Dinsdag luiden in Apeldoorn de J klokken voor Prins Maurits Prinsessen Beatrix en Irene zijn waarschijnlijk niet bij de doop Plaatsen in Grote Kerk zorgvuldig verdeeld Genodigden Apeldoorners De dienst Geen claim Het verkeer Méér politie Klankborden Vrijaf Dinsdagmorgen - op het moment dat de klokken van de Grote Kerk van Apeldoorn gaan luiden - om 11.10 uur - zal vanaf paleis Het Loo de koninklijke stoet ver trekken om de doopdienst van prins Maurits bij te wonen. De stoet, zal uit acht auto's bestaan. In de eer ste auto nemen de Koningin en prins Bernhard plaats, in de tweede de heer en mevrouw Van Vollenhoven- de Lange. Inde derde volgen prinses Armgard v. Lippe Biesterfeld en prins Claus. Prinses Beatrix zal de plech tigheid in de kerk niet bijwonen, ongetwijfeld in ver band met de ophanden zijnde blijde gebeurtenis in haar eigen gezin. Ook prinses Irene en haar echtgenoot ont breken in deze stoet. In de vierde auto zullen we prinses Margriet, mr. P. van Vollenhoven en de prinselijke dopeling zien, alsmede mej. S. M. J. Ravenhorst, die Bij de kerk zijn ter begroeting aanwe zig de opperceremoniemeester van de Ko ningin, J. J. L. baron van Lynden en de kamerheer i.b.d. R. P. M. baron Van Voorst tot Voorst. Uit Apeldoorn de voor zitter van het college van kerkvoogden, de heer B. M. Karreman, de praeses van de centrale kerkeraad, ds. J. C. H. Jörg en do predikant van de wijkgemeente Het Loo, dr. W. Bloeinendaal. In het torenpor taal zijn aanwezig prof. dr. H. Berkhof, die de dienst zal leiden en de Apeldoorn- se ouderlingen van dienst, de heer B. A. J. Sonderen en mevrouw Kliest-Raayen. Om 11.30 uur betreedt de koninklijke stoet dan de kerk, voorafgegaan door prof. dr. Berkhof en de ouderlingen van dienst. De auto met de dopeling en mej. Ravenhorst is dan inmiddels naar de consistoriekamer gereden. Onder de genodigden bevinden zich vol gens gegevens van de Rijksvoorlichtings dienst de deken van het corps diplomati que, de ambassadeur van Cuba, Z. Exc. Carlos Maristany Sanchez en de ambassa deur van Canada, Z. Exc. M. F. Buil, bei den vergezeld van hun echtgenoten. Ver der de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer, dr. ir. J. P. Mazure en mr. F. J. F. M. van Thiel en minister-presi dent P. J. S. de Jong en hun echtgenoten, alsmede de vice-president van de Raad van State, dr. L. J. M. Beel en enkele an dere vertegenwoordigers van de regering. Minister-president J. A. Pengel van Suri name en minister-president C. D. Kroon van de Nederlandse Antillen zullen even eens aanwezig zijn. Uit de provincie Gelderland o.m. de com missaris der Koningin, mr. H. W. Bloe- mers, de procureur-generaal en de presi dent van het Gerechtshof te Arnhem, mr. J. P. Hustinx en mr. J. H. F. Bloemers, de territoriaal inspecteur van de Rijkspo litie, dirigerend officier le klas R. P. P. Prins Maurits Willem Pieter Hendrik, voor het eerst in het officieel, (foto Max Koot) Oom en de commandant 3e divisie Kon. Marechaussee, kolonel K. W. M. Brantjes. Militairen: Lt.-gen. A. C. Wolff, chef Luchtmachtstaf, de territoriaal bevelheb ber Oost, gen. majoor F. C. Vriens, de territoriaal commandant Gelderland, kolo nel, P. F. DorhouLMees en uit Apeldoorn de garnizoenscommandant, lt.-kolonel W. L. Prins. Uit andere kringen zullen o.m. het me disch team onder leiding van prof. Plate, dat prinses Margriet terzijde stond bij de bevalling en het hoofdbestuur van Het Ne- derlandsche Roode Kruis, waarmee de Prinses nauwe relaties onderhoudt, aanwe zig zijn. Met grote zorgvuldigheid is de Apel- doornse kring van genodigden opgebouwd, waarbij, wanneer een keuze moest wor den gemaakt in verband met de beperk te plaatsruimte, loting plaats vond. Zo zullen we naast personeel van paleis Het Loo en de houtvesterijen bijvoorbeeld ook leerlingen van verschillende scholen aan treffen. Zoals bekend, werden bij loting ook zestig leden van de Hervormde Ge meente Apeldoorn en Het Loo aangewe zen. Van andere kerken werden ambtsdra gers uitgenodigd met hun echtgenoten. prinses Margriet helpt bij de verzorging van de baby. In de vijfde auto prinses Christina met jhr. en mevr. G. Krayenhoff-Kessler, in de zesde erfprins Aloys Konstantin zu Löwenstein-Wertheim-Rosenberg en zijn echtgenote (prinses Christina, jhr. Krayenhoff als voorzitter van Het Nederlandsche Roode Kruis en erf prins Aloys Konstantin zijn de drie peten, mét een de putatie van tien vertegenwoordigers van de koopvaar dij). In de twee laatste autos de heer en mevr. Viëtor- Duvergier en de heer en mevr. Van Vollenhoven-van Ommeren. De stoet staat onder leiding van de Eerste Stalmeester, kolonel W. F. K. Bischoff van Heemskerk. Gedurende de rit langs de Loolaan zal koster J. Bak huis de klokken blijven luiden. Loco-burgemeester J. Wieten en de wet houders, de heren G. R. Bierman, mr. G. A. van den Belt, E. J. Harmsen, J. Quast en de gemeentesecretaris mr. K. L. de Ronde zullen mét de raadsleden het ge meentebestuur vertegenwoordigen. Een zo ruim mogelijke keuze is verder gemaakt uit vertegenwoordigers van het culturele, maat schappelijke en verenigingsleven in Apel doorn. Voor het begin van de dienst speelt Jo- han van Dommele, organist van de Euse- biuskerk te Arnhem, het Praeiudium et Fuga Es Dur (BWV 552) van Johann Se bastian Bach en een improvisatie over Psalm 105 3, ber. 1967. Wanneer de ko ninklijke stoet hef kerkgebouw betreedt weerklinkt de Intrada voor trompet en orgel van Georg F. Handel. Trompettist is Harry Sevenstern. Na votum en groet zingt de gemeente Psalm 1501 en 2 in de nieuwe berijming van Martinus Nij- hoff op de melodie van Maistre Pierre. Het gebed wordt gevolgd door schriftle zing uit Deuteronomium 26 1619 in de vertaling van het Nederlands Bijbelge nootschap en 1 Petrus 3 1822 naar de St. Willibrordvertaling. Na de preek zingt, zoals bekend, het Apeldoorns Christelijk Knapenkoor onder leiding van de heer Klaas J. Eisenga en wel uit het concept- gezangenboek nr. 413. Staande achter de tafel in het liturgisch centrum stelt prof. Berkhof de ouders de doopvragen en na de beantwoording daar van begeeft de heer Van Vollenhoven zich naar de consistoriekamer, om na de wisselzang van de gemeente en het koor de kerk weer te betreden, met de dope ling. Ook de reeds genoemde peten heb ben dan bij de doopvont plaats genomen en nadat de vader prins Maurits heeft overgegeven aan prinses Margriet, vindt de doop plaats. Na het „Amen" van de voorganger staat de gemeente op en zingt de Zegenbede uit het concept-gezangen- boek nr. 286 7, 8 en 9 in de tekst van E. L. Smelik en op melodie van Carl Philipp Emanuel Bach. Onder orgelspel, Choral III van Hendrik Andriessen, verlaat de doopstoet omstreeks half een het kerkge bouw. Al vóórdat hij met zijn blokken gaat spe len is deze prins Maurits inwoner van Apeldoorn iets aan het bouwen: dinsdag legt hij, nog onbewust, de hoeksteen voor 'n nieuw stukje geschiedenis tussen de konink lijke bewoners van paleis Het Loo en deze stad. Want voor 't eerst zal nu in Apeldoorn De Grote Kerk, door de jaren heen een punt van ont moeting tussen de koninklijke bewoners van paicis Het Loo en Apeldoorn. Ko ningin Wilhelmina, twaalf jaar oud, schreef eens een vers, dat nu op een ge denkplaat btf een der ingangen van de kerk staat: Wij danken allen God. Die groote dingen deed Aan ons en onze vaderen. Die liefderijk ons bewaart, ver boven ons begrip, en van de jeugd af aan een beè heeft welgedaan. Lof, eer en prijs zij God, den Vader en den Zoon, den Heiligen Geest, aan wie van des hemels troon erbarmend op ons zien. Blijf ons nabij, o Heer en zegen deze plaats Uw groote Naam ter eere". In diezelfde kerk zal dinsdag de klok Marcus luiden. De klok Marcus is er één van vier in deze klokketoren. Maar z(j draagt het opschrift: „laat de kinderkcns tot M(j komen en verhindert hen niet." Het interieur van de Grote Kerk Is by de organisatie van de doopdienst vanzelfsprekend onderwerp van intensieve studie geweest. Tot de wijzigingen die worden aangebracht, béhoort het vervangen van de fttoelen in het middenschip dóór gestoffeerde zetels. De tweede foto - korte tijd na de ge boorte van Prins Maurits gemaakt. (foto Max Koot). een prins van Oranje Nassau worden ge doopt. De gang van zaken rondom die doop doet een beetje denken aan een ander voorval in de historie van het koninklijk huis en Apel doorn. Toen in het begin van de negentiende eeuw een nieuwe kerk zou worden gebouwd voor de Hervormde Gemeente van Apel doorn en Het Loo ontstond er meningsver schil tussen de gemeenteleden, waar die kerk zou moeten komen. Koning Willem I maak te daar een eind aan door een plaats aan te wijzen. Dat was geen gebaar zonder meer: de koning vertelde de verraste gemeente er bij dat hij die kerk ook zou betalen. „Hier", zo zei hij, „hier komt de kerk en ik zal die laten bouwen." Later is die kerk afgebrand, maar ervoor in de plaats is de Grote Kerk gekomen, die nadien altijd een sterk relatie punt is geweest tussen de bewoners van pa leis Het Loo en Apeldoorn. In die kerk vindt nu dinsdag a.s. ook de doopplechtigheid van prins Maurits plaats. Bij die doop nu hebben we een ander, nog ouder verhaal zien herleven. Er waren ste den die de doopplechtigheid welhaast claim den, op welke gronden dan ook. Apeldoorn hield zich een beetje op de achtergrond, het ligt ons niet zo erg om in dergelijke zaken aan „claimen" te denken. Opnieuw kwam toen vanuit het paleis de beslissing: „Hier wordt het prinsje gedoopt, in de plaats waar hij met zijn ouders woont." Even sterk als bij de beslissing over die plaats van de kerk werd hiermee getoond, dat de hier wonende Oranjes zich niet voe len als mensen die toevallig hier wonen maar als inwoners van déze stad in hun land. Apeldoorn is er blij mee. Het is in de afgelopen tijd al eerder ge zegd en geschreven: niet om de eer, maar vanwege het hierdoor weer verstevigde con tact met de koninklijke plaatsgenoten van Het Loo. In dit licht gezien zou het 'n betrekkelijk eenvoudige plechtigheid kunnen blijven en de doopouders zouden daarmee wellicht in stemmen. Maar al is Apeldoorn dan ook uitgekozen als plaats voor de doop, het is wél een gebeurtenis waarbij het hele land zich terecht betrokken voelt. Dit brengt met zich mee dat de plechtigheid in een groter verband wordt geplaatst en ook een grotere opzet krijgt. Om met iets heel prozaïsch te beginnen: het verkeer. Van 9 tot 1 uur (de kerkdienst duurt van 11.30 tot ca. 12.30 uur) worden de Loolaan en het Churchillplein voor al het verkeer afgesloten. De Noord-Zuid-route zal worden omgelegd vanaf de Amersfoortse- weg via de Jachtlaan, Soerenseweg, Bad huisweg, Sprengenweg, Prof. Röntgenstr. en Kerklaan, de Oost-Westroute via de Regen- tesselaaft, Koninginnelaan, Loseweg, Lange- weg, Loolaan en Amersfoortseweg. Deze maatregel is niet zonder meer geno men: de Apeldoornse politie heeft alle aan- wonenden van de Loolaan bezocht om met hen de problemen te bespreken die uit het afsluiten van de weg zouden voortvloeien. Samen riiet hen werd naar 'n oplossing ge zocht en veelal werd die ook gevonden. Ove rigens zal de politie tussen 9 en 10.30 uur de nodige soepelheid betrachten jegens het ver zorgende verkeer dat, voorzover 't mogelijk is, van het fietspad gebruik mag maken. Maar daarna gaat de zaak tot 1 uur her metisch dicht. In die tijd ca. 11.20 zal ook de aankomst van de koninklijke stoet plaatsvinden. De gemeentepolitie van Apeldoorn heeft voor deze dag 80 man assistentie gekregen van korpsen uit heel Gelderland; voorname lijk uit Arnhem en Nijmegen, maar ook on der meer uit Epe, Barneveld, Rheden en Winterswijk. Dank zij deze versterking zal er ca. 180 man politie beschikbaar zijn. Hun taak bestaat voor een aanzienlijk deel uit *t regelen van het verkeer, waarbij is inbegre pen het dirigeren van de honderden auto's naar de parkeerterreinen in het Beekpark (het grootste deel), bij Orpheus, achter de Grote Kerk en 't plein bij de Koningin Wil- helminaschool aan de Prof. Röntgenstraat. Vanzelfsprekend zal ook een aantal politie mannen in burger dienst doen. Aangenomen wordt dat 't stadsbeeld om streeks 1 uur weer zijn gewone aanzien heeft gekregen. In de Grote Kerk zijn de voorbereidingen van zódanige omvang dat de diensten van zondag vanuit dit gebouw zijn verplaatst naar Orpheus. In het middenschip van de kerk worden namelijk de losse stoelen (on geveer honderd) vervangen door gestoffeer de exemplaren. Hier zijn de plaatsen gere serveerd voor de koninklijke familie en an dere vooraanstaande gasten. De koninklijke loge wordt niet gebruikt voor het oorspron kelijke doel: hier komt een podium voor het Apeldoorns Christelijk Knapenkoor. Dit koor met zijn 80 leden is uitgenodigd om te voldoen aan het verzoek van de koninklijke familie ook kinderen bij deze doopdienst te betrekken. Bezoekers die bekend zijn in de Grote Kerk zullen dinsdag opmerken dat de klankborden zijn verdwenen. Bij geruchte werd al in Apeldoorn vernomen dat deze ingreep zou zijn verricht om de gasten niet 't uitzicht op 't orgel te benemen. Een aar dig verhaal - alleen, 't klopt niet. De klank borden, die na de restauratie van de Grote Kerk in 1951 werden aangebracht om de akoestiek te verbeteren, bleken hun functie geheel te hebben verloren nadat nu an- "Hl 1 derhalf jaar geleden een mechanische ge luidsinstallatie in het gebouw was aange bracht. Zij bleken zelfs 'n hinderlijk effect te veroorzaken. Daarom is nu de knoop maar eens doorgehakt en zijn de borden niet verhangen, maar verwijderd. Een blij vende verbetering dus, maar bij deze gele genheid zullen in het bijzonder de zangers van het Apeldoorns Christelijk Knapen koor er wel blij mee zijn. Zij hoeven nu niet „tegen het klankbord aan te zingen" 'n pluspunt dat ook minder gevorderde zangdeskundigen zeker zal aanspreken. Verder zijn in ©verleg met de NTS plaat sen ingeruimd voor de televisiecamera's en op de gaanderij komt accommodatie voor de radio. In tegenstelling tot de NTS zal de NRU een rechtstreekse uitzending verzor gen via Hilversum I van 11.25 tot 12.30 uur. Verslaggevers zijn C. van Drongelen en G. Kamphuis. Wat doen de scholen op deze dag? 't Mag een beetje feestelijk worden gehouden. De openbare scholen krijgen zonder meer vrij vanaf het moment waarop het voor de kin deren nog mogelijk is naar de route tussen paleis Het Loo en de kerk te gaan. Het ziet er misschien wat ingewikkeld uit maar het komt hierop neer: de school aan de Heuvel laan zou bijvoorbeeld korte tijd voordat de gasten komen vrij kunnen krijgen omdat de afstand zo kort is. Vanuit Loenen echter is het 'n hele fietstocht. Welnu, dat maakt het verschil in de vrije tijd uit. Het gemeentebestuur van Apeldoorn heeft de hoofden van de bijzondere scholen doen weten dat de toestemming van de inspectie bij voorbaat is gegeven. Zij kunnen zich dus bij de openbare scholen aansluiten. Het nij verheidsonderwijs zal het er zélf met zijn in spectie over moeten hebben. Aan kinderen hoeft 't dus niet te ontbre ken bij 't opluisteren van deze tweede dins dag in september. „De vader heeft zijn zoon aan mtf ver toond". schreef de burgemeester van Utrecht als ambtenaar van de burgerlijke stand in de geboorte-akte. Dinsdag zullen er andere formuleringen z(jn en beide plech tigheden zullen dan één geheel z(jn gewor den.

De Vallei | 1968 | | pagina 9