Academicus is binnenkort geen stiefkind meer inZan t p£P „VEREENIGD BEZIT' WORDT OVERGENOMEN .Computer ilits" op Photokina GEWAPENDE BUREN BELETTEN SLOPEN VAN NOODWONING 50 JAAR 1918-1968 POSTCHEQUE- EN GIRODIENST Betere begeleiding bij zoeken naar baan SCHADELIJK AUREOOL Vaticaan gaat in Biafra voedsel droppen neem de beate remtoufJi in nientrt 1 hand slanke fles1 J»*!?. Een boekje waar alles in staat Voorbestaande rekeninghouders Uit baldadigheid flessen gif in haven gegooid Door Robeco, Rolinco en Utilico BELEGGERS VERSPREID Nieuwe staat in India gevormd Keulse onderwereld houdt Nederlands meisje vast KNEUSJES VOORDELEN Er zijn niet voor niets al 1.600.000 rekening houders bij de Postgiro. Zij vormen het grootste gironet van Nederland. U hoort daar ook bij. U bent ook toe aan de Postgiro! van en voor ons allemaal INTRINSIEKE WAARDE UIT FUNCTIE 1/50.000 Correctie GEBARRICADEERD DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1968 DEN HAAG De academicus blijkt in Nederland een stiefkind te zijn. In het algemeen omgeven met het aureool van de man, die de betere banen bij bosjes binnen handbereik en voor het opscheppen heeft, staat hij voor de men sen, die zich ophouden aan de top van de arbeidsbemiddeling, te boek als het wat verwaarloosde kind, waar moeder nu toch echt eens meer aandacht aan moet besteden. Officiëler gezegd: Langzamerhand is ontdekt, dat het ook voor de academi cus, en in het algemeen voor de „hoger geplaatste" in het bedrijfsleven, een probleem kan zijn een baan te vinden of van functie te veranderen" Op het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid wordt daarom sinds enige tijd bewust gewerkt aan een beleid, dat meer dan tot nuv toe de academicus wil betrekken in het totale patroon van de arbeidsbemidde ling. Dat de man met de titel tot nu toe nagenoeg dwars tussen de toch vrij uitgebreide voorzieningen die de ar beidsbemiddeling in Nederland kent is doorgevallen, heeft verscheidene oorza ken. In de eerste plaats is er de status, het aureool, op grond waarvan hem bijna automatisch een aantrekkelijke carrière na het afsluiten van zijn stu die wordt toebedacht. In de Draktijk is dat lang niet altijd het geval. Voor een sterk voorbeeld staat een pas afgestudeerde socioloog model, die bovendien od grond van nauwe familie banden hechte relaties had in hoge Haagse kringen. Hij moest intensief moeite doen om een baan te vinden; iedereen ging er van uit, dat uitgere kend hij de topfuncties voor het uit kiezen had en stak daarom geen hand voor hem uit. Dan is er de „verwaarlozing" van het stiefkind door de bemiddelende moe der. in die zin dat de gewestelijke ar beidsbureaus een nogal regionaal ka rakter hebben. Juist voor de academi cus, die op grond van zijn studie uit een lange lijst van beroepen kan kie zen, is de nationale arbeidsmarkt van betekenis. Ook de vraag naar academi ci en topfunctionarissen beweegt zich buiten de regionale grenzen en ligt op nationaal niveau. De gewestelijke ar beidsbureaus zijn er niet op ingesteld deze dubbele nationale gerichtheid te begeleiden. Specifiek probleem daar bovenop is „een zekere sociale diskwalificatie" die er vast zit aan het vragen om bemid deling bij een arbeidsbureau. Alsof daar alleen de kneusjes terecht komen. De dagelijkse praktijk van de geweste lijke arbeidsbureaus is er om overdui delijk te bewijzen dat dit zeker niet het geval is; wat niet wegneemt dat bij velen ook aan de kant van de werk gevers dit idee leeft. Juist voor de academicus, de man met de status, het aureool, is dit idee een hoge drem pel in de deur van de arbeidsbureaus. Het kind is verwaarloosd, maar niet geheel en al van zorg verstoken ge weest. Al ongeveer tien jaar bestaat, onder gebracht bij het gewestelijk arbeids bureau in Den Haag, het „centraal punt adacemici". Van hieruit worden via de gewestelijke arbeidsbureaus in den lande lijsten van hoger geplaatste werkzoekenden verspreid onder de Ne derlandse bedrijven. Ook zijn er aan de arbeidsbureaus van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag bemiddelaars verbonden, die spe ciaal zijn belast met de bemiddeling voor de groep hoger personeel. Voor de andere arbeidsbureaus geldt, dat de academicus die de hulp van het bureau inroept over de imaginaire drempel wordt geholpen „via de telefoonlijn van de directeur en niet via de bank in de wachtkamer. Wat echter voor de academicus ont breekt is een bewust beleid, geïnte- ROME Het is zo moeilik om de hongerende bevolking van Biafra te hulp te komen, dat het Vaticaan heeft laten weten dat er voortaan voedsel en geneesmiddelen per parachute zullen worden neergeworpen, zo dicht moge lijk bij de vluchtelingen. De hulporganisatie Caritas zal daar toe door het Vaticaan gecharterde vlieg tuigen gebruiken. Er zullen duizend pa rachutes worden neergelaten met een lading, bestaande uit elf tot dertien kilo wegende pakken met voedsel, bloed plasma en antibiotica. ADVERTENTIE dr r\9^V tY\e 'ff** >e „1,3° De wereldberoemde musici Stan Getz en Charlie Bird spelen op de originele 45-toerenplaat twee grote bossanova-successen Bij CINZANO krijgt U desgewenst deze prachtige plaat ter waarde van f 4,25 voor slechts f 1,95. greerd in het hele bestel van de ar beidsbemiddeling in ons land. En dat is een vreemde zaak. Alleen al op zuiver sociale gronden valt niet in te zien waarom een der gelijk beleid er wel zou zijn voor de werkzoekende bouwvak- of textielar beider en niet voor de man met de titel voor zijn naam. Nog vreemder wordt het voor wie zich realiseert dat de gemeenschap in iedere afgestudeerde een klein kapi taaltje heeft geïnvesteerd, dat het dub bel waard maakt hem op de arbeids markt een goede begeleiding te geven. De directie Specialistisch Arbeidsbe- middelingsbeleid van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid doet op het ogenblik doelbewuste pogingen ook voor deze groep een effectief stuk bemiddeling van de grond te krijgen. In de eerste plaats wil het op weten schappelijk verantwoorde wijze 'n beeld krijgen van de plaats die de academicus in het bedrijfsleven inneemt en van de factoren die zijn bewegingen op de ar beidsmarkt bepalen. Een belangrijke stap in die richting is de opdracht aan het Instituut voor arbeidsvraagstukken van de Katholieke Hogeschool in Tilburg voor een onder zoek onder enige duizenden economen in ons land. Dit onderzoek, dat volgen de maand begint, moet antwoord geven op de vraag: hoe reilt en zeilt de Ne derlandse econoom? Daarna, zo is de bedoeling, zal een gelijksoortig onder zoek worden gehouden onder de juristen Voorts bestaan er vergevorderde plan nen voor het stichten van een centraal arbeidsbureau voor academici en hoger personeel, dat zich landelijk voor deze groep zal kunnen gaan inspannen. De voordelen van een dergelijk bu reau werkend met een centrale do cumentatie en een centrale groep amb tenaren zijn evident. Het zal beter dan de regionaal gerichte arbeidsbu reaus tegemoet kunnen komen aan de nationaal gerichte belangstelling van de academicus, die op zoek is naar 'n baan De academicus krijgt „zijn eigen bu reau", wat kan helpen de drempel vrees te doorbreken, niet alleen bij hemzelf maar ook bij de werkgever die hoger personeel zoekt. Voor functiona rissen op niveau doet hij op het ogen blik slechts schoorvoetend en schuch ter een beroep op de gewestelijke bu reaus. De ambtenaren van het centrale bu reau zullen, omdat zij zich uitsluitend met de bemiddeling voor hoger perso neel bezighouden, juist op dit niveau gespecialiseerder kunnen werken dan de bemiddelaars bij de gewestelijke ar beidsbureaus kunnen doen. Het contact tussen bureau en bedrijfsleven zal er hechter door worden. Ook zal de communicatie tussen de centraal werkende ambtenaren zelf be ter zijn dan nu het geval is tussen de ambtenaren van de verschillende ver spreid liggende gewestelijke arbeidsbu reaus, wat de belangen van de werk zoekende en van het bedrijfsleven weer ten goede zal komen. Of inderdaad tot het oprichten van het bureau zal worden besloten is nog de vraag. Een argument tegen is, dat met het instellen van een dergelijk cen traal bureau voor hoger personeel de kans bestaat, dat de gewestelijke ar beidsbureaus nog meer dan nu zullen worden gezien als „instituten voor de kneusjes". Wat de moeder aan de ene kant zou goedmaken tegenover het wat verwaar loosde stiefkind zou dan weer nadelig kunnen uitpakken voor de andere kin deren. En dat is haar bedoeling niet. ADVERTENTIE U bent toe aan de voordelen van de postgiro U hebt immers een salaris, of andere inkomsten! Dan is het veiliger en handiger dat geld op uw postrekening te hebben. Dan kunt u met één pennestreek al uw rekeningen betalen, of het automatisch laten doem Heel eenvoudig. Zo spaart u tijd, moeite èn geld: de overschrijvingen zijn gratis, de enveloppen ook en bovendien heeft u voor de verzending geen postzegel nodig. Via de Postgiro kunt u ook makkelijk sparen bij de Rijkspostspaarbank en bij Spaarbank Centrale Volksbank, Algemene Spaarbank voor Nederland en Spaarbank voor Protestants Nederland. Contant geld opnemen is geen probleem. Zolang het. postkantoor open is kunt u terecht. En de Postgiro zorgt ervoor dat u door handige dagafschriften altijd een duidelijk overzicht van uw financiën hebt. Bij elk postkantoor ligt een nieuwe brochure voor u klaar: „Wat u met uw postrekening kunt doen...". Daar staat alles in. is het boekje al even nuttig. De service is zo uitgebreid dat lang niet iedereen volledig profiteert van alle postgiro-mogelijkheden. Daarom krijgen alle particuliere rekeninghouders het boekje thuisgestuurd. M-ct-ci ROTTERDAM Enkele radiowagens van de Rotterdamse politie kwamen gisteren in actie, nadat 's middags uit een partij goederen, die langs de Cool- haven op de kade was gestapeld, twee flessen parathion waren verdwenen. De politie sloot de mogelijkheid niet uit, dat kinderen de flessen met het zware gif hadden weggenomen. Daar om werd met radiowagens in de om ringende woonwijken een waarschuwing omgeroepen. Later in de middag vertelde een tien jarige jongen de politie, dat hij een van de op de kade opegestapelde kisten had opengebroken en twee flessen parathion in totaal twee liter, uit baldadigheid in het water had gegooid. ADVERTENTIE T> OTTERDAM De beleggingsmaatschappijen Robeco, Rolinco en Utifi- co zullen de Rotterdamse beleggingsmaatschappij Vereenigd Bezit van 1894 overnemen. Deze overneming is een gevolg van het voort durend aanbod van aandelen Vereenigd Bezit. Deze maatschappij is daardoor voor de keus komen te staan of alle aande len die worden aangeboden, in te ko pen, waardor de kracht van de maat schappij ernstig zal worden onder mijnd, of de inkoop van eigen aandelen te staken. Het gevolg van deze staking van inkoop zou betekenen een koersval van de aandelen Vereenigd Bezit van ten minst vijftien k twintig procent. Het bestuur van Vereenigd Bezit heeft, om het niet tot een ernstige te rugslag te laten komen, besloten aan sluiting bij een andere beleggings maatschappij te zoeken. Men heeft de beleggingsmaatschap pijen Robeco, Rolinco en Utilico bereid gevonden voor de aandeelhouders van Vereenigd Bezit de mogelijkheid open te stellen hun aandelen op basis van intrinsieke waarde tegen de aandelen van deze ondernemingen te ruilen. Ro beco, Rolinco en Utilico hebben zelf geen last van aanbod van eigen aande len. Directie en commissarissen van Ver eenigd Bezit zullen op grond van de overneming door de drie genoemde be leggingsmaatschappijen hun functie op korte termijn neerleggen. In de alge mene vergadering van aandeelhouders van maandag zullen over deze zaak na der mededelingen worden verstrekt Reeds uit het verslag over het 30 juni geëindigde boekjaar, dat begin deze maand verscheen, bleek dat de directie van Vereenigd Bezit eigen aandelen moet inkopen. Het aanbod brak vooral los in de tweede helft van het verslag jaar. Vereenigd Bezit is een beleggings maatschappij, die uitsluitend in aan delen belegt. Eind juni was 82,6 pet., van het bijna f 190 miljoen grote ver mogen in Nederland belegd en in de Nederlandse internationale aandelen. Het resterende belang ligt in Noord- Amerika. Het Rotterdamsch BeLggingsconsorti- um is Nederlands grootste beleggings maatschappij met een vermogen van ca. f 2,25 miljard. Haar onderhorige beleggingsmaatschappijen Rolinco (speciaal gericht op groeifondsen) en Utilico (die zich richt op openbare nuts bedrijven) hebben een vermogen van respectievelijk f 602 miljoen en f 50 mil joen. Het gezamenlijk vermogen van het nieuw te vormen beleggingsconcern komt derhalve uit op ca. f 3,1 miljard. Hoewel niet vaststaat hoeveel mensen precies aandelen Robeco, Rolinco, Utilico en Vereenigd Be zit hebben de stukken luiden immers aan toonder en staan niet op naam kan worden aan genomen, dat het aantal beleg gers in de honderdduizenden loopt. Zij wonen ook over een zeer groot gebied verspreid, want de aandelen zijn op vele effecten beurzen genoteerd. Zo worden de aandelen Ver eenigd Bezit behalve in Amster dam in Londen genoteerd. Die van Robeco zijn op de beurzen van Amsterdam, Antwerpen, Brussel, Luxemburg, Londen, Dublin, Parijs, Berlijn Düssel- dorf, Frankfort, München en Hamburg. De aandelen Rolinco worden ook nog genoteerd in Wenen, die van Utilico zijn in Amsterdam, Antwerpen, Brussel, IiUxemburg, Londen en Wenen Voor Parijs loopt een noterings- aanvraag. Onlangs heeft Rolinco nog met de Delta-Verzekeringsgroep en de R.V.S. Ropluseo opgericht voor het koppelen van verzekeren aan sparen. KEULEN Op de Photokina '68 in Keulen zullen voor de foto-amateur een aantal flits-apparaten met ingebouwd computer en mini-schakelingen worden gelanceerd. Daardoor is in de toekomst gereken met richtgetal, afstand en dia fragma afgelopen: de mini-computer neemt alles over. Op de Photokina (van 28 september tot 6 oktober) zullen en kele elektronische firma's de derde ge neratie flits-apparatuur voorstellen. Deze computer-flitsers werken overi gens anders dan de vertrouwde lampjes of flitsbuizen. Deze geven immer altijd dezelfde hoeveelheid licht af na de ont steking. Met het diafragma regelen wij daarbij de hoeveelheid licht die op de film moet komen. De grootte van het diagrafma hangt daarbij af van de af stand flitser-onderwerp. Bij deze computerflitsers wordt echter de hoeveelheid licht bepaald door de lengte van de flitstijd te re gelen. Deze varieert tussen liefst één- duizendste en éénvijftigduizendste se conde! De flitsduur wordt vastgesteld door een foto-elektrische cel op het apparaat en het computertje er in be rekent hoeveel licht er op het te foto graferen onderwerp moet vallen. Het enige dat men voor de computer te doen heeft, is de filmgevoeligheid en het zelf te kiezen diagrafma in stellen. De prijs van de toestellen, vervaar digd door Bosch Elektronik, Metz en Francke en Heidecke komt in Duits land tussen de twee- en driehonderd mark te liggen. Dit is slechts iets meer dan men tegenwoordig voor de conven tionele elektronenflitsers moet betalen. Met deze nieuwe ontwikkeling staan de amateurs bijna geen flitsmislukkin- gen meer te wachten. Weliswaar zou den de bijzonder korte belichtingstij den, vooral met dia-films, moeilijkhe den kunnen geven, maar in de praktijk blijkt dit heel erg mee te vallen. Bo vendien corrigeert de flits zich tot op zekere hoogte zelf. Verkrijgbaar zijn de Autoblitz El, de Mecablitz 185 en E55 nog niet. Men streeft er echter naar de nieuwe ap paraten in het begin van dit „flits-sei- zoen" ook in Nederland in de handel te hebben. Het echtpaar Ulté voor de bedreigde noodwoning. WA VER VEEN Eén man was gisteren in Waver veen bij Vinkeveen twintig gewapende politiemannen, enkele arbeiders van de gemeente en de burgemeester te erg. Dit leger was op de been gebracht om een clandestien door de pasgetrouwde C. Ulté (26) gebouwde noodwoning af te breken. Efc woning stond er gisteravond nog. De heer Ulté had, toen hij enige tijd geleden wilde gaan trouwen, ach ter het huis van zijn moeder een nood woning gebouwd. Hij had er geen toe stemming voor gekregen van de ge meente en dus schreven de gemeente ambtenaren hem enkele brieven, waar in hem tenslotte een termijn werd ge steld, waarbinnen hij de noodwoning moest afbreken. Toen ook dat niet hielp, besloot de gemeente in te grij pen. Gistermiddag was het zover. Twin tig gewapende politiemannen en met slopersgerei uitgeruste arbeiders wil den het noodwoninkje neerhalen. De heer Ulté had zijn veste echter stevig gebarricadeerd. Buurtgenoten stonden gewapend met ijzeren staven het na derende leger op te wachten. Er werd over en weer gediscussi eerd. Het gezag trok zich echter ten slotte terug. De burgemeester werkt nu aan een nieuw plan om het recht te laten zegevieren. NEW DELHI De regering van In dia heeft gisteren besloten een achttien de Indische staat te stichten. De staat zal worden gevormd in het osten van de staat Assam, ten noorden van Oost- Pakistan. De 1,2 miljoen bewoners van het ge bied, dat de Garo-, Khasi- en Jaintia- heuvels beslaat, hebben al jarenlang aangedrongen op een eigen staat De gemeente had een pasklare op lossing voor de heer Ulté: De moeder zou haar huis verlaten en een nieuwe bejaardenwoning krijgen. De zoon zou dan met zijn vrouw in het vroegere huis van zijn moeder gaan wonen. Maar moeder en zoon voelden niets voor dit plan. naar KEULEN De Duitse justitie speurt het zeventienjarige Roosendaalse meisje Erna van Hooijdonk. Zij is sinds 1 augustus spoorloos. Voor die tijd was zij nog in Keulen gesignaleerd. De jus titie vermoedt dat zij in de handen van vrouwenhandelaars is gevallen. Erna's vader, chauffeur op een Inter nationale busdienst, is al enkele malen naar Keulen geweest om zijn dochter te zoeken. Hij kwam er achter in welke ongure buurt Erna zich ophield, maar vond haar niet. De Kriminalpolizei in Keulen meent dat Erna door onderwereldfiguren wordt vastgehouden omdat zij wellicht te veel van hen weet. De Keulse politie zoekt naar drie jon ge mannen, met wie Erna en haar vriendin in het beruchte café „Die Gol- dene Grotte" voor het eerst contact heeft gehad. De vriendin uit Venray heeft zich met een smoesje uit de zaak kunnen verwijderen.

De Vallei | 1968 | | pagina 13