Veenendaal lijkt meer „cultuur-minded" dan vaak gedacht wordt UW VALLEI? Belt 10550 11079 Man uit Kesteren randde dame aan Mevrouw G. Breman opnieuw nationaal kampioene midgetgolf LANGZAAM WORDT HET CORSO GEBOREN I BELANGSTELLING IS EENZIJDIG 'n Goede accommodatie als eerste op prioriteitenlijst „Het werk is helemaal niet belangrijk als we maar n goed figuur slaan1 MAC „Ede" houdt avondrit Activiteiten van ETC Succes voor MGC Rhenen Echtpaar uit Kesteren was bij doop van prins Maurits I Geen uitje Overzicht WOENSDAG II SEPTEMBER 1968 ADVERTENTIE Tot 17.30 uur u dan even a.u.b. Van 17.30- 19.30 uur dan brengen wi{ hem nog Alleen voor Veenendaal 's Zaterd. van 16.30-17.30 uur VEENENDAAL Over het algemeen heerst de overtuiging, dat men in Veenendaal niet zo erg cultuur-minded zou zijn. Er zijn echter een aantal factoren, die er op wijzen, dat die stelling niet geheel juist is. Wel krijgt men de indruk dat de belangstelling nogal eenzijdig gericht is, namelijk op zang en muziek. Er zijn in Veenendaal zes bloeiende „open" zangverenigingen en twee vrij goede harmonieën. Een toneelvereniging van enig gehalte ontbreekt echter. Wel is er gezien de tentoonstelling die indertijd in het Raadhuis gehouden werd een vrij grote groep „zondagsschilders" en ook dat kan men tot de culturele uitingen rekenen. Bovendien is het bekend dat er bij verschillende families regelmatig in huis geconcerteerd wordt, hetzij klassiek, hetzij modern. Veenen daal mist echter, zo bleek, een goede accommodatie. De stelling dat het Ver enigingsgebouw „nog niet eens vol komt" wordt door velen als onjuist van de hand gewezen. Men stelt dat als er een „echte" schouwburg zou zijn, het culturele leven enorm zou opbloeien. Concert- en toneelbezoek moet in Vee nendaal werkelijk een „uitje" worden. Dat er een goede belangstelling is voor de culturele zaken blijkt wel uit het goede bezoek aan de USO-concer- tèn, die de laatste twee jaar gehouden z .n. Voor het komend seizoen zijn er traditiegetrouw weer twee concerten vastgesteld, namelijk op 26 september aanstaande en op 16 januari 1969, maar indien de belangstelling tenminste ge lijk blijft aan die van het vorige sei zoen, dan overweegt het organiserend comité het aantal concerten op te voe ren. Er werd op gewezen, dat een goede accommodatie zeker de belangstelling voor allerlei evenementen, ook voor goede toneelstukken, opera's, operet tes, klassieke jazz-uitvoeringen en caba rets zal doen toenemen. Hierbij geldt als voorbeeld de ontwikkeling in Rot- terdam, waar het bezoek aan dergelijke evenementen vrij laag lag, maar sinds het ingebruiknemen van „De Doelen" is de belangstelling enorm toegenomen. Alles wijst er op, dat die belangstelling blijvend is. Natuurlijk wil niemand Veenendaal met Rotterdam vergelij ken en ook denkt niemand er over om een tweede „De Doelen" in Veenendaal neer te zetten, maar dat er een goede gelegenheid moet komen lijkt zeker. Als bewijs voor de stelling dat een accommodatie belangstelling schept werd geprezen op een „puur" Veenen- daals voorbeeld: het Valleibad. Tallo ze volwassenen, die nooit zwemmen hadden geleerd en er drie jaar geleden niet over dachten om alsnog een po ging te doen de zwemkunst meester ite worden, lessen momenteel in het over dekte zwembad. Velen hebben reeds een zwemproef afgelegd! „In het Verenigingsgebouw kun je naar een concert luisteren, zou je naar een toneelstuk kunnen kijken als dat er ooit gegeven wordt, maar daarmee houdt het op", zo meende een derge nen, die nauw bij het Veenendaalse mu ziekleven betrokken is. „In de pauze is er geen gelegenheid zich wat te ver strooien en dat zou moeten, indien men een „uitje" wil hebben. Het is er ech ter zelfs „levensgevaarlijk om een kop koffie te halen komt de inhoud niet over je eigen pak, dan toch wel vaak over dat van een ander. Daarom moe ten we hier een beter gebouw hebben'.' Er werd ook op gewezen, dat er vrij veel Veenendalers zijn, die abonnemen ten hebben op concert- of toneelseries in Arnhem, Utrecht, Wageningen of Ede. Indien deze mensen hetzelfde „uitje" in Veenendaal konden krijgen, dan zouden ze zeker niet zo frequent over de gemeentegrens verdwijnen. De conclusie van de „culturelen' 'in Veenendaal is, dat na alles Wat op sportgebied gebeurd is in de afgelo pen jaren, een schouwburg die even tueel best „stadsgehoorzaal" genoemd magvworden als nummer één op de prioriteitenlijst moet komen. Vaak denkt men aan een project als in Dron- ten is gerealiseerd en dat in den lande enige vermaardheid bezit om de doel matige opzet. Hieronder volgt een overzicht van de in Veenendaal bestaande zang- en mu ziekverenigingen. Veenzangers: Mannenzangvereniging met omstreeks 45 leden. Repetitie op maandag in het Verenigingsgebouw. Het koor geeft jaarlijks één openbaar concert, werkt verder mee aan kerk diensten en zingt voor bejaarden en in ziekenhuizen. Aan concoursen nemen de Veenzangers niet deel. Dirigent is de heer J. Eelkema uit Veenendaal. Ritmeesterkoor: Mannenkoor, voort gekomen uit het personeel van de Rit meester Sigarenfabrieken. Momenteel rond de 60 leden. Hoewel men het leden aantal graag uitbreidt, wil men niet te veel „buitenleden" dus niet-werkne- mers van de Ritmeester hebben. Een niet te hoog aantal, is echter welkom. Ieder jaar geeft men een concert, ter wijl er verder meegewerkt wordt aan kerstwij dingen en dergelijke. Het koor repeteert iedere donderdag in de kan tine van de „oude" Ritmeester. Men neemt niet deel aan concoursen, wel zo nu en dan aan een „zangersdag", waar bij men door een deskundige jury be oordeeld wordt. Dirigent is de heer Ber- tus v. d. Vliet uit Utrecht. Con Amore: Zangvereniging waaraan verbonden het meisjeskoor „Soli Deo Gloria". Con Amore heeft rond 80 leden, het meisjeskoor heeft er 50. Nadat men dit enkele jaren niet had gedaan, nam Con Amore dit jaar weer eens deel aan een concouiss met een dergelijk resul taat dat men van de Eerste afdeling naar de afdeling Uitmuntendheid pro moveerde. Waarschijnlijk zal men re gelmatig aan concoursen gaan deelne men. Uitvoeringen worden gegeven rond hoogtijdagen als Kerstmis en Pa sen, terwijl men bovendien veel zingt voor bejaarden en in ziekenhuizen, Re petitie iedere donderdag in het gebouw bij de Sionskerk. Dirigent is de heer C. Budding uit Veenendaal. Bejaardenkoor: Zangkoor, voorname lijk samengesteld uit bewoners van het bejaardencentrum „De Engelenburgh" waar ook gerepeteerd wordt. Het koor is toegankelijk voor alle bejaarden van Veenendaal. Aan een jaarlijks uitstap je is een concert verbonden in mees tal een ander bejaardencentrum. Ver der zingt men in inrichtingen en werkt men mee aan ontspanningsmiddagen en dergelijke. Repetitie op woensdagmor gen van 9.30 11.15 uur. Dirigent is de heer C. Budding uit Veenendaal. Veenendaals Dameskoor: Een „neu traal" vrouwenkoor met ongeveer 40 leden. Tot nu toe gaf men geen concer ten, maar dit jaar nam men deel aan een gezamenlijk concert met het Rit meesterkoor, De Veenzangers en Caeci- lia. Eventuele plannen voor volgende concerten en deelnemen aan concoursen hangen veel af van de nieuwe dirigent de heer Aangevaare uit Ochten. Het koor treed veel op in inrichtingen, zie kenhuizen en bejaardencentra. Repeti ties op woensdagavond in de Koningin Julianaschool. Christelijke Oratorium Vereniging (COV): Als Oratoriumvereniging neemt de COV een aparte plaats in in de rij koren in Veenendaal. De uitgevoerde werken liggen op een wat hoger en voor al voor de leden meestal wat zwaarder niveau. Dit jaar behaaldq men een enorm succes met de uitvoering van een vrij modern werk: „A child of our ti me". Voor een amateur-koor is het ech ter vrij moeilijk steeds met eigentijdse muziek bezig te zijn, daarom wordt er momenteel gestudeerd op de „Elias" van F. Mendelssohn Bartholdy. De uit voering daarvan heeft plaats in februa ri of maart. De COV repeteert iedere donderdagavond in de kantine van de Scheep jeswolf abrieken, ingang Zand- De Christelijke Oratorium Vereniging tij dens één van haar goed bezochte concer ten in het Verenigingsgebouw. straat. Dirigent is de heer Gijsbert van Zanten uit Veenendaal. Kerkkoren: Er zijn in Veenendaal ook nog een aantal kerk- en evangeli satiekoren. Deze hebben meestal een min of meer besloten karakter. Ieder een, die daarvoor belangstelling heeft, kan informeren bij de kerkeraad van zijn kerkelijke gezindte. Scheepjes wolharmonie: Harmonie muziekgezelschap met 58 leden, ver deeld over orkest en drumband. Ieder jaar treedt men op op een zogenaamde „personeelsavond", waarbij^ ook vrije kaartverkoop is. Dat concert wordt ge volgd door een programma waaraan door radio- en tv-artiesten wordt mee gewerkt. De repetities zijn op vrijdag avond in het eigen repetitielokaal bij de fabriek aan de Zandstraat. Volgens statutaire bepalingen mag het gezel schap niet deelnemen aan concoursen. Dirigent is de heer H. W. A. S. Warnas, kapelmeester van de Luchtmachtkapel. Caecilla: Harmonie muziekgezelschap met bijna 60 leden, waarvan er tussen de 25 en 30 deel uitmaken van het tam boerkorps. Men is verplicht tenminste eenmaal per vijf jaar deel te nemen aan een concours, waarvoor men plan nen heeft het volgend jaar. Men komt uit in de op een na hoogste afdeling, de Ere-afdeling. In het eigen repetitie lokaal aan de Klaas Katerstraat repe teert de muziekvereniging op woens dag en het tamboerkorps op donder dag. Dirigent is de heer P. Adee uit Hilversum. RHENEN Dank zij een attente automobilist kon de 33-jarige inwoner van Kesteren R. P. N. worden ingeslo ten, toen hij een 41-jarige inwoonster van Veenendaal aanrandde op de noord-zuidverbinding in Rhenen. N. reed de wielrijdster kleni op het fiets pad en vroeg in eerste instantie of zij een bougiesleutel bij zich had. Daarna randde hij de vrouw aan. Er ontstond een worsteling, die opgemerkt werd door een passerende automobilist. De ze schreef het kenteken van de brom fiets op en enige tijd later kon de aan rander reeds worden aangehouden en opgesloten. EDE De leden van de Edese ten nisclub ETC sluiten het seizoen 1968 met een feestavond in het vakantie centrum De Harskamp op zaterdag 28 september. De avond begint om 20.00 uur. Op 21 september zal het jaarlijkse jeugdfeest in het Evangelisch Luthers Gemeenschaps Centrum worden ge houden. Speciale attractie is het optre den van het ETC-jeugdcabaret. Ook deze avond begint om acht uur. EDE MAC „Ede" organiseert aan staande zaterdag de eerste avondrit na het gesloten seizoen. Deze telt mee voor het clubkampioenschap. De start is om half acht bij restaurant „Reehorst". De lengte van de rit is ongeveer 40 km. RHENEN Mevrouw G. Breman- Kas, lid van de midgetgolfclub „Rhe nen" is Nederlands midgetgolfkam- pioene geworden tijdens de nationale kampioenschappen die in Boxtel wer den gehouden. Dit kampioenschap gaat de geschiedenis in als de meest span nende wedstrijd die ooit is gehouden. Mevrouw Breman, in 1967 ook al kampioene van de „Nemibo", moest uiteraard haar titel verdedigen. Op de eerste dag eindigde zij met slechts 1 punt voorsprong op mej. A. Spies van de MGC „Sonsbeek" - Arnhem/De Steeg, haar zwaarste rivale. Haar twee de concurrente, mevrouw Peters van de MGC „Molenwijk" uit Boxtel stond toen 3 punten achter. Aan het einde van de tweede ronde stond mevrouw A. Lange-Heymen van de MGC „Beekbergen" bovenaan met 2 punten verschil op mevrouw Breman en op mej. Spies. Het is bij midgetgolf al vaak geble ken, dat de laatste ronde de uitslag brengt met verrassingen. Zo was het ook nu weer. Mevrouw Breman kwam naar 'voren en klopte alle andere kan didaten op het laatste nippertje. De einduitslag bij de dames was als volgt: 1. Kampioen van Nederland me vrouw G. Breman-Kas 215 pnt.; 2. Me vrouw E. Lange-Heymen 217 pnt. en 3. mej. A. Spies 221 pnt. Mevrouw Breman werd gisteravond in hotel-paviljoen „De Grebbeberg" ge huldigd door haar clubgenoten van wie voorzitter N. Spek het woord voerde en de kersverse kampioene bloemen aan bood. Hij was bijzonder trots op deze prestatie. Bij de heren werd de heer H. de Haas van de MGC „Sonsbeek-Arnhem/ De Steeg kampioen van Nederland met 191 pnt. Op de tweede plaats eindigde de heer Peters sr. uit Boxtel met 197 pnt. en nummer drie werd hier H. Pe ters, oud 13 jaar met 203 pnt. De jeug dige Peters moest tot tweemaal toe een barrage spelen. In beide partijdh moes ten Frans van Drunen en de heer v.d. A. het onderspit delven. In het clubkampioenschap werd num mer 1 de MGC „Het Kuileke" uit Uden, op de tweede plaats „Soqsbeek"- Arnhem/De Steeg en nummer drie MGC „Sneek" uit Sneek. De midgetgolfclub Boxtel bestond vijf jaar en kreeg uit handen van voor zitter J. W. Schreuders de bondsvlag aangeboden. KESTEREN Het echtpaar G. Welvaart-Schuilenburg uit Kestéren heeft gisteren in Apeldoorn de doop plechtigheid bijgewoond van prins Maurits. Het echtpaar had daartoe een speciale uitnodiging ontvangen van ZKH prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. Mevrouw Welvaart heeft reeds verschillende malen bezoeken gebracht aan leden van het koninklijk huis en was onder andere op kraamvisite bij prinses Margriet. Na afloop van de doop- dienst vertelde mevrouw Welvaart: „Het was voor mijn man en mij een onvergetelijke gebeurtenis. Beiden zijn we erg dankbaar dat we de plechtigheid mochten bijwonen. Wij zijn daar erg dankbaar voor en be schouwen het als een grote eer". KESTEREN „Kunstenaars zijn het, echte kunstenaars, waarhij vele langharige en bebaarde figuren die zich zo noemen, in de schaduw staan". Dat is de mening van een Betuwenaar, die hiermee de ontwer pers en wagenbouwers van het jaar lijkse oogst- en fruitcorso op een hoger voetstuk wil plaatsen. Zater dag is het weer zo ver. Praalwa gens, afkomstig uit zestien dorpen, lie tezamen het achtste oogst- en fruitcorso zullen vormen, dwingen dan opnieuw de bewondering af van de vele tienduizenden belangstellen den. Slechts weinigen van hen zul len echter beseffen of liever kun nen beseffen welke moeizame arbeid aan dit corso is vooraf gegaan. Men engelengeduld en bij zonder veel overgave wordt er momenteel in alle deelnemende dor pen koortsachtig gewerkt om de praalwagens tijdig te voltooien. Langzaam wordt het corso geboren. Ook in Lienden is dit het geval. Het dorp neemt dit jaar voor de eerste maal aan het corso deel, maar de eerste indrukken, die men in het „atelier" een boerenschuur krijgt, verzekeren een grandioos de buut. Nauwkeurig en met veel overga ve werken de mannen aan de op bouw van de wagen. Een van de vijf mozaïeken, die op de praalwagen zullen worden bevestigd. „Toerisme, paspoort voor de vre de" heeft burgemeester J. C. Hoft- ijzer de praalwagen als titel gege ven. Het idee werd uitgewerkt door de ontwerper van de wagen, de heer O. van Schaïk uit Lienden, die er op papier voortreffelijk in slaagde om deze inhoudsvolle titel in vormen uit te beelden. De praalwagen zal in ge stileerde vormen een symbolische voorstelling geven van de bijdrage van het toerisme tot de wereldvrede. „Onder het motto „paspoort voor de vrede" worden de grenzen openge steld voor het uitzwermen van de toeristen over de werelddelen", leg gen de Liendense wagenbouwers uit. Een reusachtige wereldbol, be plakt met allerlei soorten zaad, is al op de wagen gemonteerd. Alleen de wereldbol weegt al ruim zeshonderd kilo, terwijl het zaad dat er op is verwerkt ongeveer vijftig kilo weegt. „Wekenlang hebben we aan dit on derdeel van de praalwagen ge werkt", vertelt een van de wagen bouwers. „Het was eerst een hele toer om de bol rond te krijgen, maar het opplakken van de ver schillende kleuren zaad vergde wel de meeste tijd. De Liendenaren vinden de vele weken van geregelde arbeid aan de wagen echter geenszins belangrijk. „Het is voor. ons alleen belangrijk, dat we zaterdag in Tiel goed voor de dag komen. Daar hebben we alle maal erg veel voor over", vertellen ze en eensgezind in een gezellige sfeer «werken ze daar aan de op bouw. De vrouwen doen het fijne werk en zorgen voor de koffie en de wat koelere drankjes. De kosten van de Liendense praal wagen zullen omstreeks de tweedui zend gulden gaan bedragen. Een en ander wordt voornamelijk gefinan cierd van verschillende subsidies. Lo stelde bijvoorbeeld de veiling vereniging „Kesteren en -Omstre ken" ook een aanzienlijk bedrag ter beschikking, evenals het gemeente bestuur van Lienden. „De medewer king, die we hebben ondervonden is fantastisch", merkt de ontwerper, de heer O. van Schaik op. Als be langrijkste initiatiefnemer tot deel name aan het corso wordt burge meester Hoftijzer genoemd. Vorig aar woonde hij voor de eerste maal t evenement bij. Zijn enthousiasme was zo groot, dat hij besloot, zijn lorpelingen aan te sporen ook deel te gaan nemen. Vrijdagavond zal het verse fruit en de groenten op de wagen worden verwerkt. Ruim duizend kilo appels zullen een voor een moeten worden opgeplakt. Pas laat in de nacht zal de praalwagen zijn voltooid en naar Tiel worden gereden. Voordat het zover is zal er eerst in Lienden nog hard gewerkt moeten worden. In de boerenschuur heerst een gezellige bedrijvigheid rond de opbouw van de eerste Liendense praalwagen die aan het fruitcor so zal deelnemen 1 i i 4 4 4 4 1 4

De Vallei | 1968 | | pagina 5