Veenendaals dagblad Beroep op Sovjet-Unie om koers te wijzigen Buiten Groot moment in jong prinsenleven DODELIJK DUEL NA RUZIE OM MEISJE Machinisten klagen over werktijden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Plannen voor conferentie NAVO-landen President Johnson over Tsjecho-Slowakije Vaag communiqué in Moskou na overleg Cernik Moeilijkheden aan Sorbonne VOORBEREIDING OP NIEUWE RUIMTEVLUCHT Rapport van Federatieve Spoorweg Vakvereniging N.S.: „Onjuist en eenzijdig beeld" Enkele buien Pelsj „Het kan nog Risico's Vietnam Niet tevreden NEDERLAISDER STIERF DOOR BLOEDVERLIES „TENDENTIEUS" Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonce» „Vraag en Aanbod" op dl,, do. en za. 1-10 woorden 1,50, Ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG I I SEPTEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 2I4 U/ASHINGTON President Johnson heeft gisteravond een beroep op de Sovjet-Unie gedaan, inzake Tsjecho-Slowakije van koers te veranderen, om een terugkeer naar de grimmige Oost-West-confrontatie, die het stalinisti sche tijdperk kenmerkte, te vermijden. Hij waarschuwde Moskou evenals vorige maand, toen na de bezetting van Tsjecho-Slowakije een Russische Inval in Roemenië werd gevreesd, dat „de oorlogshonden" niet weer mochten worden losgelaten. De president sprak op het congres van de joodse organisa tie B'nai Brith. WASHINGTON Volgens diploma tieke kringen in Washington zal moge lijk eind september of begin oktober in New York een speciale bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO-landen worden gehouden om de reactie van het Westen op de crisis om Tsjecho-Slowakije te bespre ken. Er worden nog twee andere moge lijkheden bestudeerd: 1. een extra NA- VO-conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie in ok tober of begin november voor de norma le winterbijcenkomst, maar dit lijkt minder geschikt omdat dan de Ameri kaanse presidentsverkiezingen vlak voor de deur staan, en 2. een bijeenkomst op lager niveau, eventueel van staatssecre tarissen van Buitenlandse Zaken, op een vroeger tijdstip binnen het kader van de permanente NAVO-raad in Brussel. Een definitief besluit wordt volgens genoemde kringen spoedig, waarschijn lijk deze week nog, van de permanente NAVO-raad verwacht. Van een NAVO- topconferentie, als door West-Duitsland voorgesteld, is geen sprake. De Verenig de Staten hebben naar verluidt New York als plaats van samenkomst voor gesteld, omdat daar bijna alle ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO- landen worden verwacht voor de ope ningszitting van de algemene vergade ring der Verenigde Naties op 24 sep tember. Alleen de Westduitse minister Brandt zou er een speciale reis voor moeten maken. Zijn land is geen lid van de Verenigde Naties. f\ver eekhoorns gesprokenNu de herfst begint te naderen, zie ik er 0 Vroeger hadden ze er veel van te 8 J lijden. Tien tegen een, dat je bij die 8 bosaapjes kleurverschil zult zien, f 0 vooral wanneer ze op het wintervoer g 8 verschijnen, wat in een bosrijke streek 8 8 heel gewoon mag heten. Over het me- 8 0 lanisme (zwartkleuring), dat deze f 8 rode en de zwarte klimmers, hoewel 8 men geconstateerd te hebben, dat in len, volgens de oude reiziger-natuur- 8 vorser Middendorff, dat de Siberische 0 J marter, het z.g. sabeldier de fehj 4 (leverancier van het peperdure sabel- 8 0 bont) een gitzwarte pels kreeg we- 8 8 gens zijn jacht op eekhoorns, die de 8 nootjes van de arve-den pas ter f 0 sprake gekomen wegens de notekra- 0 J kersinvasie consumeerden, omdat 0 8 de olie dezer zaden, zich in de knagers 0 8 tot „eekhoorn-traan" omvormde, zo- 8 0 doende langs die omweg tot het mar- 0 terbont doordrong en tot melanisme bijdroeg, maar het is een vreemde ge- f Air* A/-\r\r- As* mnJ/ïrno \l'f? 4 Johnson zei dat de Russische invasie van Tsjecho-Slowakije een zware slag had toegebracht aan de zaak van de vrede. „Wij hopen, dat deze terugslag maar tijdelijk is en zullen al het moge lijke doen om dat zo te houden. Maar dat zal niet eenvoudig zijn. Dat vereist van onze bondgenoten dat zij zowel van kalmte als vastberadenheid blijk ge ven. Dat vereist van de kant van de Russische leiders, dat zij de kwestie nog eens grondig overdenken. Deze mensen, die met ons de verantwoorde lijkheid delen voor een enorme militai re macht, moeten zich er rekenschap van geven, dat de idealen van naar vrede smachtende mannen en vrouwen niet met geweld kunnen worden vernie tigd. Zij moeten inzien dat vrede, rus tend op respect voor de menselijke waardigheid, alle volken, ook het hun ne. de enige ware hoop op veiligheid biedt", aldus de Amerikaanse presi dent. Het Kremlin heeft nog gelegenheid om terug te keren op het pad van vermindering van spanning en uit breiding van de gebieden van over eenstemming met het Westen. „Het kan nog veranderen, zoal niet teniet doen, wat het in Tsjecho-Slowakije gedaan heeft", zei Johnson. „Het kan nog, daar en elders, handelen met de voorzichtigheid en het vertrouwen die kenmerkend zijn voor 't optreden van een groot land". Het is nooit te laat voor de Russische leiders, de weg van de rede in te slaan. Ieder mens met een gezond verstand zal hopen, dat de Russen nu handelen, voordat een of andere nieuwe ont wikkeling de wèrétê terugwerpt tot de grimmige confrontaties uit c.'e tijd van Stalin", zo voegde de president eraan toe. Johnson veroordeelde de houding van „sommige Oosteuropese leiders" die hadden geprobeerd „de Joden in de beklaagdenbank te zetten met als grief dat ze vrijheidsgedachten had den verbreid onder hun medebur gers". De president noemde dit „stui tend". Hier sprak een nauwelijks ver huld anti-semitisme uit. Johnson zei voorts nog: „Deze daad van agressie heeft nieuwe militaire en politieke risico's geschapen, die het no dig maken dat de westelijke bondgeno ten nog nauwer gaan samenwerken. Wij van onze kant hebben duidelijk te verstaan gegeven, dat gebruik van ge weld of zelfs het dreigen met gebruik van geweld niet zal worden geduld in gebieden als Berlijn, waar wij gemeen schappelijke verantwoordelijkheden hebben". Tenslotte deed de Amerikaanse pre sident ook nog een beroep op Israël en de Arabische landen, hun vredesinspan ningen te vergroten. Hij drong er bij de Sovjet-Unie op aan haar medewer king aan de bewapeningswedloop in het gebied te staken. „De Verenigde Staten hebben terughoudendheid ge toond en blijven hopen, dat deze ook door anderen aan de dag wordt ge legd". President Johnson heeft eerder op de dag verklaard het weer instellen van een gedemilitariseerde zone tussen Noord en Zuid-Viëtnam essentieel genoemd voor het bereiken van vrede. Hij her haalde dat de bombardementen op het noorden zullen worden voortgezet, tot dat Amerika er op kan vertrouwen dat een staking der luchtaanvallen niet zal leiden tot een toeneming van de verlie zen in het zuiden. De president sprak te New Orleans op een bijeenkomst van het Amerikaan se legioen, een organisatie van oud- strijders. Over Viëtnam zei hij, evenals de presidenten Truman, Eisenhower en Kennedy, te hebben geloofd dat een communistische militaire machtsover name in Zuid-Viëtnam tot een toestand zou kunnen leiden, die de veiligheid van de VS voor generaties in gevaar zou kunnen brengen. De Amerikaanse president verklaar de ook in zijn rede, dat Europa meer voor zijn eigen verdediging moet doen. Ook zou Europa een groter aandeel moeten hebben in hetgeen elders in de wereld gebeurt. Hij vond dat het iso lationisme en de verdeeldheid in Euro pa de „vrije wereld" verzwakken. ADVERTENTIE De overweldigende belangstelling ter gelegenheid van ons afscheid op 31 augustus j.l., of dit nu was in per soon, per brief of per telegram en al of niet vergezeld van bloemen of cadeaus, heeft dat afscheid voor ons niet gemakkelijker maar wel onvergetelijk gemaakt. Wij zeggen allen daarvoor hartelijk dank. J. HAZENBERG M. HAZENBERG.de Jonge VEENENDAAL, september 1968 MOSKOU Oldrich Cernik, de pre mier van Tsjecho-Slowakije, heeft gis teren in Moskou belangrijke besprekin gen gevoerd met de Russischle leiders. Het onderwerp van gesprek zou de eco nomische toestand in Tsjecho-Slowakije zijn geweest, maar waarschijnlijk is er ook over politieke vraagstukken ge sproken, daar de Russische partijleider Breznjef er aan deelnam. Het communiqué, dat na afloop werd uitgegeven, was weer erg vaag. Het zei dat de twee partijen het eens wa ren over de noodzaak van de uitvoe ring van de bepalingen van het Ak koord van Moskou. Over het onder werp van bespreking vermeldde het communiqué niets. Het uitgangspunt was echter de be droevende toestand van de economie in Tsjecho-Slowakije, een gevolg van de bezetting en de verwarring van de laatste weken. Het land moet buiten landse hulp hebben, maar het mag op grond van het Akkoord van Mos kou, zich niet om hulp tot het Westen wenden. Ongetwijfeld is ook weer de kwestie ter sprake gekomen van het herstel van de „normale toestand" en van de terugtrekking daarna van de be zettingstroepen. De aanvallen van de Russische, Poolse en Bulgaarse kran ten op het normaliseringsproces in Tsjechoslowakije gaan gewoon door. Daaruit mag men afleiden dat de Rus sen nog lang niet tevreden zijn. Cernik heeft in Moskou een overeen komst gesloten voor de levering van Russisch aardgas gedurende een reeks van jaren aan Tsjecho-Slowakije. Dat is het enige concrete resultaat van zijn bezoek aan Moskou dat bekend is ge worden. PARIJS Universitaire autoriteiten hebben gisteren het gebouw van de fa culteit der rechtswetenschappen van de Sorbonne gesloten, toen studenten daar een bijeenkomst wilden houden die door de regering was verboden. Er heb ben zich geen wanordelijkheden voor gedaan. De studenten wilden op de bijeen komst met Franse journalisten van ge dachten wisselen over de verslaggeving voor de televisie. Zij zagen deze bijeen komst als een toetssteen voor de hou ding van de regering wat de vrijheid van vergaderen en politieke menings uiting op de universiteit betreft. De deken van de faculteit liet weten, dat de bijeenkomst door buitenstaan ders zou worden bijgewoond en daar om niet in overeenstemming was met de politieke vrijheid aan de universi teit. Aan de medische faculteit moesten de voorbereidende examens worden afge broken, toen professoren en lectoren de studenten van bedrog beschuldigden. Studenten die buiten stonden te wach ten, hadden volgens hen antwoorden op vragen door de ramen naar de exami nandi geseind. BONN Bij een nachtelijk duel in een bos bij Bonn is de in Duitsland wonende Nederlander Leo van Ooster- wijk (21) doodgeschoten door zijn vriend Walter II. (28). Het tweegevecht was het resultaat van een ruzie over een zeventienjarig meisje. H. bijgenaamd Mack, is chef van de Datscha, een bekende bar en dansgele genheid aan de Bonner Rijnprbmena- de. Hij was al jaren bevriend met Van Oosterwijk, die met zijn ouders in Bonn woonde en als chaffeur bij een bloe menwinkel werkte. De avond tevoren hadden de twee vrienden in de Datscha tot na midder nacht zitten drinken. Daarbij is de ruzie ontstaan. Voor zonsopgang trok ken zij met kleinkaliber geweren met afgezaagde lopen het bos in, bij Schwartzrheindorf op de rechter Rijn oever tegenover Bonn. Zes schoten knalden even later door de morgenne vel. Het laatste trof de Nederlander in de buik. H. vluchtte. Vroeg in de ochtend kwam hij overstuur op zijn werk, waar hij de eigenaar van de bar ver telde wat er gebeurd was. Onmiddellijk reden de twee mannen terug naar het bos. De zwaargewonde Van Oosterwijk had daar intussen bij na twee uur gelegen en veel bloed ver loren. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. H. werd meteen gearres teerd. Voor de elf daagse ruimtevlucht met de Apollo-VII. waarvan de lancering voorlopig is vastgesteld op II oktober, hebben deze drie astronauten een nieuwe voorbereidende training op Kaap Kennedy ondergaan. Van links naar rechts Donn Eisele, Walter Schirra en Waflter Cunningham. rTyerwijl het doopwater rijkelijk over zij voorhoofd vloeide, lag Mauriis A Willem Piet er Hendrik, prins van Oranje Nassau van Vollenhoven, giste ren op de arm van zijn moeder, prinses Margriet, stil rond te kijken. Het gebeurde in de Grote Kerk te Apeldoorn, waar velen met de koninklijke familie getuigen waren van dit belangrijke moment in het leven van het jon ge prinsje. Achter het prinselijk gezin en prof. dr. H. Berkhof, die de Hei lige Doop bediende, zijn enkele van de dertien peten zichtbaar, onder wie prinses Christina, erfprins Aloys Konstantin zu Löwenstein-Wertheim-Ro senberg en een aantal vertegenwoordigers van de koopvaardij. UTRECHT „Machinisten bij de spoorwegen maken vaak zestig tot zelfs tachtig werkuren in zeven a acht dagen, zonder dat daar ook maar één enkele rustdag tussen zit. Het streven naar een zo groot mogelijke produktiviteit wordt tot in het ab surde, zelfs tot in het gevaarlijke doorgevoerd". Deze ernstige beschuldiging wordt de directie van de Nederlandse Spoorwe- wegen in een rapport van de Federatie ve Spoorweg Vakvereniging in het ge zicht geslingerd. Andere beschuldigin gen uit het rapport zijn: „De machinist werkt vrjjwel con<- stant onder een niet toelaatbare hoog spanning, die zich moet wreken en die de veiligheid niet ten goede komt." „Ongeveer een derde deel van het tractiepersoneel kan maar ééns in de drie jaar met zijn gezin op vakantie gaan." De machinisten kunnen zaterdag 28 september in een vergadering in Utrecht oordelen over een „programma van eisen", dat op dit rapport gebaseerd is. Vijf specialisten van de Nederlandse Spoorwegen verklaarden gisteren sterk de indruk te hebben, dat in het rapport incidentele klachten waren verheven tot algemene klachten. „Het rapport geeft daardoor een onjuist, eenzijdig STOCKHOLM De Zweedse rege ring zal generaal-majoor Arthur Raab als waarnemer naar Nigeria zenden. Hij vertrekt vrijdag, en neemt als as sistent luitenant-kolonel Carl Areskug mee. Zweden geeft hiermee gevolg aan een verzoek van de Nigeriaanse rege ring, die wil dat een waarnemerskorps de federale troepen bij hun opmars in Biafra vergezelt om eventuele geweld daden tegen de burgerbevolking te rapporteren. beeld. Het is tendentieus", aldus deze specialisten. „Als wij echter zeggen dat de grote zorg waarmee wij onze mensen omringen in het rapport niet tot uit drukking komt, zal dat op de vergade ring van 28 september wel aanleiding geven tot een fluitconcert." Meer woord en wederwoord over de beschuldigingen van FSV publiceren wij elders in dit nummer. rperwi;'I de luchtdruk boven Scandi- navië in de afgelopen 24 uur ver der is gedaald, drong een koufront, behorend bij een depressie ten westen van Ierland langzaam naar het Noord oosten op, zodat het dinsdagavond van Schotland via het Nauw van Ca lais naar Midden-Frankrijk liep. Aan de voorzijde hiervan was het bij ons warm nazomerweer, waarbij het kwik op veel plaatsen de 25 graden bereik te. In de frontale zone kwamen regen en onweersbuien tot ontwikkeling. In Zuidoost-Frankrijk viel hierbij plaatse lijk meer dan 30 mm neerslag. Op het reeds genoemde front begon de be wolking zich vanmorgen vanuit het Zuidwesten over ons land uit te brei den, zij het dan ook in zeer langzaam tempo. Donderdag zal het front tot de Duitse Bocht zijn gevorderd. We kun nen dan in een westelijke stroming half tot zwaar bewolkt weer verwach ten. Aangezien de opbouw van de at mosfeer enigszins onstabiel blijft, moet verder op enkele buien gerekend worden. De temperaturen zullen in het Noordoosten van het land lager zijn dan vandaag. Morgen, zon op: 06.09, onder: 19.02; maan op: 20.37, onder: 12.43.

De Vallei | 1968 | | pagina 1