„Normalisering" toestand in Tsjecho-Slowakije Loopt nog niet vlot genoeg EFFICIËNTIE BIJ HULPVERLENING IN RAMPGEBIED VAN IRAN Swaziland is onafhankelijk 6.LDEN W.NDER Voormalige nazi's leiden anti-joodse propaganda Het Belgische Lier heeft toerist veel te bieden Niet onderdanig CRISIS DREIGT IN RELGISCHE ZUIVEL Bonaparte Ziekenhuizen aangevallen in Biafra TUC heeft toch vertrouwen in regering-Wilson Bejaarde fietsers verongelukt Dan alleen Wiesenthal over situatie in Oost-Duitsland: Rassenkwestie op Engelse school NAJAARSBEURS vakbeurzen: RECLAME, Onthouden Hajek KEIJZER TAPIJT EEN "Ëhkalotl TAPIJT KAMERBREED Chips knabbelen? DUITSE KATHOLIEKEN VRAGEN PAUS OM UITSPRAAK TE HERZIEN vw lNEN Ir. Simon Wiesenthal, die zo'n belangrijke rol heeft gespeeld bij het opsporen van Duitse oorlogsmisdadigers, heeft op een pers conferentie een lijst met de namen van 39 Oostduitse journalisten en propa- gandafunctionarissen getoond, die be langrijke functies zouden hebben be kleed in het propapanda-apparaat van de nazi's. Bij deze 39 is ook de voor naamste woordvoerder van de Oost duitse regering, Kurt Blecha. Verzameling Boekje Kilometers VERLICHTINGSBEURS S'70 INTER DECOR en TOELEVERING MEUBELINDUSTRIE ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1968 MOSKOU STUURT AFGEZANT PRAAG Gistermiddag is in Praag een gevolmach tigde afgezant van het Kremlin aangekomende Sovjetrussische vice-premier Vasil Koeznetsov. Hij werd meteen door president Svoboda ontvangenzo is uit goed ingelichte kring vernomen (De correspondent van Associated Press, Elias Antar, is terugge keerd van een rondreis door een gedeelte van het afgelegen gebied in oostelijk Iran, dat vorige week Is getroffen door aardbevingen. Hier volgen zijn bevindingen.) KACHK (Iran) Vijf broers liepen donderdag gelaten door de straten van 't gehavende Kachk, op 3 aan el kaar gespijkerde plankjes, een kwalijk riekende in een deken gewikkelde bun del dragend. Voor het onderste gedeelte van hun gezichten droegen zij zakdoeken tegen de doordringende lucht en zij zwegen, behalve een, die van tijd tot tijd zacht snikte. Zij gingen hun vader begraven in het massagraf aan de rand van de gemeen te. De vader was, evenals de meerder heid van de inwoners van deze eens welvarende kleine gemeente, verplet terd onder de muren van zijn huis, toen Iran zaterdag werd getroffen door een van de zwaarste aardbevingen uit zijn geschiedenis. De vijf zoons waren sym bolisch voor Iran, dat treurt om meer dan 10.000 slachtoffers van de aardbe ving, die in het gehele verwoeste ge bied nog onheilspellend natrilt. Het ge bied, dat vorige week in een fractie van een seconde is uiteengescheurd, strekt zich uit van 880 km ten oosten van Te heran tot de grens van Afghanistan en omvat ongeveer 2.000 vierkante kilome ter. Kaehk, dat 7.000 inwoners telde was een bescheiden, maar welvarende ge meente. Het stadje was gebouwd rond om een plein met een fontein en be zat zelfs een autokerkhof. Aan het ene einde van het stadje stond de gebruikelijke moskee met een koepel van mozaïek, rijk versierd in moham medaanse stijl. De koepel van de mos kee schittert nog in goud, blauw en groen in het zonlicht en wenkt van verre de reiziger toe, maar voert hem slechts naar een toneel van dood en verwoesting. Geen enkel van de 1.304 huizen van de gemeente is on beschadigd gebleven. De aardbeving heeft de levens van 5.000 inwoners geëist, van wie 4.000 nog onder tonnen puin begraven liggen. De overleven den verblijven in een tentenkamp, in gericht door de Rode Leeuw en Zon, het Iraanse equivalent van het Rode Kruis. De stad Ferdos met een bevolking van 47.000 zielen, is zondagmiddag ver woest door een tweede aardbeving, die sterker was dan de eerste. „Het was een geluk, dat het middag was en geen nacht", zei dr. Taymoer Sahami, de directeur van de hulpverle ningsorganisatie van de Rode Leeuw en Zon te Gonabad. „De inwoners waren gewaarschuwd door de eerste aard schokken en allen liepen uit hun hui zen. Er zijn hier niet meer dan 1.500 mensen om het leven gekomen, maar er is geen huis overeind gebleven". Sahami vertelde dat het totale aan tal personen, dat door de aardbeving de dood heeft gevonden, niet hoger was dan 10.000, maar dat bovendien 3.500 mensen zijn gewond en ongeveer 100.000 dakloos zijn geworden. Aan de overlevenden is spoedig hulp verleend. Het leger en de Rode Leeuw en Zon hebben voedsel, water, tenten en geneesmiddelen verschaft en ziekten zijn volgens Sahami tot nu toe niet uit gebroken. De Iraanse regering heeft gisteren twee militaire eenheden naar het Siah- Koeh-gebergte in het door aardbevin gen geteisterde gebied gestuurd om de berichten te controleren dat vorige week zaterdag in deze bergstreek ook acht dorpen met de grond gelijk ge maakt zijn. De 2.586 meter hoge Siah Koeh (zwarte berg) ligt tussen Gonabad en Birjand, vrijwel op het midden van een rechte lijn tussen de door de aardbeving weggevaagde dorpen. De eenheden zijn gisteren van het vlieg veld Ehrabad naar Birjand vertrok ken. Het is de bedoeling dat de para chutisten zo dicht mogelijk bij de bergtop omlaag zullen springen. Bij na 100.000 slachtoffers worden nu ver zorgd in 182 vluchtelingenkampen. De mensen krijgen warme maaltij den, er zijn ook twee vliegtuigladin gen melkpoeder naar het rampgebied gestuurd. Westelijke verslaggevers, die het rampgebied hebben bezocht hebben grote lof voor de efficiënte wijze waarop hulp wordt geboden. De afgezant moet het overleg over de door de Russen geëiste „normalisering" van de toestand in Tsjecho-Slowakije vergemakkelijken en zo de daarmee verbonden terugtrekking van de bezet tingstroepen bespoedigen. Op het ogen blik wordt op verschillende niveaus met de commandanten van genoemde troe pen onderhandeld, doch dit overleg ver loopt zeer traag doordat deze bevelheb bers steeds ruggespraak moeten hou den met Moskou, aldus genoemde krin gen in Praag. „Ons communistisch geweten en on ze eer verhinderen ons onze goedkeu ring te hechten aan het in Moskou ge tekende communiqué", zo staat in een verklaring namens 10.000 fabrieksar beiders uit Brno, gepubliceerd in „Prace", het blad van de Tsjechoslo- waakse vakbonden. „Wij hebben echter vertrouwen in on ze leiders en zullen onze taak blijven vervullen", aldus deze arbeiders die voorts verklaren geen enkel voorwend sel te zullen verschaffen voor een twee de internering van deze leiders of voor acties die resulteren in het verlies van mensenlevens. „Rude Pravo" het blad van de Tsje- choslowaakse communistische partij, schreef gisteren dat „de dramatische dagen die wij doorgemaakt hebben, be wijzen dat de communistische partij van Tsjecho-Slowakije diep in het volk is geworteld". Het Tsjechoslowaakse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft twee orga nisaties ontbonden, nadat deze eer der door Moskou waren bestempeld als contra-revolutionaire bewegingen. De twee organisaties zijn K-231, dat zei de overlevenden van de Stalin-ge- vangenissen te vertegenwoordigen, en K.A.N., een politieke groep die niet ondergronds werkte. Het ministerie gaf een verklaring uit, waarin de activiteiten van K-321 „overbodig" werden genoemd, daar de nieuwe wetgeving reeds voorziet in de rehabilitatie van personen die onschuldig zijn veroordeeld. Tevens werd gezegd dat het programma van K.A.N. het karakter weergaf van een politieke organisatie en dat het minis terie daarom geen bevoegdheid had de groep toe te staan. De „activiteit van beide organisaties moet onmid dellijk beëindigd worden", aldus de verklaring. Dubcek heeft er in een brief aan de volksmilitie bij de burgerlijke hulp strijdkrachten op aangedrongen „de politieke en gevechtsparaatheid te ver hogen in deze nieuwe situatie en de par tij en staatslichamen volledig te steu nen door kalmte en orde te handhaven." Hij drong er tevens bij de militie op aan de samenwerking met het leger, politie en plaatselijke autoriteiten te vernauwen en te bewijzen, dat de „ar beidersmilitie een betrouwbaar deel van de strijdkrachten van Tsjecho-Slo wakije is gebleven. Dubcek verklaarde een en ander in zijn hoedanigheid van leider der volks militie. Liberale communisten hebben enige maanden geleden geëist, dat de militie zou worden ontbonden, daar de eenheid een potentiële bedreiging zou vormen voor het democratiseringspro ces. Gedurende de invasie heeft de mi litie de liberale leiders evenwel krach tig gesteund, en de Russen hebben toen verscheidene militie-eenheden ontwa pend. Het is nog steeds niet bekend wan neer minister van Buitenlandse Zaken, Jiri Hajek, in Praag wordt terugver wacht. Waarnemers in Praag zijn min of meer verbaasd over het feit, dat Hajek nog steeds niet is vervangen, hoe wel hij door de Russische pers scherp wordt aangevallen. De twee andere ho ge leiders, die door de pers in Moskou waren gekritiseerd, waren vice-premier Ota Sik en de voorzitter van het natio nale front, dr. Frantisek Kriegel. Bei den zijn inmiddels vervangen. BLACKPOOL Het Britse vakver bond (TUC) heeft gisteren bij hand opsteken een motie aanvaard, waarin vertrouwen in de Labour-regering wordt bevestigd. Pogingen van tegenstanders der regering, onder leiding van Frank Cousins, de secretaris-generaal van de invloedrijke transportarbeidersbond, om er een motie van afkeuring van te ma ken, mislukten. In de motie staat dat de TUC er zeker van is, dat „de poli tiek van het manifest van de Labour- partij zal worden uitgevoerd". Donderdag had het congres met gro te meerderheid het regeringstoezicht op de lonen en prijzen en daarmee de loon- en prijzenpolitiek van het kabinet Wilson afgewezen. De stemverhouding was 7.746.000 tegen 1.022.000 stemmen. De TUC sprak zich hiermee uit voor intrekking op de wet op de prijzen en inkomens, waarop het gehele regerings program voor het herstel van de natio nale economie is gebaseerd. Minis ter-president Wilson zal zich echter aan zijn vastgestelde koers houden. MBABANE Gisteren is het laatste Britse protectoraat in Afrika, het kleine bergachtige Swaziland, een zelf standige staat geworden. In tegenstelling tot vel® andere jonge Afrikaanse landen begint het zijn bestaan als onafhankelijke staat met twee belangrijke voordelen, po litieke stabiliteit en een potentieel gezonde economie. Sinds 1922 regeert de nu 69-jarige Sobhuza II over zijn land, dat 400.000 inwoners telt. Er is in Swaziland, dat een traditioneel stammensysteem combineert met moderne parlementaire methoden, maar 1 politieke partij, die ge leid wordt door eerste minister prins Mahkosini Dhala- mini. De voornaamste bronnen van inkomsten zijn citrus vruchten, suiker en hout en daarnaast de winning van steenkool en ijzererts. Swaziland bezit grote voorraden van deze delfstoffen. Het grootste deel van de bevolking bestaat uit boeren die door hun achtergebleven landbouw methoden op de laagste sport van de economische ladder staan en op de rand van het bestaansminimum leven. Het zal de voornaamste taak van de regering zijn, de levensstandaard van de zwarte bevolking te verbeteren zonder het evenwicht te verstoren met de blanken, die een belangrijke rol spelen in het economische leven. Een groot probleem vormen de buitenlandse grond eigenaren. In de 70 jaar van Brits bestuur is bijna de helft van het land aan de Engelsen verkocht. Op de dit jaar gehouden onafhankelijkheidsconferentie hebben de Swazi's geëist, dat zij hiervoor compensatie zouden krij gen, maar de Engelsen hebben dit geweigerd. In plaats daarvan hebben zij een oplossing voorgesteld die de Swa zi's op hun beurt hebben afgewezen. Koning Sobhuza en prins Mahkosini hopen van Engeland en de Verenigde Naties financiële hulp te krijgen voor het uitvoeren van onderwijsprogramma's en verbetering van de water huishouding. Door een douane-unie met Zuid-Afrika heeft Swaziland vrije toegang tot de markt van dit land. Men verwacht dat Zuid-Afrika graag bereid zal zijn te investeren en leningen te verstrekken. ADVERTENTIE P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM LEEUWARDEN/DINTELOORD Twee bejaarde wielrijders zijn het slachtoffer van het verkeer geworden. Donderdagavond werd in St. Annapa- roohie de 75-jarige H. Slim bij het oversteken door een auto overreden en vrijdagmiddag onderging in Dintel- oord de 79-jarige J. Jongbloed hetzelf de lot. r ADVERTENTIE N Welke? Stuur deze advertentie een lege verpakking van m'n kr-kr-krakend verse chips naar Deventer, postbus 120. Dan ontvangt u een leuke verrassing. (vermeld wel uw naam en adres) ESSEN Het forum op de Duitse Katholiekendag in Essen, gewijd aan „huwelijk en gezin" heeft paus Paulus in een resolutie verzocht zijn encycliek Humanae Vitae te herzien wat de kwes tie van de geboorteregelingsmethoden betreft. De uitslag van de stemming over de resolutie was: 3.000 stemmen voor, 90 tegen en 58 onthoudingen. Met grote meerderheid van stemmen kwam het forum tot de uitspraak, dat men de eis tot gehoorzaamheid aan de paus in zake de kwestie van deze methoden „op gewetensgronden" niet kan inwilligen. Wiesenthal, die de leider is van het BIRMINGHAM, (Engeland) In de Engelse stad Birmingham is gisteren eën 14-jarig meisje van school wegge- blven, omdat zij de enige blanke leer ling van haar klas was. Op de betrok ken school is 65 procent van de kinde ren gekleurd. Met hulp van de gemeen telijke onderwijsautoriteiten heeft het kind, Barbara Bagshaw, een plaats op een andere school gekregen. Joodse documentatiecentrum in We nen, zei dat het centrum begonnen is met het onderzoek naar het verleden van Oostduitse journalisten, nadat de Oostduitse pers een heftige campagne tegen Israël, tijdens de zesdaagse oor log tussen dit land en de Arabische landen had ingeluid. Volgens Wiesenthal hebben deze voor malige nazi's in Oost-Duitsland de op vatting verspreid, dat de „zionisten tot de contrarevolutie in Tsjecho-Slowa kije hebben aangezet". De terminolo gie, in de Oostduitse pers gebruikt tij dens de Israëlisch-Arabische oorlog en tijdens de crisis in Tsjecho-Slowakije, deed denken aan die van de publika- ties in de nazi-tijd. Wiesenthal citeerde een kop die de vorige week in het blad van de communistische partij Neues Deutschland stond en vergeleek die met een kop uit „Der Stürmer", het blad van de SS. In Neues Deutschland stond: „Het zionisme regeert in Praag" en in Der Stürmer" van 30 jaar gele den: „Het internationale jodendom re geert in Praag". Wiesenthal zei dat de ex-SS'ers, Ges- tapo-agenten en propagandadeskundi- gen uit Hitiers tijd nu een even grote in vloed uitoefenen via de Oostduitse mas samedia als destijds onder Hitler via de pers, radio etc. in Duitsland. /~\p 31 mei 1967 overleed in zijn huis aan de Maria Theresialei in Ant werpen de bekende Belgische schil der baron Isidoor Opsomer. Zeer kort daarna werd het atelier van de mees ter in zijn geheel overgebracht naar een oud patriciërshuis in Lier, dat voorbestemd was om een „toeristisch museum" te worden. In dit m$t veel zorg en geld weer op geknapte gebouw werden behalve het atelier van Opsomer en een groot aantal van diens schilderijen, ook veel herinneringen aan de schrijver en schilder Felix Timmermans onder gebracht. Het museum, dat enkele maanden geleden open ging, gaat op 20 oktober weer tijdelijk dicht. Er moet nog centrale verwarming in. „Dit is een toeristisch museum" zegt de heer L. Arras, schepen van de stad Lier, „omdat we hier niet in de eerste plaats hebben gestreefd naar volledigheid of naar waardevolle stuk ken, maar meer naar een grote ver zameling van jazeker, dat zou je kunnen zeggen van curiosa. Wij willen de mensen een idee geven hoe kunstenaars als Opsomer en Timmer mans leefden en dan is het helemaal niet belangrijk of je dat doet met echte schilderijen (die hier overigens wel de hoofdmoot uitmaken) of repro- dukties ervan. Het gebouw is daarom ook geen studiecentrum. Daar is im mers het archief en het museum van het Vlaamse cultuurleven in Antwer pen voor". „Mensen", vertelt hij, „die weinig of niets afweten van de schilder- en schrijfkunst, die nog nooit eerder hebben gehoord van Timmermans en Opsomer, zijn opgetogen als ze door het „Timmermans- en Opsomerhuis" lopen. Door de overzichtelijke opstel ling en de vele souvenirs ontdekken ze de mens achter de kunstenaar. Nu en daar gaat het ons precies om. Meer vragen wij niet". ^ÉFT n y""^v Het museum bestaat uit twee delen. In enkele zalen is het allemaal Tim- LODEWIJK ZIMMER mermans wat de klok slaat: een zeld zaam boekje met de allereerste ge dichten van Pallieter, schetsen van een monnik die Timmermans maak te, kort voordat hij „schemering van de dood" schreef, aantekeningen op een stuk papier, waarin normaal vlees wordt verpakt, brieven aan Timmer mans van Anton v. Duinkerken, Tho mas Mann, Selma Lagerlöf, Willem Kloos en Stefan Zweig, een Chinese editie van „De harp van Franciscus", dertien vertalingen van Pieter Breug hel, linosneden, en ook de eerste en enige vijf bladzijden van het boek „Plus est en vous", waaraan Timmer mans kort voor zijn dood was begon nen. Bij een tekening van Anton Pieck mij- mèrde hij de woorden: ,,'s nachts in de stilte gaan er oude herinnerin gen krakend over de duistere trap pen". In een kleiner vertrek staan de tabaks pot van de schrijver en ook zijn pijp, zijn tabakspakje en zijn schildersezel met daarop een nooit afgemaakt schil derij van de Sint Hummarustoren in Lier. „Deze persoonlijke herinneringen aan Timmermans en het complete atelier van Opsomer, zijn voor de meeste bezoekers de hoogtepunten", vertelt de heer Arras. Hij wijst er verder nog op, dat ook tal van Nederlanders grote belangstelling hebben voor de vele schilderijen die Opsomer in Ne derland maakte: „van Dordrecht, Zierikzee, Goes en zo meer". Ook de plastieken in het museum van Jos Cornells, leraar aan de academie voor schone kunsten in Lier, krijgen volgens hem veel bekijks. Lier heeft, behalve het nieuwe Timmer- mans-Opsomerhuis aan de Netelaan 4, dat tegen het stadspark aanleunt, nog veel meer te bieden. Zeer bekend zijn bijvoorbeeld de Zimmertoren (een veertiende eeuwse toren met een in genieus astronomisch uurwerk) en ook het Zimmerpaviljoen, waarin een won- derklok is ondergebracht. Het is een stad met sfeer en rijke her inneringen aan een tijd, toen de Lier- se wevers wereldnaam hadden. Nu is de toeristenindustrie één van de steunpunten van het stadje, waarin de Grote Markt met het Belfort, het gotische Vleeshuis en de prachtige Sint Gummaruskerk (Brabantse hoog- gotiek) opvallen. Ook het stadhuis, waarin een klok (van de heer Zim- mer natuurlijk) met de klepel boven de wijzers hangt, is alleszins beziens waardig. Iedereen mag er als de deuren open zijn een kijkje nemen. Vergeet u dan vooral niet om de Ca- rolysalon (eerste verdieping, aan het eind van die monumentale renaissan- cetrap) even binnen te gaan. Er staan peperdure met koper en schildpad ingelegde kasten. Een ervan moest worden gerepareerd, wat de gemeen te wintigduizend gulden kostte. Lier, op de scheiding van het vrucht bare Brabant en de magere Kem- pische heidegronden, ligt op het kruis punt van wegen die naar Antwerpen, Herenthals, Mechelen en Aarschot voeren. De afstand Tilburg - Lier is 68 kilometer. Breda - Lier komt neer op 59 kilometer. ADVERTENTIE KON. NED. JAARBEURS UTRECHT DAGELIJKS 9-18 uur, op zondag 8 sept. 10-18 uur ook open op 16 en 17 sept. en 's avonds 9,10 en 11 sept. Simon Wiesenthal, gefotografeerd in Wenen tijdens zijn persconferentie waarop hij mededelin deed over het oorlogsverleden van huidige pnopagan- dafunctionarissen in Oost-Duitsland. LISSABON Dertig Biafraanse weeskinderen zijn vanuit een ziekenhuis in Biafra geëvacueerd naar het Portu gese eiland Sao Tome, nadat Nigeriaan- se vliegtuigen drie ziekenhuizen hadden aangevallen, zo is vandaag in r.-k.- kringen in Lissabon vernomen. Bij die aanvallen zouden 30 personen zijn gedood en 200 zijn gewond, aldus werd gezegd door vertegenwoordigers van de r.k.-hulporganisaties Caritas. Caritas heeft de kinderen donderdag avond naar het eiland voor de Nigeri- aanse kust gevlogen. De vlucht werd gemaakt onder auspiciën van het Por tugese bestuur op het eiland. De kinderen zouden alleen aan onder voeding hebben geleden. TVe democratische senator Edmund Muskie, die reeds negen jaar Maine vertegenwoordigt* is volgens de leider van de meerderheid in de Se naat, Mike Mansfield, „een man, die de publiciteit schuwt, hard werkt en onder zijn collega's de welverdiende reputatie geniet, onkreukbaar, eerlijk in handelen en energiek te zijn". Volgens een vroegere medewerker van het Witte Huis, beschouwt presi dent Johnson hem als een ware kracht centrale, die is opgewassen tegen de beroepsparlementariërs uit het Zuiden. Muskie behandelt tegenstanders in 't parlement met achting. Hij gaat zich nooit te buiten aan persoonlijke aanval len en zijn vaak onderschatte welspre kendheid uit zich in schitterende rede voeringen. lyfuskie heeft jarenlang vermeden de aandacht van het land te trek ken, maar het vorige jaar heeft hij zijn koers gewijzigd door het voorzitter schap te aanvaarden van de democrati sche commissie voor de senaatscampag ne. „Het leek me een goede manier om in de Senaat een woordje mee te spre ken", zei,hij van zijn taak, de campag nes van democratische kandidaten voor de Senaatte helpen financieren en uit te stippelen. „Dat geeft me vele contacten in tal van staten en zal heel leerzaam voor me zijn", verklaarde hij. „De contac ten en politieke invloed in het gehele land zijn altijd nuttig voor een sena tor". lyTuskie behoort tot de leiders van de democratische partij in de Senaat en wordt door velen genoemd, als de mogelijke opvolger van Mansfield als leider van de meerderheid. Muskie begon enkele nationale con tacten te leggen in de vijftiger jaren, toen hij de eerste Pools-Amerikaanse gouverneur in het land was. Hij was 'n bijzondere attractie voor democraten uit het midden-westen bij de plechtighe den op Poelaskidag eii tijdens de Kos- ciusko-feesten. In 1954 werd Muskie tot gouverneur gekozen, waarmede een iende kwam aan 20 jaar republikeins bestuur in Maine. In 1956 werd hij herkozen en in 1958 dong hij met succes naar een zetel in de Senaat. Muskie is in Maine geboren als zoon van Stephan Marciszewski, een kleer maker, die uit Polen was geëmigreerd. De naam is later verengelst. Hij bezit een unversitaire graad in de rechten van Cornell. Na in de tweede wereldoorlog bij de vloot te hebben gediend, vestigde Mus kie zich te Waterville en in 1946 werd hij voor de eerste van zijn drie zittings perioden in het parlement van Maine gekozen. Muskie trouwde in 1948 met de gebo ren Jane Gray uit Waterville en heeft vijf kinderen van zeven tot 19 jaar. Hij vertelde, dat, toen Humphrey hem als zijn kandidaat voor het ambt van vice-president koos, de spanning zo lang had geduurd, dat het een opluchting was dat zij voorbij was. Toen hij enkele uren later met jour nalisten sprak, vertelde hij, dat hij drie uur lang met tussenpozen met de vice- president had gesproken zonder te we ten, dat hij diens keuze was. Op de vraag of Humphrey had ge zegd, dat hij bereid moest zijn in het openbaar elke politiek van een rege- ring-Humphrey te steunen, antwoord de Muskie: „Er is geen belofte van onderhandeling bij te pas gekomen". Op een vraag betreffende het bom barderen van Viëtnam antwoordde hij, dat hij en Humphrey „een verschillen de kijk konden hebben op de risico's verbonden aan het stopzetten, van de bombardementen... „Ik ben geneigd, ac tief te streven naar stopzetting van het bombarderen, maar ik zou uit de aard van de zaak eerst mijn onderhandelaars te Parijs en mijn militaire adviseurs raadplegen". BRUSSEL De Belgische zuivelindustrie verkeert, ruim een maand na het van kracht worden van de gemeenschappelijke zuivelmarkt van de EEG, in een crisissfeer: de botervoorraden stijgen snel, de export van kaas stagneert (o.m. als gevolg van sterke Nederlandse concurrentie) en de produktie van melk poeder is stopgezet. Een aantal melkfabrieken heeft moeten besluiten de melk prijs die aan de boeren wordt betaald, met 31/* cent te verlagen. Deze situatie is niet alleen het ge volg van de gemeenschappelijke markt. De natte zomer en een stijging van het aantal melkkoeien met 40.000 in een jaar tijds hebben een verhoging van de melkproduktie met 11,5 pro cent tot gevolg gehad. De boterpro- duktie is opgelopen met 8.000 ton (22 pet) en die van magere melkpoeder met 21.000 ton (38 pet.). Tegelijkertijd daalde als gevolg van de gewijzigde concurrentieverhoudingen met de EEG-partners (v.n.l. Nederland, en Frankrijk) de kaasproduktie (met 40 pet.) en die van melkpoeder. Eind augustus waren de botervoor raden in de Belgische koelhuizen reeds opgelopen tot 22 miljoen kilo gram. Om aan deze situatie enigs zins het hoofd te bieden, zal volgen de week 1.000 ton zg. keukenboter op de markt worden gebracht tegen verlaagde prijs. Er bestaan plannen om de verwerking van boter tot bo- terconcentraat tot 5.000 ton op te voeren. PESSIMISME De Belgische pers maakte giste ren melding van pessimistische ver klaringen van prof. Brinckman, hoofd van de zuiveldienst van de Belgische boerenbond. „De Stan daard" schrijft, dat volgens hem de Belgische zuivelmarkt bijzonder in teressant is voor Nederland, Frank rijk en Duitsland en dat het er op dit ogenblik naar uit zag, alsof zij onderling de Belgische koek wilden verdelen: Nederland met zijn Gouda- kaas, Frankrijk met zijn volle melk poeder en Duitsland met zijn geëva poreerde melk. Om de Belgische zuivelsector uit de klem te helpen, zou volgens prof. Brinckman de melkprijs voor de Bel gische consument met 3V« cent moe ten worden verhoogd en verplichte, onafhankelijke controle op het vetge halte moeten worden ingevoerd. Ook bepleitte hij het bijeenroepen van het EEG-overlegcomité, dat uitzonderings maatregelen zou moeten vaststellen voor een periode tot eind juli 1969, w.o. een herinvoering van heffingen op kaas. Tenslotte achtte hij contingente- ring van de produktie en invoer van zomer- en winterprijzen voor melk nodig. De Belgische landbouw heeft op het ogenblik ook te kampen met een over vloedige perenoogst. Sedert 16 augus tus is reeds 1.500 ton peren uit de markt genomen en vernietigd.

De Vallei | 1968 | | pagina 4