Aanslag van extremisten in Wales schokt Engeland Moeder vergiftigde kind omdat het lastig was Duitsers werken aan supertrein Drama Bonaparte Eis de originele cflaiiaHr buitenbijts Snoezig hè, die Gulf Extra Kick Aktie. al zijn ze nog zo jong VOEDING Moskou wil geen spanning om W.-Berlijn „Eerst Biafra opheffen, dan weer overlegd Frankrijk uit sympathie voor sterling arrangement ABERNATHY IN ARREST NADER BESCHOUWD Chauffeur in slaap: vrachtauto sloeg om en brandde uit NAJAARSBEURS vakbeurzen: RECLAME. ONDEROFFICIER DOOR ROM ERNSTIG GEWOND WATERWERPERIN ACTIE Geen excuses voor Pueblo Op roer onder studenten in Zuid-Afrika "Ehkalori INTER DECOR en TOELEVERING MEUBELINDUSTRIE VERLICHTINGSBEURS S'70 HUISZOEKING IN 2000 MET 400 KM OVER DE RAILS NIGERIA: UN-DEUX-TROIS VOILA! KEIJZER TAPIJT EEN TAPIJT ze hebben hun eigen smaak, hun eigen voorkeur. Smaak speelt een grote rol in het spijsverteringsproces. Met de "kindersmaak" is daarom bij Liga terdege rekening gehou den. Fijn, dat Liga ook naar wens kan wor den toegediend: in defies, als pap, geweekt of gemengd met vruchtesap, fruit, groente en droog uit de hand. De kleintjes geven de voorkeur aan ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN 99VLIEGEISDE SCHOTEL WAS WEERBALLON WOENSDAG II SEPTEMBER 1968 ADVERTENTIE KON. NED JAARBEURS UTRECHT DAGELIJKS 9-18 uur, op zondag 8 sept. 10-18 uur ook open op 16 en 17 sept. en 's avonds 9,10 en 11 sept. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) T ONDEN Een aanslag niet een tijdbom op een inrichting ran de RAF bij Pembrv (Wales) door extremistische nationalisten, is de eerste waarbij een slachtoffer is gevallen: een onderofficier van 42 jaar van de Britse lucht macht werd ernstig gewond. Hij is gisteravond geopereerd. De man zal waarschijnlijk acht vingers kwijtraken. Zijn gezicht is verminkt en vermoedelijk is ook rijn gezichts vermogen aangetast. De ontploffing gebeurde maandagavond, toen de onderofficier de helse machine, die in de controletoren was gevonden, probeerde naar buiten te dragen. In heel Wales en ver daarbuiten, werd gisteren jacht gemaakt op de da ders. Dat zijn vermoedelijk leden van het illegale „Leger van Vrij Wales". Dat heeft de afgelopen twee jaar al ne gen van dit soort, aanslagen uitgevoerd, maar daarbij raakte niemand gewond. Mikpunt waren steeds buizen van de waterleiding, waardoor water uit Wales naar Engeland wordt geleid, en ge bouwen van de overheid in Cardiff, de hoofdstad van Wales. Het onderzoek in deze zaak wordt ge leid door Chief superintendent Jock Wilson van Scotland Yard. Die heeft ook de zorg voor de veiligheid van prins Charles, die volgend jaar wordt geïn stalleerd als Prins van Wales, zeer te gen de zin van de fanatieke nationalis ten. De prins gaat weldra een half jaar studeren aan de universiteit van Wales. Er zijn al herhaaldelijk bedreigingen tegen hem geuit. Gisteren werd op tal van plaatsen huis zoeking gedaan bij bekende nationa listen in Wales. De nationale partij van Wales, die een vertegenwoordiger heeft in het Britse Lagerhuis, heeft zich gisteren openlijk gedistantieerd van de extremisten. „Onze partij keurt dit soort geweld niet goed", al dus deze organisatie. De Britse mi nister voor Wales, Georgè Thomas, zei gisteravond: „Er schijnt een sa menzwering te bestaan, maar ik ge loof nu dat het net zich begint te slui ten". Hij sprak verder van „monster lijke uitbarstingen" die de Welshmen in de gehele wereld beschaamd ma ken. Chief superintendant Wilson is ervan overtuigd dat de aanslag uitstekend was voorbereid. Ze gebeurde in de con troletoren van een oefenbasis voor bom- bardementsvluchten. De daders worden kennelijk ergens verborgen gehouden, aldus Wilson. Gisteren gebruikte de po litie honden bij het doorzoeken van het terrein rondom de basis, het moeras- land en de duinen in de buurt. Tot nu toe beschouwde men het ille gale leger van Vrij Wales als een ver zameling kwajongens die stiekem sol daatje spelen met antieke geweren en kwasi-milltaire uniformen. De aanslag op de basis van de RAF plaatst dit al les in een heel ander daglicht. PRINS CHARLES ongewenst BONNw De Russische regering heeft aan Amerika Engeland en Frank rijk verzekerd dat zij om West-Berlijn geen conflicten wenst. Deze Russische verzekering is neer gelegd in een brief, die de Russische ambassadeur in Oost-Berlijn, Pjotr Abrassimof, heeft gestuurd aan de drie westelijke ambassadeurs in Bonn. Over deze brief, die al is gestuurd op 31 augustus, 10 dagen na de Russische inval in Tsjecho-Slowakije, was tot nog toe aan beide kanten gezwegen. Nadat de Russische verzekering was uitgelekt in West-Berlijn, is zij gisteren bevestigd door een zegsman van het Britse ministerie van buitenlandse za ken. ADVERTENTIE Ze weten niet van ophouden daar bij Gulf. Nauwe lijks heb ik al die enige artikeltjes van de eerste ronde bij elkaar, of ze komen alweer met de tweede ronde. k Nou, dat wordt weer naar de pomp rijden. En flink sparen geblazen. Want dat knalgekke ijsemmertje moet ik persé Hebben. Aklie> Ul BRUSSEL De politie te Antwerpen is overgegaan tot arrestatie van een 35-jarigc vrouw uit Kapellen, die bekend heeft haar driejarig zoontje te hebben vergiftigd, omdat het kind te lastig was, zo is gisteren in Antwerpen vernomen. De vrouw, moeder van zeven kinderen, heeft verklaard," het slachtoffertje tweemaal vergiftigde stroop te hebben toegediend. Het kind overleed twee maanden geleden. Omdat de huisarts het overlijden verdacht vond, werd een onderzoek ingesteld, waarbij de vrouw aanvankelijk volhield, dat zij het jongetje alleen wat kalmerende pillen had gegeven. Bij nader onderzoek kwam echter aan het licht, dat de dood te wijten moest zijn aan overvloedige toediening van vergiftigde stroop, waarop de vrouw uiteindelijk bekende. De Canadese CL-215 is het eerste watervliegtuig ter wereld, dat speciaal is ontworpen als „waterwerper" terbestrijding van bosbranden. Het toestel kan bijna 5000 liter water binnen 12 seconden innemen. De foto werd tijdens een proefvlucht gemaakt. BONN West-Duitsland krijgt een supertrein. die met een snelheid van *400 kilometer per uur in dik drie uur van Hamburg via Keulen naar München zal razen. Reizigers met haast moeten echter nog even geduld oefenen, want deze super-spoorweg komt pas in bedrijf tegen het jaar tweeduizend. Voorlopig hebben de Westduitse spoor wegen, de bouwonderneming Strabag en de vliegtuigfabriek Bölkow samen een maatschappij gesticht die deze toe- komsttrein moet ontwerpen. Alle tradi tionele denkbeelden worden overboord gezet om een nieuw transportmiddel te construeren dat snel en goedkoop zal zijn en veel zal ku men vervoeren en daardoor het conve, onele verkeersnet zal kunnen ontlasten. Berekeningen hebben al uitgewezen, dat men het zal moeten zoeken in een soort trein, een railvoertuig dus, dat zo wel passagiers als vrachtgoed, maar ook compleet geladen vrachtauto's kan vervoeren. De supertrein krijgt waar schijnlijk een grotere spoorbreedte dan de tegenwoordige. Over de aandrijving staat nog niets vast. De snelheid zal waarschijnlijk dubbel zo groot zijn als die van de snelste huidige treinen, die tweehon derd kilometer per uur halen. De fun- tamentele beslissingen over de aard van het nieuwe transportmiddel zul len nog twee tot drie jaar studie ei sen. De toekomsttrein krijgt een eigen krui- singvrije baan van Hamburg via het Ruhr-. Rijn- en Maingebied naar Mün chen. In heel deze route van ongeveer duizend kilometer zal op zijn hoogst bij tien stations worden gestopt. De aanleg zal omstreeks 1985 begin nen. Men rekent al met kosten van tien tot vijftien miljard mark. Later zal de superspoorlijn kunnen worden uitge breid met Europese takken, bijv. naar de Randstad Holland, Parijs en Rome. WASHINGTON De Amerikaanse re gering beschouwt het opbrengen van het afsluiterschip „Pueblo" in januari j.l. door Noord-Korea als een „onwettige daad" en is bijgevolg van mening, dat er geen reden is om de autoriteiten in Pjongjang verontschuldigingen aan te bieden in ruil voor de vrijlating van de opvarenden. Dit heeft de woordvoerder in Washington gisteren verklaard naar aanleiding van hardnekkige geruchten, dat Amerika bereid zou zijn aan Noord- Korea excuses aan te bieden. NAIROBI (Reuter) Nigeria ziet geen heil in verder overleg met Biafra tenzij de vroegere Nigeriaanse oost- provincie de afscheiding ongedaan maakt. Dit heeft de Nigeriaanse mi nister van arbeid Femi Okunu, een van de leden van de Nigeriaanse dele gatie bij het vredesoverleg met Biafra in de Ethiopische hoofdstad Addis Abe ba, gisteren bekendgemaakt. Zoals ge meld zijn begin deze week de vredes besprekingen afgebroken. „De rebellen zullen de afscheiding ongedaan moeten maken voor we op nieuw over vrede kunnen praten", zo zei de minister. „Alleen over de kwes tie van de hulpverlening aan de nood lijdende bevolking kan nog gesproken worden". Minister Okunu zei dat zijn regering „diep bezorgd" was over het aantal mensen dat in Biafra aan honger stierf. „Ze zijn Nigerianen", aldus de minister die er echter aan toevoegde dat de berichten over massale sterf te sterk overdreven waren. Toen Okunu werd gevraagd wat het lot zou zijn van de Biafraanse leider kolonel Odumegwu Ojukwu als hij in Nigeriaanse handen zou vallen, zei Okunu: „Toen hij met de rebellie be gon zei Ojukwu zelf dat hij zijn eigen doodvonnis ondertekende. Ik haal al leen maar zijn eigen woorden aan. Ik weet niet wat hem zal gebeuren". Susan Garth, voorzitster van een Britse hulpverleningsactie voor Biaf raanse kinderen, is gisteren met een Portugees militair vliegtuig uit Lissa bon naar het Portugese eiland Sao To me gevlogen. Zij had tweeduizend do ses inentingsstof tegen gele koorts, vi tamine-tabletten en babykleertjes bij zich. Ze sprak haar diepe dankbaar heid uit jegens de Portugese regering die een vliegtuig ter beschikking had gesteld. ROTTERDAM Vijf ministers van Financiën uit de EEG-landen hebben gisteren na lang aandringen hun Fran se collega Ortoli kunnen bewegen sym pathie uit te spreken voor het „sterling arrangement", dat de presidenten van twaalf centrale banken dit weekeinde in Bazel hebben getroffen. Ortoli heeft verklaard, aldus de Nederlandse minis ter Witteveen, dat zijn regering er sym pathie voor heeft en de mogelijkheid open houdt om op een later tijdstip als de Franse economie dat toestaat in de regeling te participeren. Minister Witteveen, die dit in Rotter dam meedeelde na afloop van het in formele beraad van de ministers van Financiën van de EEG (een beraad dat bijna twee uur op het schema uitliep), noemde het positieve resultaat van de aandrang van vijf ministers op de Fran se college zeer belangrijk. In de eerste plaats omdat het een versterking bete kent van de eenheid van handelen van de Zes op het internationale monetaire terrein. Maar ook vond hij het belang rijk, omdat het „Sterling arrangement" een oplossing kan betekenen van een probleem, dat juist door Frankrijk her haaldelijk ter sprake is gebracht. De president van de Nederlandse Bank, prof. Zijlstra, noemde het in Bazel bereikte akkoord over de ga rantie ten bedrage van twee miljard dollar, die aan Groot-Brittannië is ge geven, "van groot belang, zowel op korte als op lange termijn. Qp korte termijn, zo zei hij, draagt het bij tot monetaire stabilisatie. Op langere ter mijn betekent het akkoord "on heel duidelijke stap op de weg n r ver kleining van de rol die het pond ster ling speelt als reservevaluta. In het ministerberaad is v.erder overeengekomen, dat het monetaire comité samen met het comité van gouverneurs van de centrale banken van de zes EEG-landen de monetaire coördinatie aan een nader onderzoek zal onderwerpen. Over dit onderzoek zal in januari, in de volgende infor mele bijeenkomst van de EEG-minis- ters van Financiën, verslag worden uitgebracht. De eigen inkomsten van de Europese Economische Gemeenschap, waarover maandag uitvoerig is gesproken, heb ben politieke kanten waarop de minis ters van Financiën niet diep zijn inge gaan, Minister Witteveen zei, dat hij en zijn collega's zich zorgen maken over de sterk stijgende kosten met name van de landbouwpolitiek van de gemeen schap. Men gevoelt het ook als een leemte dat er in de Europese-Commis sie geen commissaris is, die in eerste instantie voor de Financiën verantwoor delijk is. ATLANTA Negerleider Ralph Abernathy, opvolger van de vermoor de Martin Luther King en 66 van zijn volgelingen zijn gisteren in Atlanta/ Georgia gearresteerd, toen zij 'n vreed zame betoging hielden waarmee zij hun steun betuigden aan de stakende straat vegers van de stad, voor het grootste deel negers. Abernathy en zijn volgelingen werden later onder borgtocht vrijgelaten. De negerleider heeft verklaard dat hij zijn campagne ten behoeve van de straat vegers zal voortzetten. JOHANNESBURG Blanke studenten «n Zuid-Afrika voeren protestacties tegen de schorsing van ongeveer 200 studenten van de uitsluitend voor negers toe gankelijke universiteit te Fort Ha- re. Deze schorsing werd vorige week een feit, nadat de betrokke nen geweigerd hadden een zitsta- king te beëindigen. Op de campus van de YVitwa- tersr and-universiteit bij Johan nesburg hielden studenten giste ren een demonstratie tegen wat genoemd werd. de inmenging van de regering in universitaire zaken. Ook aan andere Manke universi teiten wil men ageren tegen het gebeurde te Fort Hare. De minister voor politiezaken, Lourens Muller, herhaalde giste ren een waarschuwing van pre mier Vorster, dat er zo nodig maatregelen tegen de demonstran ten zullen worden genomen. Zijn collega voor Bantoe-zaken, Mi- chiel Botha, voegde hier later aan toe, dat de regering geen inmen ging in zaken van Fort Hare zal toestaan. Er was reeds onrust onder de Zuidafrikaanse studenten over het veto van de regering tegen de be noeming van een Afrikaanse do cent aan de universiteit van Kaapstad. Intussen heeft de regering be kend gemaakt, dat er een onder zoek op de blanke universiteiten zal worden ingesteld, dat o.a. ten doel heeft na te gaan welke rol de studenten en hun organisaties tezamen met de academische au toriteiten kunnen spelen bij „het handhaven van een gezonde geest en goede gedragsregels op de mo derne universiteiten". ADVERTENTIE KAMERBREED M MOTECHT P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM MÜNCHEN Een Nederlandse vrachtwagen-combinatie is gisternacht op de verkeersweg Mtinchen-Salzburg in Westduitsland omgeslagen en uitge brand. Volgens de politie, waa.de chauf feur in slaap gevallen. Een vangrail werd over 40 meter en een brugleuning over 20 meter ernstig beschadigd. De 28-jarige bestuurder bleef ongedeerd. De schade wordt op 50.000 mark ge raamd. De vrachtwagen was eigendom van een firma in Rotterdam. ADVERTENTIE LIG/V lytaandag kwam eindelijk de of- ficiële bevestiging van wat inge wijden in Bonn al wisten. Het West duitse staatshoofd, bondspresident dr. Heinrich Lübke, is in beginsel bereid vervroegd af te treden. Een aarze lende bevestiging, want volgens de presidentiële bekendmaking is nog geen definitieve beslissing gevallen. Maar achter de schermen staat al wel vast dat dr. Lübke volgend voorjaar zal terugtreden. Daarmee zal dan het doek vallen in een drama van onvol maaktheden, dat het aanzien van de Bondsrepubliek veel kwaad heeft ge daan. President Lübke werd daarbij, wel iets meer dan hij verdiende, tot de schietschijf voor kritiek van vijand en vriend. In 1959 werd Lübke op het nippertje tot president gekozen, nadat Adenauer plotseling van het ambt had afgezien om zijn boezemvijand Erhard de weg naar het kanselierschap te versper ren. Vijf jaar later werd Lübke, de plichtsgetrouwe maar kleurloze katholiek uit het Sauerlandse dorpje Enkhausen, met ruime meerderheid herkozen voor een tweede ambtspe riode van vijf jaar. Dat kon geschie den omdat ditmaal de sociaaldemo cratische oppositie haar stemmen gaf aan Lübke, de kandidaat die een voorstander was van deelneming der sociaaldemocraten aan de regering. T")e man, die twee maal door de po- litieke wisselvalligheden tot het hoogste staatsambt werd verheven, is vooral vergeleken met zijn mar kante voorganger Heuss een verre van briljante president geweest Zijn stuntelige redevoeringen, vergeet achtigheid en tactloos optreden wer den al gauw spreekwoordelijk. Naar mate ook de bezwaren van de hoge leeftijd zich deden gevoelen, werd het belachelijk maken van de nu 73-jari ge president in Westduitsland een soort nationale traditie. Des te harder troffen daardoor de jaren lange beschuldigingen uit Oost-Duits- land, dat Lübke ervan beschuldigde in de oorlog bouwschetsen voor ge vangenenkampen te hebben goedge keurd. Aan Lübke kon nauwelijks méér worden verweten dan dat hij zijn paraaf had gezet op blauwdruk- kert voor barakken die voor allerlei doeleinden in serie werden gefabri ceerd. Een ruiterlijke opening van zaken had hier veel kunnen ophelde ren. In plaats daarvan volgden een reeks stunteligheden. Eerst achteloze dementi's, daarna een falsificatie- rapport dat al spoedig door de mand viel. 'T'enslotte zag Lübke zich gedwon- gen voor de tv te verschijnen, met het verweer dat hij - zich niet meer kon herinneren wat hij in de Hitler ja ren wel allemaal had geparafeerd. Dé Oostduitse propagandaleus van de „concentratiekampbouwer" kon in eigen land worden overgenomen door de rebellerende jonge generatie. De politici, die deze president twee maal op 't schild hadden geheven, de den nu alles om hem kwijt te raken, en ook dat kwam voluit in de open baarheid. Lübke, man van een stugge plichtopvatting, meende dat plotse- LOBKE roemloos ling aftreden het aanzien van zijn ambt nog meer schade zou doen en hij stond er op aan te blijven als pre sident. Van de twee kwaden koos hij daarmee, terecht, het minste, en men kan niet zeggen dat de grijze staatsman het zichzelf makkelijk heeftgemaakt. Ven- smaad, zelfs door zijn eigen partij- vrienden, bleef hij, ondanks zijn aan getaste gezondheid, het zware ambt met zijn uitputtenden buitenlandse representatiereizen verder vervullen. "jVu eindelijk ziet Lübke een moge- lijkheid om met ere heen te gaan. Hij treedt vervroegd terug om de ver kiezing van zijn opvolger niet te laten samenvallen met het heetst van de verkiezingsstrijd voor de Westduitse Tweede Kamer, de Bondsdag, in sep tember 1969. Doch ook over deze stap ligt nog ee~ schaduw: het aarzelende communiqué van gisteren loopt ach ter reeds lang uitgelekte berichten aan. Het einde van een roemloze periode is nu in zicht, maar het aanzien van het presidentsambt zal hiervan nog lang de terugslag ondervinden. Dat te meer omdat in West-Duitsland een werkelijk nationale figuur als opvol ger ontbreekt. Zoals de kaarten nu liggen, zal ofwel een christendemo cratisch politicus van de oude garde, of misschien 'n politieke buitenstaan der moeten inspringen voor het wei nig begeerde hoogste staatsambt. ALICANTE De „vliegende schotel", die vorige week donderdag door duizen den inwoners van de Spaanse hoofdstad Madrid is gezien, blijkt een Franse weer ballon te zijn. De balion is inmiddels neer gekomen bij Elche in Spanje. Het weer kundig instituut in Alicante heeft hem onderzocht. Onder de ballon hing een helder blinkende metalen doos.

De Vallei | 1968 | | pagina 9