Rhenen-West voelt zich stiefkind van de gemeente VALLEI? Belt 10550 11079 ACHT BORRELS WAS VOOR METSELAAR VIER TE VEEL Vakantie in bezet Tsjecho-Slowakije VERLOOFD PAAR ZA T TUSSEN DE R USSEN Late zomer- j wandeling in omgeving Leemkuil DUISTERNIS EN ROMMEL Wellicht gauw meer licht en hearing in Rhenen-stad Hotel door tanks omsingeld Struikgewas VERLOREN EN GEVONDEN HET GEMAK DIENT DE MENS... Betaal per kwartaal Bedankt voor beroep Tanks Gevaarlijk Geen kaviaar Gerust Edese harmonie concerteert in De Engelenburg Bei •oepen BURGERLIJKE STAND Maak het U zelf gemakkelijk ZONDAGSDIENSTEN VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1968 RH EN EN - - Zaterdagmiddag 7 september gaat de VVV-Rhenen een bijzondere wandeling organise ren naar de vermaarde Leemkuil en omgeving. De Leemkuil is een plek uit de ijstijd. Er werd daar een geweldige leemschol als een wig in de berg 'ingedrongen. Lat er ontdekten de hoeren die plek en al sinds de mid deleeuwen haalden ze er leem om de deelvloeren mee aan te stampen. Hoe dat gigantisch gebeuren zo'n 150.000 jaar geleden plaats vond gaat veldbioloog en excursieleider Adri- aan P. de Kleurer haarfijn vertel len. Maar er is vooral dit jaar meer! De vochtige zomer heeft dit land schappelijk juweel rijker gemaakt dan ooit. De paddestoelenpracht is in deze omgeving bijzonder indruk wekkend. Vanaf de de NBM-bushalte te Rem merden, die zeer dicht bij het begin van de toeristische autoweg ligt, wandelt men in een kwartiertje naai de Leemkuil en geniet dan onderweg al van het prachtige, wijde Rminer- dense engenlandschap met een uit zicht ver de Betuwe in. Deelnemers moeten precies om half twee aanwe zig zijn. ADVERTENTIE VEENENDAAL Geboren: Eduard, z.v. P. van Harselaar en R. van Bem in el.; Arie, z.v. A. de Jager en C. W. Roseboom; Monique Elisabeth, d.v. H. A. de Graaf en A. H. Faber; Magdale- na Catharina W., d.v. W. J. Peters en H. W. Altena; Cornells, z.v. C. J. Veen- huis en H. Heikamp; Theodora Helena M., d.v. L. H. M. Venne en C. H. M. Plug; Hendrik Johannes, z.v. S. Otte en W. H. Wubs; Jennifer Cindy, d.v. B. R. Prior en A. E. Gerritsma; Lamber- tus, z.v. H. Schuilenburg en W. Boven- kamp; Peter. z.v. P. N. Hasselaar en H. van der Sluis; Petrus Martinus, z.v. P. M. Limbeek en J. van Holland; Ger- rit, z.v. T. Muller en W. W. G. van Viegen; Meijert Jan, z.v. M. Bremer en A. Lagemaat; Adrianus Hendrik J., z.v. H. J. van Barneveld en J. J. van Kooten; Marco, z.v. H. van Leeuwen en S. Reininga; Edwin Blasius, z.v. J. Dijkshoorn en E. B. Broeks; Johannes, z.v. E. Schoeman en P. Vink; Nicolet- te Stijntje A., d.v. C. ter Burg en A. van Geenhuizen. Ondertrouwd: H. J. Stroband en J. Hiensch; M. H. van Hardeveld en H. H. G. van Manen; G. Ariesen en A. Hunnik. Getrouwd: R. J. G. Thoomes en R. Prummel; K. W. Koopmans en C. G. H. Bergmeijer; F. C. Reinders en M. W. Roest; A. Sprang en A. G. Slok; J. E. Kampert en J. Bouman; T. J. Boon- zaaijer en H. van Barneveld; P. Mac- kaaij en M. H. B. van Schuppen; H. B. Uri en J. Vlieger; Th. E. de Kleyn en E. van Galen; G. van Dijk en E. Tim mer; A. A. Hanemaaijer en A. Dompe ling; R. J. Koops en E. G. Davelaar; H. van de Hoef en R. H. C. Moesber gen; J. van Viegen en W. Verschuur; A. Bouman en V. R. Hael. Overleden: Lambertus ter Haar. 86 iaar; Hermina Gerdina van Otterloo, 74 jaar. wed. v. G. G. de Winkel,Lud- wina Kolenbrander. 40 jaar. echtg. v. J. J. C. Stegehuis; Clazina Jonkers, 52 4aar. RHENEN Verschillende inwoners van Rhenen-West, voornamelijk wonende aan de Utrechtsestraatweg zyn hoogst verontwaardigd over het feit, dat het ge meentebestuur nog steeds niet heeft voorzien in een behoorlijke verlichting voor dit stadsdeel en dat de inrit naar beneden wordt gehaald door allerlei opslag van materiaal afkomstig van een machinefabriek. ,Wij willen liever niet in de. publici teit komen", zei gisteravond een van de bewoners, „maar iedereen zal het met ons eens zijn, dat de toestand ver re van ideaal is. Het is 's avonds pik kedonker, je breekt bijna je benen en overdag ergert iedereen zich aan de materialen die nabij de Kuilweg liggen opgeslagen op de openbare terreinen. Waarom maakt de gemeente van dat grote grasveld niet een hertenkamp, of een mooi plantsoen. Het terrein ligt er nu al vijf en twintig jaar zo, zon der dat er iets aan wordt gedaan. De burgemeester komt er iedere dag een paar keer langs wanneer hij naar het stadhuis rijdt of naar huis, maar onze eerste burger heeft er kennelijk al even min oog voor." Een van de klagers heeft jarenlang een opslag ter plaatse gehad van oude voertuigen en aannemersmaterialen. „Ik kreeg toen aanschrijving op aan schrijving om de boel op te ruimen, maar even verder laat men alles oog luikend toe. Dat is geen stijl!" Men is algemeen van mening, dat de opslagplaats van de dienst van gemeen tewerken, die iets verderop ligt. heilig is bij de andere opslag. Die gemeente lijke bergplaats ligt in een diepe kuil. zodat de meeste passanten er voorbij zijn, voordat zij er erg in hebben. Een ander probleem is het hoog op gaande struikgewas bij het Kalkoentje, eveneens langs de Utrechtsestraatweg. Een van de fabrieksdirecteuren ter plaatse. vertelde. dat hy op verzoek van de eigenaar van het oude Tolhuis dit onbewoonbaar geworden pand heeft afgebroken, zonder dat hij er tot op vandaag ooit één cent voor heeft ontvangen. „Maar het was mjjn eigen belang, want er zouden nog veel meer onge lukken zijn gebeurd. Maar waarom trekt men nu dan niet de struiken uit de grond die in de weg staan. De hele sloop ish ierdoor zonder effect geweest". „De man, die destijds vroeg de onbe woonbaar geworden bouwval te slopen, heeft me al gevraagd ook die struiken uit de grond te trekken. Maar waarom moet ik ook dót nog doen." was de ver ontwaardigde vraag van de betrokken fabrieksdirecteur. ..Laat de rijkswater staat dan eindelijk eens wat actiever worden. De parallelweg op „Rerpmerden" voor de daar gevestigde bedrijven is ook al een zaak, die meer dan tien jaar loopt. Onlangs heb ik een nieuwe em ployé van de waterstaat erbij geroepen. Hij zei me met de hand op het hart de zaak opnieuw te zullen aansnijden. Maar het is al weer een half jaar geleden en ik heb niets meer gehoord." Er is enkele dagen geleden in het dorp Eist een hearing gehouden door het gemeentebestuur van Rhenen. Het wordt tijd. dat er in Rhenen zelf ook iets dergelijks wordt gehouden, dan zullen de gemeentebestuurders nog eens met de oren klapperen." Het gemeentebestuur schijnt al enke le maanden bezig 'te zijn om de Utrecht sestraatweg-west aan een behoorlijke verlichting te helpen. Wat die hearing betreft, wordt overw-ogen, nu de op komst in het dorp Eist zo bijzonder groot was, een dergelijke avond in Rhenen-stad te beleggen. Een zegsman van de dienst van ge meentewerken bevestigde gisteravond, dat al vijf maanden geleden door bur gemeester en wethouders een plan is ingediend om op de Utrechtsestraatweg vanaf de bebouwde kom van Rhenen tot aan de nieuwe verlichting in Eist 'n natriymverlichting aan te bren gen. De plannen zijn gunstig ont vangen, zodat er waarschijnlijk binnen kort maatregelen op dit punt kunnen worden tegemoet gezien. Er zit dus ken nelijk voor de bewoners van Rhenen- West een lichtpuntje in Tot 17.30 uur u dan even a.u.b. Van 17.30- 19.30 uur dan brengen wij hem nog Alleen voor Veenendaal 's Zaterd. van 16.30-17.30 uur ELST Verloren: jongenshorloge z. bandje. Gevonden: manchetknoop met sier- knop van aan elkaar gelast zilveren kwartjes en dubbeltje. Inlichtingen Rijkspolitie te Eist. RENSWOUDE Een metselaar uit Renswoude werd door de Utrechtse politie rechter, mr. P. J. Klaver, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee weken en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar, waarvan een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Hij had in Hoevelaken een ernstige autobotsing veroorzaakt terwijl hij on der de invloed van sterke drank ver keerde. De officier van justitié, mr. J. C. van den Berg. had het zo ernstig ge vonden, dat hij als nevenstraf naast de twee weken cel onvoorwaardelijk had geëist een ontzegging van twee jaar onvoorwaardelijk. Maar die bij komende straf vond de politierechter iets aan de hoge kant, vandaar, dat hij van die gevraagde twee jaar er een voorwaardelijk maakte. De oorzaak van het ongeval was voor een deel te wijten aan een inbreuk, die de metselaar maakte op een oude ge woonte. Het was van hem doorgaans ..vaste prik", dat hij 's middags vier borreltjes dronk. Dat was hem altijd goed bevallen; dat was zijn „taks", hij kon er altijd goed tegen. Maar op de bewuste dag van het on geluk had hij ook 's morgens vier bor rels achterover geslagen. En dat was teveel, omdat hij 's middags de „oude gewoonte" was trouw gebleven. Het be tekende die dag een alcoholgebruik van acht borrels. Hij kon niet meer op de jujste wijze zijn auto besturen. Slinge rend reed hij over de Stoutenburgerlaan te Hoevelaken, waar hij een botsing veroorzaakte. Dat de politierechter enige mildheid betrachtte ten aanzien van de ontzeg ging van de rijbevoegdheid was te dan ken aan de recreatieve functie, die de auto vervulde. De metselaar bleek in te wonen bij een bejaarde broer en zus. Hij nam dat tweetal nog wel eens mee voor een autoritje. Aan de andere kant was een lelijker punt, dat de metselaar vijftien jaar ge leden al eens was veroordeeld wegens rijden onder invloed. Maar dat mocht volgens de raadsman geen gewicht in de schaal werpen omdat het zo lang was geleden. Twee jaar ontzegging vond de verde diger veel te veel; de verdachte trou wens ook. „Veel erger dan die twee weken", was zijn commentaar. Daarom deed het hem deugd, dat het één jaar ontzegging werd met nog één jaar voor waardelijk als stok achter de deur. Zo is het en zo zal het wel altijd blijven. Dat geldt ook voor u als lezer(es) van het dagblad de Vallei, want het is veel gemakke lijker voor u (èn voor onze bezor gers) en het bespaart incasso kosten als u per kwartaal in plaats van per week of per maand uw abonnementsgeld betaalt. En het „toppunt" van gemak machtig ons. als u een giroreke ning hebt. het abonnementsgeld daarvan automatisch af te schrij ven. Een desbetreffend machti gingsformulier zenden wij u op aanvraag gaarne toe. SCHERPENZEEL De door de ker- keraad der Ned. Herv. Kerk beroepen ds. Jongerden uit IJselmuiden heeft de kerkeraad laten weten dit beroep niet te zullen aanvaarden. VEENENDAAL Waarschijnlijk heeft niet een Veenendaler een spannender vakantie meegemaakt dit jaar dan de heer J. Th. van der Veen en zijn verloofde mej. D. van Engelenburg. Zij hebben namelijk twee dagen doorgebracht tussen de Russen, in het bezette Tsjecho-Slowa kije. Zij sliepen een nacht in een hotel te Pilsen, terwijl de lopen van de tanks op hun slaapplaats waren gericht. In de grensplaats Weidhaus. op de grens Duitsland - Tsjecho-Slowakije hebben zij 24 uur staan wikken en wegen of ze wel of niet het bezette land in zouden gaan. ledereen raad de het hun af. Tenslotte gaf de drang naar avontuur de doorslag en heb ben zij zich toch tussen de Russen hegeven. Al maanden van te voren hadden de hr. Van der Veen en mej. Van En gelenburg zich op hun vakantie in Tsjecho-Slowakije voorbereid. Ze wilden nu eens niet in de zon gaan liggen bakken, maar een ander volk en een ander land leren kennen. Ze hadden tevoren een studie van land en volk gemaakt om met zoveel mo gelijk kennis van zaken Tsjecho-Slo wakije te gaan verkennen. Daar komt bij, dat de heer Van der Veen in Amsterdam politiekologie studeert en zich erg aangetrokken voelde „het systeem" eens in de praktijk mee te maken. Zo ging het verloofde paar enkele weken geleden vol verwachting op weg naar het IJzeren Gordijn. On geveer vijftig kilometer voor dit gordijn hoorden zij via de autora dio, dat de Russen hun vakantie land hadden bezet. Het IJzeren Gor dijn leek nog meer ondoordringbaar dan ooit. Ze vatten het echter laco niek op met de gedachte: „Het zal allemaal wel meevallen" en ze be sloten niet om te keren. Natuurlijk speelde de interesse van de student- politiekologie hierbij een doorslag gevende rol. Het paar kwam aan in de grens plaats Waithaus in West-Duitsland. De plaats was overbevolkt met pers mensen uit alle .delen van de wereld, nieuwsgierigen uit de omgeving en toeristen die niet verder durfden. De heer Van der Veen en zijn ver loofde hielden zich 24 uur lang bij de grens op, om te weten te komen of het verantwoord was de reis in Tsjecho-Slowakije voort te zetten. lenburg. Niet bang of zenuwachtig, maar wel erg opgewonden gingen ze de grens over. Ze waren die dag de enige buitenlanders die het aandurf den. Behalve hen waren vier Tsje chen het land binnen gegaan. Heel Waithaus zag het paar dan ook met onbegrijpende blikken een onzekere toekomst tegemoet rijden. Deze vraag stelden zij aan toeris ten en andere personen die het be zette land juist verlieten. Als ze de ze vraag stelden werden ze verbaasd aangekeken, men 'twijfelde aan hun geestelijke vermogens of men zei: „Het is onverantwoordelijk en ge vaarlijk". De twee avontuurlijke vakantie gangers overnachtten in Waithaus. De volgende dag kwam echter weer de onbedwingbare drang op om de grens over te gaan. Weer gingen ze informeren bij de grenspost; in de hoop van iemand iets positiefs te horen. Positieve berichten bleven echter uit. Toch besloten ze te gaan. Dit historische gebeuren wilden ze niet missen. „Ik had nog nooit een tank gezien", lacht mej. Van Enge- „Toen we de grens ongeveer 5 km achter ons hadden liggen zagen we in de bossen de eerste Russi sche tanks. Ook in de korenvelden zagen we de Russen, soms ver van de weg dan weer dicht langs de weg, maar steeds verdekt opgesteld. We reden helemaal alleen door dit on heilspellende decor. Op een gege ven moment kwamen we een bocht om en daar stond een tank dwars over de weg. Met een rood vlagge tje gebaarde men ons een binnen weggetje in te rijden. We waren toen helemaal van onze route naar Pil sen af", vertelt de heer Van der Veen. Even later had het paar echter de goede route weer te pakken. Op de wegen de sporen van de tanks; som mige wegen waren helemaal verpul verd. I)e wegen waren overal be schilderd, op de rechter baan (rich ting Praag) stond „CCCP", op de linkerbaan „Dubcek" en „Svoboda". „Wij reden op de baan „CCCP". Een allerminst optimistisch gevoel be kroop ons", aldus de heer Van der Veen. Om ongeveer vijf uur 's middags tereikten zij Pilsen. Men reed via een brede weg de stad binnen. Aan de ene kant een lange rij tanks. Aan de andere kant van de weg duizen den Tsjechen, zwijgend. Plotseling reden tussen de beide partijen vrachtwagens en personenauto's, al claxonnerend. De inzittenden van de auto's zwaaiden met Tsjechische vlaggetjes en schreeuwden leuzen. De massa aan de kant schreeuwde mee en applaudisseerde. Men pro voceerde de bezetters. In hotel „Skoda" overnachtte het paar. In de straatjes rond het hotel stonden de tanks, de lopen op het gebouw gericht. Het hotel was de vorige dag nog uitverkocht, geweest. Nu waren de heer Van der Veen en zijn verloofde er de enige gasten. De bedrijfsleider vroeg hen herhaal de malen, met tranen in de ogen, hoe men in Nederland tegenover de Tsjechen stond. De heer Van der Veen antwoordde: „Wij staan ach ter de Tschen onder Dubcek". Het paar werd een heerlijk maal bereid. Uit haat voor de Russen kreeg men niet de bestelde kaviaar, 's Avonds wilde de heer Van der Veen een borreltje kopen. Dat bleek niet te kunnen. „Das ist die neue Situation", zei de bedrijfsleider. Hoe de „Situation" de volgende dag zou zijn, hield het paar meer bezig. Het lag namelijk in de bedoeling verder te reizen naar Praag. De volgende dag was de situatie echter nog meer verslechterd. Men hoorde dat Praag onbereikbaar was. Reeds 30 km voor de stad waren wegen en bruggen afgesloten. Bo vendien zou die dag worden ge staakt. De heer Van der Veen voel de zich niet meer zo gerust in het bezette land, zijn verloofde even min. Ze besloten de vrije wereld maar weer eens op te zoeken. Dat ging vrij vlot. Een keer werden ze door een Rus tussen een aantal tanks doorgeloodst. Vlak voor de grens re den ze bijna een paar Polen aan. De heer Van der Veen werd de huid volgescholden maar ze mochten na lange tijd wachten toch verder rij den. Ze kwamen eindelijk weer in het vrije Waithaus terug. „We voelden ons niet prettig", ver telt mej. Van Engelenburg. „We hadden nota bene heimwee naar Tsjechp-Slowakije en de vriendelij ke mensen daar. We hadden het ge voel dat we ze in de steek gelaten hadden". Ze besloten dan ook maar gauw naar huis terug te gaan. want als ze in Waithaus waren gebleven, waren ze- zeker opnieuw naar het bezette land gegaan. „We waren al bezig met het uitstippelen van een nieuwe route", zegt de heer Van der Veen. Of de ouders van het paar niet vreselijk in angst hebben gezeten? „Voordat we de grens overgingen hebben we eerst naar huis gebeld. We hebben toen gezegd dat we nog in Duitsland waren en niet het plan hadden om naar Tsjecho-Slowakije te gaan. Zodoende waren ze thuis gerust. We konden overigens niet in Waithaus zelf telefoneren. Daar ston den rijen persmensen voor de tele foons te wachten. Wij hebben maar in een dorpje even verder gebeld", aldus de heer Van der Veen. Voor de heer Van der Veen en mej. Van Engelenburg zit de vakan tie erop. Ze zullen er echter nog lang op kunnen teren. Ze hebben een avontuur beleefd, dat ze niet snel zullen vergeten: een stuk wereldge schiedenis. Me;'. D. van Engelenburg en de heer J. Th. van der Veen in de auto, waar mee zij hun avontuurlijke reis maak ten. VEENENDAAL De culturele com missie van de Wijkgemcenschap „De Engelenburg" organiseert maandag 9 september een concert op het school plein van de dr. Heksterschool. Het con cert wordt gegeven door de „Edesche Harmonie", o.l.v. dirigent J. Warbroek uit Arnhem. De „Edesche Harmonie", die op con coursen van de Koninklijke Nederland se Federatie uitkomt in de Vaandel afdeling, werdlin juni 1934 opgericht. Het korps telt momenteel 55 leden en staat al 22 jaar onder leiding van de heer Warbroek, die het tot grootse pres taties heeft weten op te voeren. Het programma van het concert in Veenendaal ziet er als volgt uit: Tam- bour-maitre Mars, Sonntag im Alpstein (Heinrich Steinbeck, opus 32, Kleine Episode aus dem Gebirgsleben), Mili tary Polonaise (Chopin - Den Arend), Finlandia (Jean Sibelius) Czechen Pol ka (Strauss-Masthon), Wir horen Wal ter Kollo (Lebhaft),- In the Lime-tree Avenue (Adr. Bosch Sr.). LEERSUM Ds. Overgaauw. predi kant van de hervormde kerk in Leer- sum heeft dezer dagen een beroep ont vangen van de hervormde gemeente in Vriezen veen. VEENENDAAL Zaterdag 7 sept.: J. H. Kets, Hoofdstr. 26, tel. 10056. Zondag 8 sept.: H. E. G. Pilon, Kerke- wijk 82, tel. 12481. Apotheek: Zuidersma, Hoofdstraat 53, tel. 12123. RHENEN Voor Rhenen neemt het aanstaande weekend waar: Dr. Wijchers, Achterbergsestraatweg, tel. 08376-2328. AMERONGEN De praktijken van de doktoren Kars en Ossendorp uit Amerongen, Bakker en Van de Burg uit Leersum en Van Ommeren uit Eist worden het aanstaan de weekend waargenomen door: Dr. Bakker, Rijksstraatweg 172A, Leer sum, tel. 03434-1459. SCHERPENZEEL Voor Woudenberg en Scherpenzeel neemt het aanstaande weekend waar: Dr. W. van Vulpen, Dorpsstraat, Scher penzeel, tel. 03497-1220. De dienst geldt van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur. Dr. M. Pon te Scherpenzeel is tot 14 september aanstaande niet aanwezig. Voor hem neemt gedurende deze pe riode waar: Dr. W. C. van Vulpen te Scherpenzeel. tel. 03497-1220. RENSWOUDE Voor Ederveen, De Klomp en Renswou de neemt het aanstaande weekend waar: Dr. Ter Velde te Renswoude, tel. 08387-450. KESTEREN Voor Ommeren, Lienden en Resteren neemt het aanstaande weekend waar: Dr. Van de Veen te Lienden, tel. 03443- 220. De dienst vangt aan op zaterdag 9.00 uur precies. OPHEUSDEN Voor Echteld, Och ten, Dodewaard en Opheusden neemt het aanstaande week end waar: Dr. Tromp te Dodewaard, tel. 08885-213. De dienst vangt aan op zaterdag 9 uur precies. WIJKVERPLEEGSTERS RHENEN Voor Eist en Rhenen neemt het aan staande weekend waar: Zr. J. Slagter, Nieuwe Veenendaalseweg 53, Rhenen, tel. 08376-2381. KESTEREN Voor Echteld, Ochten en Resteren neemt het aanstaande weekend waar: Zr. S. Westerhof, Groene Kruis, Resteren, tel. 08886-210. OPHEUSDEN Voor Dodewaard en Opheusden neemt het aanstaande weekend waar; Zr. E. de Winter te Opheusden, tel. 08887- 210. TANDARTSEN VEENENPAAL/RHENEN Spoedgevallen tel. 08385-12945. DIERENARTSEN EDERVEEN Voor Ederveen en omgeving neemt het aanstaande weekend waar: Dr. Van Riessen, Dorpsstraat 18, Lunte- ren, tel. 08388-2557.

De Vallei | 1968 | | pagina 5