Ed de Noorlander had ondanks alles op uitzending gerekend fc Nümberg kon Vier generaties op één foto Rob Kerkhoven vertrekt als zwemcoach Cruyff verloor kort geding Arthur Ashe: „Rassenstrijd laat mij niet onverschillig" Uitslagen draverijen IGftOVfSMNEiS Tegenslag bleef hem niet bespaard Belfl»«rhe kampioen voor het leven qeschorst Beste prestaties van De Noorlander Lutz en Smith wonnen herendubbel Eykenboom tweede atletiekcoach Matuschewski liep snelle 800 meter Zwarte Schapen in Olympisch Stadion Derde partij remise Geschreven reclame is toch beter Nieuw recept! Eet eens voor de afwisseling Nederlandse tienkamper vol vertrouwen Eenzaam gevecht Alleen echte kenners Meer tegenslagen Record pakken weer niet scoren Tsjechische voetballlers wel naar Mexico Uitblinker Ambitie Zes biljarters moeten voorwedstrijden spelen Franse renners wonnen van buitenlandse ploeg Dievenbende in onbewoonbaar verklaard huis Toren vervangt lichtschip 40 Surinaamse studenten uit Leiden naar Katwijks hotel Marinier doodde in Vietnam vijf burgers Dié zijn lekker! Flinke stukken zeeverse kabeljauw met een krokant paneerlaagje, volgens een nieuw recept Iglo maakt ze! Dus: géén graatjes, géén baklucht, in een wip klaar. Onvoorstelbaar lekker! Vis gauw zo'n pak uit de diepvries. '4 vispanees 400 gram *2,15 Pagina 13 WOENSDAG II SEPTEMBER 1968 ROTTERDAM De 1,92 meter lange en ongeveer 91 kilo wegende 23-jarige Ed de Noorlander stelt in zijn ouderlijke woning aan de Statenweg te Rotterdam: „Mij is nimmer gezegd welk puntentotaal ik moest behalen om in aanmerking te komen voor de Olympische Spelen in Mexico. Ik kende geen eis, geen limiet. Wel moesten mijn prestaties in stijgende lijn blijven. Eerst dan zou er over een uitzending van mij bij het Nederlands Olympisch Co mité kunnen worden gediscussieerd." Voor De Noorlander, die als student in de economie staat ingeschreven maar er dit jaar niks aan deed met het oog op zijn voorbereidingen voor Mexico, was het bericht, dat hij alsnog mee mocht, geen grote verrassing. „Of schoon ik lang heb moeten wachten op het ja-woord van het Nederlands Olympisch Comité en vanzelfsprekend ge ruime tijd in een bepaalde spanning heb geleefd, had ik me erop voorbereid. Ik had dit toch wel verwacht." Toch heeft de Rotterdamse atleet en tienkamper voor de Nederlandse kam pioenschappen in Groningen (op 3 en 4 augustus) geruime tijd getwijfeld of het allemaal wel zou lukken. Hij had bloedarmoede en een vitaminegebrek. „Toen had ik inderdaad niet zoveel hoop meer, maar leverinjecties hebben me geholpen en toen ik weer honderd procent was ben ik er opnieuw flink te genaan gegaan." De Rotterdammer deed het groten deels allemaal alleen. Van bondscoach Wil Westphal kreeg hij richtlijnen. Van Eef Kamerbeek „een pracht van een kerel" kreeg hij adviezen. In 1964 aan zijn eerste tienkamp begonnen ont wikkelde De Noorlander zich tot een begaafd atleet, voor wie het zwaarste onderdeel in de atletiek alles is. „De tienkamp is een uitdaging. Je test je fysieke en mentale capaciteiten. Je wilt steeds sneller, verder en hoger en je lichaam moet dat allemaal maar ac cepteren." „Het eenzame gevecht tegen jezelf heeft zijn bekoring. Je weet je omge ven door tegenstanders, die je moet overwinnen maar die tevens je vrienden zijn, ongeacht waar ze vandaan komen. Zo'n tienkamp wordt afgewerkt in een kameraadschappelijke sfeer." „Het is beulenwerk maar als je het hebt volbracht, dan voel je je tevreden. Begrijp goed: als je het eerste nummer goed hebt gedaan dan volgen er nog ne gen. En als je zes nummers achter de rug hebt, dat komen er nog altijd vier. Als je op één onderdeel faalt moet je dat kunnen opvangen. Kun je dat niet dan ben je weg." Slechts de echte kenners van de atle- tieksport kunnen de tienkamp waarde ren. Zij beseffen wat er gebeurt, hoé de allrounders lijden, hoé zij moeten doorbijten om een bepaalde prestatie te verrichten. Ze zijn meestal te tellen, de genen, die op de tribunes blijven zitten om de tienkampers aan het werk te zien, twee dagen lang van 's morgens vroeg tot vaak diep in de avond. ZEIST Rob Kerkhoven heeft nog voordat het eerste startschot in de Olympische zwemarena van Mexico- stad heeft geklonken, de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond laten weten, dat hij zijn contract als bondscoach niet wenst te verlengen. De 31-jarige Utrechter treedt op 1 januari a.s. bij de gemeente Den Bosch in dienst als ambtenaar lichamelijke opvoeding, sport en recreatie, na vanaf 1963 als ..coördinator-trainer", zoals zijn func tie in den beginne werd omschreven, in dienst te zijn geweest van de KNZB. Kerkhoven deelde zijn besluit reeds dinsdagmiddag aan de in het KNVB- centrum te Zeist verblijvende Olympi sche zwemploeg mee. Waarom hij dit nu al deed en niet wilde wachten tot na de Spelen? „Omdat", aldus Kerkhoven, „het an ders toch wel bekend zou zijn gewor den. Ik ben altijd een open boek ge weest voor de ploeg en van dat princi pe wilde ik ook nu niet afwijken. Ik had de KNZB op de hoogte gesteld en het is niet meer dan logisch, dat de ploeg het dan ook van mij krijgt te ho ren. Daar heeft ze recht op. Tenminste zo zie ik het. Of ik had moeten wach ten tot na de Olympische Spelen? Waarom? Ik geloof, dat dit besluit in geen enkel opzicht van invloed zal zijn op de prestaties in Mexico. De ploeg heeft me van harte gefeliciteerd met mijn benoeming en ik geloof, dat ze het jammer vond. Maar of ze daardoor op de Spelen nu minder zal zwemmen? Nee, dat zie ik niet". De nogal harde kritiek, die er dit Jaar boven het hoofd van Kerkhoven is uitgestort, heeft geen enkele invloed gehad op zijn beslissing. „Integendeel. Ik ben niet zo gevoelig voor kritiek. Dat laat me koud. Den Bosch is echter ge woon een aanmerkelijke positieverbe tering. In alle opzichten. Die baan lokt me. Overigens, laten wij elkaar goed begrijpen, ik heb bij de KNZB altijd prettig gewerkt. Ik heb er naast de on vermijdelijke dieptepunten ook veel hoogtepunten beleefd". Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Zwem Bond bij monde van secretaris Koen Anthoni betreurde het, dat Kerkhoven zijn ontslag heeft aan geboden. „Maar", aldus de heer Antho ni, „Rob kreeg zo'n fantastische kans, dat we hem onmogelijk konden tegen houden. Het zou tegenover zijn gezin onverantwoord zijn geweest, als hij die aanbieding had afgeslagen. Of we al over een opvolger hebben gedacht? Nee. Eerlijk gezegd waren we va me ning, dat Kerkhoven wel zou bijteke nen. Ja, we wisten dat hij onder meer met het CIOS in Sittard in bespreking was, maar het heeft ons toch een beetje verrast. We zijn ,dat kan ik rustig zeg gen, bedroefd, want Rob heeft met zijn grote enthousiasme ontzettend veel ge daan. Denk maar eens aan het jeugd- zwemmen, waarvan hij de grote stimu lator is geweest. Hij had al weer vele nieuwe plannen gereed liggen. Die moe ten nu zonder hem worden uitgevoerd en dat is spijtig". BRUSSEL De Belgische atleet Jos Rombaux, die op 31 augustus in Tessen- derloo het Belgiscae marathonkam pioenschap veroverde, is door het be stuur van de Belgische atletiekbond voor het leven geschorst. Rombaux bleek volgens de na afloop uitgevoerde anti-doping-controle ge bruik te hebben gemaakt van stimule rende middelen. Vier andere atleten, die zich aan een onderzoek moesten on derwerpen, reageerden „negatief. De Noorlanders beste prestaties op de onderdelen van de tienkamp totnogtoe zijn 100 m 11,2 sec Verspringen 6.97 m Kogelstoten 14.15 m Hoogspringen 1.93 m 400 m 50.9 sec 110 m horden 14.7 sec Discuswerpen 39.40 m Polsstokhoog 3.90 m Speerwerpen 47.78 m 1500 m 4 min. 20.2 sec De Rotterdammer leverde op bo venstaande nummers betere presta ties maar nimmer tijdens een tien kamp. Die prestaties luiden 100 m 10.9 sec Verspringen 7.05 m Kogelstoten 14.28 m Hoogspringen 1.96 m 400 m 50.8 sec 110 m horden 14.7 sec Discuswerpen 42.72 m Polsstokhoog 4.00 m Speerwerpen 55.08 m 1500 m 4 min. 20.1 sec Ed de Noorlandertoch opgerekend Nadat hij in 1965 het Nederlandse kampioenschap in Vlaardingen had be haald begon De Noorlander serieus aan de mogelijkheid, om naar de Spelen in Mexico te gaan, te denken. Hij bereikte toen een totaal van 7087 punten. Tijdens de laatste nationale titelstrijd, op 31 augustus en 1 september, eveneens te Vlaardingen, kwam hij op een totaal van 7478 punten; 154 punten verwijderd van het nationale record van Eef Ka merbeek. De Noorlander heeft in de periode van 1965 tot heden naast zijn bloed armoede en vitaminegebrek meer tegenslagen gekend. „In 1966 zou ik naar de Europese kampioenschappen in Boedapest gaan, maar dat feest ging niet door omdat ik een voetblessure had opgelopen. Ik had me geforceerd en kon dat hele verdere seizoen niets meer doen. Ik kon pas weer beginnen aan de wintertraining van 1966/'67." Zijn sterkste onderdeel op de tien kamp vindt de Rotterdammer de 110 m horden, zijn zwakste het speerwer pen. „Dat wil maar niet lukken." lopers verkeerd benaderd. Die estafette ploeg verdiende een kans in Mexico; zij was goed voor de finale. Op een gege ven ogenblik lieten ze het estafetteteam schieten en moesten er prestaties ko men op de 400 m als individu." „Ze hebben vooral Van den Heuvel en Van Herpen niet best behandeld, dacht ik. Het was duidelijk, dat zij op het in dividuele nummer op de 400 m weinig kans zouden maken." Over Mexico zegt tienkamper De Noorlander: „Daar stel ik me veel van voor. De accommodaties denk maar eens aan de tartanbaan zijn daar veel beter dan hier. Als er geen gekke dingen gebeuren dan moet ik zeker Ka- merbeeks record kunnen pakken." „Ik leef er helemaal naar toe. Als we in Mexico aankomen hebben we nog een kleine vier weken om de laatste hand te leggen aan onze conditie. Daarna hoop ik een topverrichting te kunnen waar maken." Over zijn vrienden van de 4 x 400- meter-ploeg, die voor de Spelen werd afgewezen, zegt De Noorlander: „Ze hebben dat probleem van de 400-meter- BAZEL Niet alleen Rinus Michels, maar ook FC Nürnberg's oefenmeester Max Merkel heeft zijn zorgen. Na de wat moeizame start in de Bundesliga speelde de „club" dinsdag een vriend schappelijke partij tegen FC Bazel in Bazel. Het werd voor Merkel, die zijn ploeg opdracht had gegeven veel te schieten, de zoveelste deceptie in dit nog prille seizoen. FC Nürnberg kwam namelijk niet verder dan 00 en mocht zijn handen dichtknijpen, dat doelman Wabra met enige fraaie reddingen drie zeker schijnende doelpunten voorkwam. Na de rust wijzigde Merkel zijn ploeg op drie plaatsen, maar ook die trans fusie mocht niet baten. De Helveten grendelden hun doel bekwaam af en de wel technische, maar niet bijster schot- vaardige Duitsers kregen geen schijn van kans. FOREST HILLS De finale van het herendubbelspel van de open Ameri kaanse tenniskampioenschappen in Fo rest Hills is gewonnen door de Ameri kanen Lutz en Smith. Zij versloegen het Amerikaans/Spaanse duo Ashe/Gi- meno met 11-9, 6-1, 7-5. Ashe en Gimeno hadden de finale be reikt via een zege (6-4, 3-6, 20-18, 15-13) op de Amerikanen Graebner en Pasa- rell. Ondanks het feit, dat Ashe maandag de vermoeiende vijfsetter tegen Okker in de benen had, was hij het die de strijd in de halve finale met zijn kei harde opslag besliste. In de finale, die na een korte rustpauze werd ge speeld, bleken Lutz en Smith duidelijk minder vermoeid. AMSTERDAM Het beslag op de gage van Johan Cruyff blijft gehand haafd. Dit besliste gisteren de presi dent van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman. Hij deed uitspraak in het kort ge ding, waarin Johan Cruyff bij monde van zijn raadsman mr. J. Nolen jr. had gevraagd om opheffing van het beslag, dat sporthuis Cor du Buy bij Ajax op zijn gage had laten leggen. Het beslag was indertijd gelegd omdat de speler van Ajax een con tract, dat hem bond bij wedstrijden en trainingen een bepaald merk voet balschoenen te dragen, niet was na gekomen. Cruyff had hierdoor de boetebepaling 98 keer overtreden met een totale boeten van 24.500 gulden. Zijn raadsman had zich op over macht beroepen, omdat naar zijn zeg gen Cruyff, die slechte voeten heeft, op medisch advies het spelen op be doelde voetbalschoenen verboden was. De president van de rechtbank kon hieruit geen overmacht concluderen. Hij veroordeelde de Ajacied tot de kosten van het geding: 350 gulden. DEN HAAG De Koninklijke Neder landse Atletiek Unie heeft bondstrainer Ton Eykenboom (Bergschenhoek) bij het Nederlandsch Olympisch Comité voorgedragen als tweede coach, naast Wil Westphal, voor de Nederlandse at- letiekploeg, die deelneemt aan de Olym pische Spelen in Mexico-stad .De 32-ja rige Ton Eykenboom is sedert enkele jaren o.a. de vaste coach van de na tionale damesploeg bij interlandwed strijden. PRAAG Ongeacht de politieke si tuatie van het moment zet de Tsjechi sche voetbalbond de voorbereidingen voor deelneming aan het Olympische eindtoernooi onverdroten voort. De clubs zijn weer met de training begon nen. Op 16 september zal de Olympi sche selectiegroep voor een laatste trainingskamp in Podebrady (Midden- Bohemen) bijeenkomen. De bond wil voor de Spelen nog enkele vriendschap pelijke wedstrijden in de Verenigde Staten spelen. Het vertrek naar Mexico is op 23 september gepland. ERFURT Manfred Matuschwski, de tweevoudige Europese kampioen op de 800 meter, heeft dinsdagavond in Er furt een achthonderd meter gewonnen in 1 minuut en 46,4 seconden. Matusche wski, die oorspronkelijk niet was opge nomen in de Oostduitse ploeg voor Me xico-stad, verzekerde zich door zijn prestatie alsnog van uitzending naar de Olympische Spelen. FOREST HILLS Arthur Ashe, die door in de finale van Tom Ok ker te winnen, in Forest Hills de open Amerikaanse tennistitei ver overde, heeft verteld zich zeker wel betrokken te voelen bij de machts strijd tussen de rassen. „Vroeger heb ik er nooit aan ge dacht", vertelde de 25 jaar oude luitenant uit Richmond, Virginia, „maar nu weet ik dat ik erin zal moeten duiken. Ieder weet van black power, white power, purple power, of hoe het ook mag heten. Ik ben zwart. Ik moet dat erkennen. Een man moet het verleden bestu deren als hij plannen voor de toe komst wil maken". Ashe, die geboren werd als zoon van een adjudant in Richmond, mocht vroeger niet op de parkba- nen van zijn geboortestad spelen. Maar hij werd een uitblinker in het tennis, kreeg een beurs voor de uni versiteit van Californië, studeerde af en veroverde verscheidene natio nale titels. „Ik voel me in Europa meer thuis dan in dit land. Ze behande len mij beter in Europa". Ashe verkondigde, dat hij hoopte te gaan werken voor de stedelijke liga (een organisatie, die vecht voor burgerrechten) als hij in februari uit het leger komt. Hij zei, dat Amerika zich in een revolutie be vindt en dat hij vond, dat hij zich niet afzijdig mocht houden. „Onder de zwarten zijn militan ten, gematigden en conservatieven", zo merkte hij op. „Een man moet een keus maken". Op de vraag tot welke categorie hij behoort, antwoordde hij: „con servatief ben ik niet, gematigd ook niet, maar er zijn militanten van verschillende graad. Er zijn er die geweld willen. Ik ga er niet noodza kelijkerwijze mee akkoord maar ik moet mijn plaats vinden". Ashe voegde eraan toe, dat het nu zijn ambitie is de Davis Cup op Australië terug te winnen. Hij stel de verder, dat dank zij hem veel mensen naar tennis komen kijken. „Ik schep niet op, maar ik geloof, dat ik mij mag vergelijken met Pancho Gonzales. De mensen wilden hem zien spelen. De mensen staan nu achter mij". HILVERSUM De grootste verras sing van de avonddraverijen in Hilver sum viel in één van de vier amateur races, namelijk in de Suttersgoldprijs, die gewonnen werd door een volkomen outsidercombinatie: El vera gereden door de heerrijder H. Havinga. Op de tweede plaats kwam Fitis S., gereden door R. Bosma, en derde werd Excellent Narcisso met J. Vrees op de sulky. De winnaar keerde een bedrag uit van f 82,20 voor één gulden, de kop pel van de eerste twee combinaties was f 81,00 en het trio, waarbij niet eens de juiste volgorde behoefde te zijn inge vuld, was hiervoor een record namelijk voor één gulden een uitbetaling van f 10.504.80. De uitslagen waren: Artistprijs: 1. George van Rhea (J. van Leeuwen) 1.25.9; 2. Esther H., 3. Edel Hollandia. Winn. 6,70 pl. 1,50, 2. 1.40, kop. 31,70 cov. 12.40, trio 333,50. Galanthusprijs eerste afd.: 1. Glo- riant (E. de Visser) 1.29.8; 2. Farah Belwin, 3. Germo Buitenzorg. Winn. 3.80 pl. 1.40, 1.70, 5.10 ,kop. 8.10, cov. 4.30. Sunsetprijs: 1. Guy (D. M. Verwoerd) 1.28.8; 2. Gèluksvogel, 3. Fresia Fez. Winn. 14.50, pl. 2.60, 1.80, 2.10, kop. 5.90 cov. 6.80, trio 256,-. Queen of the Bluesprijs, eerste af.: 1. Fabiola Kitty (mevr. A. H. Wage naar) 1.24.7; 2. Dynamiet Hanover; 3. Flevo. Winn. 19.40. pl. 3.60, 1.70, 2.20, kop. 12, cov. 4.60. Grote septemberprijS: 1. Blauwe Rei ger S, (J. van Dooyeweerd) 1.23.3; 2. Bernadine; 3. Carma, Winn. 3.70, pl. 1.30, 1.30 2, kop. 6.70, cov. 5.30. Suttersgoldprijs: 1. Elvera (H. Ha vinga) 1.27.1; 2. Fitis S; 3. Excellent Narcisso. Winn. 82.20, pl. 13.50, 3.50 en 3.00, kop. 81.00, cov. 9.60, trio 10.504.80. Crimson Gloryprys: 1. Clementina Lee (N. Koot) 1.24.7; 2. Black Hollan dia ;3. Brown Bomber, Winn. 7.50, pl. 2.20, 2.10, 2.30, kop. 4.20, cov. 6.60. Etoille de Hollandeprijs: 1. Albatros F (H. Tusee) 1.23.4; 2. Amigo; 3. Dirk AMSTERDAM Zes biljarters moe ten dit weekeinde in Den Bosch voor wedstrijden spelen voor vier plaatsen in de finale van het kampioenschap ereklasse 47/2 dat van 26 september tot en met 29 september in Heer (Lim burg) wordt gehouden. Die zes zijn: Flip Beekman (Amsterdam), Pierre Duysens (Heverle, België), Janus Ja cobs (Amsterdam), Joop Roodenburg (Voorhout), Louis Rijvers (Den Haag) en Tini Wijnen (Oss). Titelhouder Henk Scholte (Helmond), Jean Bessems (Cadier en Keer), Hans Vultink (Aalten) en Bert van Nijnatten (Steenbergen) waren op grond van hun prestaties in het vorige kampioenschap reeds zeker van een finaleplaats voor Heer. AMSTERDAM De K.N.V.B. heeft toestemming gegeven om zondag 15 september de wedstrijd Zwarte Scha pen DVAV voor de derde klasse C van West I op het hoofdveld van het Olympisch stadion te doen verspelen. Zowel van de kant van het stadion als van de amateurclub De Zwarte Schapen is dit een proef. Zoals bekend had De Zwarte Schapen onlangs te ken nen gegeven wel alle thuiswedstrijden in het stadion te willen spelen. de V., Winn. 11.20, pl. 2.40, 2.00 en 1.80 kop. 14.20, cov. 5.40. Queen of the Blues-prijs: tweede afd.: 1. Brünhilde N (mevr. A. H. Wagenaar- Brouwer) km. 1.25.2; 2. Fantastica, 3. Bonny Julia, Winn. 2.40, pl. 1.30, 1.30, kopp. 9,-, cov. 3.60. Galantus prijs: tweede afd.: 1. Gré Hollandia (F. J. Eerenberg) 1.29.8. 2. Galatia, 3. Dino Westlandia. Winn. 4.20 pl. 1.70, 2.30, 1.70, kopp. 7,-, cov. 7.80. Totale omzet 224.285.50. BLOIS Een Franse wielerploeg bestaande uit Aimar, Anquetil, Joseph Groussard en Poulidor, heeft in Blois 'n buitenlandse ploeg, samengesteld uit Wolfshohl (Did.), Adorni (It.), Bitossi (It.) en Jan Janssen (Ned.) verslagen met 11-10. Janssen bedwong in de sprint Groussard. De Duitser Wolfshohl, die zondag in Bordeaux-Parijs een zware val maakte en in een ziekenhuis moest worden onderzocht, was in uitstekende vorm en won van Aimar. KIEV De derde partij uit de schaaktweekamp Spasski Kortsjnoi (beiden Rusland), waarvan de winnaar wereldkampioen Tigran Petros jan mag uitdagen, is dinsdag in Kiev na 37 zet ten in remise geëindigd. Spasski leidt nu met 21. AMSTERDAM In een onbewoon baar verklaarde woning in de Govert Flinckstraat heeft de Amsterdamse po litie een dievenbende van tien mensen opgerold. Acht mensen in leeftijd variërend van aéhttien tot 22 jaar, onder wie twee meisjes, zijn gearresteerd. Twee zijn nog voortvluchtig. In het huis werd voor duizenden guldens aan gestolen goede ren gevonden, waaronder bloembakken, autoradio's, tuinkabouters en kratten melk. Onder de arrestanten, die heb ben bekend, zijn de jongelui die enige maanden geleden verdacht werden van een bankoverval in Heiloo. Zij werden toen wegens gebrek aan bewijs vrijgela ten. ROTTERDAM Het lichtschip Goe- ree zal over twee jaar worden vervan gen door een onbemande stalen toren van 55 meter hoogte. De bouwkosten worden begroot op 2,5 miljoen gulden. Een nieuw lichtschip zou ongeveer hetzelfde kosten. De ex ploitatiekosten zullen ongeveer 50.000 gulden per jaar bedragen. De exploita tie van een lichtschip kost jaarlijks een half miljoen. De Koninklijke Marine verwacht dat deze eerste lichttoren voor de Neder landse kust zeventig jaar mee kan. De apparatuur op de verlaten toren zal van een kuststation af voortdurend met spe ciale meetapparatuur in het oog worden gehouden. Koningin Juliana en prinses Mar griet wijdden gisteren kort na de doop, terug in Paleis Het Loo, alle aandacht aan prins Maurits. Achter hen staande de heer en me vrouw van Vollenhoven en prins Bernhard. Voor hem zijn moeder, prinses Armgard. Haar aanwezig heid gaf de fotograaf gelegenheid vier generaties op één plaat te ver eeuwigen. Mr. Van Vollenhoven kijkt lachend toe. LEIDEN De kamernood in Lel den speciaal voor buitenlandse studen ten is zo groot, dat veertig mannelijke en vrouwelijke Surinaamse studenten zijn uitgeweken naar hotel Atlanta in Katwijk. Daar hebben zij voor 170 gul den per maand per persoon een kamer gekregen. De studenten die daar blijven tot hun studie is afgerond, zitten met z'n vieren op een kamer, wat de studie-resultaten nu niet bepaald ten goede komt. In Leiden zegt men, dat het voor kleurlingen bijna onmogelijk is een ka mer te krijgen. Via de VW in Katwijk is de Stichting Studentenhuisvesting in contact geko men met de directie van hotel Atlanta, die er wel wat voor voelde het hotel ook in de wintermaanden rendabel te maken. UTRECHT De televisiereclame is „de moderne rattenvanger van Ha- meln". Deze reclame wordt de kijker opgedrongen en bovendien wordt de gedrukte communicatie in haar ont wikkeling belemmerd. Dit zei de heer A. Zimmerman, di recteur van een reclamebureau giste ren op de reclame-vakbeurs in Utrecht. De radio- en tv-reclame ont trekt volgens hem grote inkomsten aan kranten en tijdschriften, die onmoge lijk van de abonnementsopbrengst kun nen bestaan. De heer Zimmerman zei geen te genstander te zijn van de elektronische reclame, zolang deze andere reclame niet vervangt. Reclame na nieuwsuit zendingen acht hij niet verantwoord. De reclame-deskundige zei voorts dat het gedrukte woord beter bijblijft en dat de adverteerder via dagbladen en tijdschriften een eigen publiek kan kiezen. Bij radio en tv. kan dat niet. Bovendien heeft de adverteerder bij deze media minder in te brengen dan bij kranten en tijdschriften. SAIGON (Reuter, AFP) Denzil Allen, een twintigjarige Amerikaanse marinier uit Indiana, die was voorge dragen voor een onderscheiding we gens dapperheid, is door een krijgs raad in Da Nang tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld wegens moord op vijf Viëtnamese burgers. Hij zal zijn straf moeten ondergaan in een militaire gevangenis in de Verenigde Staten. Allen had in mei tijdens een pa trouille twee Viëtnamese mannen mee genomen en ze achter een huis doodge schoten. Op de avond van dezelfde dag werd een aanval van Noordviëtnamese troepen afgeslagen doordat Allen het gebied waar hij en zijn makkers zich bevonden, door eigen artillerie onder vuur liet nemen. Hij werd daarop voor gedragen voor een onderscheiding. De dag daarna hield Allen met een andere marinier nog drie Viëtnamezen aan, van wie ze er twee bij een brug doodschoten en de derde in een'bunker ophingen. Het Tweede Kamerlid A. de Goede (D'66) heeft de premier gevraagd de Tweede Kamer in te lichten over het resultaat van een onderzoek naar de mogelijkheid een ministerie van Tech nologie in te stellen. Indien dit negatief is, zou moeten worden meegedeeld op welke wijze de regering de technologi sche ontwikkeling wil bevorderen en coördineren.

De Vallei | 1968 | | pagina 13