Anabelle of Caroline? Nog steeds geharrewar over voedselvluchten Biafra BRAAT! Bezetters vernielden t.v.-studio DAF33 comfort nu f.4795.- Jiri Hajek keert terug naar Tsjecho-Slowakije GODSDIENSTIGE SPANNINGEN IN ATJEH VERSTOREN ECONOMIE V.S. MAKEN HAAST MET SENTINEL xEL HOLS DONAKAT KEUKENS? Franse begroting gepresenteerd Humanae Vitae inconsequent ONDANKS BEDREIGING DOOR DE RUSSEN AUTO-UNIE GELDERLAND N.V. - G. van Schoonbekestraat 1-3 VEENENDAAL - TEL. 08385-10051 Malik wil praten met leider van verzet in W.-Irian Duitse smokkelde goud ÉT DRAKA Duvalier laat Knox vrij Aardbeving in Turkije eist 32 doden Gematigde taal van Smith De beste propositie onder de vijf mille Weekje uit de wereld Europa VKiJÜAo 6 SEPTEMBER 1968 ADVERTENTIE OEMOEAHIA. Na besprekingen tus sen Biafraanse functionarissen en de Rodekruisvert^enwoordiger dr. Au gust Lindt is donderdag in Oemoeahia een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat het Nigeriaanse re geringsbesluit waarin voedselvluchten worden toegestaan, wordt aanvaard. De Biafraanse autoriteiten hebben aange boden het vliegveld Otoeroe, dat 60 km ten noorden van de stad ligt, voor voedselvluchten te gebruiken. Het Ro de Kruis heeft dit aanbod aanvaard, aldus het communiqué. Uit Genève wordt gemeld, dat waar schijnlijk vandaag de eerste voedsel- vlucht begint. De vluchten zouden don derdag zijn begonnen maar zijn ver traagd, door „moeilijkheden" met de Biafranen. Het Rode Kruis heeft ech ter minstens vier nachtvluchten op Biafra uitgevoerd naar een onbekend landingsterrein. De landingsbaan bij Oteroe maakt deel uit van dezelfde weg, waarop een paar km naar het noorden „Annabel- le" ligt. Lindt is nog in Biafra, om te probe ren overeenstemming over de landings baan te bereiken. Volgens een gedetailleerde kaart, is Oteroe een dorp bij de landingsbaan Obilago in het midden van Biafra. Het federale leger wil niet van Oteroe we ten, omdat dit de opmars naar Oemoea hia in de weg zou staan, het hoofd kwartier van de Biafraanse leider, lt.- kol. C. Odoemegwoe Ojoekwoe, dat 40 km naar het zuiden ligt. „Er zal geen wijziging in ons standpunt komen", zei een militaire woordvoerder. Van federale zijde werd hef echter mogelijk geacht dat de Biafranen de landingsbaan met de codenaam „Ca roline" bij Oteroe, 13 km ten zuiden van „Annabelle" tussen de plaatsen Oeli en Ihialia zouden willen gebrui ken. Het Nigeriaanse staatshoofd generaal Gowon heeft scherpe kritiek op de Skandinavische landen geleverd, omdat zij de kwestie van de Nigeriaanse bur geroorlog bij het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken ter sprake hebben gebracht. Een hoge regeringswoord voerder verklaarde, dat de Skandinavi sche landen gedreigd hebben, de diplo matieke betrekkingen met Lagos te verbreken, als vliegtuigen welke door de Skandinavische landen aan het Ro de Kruis voor de luchtbrug naar Biafra ter beschikking zijn gesteld worden aangevallen. ABA Volgens Lagos, is donderdag een ko lonel van het federale leger uit Aba te ruggekeerd waar hij de Nigeriaanse vlag had gehesen. Volgens een vandaag uitgegeven oor logscommuniqué, zijn gisteren „ele menten van het Nigeriaanse leger" door de Biafraanse verdediging gebro ken en het ten oosten van de plaats Aba binnengetrokken, waar op het ogenblik hard wordt gevochten. „De meeste woonwijken van Aba staan sinds gisterenmiddag aan een zware vijandelijke beschieting met mortieren en granaten bloot", aldus het communiqué. Duitse katholieken: ESSEN Aan de 82ste bijeenkomst van Duitse katholieken in Essen, een jaarlijks terugkerende manifestatie, hebben donderdag duizenden mensen, verspreid over zes forums, deelgeno men. Het sterkst bezet was het forum over „huwelijk en gezin" dat door rond 5.000 mensen werd bijgewoond. De di recteur van de Katholieke academie in Wolfsburg, professor Georg Scherer, die hier over de pauselijke encycliek „Hu manae Vitae" sprak, noemde deze zendbrief „op een beslissend punt" in consequent. Hij zag geen wezenlijk verschil tus sen de periodieke onthouding die de Paus in zijn encycliek wel toestaat en het gebruik van kunstmatige voorbe hoedmiddelen dat verboden is, als men uitgaat van de stelling dat de mens geen macht toekomt wat de oorsprong van het menselijk leven betreft. Deze „innerlijke tegenstrijdigheid" in „Hu manae Vitae" moet volgens hem tot het inzicht leiden, dat de zin van de geslachtsgemeenschap niet alleen in de voortplanting, maar ook in de liefdes beleving ligt. Professor Scherer, wiens toespraak verschillende malen door bijval van het publiek onderbroken werd, meende dat man en vrouw zelf moeten beslissen, welke methode van geboortenregeling zij willen toepassen. Op de bijeenkomst is het blad „Kri tischer Katholizismus" verspreid, waar in een „ontwerp voor een democrati sche organisatie van het Duitse katho licisme" is gepubliceerd. Hierin wordt een pleidooi gehouden voor regelmati ge bijeenkomsten op parochieel, deke- ming van een „nationaal concilie". Dit naai en diocesaan niveau en de vor- concilie, dat besluiten moet kunnen ne men, zou dan de verlangens die in de parochies of gemeenten leven, kunnen verwerkelijken en in de plaats kunnen komen van bepaalde kerkelijke orga nen die „bevoogdend" optreden. Een dergelijke nieuwe kerk zou dan „ein delijk ook een kerk van mondigen" zijn. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK 'S-ZATiRDAGS GEOPEND VAN 9 TOT >3 UUR Stuur mij informatie over DAF33, DAF44, DAF44 Stationcar, DAF55, OAF55 Coupé, DAF55 Stationcar. (Onderstrepen wat u wenst.) DP 699.49 In enveloppe zender postzegel zenden een OAF. antwoord nummer 2000. Eindhoven. I A Dat de Russische bezetters in Tsjecho-Slowakije niet altijd even zachtzinnig zijn opgetreden, bewijst deze foto van de vernielingen aangericht in de studio's van de Praagse t.v. Gisteren zond men echter alweer provisorisch uit. GENÈVE. Na 'n kort verbluf in Zwitserland keert de Tsjechoslowaakse minis ter van Buitenlandse Zaken Jiri Hajek naar Praag terug, zo heeft de Tsjecho slowaakse ambassade meegedeeld. De ambassade weigerde verdere inlichtingen en het is itiet bekend of Hajek het land reeds heeft verlaten. In berichten uit Praag is er op geduid, dat Hajek als minister van Buitenlandse Zaken na de Moskouse overeenkomst is vervangen. Het Sovjet-blad Izvestia heeft scherpe kritiek op hem geleverd. In het commWi- qué van de ambassade werd h(j echter minister van Buitenlandse Zaken genoemd. Het Russische regeringsblad Izvestia heeft gemeld dat 'n Sovjet-militair in Praag vanuit een passerende auto is doodgeschoten en een ander door een sluipschutter is gewond. „De terroristen ztfn nog niet gepakt", aldus het blad. Een heel bijzondere demonstratie van solidariteit met de regering werd bekendgemaakt in het blad Zemedelske Noviny uit BRNO. Volgens het blad hadden tien vroege re veroordeelden een verklaring onder tekend, waarin zij beloofden dat zij geen misdaden zullen plegen, zolang de Russische troepen in het land zijn. Het doel is, zo verklaarden zij, om de bezet ters te bewijzen dat de autoriteiten al les stevig in handen hadden, voor de in val begon. Agenten uit de provincie zijn in Praag aangekomen, om de stadpolitie te versterken bij het bewaken van ban ken, elektriciteitsinstallaties en fabrie ken, om de Russen te laten merken dat zij hen heus niet nodig hebben om de openbare orde te bewaren. Partijleider Dubcek heeft gisteren by een bezoek aan de fabrieken CKD en Auto-Praha, zijn dank betuigd voor de steun die hij van de arbeiders krijgt. Rude Pravo deelde mee, dat Dubcek dank bracht voor „de vastbesloten re volutionaire houding gedurende deze en de afgelopen dagen". Dubcek voegde daar aan toe, dat hij er van overtuigd was dat hij hun steun zou behouden. President Ludvik Svoboda en pre mier Oldrich Cernik hebben een aan tal andere fabrieken bezocht. De presi dent riep op tot „eenheid, nadenkend heid en begrip". Het bezoek van Dubcek was op de televisie te zien. De gewone uitzendin gen zijn gisteravond hervat. Het be langrijkste programma van de avond was Bedricj Smetana's „Dalibor". Een presentator zei dat het belangrijkste thema van de opera „de liefde voor de vrijheid" was." Vier van de zeven Praagse kranten redacties werden vanochtend nog door de Russische troepen bewaakt. De re dacteuren van Prace mochten gisteren naar hun bureau terugkeren. De Rude Pravo meldde, dat deskun digen die de bevrijde gebouwen heb ben doorzocht tot dusverre „slechts een anti-personeel mijn hadden gevonden die kennelijk was vergeten door de vreemde troepen in het gebouw van de Tsjechoslowaakse radio". Slavia De Russische bezettingsautoriteiten hebben ook de meeste sportactiviteiten laten uitstellen. De spelers van de Praagse voetbalclub Slavia hebben een uitnodiging voor „een vriendschappelij ke wedstrijd" van een Russische pant sereenheid, die in hun stadion is gele gerd, van de hand gewezen. Slavia heeft ook een verklaring uit gegeven, waarin werd gezegd dat de club „niets te maken had" met een concert door een Russische militaire band, dat op het terrein van de club was gegeven. De club tracht op alle manieren de terugtrekking van de troe pen uit het stadion te verkrijgen. In een bericht uit Moravië schreef Prace, dat de inwoners van het indu striële gebied Ostrava voorbereidingen hebben getroffen voor een verkiezing, waarvan het doel zou zijn om Draho- mir Kolder, een vroeger lid van het presidium van de communistische partij, die er van beschuldigd wordt met de Russen te collaboreren, van zijn functie als lid van de nationale verga- I dering te ontheffen. De stemming zal volgende maand worden gehouden. Verraad Enige conservatieve politici in Tsje- cho-Slowkije hebben bezworen, dat zij de Russische en andere Oosteuropese strijdkrachten niet het land hebben bin nengehaald. In het partijblad Rude Pravo beken de de afgezette hoofdredacteur van het blad, Oldrich Svestka, dat hij „natuur lijk fouten had gemaakt", maar hij verzekerde nooit zijn land te hebben verraden. Dergelijke verklaringen heb ben ook Vasil Bilak, Milos Jakes en Drahomir Kolder afgelegd. In Praag is vrijdag officieel beves tigd dat Jan Zaruba, oud-vice-minister van binnenlandse zaken, zelfmoord heeft gepleegd. Hij is vrijdag in Mid- den-Bohemen met militaire eer begra ven. „Hij stond bekend als een strijd baar en toegewijd communist", aldus het communiqué. Zaruba stond sinds mei aan het hoofd van de inspectie van het ministerie. Emigratie „Wij moeten bepaalde maatregelen nemen, om het vertrek van Tsjechoslo- waken naar het buitenland te voorko men, aangezien dit onder de huidige om standigheden een emigratie betekent." Dit heeft de eerste-secretaris van de Slowaakse communistische partij, Hu- sak, in een toespraak op een partijbij eenkomst gezegd. Hij verweet vooral de intellectuelen, „die het hoogste woord over vrijheid en nationale trots hadden" dat zij bij de eerste de beste gelegen heid hun koffers pakten om „hun va derland elders te zoeken". President Tito van Zuid-Slavië heeft donderdag opnieuw aangedrongen op een spoedige terugtrekking van de troe pen van het Pact van Warschau uit Tsjecho-Slowakije. Op een banket in Brioni ter ere van zijn gast, president Moktar Culd Daddah van Mauretanië, zei Tito nogmaals, dat de TsjéöKo-Slo- ylraken zijn problemen zelf kan oplos sen. Hij legde de nadruk op het be ginsel van eerbiediging van de soeve reiniteit, onafhankelijkheid en vrijheid van alle landen en volgeren. DJAKARTA President Suharto van Indonesië heeft, volgens welinge licht»* kringen, een beroep gedaan op de Mohammedaanse leiders in Atjeh, Daud Beureuh en anderen, zorg te dra gen voor vermindering van de span ning tussen de moslims en de kleine christengemeenschap in deze Noordsu- matraanse provincie, een bolwerk van fananticke mohammedanen. De presi dent had tijdens zijn bezoek van en kele dagen geleden aan Atjeh een uit voerig gesprek met Beureuh, die eens een opstand tegen president Soekarno leidde voor de stichting van een „zui- leidde voor de stichting van een „zui vere" moslimstaat Atjeh is econo misch zeer belangrijk en brengt heel wat deviezen in het laatje. Djakarta vreest dat godsdiensttwisten de ontwik keling van Indonesië als geheel ernstig zullen schaden. Kennelijk in een poging te verhinde ren dat Atjeh voor honderd procent mohammedaans wordt, treft de mili taire bevelhebber van heel Sumatra, generaal-majoor Kusno Utomo, voorbe reidingen voor de terugkeer van een 300 protestanten, die enkele maanden geleden het eiland Banjak ontvlucht zijn. Mohammedaanse jongeren, gewa pend met kapmessen, hadden na een toespraak van Beureuh de christenen op het eiland voor de keus gesteld, zich te bekeren tot de Islam of het ge bied binnen een maand te verlaten. On geveer 25 christenen waren overge gaan tot de mohammedaanse gods dienst, de rest was naar het eiland Nias vertrokken, waar zij of hun fa milie dertig tot veertig jaar geleden vandaan waren gekomen. Op Banjak beschikten zij o.a. over een kerk en een eigen school. Er wordt volgens de christenen zelf in Atjeh geen fysiek geweld tegen hen gebruikt. Er is sprake van een „psy chologische oorlogvoering". Leiders van de 1500 leden tellende rooms-ka- tholieke en protestantse gemeenschap pen in Banda Atjeh, de hoofdstad van de provincie, zeggen dat de christenen het na de mislukte communistische staatsgreep van 1965 moeilijker hebben gekregen. Kerkgang is hun nog wel toe gestaan, maar als er thuis psalmen worden gezongen nemen mohamme daanse jongeren onmiddellijk een vij andige houding aan. Volgens protestant se leiders in Banda Atjeh en Medan, zijn in de jaren na de staatsgreep de weinige christelijke rechters en aankla gers vervangen door mohammedanen en christelijke leraren van staatsscho len ontslagen. GESLOTEN Kortgeleden werden zestien christe nen gedwongen de stad Singkel te ver laten. Voorts zijn enkele maanden ge- DJAKARTA De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, is bereid met de Westirianese verzetsleider Lodewijk Mandat jan te praten, als hij „in de schoot van de re publiek" terugkeert. Antara dat dit meldt, zegt dat Malik voor dit overleg naar West-Irian wil als Mandatjan vrijwillig zijn schuil plaats in de bossen verlaat. De minis ter zou van mening zijn dat de verzets leider dit spoedig zal doen. Mandatjan en zijn aanhangers van de stam der Arfaks vluchtten in 1965 de bossen in met wapens uit de laatste wereldoor log en begonnen kort daarop een reeks acties om het gebied onveilig te maken. De verzetsstrijders gaven eind 1965 gehoor aan een oproep van plaat selijke regeringsleiders en kwamen uit de bossen te voorschijn. Begin vorig jaar keerden Mandatjan en zijn aan hangers echter weer naar hun schuil plaats terug, naar verluidt wegens de slechter wordende economische toe stand en uit protest tegen wat zij wan gedrag noemden van regeringsfunctio narissen die van Java naar het gebied waren overgeplaatst. j Matsoejama (Japan) Twee Ja- j 2 panners, die genoeg hebben van het J jachtige leven op land, hebben don- derdag hun intrek genomen in een onderzees huis op de zeebodem ter 2 hoogte van het eiland Sjikou. Kazoe Tanaka (26), een fruitteler, en Seiji Mori (28), een duiker, hopen i een week op de zeebodem te leven. Hun 15 ton zware bolvormige sta len huis, dat 5. 555 dollar heeft ge kost, staat zeven meter onder het wateroppervlakte 30 m uit de kust van Yoshida. „Wij houden ons niet bezig met wetenschappelijke proeven", zei j Mori. „Wij willen meemaken hoe S het leven onder zee is". Zij willen de vissen waarnemen, 2 schaak spelen, wat lezen en naar de l t.v. kijken. Dagelijks zullen zij be- g voorraad worden en in hun duikpak- J S ken willen zij wandelingen op de zeebodem maken. j Kabels en slangen zorgen voor de j j elektriciteit en de frisse lucht. innmtntmuummmunmnnmmnnnf AMMAN Het Nederlandse Interna tionaal Zuivelbedrijf Jordanmilk zal voor 100.000 gulden deelnemen in de Jordan Company in Amman. Boven dien zal het Nederlands bedrijf „ken nis" ter beschikking stellen aan de Jordaniërs. WASHINGTON De Amerikaanse minister van Defensie Clark M. Clif ford heeft opdracht gegeven, spoed te zetten achter het Sentinel anti-raket systeem. Hij bepaalde dat de Sentinel niet getroffen mocht worden door de bezuinigingen waartoe het Congres op dracht heeft gegeven. Zijn besluit werd bekend, enige da gen nadat vernomen was dat op het Pentagon de mogelijkheid werd bespro ken, nog enige maanden te wachten met de aanleg van het Sentinel-net, ten dele omdat China bijna een jaar achter is met de beproeving van zijn eerste intercontinentale raket. In een rede voor de National Press Club verdedigde Clifford ook de spoed achter de proeven met vergevorderde Minuteman en Poseidon met enige oorlogsladingen. Hij merkte op dat de bezorgdheid van sopimige critici dat ontwikkeling van de raketafweer en ontwikkeling van nu cleaire zevenklappers er toe zou leiden, dat Rusland ook verder zou gaan in de bewapeningswedloop en dat de kans op besprekingen tussen Moskou en Wash ington over beperking van de bewa peningswedloop daaronder zou kunnen lijden. Clifford zei het niet eens te zijn met de vrees. Hij zei dat de VS het beste uit een krachtige positie kunnen onder handelen over „overeenkomsten waar door de dreiging van een nucleaire oor-» log steeds kleiner wordt". Met het net van Sentinel afweerraket- ten zal voorlopig een bedrag gemoeid zijn van vijf miljard dollar, maar som mige deskundigen vrezen dat dit tot 45 miljard zal uitgroeien, als het net ook bescherming tegen Russische raketten zal moeten gaan bieden. Clifford verklaarde ook, dat de ge beurtenissen in Tsjecho-Slowakqe duide lijk hebben getoond, dat Amerika nog een aanzienlijke militaire macht in West-Europa moet houden. Sommige Congresleden hadden voor de invasie in Tsjecho-Slowakye aange drongen op een verdere vermindering van de Amerikaanse troepen in Europa. A In het Franse ministerie van Finan ciën hebben premier Couve de Mur- ville (rechts) en de nieuwe beheerder van de Franse staatskas Ortoli de cijfers van de teleurstellende begroting voor 1969 bekendgemaakt. DJAKARTA De 44-jarige West- duitse mevrouw Margrit Freunden- reich is in Djakarta tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij gepoogd had 28 kilo goud in Indonesië te smokkelen. Zij had het goud verbor gen in haar bh. Haar silhouet had de douane wantrouwend - gemaakt. Zij kreeg ook een boete van een half mil joen roepiah (ruim f 7.000). Het goud is in beslag genomen. Mevrouw Freu- denreich zal beroep aantekenen. DEN HAAG De minister van Eco nomische Zaken, mr. L. de Block, zal van 9 t/m 12 september een bezoek aan Belgrado brengen. Hij is daartoe enige maanden geleden uitgenodigd door de Zuidslavische federale secretaris van Buitenlandse Handel, dr. Grivcev. De minister zal o.a. besprekingen voeren over het bilaterale handelsver keer met Nederland. leden in de stad Meoelaboh een metho- distenkerk en een katholiek kerkje door mohammedanen verwoest. De plaatse lijke autoriteiten hadden de christenen niet toegestaan de kerken te herbou wen. De methodisten kregen te horen, dat ze buiten de stad maar een kerk moesten neerzetten. Generaal Kusne Utomo heeft deze gang van zaken min of meer toegegeven door mee te delen, dat het leger de christenen een kazer ne als ontmoetingsplaats heeft aange boden. Een protestantse kerk in Sigll is na „psychologische oorlogvoering" van moslims door de christenen zelfs gesloten. Volgens christenleiders hebben de voorgangers in de moskeeën ongeveer een maand geleden hun propaganda te gen de christenen gestaakt. De chris tenen zeggen voorlopig de grootst mo gelijke terughoudendheid in acht te zul len blijven nemen. I De matras waarop II wérkelijk uitrustl Van DRAKA. PORT AU PRINCE, (Haiti) Pre sident Francois Duvalier („papa doe") van Haiti heeft bekendgemaakt dat hij David Knox, een Britse regeringsfunc tionaris die ter dood was veroordeeld wegens spionage zal vrijlaten. De president verklaarde een en an der nadat de Britse ambassadeur Dal tin Murray persoonlijk om clementie voor Knox had gepleit. Knox was er van beschuldigd de hand te hebben ge had in een mislukte invasie van Haiti in mei j.l. De 45-jarige Knox werkte bij de voor lichtingsdienst van het Britse koloniale bestuur op de Bahamas. BARTIN (Turkije) De aardbeving die dinsdag de Zwarte Zeekust van Tur kije heeft getroffen, heeft 32 mensenle vens geëist en 210 gewonden veroor zaakt, zo werd vandaag officieel mee gedeeld. In de afgelopen 24 uren zijn de aard schokken blijven aanhouden. Het obser vatorium in Istanboel heeft 106 schok ken geregistreerd. De bewoners van het gebied Bartin-Amasya hebben de nacht in paniek buitenshuis doorge bracht. Volgens de laatste berichten zijn 700 huizen volledig verwoest en vele hon derden meer gedeeltelijk vernield. Uit 27 dorpen in het gebied is nog geen nieuws gekomen en verwacht men dat het dodental nog zal stijgen. De plaatselijke gevangenis werd ook verwoest en de gevangenen worden nu in tenten bewaakt. Het reddingswerk, dat nog steeds voortduurt, wordt bemoeilijkt door het regenachtige weer. SALISBURY Premier Ian Smith van Rhodesië heeft donderdagavond op het speciale front-partijcongres weder om een gematigd standpunt ingeno men tegen de rechtse elementen en verklaard dat verdienste nog steeds het criterium vormt. Hij zei verder dat niemand een tweederangs burger kan worden genoemd, omdat zijn huid zwart is. Smith werd op het congres luide toe gejuicht. De premier zou onlangs hebben ge zegd liever te zullen aftreden dan toege ven aan de eis der extreem rechtse figuren in de partij voor een grondwet op Zuidafrikaanse leest geschoeid, krachtens welke Afrikanen niets te zeggen zouden hebben. Smith is een voorstander van een consitutionee! pro gramma in twee etappes de eerste stap is een wetgeving voor vele rassen die theoretisch zal leiden tot parle mentaire gelijkheid tussen blanken en zwarten, de tweede is de instelling in een tijdsbestek van vijf jaar van een nationaal parlement praktisch zeker geheel blank met twee Afrikaanse en een blanke provinciale raad voor klei nere aangelegenheden. ADVERTENTIE verkrijgbaar in de dierenspeciaalzaak

De Vallei | 1968 | | pagina 7