het ook niet over hebben. Ook niet over het le lijk maken van mooie boerderijen en andere gebouwen, waar schatten geld voor uitgegeven zijn in de laat ste jaren: daar heb ik al zo vaak over geklaagd. Zelfs niet over het verdwijnert van dieren en vogels uit het boerenland, al is dat iets dat mij heel zwaar weegt; zoveel nuttige, in het wild le vende dieren, die er enkele jaren geleden nog waren, zijn er bijna niet meer: kikkers en egels en grotere vogels; tortels en bosduiven en fa zanten en uilen en kraaien en vleer muizen, al zal niet ieder het nut van die laatste erkennen. En zoveel klei ne vogels, zangvogels vooral, lijs ters en leeuweriken, die nog kort geleden elke stille morgen met hun juichend lied vervulden, ze zwijgen voor altijd, gedood door vergif, door antibiotica of wat 't ook is. Het zal wel niet anders kunnen! Maar wat mij deze zomer het meest heeft gehinderd is de ver woesting van de sloten. Vanaf mijn kinderjaren heb ik de sloten liefge had, de sloten met hun wonderlijke flora van eendenkroos en riet en bie zen en zoveel vegetatie in allerlei soort en vorm, het oerleven, regel recht uit het hart der aarde. En met hun even gevarieerde fauna, want daar huizen de torren en libellen en schrijvertjes en kikkers en salaman ders en kleinere en grotere vissen, SCHERPENZEEL Morgen is het de laatste dag dat er gezwommen kan worden in het gemeentelijke zwembad „Willaer' 'te Scherpenzeel. Zoals reeds vele jaren het geval is zullen er ook dit jaar weer de gebrui kelijke festiviteiten voor de kinderen door de badmeester de heer Sangers en de fam. Huibers en enkele trouwe helpers worden georganiseerd. Er zul len weer verschillende wedstrijden wor den georganiseerd waaraan vele leuke prijzen zijn verbonden veelal beschik baar gesteld door de Scherpenzeelse winkeliers en het bedrijfsleven. Ook de Scherpenzeelse gymnastiek vereniging DOTO zal in het zwembad van de partij zijn. Enkele leden van deze vereniging zullen een demonstra tie geven in trampoline springen. Alle kinderen die aan dit jaarlijks terugke rende zwemfeest willen meedoen kun-^ nen zich hiervoor opgeven in het zwem bad. ADVERTENTH- VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE VEENENDAAL Mej. M. C. v.d. B. uit Veenendaal kwam er donderdag middag nog goed af, toen zij in botsing kwam met een personeelsbus van de D.S. De bus, die bestuurd werd door de heer W. O. reed rechtsaf de inrit van de D. S. in. Mej. van de B. kwam klem te zitten tussen het trottoir en de bus, waardoor er een slag in het voorwiel van de brommer kwam. De schade is geregeld. ADVERTENTIE Kerkewijk 12 ff Veenendaal Telefoon (08385) 12244' k\\\\\\\\\\\\\\W\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\W\\\\\\\\\\\\\\\\\\W\V wwwwwwvnn heren van de polder zien het waar schijnlijk niet eens als ze erlangs razen in een dure Mercedes. Maar mij heeft het de blijdschap om de heerlijke zomer bedorven, zo vaak ik er voorbijkwam of het trieste beeld van die dode schoonheid in mijn verbeelding weer voor mij zag. Het Leger des Heils te Veenen daal zal op vrijdag 27 en zaterdag 28 september de jaarlijkse bazaar houden in de gemeentelijke eierhal. In de zuidwijk van de hervormde gemeente te Veenendaal is een kna penvereniging opgericht voor jon gens van 9 tot en met 13 jaar. Men gaat bijeenkomen op dinsdag kwart voor zeven tot kwart voor acht in één van de ruimten in de Sionskerk. De jeugdkapel van de hervormde gemeente „Sola Fide" te Veenen daal komt in het vervolg niet meer bijeen in het Groene Kruisgebouw maar in het O.C.B.-gebouw aan de J. G. Sandbrinkstraat. „Jeugd en Kerk" is het onderwerp waarover de jeugdraad van de her vormde gemeente „Sola Fide" te Veenendaal een hearing gaat hou den. Het horen en wederhoren vindt plaats op vrijdag 13 september in het gebouw „Sola Fide". en eenden en waterhoentjes en rei gers. Bijzonder hield ik van de slo ten langs de middendijk en de Ve- luwse dijk en vaak, in stille zomer avonden, heb ik er gestaan om te staren in het geheimnis van dat le ven uit de schoot van moeder aarde. Van tijd tot tijd werden de sloten wel schoongemaakt, maar door de eigen groeikracht sproten ze uit in onweerstaanbare levensdrang. Maar de almachtige Polder heeft het an ders beschikt, en dit voorjaar heeft ze alle sloten langs de Middendijk dood laten spuiten. Dat was makke lijker en vooral voordeliger. De hele lente en zomer hebben ze geel en dood gelegen als na een ijzige nacht vorst. Alle leven is er opgehouden, niet alleen van de eertijds zo groe ne plantengroei, maar van alles wat er leefde. Dode vissen drijven aan de oppervlakte van het water, de witte buik naar boven gekeerd. Ik had nooit gedacht dat er zoveel en zulke grote vissen in gewone boeren-" sloten leefden. De arme kikkers kwaken er allang niet meer. Dan verdwijnen ook de eenden en waterhoentjes en reigers en ooie vaars. Van de laatste zag ik er eens zeven tegelijk grazen in een weiland in 't Nijbroek. Een schouwspel dat ik nooit vergeten zal, maar ook wel nooit meer zien zal. Alles verdwijnt vandaag dat niet direct te maken heeft met klinkende daalders en glimmende auto's. En 't mag alle maal maar! In de apotheek vallen ze dood op een milligram vergif, maar in het boerenland wordt het met kilo's en hectoliters tegelijk verstrekt en uit gestort. Dat het tegenwoordig niet anders kan is natuurlijk onzin. En dat er geen mensen meer zijn om de sloten te maaien is ook onzin. Als de polder f 100 meer betaalt zijn er mannen zat die de sloten maaien willen. Maar dat is zonde van de centen! Dat het ook zonde is van de prach tige sloten en van het wonderbare le ven mag blijkbaar niet hinderen. De Om de hervormde predikant dr. C. Graafland bij zijn afscheid naar Amsterdam een blijk van herinne ring mee te geven heeft zich uit de leden van de hervormde gemeente te Veenendaal een comité gevormd. Giften kan men storten bij de Am- ro-bank en de kerkeraadsleden van de middenwijk. In de aanstaande vacature dr. C. Graafland heeft de centrale kerke- raad van de hervormde gemeente te Veenendaal een beroep uitge bracht op ds. J. van de Krift te Er- melo. Door de kerkeraad van de gere formeerde gemeente te Veenendaal (Fluitersstraat) is een beroep uitge bracht op ds. J. Pannekoek te Ter- neuzen, ter voorziening in de vaca ture ds. F. Mallan. Onder bovenstaande tiiel zullen in vele hervormde gemeenten en ge reformeerde kerken gezamenlijke gesprekken plaatsvinden. In Ame- rongen gebeurt dit- tussen jongeren van hervormden en gereformeerden huize onder leiding van de heer R. van der Poel, ouderling van de her vormde gemeente. Men gaat zich bezinnen op de vraag: „Hoe dienen de heilsfeiten te functioneren in de dagelijkse fei ten?" en „Hoe dienen we vanuit Gods Woord antwoorden te geven op de samenlevingsvragen?" De thema's van de vier gespreks- avonden zijn: 1. De komst van de Messias, Die geloof vraagt; 2. Zijn opstanding, die recht op hoop geeft; 3. De komst van de Geest, die werkt door de liefde; 4. De kerk van de Messias nu en straks in de toekomst. Uit al deze gesprekken moet een rapport naar voren komen, dat in een vijfde bijeenkomst wordt opge steld. Uit de rapporten van de ver schillende gemeenten wordt een no ta „Kerk en Jeugd" gedestilleerd ten behoeve van de hervormde en ge reformeerde synodes. Het a capella Trazom koor uit Haarlem onder leiding van Jacques Moolenijzer zal optreden tijdens het seizoen in de hervormde Andries- kerk te Amerongen. Het concert vindt plaats op dinsdag 10 septem ber. Organist is Bob van Asperen te Haarlem. In een artikel in het Veens kerk blad (van de hervormde gemeente te Veenendaal) schrijft ds. A. Vroeg- indeweij over de devaluatie van het woord „christen" en hij licht dat met enkele voorbeelden toe. Volgens de schrijver is men tegenwoordig ook al christen, als men leeft zon der Christus, zelfs als» men niet veel meer van Christus kent dan al leen zijn naam. Hetzelfde geldt voor het woordje: christelijk. In de vakantie had iemand ds. Vroegindeweij de vraag gesteld: dus u bent dominee van dat chris telijke Veenendaal? Hoewel de man een leidende functie in het christe lijke organisatieleven had was het er smalend uitgekomen. In zijn toon ven vragen lag opgesloten, dat hij het niet kon hebben dat er in Vee nendaal nog mensen woonden die zich gewonnen hadden gegeven aan de dienst van Christus. Wel bijzonder pijnlijk was ds. Vroegindeweij met de waardever mindering van het christen-zijn ge confronteerd door een programma dat zich rond de opening van het nieuwe christelijk lyceum Veenen daal gaat afspelen. Uit de oud-leer lingen heeft zich een comité Reünie 1968 gevormd, dat o.a. op zaterdag 28 september in Arnhem een caba ret-program gaat presenteren. Dit programma wordt verzorgd door ,het eerste christelijke Veenendaal- se cabaretgezelschap „Samuel en Mozes". Ds. Vroegindeweij noemt dit rond uit spotten met de naam „christe lijk" en een ontwaarding tot het nulpunt. Hij vindt het geen wonder dat zo'n avond wordt besloten met een bal op de tonen van de Down town-jazzband. Een goede voorbereiding op de zondag, aldus ds. Vroegindeweij.

De Vallei | 1968 | | pagina 3