Nederland constateert met vrijmoedig respect: Te wintijaar li uuana ec^ina Troon staat nog fier overeind j Koningin is ook echtgenote en... moeder van dochters die soms voor twee telden Juliana zoals wij haar kennen Samen met de oudste kleinzoon Werkende vrouw D- Indonesië Pijnlijke roddel Rouw en vreugde Kwestie-Irene «- Opnieuw deining Man uit één stuk u- Weer een prins „JULIAANTJE zal het best rooien", zei een oud vrouwtje op 4 september 1948 na de troonsafstand van koningin Wilhel- mina op de Dam in Amsterdam. Ze heeft het gerooid, deze week al twintig jaar lang. „Een potje regeren" noemde haar toen nog zeer jonge dochters het aanvankelijk. DE KONINGIN HEEFT HET BEST GEROOID! Niemand op die gedenkwaardige 4de september op de Dam in Amsterdam heeft kunnen bevroeden tegen welk een stroom Koningin Juliana zou moeten optornen. Alles zat tegen: het gezag belandde in een vacuum, tradities werden overboord gezet, nuchterheid zegevierde over romantiek, de monarchie verloor haar onaantastbaarheid, de kritiek werd vrijmoediger, de privacy enger en de roddel meedogenlozer. Nog meer zat er tegen. Zorgen om prinses Christina veroorzaakten bijna een staatscrisis, trouwplannen, van de prinsessen Beatrix en Irene beroerden het volk, plannen voor een salarisverhogingstrandden op verzet. Indonesië en Nieuw-Guinea raakten we kwijt. TZoningin Juliana heeft het best ge rooid. Ruim tachtig procent van het volk staat achter haar en geen zinnig mens voorziet in Nederland een repu bliek. Een president in paleis Soestdijk is even ondenkbaar als een paus in het Kremlin. Sterke schouders, tact en ver draagzaamheid moeten nodig zijn ge weest om het als monarch in deze tijd zover te kunnen brengen. Er zijn tegenstanders maar ze besef fen dat een republiek geen uitzicht geeft op een zodanige wezenlijke verandering dat ze ernaar zouden willen streven. Het streven zelf zou al weinig kans van slagen hebben. Koningin Juliana heeft de monarchie met de tijd mee laten gaan. Onder ko ningin Wilhelmina was het koningschap een heilig huisje en wee degene die er tegenaan trapte. Nu is het gemeengoed en onderwerp van een open, eerlijke discussie. Nog nooit is de afstand tus sen troon en volk zo klein geweest als nu. Voor koningin Wilhelmina zo hoog boven ons verheven hadden we re spect. Meer durfden we immers niet. Ko ningin Juliana met haar troon tus sen het volk zien we meer als de eerste onzer werkende vrouwen. Het televisie-interview met toen nog Claus von Amsberg op de dag van zijn verloving met prinses Beatrix, was ook een bewijs van aanpassing aan de nieuwe veel hardere tijd. Sma lend schreven de buitenlandse bladen erover. „Een morele striptease" noem de een Belgisch blad het. Ook wij zelf zijn veranderd in de be leving van het koningschap. We zijn niet meer zo gauw vertederd, maar nuchterder en zakelijker geworden. We lopen niet meer zo gauw te hoop om een koninklijke stoet te zien. We druk ken liever op het knopje voor het eerste net. Vanuit onze luie stoel zien we pre cies hetzelfde. „Een zware, maar meer nog, een mooie taak", noemt koningin Juliana haar functie, waarnaar ze nooit heeft verlangd en waarmee ze begon toen de troon nog stond op de laatste puinhopen die de Tweede Wereldoorlog had ach tergelaten. Met een drievoudig „Leve onze Ko ningin" en een zoen van haar moeder werd zij op die vierde september 1948 's middags om twaalf uur op het balkon van het paleis op de Dam voor gesteld als Nederlands nieuwe konin gin. Twee dagen later werd ze ingehul digd. Zorg sprak uit haar proclamatie, die door woorden als verwoesting, verar ming, weemoed, oorlog en bezetting 20 realistisch was. „Alle hens aan dek. Eendracht en nog eens eendracht heeft koningin Wilhelmina ons op het hart gebonden". Het waren woorden die klonken als een mobilisatie. Koningin Juliana's eerste regerings daad: het verlenen van het ridderkruis van de Militaire Willemsorde aan haar moeder „als symbool van het leider schap in de zwarte tijd van oorlog en onderdrukking". „Een van de meest aangrijpende en ingrijpende gebeurtenissen van deze tijd" beleefde koningin Juliana ruim een jaar later, op 27 december 1949. Met gesloten ogen luisterde ze in de Burgerzaal van het paleis op de Dam naar het Indonesische en Nederlandse volkslied. Even tevoren had ze de soe vereiniteitsoverdracht ondertekend. „Wij zijn nu naast elkaar gaan staan, hoezeer ook geschonden en gesehebrd en vol van de littekens van wrok en spijt", zei ze tegen de Indonesische de legatie. „Er heerst bezorgdheid in Ne derland om de zware taak op de schou ders van een jonge natie". Ruim drie jaar later in de nacht van 1 op 2 februari 1953 teisterde de watersnood een groot deel van het land. Ruim 2000 doden eiste de ramp. In bag gerlaarzen trok koningin Juliana door het rampgebied. Dood, verderf, gewon den en ellende zag ze er. Troostend reisde ze rond, in boten, jeeps en heli kopters. In het zelfde jaar nog dichtte ze in Zeeland officieel twaalf dijken. Op 15 december 1954 maakte zij weer geschiedenis. In de Ridderzaal onderte kende ze het statuut met de West dat van Nederland, Suriname en de Neder landse Antillen 3 gelijkwaardige part ners maakte. 1 was het jaar van de pijnüj- ke roddel. De koningin had voor de oogziekte van prinses Christina de hulp ingeroepen van de „wonderdok ter" Greet Hofmans. Het was haar laat ste hoop op genezing. Het Westduitse blad Der Spiegel fantaseerde echter dat mejuffrouw Hofmans indirect politieke invloed had gekregen en zich met haar adviezen tussen de koningin en de prins had geplaatst. „Leugens, niets dan leugens" noem de premier Drees de kletspraat. Om de rust te herstellen moest een driemanschap het ontstaan van de rod del onderzoeken en adviseren hoe de moeilijkheden moesten worden opgelost. Resultaat: de koningin verbrak de rela tie met mejuffrouw Hoémans, daarmee haar persoonlijke belangen onderwer pend aan dat van volk en land. Van ab dicatie was geen sprake, concludeerde het driemanschap. „Zelfs aan de schijn van inconstitutioneel ingrijpen ont breekt iedere grond." De ontroerendste Kerstrede die konin gin Juliana ooit heeft gehouden volgde enkele maanden later. „Waarom vallen sommige mensen iemand aan langs slinkse wegen met onware beweringen? Waarom trachten zij een wig te drijven tussen een man en een vrouw in ver geefse pogingen tot het vernietigen van een diepgewortelde eenheid?" En even later: „Wat bezielt zulke mensen dan toch? Wat zijn hun eigenlijke drijfve ren? Maar heb ik soms niet het recht te trachten mijzelf te zijn?" Het was ook het jaar van prinses Beatrix, die achttien jaar dus staats rechtelijk meerderjarig lid van de Raad van State en lidmaat van de Nederlandse Hervormde Kerk werd. 1 Q^'7 Breuk met Indonesië. Op Schiphol landden toestellen vol evacués. Koningin Juliana ging troostend rond. „Het is uw eigen land waar u terechtkomt en het zijn uw eigen mensen. Ik hoop zo dat u voelt dat u welkom bent." Twee foto's met twintig jaar tussenruimte. Links een aangrijpend schouwspel op het bal kon van 't paleis op de Dam, de 4de sept. 1948: De grijze Wilhelmina riep driemaal „Leve onze Koningin" en stelde daarmee haar dochter voor als onze nieuwe Vorstin. De foto rechts is van 17 juni dit jaar: Koningin Juliana beweegt zich ongedwongen temidden van haar volk en onderhoudt op prettige wijze contact met haar onderdanen, zoals hier met een groepje bejaarden in de paleistuin. Q Jaarlijkse opening der Stat en-Generaal Spontaan dankend na een huldiging ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••I Op 6 maart 1961 had koningin Julia na er 12V« jaar als vorstin opzitten. Een menigmaal bewogen periode" noemde ze die tijd. Intussen had ze een formeel begin ge maakt met de ontwikkeling van het Europoort-project en had ze het Veer- se Gat gesloten: een hoogtepunt in de Delta-geschiedenis. Op 7 juli liep ze arm in arm met prinses Beatrix door Leiden waar de kroonprinses was ge slaagd voor het doctoraal examen rech ten, vrije studierichting. IQ/I9 Rouw en blijdschap. Rouw om de treinramp bij Harme ien bijna honderd doden waar voor koningin Juliana haar vakantie onderbrak. De doden bracht ze de laat ste eer, de gewonden troost. Op 28 november overleed koningin Wilhelmina. „Ik ben overtuigd dat het Nederlandse volk met de mijnen en mij de grote dankbaarheid zal delen die wij voelen voor wat ons door dit leven werd gegeven", zei haar dochter die dag in de Staatscourant. Op 4 december werd de overleden vorstin bijgezet in Delft. Een witte be grafenis symboliseerde het eeuwige le ven. Ze was niet meer eenzaam, noch alleen. Het was ook het jaar van de zilveren bruiloft en een unieke samenkomt van vorsten. Een echt Hollands bruilofts feest werd het. Twee jeugdcentra schonken koningin en prins het volk. Zeer bezorgd was koningin Juliana over de ontwikkelingen in Nieuw-Gui- nea, vanwaar zeshonderd evacués naar Nederland kwamen. „De regering hoopt dat de toekomst van de papoea's, waar voor de Verenigde Naties verantwoor delijkheid hebben aanvaard, voorspoe dig zal zijn", zei ze in de Troonrede. 1 QfiA Het jaar van prinses Irene. Op 10 januari ging ze een paar weken logeren by de Nederlandse ambassadeur in Madrid. Geruchten zwollen aan: de prinses gaat zich ver loven met een Spaanse edelman. „De wens is de vader van de gedachte", reageerde Soestdijk. De 29e bleek dat prinses Irene hei melijk rooms-katholiek was geworden. Een fotograaf had haar in Spanje ter communie zien gaan. Op 4 februari kwam het koninklijk paar hals over kop van de Olympische winterspelen in Innsbruck terug. „Onze dochter Irene (die nog steeds in Span je was) heeft laten weten dat een op handen zijnde verloving niet doorgaat", zei de koningin bedroefd voor de tele visie. Koningin en prins maakten een mysterieuze reis naar Parijs. De prins vloog naar Innsbruck om zijn dochters Beatrix en Margriet op te halen en in Soestdijk kwamen en gingen ministers voor urenlange gesprekken. Op 8 februari maakten de Bourbon Parma's in Madrid alvast de verloving van de Carlistisdhe prins Carel Hugo met prinses Irene bekend. Nederland hoorde het pas 's avonds. Irene en Ca rel Hugo kwamen over en de „Nacht van Soestdijk" brak aan. Prinses Irene weet de late bekend making aan „ernstige redenen van par ticuliere aard" en kondigde aan dat ze „hier niet zou blijven wonen". Op 7 april ging ze niet mee op staatsiebezoek naar Mexico omdat ze „op uitdrukkelij ke wens van haar verloofde nu al aan diens werk wilde deelnemen". Dramatisch was het vertrek van ko ningin Juliana, prins Bernhard en prin ses Beatrix naar Mexico, even drama tisch als het vertrek van prinses Ire ne, de volgende dag, naar Parijs. Op 29 april trouwde prinses Irene in Rome haar Carel Hugo. De manier waarop de Bourbon Parma's ons ko ninklijk gezin hadden behandeld maak te het onmogelijk dat haar familie de trouwerij bijwoonde. Dit was voor ko ningin Juliana wel een heel smartelij ke dag. Indrukwekkend was de manifestatie van aanhankelijkheid de volgende dag, Koninginnedag. Premier Marijnen en vice-premier Biesheuvel flankeerden de vorstin op het bordes van paleis Soest dijk. „U hebt ons door uw hartelijkheid en medeleven door deze moeilijke en treurige periode heengedragen", zei ko ningin Juliana de volgende dag voor de radio. „Wij hebben dit gevoeld." 1 Prinses Margriet verloofde kZ/SJ-J zich met Pieter van Vollenho ven. „Een zoon van het volk", noemde premier Marijnen hem. „Een aardige jongeman" vond de prins. In hetzelfde jaar verloofde Beatrix zich met de Duitse diplomaat Claus von Amsberg. Een heimelijk genomen foto van het jonge paar in de tuin van Drakensteyn had de romance aan het licht gebracht. „Een goede vriend van prinses Bea trix", noemde de Rijksvoorlichtings- Stralende gastvrouwe van groten der aarde dienst Claus aanvankelijk. Op 7 mei werd zijn naam onthuld. Koningin Ju liana deed een dringend beroep om prinses Beatrix toch „de rust te gun nen voor een weloverwogen beslissing". De discussies over Claus' Duitse af komst zwollen aan. Vooral in verzets kringen was men tegen. De voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de fractievoorzitters en de ministerraad van het koninkrijk kwamen bijeen. Al les wees erop dat de Goedkeuringswet er straks „door" zou komen. Op 28 juni werd de verloving bekend gemaakt. Het televisie-interview werd voor Claus een toelatingsexamen, „het zwaarste dat ik ooit heb meegemaakt". Koningin Juliana bezwoer: „Ik kan u verzekeren: het is goed". „Ik zal mijn best doen en proberen uw vertrouwen te winnen", zei Claus. Kritiek maakte daarna plaats voor en- thousiasme. Claus was geslaagd. In al le provinciehoofdsteden werden prinsef Beatrix en hij bejubeld. Op 17 februari 1966 gingen ze in Baarn in ondertrouw. Op 10 november was de Goedkeuringswet aangenomen met 312 stemmen voor en 9 tegen. De 10e maart 1966 brak aan, de trouwdag in Amsterdam. „Je bent een man uit één stuk, die ongetwyfeld op de jou eigen toegewijde rustige manier de weg naar vele harten in Nederland zal weten te vinden", zei prins Bernhard aan de feestdis tegen zijn schoonzoon. „Ik zou graag willen vragen ons de kans te geven om samen met u allen aan een nieuwe toekomst te bouwen", vroeg de kersverse prins Claus het volk. De huwelijksreis voerde naar Mexico, de Verenigde Staten en Canada. Op 10 december 1966 gingen prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenho ven in ondertrouw. Op 10 januari van het volgende jaar trouwden ze in Den Haag. Hun huwelijksreis voerde naar Zuid-Amerika en de Nederlandse Antil len. Op 27 april 1967 werd prins Willem- Alexander geboren. Eindelijk een prins van Oranje-Nassau. Een paar maanden later liep prins Claus de Vierdaagse mee en uit. Het jonge gezin op Draken steyn zont zich in een ongekende popu lariteit. 17 april 1968: weer een prins: Mau- rits Willem Pieter Hendrik. Diens va der, mr. Van Vollenhoven, verliet in tussen de dienst en zal in Arnhem gaan werken bij de Nederlandse Heidemaat schappij. Intussen worstelde het koninklijk huis met financiële perikelen. In juni 1968 trok het kabinet-De Jong het inkomen van de Kroon op tot 5,2 miljoen gulden. Daartegenover stond dat paleis Soest dijk verkocht zal worden aan de staat. Twintig jaar van wel en wee zijn verstreken en de troon staat fier overeind. „Juliaantje zal het best rooien", zei het oude vrouwtje op die vierde september op de Dam in Amsterdam. Ze heeft gelijk gekre gen! Een recente foto van het koninklijk paar met prins Willem-Alexander, tij dens de vakantie in Porto Eroo.le. I

De Vallei | 1968 | | pagina 5