Groninger koek voor minister Jaloerse jongeman die in café gif in bier ileed na voorarrest direct vrij Bende kwik- en tindieven van tien man in Rotterdam opgerold Rapport pleit voor zes grote kerncentrales Garage JANSEN Bonaparte NIEUWE BLUSBOOT VOOR HOOFDSTAD AARDAPPELMEEL FABRIEK MOET MISSCHIEN DICHT DOOR GEBREK AAN SCHOON WATER Supertank Yorster won Slag op Yeluwe Gewonde moest uur wachten op ambulance De Jong en Luns naar Duitsland NAJAARSBEURS vakbeurzen: RECLAME, Prinses Irene en echtgenoot op gigantisch feest in Portugal In overlegorgaan vormen PvdA en PSP één fractie Woninginrichter won bejaarde Rolls Royce ~&ikaloti o SIMGA1301/1501 INTER DECOR en TOELEVERING MEUBELINDUSTRIE VERLICHTINGSBEURS S'70 DAGELIJKS 9-18 uur, op zondag 8 sept. 10 18 uur ook open op 16 en 17 sept. en 's avonds 9,10 en 11 sept. VEERTIG GENOEG STRAF Arrestaties Gunstige markt Programma PREDIKANTEN Drie van de vier Vestigingsplaatsen UN-DEUX-TROIS VOILA! KEIJZER TAPIJT EEN TAPIJT VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1968 MAARN Opnieuw heeft het giste ren bij een ernstig verkeersongeluk op de rijksweg bij Maarn bijna een uur ge duurd, voordat een ziekenwagen de laatste van vier ernstig gewonde men sen naar het ziekenhuis bracht. Het on geluk gebeurde om kwart over acht. De politie waarschuwde om half negen de GGD in Zeist, die een ziekenwagen stuurde. Pas om negen uur arriveerde deze wagen op de plek van het ongeluk. Toen de politie bij het ongeluk kwam on bemerkte, dat er vier in plaats van één gewonde waren, werd opnieuw de GGD in Zeist en in Doorn gewaar schuwd. Ditmaal werden er nóg twee ziekenwagens naar Maarn gestuurd. Doordat één van deze ambulances de weg kwijtraakte, gingen vijftien kostba re minuten verloren. Pas om kwart over negen werd de laatste gewonde naar een ziekenhuis in Zeist gebracht. Het ongeluk gebeurde, toen een Daf je, bestuurd door een invalide dame uit Utrecht, met enkele familieleden op weg was naar een verjaardagsfeestje in Veenendaal. Bij Maarn probeerde de vrouw een zware vrachtwagen met aanhanger in te halen. Toen zij gepasseerd was stuur de zij té scherp terug naar de rechter rijbaan. Het gevolg was, dat de wagen in de berm terecht kwam en in een sloot kantelde. Drie van de vier inzitten den werden door de opengesprongen portieren uit de totaal vernielde auto geslingerd. DEN HAAG Minister-president De Jong en minister Luns (Buitenlandse Zaken) zullen op 18 en 19 september een officieel bezoek aan W.-Duitsland bren gen. Zij zullen met bondskanselier Kie- singer en de minister van Buitenland se Zaken Brand „gemeenschappelijke problemen" bespreken. Op de eerste dag van het bezoek gaan de Nederlandse ministers naar Berlijn, waar premier De Jong de tentoonstel ling „Kunsthandwerk uit de bloeitijd van Nederland" zal openen. Deze ten toonstelling is een onderdeel van een se rie culturele activiteiten die zijn gebun deld in de Nederlandse Cultuurweken, die van 14 tot 28 september worden ge houden. ADVERTENTIE Maak een proefrit bi): Lierderstraat 20-22 Beekbergen, tel. 05766-1392 Dealer voor Beekbergen, Hoenderloo, Loenen en Klarenbeek. ADVERTENTIE KON. NED. JAARBEURS UTRECHT 9 GRONINGEN: Mr. L. de Block, de mi nister van Economische Zaken, heeft donderdag het hoofdkantoor van de Gas Unie geopend, waarop hoofddirecteur ir. J. P. van Dam van Iseelt de bewindsman een enorme Groninger koek aanbood. LISSABON Prinses Irene en haar man, prins Hugo Carlos van Bourbon Parma, zijn gisternacht met tientallen beroemdheden uit de hele wereld te gast geweest op een gigantisch privé- feest in de Portugese hoofdstad Lissa bon. Het feest werd gegeven door de Franse miljonair Pierre Schlumberger ter gelegenheid van de opening v zijn zomerhuis, een landgoed uit de zestiende eeuw. Onder de honderden genodigden wa ren Henry Ford, baronesse de Roth schild, de begum Aga Khan, prinses Ira von Fürstenberg, acteur Yul Bryn- ner, actrice Capucine, prinses Jeanne Marie de Broglie, de stierenvechter Luis Miguel Dominguin, actrice Gina Lollobrigida, actrice Audrey Hepburn en tal van andere beroemdheden. Tweehonderd man personeel in blau we uniformen waren tot in de vroege ochtend in de weer. Ook dertig detec tives hadden zich onder de genodigden ••gemengd. Tot de gasten behoorde de Boliviaanse tinmagnaat Antenor Pati- no en zijn vrouw. Zij zullen vanavond een soortgelijk feest geven voor onge veer dezelfde gasten. DEN BOSCH „Een storm in een glas bier". Die kwalificatie, door de raadsman gebruikt voor de zaak die de rechtbank in Den Bosch behandelde, werd beves tigd door de afloop: De rechtbank stelde de verdachte, de 27-jarige Jan H. van der B. uit Lieshout, op vrije voeten in afwachting van de uitspraak. Het glas waarin het stormpje had gewoed had weliswaar het levensgevaarlijke gif strychnine bevat en het stond weliswaar vast dat Jan dat er in had gedaan, maar de omstandigheden verzwakten de ernst ervan toch wel danig. Zodanig zelfs, dat de officiér van Justitie onmiddellijke invrijheidsstelling van de ver dachte vroeg. De vergiftiging van het bier had zich afgespeeld tegen het decor van een dorpscafé in Lieshout, dat blijkbaar niet het trefpunt van de plaatselijke in telligentsia was en evenmin ooit door een geheelonthoudersvereniging tot vergaderlokaal zou worden gekozen. Jan, een bleke, gebogen lopende jon geman, zwak begaafd en sinds zijn elf de jaar behept met een hersenafwij king, placht hier zijn weekeinden door l® brengen, evenals zijn vriend Jo hannes, een moerensorteerder van 29 jaar, die het in de jaren der leerplicht niet verder dan de derde klas had kun nen brengen. Op 5 november was Jan na de och tendmis aan de veertig pilsjes begon nen, die zijn vaste zondagtarief vorm den sinds hij door werk in een brou werij de smaak daarvan had beet ge- kfegen. In de middag was zijn oog ge vallen op de Veghelse monteur Harry (24), die al eerder zijn jaloezie had ge wekt door de goede verstandhouding met de kasteleinsdochter, waarin Har ry zich mocht verheugen. De eenzelvi ge houding en het minderwaardigheids gevoel waarmee Jan, een geestelijk buitenbeentje in een gezin van elf kin deren, te kampen had, maakten zo als vaker was gebeurd na drankge bruik ook nu plaats voor een plotse linge bravourhouding en agressie. Hij pakte uit zijn zak een aluminium buisje mollengif, dat hij 's ochtends voor de mis in de tuin had gebruikt, en gooide er wat van in een glas bier. Niet veel „want dat vond ik jammer van het spul". Dit glas bood hij ver volgens Harry aan. De monteur, die als hulp achter het buffet de manipulatie had gezien, deed alleen alsof hij ervan dronk en gooide het glas ongemerkt leeg in de spoel bak. Hij wachtte daarna tot 30 novem ber voordat hij aangifte deed. „Ik had ergens meelij met hem". De justitie had er aanvankelijk een poging tot moord in gezien, maar tot kalm beraad en rustig overleg achtte de officier van justitie, mr. E. Smits van Oyen, Jan niet in staat. Jan had weliswaar gezegd dat hij Harry alleen aan het schriken had willen maken, maar de president, mr. Th. Geene, had wel opgemerkt: „U wist toch wel dat dat spul niet was bestemd om het haar van een mens te laten groeien". De officier vond ook dat Jan het ge vaar van het gif het buisje was be drukt met een doodskoop had moe ten beseffen, zodat de poging tot dood slag bewezen zou zijn. De psychiaters hadden Jan sterk verminderd toerekeningsvatbaar be vonden. En dat bracht mr. Smits tot de opvatting dat het voorarrest van ne gen maanden al genoeg straf was ge weest. Hij eiste daarom 52 weken ge vangenisstraf met aftrek, waarvan 12 voorwaardelijk. In de proeftijd van 2 jaar zou Jan onder het toezicht van het consultatiebureau voor alcoholisme moeten staan en zich zo nodig in een kliniek laten opnemen. De raadsman, mr. G. J. P. Cammel- beeck, kon weinig meer doen dan zijn erkentelijkheid voor deze eis betuigen. Hij meende alleen, dat strikt juridisch gezien in de 'gegeven omstandigheden van opzet nooit sprake kon zijn ge weest en dat daarom vrijspraak moest volgen. Ook dan zou Jan zich wel onder be handeling van een zenuwarts stellen, verzekerde mr. Cammelbeeck de rechtbank. Jans moeder, die de zitting snikkend volgde zij had enkele dagen geleden door een auto-ongeluk een andere zoon verloren had al be loofd daarvoor te zullen zorgen. ROTTERDAM Met de arrestatie van tien mannen heeft de Rotterdamse politie een bende opgerold, die zich vooral bezighield met diefstallen van grote partijen kwik en tin. Ook sigaretten, buitenboordmotoren, schrqfmachines, koper en drank werden door het tiental geroofd. De bende stal in totaal voor een kwart miljoen gulden. Het onderzoek van de politie dat op gang kwam na een inbraak op 5 ju li in de loods van een havenbedrijf aan de Rotterdamse Binnenhaven strek te zich uit over verschillende gemeen ten. De bende, die«door de politie wordt gekarakteriseerd als een hechte, beslo ten groep roofde op 5 juli uit de loods aan de Rotterdamse haven voor 180.000 gulden aan kwik, dat was verpakt in stalen cilinders. Het onderzoek van de politie duurde tot half augustus. Toen hadden de re chercheurs zoveel bewijzen in handen, dat zij in snel tempo acht Rotterdam mers konden arresteren. Het waren de 25-jarige J. v. L., L. v. E. (35), C. J. H. (23), de 27-jarige chauffeur A. H„ de los werkman P. S. (30), de chauffeur J. K. (26), de lompensorteerder J. S. (41) en de loswerkman W. v. L. (22). De bende die alleen met vast perso neel werkte, had uit de opbrengsten van de diefstallen een aantal kostbare personenauto's gekocht, om zich snel te kunnen verplaatsen. Voor het vervoer van de buit werd gebruik gemaakt van een eigen vrachtwagen. Omdat er, volgens de politie, een gunstige markt bestaat voor de verkoop van kwik en tin, raakten de bendeleden de gestolen partijen steeds snel kwijt. Voor 60.000 gulden aan kwik werd in Amsterdam en in Utrecht verkocht. Een grote partij werd ook geleverd aan een niets vermoedende koper in Duitsland. Toen bekend was geworden, aan wie het kwik werd verkocht, arresteerde de politie nog 2 helers: de 39-jarige Am sterdamse opkoper W. v. K. en de 37- jarige opkoper F. de B. uit Utrecht. Dit tweetal is inmiddels respectievelijk in Amsterdam en Utrecht voorgeleid aan de officier van justitie. De meeste inbraken werden gepleegd door de drie Rotterdammers C. H., A. H. en P. S. Als leiders van de bende lie ten zij zich assisteren door de andere leden van de gang. Zij braken in Rot terdam onder meer in bij een gereed- schapshandel, bij een shiphandler, een rubberhandel en een olie- en kolenhan del. Ook in Schoonhoven werden twee inbraken gepleegd. Behalve 180.000 gulden aan kwik en tin, stalen zij voor 9.000 gulden aan ko per, 13.000 gulden aan schrijfmachines, 12.000 gulden aan sigaretten en drank en 10.000 gulden aan buitenboordmoto ren. Tijdens de verhoren, die het tiental de afgelopen twee maanden door de po litie werd afgenomen bleek, dat de ben de nog een heel programma had klaar liggen voor nieuwe inbraken, waar men echter nooit aan toe is gekomen. Een brandkastkraak was al in een zeer ver gevorderd stadium van voorbereiding. De politie heeft bijna de hele buit bij kopers teruggevonden. Alleen vijf bui tenboordmotoren zijn nog spoorloos. Van de gearresteerden is alleen de lom pensorteerder J. S. met een bekeuring naar huis gestuurd. De man had zich schuldig gemaakt aan heling. Alle an dere arrestanten zijn opgesloten in het Huis van Bewaring in Rotterdam. DEN HAAG De Partij van de Ar beid en de PSP zullen als een fractie optreden in het nieuwe intergemeente lijke overlegorgaan voor Den Haag en randgemeenten, dat gisteren is geïn stalleerd. Voor dit samengaan is geen vooraf gaande toestemming van de beide hoofdbesturen gevraagd, zei ons het Haagse socialistische raadslid W. H. A. Nuy. In de Haagse raad zijn de twee fracties nog gescheiden, „maar wat niet is kan komen", zei de heer Nuy. ADVERTENTIE ELKE DROGIST HEEFT HET! WOLVEGA De woninginrichter R. Feenstra uit het Friese Wolvega is plotseling eigenaar geworden van een Rolls Royce uit 1932. De auto was de hoofdprijs van een loiterij die door de Gebroeders Van Heugten N.V. in Amersfoort onder hun verkopers was georganiseerd. Het bedrijf had de auto uit Engeland laten komen om te gebruiken bij een reclamefilmpje voor de televisie. Daar na wilde de fabriek de auto zonder al te veel ruchtbaarheid kwijt en zij be sloot toen de kostbare wagen te verlo ten onder haar dealers. De uitnodi gingskaarten voor een congres in Amersfoort fungeerden als loterijbil jetten. De heer Feenstra ging zelf niet naar het congres maar gaf zijn kaart met zijn naam erop mee aan een collega. Zonder dat hij ervan wist werd de auto naar zijn huis in Wolvega gere den. De heer Feenstra weet nog niet wat hij met de kostbare antiquiteit gaat beginnen. MIDDELBURG De predikanten van de hervormde kerk op Schouwen- Duiveland voelen zich overwerkt. Zij kunnen zoals het nu gaat geen gods dienstonderwijs op openbare scholen op het eiland meer geven. Op Schouwen-Duiveland bestaan ne gen predikantvacatures. De overblij vende zeven dominees sjouwen van de ene gemeente naar de andere. „Dit kunnen we niet meer aan", zeggen ze. HENGELO Een reusachtige kerncentrale met een vermogen van 25 gigawatt (25 miljoen kilowatt) in Europoort kan een groot deel van Noordwest-Europa van zeer goedkope elektrische stroom voorzien indien de produktie van de elektrische energie wordt geëuropeaniseerd. Ter vergelijking: de kerncentrale bij Dodewaard die spoedig in gebruik komt, zal een vermogen hebben van 50 megawatt (50.000 kilowatt). Deze mogelijkheid wordt geopperd in het rapport The future of power gene ration (De toekomst van de energie- produktie) dat is gepubliceerd ter gele genheid van het honderdjarige bestaan van de Koninklijke Machinefabriek Stork NV. Het rapport is in de Techni sche Hogeschool Twente in aanwezig heid van prins Bernhard toegelicht door Roman Krzyczkowski, onder wiens lei ding het werd opgesteld door TEMPO, het studiecentrum van Genefal Elec tric. Het rapport handelt over de periode 1975-1985 waarin het totale vermogen van elektrische centrales in West-Euro pa ongeveer 30 procent sterker zal toe nemen dan in de Verenigde Staten. Vol gens de opstellers van het rapport zul len in die periode van elke vier grote elektrische centrales er drie kerncen trales zijn. In de Verenigde Staten gaat de ont wikkeling in de richting van zeer grote kerncentrales met vermogens van on geveer 20 gigawatt (20 miljoen kilo watt) die de produktiekosten per kilo watt met vijftien en wellicht 25 procent omlaag kunnen brengen in vergelijking met de huidige produktiekosten van conventionele centrales. West-Europa, aldus het in opdracht van Stork opgestelde rapport, zal der gelijke kostenbesparingen kunnen be reiken indien de politieke en economi sche moeilijkheden worden overwon nen welke een Europeanisering van de elektriciteitsproduktie in de weg staan. Lukt dat, dat is de beste oplossing de bouw van zes kerncentraleparken met een vermogen van 25 gigawatt (25 mil joen kilowatt) elk. Voor die zes worden als vestigings plaatsen voorgesteld: de Noordzeekust in of nabij Europoort, de Rijnoever nabij Keulen, de Kanaalkust nabij de monding van de Seine, de kust van de Middellandse Zee in de buurt van Ro me, de Kanaalkust ten zuiden van Lon den, de kust van de Ierse Zee nabij Manchester of de kust van de Atlanti sche Oceaan nabij Shanrton (Ierland). Een stelsel van nieuwe centrales waarvan die zes kerncentraleparken deel uitmaken zou 74,9 miljard dollar moeten kosten. De opstellers van het rapport hebben ook rekening gehouden met het argu ment dat de enorme aardgasvondsten bij Slochteren voor ons land de over gang naar de produktie van kernener gie minder urgent zouden hebben ge maakt. Zij wijzen dat argument af, en beroepen zich daarbij op berekeningen volgens welke in 1975 kerncentrales in ons land goedkoper elektrische energie zullen produceren dan centrales die aardgas als brandstof gebruiken tegen de thans geldende prijs. Op den duur, aldus de opstellers van het rapport, zal de Gasunie de prijs van het Nederlandse aardgas moeten verla gen ter garandering van een maximale opbrengst voor de Nederlandse staat uit de omzet van aardgas. De opstellers van het rapport herinneren er aan dat de prijs van het aardgas is gekoppeld aan dat van de prijs van aardolie, en dat invoerrechten op aardolie een be langrijke bron van inkomsten voor de Nederlandse staat zijn. Blijft een Europeanisering van de elektriciteitsproduktie uit, zo betogen de opstellers van het rapport, dan zul len de kleinere landen in ons wereld deel daarvan de dupe worden. Die lan den, immers, zullen dan niet kunnen overgaan tot de bouw van centrales met zeer grote vermogens en zullen dus elektriciteit tegen betrekkelijk hoge prijs moeten blijven produceren. Een gevolg daarvan zal een vertraging zijn van de groei van hun elektriciteitspro duktie. ADVERTENTIE KAMERBREED ra MOTECHT P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM EMMEN De aardappelmeelfa briek Excelsior in Nieuw-Amsterdam wordt met sluiting bedreigd door het ontbreken van schoon water. Daarmee zouden vijftig tot zestig mensen op straa<t komen te staan. De fabriek haalt haar water uit de Hoogeveense vaart, die nu echter zo vervuild is dat het water niet meer bruikbaar is voor de fabricage. ADVERTENTIE HET MEEST ZUIVERE NATUURPRODUCT Volgens een 2 eeuwen oud recept ge stookt in de distilleerderij van N.V. Joh.s Verhoeven, 's-Gravenland. AMSTERDAM: Het nieuwe blus-patrcuillevaartuig „Jason" is gisteren aan het Amsterdamse gemeentebestuur overg Het schip, dat een snelheid van 23 km per uur kan bereiken, is gebouwd door de scheepswerf Paans N.V. te RoodevaarL de Veluwe heeft een tankslag gewoed, die in die tussentijd uit de aandacht verdwenen is door de wur ging van Tsjecho-Slowakye", schrijft Anton Koolhaas in „De Tijd" (r. k.). „Een tankslag van oud-testamentische bezweringen, die gewonnen werd door Zuid-Afrika's supertank, ds. Jacobus Da niel Vorster, broer van „de" Vorster van de apartheidspolitiek in dat land. Datgene wat de Gereformeerde Oecu menische synode 1968 in feite had moe ten opleveren, naar de inzichten van de hoogleraar, dr. J. Verkuyl van de Vrije Universiteit als leider van een minderheid Van christenen: een ver oordeling op christelijke gronden van de apartheidspolitiek, kwam niet uit de bus: de Synode hield zich op de vlakte." „Het gehalte van de argumenten tegen de tekst waarmee de minder heid in de synode stelling nam, met name tegen het bewind in Zuid-Afri- ka: „de bij ons aangesloten kerken dienen duidelijk uit te spreken, dat de beginselen van de apartheid in tegenspraak zijn met het christelijk geloof" was er naar, maar het Oude Testament weet nu eenmaal wel raad met vervloekingen en uitroei ingen, dus daar is wel een tankslag mee op te zetten. Het is alleen wel jammer, dat prof. Verkuyl. die in de dagen van Indonesië zo deerlijk door zijn broe ders in de steek werd gelaten en op zij geschoven, nu opnieuw verplet terd moest worden, al heeft men in die tussentijd de juistheid van zijn inzichten van toen kunnen leren ken nen en al weet men hoe hij als chris telijk voorman van een ongelofelijke zuiverheid is met een geweldige er varing van werken onder „de niet blankes". Na afloop van de synode knapte ds. Vorster ook nog eventjes een pers conferentie op, waarin hij ook geatta- qeerd werd in verband met een arti kel in „Trouw", welk blad voor de veiligheid, vóór het begin van de sy node, de resultaten van een onder zoek naar Vorsters duistere verleden had gepubliceerd. Maar alles in dat artikel was onwaar en verdraaid na tuurlijk en toen vroeg men Vorster ook nog waarom hij geprotesteerd had tegen het verlenen van een ere doctoraat aan wijlen Martin Luther King door de Vrije Universiteit. Nu dat was dan omdat de opvattingen van Luther King nauwelijks christe lijk te noemen waren, volgens Vors ter, en ook al omdat Luther King niet gereformeerd was en niets voor het gereformeerde leven heeft gedaan. Met wat hij daarna zei, deed ds Vorster nog minder voor het gerefor meerde leven, want hij maakte de nagedachtenis van Luther King ook snel nog eens even zo vuil mogelijk, althans hij probeerde dat, door te zeggen dat er in de aanhang van de vermoorde negerleider zoveel com munisten en homoseksuelen waren. Joden kon hij natuurlijk moeilijk zeg gen, in dit geval, maar communisten en homosexuelen werkt ook aardig. Ds Vorster is met dergelijke smeer lapperijen niet alleen getekend, maar naar te vrezen valt ook het milieu, waarin hij een overwinning kon beha len in plaats van de deur uitgesme ten te worden. De omstandigheid nl. dat prof. Verkuyl teleurgesteld en woedend de vergadering verliet en Vorster als triomfator na afloop van de vergade ring, boven op alles wat er aan hy pocrisie vertoond was, nog eens Mar tin Luther King in een krans van ho moseksuelen en communisten kon plaatsen, zonder dat de vrome broe ders van de Gereformeerde Oecu menische Synode begonnen te bra ken, is opgehelderd. Er begint gelukkig een situatie t® ontstaan waarin godsdienstige kwes ties niet meer taboe zijn voor 'n an dere benadering dan de puur theolo gische. Zeer lang is het zo geweest dat zodra godsdienst in het geding was iedereen zijn ogen opensperde van een eerbied voor alles wat door de „deskundigen" te berde werd ge bracht en dat volstrekt wereld vreemd theologisch gedaas bij voor baat onschendbaar was. Maar toch: de sfeer van verschuldigde eerbied voor- de man Gods wordt toch nog vrij algemeen in stand gehouden. De Gereformeerde Oecumenische Synode heeft door zich achter een man als Vorster op te stellen en vervolgens zonder openbare reac ties op de liederlijkheid van diens uitlatingen over Luther King na af loop van de Synode zich vredig ter ruste te begeven, die sfeer van „ver schuldigde eerbied" volledig verbro ken. Hoe zit dat eigenlijk? Kan er hier te lande door buitenlanders rustig de geest van Streichers „Stiirmer" verbreid worden, zonder dat er wordt ingegrepen, alleen omdat het in de schaduw van een gereformeer de synode gebeurt? Ds. Vorster die in eerdere publicaties al over de „bijzondere relatie tussen jodendom en communisme" heeft geschreven, begreep misschien nog net dat hij zelfs in dit gezelschap niet al te goed met anti-semitisme kon aankomen; maar homoseksuelen vormen 'n aar dig equivalent in samenwerking met communisme en als men die beide zaken dan nog aan 'n negerlei der kan vastknopen, dan doet men toch ook al wat om de geest van d® Stiirmer levend te houden en daar mee de arische uitverkorenheid. Wijlen de heer Streicher was door ophanging verhinderd om de Synode bij te wónen, maar Vorster kon het alleen ook wel af. Er is geen ander woord voor dan liederlijkheid. Een begrip dat in het Oude Testa ment tot velerlei vervloekingen aan leiding heeft mogen geven en zelfs tot een verdelging van de mensheid, op Noach en zijn gezinnetje na. Het is natuurlijk mogelijk dat een van Noach's zonen wat donkerder was uitgevallen dan de twee anderen, maar er wordt niet gewaagd van een aparte afdeling voor hem ln de ark. Een omissie van God, die Vor ster en met hem de gereformeerde synode gelukkig nu weer hebben goed gemaakt. Hoe dan ook, de meerderheid van de Gereformeerde, Oecumenische Synode is in de tankslag bij Lunte- ren te keer gegaan op een manier die de godgeleerdheid weer eens bij zonder grondig heeft besmeurd. En wat de heer Vorster betreft, de vreemdelingenpolitie heeft toch ook wel iets tegen nazi-propaganda door vreemdelingen?".

De Vallei | 1968 | | pagina 9