Veenendaals dagblad Vrij loonbeleid tot minister ingrijpt Stichting buiten spel; Rijksbemiddelaars weg Buiten Frans vliegtuig neergestort; 95 doden Supertanker zit vast R USSISCHE EENHEDEN VERLATEN PRAAG Sanitaire wantoestanden in Amelose buurt POLYSELECT MATRASSEN Yii geweldig Opel Behoed-nieuws! Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Verstandige autokopers gaan nü naar de Opel-dealer ROOLVINIiDIENT WETSONTWERP IN: ZWART LOON WORDT WIT Strijd geluwd bij Tay Ninh MET DE STEMPELS IS HET NU IN ORDE égm W m #1 ml MliHK Wt V Hl W 'db Jk JmmBH f f i M WÊm bHHHI Soeslof wil gematigder koers volgen P Een handtekening van Dubcek Alles rot hier weg en mijn kinderen zijn constant ziek Bezetters niet op hun gemak Onjuist invoegen had rampzalige gevolgen Zware buien BEVRIEZEN MOEILIJKE TIJDEN Gehandicapte hei IwL i flP 1 Teruggestuurd WESTERSCHELDE t PLAN IN DE MAAK Inmenging Meningsverschil Moeilijkheden Uittocht Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Walboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden '1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 12 SEPTEMBER I968 - 42e JAARGANG no. 2I5 DEN HAAG Werkgevers en werknemers in de bedrijfstakken zullen voortaan zonder enige belemmering c.a.o.'s mogen afsluiten. De overheid grijpt alleen in wanneer onze economie hierom vraagt. De Stichting van de Arbeid speelt niet meer direct mee in het loonspel. Het College van Rijksbemiddelaars wordt opgeheven. Dit ontlenen wij aan het wetsontwerp op de loonvorming, dat minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Het wetsontwerp stemt in grote lijnen overeen met de praktijk van het vrijere loonsysteem, dat sinds 1 januari wordt toegepast. De hoofdpunten uit het- wetsontwerp van minister Roolvink zijn: Werkgevers en werknemers in de bedrijfstakken kunnen in vrij overleg een c.a.o. afsluiten. Het is ook mogelijk dat de werkgevers hun personeel meer of minder betalen dan officieel is over eengekomen. Dit betekent, dat er geen zwart loon meer zal bestaan. Uiteraard houden de werknemers het recht om, als ze minder in het handje krijgen dan is afgesproken, de rechter in de arm te nemen. Als een c.a.o. rond is, moet hij wor den aangemeld bij het loonbureau. Vier weken later treedt hij in werking .De minister van Sociale Zaken kan hiervan acht weken maken, wanneer hij over weegt om het contract geheel of ge deeltelijk af te keuren. Diezelfde minis ter kan een c.a.o. of onderdelen hiervan afkeuren. Tevoren moet hij echter het advies vragen van het college van wijze mannen, dat aan het begin van dit jaar if ingesteld. Dit college gaat in de wandeling „LAC" loonadviescollege heten. De minister kan de c.a.o.'s in het ver volg ook „bevriezen" voor een bepaal de periode. Deze bevriezing komt in de plaats van de bestaande „loonpauze" de verlenging van de contracten met een aantal maanden. In het wetsontwerp is een vrij inge wikkeld systeem opgenomen, waarmee moet worden voorkomen dat de werk nemer in een bepaalde bedrijfstak ern stiger kan worden getroffen dan die in een andere. Bovendien zullen nu ook de meerjarige contracten onder zo'n maat regel kunnen vallen. Tot nu toe was dit niet mogelijk. Uiteraard mag de minister alleen tot „bevriezing" overgaan als het ernstig mis is met onze economie. De Sociaal- economische raad en de Stichting van de Arbeid moeten eerst om advies wor den gevraagd. In zeer ernstige omstandigheden bijvoorbeeld na een devaluatie of in tijden van oorlog kan de minister be slissen dat alle c.a.o.'s weer moeten worden goedgekeurd. We gaan dan tij delijk terug naar de oude geleide loon politiek. j| TA i t seizoen lijkt, het gelukkig met J erg, maar toch zag ik hier en daar de rosig-paarse bloei der heide ver- VUItgCfl Ul/VSf CCH ((VUOlPiW^ ll/tïot" p 4 bruin kleed, zonder kleur, schakering, j 4 charme en bijengezoem. Het zag er 4 door insectenvraat vaal, verschoten en 4 verlegen uit. Deze heivernieler bij uit- stek heet Lochmaea suturalis (Neder- lands: goud- of heidehaantje), en valig af. Hier en daar zag ik langs f Ult/llg^ri K\J L lil 11*51 5C1/1CU vuil c l- p 4 ders Landschap. Gelukkig is dit nog 5 slechts solitaire opslag en hebben de j kevertjes het grote veld niet aange- j tast. Integendeel beleven we daar een 4 fantastische bloei, 's Winters zitten de 4 r torretjes verscholen in de moslaag en 4 het zand. Afbranden schijnt de enige remedie te wezen, want bespuiting is 0 J economisch niet uitvoerbaar. Blijven j daarna de geblakerde velden bewaard J 4 voor dichtslaan met allerhande gra 0 zigheid, dan rijst t.z.i. de oude vegita- *4 tie der struikhei in nieuwe roze glorie, waarvan we even blij kunnen genieten 4 als de kunstenaars, die met pen en f 0 palet deze „paysage intime" veler 4 t hart aan het heidelandschap verpand- 4 j den, toen de Lochmaea's nog onbe- 0 kend waren. 12 sept. '68 A. B. WIGMAN t MINISTER ROOLVINK alleen ingrijpen in tijden van nood Als de minister met zo'n beslissing komt, moet hij binnen drie maanden een wetsontwerp tot bekrachtiging er van indienen. Wanneer het parlement dit verwerpt, vervalt de maatregel. Het wetsontwerp op de loonvorming steunt op de vrijwel eensgezinde afspra ken, die werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid het vorig najaar hebben gemaakt. De Sociaal- Economische Raad had tevoren ver deelde adviezen uitgebracht over de manier waarop de zaken aan het loon- front zouden moeten worden geregeld. Minister Roolvink hoopt op een snel le behandeling van het wetsontwerp door het parlement. Dan zou het op 1 januari 1969 kunnen gaan werken. Het wetsontwerp is door de vak centrales met weinig enthousiasme ont vangen. Daarover leest u elders in dit nummer meer. TAY NINH De strijd om de Zuid- viëtnamese tempelstad Tay Ninh is geluwd. Nadat de Amerikaanse en Zuidviëtnamese stellingen de afgelo pen nacht nog hevig met mortiergra naten en raketten waren bestookt, deelde een militaire woordvoerder vanmorgen mee, dat er geen enkel contact meer met de vijand werd ge maakt. „Het schijnt dat de betekenis van de aanval der Noordviëtnamezen ovefrschat is", zei hij. Een Amerikaan se officier verklaarde: „De tegenstan der heeft zich teruggetrokken. Wij we ten niet waarheen. Maar wij zullen hem opsporen. Vanmorgen bracht de neraal Cao Van Vien, een bezoek aan Tay Ninh. Zijn Amerikaanse collega, generaal Abrams, wordt in de loop van de dag verwacht. NICE Voor de Franse Rivièra, ter hoogte van Antibes is gisteren een Frans straal verkeersvliegtuig van het type Caravel Ie brandend in zee gestort; alle 95 inzittenden hebben het leven verloren. Een van de inzittenden was de 64- jarige generaal buiten dienst Cogny, een der bevelhebbers in Indo-China ten tijde van de val van Dien Bien Phoe in 1954. Enkele seconden voor de ramp sein de de vlieger van het toestel, dat ge bruikt werd op het traject Marseille- Ajaccio-Nice, dat een motor in brand stond. Er volgde een stilte en het toe stel verdween van de radarschermen. Hefschroefvliegtuigen van de Franse luchtmacht zijn sinds gistermiddag be zig met het overbrengen van resten van slachtoffers van de plaats des onheils naar Nice, waar twee rouwkamers zijn ingericht. Aangezien de resten van het vlieg tuig over een vrij groot zeegebied ver spreid liggen, vermoedt men dat het verkeersvliegtuig van de „Air France" in de lucht ontploft is. Aan het opspo ren van de resten nemen kikvorsman nen, vaartuigen van de Franse marine, maar ook vissersschepen en zelfs ple zierboten van naburige havens deel. Een woordvoerder van „Air France" heeft gezegd, dat niet bekend is of er buitenlanders in het verongelukte toe stel zaten. Hij meende evenwel te we ten, dat alle slachtoffers Fransen zijn. |hhh^hhihk:: js&sm: l ff ffMp r- U 'V i.r V elukkige hereniging gisteravond op Schiphol: de in Spakenburg wonende Turkse arbeider Zeki Uy- sallar (28) kon na vier jaar werken in Nederland eindelijk zijn vrouw Mürvet (24) laten overkomen. Het zelfde gold voor Nihat Türkelcr (29). Hij verwelkomde gisteren zijn 23-ja- rige vrouw Süreyya en zijn tweeën- halfjarig zoontje Osman. Eigenlijk hadden de twee vrouwen al drie weken bij hun' echtgenoten zullen wonen en had Osman al veel met zijn vader in 't nieuwe land zul len spelen, maar een fout van 'n Ne derlandse consulaire ambtenaar in Istanboel stond dat in de weg. De ambtenaar had ten onrechte een stempeltje verzuimd te zetten in de papieren van de vrouwen. Op Schiphol werden Mürvet en Sü reyya drie weken geleden onverbid delijk teruggestuurd. De minister van justitie kwam erachter dat een onjuistheid was begaan en bood on middellijk aan dat de vrouwen op kosten van de Nederlandse regering de reis opnieuw konden maken. Toen bleken de uitreispapieren, die de Turkse autoriteiten verlangen, weer verlopen. Gisteren was echter alles dik voor elkaar. Alle lof voor de minister, die de zaak zo snel hersteld heeft, zei een vertegenwoordiger van Brillant Plas tics in Amersfoort, het bedrijf waar Zeki en Nihat al vier jaar werken. HANS WEERT Even voor zeven uur vanmorgen is op de Westerschelde de 25,360 ton metende supertanker bij hoog water aan de grond gelopen. Het is de onder Panamese vlag varende World Merit, met een volle lading olie op weg van de Perzische Golf naar Ant werpen. Het ongeluk gebeurde in dich te mist tussen Terneuzen en Vlissingen, bij boei 21 Al spoedig arriveerde een sleepboot bij de vastgelopen tanker. Als het schip, dat bij hoog water vast liep, niet snel zou worden losgetrokken, zou het hoog op de kust komen te zitten, met alle gevaren van dien. Behalve twee Nederlandse zetten ook enkele Belgische sleepboten koers naar de World Merit. De tanker zit aan de grond ten westen van Terneuzen, aan de zuidkant van de Westerschelde en op nog geen vijftig meter afstand van boei 21. Het schip ligt buiten de vaar geul en vormt geen belemmering voor het scheepvaartverkeer. ALMELO Met de winter voor de deur, is onder de bewoners van de Al melose Mendes da Costastraat, waar 72 van de 143 huizen nog van droogclo- sets zijn voorzien, onrust ontstaan over de sanitaire wantoestanden in deze zwak sociale buurt. De closetpotten zijn wel op het rioolnet aangesloten, maar de rioleringsbuizen zijn zo nauw. dat door één regenbui het rioolvuil al uit de zinkputten de woningen binnen stroomt. Geplaagd door stank, verrotting en ongedierte, wil een buurtcomité nu or de op zaken gaan stellen. Er komt een protestvergadering waarvoor behal ve een deputatie van B. en W. ook een kinderarts en het bestuur van de Woningstichting Almelo zijn uitgeno digd. Laatstgenoemde instantie is eige nares van de ruim veertig jaar oude, veelal sterk verwaarloosde woningen. Zij heeft in deze straat nogal eens te kampen met huurschuld. Uitgangspunt van de protestbijeen komst is dat geen schuldige behoeft te worden aangewezen maar dat alleen bewerkstelligd moet worden dat er op korte termijn iets gebeurt. De bewoners van de bewuste huizen, worden veel geplaagd door ratten en muizen. Onlangs zijn in één gezin drie gevallen van paratyfus geconstateerd. „Alles rot hier weg: mijn kinderen zijn constant ziek", aldus een der be woonsters. De Woningstichting, die tien jaar ge leden de helft van de huizen in de Men des da Costastraat liet opknappen er kwamen nieuwe schuurtjes en de toilet ten werden voorzien van waterspoeling heeft haar technische dienst enige tijd geleden opgedragen een herstelplan voor deze huizen op te stellen. „De plannen zijn in de maak", aldus een woordvoerder van de Woningstichting. „Er gaan echter heel wat voorbereidin gen aan vooraf en er moet ook geld voor zijn. Maar het is ons ernst met de ze huizen. We willen er echt iets aan doen". De populariteit van partijleider Dubcek onder de Tsj echo Slowaakse bevolking is zeer groot. Op de foto geeft hij, bij het verlaten van het partijgebouw in Praag, zijn hand tekening aan een bewonderaarster. STAPHORST Met drie gebroken ribben, een kaakfractuur, een bescha digde long, een gebroken arm en een ingedrukte borstkas, fietste de zeven tigjarige landbouwer K. Wassebalie uit Staphorst van een weiland naar huis. Daar verloor hij het bewustzijn; hij wordt nu verpleegd in het Gronings Academisch Ziekenhuis. De man was in het weiland door een stier aangeval len. RAAG Russische tanks en troepentransportwagens zijn kort voor middernacht weggereden uit het centriini van Praag. In een lange rij trok ken ze door de donkere straten, vermoedelijk om buiten de stad nieuwe posities in te nemen. „We gaan naar huis, we gaan naar huis", schreeuwde een Russische soldaat blij uit de cabine van zijn truck, zich er kennelijk niet van bewust dat zijn bestemming misschien nog geen 20 km verder een van de velden of bossen 0111 Praag zal zijn. Ook uit Brno en Bratislava komen berichten over het wegtrekken van Russische eenheden. Het park tegenover het centraal sta tion, waar de Russen nog een groot kampement hadden, is volledig ont ruimd. Er'bevonden zich ongeveer 500 militairen, vijftig pantervoertuigen en een groot aantal trucks. Het was de enige plaats in de Tsjechoslowaakse hoofdstad, waar nog Russen waren ge legerd. De bezetting van Praag heeft precies drie weken geduurd. De militairen zwaaiden bij hun ver trek met hun helmen en petten naar de weinige burgers die zich nog op straat bevonden. De Sovjet-Unie heeft in de overeen komst van Moskou, die volgde op de in vasie van 21 augustus, gezegd dat zij haar troepen in fasen terug zou gaan trekken als de leiders in Praag de toe stand hadden genormaliseerd. De Tsje choslowaakse leiders hebben naar ver luidt bij hun recente besprekingen in Praag met de Russische vice-minister van Buitenlandse Zaken, Koeznetsof, die als speciale afgezant van het Krem lin fungeerde, beklemtoond dat zij de situatie meester zijn. Ditzelfde heeft premier Cemik bij zijn bezoek van dins dag aan Moskou de Russische leiders meegedeeld. Kort voordat de laatste tanks uit het centrum van Praag wegrolden heeft het persbureau Ceteka gemeld, dat de troe pen van de Warschaupactlanden zich in de loop van woensdagavond hadden te ruggetrokken van verscheidene gebou wen daar, o.a. het gebouw van de schrijversbond en het gebouw van de journalistenvereniging. Het hoofdkwar tier voor heel Tsjecho-Slowakije van de bezettingstroepen scheerf ook ontruimd. .99 Bij monde van haar vice-minister van Buitenlandse Zaken, Jacob Malik, heeft de Sovjet-Unie gisteren de alge mene vergadering der V.N. ervoor ge waarschuwd de toestand in Tsjecho- Slowakije niet meer aan de orde te stellen. Een debat hierover in de as semblee noemde hij een „inmenging" die het normale werk van de volke renorganisatie zou belemmeren. Malik gaf deze waarschuwing in de Veiligheidsraad. George Ball, de lei der van de Amerikaanse afvaardiging herinnerde de Rus eraan dat de Vei ligheidsraad met dertien tegen twee stemmen besloten had de ontwikke ling in Tsjecho-Slowakije te blijven volgen. De Republikeinse kandidaat voor het presidentschap van de Verenigde Sta ten, Richard Nixon, heeft gisteren ver klaard, dat gezien de bezetting van Tsjecho-Slowakije de Amerikaanse se naat de ratificatie van het nonprolifera- ADVERTENTIE UNION SOESLOF tieverdrag dient uit te stellen. Nixon zei dat hij overleg had gepleegd met een aantal Republikeinse leiders over deze kwestie, onder wie gouverneur Nelson Rockefeller van New York, die zijn standpunt deelde. In welingelichte kringen in Praag meent men te weten, dat er in het Kremlin grote meningsverschillen be staan over de kwestie Tsjecho-Slowa kije. Vooral de voornaamste ideoloog en lid van het politieke bureau, Michail Soeslof, zou een voorstander zijn van een gematigder koers tegenover Praag. Op een bijeenkomst van Russische hoofdredacteuren zou hij de volgende richtlijnen hebben gegeven: 1. De eenheid van de Tsjechoslo waakse natie en haar steun aan de hui dige leiders moeten worden geëerbie digd. 2. Geen enkele Tsjechoslowaakse lei der mag meer persoonlijk worden aan gevallen en vooral niet als aanhanger van de „contrarevolutie" worden ge brandmerkt (in de eerste dagen van de bezetting betichtte de Sovjet-pers zelfs partijleider Dubcek van verraad). 3. De Russische kranten moeten pro beren nieuwe leiders in Tsjecho-Slowa kije, zoals b.v. de Slowaakse partijchef Husak, naar voren te halen. 4. Men moet proberen de politieke ge volgen van de bezetting te verzachten. De Russische commandanten in Tsje cho-Slowakije zouden al grote moeilijk heden met hun ondergeschikten hebben gehad. Volgens onbevestigde berich ten zouden al ongeveer 150 Russische en 80 Poolse militairen zijn gedrost. Ook met het oog hierop zouden de be zettingstroepen, waarvan de totale sterkte op circa 700.000 man wordt ge schat, telkens door nieuwe eenheden worden vervangen. Uit gesprekken met Sovjet-soldaten blijkt, dat zij zich niet op hun gemak voelen, doordat de situa tie heel anders is dan hun was verteld. Daar komt nog bij dat de Tsjechoslo waakse bevolking hen met minachting bejegent. Volgens de Praagse krant „Vecerni Praha" beginnen de Tsjechoslowaakse wetenschappelijke instituten leeg te stro men. Een geleerde, wiens naam niet wordt genoemd, had gezegd dat een vijf de van de medewerkers van het onder zijn leiding staande instituut de laatste dagen het land heeft verlaten. Het zijn de besten die vertrekken, niet uit ma teriële overwegingen maar uit vrees, dat hun wetenschappelijke contacten met het buitenland, onontbeerlijk voor de ontwikkeling van hun werk, verbro ken zullen worden, aldus deze weten schapsman. OMMEN In Ommen heeft woens dagmiddag tegen zes uur op de provin ciale weg Raalte - Hoogeveen een bot sing tussen twee auto's plaats gehad, die aan twee mensen het leven heeft gekost, terwyl drie andere ernstig ge wond werden. Een personenauto reed van een paral lelweg onverwacht de hoofdweg op en werd aangereden door een andere per sonenauto. De vijf inzittenden van bei de wagens werden overgebracht naar een ziekenhuis in Zwolle, waar de be stuurder van eerstgenoemde auto, de 56-jarige heer P. Adriaanse uit Bussum, en een der andere gewonden, de 66-ja- rige heer J. de Groot uit Nijverdal in de loop van de avond aan hun verwon dingen overleden. LOSSER Woensdagmiddag is op de Oldenzaalsestraat in Losser het 7-jarige dochtertje van de familie Loos veron gelukt. Het meisje dat per fiets op weg was naar school, werd door het achter wiel van een passerende bestelwagen overreden. EMMELOORD De 17-jarige Jan Atsma uit Criel, in de Noordoostpolder, is woensdag om het leven gekomen toen hij met een trekker het land wilde op rijden. Hij moest daartoe over een dam in een bermsloot rijden. Vermoedelijk heeft hij de bocht te krap genomen, waardoor de trekker kantelde. De jon gen kwam onder het gevaarte terecht. JOURE In het Academisch Zieken huis te Groningen is vannacht de 75- jarige automobilist G. de Vries uit Balk, overleden, die woensdagavond bij Joure op Rijksweg 43 geen voorrang verleen de aan een andere auto. Zijn 73-jarige vrouw werd in zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis te Heerenveen ge bracht. (Van onze weerkundige medewerker) "[Va temperatuurmaxima van 25 en 24 graden op dinsdag en woensdag, heeft een kleine depressie uit het Zuid westen een eind gemaakt aan de zon nige nazomer. Dit ging gepaard met zware regenbuien met onweer. Van morgen werd in Apeldoorn 31 mm af getapt, Zutphen gistermiddag 31 mm, Hoog Sceren 45, Deventer 55 en Nij- broek 63 mm, Rheden slechts 28 en Nunspeet 37 mm. De wolkbreuk te Deventer was de zwaarste sinds 6 september 1958, toen er 72 mm viel. Het weertype blijft de eerste paar dagen veranderlijk onder invloed van randstoringen van een grote depres sie ten westen van de Britse eilanden. Dit sluit evenwel het voorkomen van zonnige perioden niet uit en met name morgen verwachten wij meer opkla ringen. De temperatuurmaxima zullen in Gelderland 1921 graden zijn. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 1