Teleurstellende resutaten van damesatletiekploeg in Parijs Verwoede strijd om nationale zeiltitels Amerikaan Toomey dicht bij wereldrecord tienkamp Voetbal in het buitenland Maathuis prolongeerde titel bij de springruiters Fred van Herpen m in 10,5 sec. Buitenlandse atletiek Jockey verongelukt Dit jaar geen „Cross van Le Soir" Tennisteam verloor van Duitsland Wereldtijd voor Giuseppi Grassi Komt Gulf alwéér met snoezige artikeltjes. OVERGANG VAN MEXICO-HOOGTE NAAR ZEENIVEAU WAS TE GROOT Duitsland Frankrijk België VERRASSENDE OPMARS VAN SIEM PRUIKEMAKER Engeland „Niet in topvorm" MAANDAG 9 SEPTEMBER 1968 PARIJS Nederland heeft de laatste landenwedstrijd van het seizoen tegen Frankrijk en Zweden dan wel ge wonnen, maar de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft de Mexicogangsters met de laat geplande wedstrijd bepaald geen dienst bewezen. Vooral voor de acht van de twaalf dames, die eind augustus door het Nederlands Olympisch Comité voor een tiendaags trainingskamp op Mexicohoogte naar Sankt Moritz waren gestuurd, verliep het optreden in het Parijse Stade Jean Bouin teleurstel lend. Het achttal, dat in de Zwitserse wintersportplaats onder leiding van coach Wil Westphal voornamelijk ge werkt heeft op het verbeteren van de conditie, arriveerde vrijdag in Parijs, waar gebleken is dat een dag te kort is om weer over te schakelen naar het leven op zeeniveau. De hoogtegroep maakte een wat lome indruk en dat kwam ook wel tot uiting in de prestaties. Vooral op de 800 m, waar Maria Gommers en llja Keizer geen verweer hadden tegen de Fran^aise Maryvonne Dupereur. Twee andere atletes, Ciska Jansen en Anneke de Bruin, kregen in Parijs ook een teleurstelling te verwerken. Voor hen viel namelijk de deur naar Mexi- co-Stad, die nog steeds op een kier stond, definitief dicht. Ciska Jansen, die de laatste maanden vergeefs heeft gejaagd op het totaal van ruim 4700 punten op de vijfkamp kon haar illu sies zaterdag wel vergeten. De Amster damse kwam uiteindelijk tot een totaal van 4592 punten, een totaal, dat voor het NOC bepaald geen reden is om haar aanvankelijke afwijzing te herzien. Anneke de Bruin, die zich dit seizoen heeft ontwikkeld tot een discuswerpster van niveau, kon in Parijs niet voldoen aan de eisen van 53 meter in de eerste drie pogingen en dan bovendien nog een worp over de 54, die door het NOC gesteld was. De Sliedrechtse, die even als enkele weken gelegen in Uden ook zondag weer zegevierde, haalde in haar beste worp de tweede 50.96 m. Van haar andere drie pogingen lagen er nog drie boven de vijftig meter, hetgeen ge zien de bijna volkomen windstilte weer geen slechte prestatie is. De ontmoeting tussen Frankrijk en Nederland is tot het laatste moment bijzonder spannend geweest. De Fran- gaises, die zich ten koste van alles wil den wreken voor de nederlaag (73-53), die zij vorig jaar augustus in Formies leden, hadden bijna voortdurend de lei ding. Pas in de 4 x 100 m estafette viel de beslissing: Het Nederlandse kwartet Wilma van den Berg, Mieke Sterk, Truus Hennipman en Corrie Bak ker hadden de overwinning uiteinde lijk te danken aan de weer volledig van een blessure herstelde Corrie Bakker, die daardoor haar plaats als slotloop- ster weer kon innemen. De blonde Utrechtse verloor op het laatste stuk wel veel van haar voorsprong, maar de sterke Sylviane Telliez, die daarvoor de 100 en 200 m. had gewonnen, kwam op de streep juist 0,1 sec. tekort. 45 tegen 45,1. De balans sloeg door die overwinning door in het voordeel van Nederland: 65-63 punten. De zege van de estafetteploeg was in dubbel opzicht de meest waardevolle LEIDEN Fred van Herpen van de Spartaan uit Lisse heeft zaterdag tij dens de Leidse atletiekkampioenschap- pen op de sintelbaan in de Leidse Hout, drie titels veroverd. Vooral de tijd op de 100 meter, 10.5 sec, maakte indruk. De leraar Duits uit de bloembollen- stad zou aanvankelijk zaterdag in de Duitse plaats Kassei een laatste poging ondernemen zich via een tijd van om en nabij de 46,5 sec op de 400 meter te kwalificeren voor de Olympische Spe len van Mexico. De tengere Lissenaar besloot echter geen kans meer te wa gen. In Leiden won hij ook de 200 m in 21,4 sec en de 400 m in 48,0 sec. Jan van Heek, trainer van de natio nale hoogspringtop, behaalde maar liefst zes titels, waaronder die op het speerwerpen met 63,74 m. De 13-jarige Mieke van Doorn (de Spartaan) sprong een veelbelovende 1.50 m hoog. In Maastricht won Willy Willems, die nog Mexico-aspiraties koestert, de 1500 m in 3.53,1 en de 400 m in 51,9. Wil lems, die dit seizoen op de 3000 meter steeple chase is „doorgebroken" naar internationale aansluiting, startte zon der blokken. Een steeple wedstrijd was in het sportpark Jekerdal niet mogelijk gebleken. Dit seizoen evenaarde Wil lems één keer de Olympische limiet (8.45.0 in Brescia) en één keer was hij er heel dichtbij (in Duisburg liep hij vrijdag na een sterke race 8.45,4). INNSBRUCK De Oostenrijkse Ilo- na Gusenbauer verbeterde zondag tij dens atletiekwedstrijden in Inssbruck haar eigen nationale record hoogsprin gen met drie centimeter tot 1.80 me ter. Ook Liesel Prokop stelde een Oos tenrijks record scherper. Op de vijf kamp haalde zij 4750 punten. De Franse herén atletiekeploeg ver sloeg in Stockholm dit weekeinde Zwe den met 214 punten tegen 195 punten. Na de eerste dag was het verschil nog kleiner: 104 - 101 voor de Fransen. De beste prestatie kwam op naam van de Zweed Aake Nilsson, die de speer 84 meter en 66 centimeter van zich af wierp. Tijdens de juniorenontmoeting Groot- Brittannië - West-Duitsland in Crystal Palace (London) liep de Engelsman Ian Stewart de 3000 meter in 8 minu ten en 1,2 seconden, de beste tijd ooit in Europa door een junior gelopen. De Duitsers wonnen de landenwedstrijd overigens met 107 - 105. In Athene wist de Griek Christos Pa panicolaou op de derde dag van de 27e Balkanspelen met de polsstok 5.20 meter te overmeesteren. De Roemeen se Virginia Bonci sprong 1.74 meter hoog. Vera Nikolic, deze week nog zeer snel op de 800 meter (2.01.5) behaal de een gouden medaille op de 400 meter (54,1). De jonge Britse atlete Maureen Tran ter bleef zaterdag tijdens nationale wedstrijden in Birmingham slechts een- tiende seconde van het Europese re cord op de 100 yards, dat met 10,5 op naam staat van de Poolse Irina Sze- winska-Kirszenstein, verwijderd. Mau reen Tranter vertegenwoordigt haar land in Mexico op de 200 meter. De 28-jarige Oostduitse Inge Bauer verbeterde zondag in Leipzig het na tionale record op de vijfkamp en bracht het op 4901 punten. Het oude re cord stond op naam van Gerda Uhle- mann met 4889 punten. Romoeald Klim bevestigde in Moskou zijn huidige goede vorm door de kogel vijf maal verder dan 71 meter te slin geren. Zijn beste worp was 72.44 me- van de middag. Het kwartet besliste daarmee ondanks twee minder ge slaagde wissels niet alleen de wed strijd, maar toonde opnieuw aan dat men hen in Mexico-Stad terdege reke ning moet worden gehouden. Nauwe lijks een week geleden hadden de Frangaises op het Tartan van de hoog gelegen Franse trainingspiste Font Ro- meux het nationaal record verbeterd tot 44,4 sec., waarmee Nederland en Engeland, die veertien dagen geleden in Chrystal Palace beide tot 44,5 wa ren gekomen, werden verdrongen van de tweede plaats op de wereldranglijst, die met 43,9 wordt aangevoerd door een Russisch viertal. Op de 400m, die qua bezetting een halve finale in Mexico waardig zou zijn geweest, naast Myrna van der Hoeven (53,6), knielden in de startblokken de Frangaises Colette Besson (53,8) en Mo nique Moirot (53,5), de Zweedse Karin Wallgren (53,6) en Tilly van der Made, die met haar beste officiële seizoen prestatie van 54,5, op papier de een na minst snelle was, heeft nationaal kampioene Myrna van der Hoeven een nieuwe ervaring opgedaan. De 20-jari- ge Haagse, die gewend is op het laatste rechte stuk geen tegenstand te onder vinden, moest in de laatste 80 meter vechten om zich vooral Colette Besson van het lijf te houden. Het lukte haar voortreffelijk. Met 53,8 sec. kwam zij als enige onder de 54 seconden. Tilly van der Made, die in Mexico-Stad voor de 800 meter is ingeschreven, maar daar naast ook een 400 m wil lopen, finishte in haar eerste interland van dit sei zoen in 54,9 sec. als vijfde. Tilly verving de in Sankt Moritz licht geblesseerd geraakte, maar inmiddels weer herstelde Lia Louer, die haar ploeggenoten in Parijs niet kon aan moedigen omdat men haar wegens te grote kosten na St. Moritz rechtstreeks op het vliegtuig naar Nederland had gezet. Het is echter de vraag af dat te rijmen valt met het feit dat vier bonds- officials, twee artsen en twee masseurs de ploeg in Parijs begeleidden. IIja Keizer en Maria Gommers, bei den hoog genoteerd op de wereldrang lijst op de 800 m, hadden op hun spe cialiteit geen verweer tegen de tussen- sprint, die Maryvonne Dupureur na 500 m lanceerde. Het Nederlandse tweetal, dat op dat moment geleid had, werd volkomen verrast en keek toen plotse ling tegen een niet te overbruggen ach terstand aan. Maria Gommers. die de eerste 400 m. op kop had afgelegd in 64,5 sec. „Ik wilde eens experimen teren met een niet te snelle eerste ron de" probeerde de Frangaise nog wel SNEEK Op het IJsselmeer, de Westeinderplas en het Snekermeer is de strijd om de nationale zeiltitels in het afgelopen weekeinde losgebroken. In totaal moeten in twee weekeinden der tien zeiltitels worden verdeeld. Voor vijf titels hebben zich na één weekein de al serieuze gegadigden aangediend. Bij de Vauriens, die evenals de Sterns, OK-jollen en Flying Juniors op het IJs selmeer streden is Caldenhoven met drie overwinningen favoriet, ook Van Dusseldorp won driemaal bij de Sterns, doch Van Essen (3-2-2) blijft de Losdrechtse zeiler dicht op de hielen. Na de opening van de zeilwedstrijd, op zaterdag, onder ideale weersomstan digheden, een stevige bries en veel zon, viel de tweede zeildag met een zwak ke wind tegen. Slechts sporadisch kwam men tot een spannend zeilduel. Een uitzondering vormde het Flying Junioren-veld, waarin Dudok van Heel, oud-Europees- en wereldkampioen Fly ing Juniors, na één seizoen varen in de Drakenklasse, naar zijn oude liefde is teruggekeerd. Pas na twee races nes telde de FJ-crack zich in de voorste gelederen en zegevierde in de derde wedstrijd over Schimmer en Lengton (6 - 5 - 3). Twee overwinningen van Van Ravesteyn en goed zeilwerk van Schimmer (2 3 2) maken het voor Dudok van Heel (op - 4 - 1) bij zonder moeilijk om in het volgende weekeinde alsnog de titel te grijpen. Onder de rook van Aalsmeer, op de Westeinderplas, is alleen de strijd in de Spankerklasse verdeeld. De kam pioen 1967, Dubbeldam (2 - 5 - 6), neemt na drie races een bescheiden vijfde plaats in achter de Arkelse zei ler Hiemstra (1 - 2 - 7), de tweevou dige ex-kampioen Rijsdijk (4 - 1 - 8), Mulder (8 - 7 - 2) en Wolthuis (5 - 4 - 1). Een grote verrassing op de West einder is het zeilen van het Randmeer stuurman Sikkema, die met drie over winningen de ongekroonde koning der Randmeren Henk de Ruijter (2-2-2) driemaal van zijn troon stootte. Temid den van het grote Schakelveld heerste de Velpse crack Wessel, die op de plas bijzonder hard ging en driemaal over tuigend zegevierde. Tweede in totaal bij de Schakels is Leenaars (3-2-4) en derde Schuitemaker (2-9-8). Zaterdag en zondag zijn op het cir cuit van Zandvoort de sterrendagen van KNMV gehouden. Er werden 352 sterren uitgereikt. De Amsterdammer Rob Bron op Kawasaki 350 reed de snelste rondetijd. Hij bracht een tijd van 1 min 48,6 sec op deklo kken, wat een gemiddelde van 138,994 km/u be tekende. Er deden zich slechts enkele valpartijen voor, die echter geen van alle ernstige gevolgen voor de rijders hadden. Er was veel belangstelling. te achterhalen, maar kwam op de streep bijna een volle seconde te kort. Ilja Keizer moest tenslotte nog alles geven om de Zweedse Ingela Ericsson voor te blijven. Els van Noorduyn, die evenals Mari- afn Akkermans, Myrna van der Hoeven en Tilly van der Made het trainings kamp in Sankt Moritz niet had kunnen meemaken, won het kogelstoten met 16,16 m. De Amsterdamse was onge twijfeld verder gekomen wanneer een van de Franse juryleden de wedstrijd niet bijna een half uur had stilgelegd, omdat hij zich niet kon verenigen met de techniek van de Zweedse dames. BAZEL De 24-jarige Franse jockey Paul Lec is zondag tijdens internationa le paardenraces in Bazel van zijn paard gevallen en om het leven geko men. De Parijse jockey raakte met zijn paard uit de baan, reed tegen een paal en kwam zo ongelukkig terecht daft hij zijn nek brak. Hij was onmid dellijk dood. Marian Akkermans-Thomas in actie tijdens het kogelstoten. SOUTH LAKE TAHOE Bill Too mey heeft het afgelopen weekeinde in South Lake Tahoe tijdens de Ameri kaanse selectiewedstrijden voor de Olympische Spelen de tienkamp ge wonnen met het indrukwekkende to taal van 8222 punten. Hij bleef hiermee slechts 8 punten van het Amerikaanse record (op naam van Russ Hodge) verwijderd en had het wereldrecord, dat met 8319 punten in het hezit van de Westduitser Kurt Bendlin is, binnen z(jn bereik. Als de 29-jarige Amerikaanse gewel denaar op de 1500 meter een tijd van 4.31,5 had gelopen zou hij de prestatie van Bendlin precies geëvenaard heb ben. Toomey realiseerde echter 4.47,2. De gedetailleerde resultaten van de Californische onderwijzer waren ver der: 100 m in 10,5, twee meter hoog, 13,91 met de kogel, 7,79 meter ver, een prachtige 46.4 op de 400 meter, 14,7 sec. over de 110 m horden, 44,55 m met de discus, 64,18 m speerwerpen en 4 meter polshoog. Ter vergelijking diene de prestaties van Kurt Bendlin, die op 13 en 14 mei van het vorig jaar te Heidelberg tot 8319 punten kwam: 10,6 7,55 14,50 1,84 47,9 14,8 46,31 4,10 74,85 4.19,4. Toomey zal naar Mexico vergezeld worden door Rick Sloan, die tweede werd met 7800 punten en Tom Waddell met 7706 punten. De grootste verras sing was de uitschakeling van Russ Hodge, houder van het Amerikaanse record met 8230 pnt., die met een beenblessure niet verder kwam dan de tiende plaats met een totaal van 7186 punten. Bill Toomey achtte zichzelf na af loop tot nog meer in staat: „Ik ben nog niet in topvorm. Het was helemaal niet mijn bedoeling een aanval op het wereldrecord te ondernemen. Ik heb me alleen maar proberen te kwalifice ren zonder een blessure te riskeren". Over zijn concurrentie in Mexico zei hij: „Ik denk dat ik tijdens de Spelen BRUSSEL Naar verluidt zal de traditionele „Cross van Le Soir", die sinds 1922 met een onderbreking in de jaren van de tweede wereldoorlog jaarlijks in november werd gehou den, ditmaal niet doorgaan. Het evene ment waarvoor elk jaar ruim 3000 deelnemers aan de start verschenen, moest van het programma worden af gevoerd wegens gebrek aan een ge schikt parcours. Het gebruikelijke par cours, dat onder meer via een afge dankt militair vliegveld naar Saven- them voerde, komt voor deze cross niet meer in aanmerking. Op het vlieg veld zijn enkele gebouwen van de At lantische Verdragsorganisatie neerge zet tn verder is er langs de autoweg van Brussel naar Saventhem een aan tal industrieën gekomen, waardoor ook dit onderdeel van het parcours niet meer kon worden gebruikt. Men slaag de er niet meer in tijdig een parcours te vinden, dat aan de voorwaarden van het bestaande voldeed. In de 42e maal dat deze populaire cross werd gehouden is deze eenmaal, in 1956, door de Nederlandse atleet Jonkers gewonnen. LUDWIGSHAFEN Het Nederlands tennisteam heeft dit weekeinde in Lud- wigshafen de tennis-interland tegen W. Duitsland verloren met 5-12. Na de eer ste dag was de stand 3-7. Jan Hajer, die op de eerste dag vrij kleurloos van Jurgen Fassbender had verloren, deed zondag van zich spreken door een spre kende (6-2, 6-2) zege op Hans Joachim Plötz, die acht dagen geleden Duits kampioen werd. Samen met Peter Scholtz won Hajer daama in het heren- dubbel in vier sets van Jung/Lurucz (16-14, 6-3, 4-6, 6-1). Van de dames won alleen Marijke Jansen eenmaal. De overige Nederlandse overwinningen kwamen tot «tand in de dubbelspelen. tussen de 8200 en 8300 punten moet ko men om de Duitsers en Russen te ver slaan". Toomey zag zich twee jaar geleden een wereldrecord ontnomen, toen zijn 8234 punten werden afgekeurd omdat de horden niet reglementair zouden zijn opgesteld. MILAAN Tijdens een internationa le omniumwedstrijd in Milaan heeft de amateur wereldkampioenstayeren, de Italiaan Giuseppe Grassi, de snelste tijd ter wereld tot dusver op de 5 km voor zich laten noteren. Hij bracht een tijd van 3 min. 26 seconden op de klok ken, hetgeen een gemiddelde snelheid van 87,378 km per uur betekende. Vittorio Adorni, de wereldkampioen op de weg bij de profs, toonde dat hij ook op de baan zijn mannetje weet te staan. Hij won samen met zijn landge noot Gianni Motta een wedstrijd „Ame- ricain' 'over 100 ronden. BONN 1 FC Nürnberg, over an derhalve 'week tegenstander van Ajax in het toernooi om de Europa Cup 1, is door een 1-0 zege op 1 FC Kaiserslau- tern opgeklommen van de elfde naar de vijfde plaats in de ranglijst van de Westduitse Bundesliga. Het was een duel, dat de 26.000 toeschouwers slechts zelden boeide. De beide voorhoeden stelden teleur en liet spel speelde zich veelal af op het middenveld. De beslis sende treffer viel in de 25e minuut toen de Zuidslaviër Cebina van achter meter onhoudbaar inschoot: 1-0. Beide ploe gen kregen de gelegenheid door een strafschop de stand een gunstiger aan zien te geven. I)c scherprechters faal den volkomen. Tien minuten voor tijd kreeg de vrijstaande aanvalsleider Beer een gemakkelijke kans om de score te verhogen. Hij schoot echter tegen de paal. Trainer Max Merkel was in een bij zonder onvriendelijke stemming nadat het laatste signaal geklonken had. Toen Egon Piechaczek, trainer van Kaisers- lautern, hem gelukwenste met de over winning, gromde de nu verre van ge moedelijke Wener: „Er valt niets te fe liciteren. We hebben de punten. Maar dat is dan ook het enige. Het was vre selijk om aan te zien. Geen beweging, geen spel zonder dat de bal er was..." Bayern München had tegen het als laagst-geplaatste Hertha BSC geen moeite om zijn leidende positie te be houden. De ploeg uit München won ge makkelijk met 3-0 en heeft thans tien punten uit vijf wedstrijden. Alemannia Aken verspeelde daarentegen één punt tegen Borussia Mönchen Gladbach en staat met twee punten achterstand op de tweede plaats. Eintracht Braunsch weig, dat eveneens gelijk speelde, staat derde. Ook Eintracht vergaarde in vijf wedstrijden acht punten. Bayern München Hertha BSC Ber lin 3-0; 1 FC Nürnberg 1 FC Kai- serslautern 1-0; Werder Bremen Schalke '04 1-3; Borussia Dortmund Hamburger SV 3-1; 1 FC Köln 1860 München 0-0; VfB Stuttgart Ein tracht Frankfurt 2-0; Kickers Offen bach Hannover '96 1-1; Eintracht Braunschweig MSV Duisburg 0-0; Borussia Mönchen Gladbach Ale mannia Aachen 2-2. ten op de derde plaats. Het team moest in Manchester een punt afstaan aan Manchester United: 1-1. Op de zeven de dag van de Engelse league werden niet minder dan vier spelets van het veld gestuurd. Chelsea'Everton 1-1; Goventry Ci ty Newcastle United 2-1; Leeds Unit ed Wolverhampton W 2-1; Liverpool Queens Park Rangers 2-0; Manches ter United West Ham United 1-1; Sheffield Wed. Ipswich Town 2-1; Southampton Arsenal 1-2; Stoke Ci ty Manchester City 1-Ó; Tottenham Hotspur Burnley 7-0; West Brom A. - Nottingham F 2-5; Sunderland Leicester City 2-0. Bastia Strasbourg 2-1; Bordeaux Valenciennes 1-0; Sochaux Ajac- cio 0-1; Sedan St. Etienne 0-0; Lyon Nimes 1-1; Metz Rouen 7-3; Nan tes Marseille 2-1; Red Star Paris Nice 0-2; Monaco Rennes 2-2. Ajac- cio en Nantes gaan aan de leiding met 4 punten uit 2 wedstrijden. Standaard Luik Sint Gilles 5-1; Racing White Beerschot 2-1; Ander- lecht Sint Truiden 2-2; Lierse SK FC Brugge 1-2; Gantoise Charleroi 1-1; SV Waregem FC Mechelen 1-4; Beeringen Aring 2-0; Beveren Waas FC Luik 3-1, ADVERTENTIE Ben ik nèt bekomen van de vorige ronde, komt Gulf weer met een nieuwe Extra Kick Aktie. Met allemaal enige artikeltjes. Een zalige grill. Een opwindende mini-racebaan. Een denderende droogkap. Ja, een hele kleurenkatalogus ^vol.Een snoezige aktie van Gulf, daar niet van. ^Maar ze maken *t me wel moeilijk. Want ik blijf aan 't rijden naar die Gulf pomp. AMSTERDAM Siem Pruikemaker onderging de teleurstelling als een groot sportman. Toen deze 48-jarige manegehouder uit Wassenaar met Medra- no zondagmiddag in Amsterdam in de tweede manche van het springconcours MB slechts één fout had gemaakt werd hij van alle kanten gelukgewenst met het zojuist behaalde kampioenschap. Er kon geen twijfel bestaan. Immers Ben Arts zelf zei het: „Hij is onbereikbaar voor de anderen". Enkele minuten later kwam Harrie Wouters van den Oudenweijer twijfel zaaien. Hij meende, dat Jan Maathuis opnieuw had getriomfeerd. Niemand geloofde hem totdat de luidsprekers de vreugderoes van Pruikemaker definitief verbraken. Jan Maat huis met Fliegette had, evenals het vorige jaar, het nationale kampioenschap bij de springruiters behaald. Beide combinaties waren in het eindklassement op 94 pnt gekomen en nu besliste de onderlinge rangschikking in het jachtsprinconcours. Daarin was Maathuis met Fliegette als vierde geëindigd, Pruikemaker had het tot de zeven de plaats gebracht. De veteraan van het gezelschap, dat twee dagen onder uiterst gunstige weersomstandigheden in de manege in het Amsterdamse Bos had gestreden, had even moeite om de teleurstelling te verwerken. Toen was hij de eerste om Maathuis met het kampioenschap te feliciteren. De opmars van Pruikemaker, die al voor de tweede wereldoorlog in con coursen uitkwam maar het nooit tot een Nederlandse titel bracht, was de grote verrassing van dit kampioen schap, waarin Toon Ebben (wegens een blessure) verstek liet gaan. Zater dag overigens in het jachtspringcon- cours - het eerste van de drie onderde len - had Harrie Wouters van den Ou denweijer met de Westfaler Rameau, die f 85.000 heeft gekost, zich pis grote kandidaat voor de titel aangediend. Hij was toen de enige, die het zware parcours, waarin de wallencombinatie in vier richtingen veel van de energie van de paarden vergde, foutloos rond kwam. En dat terwijl hij in het tweede deel van het parcours een stijgbeugel verloor... Hij werd op de hielen geze ten door Hans Brugman met Goldy, Jan Maathuis met Nenuphar C en de zelfde ruiter met Fliegette. De rol van Pruikmaker was nog niet duidelijk met een zevende plaats. Het springconcours type puissance bracht hem naar voren. Ook al werd de combinatie zevende door een weige ring van Medrano. Maar Pruikemaker klasseerde zich in dit onderdeel voor de grote concurrenten, van wie Jan Maathuis met Fliegette en Nenuphar Harrie Wouters van den Oudenwijer die met „Rameau" het jachtspringcon- cours won. Jimmy Greaves heeft zaterdag op White Hart Lane in Noord-Londen de gouden dagen van Tottenham Hotspur in herinnering gebracht. Vooral dank zij het grandioze spel van Greaves ver pletterden de Spurs het elftal van Burnley met 7-0. Een onverwachte sco re, aangezien de Londenaren in de voorgaande zes wedstrijden slechts 6 maal het doel van de tegenstander wis ten te vinden. Greaves bracht de dertigduizend toe schouwers in extase door een hattrick. Cliff Jones zorgde voor twee treffers en Martin Chivers en Jim Robertson maakten de zeven vol. Minder prettig voor Tottenham was dat verdediger Cyril Knowles 'n waarschuwing kreeg. Arsenal blijft aanvoerder van de ranglijst van de eerste divisie. Bij de rust stonden de Gunners weliswaar met 0-1 achter tegen Southampton, doch na de hervatting gaf John Radord zijn ploeg met twee doelpunten de leiding, die Arsenal niet meer afstond. Arsenal heeft veertien punten uit 8 wedstrijden. Leeds United houdt met 1 punt achterstand op de Londenaren en 1 wedstrijd minder gespeeld de twee de plaats. Op eigen terrein zegevierde Leeds met 2-1 over Wolverhampton Wanderers waardoor de ploeg ongesla gen blijft in deze competitie. Ook de formatie uit Leeds stond geruime tijd met 0rl achter. Cooper en Jackie Charl ton brachten de ploeg de overwinning. West Ham United staat met 12 pun- C al op de eerste hindernis strandde. Van de zes combinaties, die in de enige barrage kwamen, zegevierde Gerrit Maathuis met Sieglinde. De be slissing moest vallen in de tweede man- chess van het springconcours MB op de zondagmiddag. De eerste manche bracht winst voor Jan den Haan, die als enige foutloos rond kwam voor Pruikemaker en Jan Maathuis met Fliegette. Nog meenden de kenners dat Harrie Wouters met het kampioenschap zou gaan strijken. Hij stond met Rameau gelijk met Pruikemaker (beiden 69 pnt.) terwijl Jan Maathuis met Flie gette twee punten achter was geraakt. De laatste manches moesten dus de be slissing brengen. Harrie Wouters start te als eerste van de kanshebbers, maakte een fout en een tijd van 124,4 sec. en was kansloos geworden. Zijn prestatie vormde de basis voor de bei de anderen, van wie Jan Maathuis foutloos rond ging en Fliegette naar een tijd van 110 sec. voerde. Pruike maker, als laatste, moest alle risico nemen. Hij spoorde Medrano aan tot een hoog tempo en leek te gaan slagen maar op de twee hindernissen voor het einde tikten de achterbenen van Me drano de achterste van een dubbele balk van de stellage. Vier strafpunten voor Pruikemaker. Alleen wanneer hij ook foutloos zou zijn gebleven was hij kampioen geweest. Uitslagen: Jachtspringconcours (15 hindernis sen, 22 sprongen, maximale hoogte 1,30 meter): 1. Harry Wouters van den Oudenweijer (Nieuw Loosdrecht) met Rameau 105,8 sec; 2. Hans Brugman (Almelo) met Goldy 113,6 sec; 3. Jan Maathuis (Geesteren) met Neduphar C 116 sec; 4. Jan Maathuis met Flie gette 116,4 sec; 5. Hans Brugman met Sky High 118,2 sec; 6. Jan de Haan (Wateringen) 119,8 sec. Puissance springconcours (in de eni ge barrage vijf sprongen, max. hoogte 1,80 m): 1. Gerrit Maathuis (Geeste ren) met Sieglinde 3 str. pnt.; 2. ex aequo Erik Schoemaker (Lage Vuur- sche) met Trevira 0 2, Hans Brugman met Sky High en Tjeerd Velstra (Brummen) met Liberty Light, allen vier str. pnt.; 5. Josje Ernst (Blari- cum) met Blacky 11 str. pnt.; 6. Maar ten Bachus (Tilburg) met Sonja ge stopt. Springconcours MB (13 hindernissen met 16 sprongen, maximaal 1,40 me ter hoog): Eerste manche: 1. Jan den Haan met Caransa, 0 ft. 111,6 sec.; 2. Siem Prui kemaker (Wssenaar) met Medrano 4 - 108,6; 3. Jan Maathuis met Fliegette 4 - 113,6; 4. Harrie Wouters van den Oudenweijer met Rameau 4 - 117,2; 5. Erik Schoemaker met Trevira 0 2 4 - 122,4; 6. Gerrit Maathuis met Sieglinde 4 1/4 - 142,6. Tweede manche: 1. Jan Maathuis met Fliegette 0 - 110; 2. en 3. Josje Ernst (Blaricum) met Blacky en Jan den Haan met Caransa, elk 4 - 105; 4. Siem Pruikemaker met Medrano 4 - 112; 5. Harrie Wouters van den Ouden weijer met Rameau 4 - 124,4; 6. Gerrit Maathuis met Sieglinde 4 - 127,6. Algemeen klassement springcon cours MB: 1. Jan den Haan met Ca ransa 4 - 216,6; 2. Jan Maathuis met Fliegette 4 - 223,6; 3. Josje Ernst met Blacky 8 - 217,2; 4. Siem Pruikemaker met Medrano 8 - 220,8; 5. Harrie Wou ters van den Oudenweijer met Rameau 8 - 241,6; 6. Gerrit Maathuis met Sieg linde 8 3/4 - 270,3. Eindstand kampioenschap van Neder land: 1. Jan Maathuis met Fliegette 94 pnt; 2. Siem Pruikemaker met Me drano 94 pnt; 3. Harrie Wouters van den Oudenweijer met Rameau 90 pnt; 4. Hans Brugman met Sky High 87 pnt; 5. Jan den Haan met Caransa 85,5 pntt 6. Hans Brugman met Goldy 61 pnU

De Vallei | 1968 | | pagina 8