Veenendaals dagblad in rust en orde HERMOCEL MATRASSEN Prins Maurits in Apeldoorn gedoopt route BOTSING TREIN EN VRACHTAUTO: DODE EN VIJF GEWONDEN TSJECHISCHE DELEGATIE NAAR MOSKOU Frankrijk blijft ontspanning met Oost-Europa bevorderen Vijfduizend mariniers verlaten Hervormingen Viëtnam Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Groot nieuws over OLGA matrassen Veiligheidsraad weer bij een Fransen stoppen kernproeven KANS "OP ONWEER DE GAULLE VEROORDEELT SOVJET-INTERVENTIE, MAAR... ic Wit en zwart II Zeggenschap Referendum zie pagina 6 HARTTRANSPLANTATIE SCHA AF WON DEN PARIJS - President De Gaulle heeft gisteren op een persconferentie in Parijs de Russische interventie in Tsjecho- Slowakije veroordeeld en onomwonden verklaard dat de tijdwaarin buitenlandse overheersing steun kon krijgenvoorgoed voorbij is. Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het niéuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 10 SEPTEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 2I3 Toch zal Frankrijk blijven streven naar ontspanning in Europa. De Franse president meende dat de verdeling van de wereld in twee blokken zoals bepaald op de confe rentie van Jalta in de laatste wereldoorlog, aan de wortel van de Russische inval ligt. De gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije moesten veroordeeld worden, omdat zij ^in sa menhang met de vooruitzichten in Europa absurd zijn". De gewapende inmenging onder het mom van socialis tische solidariteit, aldus het Franse staatshoofd, betekent in feite de handhaving van het oostelijk blok. Tien jaar lang, zo ging De Gaulle verder, heb ik gewerkt om een einde te maken aan „het bewind van de twee blokken" en in dit verband dan ook Frankrijk geleidelijk losgemaakt uit de NAVO Het gevaar van „verdwijning" in de Atlantische gemeenschap had hem er tot zijn spijt toe gebracht de toetre ding van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap uit te stel len. Maar ondanks alles zou Frankrijk blijven streven naar ontspanning en samenwerking. De president sprak zich uit voor het recht van Biafra, dat zich van de rest van Nigeria heeft afgescheiden, om zelf uit te maken of en hoe het in de toekomst met de federatie-Nigeria ver honden zal blijven. Frankrijk steunde Biafra maar had de „republiek Biaf ra" niet erkend, omdat het meent dat de staatkundige vorming van Afrika in de eerste plaats een zaak van de Afrikanen zelf is. De Gaulle waarschuwde $at elke be dreiging van de openbare orde in Frankrijk zal worden neergeslagen. In commentaar op de mei-crisis zei het Franse staatshoofd, dat hervormingen noodzakelijk zijn op voorwaarde dat de orde overal wordt gehandhaafd. „Elke bedreiging of elk geweld moet worden neergeslagen of onderdrukt", daarbij inbegrepen de bezetting van openbare gebouwen welke formeel moet worden verboden. Volgens de Franse president droegen studentenorganisaties, die in anar chie geloofden als een doel op zich zelf, en vakbewegingen de schuld van de mei-crisis. Hij trok drie ge volgtrekkingen, ten eerste dat hervor mingen noodzakelijk zijn op voorwaar de dat de orde gehandhaafd wordt ten tweede dat zijn bewind stand had gehouden en ten derde dat de ge beurtenissen in mei hadden aange- TTe afwijkende kleur, waarvoor gis- teren even uw attentie werd ge- vraagd, heeft men wel domesticerend wit" genoemd en we weten allemaal, J dat zulke mutaties zeer vaak ander het pluimvee optreden, zoals witte poelepetaten (parelhoen) en bonte pauwen. Door de invloed der domes- t ticatie zijn voorts gele en gevlekte kanaries, alsook gele en blauwe par- j kieten ontstaan, van wie de kleuren J niet constant over-erven,want in de J nakomelingschap breekt de oorspron- kelijke kleur steeds weer door. Volle- j dig gebrek aan pigment dat als patho- J logisch verschijnsel herhaaldelijk op. treedt, veroorzaakt albinisme; dit wordt steeds onderkend aan de robijn- 5 rode ogen, want door de kleurloze iris i schemert het bloed heen. We vinden zulke albino's vooral bij de hoender en kraaiachtigen speciaal kauwtjes), tamme konijnen etc. en de witte bos- kraai, waarover een landgoedbeheer der onder Ede mij opbelde, is geen uni cum, al blijft volgens het spreekwoord J een „witte raaf" nog altoos 'n rariteit. Ge komt nooit zó nabij zo'n afwijking, j dat ge hem in de ogen kunt zien, ten- j einde een partiële albino te kunnen J vaststellen of domesticerend wit., j waarbij een normaal gekleurd iris be- j hoort. Ook zwartkleuring komt voor, i zij heet melanisme en is vaak het ge- J J volg van het voedsel. Wie een goud- S vink overwegend hennepzaad voert, J krijgt een zwarte vogel doch kan na 5 het ruien door doelmatiger voeren het i karmijn der borstveren weer terug ei krijgen. Melanisme kent de buitenman S o.a. van eekhoorns („rood" en „zwart" komen eendrachtig in dezelfde worp voor), reeën en damherten en men noemt zulke dieren in de vaktaal me- i lano's. Mol, eekhoorn, mus, merel, fa- zant en kraai zijn voorbeelden van in 't wild voorkomende albino's. I 10 sept. '68 A. B. WIGMAN Vr/j toond dat er slechts een passend stelsel voor Frankrijk is namelijk „wat werd geboren in juni 1940" toen hij de beweging van de vrije Fransen stichtte tegen de nazi's, het eigenlijke begin van het Gaullisme. De president onthulde dat de Franse regering drie vormen van „deelne ming" van de arbeiders aan de be- drijfsexploitatie nastreeft en wel: 1. het verkrijgen van een aandeel in de winst. 2. een betere voorlichting aan de ar beiders over de gang van zaken in het bedrijf 3. het scheppen van de mogelijkheid om meer invloed uit te oefenen op de in en voor het bedrijf te nemen beslis singen. De Gaulle zei dat de taak van de bedrijfscommissies groter moet worden en dat de leden van deze commissies voortaan vrij en bij geheime stemming gekozen zullen worden. Wat de universitaire crisis en de stu dentenrellen van mei betreft zei De Gaulle, dat er nieuwe wegen gevonden moeten worden om de medeverantwoor delijkheid van de studenten te realise ren. Hij pleitte voor een hervorming waardoor de wijze van uitoefening van de autonomie, die de onderwijsinstel lingen op bepaalde gebieden dienen te krijgen, wordt vastgelegd en de voor waarden worden bepaald voor de ge meenschappelijke deelneming van leer krachten en leerlingen aan het beleid, in het bijzonder wat de onderwijsmetho den betreft en de manier waarop het gezag van de staat gewaarborgd blijft. Er zal een referendum gehouden worden over de hervorming van de senaat (Eerste Kamer), en wijziging van de regionale bestuursinstellingen. Het ligt in de bedoeling van de Franse regering, aldus De Gaulle, de de senaat samen te smelten met de economische en sociale raad tot een nieuw raadgevend lichaam. Over de opvolging van George Pom pidou als premier door Couve de Mur- President De Gaulle heeft gisteren zijn persconferentie voortijdig moeten beëindigen. Hij werd daartoe gedwon gen door een hoestbui, die met zes glazen water niet tot bedaren kon worden gebracht. Bijgaande foto werd gemaakt even voordat 'de Franse pre sident door het hardnekkig hoestje werd gehinderd. ville zei de generaal: „Na gedurende zeseneenhalf jaar gedaan te hebben wat hij (Pompidou) deed, werd hij in reserve geplaatst. Dat wenste hij en dat besloot ik, hem daarbij uitnodi gend zich gereed te houden voor elk mandaat, dat de natie hem eens zou kunnen toevertrouwen". ADVERTENTIE NEW YORK De Veiligheidsraad heeft zich bereid verklaard vandaag het debat over de toenemende span ning tussen Israël en Egypte, op ver zoek van Israël, te hervatten. Met het oog hierop heeft secretaris generaal Oe Thant zijn vertrek naar Noord-Afrika uitgesteld. Hij zou aan vankelijk gisteravond ïtfew York ver laten. Nu hoopt hij morgen te kunnen vertrekken naar Algiers, waar de Afri kaanse staats- en regeringsleiders een topconferentie houden. UNION ADVERTENTIE SAIGON Vanmorgen zijn bijna vijfduizend Amerikaanse mariniers be gonnen Viëtnam per vliegtuig te verla ten om terug te keren naar hun basis in Californië, zo heeft een Amerikaan se woordvoerder in Saigon bekendge maakt. Dit betekent niet dat er een be gin is gemaakt met terugtrekking van de troepen. Op 31 juli j.l. was er al een brigade van de vijfde mobiele divisie in Da Nang aangekomen om het bewuste 27- ste mariniersregiment langs de gede militariseerde zone af te lossen, zo de woordvoerder. „Het niveau van de Amerikaanse troepensterkte in Viët nam wordt niet omlaag gebracht" door het vertrek van deze eenheid. De mariniers waren in fëbruari tijdens het TET-offensief door president Johnson naar Viëtnam gestuurd. Ze zullen binnen drie dagen uit Da Nang vertrokken zijn. Tijdens de zeven maanden dat 't regiment in Zuid-Viët- nam is geweest, heeft het volgens een communiqué „meer dan 2.000 solda ten van het Noordviëtnamese leger" gedood, terwijl aan eigen kant 245 man sneuvelden. Na het vertrek van de-eenheid bedraagt de Amerikaanse troepensterkte in Viëtnam npg circa 533.000 man, waar bij nog k^rhen de 3^.000 opvarenden van de zevende vloot, die voor de Vietnamese kust kruist. Het door pre sident Johnson vastgestelde maximum bedraagt 549.500 man, aldus de Ame rikaanse legerleiding. Gisteren zijn bij gevechten even ten zuiden van de bufferzone tussen de twee Viëtnams 34 Noordviëtnamese mi litairen en vijf Amerikaanse mariniers gesneuveld, zo is in Saigon bekendge maakt. Aan Amerikaanse kant vielen bovendien 23 gewonden. Bij een beschie ting van de stad My Tho in de Mekong- delta door de Viët-Cong zijn volgens of ficiële berichten onder de burgerbevol king vier doden en 18 gewonden geval len. PALO ALTO (Californië) In de kli niek van de Stanford-universiteit te Pa lo Alto in Californië heeft gisteren de 48-jarige mevr. Virginia Ashe het hart gekregen van iemand die aan onher stelbaar hersenletsel was overleden. De identiteit van deze donor werd, op verzoek van diens familie, niet bekend gemaakt. De toestand van mevr. As- sche, een huisvrouw uit het nabijgele gen Los Altos, werd bevredigend ge noemd. De operatie werd uitgpvoerd onder leiding van dr. Norman Shum- way. Gelukkige ouders, prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven, verla ten de vierde auto uit de stoet, op weg naar de kerk, waar hun zoon prins Maurits vanmorgen werd gedoopt. Naar schatting tienduizend mensen hebben vamorgen geduldig staan wach ten op de komst van de koninklijke fa milie aan de Grote Kerk in Apeldoorn, waar prins Maurits werd gedoopt. Langs de met veel vlaggen gemarkeer de route van paleis Het Loo naar de hervormde kerk hadden de belangstel lenden zich rjjen dik opgesteld. De Apel- doornse politie, geassisteerd door haar collega's uit Epe, Rheden, Barneveld, Nijmegen en Arnhem, had uitgebreide verkeersmaatregelen genomen. Voor het publiek betekende dat een ongehin derd kijken naar de vele genodigden die tussen 10 en 11 uur arriveerden. De beste plaatsen hadden overigens de gasten en de bewoners van de tegen over de kerk gelegen hotels en flats. RILLAND-BATH Eén dode en ten minste vjjf gewonden waren gisteravond het gevolg van een botsing tussen een sneltrein en een vrachtauto op een over weg in Rilland-Bath op Zuid-Beveland. Om tien voor zes botste de sneltrein Vlissingen—Roosendaal in volle vaart op een vrachtwagen, die net de overweg, beveiligd met automatische knipperlichten, opdraaide. Bij de botsing werd de bestuurder van de auto, de 26-jarige C. Hart- hoorn uit Krabbendyke op slag gedood. De auto werd in stukken gereten; een deel van de wagen sloeg tegen de trein, waardoor de zijkant van het eer- De resten van de totaal vernielde vrachtwagen langs de spoorbaan te RillandBath, nadat een trein de wegkolos op een overweg had gegrepen. ste rijtuig werd opengereten. Vijf van de inzittenden werden gewond, evenals de machinist, de heer J. Monde uit Roosendaal. De botsing was zo hevig, dat het eer ste truck-rijtuig van de trein ontspoor de. De wielen onder het chassis wegge slagen. De spoorbaan werd door de wrakstukken in beide richtingen ver sperd. Een deel van de bovenleiding werd vernield. Op het traject KruiningenYerseke- Bergen op Zoom werden na het onge luk de treinpassagiers met bussen ver voerd. De vijf gewonde passagiers wer den naar ziekenhuizen in Bergen op Zoon\ en Goes gebracht. Vier van hen konden na behandeling naar huis. De heer Cervaal uit Middelburg is in de loop. van de avond met een fractuur aan een onderbeen naar een ziekenhuis in zijn woonplaats vervoerd. Een aantal passagiers kreeg bij de botsing schaafwonden. Het treinverkeer tussen Kruiningen en Bergen op Zoom is vanochtend om tien over half acht hervat. De herstel- ploeg van de NS heeft de hele nacht aan het herstel van de bovenleiding gewerkt. Daarbij deed zich enige vertraging voor, want het was niet mogelijk het treinverkeer vanochtend bij het begin van de reizigersdient te hervatten. Twee treinen vielen uit. De flatbewoners hadden waarschijnlijk al hun familieleden én kennissen op be zoek, want de balkons puilden uit. Omstreeks kwart over elf arriveerde de koninklijke stoet. Een wuivende Ko ningin en een lachende prins Bernhard kregen een spontaan applaus. De mees te hulde gold ditmaal echter prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven. Een ware ovatie deed de kerkduiven in de kerktorens op de wieken gaan en gaf aan deze doopplechtigheid een fees telijk tintje. Voor de mensen die met de organisa tie waren belast, was de tijd voor de aankomst van de koninklijke stoet er een van spannend wachten. Radio- en televisiemensen controleerden voor het laatst de apparatuur en tussen de ver schillende politiemensen bestond een intensief radiocontact. Nadat de koninklijke familie naar bin nen was gegaan, werden de deuren van de overvolle kerk gesloten. Enige hon derden mensen waren blijkbaar nog steeds niet moe van het lange staan, want zij bleven op hun post tot nè de kerkdienst. Elders in dit blad geeft een onzer verslaggevers, die in de kerk aanwezig was, verslag van de dienst. Daarbij is ook in extenso de prediking van prof. dr. H. Berkhof opgenomen. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOMP" Thans zalen tot 200 personen. PARIJS De Franse regering heeft besloten de huidige serie proef explosies van kernwapens in het zui den van de Stille Oceaan te beëindi gen, zo is te Parijs bekend gemaakt. Dit besluit is genomen ria het bestude ren van de gegevens die de tweede waterstofbomontploffing op zondag jl. heeft opgeleverd. Deze gegevens heb ben de resultaten van de eerste explo sie op 24 augustus bevestigd en aange vuld, aldus de officiële bekendmaking. /~iofe maandag werd het weer in grote delen van Europa beheerst door een hogedrukgebied boven Noord- Scandinavië. Bij een zwakke wind uit oostelijke richtingen was het vrij zon nig en liepen de temperaturen op tot 21 a 24 graden. Het warmste weer troffen we aan in Spanje, waar plaat- J selijk 33 graden gemeten werd. Boven J Oost-Europa was de lucht onstabieler t van opbouw en daar kwam het op en- t kele plaatsen tot een onweersbui. In Ierland en het westen van Engeland kwam op de nadering van een kou front veel bewolking voor, waaruit hier en daar regen viel. Voor het weer van morgen is een storing, die via Zuidwest-Frankrijk in onze richting trekt, van belang. Plaat selijk moet dan ook bij een wind tus sen oost en zuid rekening worden ge houden met enkele regen- of onweers buien, waarna het wat zal afkoelen. Morgen, zon op: 06.08, onder: 19.04; maan op: 20.19, onder: 11.28. In de zesde auto van de stoet die vanmorgen de koninklijke gasten van paleis Het Loo in Apeldoorn naar de Grote Kerk bracht, hadden plaats genomen Zijne Doorluchtige Hoogheid erfprins Aloys Konstantin zu Löwen- stein-Wertheim-Rosenberg en Hare Koninklijke Hoogheid erf prinses Ana- stasia zu Löwenstein-W ertheim-Ro- senberg, geboren prinses van Pruisen. PRAAG Een Tsjecho-slowaakse regeringsdelegatie is vanmorgen naar Moskou vertrokken voor economische besprekingen. Naar Radio-Praag ver meldt, wordt de delegatie geleid door premier Oldrich Cernik. Andere leden zijn vice-premier Frantisek Hamouz en de minister van Buitenlandse Han del, Vaclav Vales. De delegatie werd op het vliegveld van Praag uitgeleide gedaan door de Russische ambassa deur, Tsjervonenko. „Het Roemeense volk stelt de vriendschap en samenwerking met de Sovjet-Unie zeer op prijs", zo hebben de Roemeense leiders hun Russische collega's meegedeeld in antwoord op de gelukwensen van Moskou bij de viering van bevrij- dinsdag in Roemenië. In de bood schap wordt de overtuiging uitge sproken, dat de vriendschap en sa menwerking op alle terreinen tussen de Roemeense communistische par tij en de Russische, tussen Roeme nië en de Sovjet-Unie, zich verder zullen blijven ontwikkelen. President Ceausescu en de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ste wart, zijn het erover eens dat het stre ven naar ontspanning tussen Oost- en West-Europa moet worden voortgezet. Dit zeiden welgelichte Britse kringen gisteravond in Boekarest, waar Ste wart een gesprek had met het Roe meense staatshoofd. Ze hadden enkele aspecten van de Tsjecho-slowaakse cri sis in het licht van de Oost-West-ver houding besproken zonder in details te treden. Roemeense functionarissen zeiden dat de samenwerking tussen Engeland en Roemenië naar het oordeel van bel de landen zich bevredigend ontwik kelt.

De Vallei | 1968 | | pagina 1