Deelerwoud: Terwii'de was dro°9t al over de helft Zwakzinnige kinderen met vakantie in De Hunneschans Teddy en Henk Scholten over „Orpheus" =FW ba Belangstelling Q DENK ER EENS OVER NA „De wereld wordt veel groter in die week" Meer dan vakantie Tegengroep Ongelooflijk Voor hém wel Lekker werken Te vlug SCHAKEN Ji door H. KRAMER ,ZE HELPEN ELKAAR VOORUIT Ossenmarkt in Putten BRIDGE DAMMEN CRYPTOGRAM MEER BEWEGING DOOR WAT MINDER SNOEP door H. W. FILARSKI door J. M. BOM ytf m In nog geen jaar tijd - van- af september 1967 - heeft de actie voor het behoud van het Deelerwoud 1,3 miljoen gulden opgeleverd. De Ver eniging tot behoud van Na tuurmonumenten is daarmee niet rond, maar zij is een flink eind op weg geholpen. In totaal moet er 2 miljoen gulden op tafel komen, een bedrag waarvan de vereni ging hoopt, dat zij er alsnog de beschikking over zal krij gen. In verband met de bronst tijd van het wild (edelherten en damherten) zal een ge deelte van het Deelerwoud van 16 september tot 16 okto ber worden afgesloten voor het publiek. Rondom de en tree aan de Deelenseweg tus sen Deelen en Hoenderloo blijft een gebied van 150 ha ook in deze periode vrij toe gankelijk. /~\p een soepel walsmuziekje zijn twee zwakzinnige jon gens met elkaar aan het dan sen, niet zonder gratie en vooral met heel veel plezier. Als iemand daarna een nieu we plaat opzet, gaat een van die twee jongens naar een hoek van het vertrek, waar hij onder het dansen iets heeft gezien: een imbeciel meiske, dat hem nog niet tot de schou ders reikt en dat daar al even heeft gestaan als muurbloem pje. „Deze dans is voor jou", zegt hij, en samen vlinderen ze weg alsof ze nooit anders hebben gedaan. Het is dan nog maar negen uur in de ochtend, een goed begin van de dag. Wat brengt die dag nog meer in deze week, waarin bijna veertig zwakzinnige kin deren van achttien jaar en ouder te gast zijn in het Zil veren Jeugdcentrum De Hun neschans te Uddel? Iedereen die ermee te maken heeft, zou diezelfde dag al kunnen vul len met het vertellen over het geen op zo'n dag gebeurt. Dat is namelijk veel meer dan het afwerken van een aantal programmapunten. De groep is hier op verzoek van de oudervereniging Helpt Elkander, waarvan sommige bestuursleden zelf ook een aandeel nemen in het werk. Al deze kinderen, imbecielen en debielen, werken in het da gelijkse leven op De Vlaswiek in Apeldoorn en nu hebben ze een week vakantie. Maar al weer het is veel meer dan vakantie alleen. Het is de be doeling, dat ze er iets meer van meenemen dan alleen een herinnering aan „hoe ple zierig het was en hoe nieuw". Bij vorige vakantieweken hier De Hunneschans krijgt drie a vier van deze groepen per jaar heeft men het ook met verwondering gezien: ge woon met elkaar en met an deren omgaand, komen deze kinderen tot veel grotere din gen dan zij ooit hebben ge daan. Voor De Hunneschans brengt het werken met deze groepen een iets andere op zet met zich mee dan nor maal. Zoals bekend, is het een ontmoetingscentrum en daarom is er voor elke groep altijd een „tegengroep" uit bijvoorbeeld een ander milieu, een andere streek of van een andere levensover tuiging. Dèt immers is een vereiste, als je een ontmoe ting tot stand wilt brengen. Bij zwakzinnigen kan dat niet: welke andere groep je er ook tegenover zou zetten, mltijd zou die andere groep gaan domineren, een verzor gende functie krijgen en niets meer bijdragen aan de ont moeting. Daarom bestaat de „tegengroep" nu uit leerlin gen van sociaal verzorgende opleidingen, aangevuld met bestuursleden van Helpt Eik onder. Zo wordt het werke lijk ontmoeten een feit: voor de „tegengroep" is het van belang, dat zij vanuit de theo rie de praktijk wordt inge duwd, voor de kinderen, dat hun wereld wat wordt ver groot. Hunneschans - directeur J. Brobbel zegt: „Het is soms niet te geloven, wat je ziet. Nu ze uit hun gewone omge ving zijn, blijken sommige kinderen van alles te kunnen, dingen waarvan tot dusver nie viel te denken. Kinderen, die altijd geholpen moesten worden bij het aankleden, gaan het hier opeens zélf doen. Anderen hebben zich in een paar dagen tijd veel be ter leren uitdrukken. Ze cor rigeren elkaar voortdurend, iets waarvoor ze thuis natuur lijk niet in de gelegenheid zijn. We hebben een meisje gehad van veertig jaar, dat alleen thuis woont met een moeder van tachtig. Niets kon ze, maar wij hebben haar zien dansen hier. Dit met el kaar optrekken heeft een ge weldige opvoedende waarde, dat vind je in alles terug". Niet, dat het allemaal zo eenvoudig is in de geest van „je zet ze maar in De Hunne schans en er komt een ander kind uit". Daar is ook de lei ding goed van doordrongen. „We weten in feite natuurlijk heel weinig van hen", zegt de heer Brobbel. „Als een kind niet naar bed* wil, iedere avond opnieuw is dat dan angst, of jaloersheid omdat de leiders nog niet naar bed hoe ven? Je weet het niet en je komt er niet achter. Maar je ziet wel dit: een van de jon gens wil niet helpen afwas- zen. Op geen enkele manier is hij ertoe te bewegen. Dan gaat een andere jongen even met hem in een hoekje van de keuken staan. Die twee praten een hele tijd met elkaar, je weet in de verste verte niet wat ze zeggen. Maar na dat gesprek komen ze samen af wassen. Al weten we dan niet wat zich in dat gesprek heeft afgespeeld, we weten wèl dat hier weer twee van deze jon gens elkaar hebben opgevoed op zo'n moment". En het werkt zo lekker, zeg gen ze allemaal. Het is een werken met blijde opgewekte kinderen, waarvan directeur Brobbel zonder meer zegt: „Als het mogelijk was dat de helft van de wereld met zul ke mensen was bevolkt, dan waren we misschien een stuk gelukkiger. Vind je dat gek? Denk eraan, dat ze in wezen veel wijzer zijn dan wij. Ze leven niet uit het verleden, maar helemaal in het heden. Ze leven vanuit de situatie, zoals die zich op het ogenblik aan hen voordoet. Is dat niet een beginsel van levenswijs heid soms? En in die situatie van het heden helpen ze el kaar, onvoorwaardelijk troos ten ze elkaar ook wanneer dat nodig is. Ze dragen min^ der ballast met zich mee dan wij en misschien kunnen ze mede daardoor ook meer voor elkaar betekenen". het tempo. En de reclame spots op de tv zijn, al zullen de adverteerders het mis schien anders bedoelen, hele maal een succesnummer: alle maal korte verhaaltjes, die enorme bijval krijgen in dit vrolijke gezelschap. Een zorg is nog: hoe gaat 't met de follow-up? Hoe ont wikkelen de kinderen zich na dit hoogtepunt in de Hunne schans, dat hun wereld plot seling groter heeft gemaakt? Helpende Hand-bestuurslid Y. Groenhout uit Apeldoorn, ook actief werkzaam in de groep, verzekert dat er veel van blijft hangen. Veel kinderen blijken na hun terugkeer naar huis en naar hun werk veel zelf standiger te zijn geworden. Maar het is een mankement in onze samenleving dat er te weinig krachtige impulsen zijn om deze ontwikkeling verder te voeden, dat is hij wel met Hunneschans-directeur Brob bel eens. Gelukkig neemt voor al de laatste jaren de belang stelling voor de zwakzinnigen zorg - ook buiten de inrichting toe, maar het gaat vaak nog zo voorzichtig. Voorzich tig in die zin dat er moeilijk geld voor is te krijgen en bij alle liefde en zorg van men sen die ervoor willen werken, blijft het geld toch een be langrijk deel van de draaien de motor. Geld niet alleen voor culturele vorming en so ciëteiten, om een enkel ding te noemen, maar ook voor de opleiding van meer, veel meer bekwame krachten. De heer Brobbel: „Dat laatste is wer kelijk een vacuüm. Maar we zien toch dat de belangstel ling van onze samenleving voor het zwakzinnige kind toe neemt. Een heel belangrijk ding is het daarbij dat ook in de verschillende oudervereni gingen het gesprek over deze dingen goed op gang is geko men." Buiten, op het terrein van de Hunneschans, is intussen een nieuw feest op gang geko men. Er wordt gezongen, goed hard, zodat iedereen het kan horen. Een van de jongens kijkt naar een bezoeker van buiten, die niet meezingt. En hij zegt: „Zingen, meneer, zingen, dat doen we hier de hele dag." T>laats van handeling: gast- vrij huis Stationsstraat 66 te Apeldoorn. Personages: Me vrouw Hundepool (gastvrouw) en Teddy en Henk Scholten (gasten). Teddy is geruime tijd afwezig geweest op het televisiescherm als gevolg van een oogaandoening, maar het zit er helemaal in dat zij binnenkort weer in de huiska mer zal verschijnen. Program ma mag nog niet verklapt worden. Intussen kennen de Neder landse huisvrouwen haar het best van het plaatjesprogram ma voor de radio: „Terwijl de was droogt". Henk Scholten is tegenwoor dig directeur van Socutera (sociale en culturele t.v. en ra dio-programma's voor ver schillende groeperingenHet opgewekte bescheiden t echt paar, dat „in het vak?' van hard werken houdt, bracht de vakantie door aan de Rogge- botsluis te Kampen, waar de heer P. H. Hundepool een rij comfortabele bungalows in een HPot voor kort konden de be- zoekers van Ouwehands Dierenpark nog zakjes dieren- voer kopen bij de ingang van het park. Dat is nu niet meer mogelijk. De directie van het park wil voorlopig bij wijze van proef controleren hoe de levende have reageert op deze maatregel. Bij de zebra's bij voorbeeld is het al goed merk baar. Voorheen stonden deze dieren steeds op dezelfde plek naar allerlei lekkernij te bede len. Nu ze in die korte tijd al weten, dat er voor hen niets meer van bezoekers te pakken valtzijn de dieren veel rusti ger geworden en staan ze niet meer verzameld op dat ene plekje. Ze lopen verspreid over de steppe en zijn nu voor de bezoekers veel beter te zien. Ook met veel andere die ren is dat al het geval. Nu ze niet meer bijgevoerd worden door het publiek kunnen de op passers bovendien een veel nauwkeuriger controle uitoefe nen op het dagelijks menu. Wanneer blijkt, dat deze maat regel gunstige resultaten ople vert met het oog op de gezond heid en de rust van de dieren, zal voorgoed met de verkoop van zakjes dierenvoer worden gestopt. weids polderlandschap rond het Veluwemeer heeft 'ge bouwd. Men kan er ook bur gemeester, Kamerlid en oud voorzitter van de A.R. partij, dr. Berghuys en de rustend directeur van de Apeldoornse Netten, de heer Vroom, tegen komen met bootjes, zeilen, visgerei en ligstoelen. Teddy en Henk Scholten kwamen op afscheidsbezoek (met etentje na in Orpheus) bij het echtpaar Hundepool, maar er zat kennelijk een se rieus kantje aan, want, behal ve de heer Hundepool, die een actieve rol heeft gespeeld bij de inbreng van het Apel doornse bedrijfsleven in de tot standkoming van Orpheus, wa ren er enkele commissarissen van de N.V. Cultureel Cen trum aanwezig. Doel van de bespreking (terwijl de was van Orpheus droogt!)het verkrijgen van informele ad viezen, ditmaal van achter het toneel over schouwburg leiding, ontwikkeling en sfeer. Orpheusheeft alles mee, zei Ted Scholten „als het maar gastvrij is". wm mm mmmmmmmmmmmm Wfoendag 9 oktober zal in Putten de traditionele Ossenmarkt worden gehou den. Deze reeds in 1795 als jaarlijkse paarden-, beesten en schapenmarkt voorkomen de jaarmarkt duurt van 8 tot 16 uur. Naast een ter gelegen heid van deze oktober-jaar markt met diverse attracties uitgebreide weekmarkt, is er weer een veemarkt, waarop koeien, kalveren, varkens, pony's en ander vee zullen worden verhandeld. Voor de centrale rundvee- keuring Putten en Omstreken betekent de Ossenmarkt de twaalfde fokveedag van deze vereniging, met een veekeu ring op het terrein naast de gemeentelijke eierhal. Verder zal aan de Ossenmarkt een feestelijk karakter worden ge- gegeven door agrarische orga nisaties, die op deze dag di verse keuringen, wedstrijden, testen en dergelijke hebben georganiseerd. De dagprogramma's zijn nogal flexibel, ze moeten ver anderd kunnen worden op elk moment dat het nuttig of no dig blijkt te zijn. Van de film bijvoorbeeld is men terugge komen. Een film gaat te snel. De kinderen zitten dan nog te lachen terwijl er bij wijze van spreken juist iets te huilen is en dat wekt de indruk dat ze heel ergens anders zijn met hun gedachten. Geheel ten on rechte. Ze snappen het wel, maar ze zijn nog bezig aan het voorgaande deel van de film, het gaat allemaal te vlug. Daarom nu dia's, waar bij je nog wat toelichting kunt geven ook en die desgewenst zelfs kunt terugdraaien. Een prachtig medium voor deze kinderen. Bij tv-voorstellingen is het weer anders. Daar ko men in de series vaak dezelf de spelers voor die in de loop van de tijd een bekend gezicht hebben gekregen voor de kin deren. Hun wederwaardig heden volgen zij nauwlettend en op de voet. 't Zit 'm echt niet in het snappen, maar in Tegelijk met de aan Johannes Tavenraat gewijde tentoonstelling kan men in de Ge meentelijke Van Reekumgalerij te Apeldoorn een vitrine zien met aardewerk van de be faamde Apeldoornse pottenbakker Johannes Henricus Andrée 1882-1961die met Chris Lanooy en Bert Nienhuis tot de beste kera- mici van ons land behoorde en vooral in het begin van de twintiger jaren als zodanig grote bekendheid genoot. De in de Van Reekumgalerij tentoongestel de voorwerpen zijn afkomstig uit de collectie van de heer I. P. Heins, die ze voor dit doel tijdelijk in bruikleen heeft afgestaan. Op deze foto ziet U enkele zogenaamde glazuurtesten. ER IS een tijd van komen en er u een tijd van gaan. De tijd van komen in in het leven van een schaakmeester gemakkelijk aan te geven, maar de ti.1d van gaan is bij iedereen weer anders. Lasker «peelde nog weinig minder sterk toen hij de 60 al was gepasseerd; Bot- wlnnik, Najdorf en enkele anderen doen weinig of niets voor hem onder. Maar meestal verdwijnt de eens zo beroemde meester geleidelijk uit het nieuws. Tot hen behoort de Russische groot meester Alexander Kotov. die thans de 55-Jarlge leeftijd heeft bereikt. Hij heeft in het IBM-toernooi een poging gedaan om de langzaam vergane glorie weer in ere te herstellen, maar het is hem niet gelukt. Pas tegen het einde van de wedstrijd begon het geluk hem wat toe te lachen, maar toen was het te laat om tot de top door te dringen. Kotov moest ten slotte genoegen nemen met een ge deelde 10e en 11e plaats. Hieronder zien we Kotov in actie te gen onze landgenoot Zuidema, de partij waarmee hij zijn eindspurt Inzette. Wit: C. ZUIDEMA. Zwart A. KOTOV. (Amsterdam 1968.) Zuldslavische verdediging. 1. e2—«4, d7d6 2. d2—d4, g7—g6 3. Pbl—c3. Lf8—g7 4. f2—f4, a7a6. (Het blijft opmerkelijk wat zwart zich in deze variant allemaal kan veroorlo ven! 5. Pgl—f3. b7b5 6. Lel—el. Lc8—b7 7. Lfl—d3, Pb8—d7, 8. a2—a4. (Met de bedoeling het steunpunt c4 ln handen te krijgen.) 8b5b4 9. Pc3—bl, C7—cB 10. c2—3, Pg8—f6 11. Pbl—d2, b4x3c 12., b2xc3, 0-0 13. Tal—bl. Ta8b8 14. 0—0? (Het was beter geweest de nu volgende uitval te verhinderen door middel van 14. h3.) 1 4Pf6—g4 15. Pd2—c4 (Leidt geforceerd tot pionverlies.) 1 5dB—d5! 16. e4xd5, Lb7xd5 17. Ddle2 (Er dreigde 17Lxc4 18. Lxc4, Pxe3) 17Tb8xbl 18. Tflxbl. Pg4xe3 19. Pc4xe3, Ld5xf3 20. De2xf3. c5xd4 21. C3xd4, Lg7xd4 22. Kgl—hl, Pd7—c5. 23. Ld3c4, Dd8— a5, 24. Pe3—g4!? (Een poging in troebel water te vissen. Op 24Dxa4 kan nu 25. Dd5! volgen, b.v. 25Pe6 26. Lb3!, De8 27. De4 en wit herovert belde verloren gegane pion nen.) 24Ld4g7! 25. Df3—C6. Tf8—d8 26. hZ—h3 (De koning heeft ten vluchtveld nodig.) 26e7—e6 27. Tbl—fl, Da5—b4 28. Lc4xa6 (Er ls nog enige hoop: een eindspel met 4 tegen 3 pionnen op één vleugel geeft gewoonlijk remisekansen. Zwart speelt daarom op aanval.) 28Pc5—e4. 29. Tfl—f3, Pe4—d2 30. Dc6c7, Td8—f8 21. Tf3—d3. Db4—bit, 32. Khlh2, Pd2—fit. 33. ICh2—gl. Pfl—g3t. 34. Kglf2 (Of: 34. Kh2, Pe2! 35. h4,h5! en wint.) 34PS3—€4t 35. KfZf3 KOTOV 8 mm' 7 i m ai A 0 i m 0 m m m m 4 aü mm m 8 m, 'f-*? A 2 Al 1 mmm m i abcdefgb ZUIDEMA De ongave van de week: zwart speelt en wint. De oplossing komt in de volgende ru briek. OPLOSSING De sfand was: Wit (Bronstein): Kcl, De4, Tel en fl Lc2, pionnen b3, g4, h5. Zwart: (SJamkowitsj): Kg8. De6. Ta8 en e8, Lb5, pionnen c7. e5, g7, h6. E^ volgde: 38. De4—7t. Kg8—f8 18. Tel—fit! (Op 39. Dh8t volgt Dg8!) 39 Lbóxfl 40. Tglxflt. Kf8—e7 Hl. Dh8xg7t en nu leidt zowel 41Kd6 42. Tf6 als 41. Kd8 42. Tdlt. Kc8 43. Lf5 tot verlies van de dame. ISRAEL was één der landen die tij dens de wereldkampioenschappen te Deauville uitstekend tegen Neder land opereerden en het wist in die wedstrijd met 46—37 voor te blijven, het geen de Israëli een 13—7 overwinning in competltiepunten opleverde. In on derstaand spel vonden Kreyns-Slaven- burg niet de weg die tot het verslaan van het vijandelijke contract had kun nen leiden. Wilt u oosts probleem oplos sen? A 7 5 3 O A H B 8 4 A B 10 6 10 6 4 3 CU A H 10 7 O 10 5 3 A H 4 Wat moet oost nu In slag B naspelen? Zie volgende week. Het probleem dat lk u vorige week voorlegde werd mij gezonden door ie mand wiens naam niet alleen in de Apeldoornse brldgegemeenschap een zeer goede klank heeft: de heer S. R. Herma- nides. Met Hermanldes senior, een groot kenner van het edele spel en een man wiens hoge opvattingen over sportiviteit en de spelethiek een ieder ten voorbeeld gesteld zouden kunnen worden, heb ik vele malen de strijd aan de groene tafel gestreden. Hermanldes Junior is, evenals zijn vader, een groot bewonderaar van perfecte techniek en het mij gezonden partijtje appelleert dan ook in hoge mate aan die kwaliteit. #862 Q? A V 10 O V B 4 V B 7 3 Noord gever, OW kwetsbaar. Noord één ruiten oost één harten zuid één schoppen west paste noord drie klaver oost paste zuid drie sans- atout einde. Tegen drie SA speelde west harten acht voor, oost won de slag met hartenheer. zuid speelde de harten twee bij. In slag 2 volgde schoppen drie, zuid schoppen twee, west schoppen negen en noord schoppenaas. In slag 3 speelde noord ruiten vier. zuid maakte ruiten- vrouw en west bekende met ruiten zes. Hierna (slag 4) speelde zuid klaver drie, west de twee, klaverboer in noord ging verloren aan oosts klaverheer. A V 9 O B 3 O H 10 9 6 A852 4# 5 3 O 7 6 5 4 9 8 5 2 H 10 9 4 H B 10 7 4 9 H 9 8 2 O A 7 3 6 West gever, niemand kwb. Via west één SA zuid twee schoppen noord twee SA zuid drie harten noord drie schoppen kwamen NZ terecht in een respectabel contract. Niettemin ls het door de uitkomst met hartenboer direct in gevaar, want het volgende zou kunnen gebeuren: slag 1 voor hartenaas, slag 2 een mislukte snit met schoppen boer, gewonnen door wests schoppen vrouw. In slag 3 komt weer harten van west, genomen door noords hartenvrouw en ln slag 4 forceert zuids schoppen tien het schoppenaas van west. Indien oost er nu voor gezorgd heeft door het bijspelen van zijn allerlaagste harten (de vier) kenbaar te maken dat hij een mogelijke entree bezit in de laagste der bijkleuren (dus: klaver), heeft west het in slag 5 in zijn macht door het spelen van een klei ne klaver naar oosts klaverheer in de volgende (6e) slag zijn begeerde aftroe ver ln harten te krijgen. Daarna kan west zich vrijspelen met klaveraas, die zuid weliswaar kan aftroe ven, doch hierna zullen NZ nog altijd een slag in ruiten moeten verliezen en gaat het drleschoppencontract één down. Dat dit tegenspel kan plaatsvinden ls reeds bij de uitkomst met hartenboer te zien en er is slechts één middel tegen: slag 1 in eigen hand nemen met harten heer en onmiddellijk klaver naspelenI Dit bezorgt oost een klaverslag op het moment dat hij er niets aan heeft, want west bezit nog een hartentje. Hoe OW ook verder opereren, zuid zal zijn verliet beperkt kunnen houden tot één kla verslag, twee. schoppenslagen en één rui tenslag. Niet goed ls het, slag 1 op tafel te nemen met hartenaas en ln slag 2 kla vervrouw voor te leggen. Want west neemt die slag en kan door het alsmaar doorspelen van klaver de spelleider doel treffend inkorten ln troef, waardoor OW toch drie troefslagen krijgen, alsmede één klaverslag en ruitenheer. GEORGES Mostovoye ls wederom kampioen van Frankrijk geworden. Hoewel zijn naaste belagers, Bajolle en Hisard een gelijk aantal wedstrijdpunten verzamelden, behield hij zijn titel, daar het Franse reglement be paalt, dat de titelhouder aan een gelijk aantal wedstrijdpunten voldoende heeft roor het behoud van zijn titel. In vergelijking met vorige Jaren speel de de nieuwe titelhouder veel remises, waaruit blijkt, dat zijn overwicht lang zaam maar zeker slinkt. Desniettemin zien we toch uit verschillende partijen, dat hij „zijn klantjes kent". Hieronder enkele miniatuur-partijen, waarin vooral zijn tactische kwaliteiten opvallen: Wit: P. Pérot: Zwart: G, Mostovoye: NI mes 5-8-1968. 1. 32—28 18—22; 2. 38—33 12—18; 3. 31—26 7—12; Gangbaar ls (19—23), om een al te gemakkelijke ontwikkeling van wits lin ker vleugel tegen te gaan. 4. 37—31 1—7; 5. 42-38 26—25; 6 47—42 14—20 7. 31—27 Na (41—37) 1014 (46—41) 5—10 (34—29) 19—23 enz. heeft zwart uitstekend spel. 7. 22x31 I. 26x37 16—21; 9. 34—30 25x34; 10. 40X 29 18—22; 11. 45—40 10—14; 12. 40—34 13—18; 13. 5045 20—25; Vanaf dit ogen blik legt zwart zijn uitnodiging op het bord aan wit om ln het offensief te gaan. Deze weigert echter hardnekkig, totdat hij practlsch ndet anders meer kan: 14. 37—31 21—26; 15. 44—40 26x37; 16. 42X31 5—10; 17. 31—26 9—13; 18. 32—27 Be ter ls 36—31 18: 22x31; 19. 26x37 3—P 37—32 17—21; 21. 49—44 ll17; 22. 18—22; 23. 48—42 7—11; 24. 46—41 21-- u moet er Iets gebeuren en Wit klein ,uist de verkeerde aanvalsmethode, omdat hij meent, zwart hierna tot een gelijke af wikkeling te dwingen. Er volgde: 25. 29—23?? en zwart won door een bekende, maar steeds verrassende ofleroombinatle: 25. 22—27! 26. 32x21 17—22; 27. 28x17 19x28; 28. 33x22 11—161 en zwart wint, behalve zijn geofferde stukken ook de voorpost op 171 Wit: G. Mostovoye; Zwart J. P. Raba- tel; Nlmes, 6—8—1968 1. 32—28 19—23; 2. 28x19 14x23; 3. 37—32 10—14; 4. 41—37 14—19; 5. 46—41 5-10; 6. 35—30 10—14; 7. 30—25 18—22; 8. 33—29 13—18; Hoewel dit 39—33 belet, ls o.i. (12—18) beter. 9. 38—33 8—13; 10. 42—38 22—27; Na b.v. (2—8) 48—42 moet er ook iets gebeuren, 11. 31x22 18x27; 12. 29x18 13x22; 13. 32x21 17x26; 14. 37—32 22—27; 15. 32x21 26x17; 16. 38—32 16—21; Tot dusverre heeft zwart gezorgd, dat wit geen enkel vat op zijn stelling kreeg. 17. 41—37 2—8; 18. 43—38 8—13; 19. 49—43 12—18; 20. 33—28. Gezien de ontwikkeling van het spel, is op dit moment een overgang naar het klassieke genre voor wit wel het meest aantrekkelijk. 2018—23; Behalve een akkoord ver klaring met wits wensen betekent deze voortzetting ook een nieuwe bedreiging voor wit: er dreigt direct (21—27) en na 34—29 (23x34) 40x29 (20—24) 29x20 (15x24) wordt het spel bijzonder kalm. Ook hier weer toont Mostovoye een geraffineerd tactisch talent te zijn. Hij vervolgt met: 21. 47—41! 7—12; 22. 39-331 (ZIE DIAGRAM) Ln deze positie meent zwart nu gebruik te kunnen gaan maken van de minder ecónomische opstelling aan wits linker vleugel, die vooral ln net voortduren van het klassieke speibeeld een beslissende rol kan gaan spelen. Positioneel zeer juist gezien, maar... zwart onderschat de combinatoire mogelijkheden. Aan onze lezers hier de opgave: Hoe forceerde wit zeer fraai de winst na zwarts foutzet: 22, 21—26??? Oplossing: De stand was: Wit: 16, 26, 31, 33, 34, 36, 37, 38, 19, 43, 44 49 (12 stukken) Andrelko. Zwart; 4, 7. 11. 12, 13, 15. 17, 18, K. 11, 23, 35 (12 stukken) Van der Sluis: Wit speelde: 26—21 (17x26) 37—32 (26x28) 38—32 (27x38) 34—30 (35x24) 33—29 (24x33) 39x6 en het afspel ging als volgt verloren voor zwart: (22—27) 6—1 (7—12) 43—38 (20—24) 44—39 (24—29 Of?) 39—33! (29—34) 33—28! Er dreigt nu van alles; er volgde nog: (12—17) 1x45 (27—31) 36x27 (37—41) 38—33! (41—47) 27—22 en zwart gaf op, WIJ gaven het afspel, omdat enige lezers meenden, dat na de combinatie, zwart wel remise kon maken, doch dit ls geenszins het geval. Ook andere speel wijzen lelden tot overmachtswinst voor wit! HORIZONTAAL: HIJ heeft zijn haar verloren (9) Het slaghout van de schilder (5) De tegenpool van de minnaar (5) Hij deinst niet voor een Huzarenstuk je terug (9) Een beestachtig land (9) Hierlangs komt men boven (5) Een vreemde kijk (4) Deze jongeling staat ln de bloei van zijn Jaren (9) Om te beginnen moet men het recht op zetten (9) Hieruit kan men kracht putten (4) Hierdoor kun Je de boot afhouden (5) Van het muisje, dat dit op haar ge weten heeft is de minnaar dood (9) Groeven vol opgewektheid (9) Zij leidt de Jongkies (5) Verzamelen van draadjes (5) Uit deze openingen komt metaal (9> 5. Een treedje hoger (8) 6. De huid van het sportveld (5) 7. In dit dier schuilt het bedorvene (8) 10. De maat op het schip (5) 13. Vreemde strop (5) 14. Het ls er (9) 16. vaarwel (3) 17. Blijk van vergevingsgezindheid (9) 18. Beetje bij beetje brengen (8) 20. Deze Perzische muts wordt ln Rome gedragen (5) 21. De voorraad van de kramer (7) 23. Verkeer rondom de toren (8) 25. Daar moet hij voor bloeden (5) 27. Het spek dat langs de wangen vloeit (5) VERTICAAL: 1. Zijn vrouw is een gansje (5) I. Voor hem is elke dag er één (9) 3. Bergplaats voor muziekinstrumenten (6) 4. Dat zijn we niet (7) Oplossing vorige kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. loRe, 4. tante. 8. 8. neef. 11. Ate. 12. aar, 13. pil, 14 mast, 16 traan, 17. Eire, 19. aster, 21. drs, 22. graat, 23. nut, 25. pas, 28. Senegal, 33. Lena, 36. genen, 37. opus, 39. overleg, 40. stapels, 41. Made, 42. lente, 44. arme, 45. geroerd, 48. Pan, 49. sop, 52. temet, 54. man, 56. mager, 59. rood, 60. parel. 61. Riga, 62. oer, 63. ris, 64. wijs, 65. muil, 66. geste, 67. stok. VERTICAAL: 1. lama, 2. gast, 3. Etten, 5. aard, 6. Naarden, 7. tras, 8. Nlers, 9. Ella, 10. fret, 15. Ase, 18. rat, 20. Rus, 22. gal. 24. Tegelen, 25. panters. 26. klomp, 27. snede, 29. neger, 30. geste, 31. apert. 32. Assen, 34. Eva, 35. are, 37. opa, 38. Ulm, 43. notaris, 45. gat, 46. dom, 47. Leo, 48. pedel. 50. Parijs, 51. weg, 52. tram, 53. mooi, 34. mare, 55. nest, 57. gist, 58. rank.

De Vallei | 1968 | | pagina 15